DAGKALENDER DINSDAG 6 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 5 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ons volk spaart weer; Nieuwe stellingen In den Kaukasus genomen Nieuw terrein in het Noorden van Stalingrad veroverd - Stalin wil een tweede front - Generaal-veldmaarschalk Rommel over den strijd in Afrika. Oogstdankfeest van Neder landsche en Duitsche nationaal-socialisten. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 jj?er kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het Nederlandsche volk staat bekend als een zuinig en spaarzaam volk. Voor den oorlog overtroffen de inlagen bi) de spaarbanken dan ook steeds de terug betalingen, uitgezonderd in de maanden van spanning. De drang om zijn geld maar liever in huis te nemen, was, zooals te begrijpen is,, zeer sterk in de Meidagen van 1040, al heeft het publiek de soliditeit der spaarbanken zelf niet in twijfel getrok ken. Dit wantrouwen heeft zoo geduurd tot begin 1941, maar toen kwam hier aan een einde. De inlagen bij de spaarbanken namen na de jaarwisseling 19401941 geleide lijk toe, de opvragingen aanzienlijk af. De spaarbanken hadden zonder bezwaar aan alle opvragingen kunnen voldoen en de geruchten omtrent het blokkeeren van spaargelden bleken uit de lucht ge grepen te zijn. Men besloot een deel van de spaargelden maar weer terug te brengen naar de spaarbank. Sedert Mei 1941 hebben de bij den Ne- derlandschen Spaarbankbpnd aangeslo ten bijzondere spaarbanken elke maand meer aan'inlagen ontvangen dan aan opvragingén uitbetaald. Bij de Rijks postspaarbank is dit sedert December 1941 het geval. Dit vormt, zooals de Te legraaf onlangs concludeerde, het beste bewijs, dat het vertrouwen in een geheel vrije beschikking over de spaargelden weer is hersteld. Een vergelijking van de gemiddelde maandcijfers gedurende de laatste voor- oorlogsche jaren 19361938 met de daarna volgende perioden gedurende oorlogstijd toont, dat zoowel inlagen als terugbetalingen zich op een lager niveau bewegen dan b.v. in 1936'38. Dit is echter te begrijpen. Het zal in deze tijden ongetwijfeld velen moeilijk vallen nog wat te sparen. Maar al is het sparen wat moeilijker geworden, het voornaamste is, dat de wil tot sparen is gebleven. Dat in tij den als deze toch nog wordt gespaard, is wel een bewijs, dat de Nederlanders nog altijd een spaarzaam volk zijn. En wie spaart, heeft vertrouwen in de toe komst. Hy werkt ook mee aan het alge meen belang, want de spaargelden zijn van groote beteekenis in hét economisch leven van ons volk. BINNENLAND Rijwielbanden vervaardigd uit! oude autobanden. Vanwege de departementen van han del, nijverheid en scheepvaart verzoekt men ons de aandacht er op te vestigen, dat, aangezien het verboden is rubber en rubberartikelen te verwerken indien men daartoe geen vergunning heeft van den directeur van het rijksbureau van rub ber, allen, die rijwielbanden vervaardigen van autobanden in overtreding zijn. \fer- gunningen voor het vervaardigen van dergelijke banden worden niet gegeven. Het ligt in het voornemen tegen de overtreders streng op te treden. Het pu bliek dient er rekening mede te houden, dat genoemde banden in beslag kunnen worden genomen en verbeurd verklaard. f TER DOOD VEROORDEELD. De Nederlander Voitus van Ham- me is bij vonnis1' van het Duitsche Hooggerechtshof in de bezette Ne derlandsche gebieden dd. 3 October 1942, wegens verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich ge trokken en in zyn bezit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche ge schriften gevonden. Voorts heeft hij in zijn woning een van een ver- valscht persoonsbewijs voorzienen jood ongeveer drié weken verbor gen gehouden. Het vonnis vormt een hieuwe, ernstige en dringende waarschu wing aan allen, die er zich ondanks de steeds weer gegeven waarschu wingen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds .door het loutere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben gezet. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van de T e r e k verdreven Duitsche troepen, ondersteund door afdeelingen van het luchtwapen, den vyand uit bunker- en bosch-stellingen. Ten Noord-Oosten van M o s d o k werd het gros van een bolsjewistisch cavalle- rie-regiment vernietigd. Vele honderden gevangenen werden binnengebracht. In de haven van Toeapse beschadigden gevechtsvliegtuigen een Sovjet-tankschip van 7000 brt. In den stryd om Stalingrad ver overden infanterie en pantserforhiaties in nauwe samenwerking met de lucht strijdkrachten' onder hardnekkige ge vechten in de huizen, nieuw terrein in het Noordelijke stadsgebied. De bolsjewisten leden hooge, bloedige verliezen, 9 vechtwagens werden stukge schoten. Des nachts uitgevoerde bomaanvallen waren gericht tegen vliegvelden der bols jewisten, zoomede tegen artilleriestellin gen en spoorlijnen ten Oosten van de Wol'ga, f Bij vergeefsche aanvallen op het brug genhoofd Woronesj verloor de vij and gedurende de laatste twee dagen 21 pantserwagens. Onze eigen aanvallen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer maakten ook gisteren goeden voortgang; dorpen wer den daarbij in stormaanval veroverd en omsingelde vijandelijke strydkachten ver nietigd. Aan het front tusschen den bovenloop van de W o 1 g a en het Ladoga- M e e r vernielden onze stoottroepen een vry groot aantal vijandelijke bunkers en gevechtsstellingen. Ook het luchtwapen zette zijn aanvallen tegen vijandelijke bunkers, pantserwagens en troepencon centraties voort. Inde Finsche Golf werd een mijnenveger door bom- treffers beschadigd. In den strijd tegen de Sovjet-Unie heeft "de Duitsche marine in September in de -Zwarte Zee door middel van mo- tortorpedoboote'n 24 schepen, in totaal 42.000 brt. groot, en in de Oostzee een duikboot en eèn mijnenveger tot zin ken gebracht. In denzelfden tyd bracht dg luchtmacht in de Zwarte Zee, op de W o 1. g a en op het Ladogameerelf handelssche pen tot zinken en beschadigde zij 26 sche pen en een drijvend dok. Aan oorlogsbo dems werden een kanonneerlx>ot, een tor pedoboot, een mijnenveger en een bewa kingsvaartuig in den grond geboord, twee mijnenvegers, drie kanonqteerbooten en vier bewakingsvaartuigen beschadigd. Voor déNederlandscfhe kust raakten mijnenvegers in den nacht van 3 pp 4 October op zee in gevecht met Britsche motortorpedobooten, die door doeltreffend artillerievuur werden ver dreven. Bij de gevechten aan 'tDonfront stierf de bevelvoerende generaal van een pantsercorps, generaal der pantsertroe pen Freiherr von Langermann und Er- lencamp, drager van het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, op 3 October in de voorste linie den hel dendood. Aan zijn zijde viel eveneens de com- tnandant van een Hongaarsche divisie, kolonel Nagy, in den strijd voor de vrij heid van Europa. Stalin verlangt een tweede front. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Stalin tegenover Henry Cassady, vertegenwoordiger van United Press te Moskou, verklaard, dat het tweede front bij de calculaties der Sowjet-Unie de eerste plaats inneemt. Op de vraag, hoe de bondgenooten hun hulp kunnen uitbreiden en verbeteren, antwoordde Stalin, dat de gaallieerde hulp aan de Sowjet-Unie weinig doel treffend is in verhouding tot den steun, dien de Sowjet-Unie haar bondgenooten biedt, doordat zij het grootste deel van het gewicht van den tegenstander heeft te verdragen. De bondgenooten moeten in de eerste plaats hun plicht „volledig en tijdig" vervullen. Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, heeft Wilkie tegenover persvertegen woordigers daar verklaard, dat hy een „onmiddellyk groot offensief" van En geland en de Vereenigde Staten hoodig acht. Hiermede is niet in overeenstemming wat de Daily Express uit Tsjoengking verneemt, n.l. dat Wendell.Willkie aldaar in antwoord op een vraag van persverte genwoordigers over de mogelijkheden en kansen van een tweede front in Azië verklaard heeft: „Ik wil niets meer over de vorming van een tweede front hier of waar dan ook hooren". Italiaansch weermachtsbericht. Gisteren was het aan het geheele front in Egypte kalm. Duitsche jagers schoteiP in luchtgevechten boven Malta een Spit fire neer. De torpedojager Libra onder bevel van den luitenant-ter-zee le klasse Carlo Brancia di Apricena heeft een vy- andelyke duikboot tot zinken gebracht. ROMMEL OVER DEN STRIJD IN AFRIKA. (D. Tl. B.). Rijksminister Dr Goebbels heeft in zyn woning vertegenwoordigers ontvangen van de Duitsche en de buiten- landsche pers, om him gelegenheid te geven tot een ontmoeting met generaal- veldmaarschalk Rommel'. Generaal-veldmaarschalk Rommel gaf een uitvoerige uiteenzetting van den stryd in Afrika. Tweemaal was het den vijand reeds gelukt naar Cyrenaica door te dringen ,doch dank zy de dapperheid van onze troepen hebben wij het in een feilen stryd met hem klaar gespeeld, hoe wel onze militaire kracht vergeleken met hem numeriek zeer in de minderheid was Maar de kwaliteit van onze troepen en Van de leiding heeft ons de overwinning verschaft. Wanneer later de geschiedenis over deze gebeurtenissen zal spreken, zal de Wereld verbaasd zjjn met hoe geringe strijdkrachten wy het hebben klaarge speeld den Engelschman te verslaan en ver over de grenzen van Egypte terug te drijven. Thans staan wij honderd kilo meter van Alexandrië en Cairo en heb ben wij de poort van Egypte in handen, en wel met het voornemen ook hier han delend op te treden. De strijd in de woestijn is hard. Vooral de klimaatsinvloeden zijn zeer moeilijk, maar toch weer niet zoo moeilijk, dat wy Duitschers uit het hooge Noorden daar aan niet gewend zouden kunnen raken. Op een vraag omtrent de waarde van het Amerikaansche oorlogsmateriaal in Noord-Afrika antwoordde Rommel: Wij hebben het Amerikaansche oorlogsma teriaal in den laatsten veldslag in groote hoeveelheid leeren kennen, waaronder ook.de „Pilot". Reeds in de vroegere gevechten hebben wij kennis gemaakt met Ameri kaansche pantserwagens, die evenwel niet van belang waren. Zij waren slecht gebouwd en gepantserd. De nieuwe Ame rikaansche pantserwagens die wy aan troffen zijn reeds aanzienlijk betere strijdmiddelen. Maar zy liggen reeds alle achter ons front. Ik geloof, dat wy sinds Juli 2500 pant serwagens vernietigd hebben. Zy liggen ten deele ver in de woestijn verspreid en het loont de moeite niet, gezien de groo- Lijk gevonden. Zondagmorgen is aan den berm vyn den weg op de Waalhaven N.Z. te Rot terdam door werklieden het lyk gevon den van de 32-jarige gehuwde vrouw A. K.P. A. G. De politie heeft het lijk ih beslag genomen. By de sectie is komen vast te staan, dat de vrouw door ge welddadige handelingen om het leven is gekomen. &ONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 4 Oct. tot en met 10 Oot. 1942: 51A brood 4 rants, brood of gebak. 51B brood Yz rants, brood of gebak. 51 beschuit 1 rants, beschuit, brood of gebak. 51A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 51B vleesch Yz rants, vleesch of vl.w. 51 A aardapp. 2 kg aardappelen 61B aardapp. 1 kg aardappelen. 51 Melk1% liter melk. 1-57, 2-57 res. 1% liter taptemelk. 51 tabak 1 rants, tabak.1) 51 cigaretten 1 rants, cigaretten.2) >«i 1 2 lis De opening van het Kriegswinterhilfswerk 1942-1943. De Fiihrer spreekt. Telefoto Weltbild-Stapf-Pax' Holland m 402 algem^.. 1 kg suiker.. 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem.125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kaas. 408 t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broojd of gebak. 4-57, 4-58 res. 250 gr, ryst. 51,52 versn.100 gr. chocolade. 53, 54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Noy. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 25 Sept. tot en met 6 Oct. 1942. 48 Boter Yz rants, boter. 48 VetYz rants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve Yz rants, boter. 3-61, 3-62 reserve Yz rants, boter. 4-61 reserve Yz rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tof en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 4e periode: 1 een heid brandstoffen (geen anfhraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen)45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31 Oct.: 37Ö, 371 Algem. (Zeep), M-Zeep, M. Toilet zeep. DINSDAG 6 OCT. 1942. Houdt het voor enkel vreugde, mfjne broeders, wanneer gü in velerlei verzoe kingen valt, want gij weet, dat de echt heid, van uw geloof standvastigheid uit werkt Jac. 1: 2. Zon op onder 7.49 19.08 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct Eerste kwartier. Maan op onder 3.12 17.47 x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) VrouweL pers. van 25 j. en ouder. DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tydvak van 7 tot en met 18 October 1942 geven de met „Boter 51" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koo- pen van 125 gram boter. te afstanden, om ze op te halen en tot schroot te maken". Op de vraag naar de ervaringen met de Engelschen als woestijnstryders zeide Rommel: „De Engelschen hebben zich ingebeeld, dat zy de ©enige goede strij ders voor Afrika zyn. Stellig hebben zy meer ervaring dan wy. Doch reeds by het eerste treffen met hen bleek, dat'on ze troepen niet bij hen ten achter staan, doch den stryd zonder meer met succes konden aanvaarden. In antwoord op een opmerking, dat er onder het Duitsche volk bezorgdheid be staat, dat de maarschalk zijn leven al te zeer aan het gevaar bloot stelt, ant woordde Rommel: „Ik kan u verzekeren, dat ik zulks niét mieer doe dan strikt noodzakelyk is, maar tot dusver was de toestand in Afrika zoo, dat een leiding vanden rug uit niet mogelijk was. Ik houd er van, om altijd daar te zyn, waar iets gaande is. Alleen op die ma nier kan ik onverwijld besluiten nemen". Geallieerd offensief in het verre Oosten over een half Jaar? De Australische eerste minister John Curtin heeft verklaard, dat het nog on geveer een half jaar zal duren, voor de geallieerden in het Verre Oosten tot het offensief kunnen overgaan. Zoolang zul len zij den vyand blijven ophouden. Roosevelt opperste leider van het leger. (Ofi.) Uit Lissabon wordt het volgen de aan de „Pariser Zeitung" geseind: Generaal Marshall, chef van den Ame- rikaanschen generalen staf, is van zyn functie 'hls opperbevelhebber van het Amerikaansche leger ontheven en tot in specteur-generaal van het leger benoemd. De bevelen betreffende de militaire operaties zullen voortaan uitgaan van den president der V.S. De „Pariser Zeitung" vestigt er de aandacht op, dat Roosevelt, na zich op economisch en financieel terrein een dic tatoriale macht te hebben doen toeken nen, zich thans voorbereidt een ware dictatuur uit te oefenen op militair ge bied. Het schynt, dat Roosevelt dientenge volge juist het tegenovergestelde van plan is van hetgeen president Wilson ge durende den wereldoorlog heeft gedaan, die zyn macht overdroeg aan generaal Pershing. Korte berichten. (D.N.B.) Volgens den NeW-Yorkschen correspondent der Daily Telegraph heeft de Canadeesche regeering met het oog op het toenemende duikbootgevaar de al- gemeene,voortdurende verduistering van de steden ten Zuiden van de St. Lau- rens-golf gelast. De arrestatie van den voormaligen voorzitter van de Fransche Kamer, Her- riot, is, naar men meent te weten, een gevolg van een briefwisseling tusschen Herriot jen Laval. Naar men verder ver neemt, betreft het hier geen arrestatie in den gebruikelijken zin van het woord, doch een maatregel op grond waarvan Herriot een bepaalde verblijfplaats moet kiezen, die hij. zonder speciale toestem ming niet mag veranderen. (D.N.B.) De Rijksprotector in Bo- hemen en Moravië maakt bekendDe uit breiding van den grondslag der Duitsche voedselvoorziening door de resutaten in het Oosten maakt het mogelijk om met ingang van de volgende levensmiddelen periode op 26 October ook in Bohemen en Moravië de rantsoenen brood en vleesch Weer te verhoogen tot den stand vóór de beperking in het voorjaar van dit jaar. TOESPRAKEN VAN MUSSERT EN STABSLEITER FR. SCHMIDT. In het kader van een reeks gemeen schappelijke bijeenkomsten van N.S.B. en N.S.D.A.P., die Zondag in vele plaat sen van ons land als „oogstdankfeest" zijn gehouden, hebben op gen groote vergadering in den Haagschen Dieren tuin, Ir Mussert, de leider der nationaal- socialistische beweging der Nederlanden, - en Stabsleiter Fr. Schmidt het woord gevoerd. Bij de aankomst voor het ge bouw inspecteerde Mussert, die zich o.m. in gezelschap bevond van general-kom- missar Schmidt en general der polizei Rauter, de opgestelde eerewachten van de W.A. en de N.S.D.A.P. By het binnen komen van de zaal werden de hooge be zoekers door de vele'honderden bezoe kers luide toegejuicht. Plechtig werden onder dentonen van den defileermarsch, ten gehoore gebracht door een muziek corps van de Luftwaffe, de standaarden der nationaal-socialistische fonpaties binnengedragen. Ir Mussert nam daar op als eerste spreker het woord en werd met luid hou-zee geroep op het podium ontvangen. Rede van Mussert. De leider der N.S.B. greep terug naar het jaar 1937, waarin de N.S.B. na de nederlaag by de verkiezingen tegen den aanval van alle politieke partyen, zich bezinde en zfch rekenschap gaf van de jaren van stryd. In dien tyd, vyf jaar geleden zjjn de bronnen van het natio naal-socialisme ontstaan, godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Spr. omschreef de eerste bron' als het vertrouwen op God, het besef van de menschelyke klein heid ten alnzien van God en zyn pogen om het goede te doen voorgaan boven het kwade, alsmede zijn bereidheid tot die nen en offeren. Ontbreken van Godsver trouwen is een beletsel voor waarachtig nationaal-socialisme. Wy zyn vandaag bijeengekomen om God je danken voor den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden van den Landstand. Wy beleven daarin een sterk stuk nationaal-socialisme. De zaadkorrel moet zich geheel öfferen om een hon derdvoudige herrijzenis mogelijk te ma ken. Dit zoo simpele feit is de grondslag van het leven. Het is dan ook een bron van groote troost en berusting in de harten van de nabestaanden der geval lenen. Wie onzer is niet dag en nacht met zyn gedachten by de strijders in het Oosten? Zy offeren zich als het zaad in den bodem, hun offer is niet vergeefsch, maar een noodzakelijke voorwaarde voor de herrijzenis van Europa. De herinne ring van de gevallenen dient aan ons oogstdankfeest vooraf te gaan. Voortgaande betoogde Mussert dat dit oogstdankfeest berust op drie pijlers: in V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1