DAGKALENDER VRIJDAG 9 OCT» 1942 57e JAARGANG No» 8 De strijd in Stalingrad woedt voort - Sowjet-aanvallen verijdeld - Rede van Halifax. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26t—28 en Noordweg 155 Telefoon no, 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur"* advertentiechef) B. P. DAVIDSE, tloes. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt m^de: In het Kaukasusgebied wer den vijandelijke aanvallen afgeslagende eigen aanvalswiggen werden ondanks verbeten tegenstand verder naar voren gedreven. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwaren strijd opnieuw terrein prijsgeven. Ten N.W. van de stad wer den de ingesloten,. in twee groepen ver deelde vijandelijke strijdkrachten vernie tigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roemeensche gevechtsvliegtuigen, als mede luchtdoelgeschut ondersteunden het leger doeltreffend. Andere formaties gevechtsvliegers bombardeerden weder om zoowel overdag als des nachts be langrijke verkeersknooppunten en ravi- tailleeringsverkeer aan den benedenloop van,de Wo 1 ga en aan de Kaspische Zee. In den sector ten W. van Ka 1 o e g a namen Duit^lhe troepen in een verras senden aanval een heuvelstelling der Sowjets en richtten zich daar tot de ver- dedigjng in. Bij plaatselijke ondernemin gen werden talrijke gevechtsstellingen vernietigd. Ten Z. van het Ladoga meer werd de vijand uit goed ingerichte woudstel lingen geworpen. Tegenaanvallen op de nieuw veroverde stelling mislukten. Pogingen van den vijand om de N e w a over te steken werden door doeltreffend artillerievuur verijdeld en de luchtaan vallen op belangrijke Sowjet-spoorweg- trajecten in den Noordelijken ffontsector werden met goede resultaten voortgezet. Ten Westen van de Baai van Kanda- 1 a k s j a en aan het front in Lapland werderP bij aanvalsacties verscheidene sterke steunpunten van den vijand in een strijd van man tegen man genomen. In den nacht van 6 op 7 October deden torpedomotorbooten een aanval op de Britsche kust vielen op verschei dene punten het vijandelijke convooiver- keer aan, brachten vier koopvaarders met tezamen 11.500 b.r.t. alsmede een patrouillevaartuig tot zinken en bescha digden door torpedotreffers nog twee an dere schepen, welker ondergang door den krachtigen afweer niet meer kon worden waargenomen. Aan de Zuidkust van Enge land vielen gevechtsvliegtuigen over dag miliïpre doelen en voor den oorlog belangrijke opslagplaatsen aan. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front beperkte activiteit te land en in de lucht. Bij een op Tobroek ondernomen luchtaanval stortte een vijandelijk door de luchtdoel artillerie getroffen vliegtuig in de omge ving van Bardia neer. Onderaardsche strijd aan Oos telijk front. (D.N.B.) Voor het eerst aan het Oostelijke front hebben de Sovjets op 5 October ten Zuidoosten van Orel gebro- beerd ,om door ondermijning en explo sies wiggen te drijven in belangrijke Duitsche heuvelstellingen. Gebruikma kend van de ervaringen van den vori- gen oorlog, vond men aan Duitsche zijde evenwel een doeltreffende tactiek om de bedoelingen van de Sovjets te doorkrui- sen. Het bedreigde terrein werd ont ruimd en vervolgens stelden zich achter dë in gevaar gebrachte zone twee Neder- saksische compagnieën infanterie voor den tegenaanval op. Na een hevig vuur gevecht kwam de explosie, die de ont ruimde Duitsche heuvelstelling deed in eenstorten. Terstond daarop viel de Sov- jet-infanterie aan. Tevens drongen ech ter ook de Duitsche compagnieën op. Aan den rand en in de diepte van den reusachtigen trechter, ontstaan door de explosie, kwam het tot een verbitterd gevecht van man tegen man, dat voort duurde totdat de vijand verdreven en 't geheele terrein weer stevig in Duitsch bezit was. Rede van Halifax. (D.N.B,) De Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, keerde zich in een redê te Pittsburgh tegen 't licht vaardige optimisme ten aanzien van de controle over de grondstoffen. Wij hebben, aldus Halifax, de petro- leumbronnen in Nederlandseh-Indië en Birma aan de Japanners verlpren. De bronnen van Galicië en eenige van de Russische gingen verloren aan de Duit- schers, terwijl andere in zeer groot ge vaar verkeeren. In 1939 beschikte de As, afgezien van de opgestapelde voor raden en synthetische rubber niet 'over ,rubber, thans bezit zij meer dan 91 pro cent van de wereldproductie. Destijds be zat zij 25 procent van het beauxiet, thans 66, toen 7 pet. van het ijzererts, thans 44, toen 9 pet. van het tin, thans 74, toen 10 pet. van het inangaanerts, thans 35, toen 8 pet. van het looderts, thans 21. Dat zijn ongunstige getallen. In zekere mate wordt dit gecompenseerd aldus meende Halifax, doordat de geal lieerden de controle hebben over de meeste grondstoffen, die den vijand niet ter beschikking staan. De Führer ontving op 30 September den opperbevelhebber van het Duitsch- Italiaansehe pantserleger in Afrika, Generaal-veldmaarschalk Rommel, tot het uitbrengen van rapport. De Führer overhandigde bij deze gelegenheid aan Maarschalk Rommel den maarschalksstaf en sprak jegens den verdienstelijken legeraanvoerder nogmaals, ook uit naam van het Duitsche volk, zijn dank en waardeering uit. De Führer geeft Maarschalk Rommel de oorkonde. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m Inlichtingen op economisch gebied. Met ingang van 8 October treedt in werking een verordening van den Rjjksj., commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, houdende verplichting tot het verstrekken van inlichtingen op eco nomisch gebied. Daarin wordt bepaald, dat een ieder gehouden is aan den Rijkscommissaris of aan de door hem aangewezen instan tie inlichtingen te verstrekken aangaan de: a. De benoodigde of aanwezige werk krachten, b. De benoodigde grondstoffen, materialen, producten, machines of ap paraten, de voorraden van elk, alsmede het doel, waarvoor zij worden gebruikt, c. de benoodigde steenkool of energie dan wel de productie daarvan, d. de be noodigde, de werkelijk verrichte of de BELEEDIGING OOSTFRONT-^ STRIJDERS EN HUN FAMILIE. Zware straffen opgelegd. De höhere SS- und Polizeiführer te 's-Gravenhage deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw S c h o 11 a r dmevrouw Snikkers en Christian O o n k, allen uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Zij hebben in luide en kwaadwillige gesprekken Neder landsche leden van de SS en van het Vrijwilligerslegioen Nederl&d beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal onverbiddelijk dergelijke vergrijpen vervolgen. Germaansche vrijwilligers, die schouder aan schouder met Duit sche soldaten in het Oosten tegen het bolsjewisme jijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere be scherming van de eer der Waffen- ss. BONNEN VOOR 'VOEDINGS MIDDELEN. 11 Oct. tot en met 17 Oct. 1942. mogelijkerwijze te verrichten economi sche prestaties, e. de urgentie van de onder a. tot en met d. genoemde behoef te ,in zooverre zoodanige inlichtingen door de bovengenoemde instanties voor het ontwerpen en voor de uitvoering van maatregelen op economisch gebied nood zakelijk worden geacht. Hij, die opzettelijk of door schuld de bedoelde inlichtingen niet, niet tijdig of niet volledig, dan wel bij zijn inlichtingen onjuiste opgaven verstekt, wordt ge straft met tuchthuisstraf, met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag, ter wijl in ernstige gevallen vrijheidsstraffen en geldboeten naast elkaar kunnen wor den opgelegd. Hij, die zich voor de inwerkingtreding van deze verordening wegens onjuiste, niet, niet tijdig of niet volledig verstrek te inlichtingen als bovenbedoeld, over- UITREIKING VAN DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN. De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen gedu rende het tijdvak van 11 tot en met 31 October 1942 tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ont vangstneming van een bon van het in legvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 12e periode 1942", alsmede nieuwe aard- appelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tus- schen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: aan hfluders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K109 en twee aardap- pelkaarten N109 aan houders van een inlegvel K2 of L 2 een bonkaart K 209 en drie aardap- pelkaarten N 109 aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 309 en twee aard- appelkaarten N 109 .aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 409 en één aardap- pelkaart N 109; Houders van L-inlegvellen ontvangen bevendien een toeslagkaart voor aard appelen N 209. Bij de vorige uitreiking moest het pu bliek in een aantal gemeenten een for mulier MD 32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men een dergelijke verklaring betreffende de hoeveelheid aardappelen welke men in voorraad heeft, ditmaal niet behoeft af te leggen. Van volkstuinders zulleüfcde diensten in verband hiermede ook in het pro ductiegebied geen aardappelbonnen meer inhouden. Voor zelf verzorgers, d.z. in de eerste plaats al diegenen, die meer dan 5 are kleigrond of 10 are zand- of veengrond met aardappelen bebouwen, geldt deze regeling uiteraard niet. De distributiediensten zullen derhalve van zelfverzorgers voor aardappelen de ver schuldigde aardappelbonnen en van zelf verzorgers voor brood en vleesch onder scheidenlijk de brood- of de vleeschbon- nen inhouden. Van melkveehouders zullen de bonnen voor taptemelk en van kinderen van melkveehouders de bonnen voor melk worden ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Octo ber en 1 November van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ont vangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan af halen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. Een uitzondering kan slechts worden gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners, gedetacheer de marechaussee's, de vaste bevolking eenkomstig andere strafbepalingen aan 'n strafbaar feit heeft sclpildig gemaakt, verkrijgt vrijdom van straf, wanneer hij de onjuiste opgaven binnen een maand na hedei^ bij de instantie, waaraan hij deze opgaven heeft verstrekt, herstelt of aan deze instantie alsnog de niet, niet tijdig of niet volledig verstrekte opgaven doet toekomen. Het voorgaande is niet van toepassing wanneer tegen den dader reeds een ver volging is ingesteld of een vooronderzoek is aangevangen. Tot berechting van de bovengenoemde strafbare feiten is het Duitsche hoogge rechtshof als bijzonder gerecht bij üit- sluiting bevoegd. De voorschriften betreffende de be voegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden van de S.S. en voor de leden der pilitie-organisaties met een bijzondere taak blijven onaangetast 52 A brood 52 B brood 52 beschuit 52 A vleesch 52 B vleesch 52 A aardapp 52 B aardapp, 52 melk 1-58, 2-58 res. 52 tabak 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak'. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. y% rants, vleesch of vl.w. 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 1% liter melk. 1% liter taptemelk. 1 rants, tabak.1) 4 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 402 algem. 1 kg suiker, l 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem. 125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of maï zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kaas. 408-t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broc(d of gebak. 4-57,4-58 res. 250 gr. rijst. 51,52 versn.100 gr. chocolade. 53,54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 7 Oct. tot en met 1ö Oct. 1942. 51 boter y2 rants, boter. 51 veti/2 rants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve rants, boter. 3-61, 3-62 reserve y2 rants, boter. 4-61 reserve y2 rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum. 2 liter petroleum. 11 Mel tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 ,bv één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 4e periode: 1 een heid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31 Oct.: 370, 371 Algem. (Keep), M-Zeep, M. Toilet zeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 10 Oct.: 51 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak, cigaretten; 57 res. (taptemelk). De bonnen, waarvan de geldigheids duur op" Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aard appelen. 31 1) Mann. personen van 18 j. en ouder. van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uitreiking van de bonkaarten het vakje K 5 van de distributiestamkaart zal worden afgekruist, terwijl van het in- legVel die bon zal worden verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Het verdient aanbeveling, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten nagaat, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvan gen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden ge nomen. VRIJDAG 9 OCT, 1942. Iedere gave, die goed, en elk geschenk, dat volmaakt is, daalt van Boven neder, van den Vader der lichten. Jae. 1:17a. Zon op onder 7.53, 19.01 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct. Eerste kwartier. Maan op onder 6.41 19.05 SCHOENENBONNEN 1 A IN OCTOBER. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ook voor personen van 10 jaar en ouder in de maand October schoenenbonnen IA voor gewone schoenen met leder of rubberzooi door de distributiediensten worden uit gereikt in plaats van bonnen 1B voor schoenen met houten zool. Deze bonnen IA worden echter slechts in beperkte mate en alleen in de geval len, waarin afgifte van een bon drin gend noodzakelijk is, beschikbaar ge steld. Aangezien bij verschillende distributie diensten nog niet alle aanvragèn van de voorafgaande maanden zijn afgewerkt, kan het voorkomen, dat personen, (Jjie indertijd een aanvraag hebben ingediend, thans een bon IA ontvangen, terwijl an deren, die ongeveer in denzelfden tijd een schoenenbon hadden aangevraagd, een bon 1B ontvangen hebben. Hieraan ja' evenwel nie(s te doen. Aan verzoeken tot het ruilen van een bon 1B voor een bon IA kan dan ook niet wor den voldaan. EEN KOSTELOOZE VAKOPLEIDING AAN MIDDELBARE VAKSCHOOL OF UNIVERSITEIT. Vooral voor he* die hun school- of vakopleiding in de «jaren voor den oor log genoten, is het op het, oogenblik uiterst moeilijk, hun toekomstdroomen, wat betreft een voortgezette vakstudie, te verwezenlijken. Meerendeels hébben zij een leeftijd van plm. 20 jaar bereikt en zijn reeds geruimen tijd practiseh werkzaam. In sommige gevallen verhin dert het feit, dat ze kostwinner zijn, hen ook nog geld voor avondcursussen of dure schriftefijke lessen uit te geVen, zoodat alles bij alles het er meestal op begint te lijken, dat de jeugddroomen wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en arbeids vreugde niet behoeft uit te sluiten, moet een degelijke toestand toch als onge zond wordën beschouwd. Het komt er niet op aan, dat ieder van ons een plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij het best geschikt is. Daarom is de instelling Van het Lange- marck-Studium als een sociale daad van den eersten rang te zien. Alle jonge man nen van 16 tot 22 jaar, die meenen, dat zij ondanks hun leeftijd en ondanks het feit, dat zij reeds min of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht hebben nog weer de studie op te nemen, krijgen door deze instellingde kans daartoe. Voorwaarde is slechts, dat zij bewijzen kunnen, dat ze voor een derge lijke studie over de capaciteiten beschik ken en dat ze haar, wat hun persoonlijk heid betreft, waard zijn. Kunnen ze dit, dan kunnen ze de Langemarck-opleiding kosteloos volgen. 'Inlichtingen hierover zijn te verkrij gen bij het Langemarck-Studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. De oogst der suikerbieten is begonnen. Binnen enkele weken zullen de sui kerfabrieken weer met haar campagne aanvangen. VNP-Folkers-Pax Holl, m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1