DAGKALENDER WOENSDAG 7 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 6 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Spreiding van industrie. Duitsche aanval in Kaukasüsgebied vordert - Ook vorde- bonaanwijzing voor zeep. ringen bij Stalingrad - Vijf schepen tot zinken gebracht - Het tweede front - Amerikaansch slagschip tot zinken gebracht BINNENLAND woensdag! 7, oct. 1942. Jac. 1: 5a. babywol. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 243& By kantoor. Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en "Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs, 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 ,cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur aclverten tiechef B. P. DAVIDSE, Goes. Het is niet altijd duidelijk,, aldus „De Standaard", waarom een industrie zich in een bepaalde streek heeft gevestigd en tot bloei komt, terwijl de bestaande nijverheid in sommige plaatsen taant en tenslotte geheel uitsterft. Grondstoffen, ligging, arbeidskrachten vervoersmogelijkheden en tal van andere factoren hebben daarop invloed. En aan al deze-moet als eerste het initiatief en de energie van den ondernemer vooraf gaan. In Limburg waren het buitenlan ders, die tot exploitatie van steenkolen overgingen, eerst later door de Neder landers, maar dan ook op voortreffelijke wijze, gevolgd. In ons vervoerwezen speelde aanvankelijk het bubcnlandsche kapitaal eveneens' een groote rol. Doch steeds meer ontstond een echt nationale industrie, werd Nederland een meer ka pitaal exporteerend dan importeerend land. I Gelijk nu in Limburg, Brabant en Twente, laat zich de vestiging van de al daar gevestigde hoofdindustrieën gemak kelijk uit de omstandigheden verklaren. In andere streken geldt dit in mindere mate, al is bij nauwkeurige navraag dik wijls wel een redelijk motief aan.te wij-, zen. Verschuivingen doen zich ook in onzen tijd voor. Echter is het niet zoo eenvou dig, dat een bepaalde industrie voor een bepaalde streek gedicteerd kan worden. Het is een algemeen verschijnsel, dat industrie aantrekkingskracht heeft op industrie. In tal van streken, Twente, Zuidelijk- Brabant, Langstraat, de Zaanstreek, zien we concentratie van gelijksoortige be drijven, waarbij de gemeenschappelijke voórdeelen bij productie en scholing de nadeelen van concurrentie bij den afzet ver overtreffen. Nevenbedrijven ontstaan of ook nieuwe industrieën voegen zich daarnevens, omdat de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. De mijnbouw ging gepaard met gasproductie en stroomleve- ring. Voorts ontstonden chemische be drijven en zelfs tricotagefabrieken in het mingebied. De algemeene toepassing van electri- citeit en de verbetering der verkeersmid delen maakt evenwel*- naast .concentratie ook decentralisatie mogelijk. Indien plat- telandsstrieken lagere onkosten geven (de grond en opstalwaarde, loonen etc.) zijn onder de huidige omstandigheden moge lijkheden voor vestiging van industrieën aanwezig, waar die voorheen ontbraken. In de thans overwegende landbouw- provincies laat zich een industrieele ont wikkeling zeer wel denken, indien slechts bepaalde voorwaarden kunnen worden vervuld. In de aardappelmeel-, stroocar- ton- en zuivelindustrie bestaat reeds het voorbeeld van geslaagde pogingen, na tuurlijkerwijs aansluitend bij het agra risch karakter van de gewesten. Willen we de millioenen-steden in de toekomst voorkomen, dan ligt er in deze richting een uitweg. Zuid-Limburg leert hoe er arbeid en bestaan geschapen wordt door middèl van de industrie. In de mijngemeenten woonden in 1895 19.000 menschen, in 1937 224.663. Stel daartegenover de slakkengang van. •Zeelands bevolkingstoeneming en men ziet den weg, die ook voor de toe komst breed en open moet zijn, wil ons sterk groeiend, gezond Nederlandsch volk arbeid in zijn eigen land. behouden. Burgemeesters. Bij besluit van den Secretaris-gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken is P. A. Schaepman op zijn verzoek met ingang van 1 October 1942 eervol«ontslagen als Burgemeester van de gemeente Borne. Bij beschikking van den Secretaris generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken is C. van Hessen op nieuw benoemd tot Burgemeester van de gemeente 's Gravendeel. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede In het Kaukasusgebied wordt de vijand in een voortgaanden aanval van heuvel tot heuvel teruggeworpen. Ook gisteren verloor hij onaer verbitterden tegenstand in het gebergte ten N.O. van To^apse en aan de Terek opnieuw krachtig versterkte heuvelstellingen en versterkte plaatsen. In Stalingrad werden in hard® op zich zelf staande gevechten nieuwe vor deringen gemaakt. Gevechtsvliegtuigen steunden de stormtroepen van het leger. Ten N.-W. van de stad slaagde men er in een tweede vijandelijke groep strijd krachten in te sluiten. Aan het Don-front sloegen Roe- meensche, Italiaansche en Hongaarsche troepen verscheiden pogingen om over te steken en aanvallen van den vijand terug, i In glen midden-sector van het front werden bij geslaagde ondernemin gen van stoot-troepen vele vijandelijke bunkers en gevechtsstellingen vernield en de bezettingen vernietigd of gevangen genomen. Onze eigen aanval ten Z.O. van het Ilmenmeer leidde gisteren tot be langrijke terreinwinst. Voor Afrika eh voor de Zuid-Ameri- kaansche kust brachten duikbooten vijf vijandelijke koopvaarders met 26.000 b. r. t. tot zinken. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen gisteren boven Noord- en West- Du i t s- c h gebiedt Afzonderlijke brisantbommen veroorzaakten slechts geringe schade. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht sto- ringsaanvallen boven Nederlandsch en West-Duitsch gebied. De bevol king leed eenige verliezen. In woonwijken van eenige steden ont stonden branden, zoomede schade aan gebouwen. Volgens tot dusver ontvangen berichten" werden vier van de aanvallen de bommenwerpers door nacht jagers en luchtdoelgeschut' neergehaald. Bifitsche storingsaanVallen naar West-Duitsch land. (D.N.B.) In den nacht van 5 op 6 Oct. hebben Britsche vliegtuigen storingsaan Vallen ondernomen op W e s t-D u i t s c h gebied. Neergeworpen bommen veroor zaakten eenige schade in woonwijken. Een ziekenhuis werd getroffen. De vij and verloor bij deze militair zinnelooze actie eenige vliegtuigen. Italiaansch weermachtsbericht. Vijandelijke verkfenningstroepen, die gistermiddag en in den afgeloopen nacht stellingen in den centralen sector van het Egyptische front aanvielen, wer den met bloedige verliezen afgeslagen. Wij maakten een aantal gevangenen. Onze bommenwerpers hebben de vliegvelden Micabba en Halfar met bommen aangevallen. Stalins uiting over een tweede front. Naar Nya Dagligt Allehande uit Lon den verneemt, wordt de verbitterde uit lating van Stalin tegenover een Ameri- kaansche journalist over de onvolkomen en niet tijdige vervulling der verplichtin gen die de geallieerden op zich genomen hebben, door welingelichte waarnemers in de Engelsche hoofdstad beschouwd als een poging van Sowjetzijde om druk uii^ te oefenen op de Engelsche en Ame- rikaansche regeering. Stalin heeft zich met deze uitlating rechtstreeks tot het Britsche en Amerikaansche volk gericht. Het gevolg hiervan kan zijn een ver scherpte eisch naar een tweede front van den kant der openbare meening. Daarentegen valt het te betwijfelen, zoo verklaren d<P waarnemers, of Stalins woorden ook invloed zullen uitoefenen op Rijksmaarschalk Hermann Goering reikt tijdens de viering van het Oogstdank- feest te; Berlijn het Ridderkruis behoorende bij het Oorlogsverdienstenkruis uit. Telefoto Weltbild-Polygoon-Pax Holland m de militaire besluiten van Engeland en de Ver. Staten. Uit Washington wordt gemeld: In verband met de jongste boodschap van Stalin, waarin deze nogmaals met klem op het vormen van een tweede front aan dringt, heeft de Amerikaansche onder staatssecretaris, Sumner Welles, op de persconferentie meegedeeld dat het van zelf spreekt, dat de Amerikaansche re geering 't roode leger alle mogelijke hulp zal bieden. Hij voegde er aan toe, dat de verklaring van Stalin op het oogenblik met zorg wordt bestudeerd. Naar de Engelsche radio uit Washing ton meldt, heeft senator Reynolds, die voorzitter van de commissie voor mili taire aangelegenheden in den senaat, in verband met de verklaring van Stalin, de geallieerden- opgeroepen vertrouwen te hebben en geloof in hun militaire lei ders. „Wanneer wij dit niet doen, zijn wij verloren. Zij weten duizend maal meer over deze aangelegenheid, dan het pu bliek, of wij, die hier in den senaat zit ten.' Bloom, de voorziter van de Ameri kaansche commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, heeft gezegd: De geallieerden zullen hun verplich tingen t.z.t. nakomen, maar deze rijd moet natuurlijk bepaald worden door de gelegenheid. Amerikaansch slagschip tot zinken gebracht. In een extra bericht maakt het Itali aansche hoofdkwartier bekend, dat de Italiaansche duikboot „Barbarigo", on der bevel van kapitein Enzo Grossi op den Atlantischen Oceaan een Ameri kaansch slagschip van de „Mississippi"- klasse tot zinken heeft gebracht. De strijd op de Salomonseilanden. Het ministerie van Marine te Was hington maakt bekend, dat de Japanners op het eiland Guadalcanar een der Saolmonseilanden ondanks hevige te genaanvallen der Amerikaansche lucht macht, nieuwe landingen hebben ver richt. De Amerikaansche stellingen op het eiland zijn evenwel behouden. Verder hebben de Amerikaansche luchtstrijdkrachten het eiland Kiska, be hoorende tot de Aleoeten, aangevallen. Waarschuwing tegen brandveroor- zakende ballons. De „Berl. Börsen-Ztg." waarschuwt tegen kogelvormige rubberballons, wel ke Duitschlands vijanden den laatsten tijd het Rijk laten binnenvliegen. Zij hebben een middellijn van 23 meter, onderaan hangen meestal draden. Som mige dragen flesschen, gevuld met brandbare vloeistoffen, welke na een be paalden tijd loslaten en bij hun val brand kunnen veroorzaken in bosschen, graan velden en huizen, andere vervoeren zak jes met houtwol, welke zoodra de bal lon tegen een gebouw of een boom stoot door middel van een electrisch appa raatje in brand wordt gestoken, Waarbij de ballon zelf met een steekvlam ont ploft. Het blad waarschuwt de bevolking dergelijke ballons niet aan te raken, maar zoodra men er een ontdekt de po litie te waarschuwen. Korte berichten. (S.P.T.) Het Fransche Staatsblad maakt bekend, dat wegens het verwaar- loozen van hun zaken en-het te buiten gaan van hun bevoegdheden, een aantal gemeenteraden en burgemeesters respec tievelijk zijn opgeheven en ontslagen. Van bevoegde zijde te Berlijn'wordt vernomen, dat op het oogenblik tusschen Duitschland en Engeland, over Zwitser-* land, onderhandelingen gaande zijn over de -uitwisseling van zwaargewonde krijgsgevangenen. In de haven van Gibraltar heerscht op het oogenblik groote activiteit op het vliegveld en ook elders worden groote oefeningen gehouden, waarbij gebruik wordt gemaakt van kunstmatige nevels. In geheel Gibraltar zijn sterke lucht- en zeestrijdkrachten geconcentreerd. Op 80-jarigen leeftijd is in St Paul in den staat Minnesota, de vroegere Amerikaansche ambassadeur te Londen, Frank Kellogg overleden. Kellogg is be kend geworden door het naar hem ge noemde Kellogg-padt. v BOMMEN OP ONS LAND. Twintig do oden/, veile! gieiwondeni. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Britten wederom boven Ne derlandsch gebied gevlogen. Van de bur gerbevolking werden 20 personen gedood en 13 zwaar gewond. Bovendien werd eeni groot aantal personen licht gewond. En kele personen worden nog vermist. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October 1942, derhalve gedurende een tijdvak van één maand, geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoe veelheden zeep. Bon „Algemeen 412" en de „N Een- heidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten, geven recht op het koopen van, hetzij een stukje 24y2 of 28 gram luchtgevulde eenheidszeep 40 of 57 pet., hetzij een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14,15 of 21 pet., hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Aangezien thans nog niet vaststaat, welke hoeveelheid en welke soort zeep zal worden verstrekt op den tweeden bon, welke nog zal worden aangewezen, t zal deze zoo spoedig mogelijk nader worden bekend gemaakt. De met „N Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 75 gram toilet zeep 80 pet. Zooals reeds in het op 2 October j.l. gepubliceerde .wekelijksch bonaanwij- zingsbericht werd bekend gemaakt, is de geldigheidsduur van de voor een heidszeep aangewezen bonnen „Alge meen 370" en M Eenheidszeep" van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „Algemeen 371" en „M Waschpoeder", en van de bonnen „M Toiletzeep" ver lengd tot en met 31 October a.s. Zij, die nog geen eenheidszeep of waschpoeder hebben kunnen verkrijgen tegen inlevering van de bonnen „Alge meen 335", ,-jAlgemeen 336" en „L- zeep", kunnen deze bonnen nog tot en met 10 October a.s. bij hun leverancier inleveren, die verplicht is daarop alsnog zeep of waschpoeder af te leveren. Indien voorradig, kan men voor de bonnen „Algemeen 335" en „Algemeen 336" tezamen een stuk huishoudzeep vap 80 90 gram verkrijgen. Indien iemand ❖an u in wijsheid te kort schiet, dan bidde hij tot God daarom. Zon op onder 7.50 19.06 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct. Eerste kwartier. Maan op onder 4.19 18.13 Zoöals eenige dagen geleden is bekend gemaakt, ligt het in de bedoeling met de verstrekking van babywol van 1 Novem- bre 1942 af wederom een aanvang te maken. Deze mededeeling heeft eenige ongerustheid veroorzaakt bij degenen, wieif aanvraag na 1 Sept. 1942 was inge diend en niet meer in behandeling kon. worden genomen. Teneinde onnoodige in formaties aan de distributiebureaux te voorkomen, wordt vanwege het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart medegedeeld, dat de reeds ingekomen aanvragen in volgorde van binnenkomst zullen worden afgehandeld, waarna de nieuw-ingekomen aanvragen in behandeling zullen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat Bijzondere Vergunningerf voor wollen breigarens uitsluitend kunnen worden aangevraagd ten behoeve van kinderen, geboren op of na 1 Maart 1942. Voor reeds geboren kinderen vraagt de moeder een Bijzon dere Vergunning voor wollen breigarens aan, indien uit de distributiestamkaart van het betrokken kind blijkt dat dit op of na 1 Maart 1942 is geboren. Voor te verwachten baby's kan de aanstaande moeder een Bijzondere Vergunning voor wollen breigarens aanvragen tegen overlegging van een "schriftelijke ver klaring van een geneeskundige of vroed vrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Een aantal gebouwen, waaronder twee ziekenhuizen, zijn vernield. Verstrekking van artikelen aan verplicht-verzekerden. Het staatstoezicht op de ziekenfondsen heeft een voorloopige regeling vastge steld voor wat betreft de maximum-be dragen, die door de algemeene zieken fondsen ten behoeve van de verplicht verzekerden worden betaald bij de ver strekking van artikelen als brillen, breukbanden, buikbanden, orthopaedisch schoeisel, steunzolen, kunstledematen, krukken enz. Tevens is bepaald, dat be doelde artikelen in twee achtereenvolgen de jaren ten hoogste eenmaal zullen ver strekt worden. Een uitzondering hierop vormen de brillen, waarop de verzeker den in drie achtereenvolgende jaren ten hoogste eenmaal recht kunnen doen gel den. Indien een verstrekt hulpmiddel bin nen den gestelden termijn op medisch ad vies door een nieuw moet worden ver vangen, of wel, indien wijziging daarvan noodzakelijk blijkt, dan bestaat hiertoe uiteraard de mogèüjkheid.' De kosten van zulk een wijziging neemt het algemeen ziekenfonds voor zijn rekening, terwijl een vernieuwing als hier bedoeld alleen plaats kan vinden, indien de medicus een voorwerp van dezelfde soort, doch van een ander model of andere samen stelling voorschrijft. Bij al deze verstrekkingen geldt ech ter de stelregel, dat hiervoor een recept van den behandelenden geneesheer en een machtiging vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer wordt vereischt. Tegelijk met de afgifte van de mach tiging doet het fonds mededeeling van het maximum-bedrag, dat vanwege het fonds ten behoeve van het te verstrekken artikel beschikbaar kan worden gesteld. Desgewenscht kunnen belanghebben den bij het algemeen ziekenfonds, waar bij zij zijn aangesloten, steeds inzage ver langen van de hiervoor door het staats toezicht vastgestelde regelen. Oorlogsverslaggevers voor de Neder- landsche SS-pk. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Bij de SS-PK (Propaganda Kom- panie) kunnen eenige radiosprekers, fo- tovferslaggevers en verslaggevers wor den geplaatst, die na hun militaire op leiding tfe hebben genoten aan de ver schillende sectoren van het front zullen worden ingezet, om door middel van ra dio, beeld en bericht het Nederlandsche volk óoggetuigenverslagen te geven van den grooten strijd in het Oosten. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te ko men, dienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of persoonlijk, te melden bij het Sti-Erzatskommando Nederland, Stadhouderslaan 132, Den Haag. F. Eikerbout. -In den ouderdom van 69 jaar is te Lei den overleden de heer F. Eikerbout, oud- voorzitter van den Chr. Metaalbewer- kersbond in Nederland. Dhr Eikerbout had zitting in het be stuur van het voormalig Chr. Nat. Vak verbond, den Raad van Arbeid en het Centraal Beheer Ziektewet. Een reeks van jaren heeft hij zitting in den Leid- schen Raad gehad. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 8 October 1942. 's Morgens tot 7.51 u. 's Avonds van 19.03 u. In de zaal van den Haagschen Dierentuin werd Zondagmiddag door de N.S.D.A.P. en de Nationaal Söcialistische Beweging der Nederlanden een groot Oogstdank- feest gehouden, dat door talrijke Duitsche- en Nederlandsche autoriteiten, werd bijgewoond. Een overzicht van de zaal tijdens de feestelijkheid. Stapf-Borrius-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1