DAGKALENDER MAANDAG 12 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 10 22 schepen tot zinken gebracht - Verrassende Dultsche duikbootaanval voor Kaapstad - De strijd te Stalingrad duurt voort - Sowjet-gevechtsgroep Sn den Kaukasus ingesloten. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma- Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor' Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE -LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van .1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Kaukasusgebied werd aan den pasweg naar T o e a p s e een sterke gevechtsgroep van den vijand in gesloten en 47 gevechtsstellingen geno men. In den strijd om Stalingrad bracht artillerie van het leger twee vij andelijke kanonneerbooten op de Wolga tot zinken en beschadigde een andere zwaar. Stoottroepen lieten in het stads gebied een hoog huis in de lucht vliegen. Formaties duikbommenwerpers zetten de aanvallen tot murw maken van de vij andelijke haarden van verzet en ver sterkte huizenblokken voort. Gevechts vliegers zetten de vernieling van ravitail- leeringswegen en haveninstallaties in het gebied van den benedenloop van den Wolga voort. Ohtlastingsaanvallen der Sowjets op het noordelijke afgren delingsfront bleven zonder succes. In den centralen en noorde lpen sector werden succesvolle ac ties door eigen stoottroepen onderno men. - In het hooge Noorden vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht vijandelijke .vliegvelden aan de Kolabaai. aan In N o o r d - A f r i k a viel de lucht macht gemotoriseerde formaties, bat terijstellingen en tentkampen der Britten in het midden van het Alamein- front, alsmede haven- en dokinstal laties van Alexandrië met goede trefferwerking aan. Tot begeleidende bescherming gebruikte Duitsche jagers schoten in luchtgeyechten zes Britsche vliegtuigen neer zonder zelf vérliezen te lijden. Tijdens aanvallen van een sterke gemengde vliegtuigformatie op eigen vliegterreinen te velde verloren de Brit ten door geconcentreerden afweer van Duitsche en Italiaansche jagers en door luchtdoelartillerie 48 bommenwerpers en jachtvliegtuigen. In deze luchtgevechten ging slechts een eigen jachtvliegtuig verloren, terwijl de vlieger zich met de parachute in veiligheid kon brengen. Tijdens aanvallen overdag van ge mengde vijandelijke vliegtuigformaties op Noord-Fransch en B e 1 - gi s c h gebied ontwikkelden zich hevige luchtgevechten, waarin een vrij groot aantal meermotorige bommenwerpers, waaronder van Amerikaansche afkomst, werd neergeschoten. Slechts één eigen toestel ging verloren. De»Franschè bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. De door brisantbommen veroorzaakte materieele schade is ge ring. Aan de Zuidkust van Enge land brachten lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen tijdens aanvallen over dag zes Britsche landingsbooten tot zin ken en beschadigden twee andere zwaar. Duitsche duikbooten hebben 't Britsch- Amerikaansche scheepvaartverkeer voor Zuid-Afrika zwaar getroffen. Zij hebben vlak voor de haven van Kaapstad dtoor bliksemsnelle verrassen de aanvallen twaalf koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. tot zinken gebrachte Andere duikbooten, hebben aan de Westkust van Afrika voor het Britsch- Amerikaansche vlootsteunpunt Free* town voor de Zuid-Arikaansche kust, in de St. Laurensgolf en tijdens zwaren storm op het ijoordelijk deel van den At- lantischen Oceaan tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 67.000 brt. tot zinken gebracht. Daaronder bevindt zich het 15.000 brt. metende Britsche koel- schip „Andalucia Star", dat met een la ding waardevolle levensmiddelen, vooral bevroren vleesch, naar Engeland onder weg was. Hiermede hebben onze duikbooten we derom op ver uit elkaar liggende oor- logstooneelen 22 schepen met een geza menlijken inhoud van 141.000 brt, tojt zinken gebracht. Het opperbevel der Duitsche weer macht rp.aakte gisteren bekend: „In het Noordwesten van den Kau kasus hebben Duitsche bergtroepen met steun van formaties der luchtmacht den vijand uit nieuwe hooggelegen stel lingen verdreven. De als ingesloten ge melde groep vijandelijke strijdkrachten is na vergeefSChe uitbraakpogingen op een zeer beperkt gebied opeengedrongen. Haar vernietiging is aanstaande. Aan de T e r e k zijn sterke vijande lijke tegenaanvallen afgeslagen. Gecon centreerde, 's nachts voortgezette aan vallen van sterke luchtstrijdkrachten op Grozny, van belang voor de bolsje- wistische petroleumwinning, veroorzaak ten zeer zware verwoestingen en gewel dige branden. - Te Staling rp,d zijn onder voort durende gevechtsbedrijvigheid concen traties van den vijand door doeltreffend kanonvuur uiteengedreven. Ontlastings- aanvallen der bolsjewieken ten noorden van de stad mislukten. Aan het Donfront zijn bij een plaatselijke actie.talrijke vijandelijke ge vechtsstellingen verwoest, gevangenen gemaakt en wapens als buit binnenge haald. In de periode van 29 Sept. tot 9 Oct. zijn 356 Sowjetvliegtuigen in luchtge vechten, 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht en 19 door formaties van het legér neergeschoten, voorts 18 op den grond vernield, zoodat de totale verlie zen 459 vliegtuigen bedragen. In dezelf de periode gingen aan het Oostelijk front 36 eigen toesnellen verloren. In Zuid'oost-Engeland zijn overdag militaire installaties en voor- zieningsbedrijven aangevallen met bom men van zwaar kaliber. De Britsche luchtmacht verloor van 1 tot 10 Oct. 127 vliegtuigen, waarvan 54 boven de! Middellandsche Zee, en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdsbestek gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 23 eigen toestellen verloren. Bij het bruggehoofd Woronésj heeft zich bij de succesvolle defensieve gevechten der laatste weken het tweede bataljon van een Mecklenburgsch regi ment bijzonder onderscheiden. i Italiaansch weermachtsbericht. „Aan het front vna ElAlamein heeft het artillerievuur zich van weers zijden verhevigd. In luchtgevechten heb ben vijandelijke jagers drie toestellen verloren, neergeschoten door Duitsche jachtvliegtuigen, en drie andere, die door Italiaansche jagers ondergingen. Hier van werden er twee neergeschoten door een afzonderlijken Italiaan, die stoutmoe dig een patrouille van drie vijandelijke toestellen aanviel. Tijdens bombardementen door onze luchtformaties uitgevoerd op oorlogs doelen op Malta, schoten Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen neer. Vier van onze toestellen zijn niet terug gekeerd van de operaties der beide laat ste dagen.» Een onzer Atlantische duikbooten heeft den Engelschen Oceaanstoomer Oronaj van 20.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht en eveneens door torpedo's den oceaanvaarder Hea Hel las, de vroegere Tuscania, van 17.000 ton zwaar getroffen. De eerste trein met fruit en groenten uit de Oekraïne, een gesehenk van den Rijkscommissaris voor de Oekraine, Gauleiter Koch, aan de Rijkshoofdstad, is te Berlijn aangekomen. De groenten en hetfruit zullen verdeeld worden onder de ziekenhuizen, fabriekscantines en -keukens, Atlantic-Boesi^Holland-Pax-Holkm Verwoestingen te Lübeck gefilmd. BERLIJN. (A.N.P.) Vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers hebben gelegenheid gekregen zich door middel van een kort filmpje op de hoogte te stellen van het Lübeck van vroeger en van de verwoestingen, die de lukrake aanvallen der R.A.F. hebben aangericht in deze Noord-Duitsche stad met groote traditie. Deze film vormt een scherpe aanklacht tegen het optreden der Eh- gelschen en een weerlegging van de En- gelsche bewering, dat de Britsche lucht macht "slechts militaire -en in oorlogs- economisch opzicht belangrijke doelen aanvalt. Hierdoor wordt onweerlegbaar bewezen,"dat te Lübeck uitsluitend woon wijken en oude, kostbare cultureele bouw werken en monumenten het slachtoffer van Britsche terreurvluchten zijn ge worden. De uitgebrande dom, het in puin ge vallen stadhuis en vooral de onherken baar verminkte Mariakerk maken een tragischen indruk. Ook de lange rijen uitgebrande en ingestorte woningen werken naargeestig, maar het grootst is toch het effect, als men de vermorzel de, ten deele nog rookende fragmenten ziet van kunstwerken, die voor altijd verloren zijn. Nieuwe voorwaarden voor officiers- beroep in Duitschland. Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft een communiqué uitgegeven over nieuwe voorwaarden voor de can- didaten voor de officiersloopbahn. Vol gens dit communiqué is met onmiddel- lijken ingang voor alle drie weermachts- onderdeelen het diploma en het bezpek van een bepaalde school bij de aanmel ding als candidaat voor de actieve offi ciersloopbaan niet vereischt. Om te kunnen worden toegelaten tot de loopbaan .van actief officier moet o.a. aan de volgende voorwaarden worden voldaan: De bereidheid om zich voor het natio- n'aal-socialistische Duitschland en zijn Führer in den strijd te werpen, idealisme voor het officiersberoep, op den voor grond tredende karaktereigenschappen, aanleg voor het vervullen van een lei dende functie, bevattelijkheid en ge schiktheid tot verdere ontwikkeling, alsmede lichamelijke geschiktheid en ari sche bloedzuiverheid. NED. KULTUURKAMER. Inschrijving van musici. De president der Nederlandsche Kul tuurkamer heeft bepaald, dat op 11 Oc tober aan alle ontspannings- en orkest musici een voorloopig lidmaatschapsbe- wijs zal worden uitgereikt, terwijl van dien datum, af met de inning van de voor deze groep kuituurwerkers vastgestelde contributie zal worden aangevangen. Te vens heeft de president ingesteld een voorzieningsfonds, met de uitvoering waarvan het hoofd der afdeeling So ciale Zaken der Ned. Kultuurkamer i§ belast. Het doel van dit fonds zal zijn het verschaffen van uitkeering bij werk- loosheid, ondersteuning in bijzondere gevallen, overlijdens- en begrafenisuit- keering, enz. Allé ontspannings- en or kestmusici worden automatisch lid van' het voorzieningsfonds. Voor de leden van den voormaligen Nederlandschen - Toonkunstenaarsbond geld het volgende: Zij, die van den da tum van opheffing van den Nederland schen Toonkunstenaarsbond, 29 Juni j.l., tot 10 October '42 geen contributie heb ben voldaan, zullen op een daartoe ge steld verzoek alsnog in de gelegenheid worden gesteld, deze binnen een bepaal den termijn te voldoen, waarna zij hun rechten zullen behouden. Zij, die zich als lid van het N.A.F. hebben doen inschrijven, zullen—per 11 October 1942 door de Nederlandsche Kultuurkamer worden opgenomen. Ten aanzien van de'uitreiking van de voorloopige lidmaatschapskaarten der Nederlandsche Kultuurkamer wordt er in het belang van betrokkenen de aan dacht op gevestigd, dat alle tot boven genoemde groepen behoorende musicsi, die op 17 October 1942 niet in het bezit gesteld zijn van bedoeld bewijs, zich on middellijk dienen te wenden tot de Ne derlandsche Kultuurkamer, afd. leden registratie, 2e Van den Boschstraat 46, Den Haag. Bij uitoefening van tiet beroep zonder een op naam gesteld voorloopig lidmaat- schapsbewijs zal men zich aan een straf rechtelijke vervolging blootstellen. Het rtiillen) van inlegvellen. In afwijking van het vroeger gepubli ceerde, moeten personen, die geboren zijn tusschen 4 Oct. en 2 Nov. van de jaren 1921, 1928 en 1938 hun"inlegvellen rui len, alvorens hun bonkaarten voor Voe dingsmiddelen 12e periode 1942 in ont vangst te nemen. Nieuwe wethouders té Den Haag. Prof. Dr H. Westra, te Den Haag, heeft, op het door hen daartoe gedane verzoek, eervol- ontslag verleend aan Prof. Ir C. L. van der Bilt als wethou der van Onderwijs, Ir L. J. M. Feber als wethouder van Financiën, Mr Dr S. de Vries Czn als wethouder van Gemeente bedrijven en M. Vrijenhoek als wethou der van Stadsontwikkeling en Volks huisvesting, allen onder dankbetuiging voor de vele, gedurende tal van jaren door hen aan de gemeente bewezen diensten. Tot wethouder van Onderwijs heeft de burgemeester benoemd Dr W. F. de Groot, directeur van de Dalton H.B.S. te Den Haag en tot wethouder van Fi nanciën Mr G. L. A. VUn Dijk, advocaat en belastingconsulent, wonend» te Was senaar. Beide nieuwe wethouders zullen Maan dag 12 dezer him taak aanvaarden. In de beide overige vacatures zal binnenkort worden voorzien. 2000 Arbeidsmannen aan het aardappelrooien. Waren drie weken geleden ongeveer duizend arbeidsmannen in de provincie Drenthe aangewezen voor hulpverlee ning aan de boeren bij het aardappel- rooien, thans is hun aantal aanmerke lijk uitgebreid. Het 3e korps ontving een versterking van zeshonderd man en ook in de overige aardappelgebieden van Nederland togen talrijke N.A.D.-afdee- lingen, op het oogenblik te zamen 2000 man, aan het werk ten behoeve van de Nederlandsche voedselvoorziening. Halveeren van pakjes boter toegestaan. De geldende bepalingen betreffende het uitspitten van boter en het verkoo- pen en afleveren van boter zonder merk stonden niet toe, dat de leverancier, wan neer dit noodig was, een pakje boter van 250 gram door kon snijden en de beide helften afzonderlijk kon verkoopen. Daar zich tengevolge van de huidige distributiebepalingen gevallen kunnen voordoen, dat het aantal bonnen, dat de klant kan overleggen, doorsnijden onver mijdelijk maakt, is thans, naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd mededeelt, bepaald, dat in dergelijke gevallen, in afwijking van de voorschriften, aflevering van 125 gram boter na doorsnijden van een pakje van 250 gram is toegestaan. HERDISTRIBUTIE VAN IJZER EN STAAL. Het Verordeningenblad bevat een Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende de verplichting tot aangifte van, het verbod tot het beschikken over en de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van ijzer- en staalmateriaal. In deze verordening wordt het vol gende tiepaald: Hij die op dit oogenblik eigenaar of houder is van ijzer- of staal materiaal, zooals dit is opgesomd in de bij deze verordening gevoegde materia- lenlijst, dient dit uiterlijk 25 October a.s. bij het Rijksbureau voor ijzer en staal, Lange Houtstraat 11 te 's Gravenhage, aan te geven. Tot aangifte is niet ge houden hij, die eigenaar of houder is van minder dan tien ton ijzer- of staal materiaal. Zonder vergunning van den Rijkscom missaris (Commissaris-generaal voor Fi nanciën en Economische Zaken) of van een door hem gemachtigde instantie is elk beschikken over ijzer- en staalmate riaal, dat dient te worden aangegeven, verboden. Dit geldt mede ten aanzien van beschikkingen, waartoe iemand is verplicht op grond van een vóór het in werking treden dezer verordening aange gane rechtshandeling; rechtshandelingen aangegaan in strijd met dit verbod, zijn nietig, terwijl met rechtshandelingen zijn gelijkgesteld beschikkingen, welke plaats vinden bij executie of by het leggen van een beslag. - Het beschikkingsverbod en de voor schriften omtrent rechtshandelingen zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. het ijzer- en-staalmateriaal, dat bestemd is voor Duitsche opdrachten, waarvoor de „Zentralantragstelle" een schriftelijke vergunning heeft afgegevenb. het ijzer en staalmateriaal, hetwelk tot en met 31 December 1942 noodzakelijk moet wor den gebruikt voor de uitvoering van op drachten en waarvoor Duitsche controle nummers (Eisenscheine) of Nederland sche toewijzingen of bewijzen van óver- dracht aanwezig zijn (dit materiaal moet bij de verplichte aangifte afzonderlijk worden opgesomd)en c. veertig procent van de niet onder a. en b. vallende voor raden aan ijzer- en staalmateriaal, welke bij handelaren zijn opgeslagen. De Rijkscommissaris (Commissaris- generaal voor Financiën en Economische Zaken) kan ijzer- en staalmateriaal, dat onder het beschikkingsverbod valt, ten behoeve van den Nederlandschen Staat, verbeurd verklaren, waarna de eigenaar of houder dit verbeurd verklaarde mate riaal aan de in de ter zake genomen be schikking genoemde instantie en op den MAANDAG 12 OCT. 1942 Weest daders des woords en niet alleen hoorders. Jac. 1; 22. Zon op onder 7.58 18.55 Maan op onder 10.28 20.32 16 Oct. Eerste kwartier. 24 Oct. Volle maan. daarin bepaalden tijd moet afleveren. Deze aflevering vindt plaats zonder Duxu- sche controlenummers en zonder Neder landsche toewijzingen of bewpjzen van overdracht. De secretaris-generaal van tiet Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vaardigt voorschriften uit voor de vergoeding, welke voor het ver beurd verklaarde materiaal moet worden uitgekeerd. Hij die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met bovengenoemde voor schriften, wordt gestraft met gevange- -nisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Behalve de straf kan het ijzer- en staalmateriaal, waarop de strafbare handeling betrek king heeft, worden verbeurd verklaard. DE REDE VAN GOERING, In den loop vdn de laatste weken zijn van Duitsche zijde verschillende ^be langrijke redevoeringen gehouden, die in bijzondere mate allerwegen de aandacht hebben getrokken. Aan de rede van Hit- Ier hebben wij reeds enkele beschouwin gen gewijd. Ook die van Goering verdient speciale belangstelling. Het belangrijkste gedeelte was wel de verzekering van dén Rijksmaarschalk dat thans de voedselpositie van Europa veilig is gesteld, dank zij den ruimen oogst, die veel beter is, dan men na den strengen winter had durven venvachten. Wat de bezette gebieden betreft, wordt aldus Goering --in de propaganda dikwyls van een zeer moeilijke voedsel positie gesproken, maar het is daar op verrei na niet zoo érg geweest. Weliswaar warén ook daar overal bonnen inge voerd, maar hetgeen men op zijn kaar ten haalde, was slechts een extraatje en men leefde daar hoofdzakelijk uit den sluikhandel." Vandaar was het bij hem een onwankelbaar beginsel geworden, waaraan onvoorwaardelijk moest worden vastgehouden: eerst en overal komt in de voedselvoorziening het Duitsche volk. Als er door maatregelen van Duitsch- lands tegenstanders moeilijkheden zou den ontstaan, als er gehongerd wcrdt, dan in geen geval in Duitschland, De geheele Duitsche weermacht wordt door de veroverde gebieden gevoed en ver zorgd, zoodat de Duitsche oogst aan het Duitsche volk ten goede komt, waarbij nog in toenemende mate aanvullingen uit de veroverde gebieden komen. Het moeilijkste in de voedselvoorzie- ning is volgens Goering dan ook over wonnen. Het zal van nu af voortdurend beter worden. Daarom kan men er toe overgaan aan de streken met lucht- gevaar wat meer vleesch en aan de Duitsche soldaten met verlof een extra pak voedingsmiddelen te geven, terwijl er hard aan gewerkt wordt, om aan ge heel het Duitsche 'volk met Kerstdag een bijzonder extraatje aan te bieden. Men heeft het woord van Goering aan het adres der bezette gebieden hard ge noemd. Hij heeft echter over deze ge bieden in het algemeen gesproken. Ook in Duitsche kringen weet men zeer wel, dat ons distributiestelsel goed georgani seerd is en dat een groot deel van» ons volk door gebrek aan middelen niet in staat zou zijn aan den zwarten handel mee te doen. In dit verband mag dan ook gewezen worden op de mededeeling, dat de Duitschers in Nederland dezelfde rantsoenen krijgen als de Nederlanders. Maar wel is uit Goerings woorden, zeker een ernstige waarschuwing te lezen aan het adres van de zwarte handelaren, die niet het Duitsche volk, maar de bevol king der bezette gebieden benadeelen. Zij worden door hem beschouwd als mis dadigers tegen de zaak van Europa. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 13 October 1942. 's Morgens tot 7.59 u. 's Avonds van 18.53 u. Besmettelijke ziekterv.i In de week van 27 Sept. tot en ritet 3 Oct. 1942 kwamen er in ons. land 1064 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 31 in Zeeland, n.l, 1 geval van malaria in Middelburg; 17 gevallen van roodvonk, 5 in O.- en W.-Souburg, 3 in '-Gravenpolder en Vlissingen, 2 in Sint Philipslanl en 1 in Goes, Kruiningen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1