DAGKALENDER VRIJDAG 2 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 2 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND De rede van Hitler. (Slot) De Duitsche duikbootsuccessen - De bombardementen Front en thuisfront. Verbitterde gevechten in den Kaukasus - Duitsche vorderingen in Stalingrad - Britsche aanval in -N. Afrika afgeslagen - 161 schepen in September tot zinken gebracht. BINNENLAND Btrreaux: Lange Vorststraat TO Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week- abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bg contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) va» 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Hitier behandelde nogmaals de bewe ringen van den tegenstander over de Duitsche duikbootsucces- Bes. Onze tegenstanders, zoo zei hij, ver klaren: Wij hebben ontzagiyke afweer middelen. Wy hebben nieuwe methoden, waarmee wy het gevaar aan banden zul len leggen. Ik kan maar één ding zeggen: De Duitsche geest rust ook niet. Wy hebben om te beginnen met onze duikbooten alle prestaties van den te genstander verre overtroffen. Dat zal ook niet anders worden. Ook by ons worden onafgebroken niet alleen wapens vervaardigd, maar vooral nieuwe wapens gefabriceerd. Tot dusver zijn wy thans elk jaar met een nieuw wapen voor den dag gekomen, waartegen de vijand niet was opgewassen. Dat zal ook in de toekomst zoo blyven. De bommenoorlog. Nu heeft men overigens behalve het tweede front, nog een ander middel: de man, die den bommenoorlog tegen de onschuldige burgerbevolking heeft ver klaard; dat deze bommenoorlog binnen kort nog uitermate veel krachtiger te gen Duitschland enz. zal worden gevoerd Ik Zou slechts één ding willen zeggen: in Mei 1940 heeft de heer Churchill de eerste bommenwerpers op de Duitsche burgerbevolking afgestuurd. Ik heb hem destijds gewaarschuwd. Bijna vier maan den lang tevergeefs overigens. Toen heb ben wij toegeslagen'en wel zoo grondig, dat hij plotseling verklaarde, dat dit een barbaarschheid was en Engeland daar voor wraak zou nemen. De man, die dit alles op zijn geweten heeft, als ik afzie van den oorlogsophit ser-generaal van dezen oorlog, Roosevelt, de schuldige van alles, heeft het dus ge waagd zich als een onschuldige voor te. stellen. Zij voeren thans weer dezen oor log. Het uur zal ook dit maal slaan, dat wij Zullen antwoorden/ Dan moeten de voor naamste twee misdadigers van dezen oor log en de Joden, die achter hen staan, niet beginnen te jammeren en te grienen, als het einde voor Engeland vrieeselijker zal zijn! dan het begin. Ik heb destijds, op 1 September 1939, tijdens de zitting van den Rijksdag, twee dingen gezegd: 1. dat wapengeweld en ook de tijd ons er nimmer onder zullen krijgen, nu men eenmaal dezen oorlog opgedrongen had en 2. dat er voor het geval, dat het Jodendom een internatio nalen wereld oorlog tot uitroeiing van dé Arische volken van Europa, om maar iets te noemen, aansticht, niet de Arische volken zullen worden uitgeroeid, maar het Jodendom. Degenen, die bij dien geesteszieke in het Witte Huis aan de touwtjes trekken, hebben het inderdaad klaar gespeeld het eene volk na het andere bij dezen oor log te betrekken. Maar in dezelfde mate spoelde een anti-Joodsche golf over het eene volk na het andere. Zij zal zich voortzetten. De eene staat na den ande ren, die 'tot dezen oorlog is toegetreden, zal op zekeren dag als anti-Siemietische staat te voorschijn komen. De Joden hebben eens ook in Duitsch land om mijn profetieën gelachen. Ik weet niet, of zij thans nog lachen, dan wel of him het lachen reeds is vergaan. Maar ik kan slechts verzekeren, dat hun het lachen overal zal vergaan. Ik zal ook met deze profetieën gelijk krijgen. Hulde aan de weermacht. Hitier herdacht vervolgens degenen, aan wie de successen van wereldhistori sche beteekenis gedurende de laatste maanden te danken zijn. Hij bracht in herinnering hoeveel menschelijk helden dom maar ook menschelijke smart en leed achter de laconieke, korte mededeelingen der weermaehtberichten is verborgen. Als men zich de prestaties voor den geest stelt, die achter de korte mededeelingen omtrent ridderkruisen e.d. staan, moet men erkennen, dat bij allé's wat het va derland moge doen, dit zijn soldaten nooit genoeg kan danken. Dat geldt niet alleen voor onze solda ten, maar ook voor die der met ons ver bonden volken. Daarbij valt te vermelden dat de Duitsche weermacht bij haar op treden niet handelt als bijvoorbeeld de Eiigelschen, dat wij niet anderen steeds sturen naar de plaatsen waar het bijzon der gevaarlijk is, maar dat wij het onze eer achten, onzen bloedigen last behoor lijk ruim gemeten zelf te dragen. Wij strijden met onze geallieerden als volstrekt trouwe bondgenooten van een Wij achten dit evenwel noodzakelijk, want slechts uit dezen misschien moei lijksten strijd uit onze geschiedenis zal ten slotte datgene ontstaan, wat ons, nationaal-socialisten uit den eersten wereldoorlog, steeds voor oogen stond, namelijk dit groote rijk van een in leed en vreugd nauw verbonden volksge meenschap. Want een lichtzijde heeft deze oorlog eerst recht, n.l. de groöte kameraadschap. Alle Duitsche stammen dragen hun deel. De stichting van het Groot-Duitsche ryk zou anders slechts een staatrechtelyke daad zyn geweest. Nu is het een-met het bloed van allen onderteekende eeuwige oorkonde, maar vooral ook een oorkonde, die aan dezen staat niet slechts den uiterlijken machts vorm, maar ook de innerlyke stevigheid geeft. Er bestaat bij ons nog slechts een en kele waardeering en wel voor den dap peren trouwen man, voor den bekwamen man, voor den vastberaden, den stout- moedigen man, die in staat is leider van zijn volk te zyn. Er is werkelijk een oude wereld tot instorting gebracht. Uit de zen oorlog ontstaat, door bloed beze geld, de volksgemeenschap, veel sterker nog dan wij, nationaal-socialisten, na den oorlog eenvoudig door onze geloofs belijdenis aan de natie konden' verschaf fen. Dit is volkomen zeker: dezen oorlog overleeft geen burgerlijke staat. Hier moet ieder vroeg of laat kleur bekennen. Slechts wie zijn volk niet alleen politiek, maar ook' maatschappelijk tot een een heid vermag aaneen te smeden, zal uit dezen oorlog als overwinnaar te voor schijn komen. Gelooft u, dat de een of andere Duit- scher den soldaten, die thans uit dezen oorlog zegevierend terugkeeren, een an der Duitschland zou kunnen aanbieden dan het nationaal-socialistische in den zin van een Werkelijke vervulling van onze denkbeelden omtrent een ware volksgemeenschap? Dat is onmogelijk, en dat zal in de toekomst zeker mis schien de gezegendste baat van dezen oorlog zyn. Front en vaderland. Ik zou hier evenwel niet willen ver zuimen tegenover het front ook op het vaderland te wijzen. Ik moet onder de aandacht brengen, dat de Duitsche werkman ontzaglijk veel presteert en dat hij den huidigen staat, zijn lei ding en vooral den soldaten trouw is. Ik moet er op wijzen, dat ook het landvolk wjuist zoo zijn plicht vervult, dat vooral millioenen Duitsche vrouwen zich in dit arbeidsproces hebben ingeschakeld. En tenslotte moet ik nog de aandacht ves tigen op het feit, dat ook onze beroepen, die geestelijken arbeid verrichten, zich volkomen opofferen in hun afzonderiyke beoefenaars, dat millioenen en millioe nen ook hier alles schenken in den geest, in hun denken, in het uitvinden en in het werk om het volk te bewapenen en om het front nooit meer het voorbeeld van 1918 te geven. Als ik derhalve thans tot het vad,erland kan zeggen,dét het volkomen gerust kan zyn, want dat zoowel in het Oosten als in het Westen, in het Noor den en in het Zuiden het front van onze Duitsche soldaten onwrikbaar stand houdt, dan kan ik even zoo tot het front zeggen: Duitsche soldaat, ge kunt gerust zyn, achterustaat een vader1 anddat u nooit in den steek zal laten. Week in, week uit, maand in, maand uit worden de goeden van ons volk uit alle lagen steeds meer aaneengesmeed tot een onverbreekbare gemeenschap. En deze gemeenschap zal ook weer in het bijzonder in het licht treden bij de groote hulpactie, die wij dezen winter hebben te volbrengen. Ik moet echter het front ook nog iets anders verzekeren, n.l. hoe grenzenloos dapper dit Duitsche vaderland den oor log zelfs daar, waar het er met de erg ste hardheid door wordt getroffen, aan vaardt en duldt. Ook hier worden tal- looze heldendaden verricht, niet alleen door mannen, maar ook door vrouwen. En niet alleen door vrouwen, maar ook door jongens. Zij offeren zich met hun geheele leven op in het besef, dat wij in dezen oorlog een enkel eedgenootschap vormen, dat nduwkeurig weet, dat wij of wel dezen oorlog allen zegevierend door staan of gemeenschappelijk tot uitroei ing zijn bestemd. De Führer besloot: Onze tegen standers mogen dezen oorlog voeren zoolang zij daartoe in staat zijn.Wat w ij kun n-e n doen om hen te verslaan, zullen wy doen. Datzy ons ooit ver slaan, is onmogelijk en uitgesloten. Het nat.-so cialistische Duitschland en de daarmee verbonden staten zullen als jong el naties,als werkelijke vol ken en volksstaten met een roemrijke overwinning uit dezen oorlog te voor- schijn komen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten om zwaar versterkte heuvelstellingen voort. Te Stalingrad drongen de aanvallende troepen, gesteund door formaties van de luchtmacht, in verscheidene wiggen die pér het Noordelyke gedeelte van de stad binnen. Sterke vijandelijke infanterie- en pant serstrijdkrachten, die aanvallen onder namen tegen de Noordelijke grendelstel ling, werden onder zware bloedige ver liezen in tegenaanvallen afgeslagen, waarbij 98 pantserwagens, meerendeels van Engelsche en Amerikaansche her komst, vernietigd werden. Bij deze ge vechten heeft zich opnieuw een pantser corps door ongewoon dappere houding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augustus door een snellen opmarsch van den Don tot de Wolga het verkeer op de rivier verhin derd, de verbindingen van Stalingrad naar het Noorden ten Westen van de Wolga afgesneden en de voorwaarden geschapen voor den aanval op Stalingrad zelf. In wekenlange zware afweergeveeh- ten heeft het deze belangrijke grendel stelling tegen ver superieure vijande lijke strijdkrachten weten te behouden. De achterwaartsche spoorverbindin gen van den vijand in het gebied van de beneden- en de midden- Wol g a alsmede in het gebied om Moskou werden door de luchtmacht overdag en des nachts aangevallen. Ten Noordwesten van Woronesj ver loor de vijand by vergeefsche aanval len in den sector eener divisie 25 pant serwagens. Bij R z j e f leidden eigen aanvalsoperaties ondanks taaien vijan delijken tegenstand tot plaatselijke ver betering der stellingen. Concentraties van den vijand werden door artillerie vuur en luchtaanvallen uiteen gedreven, zoodat de voorgenomen aanvallen in het geheel niet ondernoiyen konden worden. In het onherbergzame boschgebied ruggelings van den centraiep frontsector werden door Duitsche en Hongaarsche formaties sterke benden samengedreven en vernietigd. By gerin ge eigen verliezen verloor de vijand 1026 dooden, 1218 gevangenen, alsmede een vry groot aantal zware en lichte wa pens. In den Noordelyken front- -sector Werden sterke vyandelijke strijd krachten ingesloten en werden tegen aanvallen in den kiem gesmoord. In Egypte sloegen troepen van 't Duitsch-Italiaansche pantserleger een Britschen aanval af, die begon na een hevige voorbereiding door de artillerie. Een aantal pantserwagens werd kapot geschoten en er werden 200 gevange nen gemaakt. In de Golf van Suez beschadig den gevechtsvliegtuigen een groot koop vaardijschip op ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door afzonderlijke Britsche bommen werpers aan de kust van Het Kanaal en bij nachtelijke storingsvluchten in het gebied van de Noordzee werden vier vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden overdag spoorwegwerken en bedrijven der bewapeningsindustrie alsmede mili taire doelen in verscheidene plaatsen van Zuid- en Zuidoost-Enge- 1 an d Voor de monding van de Orino co in de wateren voor Freetown, voor N e w-F o u n d 1 a n d en in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duitsche duikboo ten 12 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 54.000 b.r.t. tot zinken. Daarmede hebben onze duik booten in de maand September 126 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 769.200 brt. tot zinken gebracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver groot ste resultaat van een maand overtroffen. Nog 14 andere koopvaardyschepen wer den door torpedotreffers beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke ma rine werden door strijdkrachten boven en onder water zes torpedojagers, twee hulpkruisers, drie torpedomotorbooten tot zinken gebracht, drie torpedojagers en talrijke torpedomotorbooten beseha- ■digd. 'Een torpedomotorboot werd buit gemaakt. In hetzelfde tijdvak vernietig de de Duitsche luchtmacht 35 koopvaar dyschepen met een gezamenlijken inhoud van 242.500 b.r.t. en beschadigde acht BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 4 Oct. tot en met 10 Oct. 1942: 51A brood 4 rants, brood of gebak. 51B brood y% rants, brood of gebak. 51 beschuit 1 rants, beschuit, brood of gebak. 51A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 51B vleesch rants, vleesch of vl.w. 51A aardapp. 2 kg aardappelen 51B aardapp. 1 kg aardappelen. 51 Melk1%, liter melk. 1-57, 2-57 res. 1% liter taptemelk. 51 tabak 1 rants, tabak.1) 51 cigaretten 1 rants, cigaretten.2) 4 Oct. tot en met 31 Oct. 1942. 402 algem. 1 kg siiiker. 403 algem. 1 rants, jam. 404 algem. 125 gr. peulvruchten. 405 algem. 125 gr. havermout. 406 algem. 250 gr. gort. 407 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 397 t/m 399 alg. 100 gr. kaas. 408 t/m 411 alg. 1 rants, bloem, broedt of gebak. 4-57, 4-58 res. 250 gr., rijst. 51, 52 versn.100 gr. chocolade. 53, 54 versn.100 gr. suikerwerk. 4 Oct. tot en met 28 Nov. 1942. 400 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 25 Sept. tot en met 6 Oct. 1942. 48 Boter rants, boter. 48 Vetrants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve rants, boter. 3-61, 3-62 reserve rants, boter. 4-61 reserve rants, boter. Biverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen; Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m 4e periode: 1 een heid brandstoffen (geen anthraciet). 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 31 Oct.: 370, 371 Algem. (Zeep), M-Zeep, M. Toilet zeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 3 Oct.: 49 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak; 52 reserve (taptemelk); 377 al gem., 382 t/m 390 algem., 392 t/m 395 algem. 46, 47, 48, 49 versn., 4-49, 4-50 reserve. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aardap pelen. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouwel, pers. van 25 j. en ouder. andere koopvaarders. Aan vijandelijke oorlogsvaartuigen bracht de luchtmacht een kruiser tot zinken en met medewer king van kustbatterijen vijf torpedoja gers, verscheidene bewakingsvaartuigen, een patrouilleboot en een vry groot aan tal motortorpedobooten, alsmede lan dingsvaartuigen van allerlei aard. Daarmede heeft de Britsch-Ameri- kaansche scheepvaart in September ai- leen door Duitsphe gevechtshandelingen 161 schepen met een gezamenlijken in houd van 1.011.700 b.r.t. verloren. Nog 22 andere koopvaardijschepen werden beschadigd. Hauptmann Hans-Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft, on overwonnen door den vijand, op het N.- Afrikaansehe oorlogstooneel den vlie- gerdood gevonden. Vervuld van ontem- baren aanvalsgeest heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 158 Britsche tegenstanders bedwongen. De weermacht betreurt het verlies van eeh waarlyk heldhaftigen stryder. Italiaansch weermachtsbericht. Vijandelijke door af deelingen tanks ge steunde infanterie heeft gisterenochtend stellingen in den Zuidelyken sector van ons front in Egypte aangevallen. Dë aan val werd onder gevoelige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Wy hebben ruim 600 gevangenen gemaakt, 'n Britsch vliegtuig werd in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Een an der toestel, dat door den afweer op den grond van Tobroek getroffen werd, was gedwongen in 't gebied van Marsa Lueh een noodlanding te maken. De beman ning, zes onderofficieren, werd gevangen genomen. Het bombardement der lucht haven Malta werd voortgezet. In de lucht boven het eiland vernielden Duitsche ja gers 6 Curtiss machines. f VRIJDAG 2 OCT. 1942. Halelujah! Looft den Heere uit de he melen; looft Hem in de hoogste plaatsen. Psalm 148 i 1. Zon Maan op onder op onder 7.41 19.17 15.22 Vandaag laatste kwartier. 10 Oct. Nieuwe maan. WAT TE VERKRIJGEN IS OP DE NIEUWE BONNEN. In verband met de aanwyzing der dis tributiebonnen voor de periode van 4 tot en met 31 October 1942, wordt nog het volgende bekend gemaakt. Voor gemeld tydvak zijn ter verkrij ging van havermout en peul vruchten twee bonnen, namelijk „Algemeen 404" en „Algemeen 405" aan gewezen. Bon „Algemeen 404" geeft recht op het koopen van 125 gram peul vruchten en bon „Algemeen 405" op het koopen van 125 gram havermout. Men kan derhalve ditmaal niet kiezen tus- schen 250 gram peulvruchten óf 250 gr. havermout, doch men kan van beide ar tikelen de helft verkrijgen. Voorts kan men, zooals bekend, voort aan op den jambon behalve 500 gram jam en dergelijke artikelen, ook 300 gram ge stampte muisjes of andere voornamelijk uit suiker bestaande boterhamstrooisels koopen. De term „voornamelijk uit sui ker bestaande boterhamstrooisels" komt in de plaats van de oorspronkelijk gebe zigde uitdrukking vruchtenhagelslag, aangezien gebleken is, dat het woord „hagelslag" een gedeponeerd handels merk is. Op den voor vermicelli aangewezen bon „Algemeen 407" is thans, behalve ver micelli en aanverwante artikelen, ook weer maizena, sago, aardappelmeel en puddingpoeder verkrijgbaar. Pudding poeders zullen in den vervolge zonder suiker worden vervaardigd. Het is ech ter mogelijk, dat nog puddingpoeder vervaardigd met suiker, voorradig is. Deze voorraden zullen mogen worden uit verkocht. doch aanspraak op levering daarvan kan niet worden gemaakt. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat bon „Algemeen 400" aan wezen ter verkrijging van koffiesurro gaat, ditmaal weer voor een tydvak van acht weken, derhalve tot en met 28 No vember 1942, is aangewezen. EXTRA VEELÈVERING. Na het ernstige geval van den veehou der in Amsterdam, wien de Secretaris- Generaal van het Departement van Land bouw en Visschery extra-leveringsplicht van 12 koeien had opgelegd, zijn thans nog drie gevallen in de provincie Noord- Holland te vermelden, waarin het ach terhouden van melk den betreffendén veehouders duur te stade is gekomen. Een veehouder in Landsmeer is extra- leveringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinken; een veehoudster te Am- steidam zal vier koeien, twee pinken en twee kalveren moeten afstaan, terwyl een veehoudster te Bussum vier koeien en één pink zal moeten missen. Deze veehouders, die de voedselvoor ziening van ons volk in gevaar brach ten, hebben deze ernstige gevolgen uit sluitend aan zichzelf te wyten. Universitaire studie met Lagere 'Schoolopleiding. Het is nog niet lang geleden, dat de toekomstmogelijkheden voor onze jeugd zoo goed als geheel afhankelyk waren van de financieele positie der ouders. Dat was de tijd, waarin onze universi teiten en hoogescholen voor het over- grootste deel werden bezocht door jon gelui die uit een paar bevoorrechte krin gen voortkwamen; op deze wijze hadden deze kringen in wezen het alleenrecht voor de bezetting van die leidende po sities, waarvoor een academische oplei ding noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel in de bestuursorganen, als in handel en industrie. Een staats- en particulier beurzen systeem moest er tezelfdertyd voor zor gen, dat de hooggeroemde gelijkheid van rechten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor ech ter maar heel weinig. Thans echter valt een kentering waar te nemen. Het Lan- gemarck-Studium heeft zijn leergangen voor onze Nederlandsche jeugd openge steld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot pl.m. 22 jaar, die meent, tot verdere vakschoolstudie of zelfs tot universitaire studie in staat te zijn, doch die deze stu die uit eigen middelen niet kan bekosti gen, krijgt door het Langemarek-Stu- dium de kans, een dergelijke opleiding te volgen. Bij de toelating spelen alleen de prestaties, die hij in staat is te leveren, een rol. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men zich wenden tot het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1