Sr DAGKALENDER WOENSDAG 14 OCT» 1942 57e JAARGANG No» 12 Heemkunde op school» Opnieuw Sowjet-strijdmaoht in Kaukasus vernietigd - Succeslooze Sowjet-tegenaanvallen - Rede van Roose velt - De strijd om de Salomons-eilanden. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J.J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en' plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. H i?c 1 VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De heer v. d. Hoven van Genderen ver telt in „De School met den B(jbel"j „Een herinnering uit mijn jeugd, 'k Was een jongen van misschien veertien jaar. 't Gebeurde op een regenachtigen zomerdag in de keuken van een boer derij. Hoe het kwam weet ik niet, maar in eens was het algemeene gesprek geko- men op den oorsprong van de voedings producten. Misschien was de maaltijd zoo juist besloten met een schotel ste vige rijstebrij. Er was tenminste vastge steld, dat de rijst uit Indië komt. En de boekweitegrut kwam van de „haai", d.i. de hèi, de zandgrond. De havermout was een product, dat op de een of andere geheimzinnige manier van de haver werd gefabriceerd. De „tarwe-blom" kwam van de „boeren hier", wat zeer juist ge zien was. iedere boer verbouwde zijn ei gen koren, dat op de dorpsmolen gema len en in de eigen oven of door den bak ker gebakken werd; van import ui^,Ame rika leefde men daar toen nog niét. Ten slotte deed de achttienjarige boe rendochter nog een gewichtige vraag: „Vaoder, en waor komt dan de pelle- gaast vandaon?" De pellegaastdaar keken we elkaar nou toch eerst eens Verwon derd over aan. Wist niemand dat? Even nadenken Gelukkig, debuurman bracht uit komst. „De pellegaast, Bet," zei hij, „die groeit hier vlak neffe de bogerd van jullie, kekt hier mer eens uit%et raom", en hij wees op den akker, waarop de gerst al geel stond te worden en zich boog onder de zomerbuien. Dat was een openbaring voor de boe rendochter. Het moest haar eerst nog eensr uitgelegd worden. Ze hield zo van pellegaastepap. Maar dat die „pelle gaast" niets anders was dan „gepelde gerst" van vaders akkers, dat had ze nooit geweten. Niemand had het haar ooit verteld en 'zelf had ze 'tniet be dacht. Het verbasterde, dialectische „pelle gaast" had ze onbegrepen aanvaard en het had haar parten gespeeld. Tegenwoordig zou de naam „gort" haar niet onbekend zijn geweest, maar zou haar evenmin iets hebben gezegd. Hier was heemkunde in de boerenkeu- ken beoefend. Zou het op school misplaatst zijn ge weest? Doet de school genoeg, om het leven- om-onp-heen te leer en. vergt aan en begrij pen?" Zeer waarschijnlijk niet. Er zijn geval len, .ons ook in Zeeland bekend, waar het onderwijzend personeel veêl doet, om de jeugd eigen omgeving te leeren ken nen en ook de historie van eigen streek en gewest te laten spreken. Historische gebouwen worden bezichtigd, musea be zocht, wandel- en fietstochtjes gemaakt, enz. Maar het kwam ook voor, dat men schoolreisjes maakte naar Amsterdam, Rotterdam, Scheveningen en Antwer pen en daar bezienswaardigheden be zocht, terwijl men eigen gewest (en hoe veel bood Zeeland niet!) passeerde. Natuurlijk moet om te beginnen bij de leerkrachten belangstelling voor de eigen streek aanwezig zijn. Ook dat liet misschien wel eens te wenschen over. Wellicht waren er op het platteland on derwijzers en onderwijzeressen werkzaam die te grootsteeds ^waren georiënteerd. Nu de leerplicht wordt uitgebreid, is er zeker alle reden om aan het leeren kennen van eigen omgeving meer aan dacht te gaan schenken. Onze grootere jongens en meisjes zullen dit onderwijs zeker met groote interesse volgen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het noordwestelijke deel van den Kaukasus werd in moeilijke bosch gevechten opnieuw een vyandelflke.strijd macht ingesloten en vernietigd. Aanvals- voorbereidingen der Sowjets Jwerden elders door doeltreffend artillerievuur verijdeld. Ten zuiden van de T e r e k bleven vyandeilijke tegenaanvallen, die door pantserwagens gesteund wérden, zonder succes. Duitsche en Roemeensche ge- vechtsvliegers bestookten vijandelijke ravitailleeringssteunpunten en transport- bewegingen 'aan beide zijden van den W o 1 g a met bommen van allerlei ka liber. De in 't Kaukasische oliecentrum G r o s n y uitgebroken branden werden door nachtelijke luchtaanvallen uitge breid. In het gebied van Stalingrad en aan het front van den Don wer den plaatselijke^ aanvalspogingen van den vijand door Duitsche, resp. Hon- gaarsche troepen in de kiem gesmoord. In den Centralen en Noorde- 1 ij k e n sector van het Oostelijk front vifel bij toenemend slechter weer slechts activiteit van artillerie en verkenners te constateeren, waarbij de Spaansehe Blauwe Divisie aanvallende Russen in een tegenaanval volkomen verdreef en hun zware bloedige verliezen toebracht. De luchtmacht bestookte het vijandelijke verkeer op belangrijke spoorwegtrajec ten in het Waldai-gebied en plaatste vol treffers op losstations. Op Malta bombardeerden forma ties Duitsche en Italiaansche gevechts vliegers overdag en des nachts Britsche vliegvelden. De bombardementen hadden een sterke uitwerking. In hevige luchtgevechten verloor de vijand 15 vliegtuigen, terwijl aan Duti- sche zijde tien toestellen verloren gingen. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht storingsvluch» ten boven de Noord- eh Oostzee, waarbij zónder resultaat enkele brisant- en brandbommen werden uitgeworpen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen gisteren in duikvlucht fabrieken eener stad aan de Zuidkust van Enge land aan. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front bleef het gisteren kalm. Onze jagers hebben bij T o b r o e k een formatie Ameri- kaansche, viermotorige vliegtuigen op gevangen en slaagden er in één hiervan brandend neer te schieten. Een ander vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers vernietigd, terwijl een derde toe-' stel werd neergeschoten door 't vuur van een onzer detachementen genietroepen. Formaties luchtstrijdkrachten van de As hebben de hevige bomaanvallen op de vliegvelden van Malta voortgezet. Verscheidene doelen werden herhaalde lijk getroffen. In luchtgevechten boven Malta verloor de vijandelijke lucht macht 15 Spitfires. x v Drie kruisers der V.S. gezonken. (D.N.B.) Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van Marine medegedeeld, dat drie Amerikaansche zware kruisers op 8 en 9 Aug. bij de Salomonseilanden zjjn gezonken, gelijktijdig met den Australi- schen kruiser „Canberra".De Ameri kaansche kruisers zijn de „Quincy", de „Vincennes" en de „Astoria". De strijd op de Salomons-eilanden. (S.P.T.) Het ministerie van Marine deelt mede, dat de Japanners de laatste dagen op de Salomonseilanden weer lan dingen hebben ondernomen, hetgeen tot gevolg heeft, dat delivering langer in beslag zal nemen, dan men meende. Amerikaansche luchtverkenners hebben vastgesteld, dat nog meer Japansche troepentransportschepen op weg naar den Archipel zijn. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur deelt mede, dat op Nieuw Gui nea, in het Stanleygebergtè, wederom contact met den vijand bestaat. „De op- marsch der geallieerde troepen wordt voortgezet," aldus dit bericht. Willkie weer in de V.S. (D.N.B.) it Wendell Willkie, die zich op de terugreis van Tsjangking China naar de Vereenigde Staten bevindt, is te Edmonton (Alberta) gearriveerd, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst. Hij ver klaarde daar, dat hij het niet noodig achtte in te gaan op de „voorbarige ver klaringen", welke door zekere Ameri kaansche staatslieden zijn afgelegd in verband met zijn besprekingen in de Sowjei-Unie over het tweede front. Will kie zei, dat hij veel materiaal verzameld heeft ep, tot „zekere gevolgtrekkingen betreffende de Amerikaansche inspan ningen voor den oorlog" gekomen is. Rede van1 Roosevelt. (D.N.B.) Roosevelt heeft Maandag een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de Geallieerden het er over eens wa ren geworden, dat het een eerste ver- eischte is de strijdkrachten van de lan den van het pact van drie af te leiden i van het Oostelijk front en van China door nieuwe offensieven op andere oor-- logstooneelen. Hij kon geenerlei mede- deeling doen t. a. v. de vraag hoe, wan neer en waar deze offensieven ingeleid zullen worden. De Geallieerden hebben ook besloten de leidende mannen van Duitschland, Italië en Japan, die naar Inzameling van speelgoed door Nationalen! Jeugdstorm. De af deeling Arnhem van den Natio nalen Jeugdstorm heeft het plan opgevat een „Speelgoedactie" te organiseeren, d. w. z. men wil in het geheele land speel goed' gaan inzamelen bij menschen, die dit missen willen en dat speelgoed met St. Nicolaas verdeelen onder kinderen van ouders, die niet in staat zijn zelf iets tei koopen. Hoewel deze actie uitgaat van de af- deeling Arnhem, zullen alle Jeugdstorm- af deelingen in Nederland worden inge schakeld. Ook jongens en meisjes, die- geen lid zijn van den Jeugdstorm, worden verzocht hun medewerking te verleenen. A.s. Zaterdag zal men beginnen en de bedoeling is gedurende de komende we ken huis aan huis dingen op te halen, die kunnen worden gemist. Het is niet alleen om speelgoed te doen; ook snoep, snoep- bonnen en dus geld, om deze bonnen te honoreeren kleedingstukken enz. zyn welkom. Mmmm i i i» Bij onze vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen, dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd. SS PK Gösling-O-H-P H m KEURIIMGEN-VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats,-terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. 13.10.'42 14.00 uur Leeuwarden huize Schaaf, Breedstr.; 14.10.'42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.14. 10.'42 16.00 uur Assen, dienstgebouw Vaart, Zuidzijde; 15.10.'42 11.00 uur Zwolle, school Turfmarkt; 16.10.'42 11.00 uur, Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2; 17.10.'42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16 b; 18.10.'42 14.00 uur Venlo, Deut- scbes Haus, Emmastraat; 19.KV42 11.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat 20.10.'42 11.00 uur Den Bosch, hotel N. Brabant, Markt. 45; 21.10.'42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstr. 68; 21.10.'42 17.00 uur Rotterdam, Deut- sches Héns. 22.10.'42 10.00 uur Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein; 23.10.'42 10.00 uur Den Haag, café Den Hout, Be- zuidenhoutscheweg; 24.10.'42 11.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Kapelweg. hun meening voor „tallooze daden van barbary" verantwoordelijk zijn, te arres teeren en voor een gerecht te brengen. Roosevelt zeide, dat de V. S. geens zins aangekomen zijn op het peil der volledige productie. Behalve de bewapening houdt hem vera der het scheepvaartprobleem het meest bezig, want overal ter wereld worden nog steeds schepen der V. S. door het optre den van den vijand in den grond ge boord. Als moeilijkst^ kant van het ar beidsprobleem in de V. S. noemde Roose velt het gebrek aan werkkrachten voor den landbouw. Mochten de inspanning der V. S. niet voldoende blijken, dan zal het noodig zijn door nieuwe wetten hierin te voorzien. Vooral de farmer moet volledig en dui delijk inzien, dat zijn productie voor de overwinning van de geallieerden onvoor waardelijk noodig en belangrijk is. Roosevelt verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de minimumleeftijd voor (je rcruteering verlaagd moet worden van 20 tot 18 jaar. Het succes in dezen oorlog is geheel afhankelijk van de militaire leiding en haar plannen. De geallieerden hebben derhalve besloten het ontwerpen van strategische plannen over te laten aan de militaire leiders. De plannen der V. S. voor de leiding van den oorlog te land en ter zee worden ontworpen door den gemeenschappelijken generalen staf van het leger en de marine, die in Washing ton permanent bijèen is.' De chefs van dezen staf zijn admiraal Leahy, de chef van den generalen staf Marshall, admi raal King en generaal Arnold. Deze zoo zeide Roosevelt staan in het nauwste contact met de generale staven van Engeland, de Sowjet-Unie en Tsjoengking, benevens met de generale staven van de Britsche dominions. De president verklaarde verder, dat sedert Januari j.l. een gemeenschappe lijk operatieplan der geallieerden bestaat, waaromtrent volledige overeenstemming heerscht tusschen de geallieerde leiders. Vele militaire beslissingen zijn reeds ge nomen en vele plannen opgesteld. Ten slotte zeide Roosevelt, dat de V. S. strijden voor het herstel van het goede vertrouwen, de hoop en den vrede in 'de wereld. Als einddoel van dezen oorlog noemde Roosevelt de algeheele vernietiging van Duitschland, Italië en Japan met him bondgenooten. Aanpassing pluimveestapel, Met ingang van 15 October mogen, naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, de pluimveehouders, die in de gelegenheid zijn geweest jonge dieren, broed 1942, te verkrijgen, ten hoogste zooveel kippen aanhouden als overeenkomt met het ge tal dieren, dat op grond van het gele verde aantal eieren mag worden gehou- Men. De pluimveehouders, die geen jonge dieren hebben, moeten den stapel onmid dellijk aanpassen. Eencjen, ganzen en kal koenen, broed 1942, mogen tot 1 Jan. a'.s. boventallig worden gehouden. Betaling luisterbijdrage per giro. De berichten over de betaling per giro van de luisterbijdrage schijnen bij een deel van het publiek tot misverstand ge leid te hebben. De zaak is, dat de bezit ters van een eigen ontvangtoestel de ver schuldigde luisterbijdrage na 1 Novem ber a.s. niet meer per giro zullen kunnen voldoen. Men zij er dus op bedacht, dat het over het jaar 1942 eventueel nog verschuldigde bedrag tot 1 November a.s. nog kan worden ovérgeschreven op postgiro-nummer 400200: dit nummer wordt op dien datum opgeheven. Uit drukkelijk wordt erop gewezen, dat voor de «aangeslotenen bij de Rijksradiodistri- butie aan de wijze van betaling der con tributie niets verandert. Rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij den arrondissementsrechtbank te Maastricht Jhr Mr F. L. J. van Rycke-* vorsel, thans ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Hertogenbosch en het kantongerecht te, Tilburg ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arron- dsisement 's-Hertogenbosch en het kan tongerecht te Tilburg J\£r N. W. A. van Ejjk, bureaujurist bij de inspectie voor de prijsbeheersching te Arnhem; rechter-plaatsvervaager in de arron dissementsrechtbank te Zutphen Jhr Mr C. C. dé Jonge, advocaat en procureur en thans kantonreehter-plaatsvervanger in hét kanton Zutphen; Mr A. C. Mijs, directeur der N.V. Spaarbankvereeniging te Zutphen. Houtwallen en hagenL Onlangs werd vanwege het departe ment van Opvoeding, Wetenschap, en Kuituurbescherming een mededeeling ge publiceerd, waarin er op werd gewezen, dat houtwallen, heggen en in het cultuur land verspreid staande boschjes en boomgroepen niet alleen zeer aantrek kelijke elementen in hetjandschap vor- WOENSDAG 14 OCTj 1942. Zuivere eni onbevlekte godsdienst voor God den Vader is: opizien naar weezen en weduwen in hun druk en zichzelf on besmet van de wereld bewaren. Tac. 127. Zon- -Maan op onder op «onder 8.02 18.50 12.55 21.57 16 Oct. Eerste kwartier. 24 Oct. Volle maan. DE REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS, In aansluiting aan de redevoeringen van Hitler en Goering, die kort geleden in Duitschland zijn gehouden, heeft thaps ook de Rijkscommissaris hier te lande het woord gevoerd. Evenals dat in de rede van Goering het geval was, heeft ook de Rijkscom missaris aan de voedselvoorziening bij zondere aandacht geschonken. Het is te begrijpen, dat velen bij het ingaan van den winter zich afvragen, hoe het met de voedselpositie in ons land gesteld is. Welnu, de Rijkscommissaris heeft ge zegd, „dat de thans in Neder land geldende rantsoenen tot den volgenden oogst gehand haafd kunnen worden." Verlaging ligt dus. niet in de bedoeling. Wat de rantsoenen voor de Duitschers hier te lande betreft heeft de Rijkscom missaris verklaard, dat deze gelijk zijn aan die voor de Nederlanders. Alleen ue bloedverwanten van hen, die aan het Oostfront strijden, krijgen iets meer, wat de Rijkscommissaris aldus motiveerde „Rechtsgelijkheid eischt gelijke presta tie, gelijke verplichting en gelijke ver antwoordelijkheid. Wanneer de Neder lander op geen andere wijze bijdraagt tot het groote gebeuren onzer dagen dan dat' hij iets minder te eten en minder kolen krijgt, dan is dat nog steeds een bescheiden bijdrage, gezjen de grootte der prestaties, die thank" door het Duit sche volk worden volbracht." Wat de politieke situatie betreft, zei Dr Seyss Inquart, dat men in breede kringen van ons land nog afwijzend en vreemd staat tegenover de nationaal- socialistische gedachtenwereld, maar, zoo vervolgde hij, „de verplichting blijft toch bestaam om deze kringen onder alle om standigheden te winnen en de krachten van dit" land te mobiliseeren". Daartoe deed de Rijkscommissaris een beroep op alle Duitsche 'nationaal-so ciali sten in Nederland om samen te werken met de Nederlandsche nationaal-socialisten. Blijkens den volledigen Duitschen tekst in de Deutsche Zeitung van de rede van den Rijkscommissaris, zijn de Rijkscom missaris en Commissaris-generaal Schmidt kqrt geleden bij Hitier ge weest. Hitier heeft bij die gelegenheid zjjn erkentelijkheid betuigd over datgene, wat hier is bereikt., „Gij zult," zoo sprak Dr Seyss-Inquart, „zeker duidelijk we ten, waar de taak van den Führer ligt en waarheen zijn gedachten en zorgen gaan. Er zijn plaatsen en fronten, waarop hij zich geheel concentreert en hij moet daarom met des te meer zekerheid het gevoel hebben, dat andere plaatsen hou den en staan. Wij behooren thans tot de fronten, die vast moeten staan. En het is een blijk van de grootste erkentelijk heid, dat de Führer gezegd heeft: „Ik weet, gij zult blijven staan". If men,, maar tevens eén uiterste nuttige functie vervullen doordat zij het verstui ven van akkergronden, waardoor vaak groote schade wordt aangericht, op doel treffende wijze tegengaan. In verband hiermede wordt in herinnering, gebracht, dat het op grond van de bodemproduc- tiebeschikking verboden is houtwallen en houtopstanden te kappen of te rooien zonder vergunning van den productie commissaris voor den boschbouw en do houtteelt te Utrecht. Slagers moéterf bij' levering aan1 huis verkoopnota'S afgeven. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald dat slagers met ingang van 13 November a.s. verplicht zijn goederen, welke zjj aan huis van den kooper af leveren, te doen vergezellen van een nota, welke ten minste de volgende ge- gevens bevat: datum van levering, naam enj adres van den leverancier en van den afnemer, omschrijving van het goed met aanduiding van de kwaliteit, hoeveelheid en prijs per eenheid. Gilde theatet eri dans der NedéH. Kultuurkamer. De aandacht van de vereeniging van amateur-tooneelspelers in den lande wordt op het volgendë gevestigd: Blijkens een rondschrijven van den lei der van de groep rederijkerstooneel van het gilde voor theater en dans der Ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1