DAGKALENDER DONDERDAG 8 OCT, 1942 57e JAARGANG No, 7 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hypotheekrente en pandbriefrente. Ring om Stalingrad nauwer aangehaald Malgobek veroverd - Britsche luchtaanval op Osnabrüok - Het Interview strijd op met Stalin - Madagascar De rede van Göring De Bureaux: Lange "Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-rfoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bfj contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bjj vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Met betrekking tot de hypotheek- en pandbriefrente zjjn gedurende de laat ste maanden tal van overheidsmaatrege len getroffen. Ultimo Maart j.l. maakte de secr.- generaal van het Dept. voor Bijzondere Economische Aangelegenheden bekend, dat pandbrieven slechts mochten worden uitgegeven tegen een rente van ten min ste 3V.» pet. en tegen een koers van ten hoogste 100 pet. Later volgde de mede- deeling, dat voor nieuwe hypotheken op gebouwde eigendommén geen lagere rente mocht worden, bedongen dan 4 pet., terwijl bij het afsluiten of verlengen van hypotheken geen provisie in rekening mocht worden gebracht. In Juli d.a.v. is echter in het bovenstaande in zooverre wijziging gebracht, dat de secr.-generaal voornoemd den maximalen afgiftekoers voor pandbrieven heeft verhoogd van 100 pet. tot 102 Yi pet. Bovendien heeft hij thans goedgevonden, dat bij het slui ten van nieuwe en het verlengen van be staande leeningen door de hypotheek banken ten hoogste V2 pet. provisie ij) rekening wordt gebracht; indien de ren te bij verlenging verlaagd wordt, mag de provisie zelfs maximaial 1 pet. bedra gen. Blijkens hetgeen „Het Vaderland" de zer dagen schreef, zijn de motieven, die de overheid hebben geleid tot het vast stellen van de minimum-rente voor pand brieven 'en hypotheken op resp. 3Va en 4 pet., de volgende 1. Men wenscht niet een zoodanigen diepen val van den rentevoet, dat de spaarzin van de bevolking daardoor zal worden tegengegaan. 2. Men wil geen al te groote schom melingen in den rentevoet in het alge meen, omdat te verwachten is, dat bij een sterken opbloei van het bedrijfsle ven na het sluiten van den vrede, zich een zeer groote vraag naar kapitaal zal ontwikkelen. 3. Het Nederlandsche renteniveau ligt thans reeds plm. Va pet. beneden het Duitsche. •Als nieuwe hypothecaire leeningen worden gewoonlijk beschouwd d i e hypo thecaire leeningen, waarvan een nieuwe inschrijving in het hypotheekregister plaats heeft, tenzij zulks een gevolg is van de. toepassing van het Liquidatiebe- slu.it 1941, Bij verlenging van loopende hypotheken op gebouwde 'eigendommen is het niet geoorloofd de rente te ver lagen tot een percentage beneden 4 pet., of, indien de rente reeds lager dan 4 p<5t. was, deze rente nog verder te ver lagen. Hetzelfde geldt voor leeningen, waarvan de termijn, waarvoor zij zijn gesloten, nog niet verstreken is. Zijn dus thans maatregelen getroffen t. a. v. een minimum -hypotheekrente, maatregelen met betrekking tot een m a x i m u m-hypotheekrente waren reeds veel eerder genomen en wel via het besluit ter voorkoming van opdrijving van hypotheekrenten van 14 December 1940, waarin o.a. wordt bepaald,- dat hypothecaire leeningen geen hoogere rente mogen dragen dan die, welke op 9 Mei 1940 voor de toen reeds loopende leeningen gold en in de overige gevallen geen hoogere rente dan die, welke op genoemden datum voor soortgelijke lee ningen normatief was. Voor leeningen op courante onderpan den, welke slechts voor 60 pet. of min der belast waren, werd als maximum- percentage 472 pet., en voor de overige leeningen (inclusief leeningen op onder panden, staande op erfpachtsgrond) 4% pet. als maximum-percentage aangeno men. Het is .overigens wel te beschouwen als een bewijs voor de snelle ontwikke ling op het gebied van den rentestan daar, zoo merkt het Vad. op, dat ruim IV2 jaar geleden maatregelen getroffen moesten worden teneinde de geld ne mers te beschermen, terwijl de nu ge nomen maatregelen daarentegen de be doeling hebben om te voorkomen, dat de geld-g evers in hun belangen worden 'aangetast. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noord-Westelijke deel van den Kaukasus hardnekkige gevechten in het gebergte. Ten Zuiden van den TEREK hebben formaties van het leger en de Waffen-SS bij uiterst moeilijke weers- en terreinomstandigheden in harden strijd van man tegenjnan de in een be- langrijk petroleumgebied liggende stad MALGOBEK ge- nomen. Ten Noordwesten van Stalingrad werd de ring om de ingesloten vijande lijke strüdkrachten. weer nauwer aange haald. Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten hebben bolsjewistische vliegvelden en ravitailleeringstrajecfen aan weerszijden van den W o 1 g a met goed effect aangevallen. Ten Zuid-Oosten van het I 1 m e n- m e e r maakt de eigen aanval tegen een taaien weerstand in onbegaanbaar bosch- en moerasterrein goede vorderingen. De Duitsche formaties duikbommenwerpers 'en Kroatische gevechtsvliegers hebben een bijzonder aandeel genomen aan deze gevechten. In hevige luchtgevechten boven het eiland Malta hebben Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten heb ben in den nacht van 5 op 6 October voor deVlaamsche kust een groep Brit sche motortorpedobooten ontmoet. Een vijandelijke boot werd door een mijnen veger tot zinken gebracht, een tweede door een mijnenzoeker in brand gescho ten en door rammen tot zinken gebracht. Andere Britsche booten kregen in den strijd op korten afstand geschutstreffers. Door afzonderlijke Britsche vliegtui gen bij stoiingsvluehten overdag boven 't Westen van Duitschland neergeworpen brisantbommen veroor zaakten slechts geringe schade. Nachte lijke aanvallen van het Britsche vlucht- wapen waren gericht op Noordwest Duitsch gebied, vooral op de stad Osnabrück. De bevolking leed verliezen. Er ontstonden vernielingen en brandschade, voornamelijk in woonwij ken en aan openbare gebouwen. Zes van de aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. BRITSCHE KRIJGSGEVANGE NEN VAN DIEPPE WORDEN IN DE BOEIEN GESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Na de mislukte landingspoging by Dieppe had een buitgemaakt Engelsch bevel, waarin last gegeven werd tot het boeien van Duitsche gevangenen het op perbevel der weermacht gedwongen om ter bescherming van de Duitsche solda- teneer overeenkomstige maatregelen aan te kondigen. Daarop verklaarde het Britsche, ministerie van oorlog, op 2 Sep tember: „met nadruk wordt ontkend, dat welken Duitschen gevangene ook de handen gebonden zijn. Ieder bevel van dien aard zal, wanneer het mocht zijn gegeven, herroepen worden," Intussehen zijn beidé verklaringen van het Britsche ministerie van Oorlog óf wel lichtvaardige, ongecontroleerde beweringen, of bewuste leugensgeble ken. Want uit het gerechtelijk verhoor van een Duitschen onderofficier, een Obergefreiter en vijf soldaten, benevens vijf mannen, van de organisatie-Todt, die bij Dieppe tijdelijk in Britsche ge vangenschap waren geraakt en later be vrijd zijn, blijkt, dat zij allen tusschen 10 minuten en andërhalf uur geboeid zijn geweest. Hun werden of wel de handen op den rug gebonden, dan wel de polsen, De schooltandverzorging vanwege den Een jeugdige patiënt onder behandeling Nederlandschen Volksdienst in Drente, in de O.L. School te Loon. Van Buiten-Pax Holland m deels zelfs de afzonderiyke vingers voor de borst samengebonden. Afgezien nog hiervan, heeft zich een soartgeiyke gebeurtenis voorgedaan op 4 October op het Kanaaleiland Sercq. Daar hebben In de vroege ochtenduren 16 Engelschen een Duitsch arbeidscom mando, bestaande uit een onderofficier en vier man, overvallen. Dezen werd, terwijl zij in hun hemd stonden en met een dun„ maar zeer sterk, rond gevloch ten touw geboeid waren, belet andere kleedingstukken aan te trekken. Zij wer den naar het strand geleid. Toen de Duit-" sche soldaten zich verweerden tegen deze ongehoorde behandeling, werden de on derofficier en een man met schoten ^1 steken met-de bajonet gedood. Een tweede soldaat werd gewond. Deze fei ten zijn door de verklaringen van een piomiier bevestigd, die er in slaagde in het handgemeen te ontkomen. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat het boeien systematisch was voorbereid. Daarmede bezit het Duitsche opper bevel der weermacht het ondubbelzin nige bewijs, dat beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog van 2 Sept. 1942 zijn afgelegd in strijd met, de waarheid. I Het opperbevel der weermacht ziet zich derhalve gedwongen last te geven jpt het volgende: 1. Van af 8 October Om 12 uur zullen alle bij Dieppe gevangen genomen Brit sche offiqjeren en soldaten in de boeien geslagen worden. Deze maatregel blijft zoolang van kracht, tot het Britsche mi nisterie van Oorlog bewijst, dat het in het vervolg ware verklaringeti aflegt om trent het boeien van Duitsche krijgsge vangenen, of dat het zich het gezag heeft verschaft om zijn bevelen bij den- troep ook ten uitvoer te doen leggen. In het vervolg zullen alle terreur- en sabotagetroepen der Britten en hun handlangers, die zich niet als soldaten, maar als bandieten gedragen, door de Duitsche' troepen ook als zoodanig be handeld worden en waar zij optreden, meedbogenloos in den strijd neergelegd worden. Italiaansch weermachtsbericht. Levendige wederzijdsche activiteit van verkenners en van de luchtmacht aan het Egyptische front. Het lucht doelgeschut van een eenheid schoot een vijandelijk vliegtuig neer. Een ander toe stel werd door onze jagers neerge schoten. Tijdens een bomaanval van onze for maties verloor de vijand' in luchtgevech ten met Duitsche jagers boven Malta twee Spitfires. Twee vliegtuigen zijn van krygsopera- ties niet teruggekeerd. DE REDE VAN GOER1NG. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schryft: „Men kan de reactie der wereld op de redevoeringen van Hitler, von Ribben- trop en Göring volgens het oordeel van Berlijnsche politieke kringen aldus sa menvatten, dat de toenemende veiligheid van Duitschland en zijn bondgenooten en de precaire toestand van hun tegenstan ders reeds op vele plaatsen wordt inge zien en soms zelfs openlijk toegegeven. Deze situatie is ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat Duitschland en zijn vrienden de door hen veroverde streken reeds thans productief maken. Voor het eerst in de geschiedenis wordt Duitsch land in staat gesteld, de gebieden, die eeuwenlang tegenover elkander stonden, bij elkaar te doen aanpassen en te orga- niseeren, zoodat er een groot gebied ont staat, dat op het gebied van de voedsel voorziening zijn sporen al begint te ver dienen. Dat is een streep door, de reke ning van degenen, die door het afsnoeren dezer gebieuen steeds hun verva< tracht ten te bewerken.""- Als het vijandelijke buitenland de ver klaringen van Rijksmaarschalk Göring over de voedselpositie in de bezette ge bieden in dier voege wil uitleggen, dat die gebieden door de bezettingstroepen worden leeggeplunderd, lijkt het af gezien van het feit, dat Hermann Göring in hoofdzaak het Oostelijk gebied, dat als overschotgebied bekend staat, be doeld zal hebben niet ondienstig, hier een juridische en een zakelijke opmer king te maken. Dat de bezettingstroe pen gebruik kunnen maken van levens- middelenvoorraden en van de gemeenten in <jie gebieden bepaalde prestaties kun-, nen verlangen, is volkenrechtelijk vast gelegd in de artikelen 52 en 53 van de Haagsche Conventie. In de practijk kun nen echter vele vérgaande afwijkingen van dezen regel ten gunste van de thans bezette gebieden aangetoond wor den. Bovendien moet in aanmerking worden genomen, dat talrijke buitenlan ders in Duitschland moeten worden ge voed. Een zekere compensatie door pres taties aan de bezettingstroepen lijkt be- grijpelijk, ja zelfs vanzelfsprekend. HET INTERVIEW MET STALIN. Over de verklaringen, welke Stalin aan een medewerker van de Associated Press heeft afgelegd, geeft de „National Ztg" nadere byzonderheden, waaraan de „N. R. Crt" ontleent: De journalist had Stalin drie vragen gesteld, waarop hy schrifteiyk antwoord kreeg: „In verband met drukke bezigheden en met de onmogeiykheid u een onderhoud toe te staan, bepaal ik my tot een kort schrifteiyk antwoord op uw vragen. s 1. Welke plaats neemt een tweede front in bij de beoordeeling van den toestand van het oogenblik door.de Sovjet-Unie? Antwoord: Een zeer belangrijke. Men kan wel zeggen een plaats van primai re beteekenis. 2. In hoeverre is de hulp van de ge allieerden aan de Sovjet-Unie doeltref fend en wat zou men kunnen doen om dieze hulp uit te breiden en te verbete ren? Antwoord: In vergelijking met de hulp welke de Sovjet-Unie den bondgenooten bewijst, door de hoofdstrijdkrachten van de Duitsch-fascistische troepen op zich zelve tè concentreeren, is de hulp van de bondgenooten aan de Sovjet-Unie voor- loopig nog weinig doeltreffend. Tot ver betering en uitbreiding van dezd%ulp is maar één ding noodigeen algeheels na koming en te rechter tijd.van de door de bondgenooten aanvaarde ver plichtingen. 3. Hoe sterk zijn nog de Sovjet-moge lijkheden tot tegenstand? Antwoórd: Ik, geloof, dat de Sovjet krachten tot tegenstand ten opzichte van hun sterkte tegenover de-Duitsche roo- vers niet in het minst kleiner, zoo al niet grooter is dan die van het fascistische Duitschland of van eenigerlei andere agressieve mogendheid om zich van de wereldheerschappij meester te maken". Geen gemeenschappelijke Stap van Engeland en de Vereenl. Staten. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, dat de Vereen. Staten, Enge land en de Sovjet-Unie een protocol on derteekend hebben met betrekking tot de levering van militaire uitrustingsstukke^ munitie en oorlogsmaterieel aan de Sov- jet-Urrie door Engeland en de Vereen. Staten. Het protocol is niets anders dan een formaliteit voor de overeenkomst, welke reeds verscheidene maanden van kracht is. Door bevoegde kringen te Londen wor den de geruchten tegengesproken volgens welke Engeland en de Vereen. Staten, in verband met de jongste verklaring van Stalin, tot het ondernemen van een ge- meenschappelijken stap zijn besloten. Wortfti Wilkie minister vart buit. zaken? In Washington wordt in zeer sterke mate vermoed, aldus laat zich de Lon- densche „Daily Mirror" vandaar berich ten, dat Roosevelt het voornemen heeft Wendell Willkie tot minister van buiten landsche zaken te benoemen. Roosevelt is n.l. van meening, dat de reis van Willkie naar Moskou boven alle verwachtingen succesrijk is geweest en de spanning tus schen Washington en Moskou heeft doen afnemen. Met het oog op de onlangs ge bleken anti-Sovjetrussische stroómingen in 't ministerie van buitenlandsche zaken overweegt Roosevelt mutaties en wil hij met name den minister van buitenland sche zaken, Huil, vervangen door den meer liberalen Wendell Willkie. De sitrijd op Madagascar. Naar het Fransche staatssecretariaat voor koloniën mededeelt, duurt de strijd op Madagascar voort. Na twee dagen van harden strijd in de vlakte van Sam- baina, hebben de Engelschen de stad Antsirabe veroverd, waarbij zy zware DONDERDAG 8 OCT. 1942. Wie twyfelt, geiykt op een golf der zee, die door den wind aangedreven en opge jaagd wordt. Jac. 1: 6b. Zon Maan op onder op onder 7.51 19.03 5^9 18.39 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct. Eerste kwartier. Nederlandsche vrijwilligers opgelet! De Germanische Freiwilligen Leit- stelle, Dienststelle Niederlande, deelt mede: Een groot aantal kameraden heeft door hun vrijwillige dienstneming iede- ren band met hun ouderlijk huis verlo ren, waardoor hun het harde lot ten deel viel volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers kla gen er nu' over, dat zij niet in de moge lijkheid zijn, hun verlof in het vaderland door te brengen. Het is onze eerste en vanzelfsprekende plicht, hier onmiddellijk hulp te bieden. Hierbij wordt daarom bekend ge maakt, dat voor iederen vaderlandloos geworden verlofganger de mogelijkheid geschapen is, door onderbrenging in tot dit doel speciaal ingerichte herstellings oorden en tehuizen voor verlofgangers, hun verlof in het vaderland door te bren gen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe to.t het SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, Stadhouderslaan 132, te wen den, alwaar voor onmiddellijke onder brenging dezer mannen gezorgd zal wor den. BINNENLAND* Opgave van drijfriemen. Men verzoekt ons nog eens de aan dacht te vestige,n op de verplichting van een ieder, die drijfriemen in voorraad of voorhanden heeft, daarvan opgave te doen aan den directeur van het rijks bureau voor Huiden en Leder te Am sterdam en zijn verplichting tot genoemd bureau een verzoek tot inschrijving te richten, waarvoor formulieren aan te vragen zijn by het Rijksbureau en de Ka mers van Koophandel. Niet alleen grootbedryven doch ook kleine bedrijven als smidswerkplaatsen, schoenmakerijen, weveryen, meubelma kerijen, enz., vallen onder het voor schrift. De* gestelde termijn voor het indienen van de opgaven is verlengd tot 17 Octo ber a.s. Degenen, die dan bedoelde op gave respectievelijk verzoek tot inschry- ving niet hebben ingediend, stellen zich, aan ernstige strafmaatregelen bloot. Broek-Sittard opgeheven en bij Sitfard gevoegd. Volgens in de Staatscourant gepubli ceerde besluiten van den secretaris-ge neraal van Binnenlandsche Zaken wordt met ingang van heden (1 October) de gemeente Broek-Sittard opgeheven en gevoegd by Sittard, terwyl de gemeenten Haelen, Nunhem en Buggenum worden samengevoegd tot een gemeente, welke den naam Haelen draagt. verliezen leden. Sedert de inneming van deze stad hebben de Engelschen hun op- marsch gestaakt, zy beperken zich tot het uit vliegtuigen beschieten van de ver sterkte plaatsen in de streek van Antsi rabe naar Fisnarentsoa en van de wa gens, die in dat gebied rijden. Door deze aanvalleh zijn verliezen onder de burger bevolking ontstaan. Een in het Noorden van het Oostebjk front ingezette gevechtsgroep der Waffen- SS heeft reeds geruimen tijd geen post en bovendien ook geen kranten ontvangen, zoodat zij over de successen der kameraden aan de andere fronten niets heeft kunnen lezen. Ujt dunne berkenstammetjes hebben de manschappen letters ge timmerd, die op een weide worden uitgelegd. Op deze wijze maken zij hun ver zoek om nieuws, aan de over het gebied vliegende collega's van het luchtwapen kenbaar. 'SS PK Adendorf-Trans-R-P H m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1