DAGKALENDER MAANDAG 5 OCT, 1942 57e JAARGANG No, 4 CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sowjet-aanvallen bij Stalingrad afgeslagen - Zeven Sowjet-divisies vernietigd - Twee steden ingenomen - Oogstdankfeest In Duitschland - Rede van Rijks maarschalk Goering. Ten Zuidoosten van het IImenme er Rede van Rijksmaarschalk Goering. Kerkelijke en religieuze perbi Bureaux*: Lange Vorststraat 7.0 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementspri(js 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. DhvHoofdred.: A. DE LANGE GOES. Advertenties 12 cent per millimeter. ïngezon- den mededeelingen 24 cent per millimeter. BQ contract belangrijke korting. ESfêih'e advertentiën ("maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent-, Dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentlechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In het Kaukasusgebied werden de aan vallen op vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortgezet. De aanval op het Noordelijk deel van Stalingrad heeft overal de voor gisteren vastgestelde doelen bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke ontlastingsaanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bols- jewistische tanks vernietigd. Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten bestookten het vijandelijke ra- vitailleeringsverkeer op de spoorlijnen aan de Kaspische Zee en in! het gebied van den benedenloop van de W o 1 g a. Aan het Don-front sloegen Itali- aansche troepen verscheidene pogingen om de rivier over te steken af. In het gebied van R z j e w zijn bij' eigen aanvalsoperaties en bij het afwe ren van vijandelijke tegenaanvallen ver scheidene honderden gevangenen ge maakt. 26 tanks, 44 stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buit gemaakt of vernietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troe pen ten Zuidoosten van het I 1 m e n- m e e r. De slag ten Zuiden van het Ladogameer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger heb ben in voorbeeldige sa menwerking met formaties der luchtmacht de na he vige gevechten ingesloten strijdkrachten van den vjj- and ter sterkte van 7 di visies vernietigd, 12370 ge vangenen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitge maakt of,vernietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvelden bedra gen meer dan 28000 man. Het aantal van zp gewon den is niet te schatten. By een aanval op de Britsche Kanaal- kust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks he- vigen afweer van torpedojagers een vij andelijk koopvaardijschip van 2500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet meer kon worden waargeno men, werd beschadigd. Ook in den nacht van 2 op 3 Oct. ont stond voor deNederla-ndsch e kust een zeegevecht tusschen Duitsche beveiligingskraehten en Britsche motor torpedobooten, die door doeltreffend ar tillerievuur verdreven werden. Na enkele storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking vielen Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan. De bevolking leed verliezen. In woonwij ken van verscheidene, steden, in het bij zonder in K r e f e Del, ontstond materi- eele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand nog 7 andere vliegtuigen. Lichte .Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen gisteren overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog be langrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland. Gisteren werd bekend gemaakt: In het Noordwesten van den K a u k a - sus zijn verscheiden boschstellingen en gevechtsinstallaties ondanks hardnekki- gen vijandelijken tegenstand genomen. De luchtmacht bestreed nóg voor de eigen* voorhoede vijandelijke kolonnes en troepenconcentraties. Ten Zuiden van de T e r e k werden de als vesting versterkte, taai verdedigde steden El kotowo en Werchnij Koerp stor menderhand genomen. In het Noorden van St a 1 ing r a d is de vijand opnieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en ver sterkte stellingen geworpen. Sterke groe pen vliegende artillerie en luchtdoelge schut der luchtmacht steunden hierbij de fonnaties van het leger. Andere vlieg tuigen zetten de verplettering van Sow- jet-étappeverbindingen voort. Een vrij groot aantal vijandelijke transporttrei nen werd vernietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachte lijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerieconcentraties der Bolsjewisten ten Oosten van de W o 1 g a. In den middensector hebben stormtroepen succesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. heeft een eigen aanval nieuwe vorderin gen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouille vaartuigen in het nachtgevecht van 1 October aan de Nederlandsche kust Britsche snelbooten in den grond hadden geboord, hebben beveiligings vaartuigen temidden van een massa wrakstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen genomen. HET MOEILIJKSTE IN ÖUITSCH- LANDS VOEDSELPOSITIE IS OVER WONNEN. TOEKENNING VAN EXTRA RANTSOENEN. (D.N.B.) In het Sportpalast heeft Zondag Rijksmaarschalk Hermann Goe ring ter gelegenheid van den dankdag^ voor den oogst, hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvryheid van Duitschland en Europa. Staatssecretaris Backe verklaarde, dat de laatste maanden na den zwaren win ter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevorderd en zoo de hoop van den vijand hebben vernietigd om Duitschland door den honger op de knieën te kunnen brengen. Toen nam de Rijksmaarschalk het woord. Hij zou het Duitsche volk open hartig uiteenzetten op welke voedsel- basis het voor het komende jaar kan re kenen. Daarop bracht Goering namens den Fuehrer dank aan allen, die in zwaren, onvermoeiden arbeid ertoe hadden bijge dragen dat ondanks alle ongunstige Weersomstandigheden een oogst kan worden binnengehaald die veel beter was dan aanvankelijk na den derden ijskou- den winter mocht worden verhodpt. Omtrent de voedselpositie in de be zette gebieden, verklaarde Goe ring, dat weliswaar daar in de propa ganda dikwijls werd gesproken van een zeer mopilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid lang niet zoo erg is geweest. Weliswaar zijn daar overal bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt is maar 'n extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. Dientengevolge is bij mjj het onwrik bare beginsel ontstaan, waaraan onom- stootelyk wordt vastgehouden: in de eerste plaats en bovenal komt bjj de voeding het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze hoede geno men gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatregelen van onze tegenstanders moeilijkheden ont staan, dan moeten allen het wetena 1 s ergehongerd wordt, dan in geen geval in Duitsch land. De Duitsche arbeider en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen het best voorzien, dat moet onomstootelijk vaststaan. Duitschland bevindt zich thans in de gelukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche weermacht, aan welk front zij ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden wordt gevoed en verzorgd, zoo dat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toenemende mate uit de veroverde gebieden aanvul lingen komen. Op zichzelf zou er dus aan alle moei lijkheden een eind zijn gekomen. Dit is evenwel niet het geval, want wij hebben Hauptmann Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft in Noord-Afrika den heldendood gevonden. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m meer dan 6 miljioen buitenlandsche ar beiders en meer dan 5 millioen krijgsge vangenen mede te verzorgen. Dat betee- kent, dat de productieslag nog verder moet worden opgevoerd. Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vieesch nog met 50 gram wordt vermeerderd. Tharte reeds wordt er Ijverig aan gewerkt, het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzonder extraatje aan vieesch, meel en zoo mo gelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duit sche soldaat, van den eenvoudigste tot aan den veldmaarschalk, als hij met ver lof is, bij het overschrijden van de grens in opdracht van den Führer een pak cadeau met een kilo meel, een kilo erw ten of boonen, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit van Duitschen bodem is geoogst. Het moeilijkste is in de voedselvoor ziening overwonnen. Van nu af zal het voortdurend beter worden. Daartoe moet het Oosten worden ge organiseerd. De Russen hebben immers alles verbrand. Wij zullen weer opbou wen. Waardeerende woorden sprak de Rijks veldmaarschalk over de houding van het Duitsche volk, welke van dien aard is geweest, dat men slechts in enkele ge vallen heeft moeten ingrijpen. De zwen delaars en woekeraarstypen uit de laat ste jaren van den wereldoorlog zijn er thans nauwelijks en waar zij zijn worden zij snel opgeruimd. Op oorlogszwendelary en -woeker staat de galg. Steenkool ên jjzer bezit Duitschland zelf in voldoende mate. Daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer en steenkool moeten echter eerst diep uit den grond gehaald worden en met dezen arbeid verricht de mijnwerker het zwaarste werk dat er bestaat. Uit waardeering voor zijn prestatie heb ik vandaag besloten een verordening te onderteekenen, die den mijnwerker speciale voordeelen verleent voor zyn ge weldig werk. De Rijksmaarschalk richtte vervol gens nogmaals een beroep op het geheele Duitsche volk om geen onnoodige ener gie te verbruiken. Wanneer de strijd voor alle Duitschers verhoogde persoonlijke offers eischt, zij dienen slechts het eene doel en de eene gedachte: den oorlog te winnen. Ook slachtoffers van de laffe vijande lijke luchtaanvallen moeten groote be- perkingen, van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen. De leiding weet hun of fers en hun leed volkomen te waardee- ren De tegenstanders kunnen zich niet schoon praten met te zeggen, dat zij industrieele doelen op het oog hebben gehad, wanneer zij weerlooze woonwijken met hun bommen vernietigen. „Wij heb ben," aldus Goering, met krachtige stem, „origineele bevelen in handen. Zoo heeft b.v. een Engelsche luchtgeneraal zijn vliegers bevelen gegeven, waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het belangrijkste is, maar de vernieling van de woonwijken. De terreur voor de Duit sche bevolking, het neerwerpen van bom men op vrouwen en kinderen is voor de zen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn, dat alles, wat voor menschen mogelijk is aan in spanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlóg uit de lucht hulp te bren-' gen. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen, ligt op het oogen- blik echter in het Oosten. Spreker wees er dan op, dat het lucht- afweerwapen verder zeer wordt vergroot en steeds beter zal schieten met behulp van nieuwe, betere instrumenten. De nacht jagers worden over het geheele Duitsche rijk verbreid. Wanneer in het Oosten de tegenstander neergeslagen is dan spreken wij elkaar in Engeland wëer. Spr. riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en wonder baarlijk als tot dusver te volharden en Mch door geen enkelen terreurmaatregel uit.de lucht te laten schokken. Ik zal er zelf zorg voor dragen, aldus de Rijks maarschalk, dat terstond groote opslag plaatsen worden gevormd, waaruit ter stond voor de uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen, zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ont zaglijken omvang opgekocht, opdat die genen, die vandaag alles verliezen, mor gen tenminste het noodige terugkrijgen. Met bijtenden spot sprak Hermann Goering vervolgens over het streven van de tegenstanders tot oprichting van een tweede front en de Amerikaansche bluf ten opzichte van de bewapeningsproduc tie. Vervolgens sprak de Rijksmaarschalk een eritische beschouwing uit over de lei ding der tegenpartij en haar wansucces- sen. Rijksmaarschalk Goering consta teerde daartegenover dat aan Duitsche zijde de persoon en het veldheersgenie van den Fuehrer en organisator van de Duitsche weermacht alleen de groote dui delijk strategische richtlijnen, grondsla gen en bevelen voor de oorlogsvoering geeft De Rijksmaarschalk herinnerde er aan, welk een bijna bovenmenschelijke wils- prestatie de Fuehrer in den afgeloopen harden oorlogswinter verricht heeft. Ook de komende winter zal weer zwa re eischen stellen, maar hij zal belang rijk gemakkelijker te dragen zijn dan de J winter van verleden jaar, aangezien wij voorbereid en tegen gevaren gevrijwaard zijn. Wat zou het lot van het Duitsche volk zijn, zoo ging de maarschalk verder, wan neer wij dezen strijd niet winnen zou den? Het Duitsche volk zou vernietigd worden. De Jood is het die ons den strijd op le ven en dood heeft aangezegd. Deze oor log zal echter gewonnen worden, omdat hij gewonnen moet worden. En wij zijn ook onoverwinnelijk, zoolang wij een hecht granieten blok der Duitsche volks gemeenschap vormen. DANKDAG VOOR DEN OOGST IN DUITSCHLAND. Duitechland^l voedselvoorziening' gewaarborgd, (D.N.B.) „Engelands uithongerings- plannen tegenover Duitschland en Euro pa kunnen thans als definitief mislukt worden beschouwd", zoo verklaarde Staatssecretaris Backe ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst van 1942. De staatssecretaris gaf een' overzicht van de prestaties van den Duitschen boer en wees er op, dat vooral de vet- productie een heel ander verloop heeft genomen dan Duitschlands vijanden ver wachtten. Vervolgens betoogde de staatssecretaris, dat de boterproductie den hoogsten stand heeft bereikt, die in Duitschland ooit is verkregen. Deze sta biliteit der Duitsche zuivelproductie zal eens als het „groote wonder" der Duit sche voeding in oorlogstijd worden be schouwd. In het feit, dat de vleeschaan- voer uit de veevoorraden by gelijktijdige instandhouding van deze voorraden sta biel is gebleven, ligt het grootste ver schil tusschen den toestand aan het ein de van het derde oorlogsjaar in den eersten wereldoorlog en thans.. Ook de aanvoer van broodgraan, zoo vervolgde Backe, is volkomen gewaar borgd. Een uitgebreider aanvoer van groente zal mogelijk worden gemaakt door vergrooting van de bebouwde op pervlakte. Ook aardappelen staan in voldoende mate ter beschikking. Duitschland is het diepste punt op het gebied van zijn voedselvoorziening te boven gekomen. BINNENLAND Dei handel ini effecten! Van officieele zijde wijst men er op>, dat in de toelichting op het besluit in zake den „handel in effecten" enkele on juistheden zijn geslopen. In artikel 1 is slechts sprake van koop, verkoop, als mede ruiling van aandeelen, van depot fractie- en participatiebewijzen, zoodat pandbrieven en obligatiën hier buiten vallen. Het aankoopen van pandbrieven In opdracht van het Rotterdamsche ge meentebestuur worden door een aantal kunstenaars geregeld teekeningen en schilderstukjes vervaardigd van mar kante gebouwen, landschappen, enz. in en om Groot Rotterdam, welke bestemd zijn voor het gemeente-archief. De be kende politieman-schilder Chr. Kemper vervaardigt een teekening van de Ned. Herv. Kerk te Overschie. Polygoon-Hof-Pax Holland m 1 MAANDAG 5 OCT. 1942. Alles wat adem heeft, love den Heere. Psalm 150: 6. I 00 III—II I I l l.i II Zon Maan op onder op onder 7.46 19.11 2.08 17.17 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct. Eerate kwartier. rechtstreeks van de hypotheekbanken valt dus buiten dit besluit. Daartegen over staat, dat het overdragen van ge noemde fondsen tusschen familieleden wèl onder de bepalingen van dit besluit valt. Binnenkort rundvet op bon 53 van de boterkaart. Op de bonnen „53" van de boterkaart welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Maandag 19 October 1942 tot en met Vrijdag 30 October 1942, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 7 tot en met Zaterdag 10 Oc tober 1942. Zy, die gedurende bovenge noemd tijdvak bon 53 niet bij hun slager hebben ingeleverd kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang wor den gemaakt met de aflevering van het rundvet op 19 October 1942. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in sommige gevallen, in verband met den korten bevoorradingstermijn, mogelijk kan zijn, dat niet onmiddellijk met ingang van 19 October het vet kan worden afgeleverd, doch dat dit eerst in den loop van de periode zal kunnen geschieden. Het departement van volksvoorlich ting en kunsten, afdeeling perswezen, deelt mede: Ale drukkers en/of uitgevers van ker kelijke en religieuze periodieken in den meest uitgebraden zin des woords (dus mededeelingenbladen, dekenaatsbladen, parochiebladen, kerkelijke week- en maandbladen, zendingsbladen, evangeli satiebladen, jeugdbladen, Zondagsbladen, enz.) moeten in verband met de papier toewijzing voor of op 8 October 1942 aan de afdeeling perswezen van het de partement van volksvoorlichting en kunsten, Prinsessegracht 21, kamer 12, 's Gravenhage, de volgende opgaven ver strekken: a. naam van het blad, b. omvang en verschijningsfrequentie, c. oplage, d. uit gever, e. drukker, f. hoofdredacteur, (c.q. redacteur (en), g. opgave tot welke kerkelijke of religieuze groep het blad behoort. Bij de opgave vermelden: ingevolge beschikking van het departement van volksvoorlichting en kunsten, afd. P.W., no. 2709/s. De gevraagde opgaven moeten schrif telijk worden ingediend. Dus geen mon delinge opgaven of telefonische mede deelingen. Binnlertkort) verplicht opschrift op dö grbenteh- en! fruifwagerts. Naar het Vad. van bevoegde zijde ver nam zal dezer dagen aan groenten- en fruithandelaren, die met een wagen voor zien van groenten en/of fruit him klan ten aan huis plegen te bezoeken, de ver plichting worden opgelegd op hun wagen op duidelijke wijze een bord mee te voe ren met het opschrift: „verkoop aan vaste klanten". Deze verplichting zal niet gelden voor wagens, bakfietsen en dergelijke, waar mede bestelde groenten en/of fruit aan huis wordt bezorgd. Belanghebbenden zullen er goed aan doen met het te verwachten voorschrift reeds thans rekening te houden. S-Octobericfagl tie Leidien! herdacht. Ter gelegenheid van de herdenking van Leidens beleg en ontzet op 3 October 1574 had de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Zaterdagmorgen in de uit die dagen zoo rijk aan herinnering zijnde Pie terskerk een gedachtenisure belegd. Voor dezen plechtigen herdenkings dienst, die nog ieder jaar heeft plaats gevonden, bestond buitengewoon groote belangstelling. Dr G. J. Streeder, Ned. Herv. predi kant te dezer stede, die ditmaal in deze ure voorging, koos als tekst zijner over denking Exodus 202 en 3„Ik ben de Heere, uw God, Die u uit Egypteland uit het diensthuis, uitgeleid heb. Gij zult geen andere goden voor Myn aangezicht hieibben". „Toen Goó tér harte nam het uitge mergeld Leiden, En met den Noorden wind joeg een springvloed op de weidén". Ia dit teeken, aldus Spr., staat het ontzet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1