DAGKALENDER DINSDAG 13 OCT» 1942 57e JAARGANG No» 11 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Vóór honderd jaar» BINNENLAND Ingesloten Sowjet-divisies vernietigd - Sowjet-aanvallen mislukt - Het boeien van krijgsgevangenen - Rede van Churchill. Rede van den Rijkscommissaris te Arnhem. De rantsoenen blijven gehandhaafd. De band tusschen N.S.D.A.P. en N.S.B. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES.. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. In het werk van Dr L. G. J. Verberne „De Nederlandsche Arbeidersbeweging in de negentiende eeuw" wordt een en ander verteld van de sociale ellende, die toen in ons land heerschte. Na het Napoleontische tijdperk teis terde een afschuwelijk pauperisme 't volk. Tydens de regeering van Koning Willem I werd er wel het een en ander gedaan, om de ergste armoede te overwinnen, maar men stond tegenover een zee van ellende en de toegepaste methoden faal den. Nog erger werd de toestand tijdens het bewind van Koning Willem II (1840 1849). Het aantal bedelaars nam steeds meer toe en aan het einde van zijn regeering bedroeg het aantal bedeelden niet minder dan 27 pet. der bevolking. Maar ook voor de arbeiders, die niet tot lediggang gedoemd waren, was het leven zwaar en moeilijk. De werktijden waren over het algemeen abnormaal lang. Arbeidsdagen van 12,15,17 uur wa- rëïi geen zeldzaamheid. In de klei-indus- trie in Friesland kwamen ten jare 1841 zelfs werkdagen van 20 uur voorEn het loon was over het algemeen bijzonder laag. Gemiddeld kwam een volwassen arbeider niet hooger dan één gulden per dag. Zeer velen bleven daar belangrijk onder. Een Twentsche calicotwever ver diende ïn 1860 slechts 55'cent per dag, een katoenwever 85 cent. In Hilversum verdienden de fabrieksarbeiders in 1850 ten hoogste 80 cent per dag, terwijl de huiswevers het niet verder konden bren gen dan tot 60 cent. Aan vrouwen werd, voor 13 tot 17 uur kaarden per dag, een loon uitbetaald van f2,50 per week. In den landbouw was het vooral niet beter gesteld. Natuurlijk moet men er relfb- ning mede houden, dat men mef een gul den toen heel wat meer kon doen dan nu, maar ook maar eenigszins behoor lijk rondkomen van zulk een loontje was toch volkomen onmogelijk. Geklaagd werd over de traagheid, de slapheid van den arbeider, maar hoe kon het anders, waar vleesch, visch en ander krachtig voedsel zoo goed als nim mer op tafel konden komen, en het menu bijna uitsluitend bestond uit soms slechte aardappfelen, nu en dan afge wisseld met meelpap. Met het onderwijs was het ook al droevig gesteld. Vele kihderen gingen in het geheel niet naar een school. De ouders stuurden de kinderen heel jong naar de fabriek, dan wel lieten ze thuis werken, omdat zij ook die geringe ver diensten niet missen konden. Het aantal analphabeten'' was onder de arbeiders dan ook zeer groot. En vakonderwijs was nagenoeg nergens te vinden. Pas in 1861 werd de eerste Ambachtsschool in ons land geopend. Ook met de huisvesting der arbeiders was het treurig gesteld. De woningen waren klein, vochtig, donker, onzindelijk, overbevolkt en misten de noodige lucht- verversching. In 1858 woonden in Am sterdam nog ruim 23.655 menschen (d.i. ruim 8 pet. der bevolking) in kelderwo ningen, waarvan het meerendeel onge schikt was om menschen te herbergen. Het drankmisbruik was zeer groot, ook bij de arbeidsters. Waar arbeidsvreugde ontbrak, werd alcohol de levensvreugde. En kroegen waren er maar al te veel. Vooral op de Zondagen was het drank misbruik ernstig, met het „Maandaghou- den" tot gevolg.Ergerlijk was, dat zelfs sommige werkgevers, zooals in de Moor- drechtsche touwnijverheid, hun men schen drank verstrekten. De kinderarbeid is eigenlijk nog het meest schrijnend, vooral daar dit ellen dige euvel in de 19e eeuw aanvankelijk nog meer toe- dan afnam. Vele arbeiders en arbeidsters waren reeds op zesjarigen leeftijd begonnen te werken. Al zal wel niemand beweren, dat thans alle misstanden zijn weggenomen, toch mag met groote dankbaarheid worden er kend, dat er op sociaal gebied, vooral de laatste tientallen jaren veel is verbeterd. Verplichte inzending muziek programma's. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de programma's voor muziekuitvoeringen tenminste drie we ken voor den da,g der uitvoering in duplo aan de afdeeling muziek van genoemd departement ter keuring behooren te worden ingezonden. Een der exemplaren wordt dan afgestempeld teruggezonden. Uitvoeringen kunnen alleen dan plaats vinden, indien dit door het departement afgestempelde exemplaar kan worden overgelegd. Zooals bekend geldt dit niet alleen voor ernstige muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amusementsvereenigingen eveneens aan deze voorschriften zijn on derworpen. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 14 October 1942. 's Morgens tot 8.02 u. 's Avonds van 18.50 u. BONNEN'VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede De aan den straatweg naar Toeapse ingesloten groep vyandelyke" strijdkrachten werd vernietigd. bewijs voor gevonden is, dat welken ge vangene ook, die uit Dieppe meegebracht werd, de handen gebonden waren. Wel kwam echter het bestaan van de be trokken lastgeving aan het licht en zif werd ingetrokken. De aanval op Sercq is ten uitvoer ge- T„ legd door tien officieren en manschap- In hevige gevechten in het gebergte De handen der Duitschers werden zyn daarmede het gros van een bolsje- F wistische garde-divisie en deelen van een divisie berg-infanterie verslagen, meer dan 400 gevechtsstellingen genomen en talrijke gevangenen en wapens als buit binnengebracht. De zuivering van het oerboschaehtige terrein van de laatste verzetskernen is nog gaande. Ten Zuiden van de T e r e k mislukten tegenaanvallen van den vijand onder zware verliezen. In Stalingrad werd een vijande lijke groep vernietigd. Artillerie van het leger bracht een groot Wolgaschip tot zinken. Gevechtsvliegers zetten de ver nieling van belangrijke spoorwegverbin dingen ten Oosten van de W o 1 g a voort. Aan het Don-front werden ver scheidene plaatselijke aanvallen en po gingen van de bolsjewisten om de rivier over te steken door de Duitsche en met hen .verbonden troepen afgesla gen. In het midden- en in het Noor delijk gedeelte van het front werden in succesrijke verkennings- en stoottroep ondernemingen talrijke gevechtsstellin gen van den vijand met haar bezetting vernietigd. Ten Oosten van Lenin grad werden de resten van de over de rivier de Newa opgerukte Sow jetstrijd kracht over de rivier teruggeworpen. Formaties van Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren de bombardeering van de Engelsche vliegvelden op de eiland-vesting Malta voortgezet; om vangrijke branden in hangars en vlieg tuigboxen werden waargenomen. In lucht gevechten boven het eiland schoten Duit sche jagers drie Engelsche jachtvliegtui gen neer; twee andere werden door de bemanningen van gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Uit Britsche vliegtuigformaties, die gisteren overdag op groote hoogte de Noord-Fransche en de Neder landsche kust aanvielen, schoten Duitsche jagers zonder zelf verliezen te lijden vijf vijandelijke vliegtuigen neer. Bij storingsvluchten overdag van af zonderlijke Britsche vliegtuigen boven Noord- en N. W. - Duitsch ge bied leed de bevolking geringe verliezen. Boven de Noordzee en de Oost zee werden, bij nacht drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht een belangrijke havenstad in N.O.- Engeland met goede resultaten aan. Italiaansch weerinachtsbericht. Matige activiteit van artillerie en ver kenningsvliegtuigen aan het Egypti sche front. Vier vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd door het luchtdoelge schut der landeenheden. Drie andere toe stellen werden neergeschoten in een ge vecht door Duitsche jagers. Bombarde mentsvliegtuigen en duikbommenwerpers van de as vielen gisteren overdag en vannacht de vliegvelden van Malta aan, waarbij zij in achtereenvolgende golven op de gestelde doelen afvlogen. Dei-escorteerende jachtvliegtuigen gin gen succesrijke gevechten aan met de vijandelijke luchtmacht. Zes vijandelijke vliegtuigen werden 'neergehaald door de Duitschers en negen door de Italianen, die bovendien nog verscheidene andere vijandelijke machines doeltreffend met machinegeweren beschoten. Drie van on ze toestellen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Een van onze duikbooten heeft in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een vijandelijken onderzeeër getorpe deerd en tot zinken gebracht. Trteedt Cripps uit d'e Britsche r'dgeering? Sir Stafford Cripps zou het voornemen koesteren zijn portefeuille tier beschik king-te stellen en uit de Britsche regee ring te treden.* Aldus meldt, volgens Zweedsche pers berichten uit Londen ,het communisti sche Engelsche blad „Daily Worker". Het blad voegt hieraan toe, dat de ont wikkeling onbetwistbaar in velerlei op zicht tegen de politièk van Cripps gaat, als b.v. het dralen met het oprichten van het tweede front, de maatregelen in Indië en de weigering der- Engelsche regeering om een distributie van steenkool in te boeren bewijzen. GEBOEIDE KRIJGSGEVANGENEN. De Evening Standard meldt, dat in Canada 107 Duitsche officieren en 1269 manschappen de boeien aangekregen hebben. In een officiëele verklaring van de Britsche regeering wordt gezegd, dat na het instellen van een onderzoek er geen gebonden, opdat de mannen, die de ge vangenneming ten uitvoer legden, hen door hen onder den arm te nemen, kon den wegleiden. Geen schriftelijke last geving of andere instructie werd uit-- gegeven. De gevangenen moesten n.l. op den weg naar de booten langs de door de Duitschers bezette kazernes geleid worden en hierbij braken vier van de Duitsche 'krijgsgevangenen onder luid geroep los en moesten neergeschoten worden, ten einde te verhoeden, dat zij alarm zouden slaan. Naar het Duitsche Nieuwsbureau in dit verband verneemt, zal het opper bevel der weermacht binnenkort een samenvattende uiteenzetting geven van de behandeling van Duitsche krijgsgevan genen doorj Engelschen, Overigens constateert het D.N.B., dat in feite een aantal Duitsche soldaten, die tijdelijk in Engelsche handeq geval len waren, tijdens hun gevangenschap is geboeid. Hieromtrent zijn de protocol laire verklaringen van de betrokken Duitsche soldaten aanwezig. Bovendien zijn aanwezig fptografische opnamen betreffende een bij Dieppe in Engelsche gevangenschap geraakten arbeidssoldaat der organisatie Todt, die in geboeiden toestand den dood heeft gevonden. Ten aanzien van den aanval op Sercq geeft de Britsche officiëele verklaring toe, dat de daar gevangen genomen vijf Duitsche soldaten geboeid zijn. Wat de Britsche opmerking betreft, dat vier Duitsche gevangenen losgebroken zijn en doodgeschoten moesten worden om te verhoeden, dat zy alarm zouden slaan, wordt van'' Duitsche zijde verklaard: de gevangen genomen Duitsche soldaten waren op het oogenblik hunner gevan genneming voor een deel barrevoets of in kousen en slechts met een hemd ge kleed. Het is derhalve bepaald belache lijk wanneer de Engelschen verklaren, dat zij ze bij hun poging om los te bre ken, hadden moeten doodschieten, opdat zij geen alarm zouden maken. Het dood schieten heeft ongetwijfeld een veel groo- ter rumoer veroorzaakt. De Engelschen vergissen zich echter, wanneer zy be weren, dat zij van de vijf Duitsche sol daten er vier hebben doodgeschoten. In feite hebben zij er slechts twee dood geschoten. Een soldaat, die gewond' werd en een tweede zijn hun ontkomen. Deze beide soldaten zijn than3 door een ge lukkige omstandigheid de eenige over levende ooggetuigen van dit barbaarsche Engelsche optreden tegen weérlooze krijgsgevangenen. Hun verklaringen zijn protocollair voor een gerecht vast gelegd. Rede van Churchill. D.N.B. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is Churchill tot eerebur ger van Edinburg benoemd. Bij deze ge legenheid hield de. Britsche premier èen trede, waarin hij o.a. zeide, dat dè duik bootoorlog nog altijd het grootste pro bleem voor de geallieerden vormt, doch dat men hoopt, dit probleem te boven te komen door de offensieve en defensieve maatregelen en door den aanbouw van nieuwe schepen. Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill aan: Als men beide zijden overziet, en goed en kwaad met dezelfde rust tegen elkaar afweegt, moe ten wij constateeren, dat wij een moeilijk, somber perspectief in den oorlog hebben bereikt.,Wij staan nog steeds tegenover doodelijke gevaren. Oorlogsmoeheid, zelf voldaanheid, oneenigheid en strijd over bijzaken benadeelen slechts onze kansen voor de toekomst. Wij moeten elkaar al leen tot de uiterste grens van onze kracht aanvuren. Duitschland zal zonder twijfel pogin gen doen om zware luchtaanvallen te ondernemen op Engelsche steden als ver geldingsmaatregel voor het bombardèe- ren van Duitsche steden. Engeland zal, zoo zeide Churchill het bombardeeren van Duitsche steden tot aan diet einde van den oorlog voortzetten. BELGISCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Volgens een verordening van den mi litairen bevelhebber in België en Frank rijk kunnen de inwoners van België in de toekomst verplicht worden tot het verrichten van arbeid niet alleen in Bel gië, maar ook in Duitschland. Deze dienstplicht geldt voor mannelijke per sonen van 18 tot 50 jaar en voor vrou welijke personen van 21 tot 35 jaar. Verder moet elke mannelijke inwoner van België kunnen aantoonen, dat hij arbeid verricht. Nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Belgen uitsluitend verplicht kunnen met 17 Oct. 1942. 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. rants, vleesch of vl.w. 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 1% liter melk. 1% liter taptemelk. 1 rants, tabak. 11 Oct. tot en 52 A brood 52 B brood 52 beschuit 52 A vleesch 52 B vleesch 52 A aardapp. 52 B aardapp. 52 melk 1-58, 2-58 res. 52 tabak 4 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 402 algem. 1 kg suiker. 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem. 125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kaas. 408 t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broqd of gebak. 4-57, 4-58 res. 250 gr. rijst. 51,52 versn.100 gr. chocolade. 53, 54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 7 Oct. tot -en met 18 Oct. 1942. 51 boter y2 rants, boter. 51 vetrants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve y2 rants, boter» N 3-61, 3-62 reserve x/2 rants, boter. 4-61 reserve y2 rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en. met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. DINSDAG 13 OCT. 1942. Indien iemand meent godsdienstig te zijn en daarbij zijn- tong niet in toom houdt, maar zijn hart misleidt, diens godsdienst is waardeloos. Jac. 126. Zon op onder 7.59 18.53 Maan op onder 11.43 21.10 16 Oct. Eerste kwartier. 24 Oct. Volle maan. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 4e periode1 een heid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31- Oct.: 370, 371 Algem. (Zeep), M-Zeep, M. Toilet zeep. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. Petroleum voor verlichting. Van 11 October 1942 tot en met 21 No vember 1942 geven de met „01 verlich ting", „02 verlichting" en „03 verlich ting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108 en de met „25 verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart S 208 elk recht op het koopen van 2 liter petro leum. Met de oprichting van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in Nederland, welke in October 1940 in een plechtige bijeen komst te Utrecht werd voltrokken, wer den aan de in Nederland wonende Duit schers nieuwe plichten van verantwoor delijkheid opgelegd, die de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart, des tijds samenvoegde in het gebod: een voorbeeld te zijn van nationaal-socialisti- sche volksgemeenschap in de Germaan- sche levensruimte. Dat deze oproep niet onbeantwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en handelen der partijgenooten, werd aan het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. uit be voegden mond bëvestigd, toen het giste ren naar aanleiding van den tweeden verjaardag der oprichting van het Ar beitsbereich te Arnhem op een werkcon ferentie bijeenkwam. In een grootsch op gesteld overzicht van de geweldige ge beurtenissen onzer dagen wees de Rijks commissaris op de plichten der in Ne derland wonende Duitschers, waarbij hij aan de dankbetuiging voor het tot dus ver verrichte werk de aanmaning ver bond om op den ingeslagen weg voort te gaan. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., haupfedienstleiter Schmidt, sprak de openingswoorden, waarbij hij o.a'. zeide: „Twee jaren zijn er verloopen, sinds de Führer het bevel gaf tot oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Ik geloof thans, na twee jaren, te kunnen consta teeren: de nationaal-socialisten, de Duit sche volksgenooten in Nederland zijn tot een eenheid saamgesmeed. Reeds het jaar 1941 zag ons voor de groote beslis sing geplaatst. Toen moest de Rijkscom missaris de Nederlanders toeroepen, voor ons of tegen ons te zijn. Thans kunnen wij zeggen, dat onze organisatie hecht gegrond is. De Winterhilfe, de N.S.V., de worden tot het verrichten van arbeid in Duitschland en niet voor werk in Noord-Frankrijk of in de bezette gebie den van het Oosten. Evenals vroeger zal aan de arbeiders, die zich vrijwillig aan melden, de voorkeur gegeven worden, maar de arbeiders, die overeenkomstig de nieuwe verordening verplicht worden naar Duitschland te gaan, zullen precies dezelfde behandeling krijgen als de vrij willigers. In den grond geboorde tankschepen. (D.N.B.) De inkrimping der Britsch- Amerikaansche tankboottonnage blijft toenemen. Het aantal tankbooten, dat thans voor de Amerikaansche kust, in de Caraïbische Zee, op den Atlantischen Oceaan, voor WesUAfrika, in de Noorde lijke IJszee en in de Middellandsche Zee tot zinken is gebracht, bedraagt 320 met een gezamenlijke tonnage van 2.4 mil- lioen br. t. Sinds het begin van den oor log werd in totaal ruim 4.6 millioen br.t. vyandelijke tankboot-tonnage vernietigd. Deze laadruimte vormt bijna het dubbele van den inhoud der Amerikaansche tankvloot in vredestijd. Frauenschaft, de Dienstgruppen, het Ar- beitsfront, de Hitlerjügend vooral,^over al zijn de organisaties zoo stevig geves tigd, dat elke taak, waarvoor de Rijks commissaris ons plaatst, kan worden ver vuld. Wij hebben destijds de opdracht ge kregen, hier in het bezette Nederland sche gebied een voorbeeld te zijn van na- tionaal-socialisme. Dat hebben wij ge daan. In alle dorpen en steden van Ne derland zyn de Duitsche nationaal-socia listen aangetreden en hebben zich overal voorbeeldig ter beschikking gesteld. Rede Rijkscpmmissaris. In zijn rede richtte de R ij k s c o m - m i s s a r i s, in een grootsch opgestelde redevoering, den blik op den grooten sa menhang van het gebéuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trek ken voor de Duitsche houding in het Ne derlandsche gebied. Ook al staat men nog in breede kringen van dit land vreemd en afwijzend tegenover de natio- naal-socialistische gedachtenwereld, de verplichting blijft toch bestaan om deze kringen onder alle omstandigheden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Voorts herinnerde de Rijkscommissa ris aan den vorigen zwaren oorlogswin ter, dien hij een beproeving van het Duitsche volk noemde, een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitver koren. In den strijd met het Oostelijk ge bied zijn er twee persoonlijkheden ge weest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben ge nomen.'Zij zijn beiden gestrand. De een was Karei XH, die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen winter met zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa verslagen is. De tweede was Na poleon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met het Duitsche volk. Hij en dë Duitsche soldaat hebben den winter doorstaan. Als voorbeeld voor de offervaardig heid, die een hechten band heeft gesmeed tusschen front en vaderland, noemde de Rijkscommissaris het wolgeschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duitschen volksgenooten in Nederland dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van 't Arbeitsbereich, Haupt- dienstleiter Schmidt, dien de Rijksminis ter den besten man noemde, die men zich kan wenschen. „Wanneer ik in het Ar beitsbereich", zoo zeide de Rijkscommis saris, „mijn belangrijkste corps mede werkers zie, dat de Führer mij heeft ge geven, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste medewerker bij het b%- reiken van de doelstellingen, welke de Führer ons heeft gegeven en bovendien zijt gij mijn goede vriend geworden." Voorts bracht de Rijkscommissaris dank aax^het corps politieke leiders, wien hij de erkentebjkhqid van den Führer over bracht. De voedselvoorziening. Betreffende de kwestie van de levens middelenvoorziening in Nederland merk- y

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1