DAGKALENDER MAANDAG 19 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 16 De strijd in Stalingrad - Bolsjewistische strijdkrachten ingesloten - Hevige luchtaanvallen op spoorweg verbindingen. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Verordening van den Arbeid fgekondigd. College Rijksbemiddelaars opgeheven. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND 0 Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het opperbevel der Duits che weer macht maakte Zaterdag bekend: In het Westelijk "deel van den Kauka- sus behaalde gisteren de aanval van Duitsche en Slowaaksche troepen on danks heftigen vijandelijken tegenstand opnieuw belangrijke terreinwinst. Ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers kwa men met goede uitwerking in de gevech ten te land tusschen beide. Ten Westen van de Terek verjoegen Roemeensche troepen den vijand uit verscheidene berg- stèllingen en maakten talrijke gevan genen. In Stalingrad zetten infanterie- en pantserformaties in nauwe samenwer king met ononderbroken aanvallende luchtstrijdkrachten en de luchtdoelartil lerie der luchtmacht hun levendigen aan val ondanks verbitterden vijandelijken tegenstand voort, liepen talrijke steun punten onder den voet, alsmede ingegra ven pantserwagens en drongen de ge- schutfabriek „Roode Barricade" binnen. Door oprukken naar het Noorden zijn vijandelijke strijdkrachten ten Noord- Westen der stad van him verbindingen afgesneden en gaan zij hun vernietiging tegemoet. Zeer hevige aanvallen der luchtmacht richtten zich bovendien op batterijstellin gen ten Oosten van de Wolga. Eigen for maties jachtvliegtuigen schakelden de Sowjetluchtmacht overdag volkomen uit en schoten 18 vijandelijke vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden, neer. Aan de overige deelén van het Ooste lijke front hadden slechts gevechtshan delingen van plaatselijke beteekenis plaats. Een sedert veertien dagen op alle spoorlijnen en wegen in den sector Kali ninToropez waargenomen opmarsen- beweging der Sowjets is door de lucht macht voortdurend en met groot succes bestreden. De voor de spoorwegverbin dingen belangrijke stations Bologoje, Os- .tasjkow, Toropez, Selisjarewo en Sobla- go werden veelvuldig met zeer hevige uitwerking aangevallen, de spoorlijnen op vele plaatsen onderbroken en talrijke treinen met troepen en materiaal vernie tigd. Door dit, ondanks moeilijke weersom standigheden, voortdurend optreden der luchtmacht is het gelukt den opmarsch der Sowjets niet alleen te storen, doch dezen gedeeltelijk te belemmeren of aan merkelijk te vertragen. Het bombardeeren van militaire instal laties op de eilandvesting Malta werd overdag en des nachts door Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties voortge zet. In luchtgevechten verloor de vijand door de verbonden jachtvliegers 15 vlieg tuigen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Zuid-Engeland vielen lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen overdag mili taire. installaties en concentraties lan dingsbooten aan de Rritsche Zuidkust aan. Zes landingsbooten werden tot zin ken gebracht, een aantal beschadigd. In den afgeloopen nacht vielen gevechts vliegtuigen haven- en dokinstallaties in Noord-Oost-Engeland aan. Boven zee ten Westen van Brest wer den overdag twee Britsche bommenwer pers door Duitsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bovendien bracht lucht doelartillerie der luchtmacht en van de marine vier Britsche bommenwerpers tij dens nachtelijke aanvallen op de Duit sche Bocht en. op West-Fransch kustge bied ten val. Het opperbevel der Duitsche W?eer- macht maakte gisteren bekend: In den frontsector No worossisk- T o e a p se neemt de aanval van Duit sche en TCrbonden troepen tegen de die pe stellingen van den vijand verderen voortgang. Alleen al in den sector van een divisie jagers werden gisteren 60 versterkte gevechtsinstallaties genomen. Bomaanvallen der luchtmacht waren ge richt tegen het kolonneverkeer der bols jewisten op de berg- en kustwegen. Ten zuiden van de Terek wierp een eigen tegenaanval den vijand, die een aanval op onze stellingen ondernam, onder zwa re, bloedige verliezen tot achter zijn uit gangsstellingen terug. Te Stalingrad hebben de aan vallende troepen taaien vijandelijken tegtenfetand gebrbkeny alle bedrijfsgebou wen der kanonnenfabriek „Roode barri cade" stormenderhand genomen en na bloedigen afweer van hevige tegenaan vallen den vijand uit het aangrenzende stadsdeel geworpen. Zware aanvallen van sterke formaties der luchtmacht gaven steun in dezen strijd en vernietigden op den oostelijken oever der Wolga talrijke stukken ge schut. De ten noordwesten van het stads deel Spartakofka ingesloten bols jewistische strijdkrachten werden ver nietigd. In den midden- en noordelijken front sector behalve succesvolle activiteit van eigen stormtroepen en afweer van plaat selijke vijandelijke aanvallen geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Ge vechtsvliegtuigen zetten ondanks de ongunstige weersomstandigheden de be-' striding van Sowjet-transportbewegin- gen voort. B(j luchtaanvallen op luchtbases en andere militaire installaties op het ei land Malta ondernomen door Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten, zijn nieuwe vernielingen tot stand ge bracht. In felle luchtgevechten werden 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een overval overdag van de Britsche luchtmacht op het zuidelijk deel van het bezette Fransche gebied heeft ver liezen onder de Fransche bevolking te weeggebracht, benevens geringe mate- rieele schade aan gebouwen, vooral in de woonwijken der aangevallen plaat sen. Een bommenwerper werd neerge schoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in zuidoost-E nge-» land voor den oorlog belangrijke in stallaties in scheervlucht met bommen van zwaar kaliber bestookt. Italiiaanfëch weermachtsbericht. Aam het Egyptische front belemmer den gisteren zware "zandstormen iedere activiteit. Zeer sterke formaties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht vie len overdag en 's nachts 35 vloot- en vliegtuigsteunpunten op het eiland Malta aan en plaatsten voltreffers op belang rijke doelen. De Engelsche luchtmacht verloor in hevige luchtgevechten vijftien vliegtui gen, waarvan tien door Duitsche en vijf door onze jagers werden neergeschoten. Sowjets geven verliezen bij Stalingrad toe. (D.N.B.) Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft het Sowjet-tijdschrift „De Roode ster" heden toegegeven, dat de Sowjet-troepen een werkliedenkolonie ten noordwesten van Stalingrad, alsmede fabrieken aan den oever van de Wolga hebben moeten prijsgeven. Klokken een uur terug in Duitschland. (D.N.B.) Op 2 November 1942, des ochtends te 3 uur, zullen in het Duitsche Rijk, in het geannexeerde gebied in het Oosten, in 't protectoraat en in het gou vernement-generaal de klokken een uur achteruit worden gezet. Daarmede ein digt de zomertijd. Op 29 Maart 1943, des ochtends te 2 uur zullen de klokken weer een uue vooruitgezet worden. BOMMEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. 35 doodleni en vel» zwaargewonden, In de afgeloopen dagen hebben Britsche vliegtuigen herhaaldelijk boven Neder- lamdsch gebied gevlogen. Door aanvallen met de boordwapens, alsmede door het lukraak neerwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken in ver schillende plaatsen vielen onder de Ne- derlandsche burgerbevolking 35 dooden en werden talrijke persopen zwaar- resp. licht gewond. 1 Verhuizen blijft toegestaan uit de kuststreek. In verband met gebleken onzekerheid en in antwoord op daaromtrent reeds ge stelde vragen wordt van officieele zijde de aandacht er op gevestigd, dat ook onder de gisteren van kracht gewor den regeling verhuizing toegestaan blijft uit de kuststreek en andere aangewezen gebieden naar de overige deelen van het land. Borneo gezuiverd van vijandelijke strijdkrachten. Naar Domei uit Balikpapan op Bor neo meldt, is thans het geheele eiland Borneo volkomen van vijandelijke strijd krachten gezuiverd. Een restant van 66 manschappen en officieren der Engel sche en Amerikaansche strijdkrachten hadden zich teruggetrokken op de I>ong- nawan hoogvlakte, 650 K.M. ten Noor den vaij Balikpapan. Het is thans, door een Japansche marineafdeeling, die het in het binnenland had gevolgd, na èen kort gevecht overweldigd. EXTRA RANTSOEN ZEEP. Voor kappers, artsen, medische stu denten en vroedvrouwen. Met ingang van 1 November komen de volgende personen opnieuw in aan merking voor een extra rantsoen zeep voor een periode van drie maanden: a. °E kappers; b. praktiseerende artsen, die renartsen; c. medische studenten; d. vroedvrouwen. Kappers dienen in de week van 19 tot en met 23 October bfl de plaatselijke distributiediensten een aanvraagformu lier MD 233-41 af te halen. Deze formu lieren moeten zij vóór 7 November in gevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het hee- renkappersbedrijf veertien rantsoenbon nen voor scheerzeep, vijf rantsoenbon nen voor eenheidszeep en drie rantsoen bonnen voor waschpoeder, met dien ver stande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor waschpoeder in totaal worden ver strekt. Per bediende in het dames-kappersbe- drijf ontvangen zij 20 rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenver- 'melde restrictie. Practiseerende artsen ontvangen van 1 November af zes bonnen „een rant soen toiletzeep". Medische studenten ontvangen van 1 November af drie bonnen „een rantsoen toiletzeep". Vroedvrouwen komen van 1 November af in aanmerking voor drie bonnen „een rantsoen toiletzeep", 'Door het Staatsbedrijf der P.T.T. zullen binnenkort postzegels worden uitge geven waarvan de opbrengst bestemd is voor het Voorzieningsfonds van het Nederlandsehe Legioen 1942. Polygoon-PTT-Pax Holland m. I Hl I I I II I MM MM mTTII J WANNEER VERDUISTEREN7 Dinsdag 20 October 1942. 's Morgens tot 8.12 u. 's Avonds van 18.38 u. Bij onze vrijwilligers. Sport staalt spie ren. Oefeningen, waarbij het op goede samenwerking aankomt, bevorderen de kameraadschap. Aan de lichamelijke ontwikkeling van de mannen van de Waffen-SS en het legioen Nederland, wordt groote zorg besteed. Middelburg. Een minderjarige jongen, die van zijn vader f10 heeft gestolen, is des wege door de politie verhoord. De dader, die vorige week een doos bonbons uit een bodehuis heeft ont vreemd, is aangehouden. Het bleek te zijn een zekere M. H., die een proces verbaal kreeg. De politie heeft aangehouden A. B., die vorige week f 30 heeft ontvreemd. Bij zijn verhoor legde hij een volledige bekentenis af, terwijl kwam vast te staan, dat hij zich aan nog twee verduis teringen heeft schuldig gemaakt. Mej. E. v. d. L. werd geverbali seerd, wegens het vervoeren van een tweede persoon op haar rijwiel en het niet bij zich dragen van het persoons bewijs. J. L., die een café had bezocht, deed bij de politie aangifte van ontvreem ding yan -zijn rijwiel, hetwelk hij onbe heerd had neergezet. K. A. S., die werd aangehouden wegens openbare dronkenschap, mocht op het politiebureau zijn roes uitslapen, waarna hij heengezonden werd met de toezegging van een proces-verbaal. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. -v EN HET LEGIOEN. Hét S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde- adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei- ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsehe S.S.) willen toetreden. 13.10.'42 14.00 uur Leeuwarden huize Schaaf, Breedstr.14.10.'42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.14. 10.'42 16.00 uur Assen, dienstgebouw Vaart, Zuidzijde; 15.10.'42 11.00 uur Zwolle, school Turfmarkt; 16.10.'42 11.00 uur, Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2; 17.10.'42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16 b; 18.10.'42 14.00 uur Venlo, Deut- sches Haus, Emmastraat; 19.10.'42 11.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat 20.10.'42 11.00 uur Den Bosch, hotel N. Brabant, Markt 45; 21.10.'42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstr. 68; 21.10.'42 17.00 uur Rotterdam, Deut- sches Haus. 22.10.'42 10.00 uur Utrecht, Wëhrmachtheim,* Mariaplein; 23,10.'42 10.00 uur Den Haag, café Den Hout, Be- zuidenhoutseheweg24.10.'42 11.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. Goes. A. B. deed bij de politie aangifte van den diefstal van zijn rijwiel, dat hij onbeheerd had neergezet. J. B. kreeg een proces-verbaal we gens onvoldoende verduistering van zijn woning. f Zuid-Beveland. Lewedorp. Bij het geleiden van een paard had de 59-jarige F. P. uit Vlis- singen, die tijdelijk hier verblijft, het on geluk te vallen. Hij werd in bewusteloo- zen toestand naar het Ziekenhuis St. Joanna te Goes overgebracht. 's-Gtavenpolder. In de afgeloopen weken hebben in deze gemeente een aan tal leerlingen uit de hoogste klassen der Openbare en Bijzondere lagere school de boeren geholpen bij-het aardappelrooien. MAANDAG 19 OCTOBER 1942. Want onbarmhartig zal het oordeel zgn over hem, die geen barmhartigheid bewezen heeft. Jacobus 2 13a. Zon Maan op onder op onder 8.10 18.40 16.58 2.16 24 Oct.: Volle maan. 1 Nov.: Laatste kwartier. De kinderen genoten volop^van de bui tenlucht en kregen' tevens een vergoeding voor dit werk. Gevonden een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente-secretarie. Rilland. Zaterdag speelde voor de com petitie-wedstrijden de korfballers van D. S. V. H tegen Volharding IV van Yer- seke. De Rillanders verloren met 25. Tholen en St.-Philipsland. Tholert.' De besommingen der kuilvis- scherij waren over het algemeen goed loonend. Bot werd bescheiden aange voerd,, terwijl andere vischsoorten niet ter markt kwamen. De verzending van oesters was voor het begin vrij goed. De prijzen waren goed. De kwaliteit der mosselen is zeer best. Benoemd tot districtsleider bij den C. C. D. onze stadgenoot, de heer A. A. Slager en in diens plaats tot groepslei der, de heer J. v. Dam, ambtenaar bij den C. C. D. alhier.' In verband met het buiten werking stellen van art. 6a der Vl.-keuringswet, zullen voortaan alle huisslachtingen ook vallen onder de bepalingen dier wet, zoo dat voortaan ook varkens, schapen en geiten bestemd voor eigen gebruik, aan keuring voor en na het slachten onder hevig zijn. Voor de gemeente Tholen zijn de dagen waarop geslacht mag worden bepaald op eiken Woensdag en Donderdag der week. De slachtdieren mogen niet meer aan huis worden geslacht, doch in een goed gekeurde slagerij. De heer D. H. v. d. Velde, di,e een reeks van jaren werkzaam is geweest als kassier der Boerenleenbank alhier, gaat deze maand met pensioen. De leider yan het Nederlandsehe Ar beidsfront, de heer H. J. Woudenberg, heeft op een persconferentie een toe lichting gegeven op dè verordening be treffende de ordening van den arbeid, die door den Rijkscommissaris is afge kondigd. Het gaat daarbij om een belangrijke gebeurtenis in de sociale ontwikkeling van ons land, want men heeft hier in wezen te doen met een grondwet van den arbeid. Het belang van de gemeenschap staat in de verordening op den voorgrond, de Nederlandsehe gemeenschap, doch in ruimeren zin ook tot de Europeesche ge meenschap waarbinnen de Nederland sehe op den duur tot volle ontplooiing zal kunnen komen. De verordening is niet los te maken van de ontwikkeling, welke zich -in ge heel Europa voltrekt, doch dat wil niet zeggen, dat binnen het gegeven kader de eigen Nederlandsehe verhoudingen niet tot uiting zouden kunnen komen. Inte gendeel. In hoeverre dit gebeuren zal, hangt af van de positieve medewerking welke men aan de maatregelen, wélke in deze verordening besloten liggen, zal ge ven. Het isolement is verbroken. Neder- derland is wat de arbeidsordening be treft in verband geplaatst met het Eu ropeesche geheel, het hangt nu van de menschen zelf af, hoe de groei zal wor* den. Uitgangspunt van de ordening van den arbeid is de beschouwing van het bedrijf of de organisatorisch-economi- sche samenvatting van meerdere bedrij ven in de onderneming, niet slechts als economische, doch tevens als sociale eenheid, zooals deze in de bedrijfsge- meenschap tot uitdrukking komt,. Wanneer in de verordening betreffen de de ordening van den-arbeid het lei dersbeginsel wordt bevestigd, geschiedt dit niet in den zin van het liberalistische „baas in eigen huis", doch zeer bewust en nadrukkelijk in den zin van de aan dit leiderschap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar binnen ten opzichte van de Gefolg- schaft, als naar buiten ten opzichte van de gemeenschap, waardoor ook dit lei derschap positief is ingeschakeld in en onderdeel vormt van het socialisme. De arbeider, die zijn plicht doet, heeft ook rechten. Binnen het raam der eco nomische mogelijkheden moet de Be- triebsführer er daarom voor zorgen, dat het allen arbeiders goed gaat. Van klas senstrijd is geen sprake meer, het bedrijf is één geheel, een lotsgemeenschap. De beteekenis van de persoonlijke ver antwoordelijkheid komt in dè verorde ning ten volle tot uiting; in den Betriebs- führer heeft de sociale voorman zijn wet- telijken partner. Aan den bedrijfsleider zullen hooge eischen gesteld worden, ook wat het so ciale deel van zijn taak betreft. In dit opzicht gaat de verordening evenwel nog verder en wel door de ordening van den arbeid op te dragen aan een gemachtig de voor den arbeid het is nog niet bekend wie dit zijn zal die ten aan zien van het sociale deel van den staat bepaalde Volmachten krijgt. Hij vertegenwoordigt het algemeen be lang, waaraan de belangen en doelstel lingen van den enkeling van nature on dergeschikt zijn. Het spreekt van zelf, dat de Gemach tigde voor den Arbeid nauw met het Ned. Arbeidsfront zal samenwerken. Het werk van den Gemachtigde zal, evenzeer als dat van den leider van het N.A.F., moeten voortspruiten uit dezelf de socialistische levensbeschouwing. Bij den raad van bijstand en de commissie van deskundigen is dit ook gewenscht, maar niet beslissend. De taak van den gemachtigde gaat verder dan die van den rijksbemiddelaar; laatstgenoemde grijpt slechts in als het conflict ontstaat, de eerstgenoemde heeft tot taak economische en sociale oorza ken, weike tot spanningen kunnen leiden, weg te nemen. Het College van Rijksbe middelaars zal dan ook verdwijnen. De loonpolitiek krijgt nu een eigen en nieuw karakter'. Het begrip onderhan deling verdwijnt, beslissend is hiet meer wie de sterkste is van de twee partijen, maar de sociale gerechtigheid, welke sa menvalt met 't belang der gemeenschap. De nieuwe loonregelingen, welke de Ge machtigde voor den Arbeid zal vaststel len, zijn geen resultaat van, onderhande lingen, maar geven uitdrukking aan het geen binnen het raam der economische mogelijkheden als sociale gerechtigheid wordt gezien. In het algemeen zullen de grondslagen voor regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden door den gemach tigde, in' samenwerking met de bedrijfs groepen van het N.A.F., worden gelegd. Het bedrijfs-, resp. ondernemingsreg lement (Betriebsordnung), dat voor elke onderneming met meer dan 10 medewer kers verplicht is, zal in de eerste plaats den grondslag moeten vormen voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1