Doe geen halt werk Castella Alle pijn verdwenen! Ik gevoelde mij als herboren. FEUILLETON. POSTERIJEN GEMENGD NIEUWS (Wordt vervolgd.) VOOR HOOFD EN HART Demoord te Rotterdam. RECHTSZAKEN J. v. Rjjn-Pax Holland m J Rilland-Bath en Yerseke en 13 gevallen van diphtheric, 3 in Renesse en Terneu- zen en 1 in Goes, 's-Heer Arendskerke, Kloetinge, Koudekerke, M'burg, Nieuw- vliet en Overslag, Zwarte handel op Tholen. In ver band met een overtreding van de distri butievoorschriften heeft de politie twee personen uit Tholen en een landbouwer uit Oud Vossemeer in arrest gesteld. Verschillende andere personen zgn in verband met deze zaak, welke zeer inge wikkeld moet zjjn, door de'politie ge hoord. ZeesterTerïplaag. Het aantal zee sterren, dat thans in de perceelen van de mosselvisschers te Bruinisse voor komt, is zoo groot, als het in vele jaren niet het geval is geweest. Daar deze die ren de mosselen geheel leegzuigen, be- teekent het voor de mosselvisschers een gevoelige plaag. Middelburg. Jubileum. Op 8 October was het 25 jaar geleden, dat mej. M. J, H. Bo mer in functie trad als directrice van de Industrie- en Huishoudschool alhier. In een bestuursvergadering werd zij door mevr. Alberts-Salberg gehuldigd voor de uitnemende wijze, waarop zjj haar taak steeds heeft vervuld. Ook van de zijde van het personeel en de leerlingen had een huldiging plaats. Bij beide plechtigheden werden bloemen en geschenken aangeboden. Verder kwamen van vele zyden hulde betuigingen in. Fieits verdwenlen. Mej. A. S. beging de fout, om 's avonds te ruim 10 uur haar fiets aan de Heerengracht, zonder die op slot te doen, buiten te lateri^taan. Toen ze na ongeveer een kwartier terug kwam om het rijwiel binnen te zetten, was het verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding^ Zaterdag kwam een vrachtauto (trailer) uit de Nieuwe Poortstraat de Korendijk oprijden. Daar stonden twee groentewagens, waarvan de eerste, die van B. L„ binnen 10 M. van den hoek stond geparkeerd, wat verbo den is. De trailer raakte met de achter zijde den groentewagen van L., die op zijn beurt weer. in aanraking kwam met dien van v. S. Laatstbedoelde wagen werd beschadigd, terwijl van die van L. het lamoen brak. Tegen L. zal proces verbaal worden opgemaakt. Persoonlijke ongelukken kwameft niet voor. Den chauffeur van. den vrachtauto treft geen schuld. Geert persoonsbewijs, Tegen B. de G. werd proces-verbaal opgemaakt, om dat hg op den openbaren weg geen per soonsbewijs bg zich had. Goes. Zaterdagmiddag zag de politie iemgnd peren plukken in een boomgaard bg „Klein Frankrijk". De man, P. W. uit Bergen op Zoom, die hier werk heeft, wilde een partijtje peren voor zijn huis- genooten meenemen. Zijn plan werd ver ijdeld. De Heer O.M. te K. schrijft, d d. 23-i-'41: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen «was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefOrigineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. INKEER. 34) Door H. Kingmans. Het is een zeer rustige huwelijksvol trekking. Als de rijtuigen van het stad huis komen Bertus en Sjouk rijden naar een fotograaf worden de gasten afgezet -in een lokaal, Lemaire wil de drukte niet in huis hebben, waar een uurtje later receptie gegeven wordt, die niet zoo druk bezocht is, als die bg de verloving, omdat die in het dorp was. En dan hebben ze een dineetje, waarbij natuurlijk getoast wordt. Lemaire spreekt, al kost het hem inspanning. En ook Jelle moet aan het woord. Nu, het gaat hem best af. Dat zou je niet gezegd hebben. Hjj spreekt opgewekt, maar wordt dan opeens ernstig, als hjj op merkt: „We zgn hier nu vroolgk bjj el kaar en dat mag ook. We wenschen de getrouwden alles goeds toe, natuurlijk. Maar, de gasten moeten het mij niet kwalijk nemen, ik moet zeggen, dat al leen de zegen Gods gelukkig maakt. Bertus weet dat wel.' Sjouk je, die wel eens met mij en mgn vrouw gepraat heeft" Bertus kgkt er stomverwon derd van op en ziet Sjouk aan, maar die let niet op hem, doch luister^ aandach- HertJenV.Ingsdienwt M-jarig bestaan Christelijke Jongelings-vereertiglrëg. Gisteravond vond in de Groote Kerk alhior een herdenkingsdienst plaats in verband met het 50-jarig bestaan der Chr. Jongelingsvereen. Voorganger in dezpn dienst was Dr W. F. Dankbaar, Ned. Herv. pred. alhier, die zgn gehoor bg Openb. 111 bepaalde. We zijn vanavond hier bg elkander aldus Spr. om te herdenken dat 50 jaar lang het Werk der C. J. V. onder ons voortgang mocht hebben. Dat werk is gemeentewerk. Daarvan toch heeft de gemeente van Christus de vruchten mo gen plukken. Dit werk is door de kerk wel niet altgd begrepen en gewaardeerd. Ook de jongeren stonden vaak afzijdig tegenover de kerk. Maar deze kerkdienst bewijst, dat er op dit punt iets is gewij zigd en dat de kerk en het jeugdwerk op elkaar zijn aangewezen, om zoo samen het Evangelie van Jezus Christus te brengen in deze wereld. Namens den kerkeraad wenseht Spr. deze vereeniging Gods zegen toe bij haar arbeid. 50 jaar is 'n lange tgd. Velen zijn er al niet meer of zij staan nu in de voorste gelede ren van de kerk. Steeds is door deze ver eeniging hetzelfde Evangelie gebracht als wij nu doen uit dezelfde kracht en dezelfde bron als wij, n.l. Jezus Christus. Hij is niet veranderd. Hij is de Alpha en de Omega, het begin en het einde. Dat woord blijft staan tot in eeuwigheid, maar datowoord brengt ons ook tot ver ootmoediging. Het gaat niet in de eer ste plaats om wat menschen hebben ge daan, maar om wat God heeft gedaan. Wij zijn de eersten niet, maar God! Als we terug zien, dan moeten we niet 50 jaar terugzien, maar naar Jezus Christus, Die Zijn licht in de wereld ge bracht heeft. Daarom willen we Hem danken, Hem, Die de Eerste is, maar ook omdat Hg de Laatste zijn zal. En dat geeft ons goeden moed. De overwinning is aan Hem. Vóór alles geldt, dat Jezus Christus is de Eerste en de Laatstei Voor alle leden dezer veree niging, maar ook voor de kerk. We moe ten ons aan Hem overgeven. Dat is ook de edelste en schoonste taak der J.V. Dan zal het ook van u gelden: Wel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten, ga in in de vreugde uws Heeren. Hierna sprak de heer K. L. W. v. d. Maden, voorzitter van de afd. Zeeland van het N. J. V. over het onderwerp: „Eben Haëzer". Wanneer we hoogtijda gen in -ons leven bereiken, aldus Spr., dan worden er mijlpalen opgericht. Dat doen we vanavond ook. Ook Samuël met het gansche volk Israël richtte te Mizpa een gedenkteeken op, dat hij noemde Eben Haëzer. We kunnen hier spreken van een steen der hulpe. Spr, geeft dan een kort overzicht van de 50 jaren zegen rijke vereenigingsarbeid van de jubilee- rende vereeniging. Achter dit alles staat het eigenlijke doel de jeugd der kerk sa men te brengen en op de C- J- V. het Goddelijk Woord te onderzoeken. Door jonge mannen voor jonge mannen, alles tér eere van Christus. Zeker een heerlijk werk, maar ook geen opdracht zoo zwaar. De eigenlijke geschiedenis kan en be hoeft riiet beschreven te worden, want dat voltrekt zich in stilte én is een per soonlijke zaak tusschen God en ons. Vijf tig jaar heeft de vereeniging in Goes'be staan, veel is er gedaan, maar ook nog veel moet er gedaan worden. Wij scha men ons het Evangelie van Jezus Chris tus niet! Aan dezen indrukwekkenden dienst verleende het kerkkoor zijn medewerking onder leiding van den heer Adr. Kouse maker, terwijl deze als organist ook nog een orgelsolo ten gehoore bracht. Het kerkgebouw was flink bezet. Fruitdieven gesnapt. Vrijdagavond werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit den boomgaard „Valke- slot" een partg -goudreinetten was ge stolen. De inspecteur zette den politie hond aan het werk. Deze liep naar de Noordstraat, waar hg yoor het pand van de J. bleef staan. De politie ging tot huis zoeking over en op den zolder vond zij een party van ongeveer 100 kg fijne reinetten. Als verdacht van diefstal werd de 18-jarige P. de J. mee naar het bu reau genomen, waar hg een bekentenis aflegde. 1 1 - 1 9 1 tig naar het betoog van haar schoon vader „begrgpt er, naar we hopen, ook iets van. Gelukkig kan een men- schenkind alleen zijn, als hij God van harte vreest. Dat is onze innige over tuiging en die wilde ik hier ook uitspre ken,- al weet ik, dat bijna allen hieir daarover anders denken. We hopen, dat de jonggetrouwden God zullen zoeken en wenschen hun alles goeds toe, tot in lengte van dagen." Er is even stilte na deze woorden. Maar dan laait het geroezemoes van stemmen weer op. Lemaire geeft het voorbeeld. Die praat van Laanveld kan hem matig hekoren, maar de man heeft niets miszegd, dat niet, alleendie woorden komen in dit gezelschap toch eigenlgk niet te pas. Hij wist, waar hij verkeerde. Enfin, Bertus is verstandiger, niet zoo hopeloos ouderwetsch, als zijn vader en moeder en zgn broers en zus ters, hoewel, die Janne, dat is een vroo lgk ding. Zeker zooiets als Bertus. Jelle zit uiteraard vlak in de buurt van Sjouk. Die buigt zich voorover, iets later en dan hoort Bertus haar zeggen, alweer tot zijn verbazing: „Ik ben blij, dat u dat gezegd hebt." Meer niet. Jelle geeft een vriendelgk knikje van ver standhouding, waarmee dit „incident" tot het verleden behoort. Zaterdag zou in de Korte Vorst- straat alhier een transactie in den zwar ten handel tot stand komen. Een per soon uit Souburg zou voor f 1700 aan iemand uit 's Heer Arendskerke vier auto-buiten- en vier auto-binnenbanden leveren. Ambtenaren grepen echter in en brachten beiden over naar het po litiebureau, waar de banden in beslag genomen werden. Zuid-Beveland. Yehseke. De heer M. den Herder heeft een zangvereen. opgericht met aanvan kelijk 84 leden, die zich ten doel stelt het kerkgezang der Geref. Gemeente te ver beteren. Alleen Psalmen worden gezon gen. Tholen en St.-Phïlipsland. Tholien. De verzending van mosselen is vorige week vrij druk geweest. In ae loodsen is men druk bezig met den in maak; zelfs uit andere gemeenten ko men er helpen. De botvangsten waren weer matig. Ook de kuilvisscherg gaf een bescheiden ver dienste. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Middelburg: In den loop der maand September 1942 werd op spaarbankboekjes aan bovengenoemd kan toor en ressort ingelegd 109.795.37 en terug betaald ƒ24.813.97. De strijd tegen den clandestierten handel en de prijsopdrijving. Het groove aantal overtredingen, dat nog steeds tegen de prijsvoorschri'ften wordt begaan, blijkt duidelijk uit een on langs ter inspectie voor de prijsbeheer- sching te 's-Hertogenbosch verschenen statistiek. Van medio December 1941 tot onge veer 1 September 1942 werden in total 4695 Limburgsche zaken in behandeling genomen. Het totaal bedrag der opge legde boeten bedroeg ruim f200.000, waaronder 12 boeten van f1000, 8 van f 2000, 1 van f 3000 en 1 van f 6000. Menige tandpasta is niet in staat de zeer kleine holten van uw gebit te reinigen. De schuimbellen, die gevormd worden, zijn te groot, om de zeer fijne tand- groefjes te kunnen binnendringen. Doe geen half werk. Gebruik Castella Tand pasta. De eenige tandpasta, waaraan Perldon is toegevoegd: het ingrediënt, dat schuimbelletjes doet ontstaan, zóó klein, dat zij schier onzichtbare holten kunnen binnendringen I POETS MET /ggHi schuimende TANDPASTA normale tube 35 ct. groote tube 65 ct. product Om tien'uur gaat het gezelschap uit een, als de afspraak geweest is. Twee auto's komen voor, waarvan een Bertus en Sjouk naar het dorp brengt, naar hun woning, terwijl de andere auto be stemd is voor de Laanvelds. Een kort afscheid. Sjouk is diep onder den indruk en haar moeder huilt stil voor zich heen. Alleen Lemaire is wat luidruchtig, ge meend of niet, dat is niet uit te maken. „Nogmaals het beste gewénscht, jon gelui. We komen gauw eens kijken, hoor, dat weten jullie. Jullie vinden het wel met elkaar. En het moet wel goed gaan, na zooveel goede wenschen, als van daag." Bertus en Sjouk zijn getrouwd. Op de zaak staat geschilderd: Firma Le maire. Maar Lemaire heeft er niets meer mee te maken, dat is zoo geregeld. Geen enkele beslommering, heeft de dokter gezegd. Welnu, dan is de zaak voor hem afgeloopen. Je moet durven doortasten. Bertus en Sjouk zijn de onbetwistbare eigenaren. Alleen uit piëteit heeft Ber tus uitgemaakt: firma Lemaire, zuiver een formaliteit. 'In het Handelsregister staat: Bertus Laanveld, kaas- en melk handelaar (firma Lemaire). Zgn bedje is gespreid. Wie doet hem wat? De te behandelen zaken strekten zich uit over ruim 400 verschillende artike len, waarbij de levensmiddelen uiter aard de voornaamste plaats innemen. Zoo werden o.m. 200 overtredingen van de prgzen van boter in behandeling ge nomen, 200 van groenten, 128 van brood, 118 van eieren en 145 van vleesch. Een „geliefd" object voor prgsover- tredingen zgn ook de rookartikelen: 88 sigaren en 117 sigaretten-„zaken" wer den door den inspecteur van de prgs- beheersching behandeld, alsmede 46 van rijwielen en 38 van rijwielbanden. 0»k de waanzinnige prijzen, waarvoor bijvoorbeeld koffie en schoenen worden verhandeld, hebben tot grqpte waak zaamheid aanleiding gegeven, zoo wer den 76 knoeierijen met koffie en 34 met schoenen behandeld. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching deed verder uitspraak tegen 107 overtreders van de prijsvoorschriften voor textielwaren. Ook het huurprijzenbesluit is veelvul dig overtreden, zoodat tegen 61 verhuur ders vap huizen vonnis moest worden gewezen. Zelfs van lucifers, voetballen en bioscoop-entrée's werden soms de pi-ijzen onrechtmatig verhoogd. Het zwaarst is in Limburg evenwel ge zondigd tegen het prijsaanduidingsbe- sluit, ten aanzien waarvan blijkbaar nog onvoldoende oplettendheid wordt betracht en in sommige gevallen zelfs onwil in het spel is. In totaal werden 930 overtreders van dit besluit beboet. De Alkmaarsche politie heeft de hand kunnen leggen op ambtenaren van de P. T. T. te Alkmaar, die er in waren geslaagd zich op handige wijze buiten de distributie om van groote hoeveelheden voedsel te voorzien. Eenige postconducteurs, die hoofdza kelijk dienst deden op het baanvak Alk maarWarmenhuizen, vervoerden met den trein in gewone postzakken flinke partijen aardappelen, die naar het pos1> kantoor te Alkmaar werden vervoerd. Van daar werden de aardappelen door bestellers met de bakfiets van de poste rijen naar de woningen der ambtenaren vervoerd. De C.C.D.-ambtenaren en de politie sloegen geen acht op dit vervoer van gevulde postzakken, omdat men in de posterijen alle vertrouwen had. Van dit vertrouwen maakten de ambtenaren misbruik. ,De zaak werd ontdekt door de arres tatie van een hulpbesteller tegen wien vermoedens bestonden. Bij dezen bestel ler werd niet alleen een groote hoeveel heid aardappelen aangetroffen, doch ook een groot bedrag aan gesmokkeld goud en zilvergeld. Alles werd in beslag ge nomen. Bij verscheidene P.T.T.-ambte- naren werden in totaal eenige duizenden kilo's aardappelen in beslag genomen, alsmede eenige tientallen postzakken, die op allerlei manieren waren gebruikt, zelfs om er pantoffels van te maken. Villa-plundera,ars ge knipt. Dezer dagen ontdekte een in woner van Bloemendaal, dat twee man nen bezig waren in te breken in een tij delijk onbewoonde villa aan de Ceard- laan. Bij zijn nadering sloegen de in brekers op de vlucht waarbij zij een vloerkleed, dat uit de villa afkomstig was, achterlieten. De politie werd ge waarschuwd en liet het huis bewaken, daar zij vermoedde, dat de ongewenschte bezoekérs nog eens terug zouden komen. Inderdaad verschenen twee mannen, die de villa binnengingen. Enkele oogenblik- ken later waren zij gearresteerd door de rechercheurs, die zich in het huis verdekt had opgesteld. Het bleken de gebroe ders van der V. uit Haarlem te zijn, die rèeds meermalen met politie en justitie in aanraking waren geweest. De mannen, die fietsen bij zich had- dén, werden naar het politie-bureau overgebracht, doch op weg daarheen wierpen zij plotseling hun fietsen voor de voeten der rechercheurs en namen de vlucht. Toen zij niet voldeden aan de sommatie, te blijven staan, losten dé politiemannen eenige schoten, waar door de eene vluchteling in een arm en de andere in een been getroffen werd. Deze laatste moest naar een ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht, zijn broer werd in het politie-bureau te Bloemendaal opgesloten. Het onderzoek wees' uit, dat zij uit de villa reeds een radio-toestel, dekens, een groote partij onderkleeding en een hoeveelheid levensmiddelen hadden weg gehaald. Blijkbaar warén zij van plan, successievelijk alles uit de villa mee te nemen wat van hun gading was. Het is wel opmerkelijk, zooals in onze dagen het vraagstuk van de zielszorg in breeden kring de aandacht begint te trekken. Dat is een verschijnsel, dat tot op ze kere hoogte tot vreugde kan stemmen. Hét is een bewijs, dat men weer, méér dan tevoren, de waarde en de beteekenis van de ziel gaat beseffen. In de materia listische periode aan het eind van de vo rige eeuw schenen velen daar heel wei nig meer van te verstaan. Men was zoo kinderlijk vergenoegd met de verrassin gen, die de St Nicolaasavond van de moderne natuurwetenschap en techniek ons had gebracht, dat men er z'n ziels- behoeften geheel door scheen te verge ten. Maar toen kwam aan het begin der twintigste eeuw de kentering. Na de op permachtige heerschappij van het mate rialisme begon, wat Bavinck genoemd heeft: „De overwinning der ziel". De ziel wier rechten zoo lang miskend waren, ging vragen om rechtsherstel, om be langstelling voor haar behoeften, om aandacht voor haar nooden. En zeker, toen is men uit reactie wel in een ander uiterste overgeslagen. De aandacht, die aan de ziel werd besteed, werd vaak wel exorbitant groot. De tijd van het psychologisme begon, van den zielecultus. Maar ai willen wij dat euvel geenszins onderschatten en daarom ook de waarde van die zoogenaamde overwinning van de ziel niet al te hoog aanslaan, op zichzelf mogen wij er toch dankbaar voor zgn, dat men weer met de behoeften der ziel rekening is gaan houden. Nog altijd blijft van kracht het woord van den Heiland: „Wat baat het een mensch, of hij de geheele wereld gewint en hg lgdt schade aan zgn ziel?" Dr G. BRILLENBURG WURTH. Projectiel onploft. Drie d o o d e h. Op een boerenhoeve in de gemeente Wylre in Zuid-Limburg is een ernstig ongeluk geschied als gevolg van het roekeloos omgaan met een onontploft projectiel. In dit geval werd een veehan delaar uit Valkenburg het slachtoffer, terwijl zijn 18-jarige knecht en een zoon van den boer zoo ernstig werden gewond, dat zij korten tijd later in een ziekenhuis zijn overleden. Een andere zoon der fa milie werd licht gewond. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Po 1 itiehond 1oste ta baksdiefstal op. Eenige dagen geleden is ingebroken bg een groothan del in.tabaksartikelen aan de Vosselaan te Hillegom, waarbij voor een waarde van ongeveer f2500 aan rookartikelen gestolen werd. Bij haar onderzoek maak te de politie gebruik van een speurhond, die weldra de ontvreemde partij had op gespoord in een in de nabijheid liggende ongebruikte woonschuit. De eigenaars van dit vaartuig, twee inwoners van Haarlemmermeer, werden aangehouden en bekenden tenslotte de inbraak te heb ben gepleegd. Er is een ernstig vermoeden gerezen, dat de echtgenoot van de vermoorde vrouw, wier lijk Zaterdagmorgen langs den berm van den weg aan de Waalhaven werd ge vonden, de dader van den moord is. De man is daarom in arrest gesteld en reeds aan een scherp kruisverhoor onderwor- pen.. Tot heden heeft hg nog geen beken tenis afgelegd. Ambtenaar1 cfoor1 burgemeester1 ontslagen Nadat de nieuwe burgemeester van Montfort zijn ambt had aanvaard, had hij den ambtenaren in een bijeenkomst gewezen op hun plichten en een beroep gedaan op hun medewerking. De jonge ambtenaar van H. negeerde den burge meester echter voortdurend, hetgeen den burgemeester na twee maanden aanlei ding gaf van H. te ontslaan. Deze ging van dit besluit in hooger beroep bij het ambtenarengerecht in Roermond, dat hem in het gelijk stelde. Van deze be slissing ging de burgemeester in hooger beroep bg den Centralen Raad van be roep, die deze zaak thans heeft behan deld. De burgemeester deelde mede, dat van H. hem, sinds hij aan het hoofd der ge meente stond, nimmer had gegroet. Hjj Sedert eenige dagen is men in de vischconservenfabrieken in Zeeland en West- Brabant weer druk bezig met de inmaak van mosselen. Nadat de mosselen gekookt, gepeld en gespoeld zgn, worden ze in de flesschen gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2