DAGKALENDER OCT. 1942 No. 13 DONDERDAG 15 57e JAARGANG Onze taak en roeping. De strijd om Stalingrad - Weer 18 schepen vernietigd - Nieuwe steunpunten in den Kaukasus genomen Lucht aanvallen op Kiel en Wight zeeslag. Amerikaansch-Japansehe BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cefit. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZE ELAND Advertentiën 1£ cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere tegel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in déze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het spreekt wel vanzelf, dat een tijd van oorlog in velerlei opzicht een buiten- gewoon moeilijke tijd is. Moeilijk voor de Overheid, Overheidsinstanties en voor ieder, die 'n zware verantwoordelijkheid draagt, maar ook voor ieder burger, voor man en vrouw, voor ouderen en jongeren. Moeten wij nu die inoeilijkheden uit den weg gaan, met de handen in den schoot gaan zitten en aan anderen het werk overlaten? Dat mag naar onze stellige overtui ging niet. Wij hebben een positieve taak: de roeping en plicht, om opbouwend te werken. Het is vrijwel het gemakkelijkst om de moeilijkheden te ontwijken en ter zijde te gaan staan. We kunnen ons dan ook nog de vrijheid permitteeren om cri- tiek te leveren op hen, die wèl aan den arbeid deelnemen. Maar dienen wij zóó het waarachtig belang van land en volk en zoovele belan gen, die ook in oorlogstijd toch behar tigd moeten worden? Kunnen wij zulk een houding voor God en ons geweten verantwoorden? Laat ieder deze vraag ernstig overwegen. De moeilijkheden ontkennen en- over de zorgen en problemen heen huppelen I mag evenmin. We hebben ze onder het oog te zien. Met struisvogelpolitiek zjjn wij ook nu allerminst gebaat. Maar de Christen komt niet tot moedeloosheid. Hij weet, dat een Almachtig God het wereldbestuur in handen heeft en houdt. Hij weet echter ook, .dat ons van Gods wege een taak is gegeven, die wij in Zijn kracht te volbrengen hebben. Deze roe- ping is voor ieder verschillend en hangt samen met de plaats, die wij in het leven b.ekleeden. De groote algemeene belangen hebben wij ons allen voortdurend voor oogen te stellen. God vraagt van ons, dat wij Hem en den, naaste hebben te dienen jen dat wij degen het egoïsme hebben te strijden. VöOTwaar geen gemakkelijke opdracht, want de menseh is van zichzelf geneigd om het tegendeel te doen. Wil men weten, wat God, ook vandaag, in de samenleving van ons vraagt, dan behoeven wij niet lang naar een ant woord op die vraag te zoeken. Er is een tweede, tafel van de wet der tien gebo den en van die zes geboden geeft de Heidelbergsche Catechismus een zóó duidelijke en practische verklaring, dat ieder ze kan vérstaan. Men leze ze maar eens rustig na. Als daarnaar geleefd wordt en deze geboden zijn toch in oorlogstijd niet uitgeschakeld? dan hebben wij in de zen tijd heel veel te doen. Dan zien wij duidelijk van Godswege de lijnen uitge stippeld, die wij in het leven van eiken dag hebben te volgen. V Wij hebben trouw te zijn in alles, ook in het kleine. Het is nog altijd waar, dat aan het onderhouden van Gods geboden groot loon verbonden is, zoowel voor de sa menleving in haar geheel als voor ieder individueel. De bemiddelaar. Tot negen maanden gevangenisstraf was A. C. van Hevele te St. Kruis door den Economischen rechter te Middel burg veroordeeld. Die straf vond verdachte niet juist, zoo vertelde hij aan het Haagsche Hof, waar hij in hooger beroep kwam, omdat het geval eigenlijk op een misverstand berustte. Er was 93.000 kilo granen en peulvruchten clandestien verhandeld en over de Belgische grens gebracht. Daar had verdachte zijn medewerking aan verleend. „Daar moet je ook jezelf niet mee in laten, dat geeft gevaren", zoo merkte de president op. De controleur J. A. Ressing deelde mede, dat een deel van de granen en peulvruchten door verdachte zelf waren gekocht, terwijl hij ook voor een deel heeft bemiddeld, zoodat Jiij als commis sionair'Optrad. Het was een heele com binatie, die zich met dezen ongeoorloof- den handel bezighield, en verschillende personen hierin hebben terecht gestaan, of moeten nog terecht staan. Deze verdachte zou volgêns getuige het verband hebben gelegd tusschen de verkoopers en koopers. Er werd voor de tarwe aanvankelijk het dubbele van den normalen prijs betaald, doch later steeg die prijs nog aanzienlijk. De proc.generaal vond dat verdachte eigenlijk nog een te lage straf heeft ge kregen, omdat dergelijke handel streng moet worden tegen gegaan. Naast de negen maanden gevangenis straf, vorderde spr. nu nog f 10.000 boete subs, zes maanden hechtenis. De verdediger, Mr A. H. Kuipers, wees er op, dat verdachte reeds uitermate zwaar is gestraft tegenover andere ver dachten, die pl.m. drie maanden gevan genisstraf kregen. Er is hier reden tot clementie, verdachte heeft niet abnor maal aan de transacties verdiend, zor.dat pl. een lichtere straf, en in geen geval geldboete er bij verzocht. Arrest over 14 dagen. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: iDuitsche duikbooten hebben opnieuw snelle, kostbare, vijandelijke troepen transportschepen vernietigd. Zij brach ten voor Kaapstad tot zinken het Brit- sche passagiersschip „Orcades", van 23.456 brt. en tusschen Freetown en Kaapstad het Britsch-Canadeesche pas sagiersschip „Duchess of Atholl", van 20.119 brt. Deze beide voor het vervoer van 9000 tot 10.000 manschappen en wa pens ingerichte snelle scljepen werden gebruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In dezelfde wateren werden nog twee artdleire schepen van 17.425 brt. tlot zin ken gebracht, zoodat de vijand voor de Westkuöt van Zuid-Afrika weer 61.000 brt. aan scheepsruimte verloren heeft. Hoewel aanhoudende, uiterst zware najaarsstormen de operaties sterk be lemmerden, brachten andere duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlanti- schen OQeaan in dagenlange uiterst felle achtervolgingsgevechten 14 schepen^tot zinken die deel uitmaakten van volgela den en krachtig beschermde voor Enge land bestemde konvooien. Deze veertien schepen^ hadden een gezamenlijken in houd van 82.000 brt. Voorts beschadig den deze duikbooten twee andere Schepen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste -vier dagen tusschen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche on derzeebooten opnieuw 18 schepen ver loren met een totalen inhoud van 143.000 b.r.t. Bij de gevechten tegen de konvooien in het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant ter zee tweede klasse Tro- jer zich bijzonder onderscheiden. Uit een konvooi bracht deze duikboot acht sche pen met een gezamenlijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken. Het opperbevel der Duitsche weër- macht maakt bekend: „In den Kaukasus, op den weg van Maikop naar T o e a p s ehebben onze troepen, gesteund door formaties duikbommenwerpers en jachtkruisers van het luchtwapen, nieuwe" domineeren- de heuvelreeksen en bergstellingen be stormd en ingesloten. Hierbij werden al leen in den sector van een divisie ruim 100 versterkte steunpunten ingenomen. In Stalingrad en aan het front van den 1? o n zijn tegenaanvallen en opd rukkende bewegingen van de Sowjets afgeslagen. Ten Oosten van de W o 1 g a hebben gevechtsvliegtuigen overdag troe- pen- en materiaaltrahsporten en des nachts vliegvelden der Sowjets gebom bardeerd. Op de W o 1 g a is een koop vaarder van gemiddelde grootte tot zin ken gebracht. Aan het front van den Don heb ben Italiaansche jagers zonder zelf ver liezen te lijden twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In den qentralen sector van het front wérden bij de vernietiging van een vijandelijk steunpunt 64 bunkers geno men en een aantal gevangenen binnen gebracht. In de Finsche Golf hebben ja gers bij scheervluchten een bolsjewisti sche kanonneerboot in brand geschoten. Bij de bestrijding van luchtsteunpun- ten op het eiland Malta, door Duit sche gevechtsvliegtuigen, zijn ook giste ren groote vernielingen en branden te weeggebracht. In felle luchtgevechten schoten begeleidende Duitsche jagers, zonder zelf verliezen te lijden, 13 Brits sche jagers neer. Een eigen gevechts vliegtuig ging verloren. In Noord-Afrika z|jn geduren de den geheelen dag gemotoriseerde groepen strijdkrachten en tentenkampen van de Britten aan het centrale en het Zuidelijke front van El Alamein blootge steld geweest aan felle aanvallen van Duitsche vliegerformaties. Duitsche jagers hebben zes Britsche- jagers bij een verlies van twee eigen toestellen doen neerstorten. Britsche bommenwerpers hebben in dén afgeloopen nacht het Noord- duitsche kustgebied aangevallen. De bevolking leed verliezen. Door bri sant- en brandbommen ontstonden voor al in de stad itiel materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen en de marine schoten volgens tot dusver ont vangen berichten 10 vijandelijke toestel len neer. Lichte Duitsche gevechtstoestellen hebben gisteren bij verrassende aanval len voltreffers 'geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties op het Engelsche eiland Wight inHet Ka- naal. In de wateren ten Oosten van het eiland is een groot drijvend dok door bommen beschadigd. Sowjetaanvallen In Stalingrad doen Duitschers niet wijken. (D.N.B.) Volgens berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht heb ben de bolsjewisten op 12 October met artillerie van allerlei kaliber, granaat werpers en machinegeweren om de aan gevallen zone van Stalingrad een ver- sperringsvuur gelegd. Vervolgens poog den zij met pantserwagens in do puin- hoopen voorwaarts te komen. De ruïnes en uiteengeslagen ijzerconstructies werk ten evenwel als pantserversperringen en R D DEC EN HET DEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkominando deèlt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemdei adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben him dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon, ook in Nederland blijven zal. -Tijdqns de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsehe S.S.) willen toetreden. ,B|j onze vrijwilligers. Hier is een hoekje van de keuken in een opleidingskamp. Niet alleen is de moderne inrichting opvallend, doch speciale koks verzorgen hier 't eten, terwijl de leider van de keuken zich regelmatig op de hoogte stelt van de kwaliteit. Het beste is nauwelijks goed genoeg. SS PK Wagner-Re-H-P H m 13.10.'42 14.00 uur Leeuwarden huize Schaaf, Rreedstr.; 14.10,'42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.; 14. 10.'42 16.00 uur Assen, dienstgebouw Vaart, Zuidzijde; 15.10.'42 11.00 uur Zwolle, school Turfmarkt; 16.10.'42 11.00 uur, Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2; 17.10.'42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b; 18.10.'42 14.00 uur.Venlo, Deut- sches Haus, Emmastraat; 19.10.'42 11.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat 20.10.'42 11.00 uur Den Bosch, hotel N. Brabant, Markt 45; 21.10.'42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstr. 68; 21.10.'42 17.00 uur Rotterdam, Deut- sches |ïaus. 22.10.'42 10.00 uur Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein; 23.10.'42 10.00 uur Den Haag, café Den Hout, Be- zuidenhoutscheweg24.10.'42 11.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. de in elkaar geschoten kelders als pant- servallen. De tezamen met de pantser wagens oprukkende bolsjewistische in fanteristen stonden spoedig weer alleen in den strijd. Pantserafweerkanonnen, luchtdoelartillerie en machinegeweren vuurden op hen. Ten slotte beslisten handgranaten en schoppen in den strijd van man tegen man. De Duitsche solda ten gaven geen duim gronds prjjs. Slag vliegtuigen vielen de terugtrekkende bolsjewisten en de v|jandel|jke reserves met bommen en böordwapens aan. De v|jandel|jke aanval werd verijdeld. ZEESLAG NABIJ DE SALO MONSEILANDEN. Twee Japansche kruisers tot zinken gebracht. (S.P.T.) „De afsnijding van de voortdurende Japansche troepentrans porten naar de Salomons-eilanden was het doel van een grooten aanval van Amerikaansche vlooteenheden op Japan sche zeestrijdkrachten", aldus "Wordt in een officieel bericht vaq het Amerikaan sche ministerie van Marine medegedeeld. Het is hierbij in den nacht van 11 op 12 October tot een zeeslag op groote schaal gekomen. De vlootgevechten speelden zich voornamelijk in de nabij heid der Savo-eilanden af (ter hoogte van Toelagi). Eenige Amerikaansche kruisers zijn beschadigd, een torpedoja ger is tot zinken gebracht. „Aan Japansche zijde", aldus het com muniqué, „bedragen de verliezen: een zwaren kruiser, vier torpedojagers en een transportschip van ongeveer 5000 ton." Na een strijd, die ongeveer een half uur duurde, zouden de Japanners' ge dwongen zijn, zich terug te trekken,. Op den morgen van den 12den Oct. hebben Amerikaansohe torpedovliegtuigen en duikbommenwerpers de terugtrekkende Japansche schepen aangevallen. Een Japansche kruiser is brandend achter gelaten. In den namiddag van den 12den Octo ber hebben. Amerikaansche torpedovlieg tuigen wederom een aanval gedaan op een v|jandelijken kruiser en een torpedo jager ten Zuiden van Nieuw-Georgië. Een voltreffer heeft den kruiser tot zin ken gebracht. Men heeft nog kunnen waarnemen, hoe de bemanning het schip in reddingsboóten heeft verlaten. Buitengebruikstelling van postzegels. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1937 uitge geven zomer- en kinderpostzegels (fran- keerwaarde resp. D/a, 5, 6 en 12V2 cent; U/a, 3, 4, 5 en I2V2 cent). Schoolinzameling oud papier en andere grondstoffen. Aan de schoolinzameling van oud pa pier en andere grondstoffen georga niseerd op initiatief van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen „Romea" te Den Haag hebben in Sep tember 2228 scholen deelgenomen. Door genoemd Rijksbureau worden elke maand prijzen uitgeloofd voor die scholen, die de grootste hoeveelheden afvalstoffen inleveren. De eerste prijs in den wed strijd in de maand September (f 50), werd gewonnen door de openbare la gere school te Elburg (hoofd de heer C. Eegdeman), met een gemiddelde van 23.64 kg per leerling. De Ongevallenwet van toepassing op de Rijksbrandweer. Met terugwerkende kracht tot 1 Au gustus 1942 zijn de bepalingen der On gevallenwet 1921 van toêpaesing ver klaard op degenen die bij de rijksbrand- weèr in dienst zijn van den Staat der Nederlanden. Dit geldt ook tijdens hun opleiding in Duitschland. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 16 October 1942. 's Morgens tot 8.05 u. 's Avonds van 18.46 u. DONDERDAG 15 OCT. 1942. M|jne broeders, houdt uw geloof in on zen Heere der heerlijkheid, Jezus Chris tus, vr|j van aanzien des persoons. Jac. 2:1. Zon op onder 8.03 18.48 Maan op onder 14.01 22.51 Del Nödl Arbeidsdienst in Zeeland. Evenals in verscheidene andere deelen van Nederland was ook in de provincie Zeeland een tekort aan landarbeiders ge-, bleken, met als gevolg, dat het rijksar beidsbureau wederom b|j den N.A.D. had aangeklopt met het verzoek om hulp te zenden naar het eiland Schouwen en Dui- veland. Deze taak vier ten deel aan de afdeeling 1-7 N.A.D. Zaterdagavond vertrokken 135 mannen uit het kamp per trein naar Roosendaal, waar z|j om half een aankwamen en in den trein overnachten. Zondagmorgen vroeg werden de wa gons aan een goederentrein gekoppeld, waarna men de om 8.15 te Goes aan kwam. Via Wilhelminadorp ging de marsch T6 Oct. Eerste kwartier, 24 Oct. Volle maan. „WINTERH U LP-N EDERLAN D." Ter opening van de nieuwe campagne „Winterhulp Nederland" is in de Com certgebouwzaal te Amsterdam een groove bijeenkomst gehouden. De directeur-generaal van W1H.N., dhr F." W. van Vloten, hield daar een rede, waarin hij zeide, dat de resultaten van het winterhulpwerk in het vorig seizoen, die van 't eerste jaar belangrijk overtref fen. De totale inkomsten,beliepen, inclu sief f 267.617,56, zijnde het bij het begin van het vorige jaar aanwezige saldo in geld, f 10.096.076,47, tegen rond f 7.000.000 in het eerste ja^r. Zij werden verkregen door de bekende lijsten- en straatcollècten) waarvan er 12 werden gehouden, door giften in geld, bij elkaar f788.094,25; door giften in natura tot #en waarde van f 740.364,66 en door de opbrengst vah de loterij van f 1.300.000. Spr. bracht dank aan de 30.000 vrij willige medewerkers, wier onvermoeide inzet ertoe bijdroeg de collecten te_doen slagen en gaarne rekende hij ook"voor dit seizoen op hünne medewerking. In het afgeloopen seizoen werd in waardebons uitgekeerd een bedrag 'van rond f 8.600.000, in contanten rond f 290.000, in voedsel en giften in natura rond f673.000, totaal f9.563.000. De hierop vallende bedrijfsonkosten en sala rissen bedroegen f 331.000, zijnde 3,46 °/o van het totaalbedrag der uitkeeringen. De uitkeeringen bedroegen gemiddeld f 12,68 per persoon, tegen f 7,82 in het eerste winterhulpseizoen. Inzake den Ned. Volksdienst deelde spr. mede, dat het ledental is gegroeid tot 25.000. In totaal werden tot nu toe uitgezonden 9407 kinderen, waarvan 8128 naar pleegouders in Duitschland, 295 naar tehuizen in Duitschland, 100 naar pleegouders in Nederland 'en 884 naar tehuizen in Nederland. Dit jaar zullen nog 5000 kinderen worden uitge zonden. Het aantal uitgezonden moeders is tot nu toe 744, waarvan 150 naar Duitschland en 594 in Nederland. Er zijn thans 17 schooltandverzorgingsklinieken verdeeld over de verschillende provin cies van het land. Voor hulpverleening bij bominslagen is tót nu toe totaal f 87.000 verstrekt. Ook in dit winterseizoen zal veel nood, nog meer nood te lenigen zijn en daarom deed spr. een beroep op het geheele volk. Niet om een fooi of een aalmoes, doch om een offer. Tót de anti's en tot hen, die „zoo graag met de Kerk schermen" zeide spr. laat uw haat varen. i Spr. besloot met den wensen, dat het resultaat der actie zoo zal zijn, dat ieder, die in ons vaderland hulp noodig heeft, die "volledig, zal kunnen krijgen. Reichsambtleiter Althaus, hierna het woord verkrijgende, was ervan over tuigd, dat het winterhulpwerk hier tot dezelfde positie en waardeering zal ko men als in Duitschland, omdat dit een werk is voor het volk, een dienst aan het volk. Het Duitsche Winterhulpwerk heeft in het vorig seizoen 1,2 milliard R.M. opge bracht en dit cijfer bewijst wel, dat Duitschland niets noodig heeft van an dere volkeh. Spr. besluit met den wensch, dat ook in Nederland het winterhulpwerk zich zoo ontwikkelen zal, dat het geheele volk achter het werk zal staan. naar Katsche Veer, waar de boot gereed lag. Te Zierikzee werd de afdeeling ver welkomd door den heer R. de Waal, lei der van heti rijksarbeidsbureau op het eiland Schomven en Duiveland. Om half vier trad de afdeeling weer aan voor een marsch van 14 km. naar Looperskapelle (gemeente Duivendijke), waar de afdeeling zou worden ingezet als hulp aan de boeren. Sinds Maandagmorgen werken de man nen op het eiland Schouwen en Duiveland acht uren per dag in de zware klei en zij doen dat met geestdrift. Benoemd tot dijkgraaf van dén Se|jdlitzpolder, M. P.'H. Wouters te Sas van Gent. Middelburg. Jubileum bij de politie. Vandaag is het1'25 jaar geleden, dat de agent van politie H. Romp in dienst der gemeente trad. Hedenmorgen heeft een deputatie van het politiecorps zich naar de wo ning van den jubilaris begeven om hem te complimenteeren. Hierbij werd hij toe gesproken door den wnd. commissaris de heer R. Avink, die de keer Romp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1