KERK EN SCHOOL Zij, die kwamen en gingen. LAND- EN TUINBOUW RECHTSZAKEN Neemt de krankzinnigheid toe KOERSEN BURGERLIJKE STAND «a Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te Hijlaard, Huins-Lions (vac. W. H. A. Scholte), M. Zevenboom te Berkenwoude (toez.)te Zaandam (vac. J. Eikema), A. Noorman te Bor- culo. Bedankt: voor Wezep (vac. B. v. Ginkel), A. A. KoolhaSs te Daarle (Ov.) Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: Benoemd te Rotterdam-Charlois, cand. H. T. Meyer. Aangenomen: naar Harlingen, cand. H. P. Huisman te Leeuwarden. Prof. Dr F. W. A. Korff f- In het diaconessenhuis te Haarlem, waar hij sinds enkele weken ter verple ging opgenomen was, is in den ouderdom van ruim 54 jaar overleden Prof. Dr F. W. A. Korff, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden vanwege de alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk. Frederik Willem Adrianus Korff werd 6 Dec. 1887 geboren, bezocht het Geref. Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de R. U. te Utrecht. Hij werd in 1911 candidaat in Gelderland en aanvaardde 4 Mei 1913 zijn ambt bij de Ned. Herv. Gem. van Hoogersmilde. Vandaar ver trok hij in 1918 naar Dedemsvaart om zich 23 Jan. 1922 aan de gemeente van •Heemstede te verbinden. In datzelfde jaar promoveerde hij totdoctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Christelijke religie en historie in de theologie van W. Hermann". In 1932 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden vanwege de Ned. Herv.. Kerk, als opvolger van Prof. Dr H. M. v. Nes, om onderwijs te geven in de dogmatiek, 4e zendingsgeschiedenis, het kerkrecht en de Chr. ethiek. Prof. Korff, die als man der ethische richting in dienst'der kerk trad, was o.m. lid van het hoofdbestuur van de Vereen. „Kerkopbouw". In den partij strijd trad hij echter nimmer op den voorgrond. Hij was een man van zeer wetenschappelijken aanleg en stond be kend als een uitstekend redenaar. Veel heeft Prof. Korff geschreven. Als vrucht van zijn werkzaamheden aan de Leidsche Universiteit kan worden ge noemd het onlangs verschenen tweedee- lig werk Christologie. In Prof. Korff ontvalt aan de theolo gische wetenschap in ons vaderland een toegewijd dienaar, een harde werker en bekwaam gelèerde, die nog maar tot de middaghoogte van het leven geklommen was. Ten aanzien van zijn standpunt in het theologisch gesprek onzer dagen laten we eenige gedachten volgen, die ontleend zijn aan zijn rede „De Wetenschap des geloofs", waarmede Prof. Korff nu tien jaar geleden (14 October 1932) het hoogleeraarschap aanvaardde: „De theologie weet van een openba ring Gods, door welke het geloof in den eigenlijken zin van het woord eerst wordt gewekt. Geloof en openbaring staan dientengevolge in een zeer nauw, correlatief verband: het geloof isniet te denken buiten zijn'verhouding tot de openbaring en de openbaring wordt als zoodanig alleen gekend door het geloof. Evengoed als wetenschap des geloofs kan de theologie dan ook de wetenschap der openbaring heetén. Het gevaar van de theologie is, dat zij op één dezer beide factoren, op het subjectieve of op het objectieve, eenzijdig den nadruk legt. Is de theologie sinds Schleiermacher her haaldelijk in de eerste fout vervallen, de dialectische theologie onzer dagen blijft niet vrij van de tweede eenzijdigheid." Afscheid, Bevestiging en Intrede. Na bevestigd te zijn door Ds J. Yutema van Haarlem deed prop. H. Bremer zijn intrede bij de Doopsgez. Gemeente te Oude Bildtzijl, sprekende over Joh. 812. Ds K. v. d. Pol neemt 25 Oct. af scheid van de Ned. Hp- Gemeente te 's Gravenhage en worde 1 Nov. door zijn plaatselijken ambtgenoot Ds H. A. Leen- mans Jr. te Ede bevestigd. Ds G. v. Rhijn, die met emeritaat gaat, neemt 25 Oct. afscheid van de Ned. Herv, Gemeente te Deventer. Ds' J. P, Paauwe. Zondagwiert Ds. J. P. Paauwe, voorganger eener Vrije Hervormde kerkformatie te 's Graven hage, zijn 70sten verjaardag. Jan Pieter Paauwe studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie, om in 1901 candidaat te worden. 25 Aug. van dat jaar bevestigde wijlen Ds J. H. Gunning J.Hzn. hem te Yerseke in zijn eerste gemeente. In 1907 vertrok hij naar Bennekom. Hier kwam Ds Paauwe in conflict met de kerkelijke besturen aangezien hij weigerde personen in hét lidmatenboek in te schrijven omdat hij oordeelde, dat zjj op grond van hun be lijdenis niet tot de gemeente konden worden toegelaten. Wegens ongehoor zaamheid aan de kerkelijke reglementen werd hjj 2 Juni 1914 geschorst in zijn be diening en bij volharding, in zijn houding 8 Oct. d.o.v. ontzet uit de Evangeliebe diening. Ds Paauwe vestigde zich daarop metterwoon te 's Gravenhage, waar hij sindsdien eiken Zondag preekt en zich steeds in een groote toeloop verheugen mag. Ned- Herv. Bond voor inwendige zending: op G. G. De Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref. grond slag komt (behoudens goedkeuring) op Donderdag 22 October te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. Naast de gebruikelijke agenda-punten komt op deze vijfde jaarvergadering een belangijjk onderwerp aan de orde. De studiecommissie kwam onder lei ding van Ds G. J. Koolhaas te Huizen (N.H.) klaar met het ontwerp-leidraad voor de kerkeraden, betreffende evange lisatie in eigen gemeente. Als een der voornaamste middelen is daarin genoemd het huisbezoek. In verband daarmede zal het doen van huisbezoek in den breede besproken woorden. Als inleider, zal op treden de secretaris van de studiecom missie, Ds H. S. J. Kalf van Gouda. Korte! berichten. Het verhoogen van de huur van zitplaatsen in de kerken is niet langer geoorloofd in verband met de bepalingen van de thans geldende voorschriften inzake de prijzen. Echter zijn ingevolge maclftiging van de Directie van Handel en Nijverheid van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de kerkvoogdijen, welke aangesloten zijn bij de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, voorloopig nog in een uitzonderingsposi tie geplaatst. Dit jaar heeft een bijzonder groot aantal proponenten bij de Doopsgezinde Broederschap 'n beroep aangenomen, n.l. niet minder dan twaalf, dat in geen ja-, ren is gebeurd. Thans zijn er in de Broe derschap nog twaalf vacante gemeenten, terwijl zes studenten zich klaar maken voor het proponentsexamen in Juni 1943. De kweekschool mocht vijf nieuwe stu denten inschrijven. Stichting Hoencjerloo. In de dezer dagen in Amsterdam onder leiding van Mr H. de Bie, van Rotterdam, voorzit ter, gehouden jaarlijksche vergadering van het bestuur en de commissarissen van het chr. doorgangshuis voor jon gens stichting „Hoenderloo", te Hben- derloo, zijn Dr J. C, J. Burkens, van Meppel, en Ds H. Mondt, van Apeldoorn, als nieuwe bestuursleden benoemd en de heeren I. A. Diepenhorst, Mr A. Q. Mees en Ir J. C. Töpker, van Amsterdam, en I. A. Sillem, van Den Haag, als nieuwe commissarissen. Het exploitatietekort was over 1941 ruim f 17.000 tegen f 59.000 in 1940, dank zij de verhoogde bijdrage der re- ^geering in de verplegingskosten. Op 't "einde van het jaar waren 400 jongens aan de stichting toevertrouwd, van wie 260 in- het doorgangshuis verbleven. Verschillende aanvragen voor opneming moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. De heer A. Iemhoff, directeur, deelde in zijn overzicht -mede, dat het een rus tig jaar voof de stichting was geweest. Het school- en vakonderwijs had goede resultaten opgeleverd. Omtrent den aanleg van een zwembad brj.de stichting is besloten vast met het grondwerk te beginnen. Examens. 'V. U. te Amsterdam, prop. ex. theologie, J. A. v. Netten te Amsterdam. Op het te 's Gravenhage gehouden examen voor de acte j (gymnastiek) slaagden de heeren B. J. de Winter en K. Verheule te Yerseke, M. de Jager te Krabbendijke, J. v. d. Berge te We- meldinge en J. 'Meindersma te Goes. Voor het diploma kantoortypist zijn geslaagdde dames F. A. Bezemer, E. M. van Eenennaam, W. Fraanje, M. Kop- mels, K. Mackenze, S. A. Blanker, J. M. j Hermes, C. van Westen, de heeren D. J. Vermaas, I. Hoek van Dijke, J. P. Cle ment, allen te Goes; mej. J. Trimpe te Kloetinge; J. Verbart te 's-Heer Arendskerke; J. Harthoorn Czn. te Krabbendijke; A. Bauer te Kruinin- gen; J. Bolier te Hoedekenskerke mej. J, Bom te Yerseke; mej. P. H. van Fraassen te Waarde; W. Hamelinck te Wemeldinge; M. Argeerfs te Kapelle en mej,. J. Harms te Terneuzen. Afgewezen 5. werd buitgemaakt. De Puttensche ge- meente-politie, die terstond het onder zoek/met kracht ter hand nam, daarbij geassisteerd door de marechaussee, had al spoedig een spoor, dat naar Amster dam leidde. Daar werden eenige huiszoe kingen gedaan met het resultaat, dat een der daders kon worden gearresteerd. Het gestolen geld was nog in zijn bezit. In Putten volgde een tweede arrestatie van een man, die aan de inbraak heeft deel genomen. Beide daders zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Nisse, Ir gekomen: H. Janse, v. Kloetinge o. Nisse, Dorp A 26. Vertrokken: J. Kousemakèr—Bakker, n. WolWiidfo A 112. DE NIEUWE DORSCHREGELING IN DE PRACTIJK. Het „Dagbl. v. N.-Br. en Zeeland" schrijft over de nieuwe dorschregeling in Zeeland. Zoo men weet is om onnoodig en on economisch heen en weer trekken der loondorschers te voorkomen, de geheele provincie Zeeland verdeeld in tweehon derd rayons. Elk rayon heeft een opper vlakte van 250 tot 300 ,ha. en déze rayons werden nu verdeeld tusschen de ongeveer 150 loondorschers. De loon- dorscher met één dorschmachine krijgt één rajionr zij die er twee hebben worden ruimer bedacht. In het begin gaf de nieuwe regeling wel wat wrijving.Heel wat verzoeken om verandering kwamen zoowel bij de plaatselijke bureauhouders als bij den Voedselcommissaris binnen, doch over tuigd van de noodzaak der nieuwe rege ling, hield men het been strak en thanB is men er vrijwel mee verzoend. Vol maakt is de regeling natuurlijk niet en men moet haar slechts, zien als een'nood- maatregel. Het zelf-dorschen wordt slechts in uitzonderingsgevallen toegestaande plaatselijke bureauhouder, beslist hier over. Er zijn ook boeren, die zelf een dorsch machine hebben. Zoo'n boer krijgt alleen toestemming voor zelfdorschen, wanneer de loondorscher in zijn rayon nog geen omgebouwden motor heeft. Om alles zoo ecönqmisch mogelijk te «laten geschieden, laat men in sommige rayons de kleinere bedrijven hun graan ter dorsehing naar een plek meestal een groote boerderij brengen. Dat voorkomt ook alweer onnoodig heen en weer trekken van den loondorscher en vergemakkelijkt de controle. Die controle is dit jaar weer strenger dan tevoren. In Zeeuwsch-Vlaanderen staat zelfs iedere dorschmachine zoo lang er mee gewerkt wordt, onder con trole. Is de dagtaak afgeloopen, dan verzegelt de opzichter de machine. lm de overige deelen van ons gewest, waar de mogelijkheden tot smokkelen zooveel geringer zijn, is het toezicht iets minder, althans dat bij de dorschmachi ne, want deVoedselcommissaris heeft nog meer controle-mogelijkheden. Door het een en 't ander wordt het graan goed ingeleverd.. Knoeierij wordt ook sterk tegengegaan door de gunstige bepaling, dat de boer thans voor ieder gezinslid 125 kg graan mag behouden en dat aan de vaste ar beiders en hun gezinsleden, inplaats van de extra rantsoenen brood 25 kg tarwe per persoon mag worden gegeven. Daarenboven is de raaptarwe ook vrij. Terugkomend op het dorschen deelde men nog mede, dat op ieder bedrijf hoogstens tweemaal gedorscht mag wor den; alleen op de bedrijven, die door de N.A.K. goedgekeurd zaaigraan telen, mag 't driemaal. De gunstige resultaten van de nieuwe' regeling zijn, hoewel ze nog geen twee maanden werkt, reeds te bespeuren en terwijl men dit voorjaar nog in Maart volop aan het dorschen was, laat het zich aanzien, dat voor dit seizoen reeds half Februari alles afgedorscht is. De noodzakelijkheid van de nieuwe regeling wordt, behalve door de brand stofbesparing ook bewezen door het feit, dat de Voedselcommissaris thans veel "beter regelend kan optreden. Naar stre ken bijv. waar men anders dorschmachi- nes tekort komt voor een spoedige af werking, zond hij reeds verschillende malen loondorschers uit een ander dis trict, waar ze gemist, konden worden, ter assistentie. In het bijzonder heeft Zeeuwsch-Vlaanderen daarvan geprofi teerd. *- Prdi. Evenals boerenkool pleegt men prei gedurende den geheelen winter te oogs ten. Prei geniet algemeene waardeeiring, in het bijzonder als bestanddeel van erw tensoep, maar eveneens als groente. Wil men tijdens het geheele wintersei zoen uit eigen tuin prei blijven gebrui ken, dan houde men er wel rekening mede, dat strenge vorst de prei in den grond doet Vastvriezen. In zeer vele tui nen was dit den vorigen winter 't geval. Pas na den winter was toen rooien móge lijk- Om in het komende koude jaargetijde dergelijke minder aangename ervaringen te voorkomen, dient men reeds in No vember de noodige maatregelen te ne men. Men rooie daartoe een hoeveelheid prei en kuile de planten vrij dicht naast el kaar in den tuin in. Het' is wel goed om vóór dat inkuilen de worteltjes met een mes een weinig in te korten, terwijl men er voor moet zorgen, dat de witte onder einden van de prei goéd onder den grond komen. Alvorens de aarde door de intredende vorst bevroren raakt, brenge men tus schen de ingekuilde planten een flinke laag dorre bladeren of ruigte aan. Het wegwaaien voorkomt men door hier en daar op de afdekking een schop aarde te gooien. Bij strenge vorst is het raad zaam nog wat meer bladeren of ruigte aan te brengen. Wie op deze wijze te werk gaat, kan ook in den strengsten winter steeds prei uit eigen tuin oogsten. De bisamrat. Sedert een tiental jaren komt in België de bisamrat in wilden staat voor. Deze dieren zijn ontsnapt uit een kweekerij in de omgeving van Aerschot en zij hebben zich daar vermenigvuldigd en vervolgens verspreid, zoodat zij nu in een groot ge deelte van de Kempen voorkomen. On danks de maatregelen, die men in België daartegen heeft genomen, is deze üit- breiding thans zoo ver voortgeschreden, dat thans ook. in ons land en wel in 1941 nabij Valkenswaard (N.-Br.) en in 1942 bij Rijsbergen (N.-Br.) en bij Westdorpe (Z.-Vl.) bisamratten zijn aangetroffen. In verband met het gevaar, dat de ves tiging van dit dier in ons land mede brengt d<jór zijn graven in oevers en dij ken, is het noodig, dat de verbreiding er van wordt voorkomen en dat de voortrek kers onschadelijk worden gemaakt. Daar het waarschijnlijk is, dat de bisainat thans reeds op meer plaatsen, in het bij zonder in Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord- Brabant en Limburg voorkomt, verzoekt de Plantenziektenkundige Dienst Wage- ningen, die met de bestrijding is belast, bericht indien men het voorkomen van deze rat meent te hebben geconstateerd. De bisamrat is grooter en dikker dan alle andere, in ons land voorkomende rat ten, heeft een stompe kop en is warm- bruin van kleur. In het bijzonder wordt zjj gekenmerkt door haar afgeplatten staart. Zij houdt zich bij voorkeur op in stilstaande, begroeide slooten. Personen, die veel in het veld vertoeven, hebben dus de' meeste kans de aanwezigheid van het dier op te merken. - Door den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen wordt in 't bijzon der voor personen die in Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg wonen, voor zoover de voorraad strekt gratis een vlugschrift verkrijg baar gesteld, dat naast afbeeldingen en kele mededeelingen bevat over de levens wijze van de -bisamrat en aanwijzingen voor de opsporing van het dier. Rechtbank te Middelburg. Faillissement. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middel burg zijn failliet verklaard Klazina Be- nou en Suzan na. Benou, beiden win kelierster en wonende te Krabben dijke. Rechter-commissaris Mr B. V. A. Rölingy Curator Mr J. F„ C. van Déinse, advocaat te Middelburg. 9 TELEGRAMMEN STOCKHOLM (D.N.B.) Naar de Brit- sche berichtendienst meldt, is Wendell WilMe Woensdag te Washington aan gekomen. Volgens een extra-bericht van den Britschen berichtendienst uit Washing ton, heeft de staf van de Amerikaansche marine Woensdagavond medegedeeld, dat Japansche oorlogsschepen het Ame rikaansche vliegveld en het steunpunt op het eiland Guadalcanar op de Salo monseilanden beschieten en dat Japan schei transportschepen aan de Noorde lijke kust van het eiland versterkingen aan land hebben gezet. BUENOS AIRES. (D.N.B.) De Brazi- liaansche regeertmg heeft volgens be richten uit Rio de Janeiro bekend ge maakt, dat de Braziliaansche schepen „Osorio" (2730 br. r. t.) en „Lages" (5470 br. r. t.) in September voor de Braziliaansche kust zijn getorpedeerd en in den grond geboord. BERLIJN (D.N.B.) Bij een aanval van Duitsche bommenwerpers-op Malta trachtten de Britsche formaties jagers nog boven de 'wateren om Malta,' even als de vorige dagen, het luchtruim af te grendelen. Tusschen de Messerschmidt- jagers en de Britsche jagers kwam hét tot felle luchtgevechten, waarbij volgens de tot dusver ontvangen berichten 9 Spitfires werden neergeschoten. De Britsche vliegtuigverliezen stijgen daar door tot 40 machines. Deze vraag heèft Prof. Dr K. H. Bou- man ontkennend beantwoord. Oppervlakkig beschouwd zou men ge neigd zijn, deze vraag bevestigend te be antwoorden. Veel en veel meer menschen dan vroeger zijn in behandeling van psychiaters, en het aantal patiënten, dat verpleging noodig heeft in een inrich ting is schrikbarend toegenomen. Prof. Bonman noemde eenaantal oorzaken op, die het niet onmogelijk zouden ma ken, dat dit hét geval is, o.a.de urbani satie, (d.i. de trek naar de stad), de in dustrialisatie en zijn gevolgen, het slap per worden van de banden van het'ge zin, en de snelheid van het verkeer, waar door het aantal ongelukken met schedel- verwondingen is toegenomen. Het aantal verpleegde krankzinnigen was voor het geheele land in 1903 onge veer 160 per 100.000 inwoners, in 1927 was dit gestegen tot 250, in 1938 tot 305. Voor Amsterdam begon het echter reeds met 250 en liep op tot 400. In an dere groote plaatsen is-het evenzoo. Het totaal aantal krankzinnigen in de ge stichten was-in 1938 ongeveer 27.000. Toch zjj men voorzichtig met zijn con clusies. Het aantal geesteszieken, dat in gestichten wordt ondergebracht, neemt sterk toe, maar dat wil niet zeggen, dat het totaal aantal krankzinnigen ook zoo sterk toeneemt. De psychiaters hebben een veel betere diagnostiek gekregen dan vroeger het geval was. Men stelt de diagnose ook tijdiger. Dit brengt mede, dat de patiën ten vóór ze ernstig ziek zijn geworden, reeds zijn opgenomen. Bovendien worden vele zieken tegenwoordig veel eerder aan de deskundige verzorging in een inrich ting toevertrouwd dan vroeger. Zoo is in Amsterdam de bedelaar van de straat verdwenen, de dorpsgek ziet men niet meer, omdat ze in een psychia trische inrichting goede verzorging vin den. Kindsch geworden ouden van dagen worden opgenomen. Er komt nog meer bij. De vrees voor het krankzinnigengesticht is in belang rijke mate afgenomen. De tegenwoordige mogelijkheid om in een, sanatorium of open afdeeling opgenomen té wordefi,, weerhoudt de menschen ook niet zoo sterk meer. Velen hielden vroeger hun idiote -of imbeciele kinderen thuis, daar men meen de, dat ze in hun eigen omgeving het best verzorgd konden worden. Tegenwoordig kan men deze meening niet staande hou den. Vroeger hield men vele patiënten voor ongeneeslijk en daarom bleven ze thuis. De goede resultaten der tegen-1 woordige behandeling is. oorzaak, dat men ze veel eerder doet opnemen. Voor andere is een constant toezicht, dag en nacht, noodig. In huis is dat veelal on mogelijk, in een inrichting is alles daar op ingesteld. Wanneer men de vraag stelt: neemt de krankzinnigheid toe?, dan moet daar op het antwoord luiden: het is stellig niet bewezen, en ook niet waarschijnlijk. INCASSO-BANK N.V. - GOES Klokstraat 9, Tel. 2001-2410 Uitvoering van Beursorders V.K. Heden lOOVs 1005/8 1013/s lOlVe lOOWi» 1006/a 100 100 933/s 93Va 97)4 973/8' 86 863/s 132)4 1325/s 132)4 132)4 125, 82 X 82 X 122 122Va 138Vï 138Va 139 139)4 152)4 151 259 136 135)4 124 120)4 223 226 134)4 133Va 253 253 160 160)4 137)4 136)4 238 236 259Vï 259 166 166 125)4 126 153 154 166 250 103V8 985/s 296V2 183)4 166 250 ï033/s 98i3,V 298 X 189 133 86 X 126 138 164V2 160 136 123 137 164 162)4 297 van de Amsterdamsche Effectenbeurs van Woensdag 14 October 1942. 4 o/o Ned. 1940 H 4 Ned. 1940 m; b. 4 Ned. 1941 3V2 »/o Néd. 1941 3 Ned. 1937 33Vz °/o Ned. 1938 3 Ned. Indië 1937 H Amsterd. Bank - Incasso-Bank Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. eert, Rotterd. Bank Cèrt. Twentsehe Bank A. K. U. Amsterd. Droogdok Van Berkels Patent Cert. Calvé Delft Fokker Gouda Kaashandel Heineken Cert. Leverbrothers 6 Pref. idem Cert. Meelf. Ned. Bakk. Ned. Gist Spiritus Philips Lampen Pref. idem N. B. De Schelde Van Gelder Pap. Verg. Touw Fabr. Pref. idem Wilton Feijen. Billiton 13 4V2 Bat. Olie 3V5 °/o Bat. Olie Kon. Olie Amst. Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi V. I. C. O. Holl. Am. LQn Kon, Boot Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Mij. Nederlénd H. V. A. Javasche.Cult. N. I. S. U. Verg. Cultuur Deli Mij. Senembah Amst. Ballast Blaauwh. Veem Pref. Gerzon Over het algemeen was de stemming bij de opening der beurs iets zwakker. Een uitzon dering echter vormden hierop aand. Kon. Olie, die niet minder dan 6 punten lager waren be gonnen. Wat nu het verloop aangaat moest dit tot middenbeurs lusteloos worden genoemd, terwijl nadien in de eerste, plaats voor aand. Kon. Olie en de Indische waarden een vaste stemming baanbrak. Hierdoor konden uitein delijk koersverliezen in koerswinsten verande ren. Aand. Kon. Olie, konden na tot 291)4 pet. te fnjn gedaald tot 296 pet. aatitrekken. Daarna liep het koerspeil tot 293)4 pet. terug om vervolgens den driemaal parikoers te berei ken. Per saldo bedroeg het voordeelige ver schil nog een tweetal punten. Dè verschillende cultuürwaarden volgden dé curve van aand. Kon. Olie, hetgeen b.v. bij aand. H.V.A., eveneens in een koerswinst van 2 punten re sulteerde. Van de rubbers kon het hoofdfonds in 'de tweede helft van het beursuur van 18S tot 189 pet. aantrekken, zoodat het voordeelig verschil hier bijna S punten .beliep. Aand. Deli Batavia Rubber waren eveneeens beter gedis poneerd in tegenstelling met aand. Vico, die 3 punten in koers moesten prijsgeven. In scheepvaartfondsen was de affaire al heel ge ring. Aand. Ned. Scheepv. Unie fluctueerden tusschen 160)4 en 162)4 pet., met het slot vrij wel op het hoogste punt van den dag. Aand. Holland Amerika Lijn en Kon. Boot waren eerder iets luier van toon.' Tabakken lagen eveneens iets zwakker ip de markt. In verhou ding hadden cert. Deli Mij. nog het meeste van aanbod te lijden. Op de locale markt ont moetten alleen cert. Leverbros nu en dan goedé "belangstelling. Vraag en-aanbod wogen vrijwel tegen elkaar op, zoodat de koersfluctuaties binnen de 2 pet. beperkt bleven. Ook bij aand. Philips bestond behoorlijk evenwicht, waardoor ten slotte de prijzen weinig van die van giste ren afweken. In cert. Calvé was vandaag iets meer te doen, echter op lager niveau. In aand. Aku was de affaire ai heel gering, ook hier was de stemming eerder iets zwakker. De be- leggingsmarkt had voor de Nederlandsche staatsleeningen een onbelangrijk verloop. Van de Indische staatsleeningen kon- de 3 pet. In dië 1937 II 'Ie pet. tot 86'U pet. monteeren. Belegging Nederland f 5591/1 Binnenland f228; 1/5 idem f1138; 1/1 Overzee f175; 1/5 idem f841. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. P. F. Geers, 26 j. en M. den Engelschman, 22 j.; G. K. Veltman, 26j., te Soest en P. de Wijze, 25 j.A. A v. Pagge, 25 j. ën H. A. v. d. Berge, 18 j.A J. M. Bitter, 33 j. te Goes en M A Willemsen, 26 j.P. de Dreu, 25 j. te Goes en Ch. P. Faro, 22 j.J. Du- soswa, 23 j. en W. A Haaijman, 22 j.I. A. Lorier, 32 j. en J. C. Plansoen, 26 j.j. Pie ren*, 24 j, te O.- en W.-Souburg en J. G 84 173 145 157 -1135/8 143 54 299 153 156 83 169 144)4 158Va 112Vs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3