f DAGKALENDER ZATERDAG 3 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 3 Verwarring en onzekerheid. Voorstad van Stalingrad bestormd. Duitsche terreinwinst In den Kaukasus. BINNENLAND Maan op onder 0.15 16.15 De rede van Hitier* Bureaux.: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar eeriagent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximünr 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. In z^n boek: „De boodschap van Chris tus en de niet-Chriatelyke religies" wijst Prof. Dr J. H. Bavinck op de verwarring en onzekerheid, die het leven van milli- oenen in toenemende mate in den tegen- woordigen tijd beginnen te overweldigen. Inderdaad, ieder, die zich niet isoleert, maar contact zoekt en vindt met jongeren en ouderen, moet wel constateeren, dat deze verwarring en onzekerheid niet maar sommigen beginnen te over weldigen, maar dat om ons nu maar te bepalen bij de religieuze gedachten en gevoelens der menschen yelen daar aan reeds ten prooi zijn en de absolute waarden hebben verloren. Ze zijn God en de eeuwige zekerheden kwijt geraakt. Diep beklagenswaardig zijn zulke men schen. Ze zagfen vefel stoffelijk bezit ver loren gaan. Misschien hebben ze zelf veel van hun vroegere bezittingen moeten missen. Zij en wij weten het allemaal: veel, dat vroeger vast en hecht leek, is door den oorlogsstorm weggeblazen. De dingen, die we vroeger als blijvend be schouwden, aan wier vergaan we te weinig dachten, ontvielen ons nu soms in een oogwenk. Maar dubbel ongelukkig is hij, die nu geen enkel houvast meer heeft, wien met die stoffelijke dingen meteen alles ontvallen is of die in bitterheid «van gemoed ook zijn geloof in Gods voor zienige leiding prijs gaf. Volgens Dr Kraemer is het relativisme, dat leven zonder een enkel houvast, de „beslissende en overheerschende werke lijkheid van het moderne leven, ook al is het in allerlei opzichten nog onbewust en al werkt het ondergronds". Het wordt gevonden bij hen, die met allen gods dienst hebben afgerekend, maar ook wel •.daar, Waar schijnbaar nog enkele zwak- *ke, uiterlijke banden het leven aan den godsdienst binden, doch waar op den duur, wellicht heel spoedig, de religie door dit relativisme zal worden uitge hold. Daarom gaat het in onze dagen niet maar om bijkomstigheden, maar om de diepste grondbeginselen, om de funda- menteele waarheden. Wij worden als Christenen terug geworpen op de princi pieels grondstellingen van ons geloofof er een God bestaat, die Zich geopenbaard- heeft, Die de wereld regeert en hoe wij dien God kennen kunnen. Daaruit vloei en dan als vanzelf weer andere vragen en problemen voort, die echter niet kun nen worden opgelost, als niet eerst de fundaménteele vragen zijn beantwoord.. Zwaar en hoogst verantwoordelijk is dan ook de taak der kerk in dezen tijd. Meer dan ooit is nu noodig, dat de Chris tenen schouder aan schouder staan en diep te betreuren is alle gekibbel over ondergeschikte vragen en vraagjes. God wil zoo formuleert Dr Kraemer het dat Zdjn kerk zal zijn een hechte gemeenschap van geloovigen, geworteld in God en Zijn Goddelijk verlossingsplan en daarom ten volle overgegeven tot den dienst en de redding der wereld. Daarom heeft zij, als verkondigster van goede boodschap, op een hoogen berg te klimmen èn met machtige stem uit te roepen: Zie, hier is uw God! CLANDESTIEN VARKENS GESLACHT. Zwarte straffen' opgelegd door het Deutsche Obergericht. 's-GRAVENHAGE. De landbouwer en veehandelaar Kr|n van Dron - gelen in Terneuzen heeft in de periode van den herfst 1941 tot Februari 1942 in totaal ongeveer 60 varkens clan destien geslacht, welke hem door den veehandelaar K r ij n Broekhoven in H o e k geleverd waren. Van Dron- gelen heeft de dieren in zijn huis geslacht en het vleesch zonder bon tegen verhoog de prijzen aan particulieren verkocht. De zoo verkregen hoeveelheid vleesch welke voldoende geweest zou zijn om voor een aanzienlijken tijd de' behoeften van een groot aantal Nederlanders te dekken, werd op deze wijze aan de distri butie onttrokken, waardoor de voedsel positie aanzienlijk in gevaar werd ge bracht. De verdachten hebben geweten, dat hun gedrag in strijd was met de be staande voorschriften tot waarborging van de voedselvoorziening van het Ne derlandsehe volk. Zij hebben echter niet temin, uit egoïstische motieven.' zonder rekening te hbuden met het algemeen be lang, in hun verwerpelijk optreden vol hard. Hierdoor hebben Van Drongelen en Broekhoven zich schuldig gemaakt aan een misdrijf tegen de oorlogsecono mie. Het Deutsche Obergericht heeft Van Drongelen tot een tuchthuisstraf van 2y2 jaar en Broekhoven tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De medeverdachte landarbeider Ber- nar du s Stephanus de Koe ij- e r, die Van Drongelen in enkele gevallen bq de clandestiene slachtingen heeft ge holpen, werd wegens medeplichtigheid tot zes mnd. gev. straf veroordeeld. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Noord-Westelijke deel van den Kaukasus won de aanval der Duit sche troepen verder terrein. Ten N.W. van Stalingrad werd de voorstad O r 1 0 v p idie tot een sterk steunpunt wap gemaakt, bestormd en ten Westen van deze voorstad werden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten in gesloten. Aan het noordelijke grendel front werden nieuwe afleidingsaanval- len afgeslagen. Het aantal vechtwagens dat hier gis teren werd stukgeschoten is thans geste gen tot 424. Het luchtwapen ondersteunde de le gerdivisies en beschermde de eigen ver dedigingsflanken tusschen Don en W o 1 g a Duitsche en Roemeensche gevechts vliegtuigen zetten de vernietiging voort van spoorlijnen in het gebied van den benedenloop van de WoLga. Aan het Donfront brachten DuitsCh-Italiaansche en Iiongaarsche luchtstrijdkrachten zware verliezen toe aan den vijand aan zware wapens en rol lend materiaal. Ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer werden eigen aanvalsondeme- mingen met succes uitgevoerd. Ten Zui den van het Ladogameer nadert de vernietiging van de in de gevechten der laatste dagen ingesloten vijandelijke troepen haar voltooiing. Op het Ladoga meer brachtengevechtsvliegtuigen een patrouillevaartuig tot zinken en bescha digden zij een vrachtschip door bomtref- fers. In Noord-Afrika bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen aan het front van Alamèin vijandelijke bat tery stellingen en een benzine-opslag- plaats. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht aanvallen op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied, welke geen militaire re sultaten opleverden. De burgerbevol king leed geringe verliezen. Er werden 22 van de aanvallende vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Voor de Nede^.landsche kust. kwam het in den na,cht van 30 Septem ber op 1 October tot een zeegevecht tus schen Duitsche beschermingsstrijdkrach ten en een vrij groot aantal Britsche torpedomotorbooten, die een convooi trachtten aan te vallen. Op korten af stand werden vier Britsche torpedomo torbooten tot zinken gebracht: twee an dere werden zoo zwaar beschadigd, dat hun ondergang waarschijnlijk is. Een Duitsch patrouillevaartuig is gezonken. De Britsche luchtmacht verloor gedu rende het tijdvak 2030 September' 95 vliegtuigen, waarvan 34 boven de Mid- dellandsche Zee en Noord-Afrika. In dezelfde periode verloor de eigen luchtmacht in den strijd tegen Engeland 18 toestellen. De strijd om Stalingrad. In militaire kringen te Berlijn zegt men omtrent den toestand in Stalingrad, dat de stad is ingesloten door een halven cirkel, waarvan de middellijn wordt ge vormd door de Wolga. Het Zuidelijke deel van dezen halven cirkel is bijna ge heel in Duitsche handen, terwijl in het Noorden voornamelijk om de drie groote fabrieken aldaar, de arbeidersbuurt Ry- kof, het zeer uitgestrekte abattoir en de z.g.n. Spartakuswijk nog verbitterd ge vochten wordt. Stalingrad zélf, aldus betoogt men ver der, is geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rooken den puinhoop. Het strategische doel,, de afsluiting van de Wolga, is volgens de militaire deskundigen al bereikt en de Duitsche oorlogsleiding kan zich daar om veroorloven haar aanvallen op de ge meente stelselmatig te blijven uitvoe ren, terwijl daarbij het Duitsche en ge allieerde bloed opzettelijk -wordt ge spaard. Churchill over den strijd op Madagascar. Het Engelsche Lagerhuis is Dinsdag opnieuw bijeengekomen, waarbij minis ter-president Churchill een verklaring aflegde over den strijd op Madagascar. Volgens de „Deutsche Ztg i. d. N," deel de hy mede, dat een 'groep Fransche strijdkrachten zich blijkens het laatste telegram uit Madagascar had overgege ven, zonder dat een bombardement noo dig was geweest. Hij schreef dit toe aan het snelle en vastberaden optreden der Britsche vloot. De tegenstand in het ge- heele noordelijke deel van het eiland was thans ineengestort. Berlijns hoofdstraten •tot 9 uur verlicht. (V. P. B.). Het hoofd der Berlijnsche politie, graaf Holldorff, heeft bekend ge maakt, dat voor de komende winter maanden de bepalingen inzake de ver duistering een belangrijke wijziging zul len ondergaan. Bepaald is, dat in de hoofdstraten, zoowel in de eerste avond als in de eerste ochtenduren de straat verlichting zal functionneeren. Men heeft uiteraard de lichtsterkte verminderd en de straatlantaarn zoodanig bewerkt, dat er feitelijk geen licht naar boven straalt, maar in den laatsten tijd gehouden proef nemingen hebben aangetoond, dat men bij deze verlichting goed kan zien. Het lijkt in de bedoeling te liggen de Berlijnsche hoofdstraten tot 9 uur des avonds te verlichten. Behoud van waardevol volksgoed. De Voorzitter van de nieuwe Stichting tot Behoud van Waardevol Volksgoed, Ir S. J. van Houten, raadadviseur by het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming, heeft een uiteenzetting gegeven van het doel en de werkwyze der stichting, waaraan wy het volgende ontleenen. Veel voorj>nze volkscultuur van groo te waarde zijnde goederen zyn bezig, als gevolg van de huidige bijzondere omstan digheden, in een uiterst versneld tempo te verdwijnen. Mede door de alom heer- schende beleggingswoede zijn de prijzen dier goederen veelal gestegen tot abnor male hoogte, hetgeen tot gevolg heeft, dat ze nog meer dan voorheen in den handel komen. Dit geldt in de eerste plaats voor ons platteland, waar deze voorwerpen oorspronkelijk thuis behoor den. De stichting wil trachten dit te ver hinderen. Zij werkt daartoe samen met het Openluchtmuseum te Arnhem. De voorwerpen, aan de stichting geschon ken of door haar aangekocht, worden geregistreerd en zoo mogelijk opgeslagen in het Openluchtmuseum, Het is echter niet de bedoeling al het verkregene daar te behouden. Een belangrijk gedeelte zal haar plaats kunnen vinden in onze streekmusea, welke laatste een grootere rol zullen gaan spelen, wanneer zij niet langer, zooals thans ten deele nog het geval is, op rommelkamers of raritei tenkabinetten gelijken, maar een levend onderdeel gaan vormen van de streek- cultuur. Het is immers niet juist om alle voorwerpen, welke in een bepaalde streek thuis hooren, zonder uitzonde ring in een centraal museum onder te brengen. Daar 'behooren de stukken van bijzondere wetenschappelijke waarde, terwijl verder dit museum een totaal overzicht móet geven van hetgeen onze volkscultuur omvat. Het is te hopen, dat het Nederlandsehe publiek mede werkt. Een verzamelaar bijvoorbeeld, die aanleiding heeft voor het voortbestaan van zijn verzameling te vreezen, wende zich tot de stichting. Nu de omstan digheden zoo ongunstig zijn, werke ieder mede om voorwerpen, die voor onze volkscultuur van bijzondere waarde zijn, ten behoeve van ons nageslacht te be waren. Vestigingsverboden vernietigd. Zooals men weet hebben onderschei dene gemeenten woningverhuurverorde- ningen vastgesteld, waarin in hoofdzaak wordt bepaald, dat het verhuren van een woning zonder vergunning van den burgemeester is verboden. Blijkens de Staatscourant „aran 30 September zjjn deze besluiten, voor wat de gemeenten Utrecht en Amersfoort aangaat, vernie tigd. In een rondschrijven aan de Commis sarissen der Provincies heeft de Secre taris-Generaal o.a. het volgende gezegd: „Krachtens art. 1 van het Vestigings- besluit kan in buitengewone omstandig heden het recht van vestiging in of ver huizing binnen een gemeente worden be perkt. De bejpegdheid van een gemeen tebestuur, het recht van vestiging, of verhuizing te beperken is derhalve af- hankèlijk van het antwoord op de vraag, of zich in de betrokken gemeente bui tengewone om standighe- d n voordoen. Het enkele feit, dat in een gemeente een tekort aan woningen bestaat, schept geen buitengewone om standigheden in den zin van vorenaan- gehaald artikel. Dit kan reeds hierom niet het geval zijn, omdat een woning- tekort zich tengevolge van de huidige omstandigheden in nagenoeg alle ge meenten in min of meer belangrijke mate voordoet, zoodat, werd dit tekort als voldoende reden aanvaard, binnen korten tijd in elke gemeente van eenige beteekenis een vestigingsverbód zou zijn afgekondigd, hetgeen tot een volkomen verstarring van het maatschappelijk ver keer zou (kunnen) leiden. Van „buitengewone omstandigheden" in den zin van art. 1 van genoemd be sluit .is naar mijn meening in het alge meen eerst dan sprake, indien in een ge meente een zoodanige opeenhooping van de bevolking is ontstaan, dat de huisves ting daarvan schier onoplosbare moei- lykheden oplevert, zoodat verder toe vloeiing van buiten de gemeente zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Voor het uitvaardigen van een plaatselijk ves tigingsverbod zal in dat geval echter nog alleen dan aanleiding bestaan, wanneer de belangen van de volksgezondheid door de opeenhooping van deze menschenmas- sa dreigen te worden geschaad. Uiteraard laten zich, naast de hier- voren bedoelde buitengewone omstandig heden enkele, zeer bijzondere, op zich zelf staande gevallen denken, waarin mede plaats zou zijn voor het vaststel len van een vestigingsverordening. Aan genomen moet worden, dat deze gevallen zich niet dan by hooge uitzondering zul len voordoen." Beizoek van Ir Mussert aan) Amsterdam. Donderdag heeft Ir Mussert een be zoek aan Amsterdam gebracht. De tocht ging allereerst naar 't Kriegs- lazarett, waar naast de Duitsche gewon den ook een aantal Nederlanders wordt verpleegd uit de formaties van het legi oen en de Waffen-SS, die aan het Ooste lijke front gewond zijn of ziek zijn ge worden. Met ieder van de Nederlandsehe mannen onderhield Ir Mussert zich eeni ge oogenblikken, waarna hy in 't Duitsch een korte toespraak hield. Hij zeide o.m., dat hy het geloof had, dat het zal gelukken het bolsjewisme en het kapitalisme verre te houden van Euopa. Ons werelddeel gaat een gunstige ontwikkeling tegemoet. De ouderen zul len niet vergeten, dat dit te danken is aan de offerbereidheid van de jongere gene ratie. Het verdere deel van het bezoek was gewijd aan een inspectie van den kring Amsterdam-Zuid. Een korte herdenking in het Concert gebouw van 14 leden van den kring, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn gevallen, ging vooraf aan de rede, waar in Ir Mussert, na een terugblik op de voorbijgegane jaren richtlijnen gaf voor den verderen strijd. Twee vindingrijke marconisten yan een artillerie-afdeeeling der Waffen-SS ver vaardigden uit twee onbruikbare fietsen een tandem, wel het eenige vervoer middel van dien aard aan het Noordelijk front. Over de paden in het oerwoud van Karelië begeven zij zich naar hun battery-stelling. SS PK Niquille-Trans-R-P H m Na-akte examen. Volgens 't pas verschenen No. van „Be richten en Bijdragen", 't 2-mnd. Orgaan van de Ver. voor Chr. Nationaal School onderwijs, zijn er besprekingen gevoerd, onder leiding van de Hoofdcommissie van C. N. S., met de Commissie van Uit voering van Geref. Schoolverband en den Herv. Raad voor Kerk en School, om te komen tot het weer in het leven roepen van het Na-akte-examen, op dezelfde wijze als dat examen vroeger door den Schoolraad is gehouden. De besprekin gen zijn nog niet tot een einde gekomen, maar alles wijst" er op, dat de zaken zeer spoedig voor elkaar kunnen zijn. Dan zou nog dit najaar het examen kunnen wor den gehouden. In plaats van de twee exa mens van vroeger (van den Schodlraad ■èn van Christelyk Volksonderwijs) zou er dan één examen komen, gelyk er nu ook één Adviesbureau is voor juridische voorlichting op Schoolgebied, Rijnstraat 9, Den Haag, directeuren: Dr A. M. Don- ner en Drs J. Th. Drop. ZATERDAG 3 OCT. 1942. De Heere heeft een welgevallen aan Zyn volk; Hy zal de zachtmoedigen ver sieren met heiL Psalm 149: 4. op 7.43 Zon onder 19.15 10 Oct. Nieuwe maan. 16 Oct. Eerste kwartier. ZONDAG 4 OCT. 1942. ,Dat in heil'ge eerbied alles in ons zwijge; dat voor Hem de ziel zich neige. Zon op onder 7.44 19.13 Maan op onder 1.09 16.44 VIER DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsehe gebied óp 5 September veroordeelden Fran- ciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard Schuurmann en Leendert Roodenburg is heden met den kogelvoltrokken, daar de Rijkscommissaris geen gebruik had gemaakt van zijn recht van gratie. De genoemden hadden com munistische actie gevoerd en ge tracht de Nederlandsehe bevolking tegen de bezettingmacht op te ruien. Het was ongeveer een jaar geleden, dat Hitier te Berlyn een rede heeft uitgesproken. De rede, die hij Woensdagavond in het Sportpaleis ter opening van het Winter- hulpwerk heeft gehouden, stond weder om in het teeken van het vaste geloof in een roemrijke overwinning van Duitsch- land en de daarmee verbonden staten. „Onze tegenstanders mogen dezen oor log, voeren zoolang zij daartoe in staat zijn. Wat wij kunnen doen om hen te ver slaan, zullen wy doen. Dat zij ons ver slaan, is onmogelijk en uitgesloten. Het nationaal-socialistische Duitschland en de daarmee verbonden staten zullen als jonge naties, als werkelijke volken en volksstaten met een roemrijke overwin ning uit dezen oorlog te voorschijn ko men", zoo luidde het slot van de rede. Sensationeels onthullingen over de toe komst zijn niet gedaan. „Ik houd het niet voor juist, zoo zeide Hitier, mij reeds nu met de vormgeving bezig te houden van dat wat eenmaal zal zijn,- maar ik houd het voor juister, dat wij ons met datgene bezig houden, wat de tijd voor het o ogenblik van ons vraagt". Wel heeft hij gewezen op hetgeen het leger in het Oosten heeft veroverd en tot stand gebracht. De prestaties daar bereikt heeft hij geschetst. Over dezen ontzaglijken strijd kan alleen hy spreken, die hem heeft gezien. Met het oog op den naderenden vier den oorlogswinter heeft Hitier nog eens herinnerd aan de harde proef, die de Duitsche frontsoldaten verleden winter hadden te doorstaan. Hij verklaarde, dat iets ergers niet meer kan en niet meer zal komen. De Duitsche legers in het Oosten gaan dan ook den winter terdege voorbereid tegemoet. Stalingrad zal, naar Hitier aankondig de, vallen. Dan zal daarmede, ook al is deze stad een rookende puinhoop gewor den, een gunstige strategische grens aan de Wolga zijn bereikt en zal het Kauka- sus-front een sterke flankdekking krij gen. Met groote voldoening heeft Hitier ook gesproken over de samenwerking tusschen thuisfront en oorlogsfront. Het vaderland zoo zei hij kan volkomen gerust zijn, omdat overal het front van de Duitsche soldaten onwrikbaar stand houdt, maar evenzoo kan de Duitsche .sol daat gerust zijn, omdat achter hem staat een vaderland, dat hem nooit in aen steek zal laten Wat de nachtelijke bombardementen op Duitsche steden betreft, kondigde Hit- Ier aan, dat Duitschland hierop het ant woord niet Zal schuldig blijven. Vele gedeelten uit de rede werden door de ruim 20.000 aanwezigen met krachtig applaus onderstreept. Ook dat over de luchtbombardementen. Vermelden wy tenslotte nog, dat tal van leidende persoonlijkheden in het Duitsche Rijk aanwezig waren en dat vooral generaal*-veldmaarschalk Rommel een groot huldebetoon in ontvangst had te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1