DAGKALENDER ZATERDAG 10 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 9 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Onzen Heer op zolder. Nieuwe reeksen hoogten In den Kaukasus genomen Het strategisch doel bl] Stalingrad bereikt - Dultsohe suooessen bij het llmenmeer - Brltsohe luchtaanval op Belglsoh-Fransoh kustgebied. BINNENLAND UIT D£ PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70. Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. B$ contract belangrijke korting. Kleine advertentiëif (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek b(j vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Vreemde, oneerbiedige titel zoo op het eerste gehoor. Maar zoo heet een huis in Amsterdam. Het was in de da gen, dat daar in dat huis, hoog op den zolder, in het geheim de Mis bediend werd. Dat mocht eigenlijk niet. De vroede vaderen der stad hadden het ver boden. Maar de Roomschen deden het toch, daar boven in dat huls. Daar om noemden ze het „Onzen Heer op zolder". Een huis draagt den naam, maar tien duizend huizen hebben de daad. Want er zijn duizenden Christenen, wier geloof op zolder is geïnstalleerd. Dat hoeft nog niet te beteekenen, dat het onder het stof op den rommelzolder begraven is. O neen, het wil zeggen, dat ze het hoog boven den beganen grond houden, ver van de dagelijksche dingen, de moeiten en zorgen van eiken dag. Ze hebben soms daarvoor hun vrome motieven. De godsdienst zoo zeggen zfe is' te heilig voor het profane leven. Hij zou door de dagelijksche dingen maar worden ontwijd. Er wordt zoo gespot, gevloekt en gelasterd! Maar in werkelijkheid is hun bedoeling een gansch andere. Als de godsdienst naar den zolder verhuist, kunnen ze op den beganen grond doen naar het uit komt. Dat is wel zoo gemakkelijk. „Op zolder", daar bidden ze, daar le zen ze uit den bijbel, daar durven ze ook nog wel een lied te zingen. De zol der, dat is dan die aparte verdieping, die speciaal aan het godsdienstige leven is gewijd, dat is de afdeeling van den Zondag, van de kerk, van het geestelijk j leven. „Onzen Heer op Zolder", dat is het dubbele leven, God ingeperkt tot een bepaald gebied. God bijvoorbeeld 's mor gens in het ochtendgebed, 's middags in het lezen aan tafel, 's avonds in het dan ken voor den dag. Dan wordt Hij als het ware even naar beneden gehaald in het leven op den beganen grond, of liever: wij klimmen even op den Zolder. Daar na dalen we/weer af tot het lage vlak van het dagelijksche werk en daar moet een mensch zich zelf zien te redden. Daar is de godsdienst maar hinderlijk. Stanley Jones heeft eens gezegd: Het leven van vele Christenen is daarom zoo koud, omdat het geloof niet in het cen trum van hun leven brandt. Zij zijn niet zonder geloof, maar het staat ergens apart in hun leven, het kacheltje 'van het Evangelie brandt ergens op een bo venkamer en de rest van hun levenshuis blijft koud. Het leven van den échten discipel van Jezus wordt centraal verwarmd. Het komt er op aan of Christus de bron van ons geloofsleven is. Is dat het geval, dan zal de warmte ons gansche le ven doortrekken en zullen we overal, op elk levensterrein, Hem belijden. Dan zijn we waarlijk „leesbare brieven van Christus"., Stuur tijdig uw kinderbijslaglijst in. Het blijkt, dat de arbeiders, die. voor kinderbijslag in aanmerking komen, er nog steeds niet allen van op de hoogte zijn, dat bij niet tijdig indienen der be treffende lijsten het recht op den kinder bijslag komt te vervallen. Het betreffende wetsartikel bepaalt, dat de bijslag verjaart, indien de lijsten niet binnen vier maanden na het kwar taal, ^waarvoor bijslag wordt aange vraagd, zijn ingediend. Bij de uitkeering over het tweede kwartaal zal men de betreffende wette lijke voorschriften streng toepassen. Op 1 November a.s. loopt de termijn van indienen voor de lijsten over het tweede kwartaal van i942 af, dus over de maanden April, Mei en Juni. Belanghebbenden dienen er dus voor te zorgen, dat de lijsten over het tweede kwartaal op tijd dus uiterlijk op 31 October a.s, bij het betrokken orgaan volledig ingevuld zijn ingezonden. Verzuim kost hier geld. Het opperbevel der Duitacbe weer macht maakt bekend: In het gebied ven den Kaukasus zijn de aanvalstroepen strijdend opge drongen en hebben ln verbitterde bosch gevechten nieuwe reeksen hoogten geno men. Aan het front aan de Dto n hebben Roemeensche en Italiaansche troepen aanvallen van den vijand afgeslagen. In den centralen sector werden bij succesvolle acties van stoottroepen talrijke bunkers en gevechtsposities met hun bemanningen vernield en is een aan tal gevangenen binnengebracht. Ten Zuidoosten- van het 11 m n - meer hebben troepen van het leger, de Waffen-SS en veldeenheden van het luchtwapen, schitterend gesteund door vliegende formaties van het luchtwapen, in harde aanvalsgevechten van verschei dene dagen een belangrijken terreinsec tor veroverd en daarbij vjjf bolsjewisti sche divisies en twee brigades infanterie uiteengeslagen resp. vernietigd. Sedert 27 September zijn 3288 gevangenen bin nengebracht, 13 tanks, 108 kanonnen, 400 machinegeweren, 123 granaatwer pers en talrijke andere infanteriewa- pens buitgemaakt of vernietigd. Onge acht de ovërige zware, bloedige verliezen bedragen alléén de getelde dooden der bolsjewieken meer dan het' drievoudige van het aantal gevangenen. Na een vruchteloozen storingsaanval overdag- van een Britsch vliegtuig bo ven het gebied van den Saarpfaltz, zijn in den afgeloopen nacht enkele vij andelijke vliegtuigen naar de Duit- sche Bocht gevlogen. Een hunner werd neergeschoten. Een tweede bom- menwerper werd bij een aanval op de kust van West-Frankrijk neergeschoten. In de ochtenduren van vandaag zijn eenige vijandelijke vliegtuigen naar West-Duitsch gebied gevlogen. In gering aantal neergeworpen brisantbom men veroorzaakten geen schade. Op de bekendmaking van het opper bevel der weermacht van 7 October '42, waarin maatregelen werden aangekon digd tegen het boeien'van Duitschei krijgsgevangenen aan het strand van Dieppe en op het eiland Sercq, heeft de Britsche regeèring slechts gebruik ge maakt van uitvluchten en zich beroepen op de verklaringen van Duitsche krijgs gevangenen, die niet geboeid waren, en verklaard, dat zij het boeien van krijgs gevangenen, die op het slagveld gevan gen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeuren. Op het feit, dat ondanks de vroegere en de huidige schijnheilige* verklaring van het Britsche Ministerie van Oorlog Duitsche krijgsgevangenen op ruwe wijze geboeid zijn, is de Britsche regeering niet ingegaan. Derhalve zijn op 8 October om 12 uur 107 Britsche officieren en 1269 Britsche onderofficieren en manschappen, die bij Dieppe gevangen genomen zijn, na be kendmaking der redenen, in de boeien geslagen. Niet geboeid werden veldpre- dikanten, sanitair personeel, gewonden en zieken. Op 8 October des avonds heeft het Britsche ministerie van Oorlog be kend gemaakt, dat van 10 October af, des middags hetzelfde aantal Duitsche krijgsgevangenen in handboeien en ke tenen zal worden geslagen. Wanneer dat geschiedt, zal.het opperbevel der 'weer macht van 1(T October des middags af het drievoudige aantal Britsche krijgsge vangenen in de boeien slaan. ltaliaansch weermachtsbêricht. Aan het front van El Alamein geringe gevechtsactiviteit. Gisteren is eén Hur ricane door het vuur der automatische wapens van infanteristen der divisie Folgore neergeschoten. De Zuid-Afri- kaansche vliegtuigcommandant werd ge vangen genomen. Een ander vliegtuig ty&i 5» v De strijd aan het Terek-front. In harde gevechten veroveren de Duit sche pantsertroepen een aan den Noordelijken oever van de Terek gelegen plaats. PK Wittmaack-Tranco-F-P H m is door infanteristen derzelfde formatie getroffen. Het stortte in de omgeving van tiimat neer. In den middag van 7 October hebben Britsche vliegtuigen in scheervlucht ondanks het zichtbare her- kenningsteeken, sanitaire afdeelingen van de divisie Folgore onder mitrailleur- vuur genomen, waardoor drie dooden en twaalf gewonden onder de patiënten vielen. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP HET BELGISCH-FRANSCHE KUSTGEBIED (D.N.B.) Het opperbevel dér Duitsche weermacht deelde Vrijdag mede In den loop van den ochtend feeft de Britsche luchtmacht met talrijke vier motorige gevechtsvliegtuigen, die bege leid werden door een groot aantal jacht vliegtuigen, aanvallen ondernomen op het Belgisch- en Noord-Fransche kust gebied. Op groote hoogte drongen de •vijandelijke bommenwerpers, waaronder Vliegtuigen van Amerikaansch type, onder gebruikmaking van de sterke be wolking, van het Westen uit het kust gebied binnen. Luchtdoelartillerie van het leger en de Marine verdreven de vijandelijke bom menwerpers van de voor den oorlog be langrijke installaties. Duitsche jagers, die onmiddellijk gestart waren, deden vermetele aanvallen op de formaties Britsche jachtvliegtuigen, die voortdu rend in de nabijheid der 4-motorige ge vechtsvliegtuigen bleven vliegen. Tot nu toe door het opperbevel der Weermacht ontvangen berichten werden ih verbit terde luchtgevechten door jagers een aantal 4-motorige bommenwerpers neer* geschoten. Er bevonden zich enkele vlie gende forten onder. Gezien het groote aantal toestellen der Britsche lucht macht gebruikt, staat de döor de bom men aangerichte schade niet in verhou ding tot de geledeii verliezen. Daar de meeste bommen woonwijken in kleine plaatsen troffen, zijn er onder de Bel gische en Fransche burgerbevolking dooden te betreuren. De laatste rfaze van den strijd om Stalingrad begonnen. BERLIJN. A.N.P.) Naar de meening van militaire kringen alhier is in den strijd om Stalingrad in zooverre een ver andering ingetreden, dat door het berei ken van het strategische doel, d.w.z. de inneming van de kern der stad en het doordringen tot aan de Wolga, de rest der stad niet meer dopr infanterie en pioniegs behoeft te worden bestormd, doch door zware en allerzwaarste artille rie, die intusschen is aangevoerd, syste matisch in puin wordt gelegd. Ónder die omstandigheden speelt het volgens de hier bestaande opvatting in het geheel geen rol meer, nu het eigenlijke doel als bereikt kan gelden, wanneer het tijdstip komt, dat ook de laatste in de groote fa briekscomplexen ingerichte haarden van verzet zullen zijn overwonnen. Het initia tief in de laatste faze van den strijd om Stalingrad ligt naar dezelfde kringen in het bijzonder verklaren volkomen in han den der Duitsche leiding. In dit verband wordt ook op het feit gewezen, dat overal elders aan het ooste lijke front, waar plaatselijke frontcorrec ties op grootère schaal gaande zijn, het initiatief aan Duitsche zijde is. Korte berichten. Naar het Amerikaansche maand blad Raeders Digest meldt, zijn er aan de Amerikaansche zijde van den Atlanti- schen Oceaan in de maanden Januari tot Juli van dit jaar 500 schepen der geal lieerden door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. De rantsoeneering van brood en melk in Zwitserland treedt op 16 Octo ber a.s. in werking. De in den herfst en winter van 1940 in Engeland verwijderde wegwijzers zul len thans in beperkten omvang, weer worden geplaatst. Huispersoneel valt onder Ziektewet. Met ingang van 1 November a.s? is een belangrijke wijziging van de Ziektewet van kracht. Het tweede lid van art. 26 is dan vervallen; dat beteekent, dat ook huispersoneel, in loondienst van een pri vaat-persoon, overeenkomstig de bepa lingen der Ziektewet, is verzekerd. Dit geldt, wanneer dit personeel hetzij bij de werkgevers inwoont, hetzij in clezelfde kalenderweek ten minste vijf dagen, bij denzelfden werkgever pleegt werkzaam te zijn. De verzekering strekt zich dus in het vervolg dit tot inwonende dienstboden, dagmeisjes en werksters, die vijf dagen bij dezelfde mevrouw werk verrichten. Door deze bepaling, welke op.l Novem ber a.s, ingaat, wordt tegemoet gekomen aan een lang gevoelde sociale behoefte. NIEUWE PUNTEN VAN DE TEX- TIELKAART GELDIG VERKLAARD. Met ingang van 12 October 1942 kun nen van alle textielkaarten welke per 1 November 1941 zijn uitgereikt, de punten 21 tlm 40 voor den aankoop vap textielproducten worden gebruikt (4oo- als bekend zijn de textielpunten voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar reeds volledig geldig). Bovendien kunnen met ingang van 12 October, tegen gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal punten, kousen en sokken worden gekocht op alle niet gel dig verklaarde kousenbonnen, welke be stemd zijn voor den aankoop van kousen en sokken, met uitzondering van ski sokjes en van kousen en sokjes voor kinderen beneden den leeftijd van 3 jaar. Skisokjes en kousen en sokjes voor kin deren beneden de 2j jaar moeten in alle kwaliteiten, welkevoorradig zijn, wor den afgeleverd alleen op punten, doch zonder kousenbonnen. Niet alleen is aan het huispersoneel thans bij ziekte een behoorlijke uitkee ring van ziekengeld verzekerd, doch ook in de medische behandeling, ziekenhuis- verpleging, enz. is nu op redelijke wijze „voorzien, doordat de betrokkenen als ge volg van hun opneming in de ziektewet, tevens onder het Ziekenfondsenbésluit komen te vallen. Ook voor de werkgevers moet deze regeling haar aantrekkelijke zijde hebben, daar zij thans immers te gen een vaste premie van 2 pet. van alle risico betreffende de medische verzor ging van hun huispersoneel zijn onthe ven. Ziekenfondsenbesluit en arbeiders bij Organisation Todt. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft bepaald, dat de bepalingen van het ziekenfondsen- besluit en de ingevolge dit besluit vast gestelde of nog vast te stellen uitvoe ringsvoorschriften buiten toepassing blij ven ten aanzien van de arbeiders, werk zaam bij de organisation Todt of bij de ondernemingen aangesloten bij die orga nisation, ten aanzien van wie de voor waarden van bedoeldi besluit vervuld zijn. Deze bepaling heeft terugwerkende kracht tot 15 April j.l. Ziekenfondsenbesluit. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken is een wijziging gebracht in het Zieken fondsenbesluit, waardoor de functie van commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, niet langer is gekop peld aan het ambt van directeur-gene raal der volksgezondheid. Als plaatsver vanger van genoemden commissaris zal de secretaris-generaal een der leden van den raad van bijstand1 kunnen aanwijzen. Tot dusver was voorgeschreven, dat dit het lid, deskundig op het gebied der sp- ciale verzekering, moest zijn. Deze ber perking is dus thans weggenomen. Aan de familieleden van de Nederland- sche Vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen. - Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename vap vrijwilligers voor de Waffen-S.S, en het Legioen Nederland, wordt het aantal te verzenden brieven en pakjes steeds groo- ter. Dit is een verheugend teeken, échter moet er ook voor gezorgd worden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder vertraging ontvangen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt dringend verzocht van het onderstaande goede nota te nemen Pakjes moeten zoo goed mogelijk in gepakt worden, het liefst in stevig car ton. Verzend nooit artikelen,, die aan bederf onderhevig zijn, b.v. fruit. Ook niets wat breekbaar is, b.v. potten jam of glaswerk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral duidelijk naam en adres, doet men dit niet, dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder gevalveel ver traging. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: ZATERDAG 10 OCT, 1942. Weet dit wel, mijne geliefde broeders ieder mensch moet snel zjjn om te hoo ien, langzaam om te spieken, langzaam tot toorn. - Jac. 119. Zon Maan op onder op onder 7.54 18.59 7.55 19.31 Vandaag Nieuwe maan. 16 Oct. Eerste kwartier. ZONDAG 11 OCT. 1942. Looft Gods macht, die onbeperkt Gadelooze wond'ren werkt. Zon op' onder 7.56 18.57 Maan op onder 9.11 20.— An das S.S.-Ersatzkommando Neder land, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Indien U dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelijk in hun bézit krijgen. Opschrift groentenwagens. Dezer dagen is aangekondigd, dat aan groenten- en fruithandelaars, die hun klanten aan huis plegen te bezoeken, de verplichting zal worden opgelegd op him wagen op duidelijk-zichtbare wijze .een bord mede te voeren met het opschrift: „Verkoop uitsluitend aan vaste klanten". Bedoeld bord is met ingang van heden verplicht gesteld. PLUNDERING DOOR LEDEN LUCHTBESCHERMING. Na een aanval van Engelsche vliegers waren" leden van den Nederlandschen Luchtbeschermingsdienst behulpzaam bij opruimingswerkzaamheden. Hoewel zij door den leider van den troep met na druk erop waren gewezen, dat plunde ring streng zou worden gestraft, ont vreemdden twee hunner üit de getroffen huizen verscheidene voorwerpen, welke het eigendom waren van de getroffen bewoners. Pet Deutsche Obergericht heeft beide daders met het oog op de bijzondere ver werpelijkheid van him handelwijze door zich te vergrijpen aan de eigendommen van de döor den aanval reeds zwaar ge noeg getroffen volksgenooten ieder tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. WANNÉÉR VERDUISTEREN? Zöndag 11 October 1942. 's Morgens tót 7.56 u. 's Avonds van 18.57 u. Maandag 12 October 1942. 's Morgens tot 7.58 u. 's Avonds van 18.55 u. BEGRAFENIS MR J, W.'GOED BLOED. Voor de teraardebestelling van Mr J. W. Goedibloed, voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, op de be graafplaats Rijnhof bij Leiden, bestond gistermiddag groote belangstelling. On der de vele aanwezigen bevonden zich verschillende personen uit Zeeland. Wij merkten op de heeren Mr H. Bijle- veld, voorzitter van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank; Mr Dr J. van Bruggen, directeur van de verzekerings kamer; Mr H. B. Wildt Meijboom, voor zitter van den Raad van Arbeid te Dor drecht en wnd voorzitter te Middelburg; M. J. Harts, oud-voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg; een deputa tie van het personeel van den- Raad van Arbeid te Middelburg, bestaande uit de heeren R. Buitenhuis, Chr. de Bruin, B. C. Sliggers en J. Rijnverschillende voor zitters van'Raden van Arbeid, Mr J. M. Bremmer te Dei Bilt, namens de Onesifo- Het beste fokvee uit West-Friesland was aangevoerd op de fokveekeuring, welke te Wieringerwaard is gehouden. Een ovei zicht. Polygoon-Kuiper-Pax Holl. m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1