KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW TELEGRAMMEN - POLITIEBERICHTEN BURGERLIJKE STAND KOERSEN Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Almelo (4e pr. pl.), Ph. A. Warners te Koudekerke Geref. Kerken. Bero-epen: te Lopik (vac. H. Pol), J. v. d. Sluis te Oldekerk (Gr.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Vlaardingen, D? Driessen te Rotterdam-Zuid. Vrij Evang. Gemeenten. D r i e t a 1: te Franeker, H. C. Leep te Gouda, cand. J. Postma, hulppred. te B r e s k e n s en J. W. Verheij te Heerde. Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: benoemd te Rotterdam-Fijenoord, cand. F. J. Drent en cand. J. Vermaas, beiden te Rotter dam en cand. P. C. Vermeulen te Haar lem. Geref. Kerken: benoemd te Groningen, cand. R. K, Wigboldus, aid.; te Nieuwlande (N.-Br.), cand. J. Modde raar te Groningen. Ds A. J. $wart t- In verband met het overlijden van Ds A. J. Swart werd Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke een rouwdienst gehouden, waarin voorging Ds G. J. Derksen uit Groede, die tot tekst had gekozen 1 Cor. 4: 4b. Het is volgens den laatsten wil van overledene, aldus spr., dat niet zou wor den stilgestaan bij den persoon van den predikant, doch wel dat gesproken zou worden over de ondergeschikte plaats die hij innam tegenover God. Ds Swart had een gevoel van groote eenzaamheid. Er waren er maar weini gen, die hem begrepen en het met hem eens waren. Voor Ds Swart beteekende dat groote eenzaamheid, omdat hij niet anders kon, omdat hij anders tegen zijn overtuiging, tegen zijn geweten gehan deld zou hebben. Spr. vergeleek Ds Swart met Paulus, die immers ook heel vaak tegenstand ondervond. Doch Pau lus was overtuigd dat er maar één evan gelie was, doch vele menschen en ver schillende opvattingen van het evange lie. Paulus vervulde echter zijn ambt uit innige overtuiging en zeide: „Wie mij oordeelt is de Heere". Tot slot van den dienst zong de ge meente Gez. 158 7. Ds J» T. Huisman' f In den ouder- dom van 62 jaar is overleden Ds J. T. Huisman, Ned. Herv. pred. te Bozum (Fr.). De overledene werd in 1878 ge boren, studeerde aan de R. U. te Gronin gen en werd in 1905 door 't Prov. Kerk bestuur van Groningen tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten. Op 4 Febr, 1906 aanvaardde hij het predikambt te Niehove, terwijl hij vervolgens nog diende de gemeen ten te Termunten, Den Andel, Wolden- dorp, Noordwolde en Bozum. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Dr P. G. van Berge neemt 11 Oct. af scheid van de Geref. Kerk te Nieuw- Beets. Ds W. v. Dijk neemt 18 Oct. af scheid van de Geref. Kerk te Oudewater en doet 1 Nov. zijn intrede te Nijmegen, waar hij wordt bevestigd door Ds J. Douma, em.-pred. te Arnhem. Ds D. G. W. L. Roder, die met emeritaat ging, nam afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Blarieum en Laren, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding Van Filipp. 16. Cand. P. v. d. Spek wordt 25 Oct. door Ds K. v. Anken van Delft beves tigd als predikant der Geref. Kerk te Beetsterzwaag. Beroepbaar1 verklaarde Het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer A. C. Jalink, cand. te Utrecht, die zich beroepbaar stelt. Korte Berichten. De kerkeraadder Geref. Kerk van Smilde heeft van den kansel een getuigenis doen voorlezen waarin aangedrongen wordt op meer dere heiliging van den Sabbath. Examens staathuishoudkunde en Statistiek M.O. Naar de St.crt. van 28 dezer meldt, zal het mondeling gedeelte van de examens tot het verkrijgen van de akte vakbekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de staat huishoudkunde en de statistiek (K X) voor zoover die in de maand October van dit jaar in het openbaar zullen worden gehouden, zal worden afgenomen te Den Haag 7 en 21 October, 17 en 31 October en 30 October. ExamieriS K XL De secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming brengt ter algemeene kennis in de St.crt Zuid-Beveland? Kruiningen. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat dhr A. van den Berge als ambtenaar bij de posterijen alhier werd aangesteld. Al die 25 jaar is hij op het postkantoor Kruiningen werkzaam ge weest. Ook zijn vader dhr M. v. d. Berge heeft deze functie tot aan zijn pensioen gerechtigden leeftijd vervuld. Zeeuwsch-VIaanderen. Hoek. Als bijzonderheid kan. worden gemeld, dat in den tuin van den heer P. Hamelink-Bakker alhier een peer ge plukt werd (Triumph de Viënne) die het zeldzame gewicht had van 806 gram. no. 188, dat het mondeling gedeelte van de examens tot het verkrijgen van de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de gronden der gemeente-, provinciale en staatsinrich ting van Nederland (K XI), voor zoover die in de maand October van dit jaar in het openbaar zullen worden gehouden, zal worden afgenomen te 's-Gravenhage 7 en 21 October, 16 en 30 October, 17 en 31 October en 21 October. Geeni rijkssubsidie voor 13 Bijz. Kweekscholen!. In de Staatscohrant van 12 Aug. j.L is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming gepubliceerd, waardoor 13 bij zondere kweekscholen niet meer voor een rijksbijdrage in aanmerking komen. Te bevoegder plaatse heeft het A. N. P. een en ander vernomen omtrent de bedoelin gen van dit besluit en aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de op leiding onzer onderwijzers zijn aange bracht of aanstaande zijn. De rechtstreeksche bedoeling van bo venaangehaald besluit is om te komen tot een beperking van het getal onder wijzers. Het betreft hier een ingrijpende maatregel, al zijn niet alle kweekscholen welke onder het besluit vielen, met één slag verdwenen. Van deze 13 scholen zijn er 9 doorgegaan zonder rijkssubsidie, maar in het algemeen zonder een eerste klasse, zoodat hier alleen den huidigen leerlingen gelegenheid gegeven wordt, hun studie te voltooien. Definitief opge heven zijn de R. K. kweekschool voor onderwijzeressen te Maastricht, de Da Costakweekschool te Haarlem, de Chr. kweekschool te Leiden en de Chr. kweek school te Sneek. De leeraren aan alle 13 kweekscholen zijn in het genot gesteld van wachtgeld. Dit wordt echter niet uit betaald gedurende den tijd, waarop zij aan een niet-gesubsidieerde bijzondere kweekschool verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk inge voerd wordende achtste leerjaar natuur lijk een grooter getal leerkrachten, doch dit kan worden opgevangen, gezien het groote surplus, dat vermoedelijk aan merkelijk meer dan 5000 bedraagt. Bij de berekening hiervan is mede rekening ge houden met velen, die yeliswaar een an deren werkkring hebbeh gevonden, doch gaarne een betrekking bij het onderwijs zouden accepteeren. Bij de rijkskweekscholen zal met 1 September 1943 een nieuw algemeen leer plan worden ingevoerd, waarin meer aan dacht zal worden besteed aan de licha melijke oefening en het zangonderwijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe richting gewerkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie benoemd, onder voorzit terschap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs, P. van Nes, welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in het teekenonderwijs zal verande ring komen. De tot heden toegepaste methode voldoet niet in alle opzichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamens afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met dezen cursus aan de bestaande drie klassen is toegeyoegd. Door dit vierklas- sensysteem heeft men bereikt, dat de -leerstof beter verdeeld en meer uitge sponnen kan worden, terwijl de praeti- sehe opleiding op breedere basis kon ge bracht worden. De secretaris-generaal heeft aan de kweekscholen geschreven, dat wat de leerstof der verschillende vakken betreft, hij erop meent te kunnen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden vol doende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij erop aangedrongen, dat bij de kennis der natuur de alge meene beginselen der menschelijke ras senleer ter sprake zullen komen, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de verhouding van ons land tot het Duit- sche volk en het Duitsche Rijk sterk de aandacht verdienen. Bij de geschiedenis ware ook op de Germanen en hun kui tuur nader in te gaan. Het gaat naar de meening van den secretarisgeneraal niet aan, de aanstaande onderwijzers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo belangrijke onderwerpen onkundig te houden. ExameriS. Geslaagd voor het exa men motordrijver, J. Verhage te Middel burg. Westkapelle. Behoudens goedkeuring van den Secretaris-generaal van 't Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming zijn benoemd tot directeur van de avondschool voor Nijverheidson derwijs alhier, de heer A. Boone, alhier, en tot leeraren A. Vis te Souburg (lijn en vakteekenen) en P. E. Fijn, alhier (wis-, natuur- en werktuigkunde). De lessen worden door 45 leerlingen be zocht. De strijd tegen den clandestienen handel. De Haarlemsche recherche heeft aan gehouden een 48-jarige opperman, die van iemand f135 had ontvangen om clandestien tarwe, voor hem te koopen. De opperman eigende zich echter het 'geld toe.en vertelde aan zijn opdiacht- gever, dat hij met de tarwe was aange houden en dat ze in beslag genomen was. Doodelijke ongelukken. Tijdes een brand, die Maandagavond in de boerderij van den, heer A. Dekker te Ruinen heeft gewoed, waarbij alles een prooi der vlammen is geworden, is ook de heer Dekker in de vlammen omge komen. Achteraf rees het vermoedten van moord. Na een uitvoerig onderzoek is thans aangehouden de 20-jarige boe- rehknecht J. C. uft Zuidwolde. Hij is naar Hoogeveen overgebracht, evenals het stoffelijk overschot van het slacht offer. (A.N.P.) Op het stationsemplacement te En schedé is de 60-jarigd ploegbaas J. H. Kranenberg onder een wagon geraakt, vermoedelijk doordat hij een signaal niet had gehoord. K. is in het ziekenhuis overleden. Burentwist. In een wo ning aan het eind van den Laarderweg te Bussum is een burentwist met nood- lottigen afloop voorgekomen. Zekere L. had reeds geruimen tijd ongenoegen met O., aan wien hij een deel zijner woning had onderverhuurd. Het meeningsver- schil was langzamerhand tot een veete geworden. De twist liep zoo hoog, dat O. een hakmes nam en L. een zware slag op het hoofd toebracht. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. O. is in arrest gesteld. Oplichtersbende gear resteerd. De Bussumsche politie is dezer dagen een bende gewetenlooze op lichters op het spoor gekomen, die in het Gooi vermoedelijk verschillende wel gestelde burgers geld trachtte af te per sen. De heeren bezorgden het slachtoffer met hun methodes grooten schrik. Be kend is geworden, dat o.m. een vooraan staande Bussumsche familie de dupe dreigde te worden van deze bende, die een losgeld van f 20.000 vroeg; om den heer des huizes te „vrijwaren" voor moei lijkheden, aldus meldt de Telegraaf. De familie kreeg kortgeleden bezoek van eenige heeren, die zich voordeden als bevoegde ambtenaren en zeiden, een huiszoeking te komen doen. Zij traden daarbij vrij brutaal op en wenschten een voorraad levensmiddelen in beslag te ne men. Door het flinke optreden van een der huisgenooten gelukte de opzet niet. Later kwam een der mannen terug om mede te deelen, dat de heer des huizes volgens zijn geheime inlichtingen binnen kort gearresteerd zou worden. Men koesterde wel is waar eenigen argwaan jegens den brenger van dit on prettige nieuws, doch vreesde, dat de boodschap wel eens waarheid zou kun nen bevatten. Hoe het ook zij, men wachtte in spanning den loop der ge beurtenissen af. Dezer dagen verscheen de oplichter opnieuw, nu om mijnheer te spreken, die op dat oogenblik niet thuis was. Het verhaal, dat de man ditmaal deed, werpt een schril licht op de ongure practijken van' deze fc»ende. Hij vertelde namelijk, dat hij alle moeilijkheden," die YPor mijnheer zouden komen, uit den weg kon ruimen zoo men hem een bedrag van f 20.000 voor zijn bemoeiingen ter hand stelde. Hoewel de familie nu wel begreep, dat zij in handen was gevallen van een op lichter, hield men het hoofd koel en zon op een middel om dén bedrieger te ont maskeren. Een der huisgenooten toog op onderzoek uit, achtervolgde den oplich ter, nadat deze weer een bezoek had ge bracht en kwam op deze wijze te weten, dat de man in Huizen woonde. Toen was het oogenblik gekomen om de politie in de zaak te mengen. De oplichter begaf zich nogmaals naar zijn slachtoffer om over het losgeld te spreken. Men vroeg hem den volgenden dag terug te komen. Intusschen zou men het gevraagde bedrag van de fyank halen. Reeds meende de bedrieger het geld spoe dig in handen te zullen krijgen, maar op het bewuste uur hadden eenige politie mannen zich verdekt opgesteld in het huis en volgden vol spanning de onder handelingen. Toen men voldoende bewij zen in handen had, greep de politie in en arresteerde hem. Men is er reeds in ge slaagd 4 personen, onder wie een vrouw, te arresteeren. Goede vangst. Te Wormer- veer werden 5 personen gearresteerd, die zich tusschen 12 en 4 uur op den openbaren weg bevonden. De politie bleek met deze aanhouding een goeden vangst te hebben gedaan. Bij verhoor kwam vast te staan, dat men te doen had met een 5-tal beruchte Amsterdam- sche inbrekers, die om in te breken in een groote kruidenierszaak van een coöperatie met den laatsten trein uit Amsterdam waren gearriveerd. Met een hun in handen gespeelden sleutel van deze zaak trachtten zij den winkel binnen te komen, hetgeen echter niet gelukte, daar zij voor de verkeerde deur stonden. Na deze poging trachtten zij nog in een tweetal zaken in te bre ken, hetgeen door hun arrestatie werd verhinderd. V ij fling geboren. Volgens de Diario de Noticias heeft een negerin te Malange (Angola) een vijfling ter we reld gebracht. Evenals in het geval der Canadeesche vijflingen zijn het vijf meis jes, die allen leven en' een beslist gezon den indruk maken. ONZE AARDAPPELVOORZIENING. Het hoofd van de afdeeling Arbeidsbe middeling van het Rijksarbeidsbureau, dhr J. A. Knetseh heeft, aldus 't „Vad.", de vorige week, zooals wij meldden, een belangwekkend overzicht gegeven van hetgeen gedaan is en wordt ten behoeve van 'de oogstwerkzaamheden. De heer Knetseh deelde mede, dat tot nu. toe in ons land geen oogstwerkzaamheden ach terwege behoefden te blijven wegens ge brek aan de noodige werkkrachten en dat deze werkzaamheden normaal zyn verloopen. De overheid bleek paraat, zoodat er maatregelen werden getroffen om overal waar arbeidskrachten voor het aardap- pelrooien noodig waren, deze ter beschik king te hebben. Daarbij is gebruikt ge maakt, in Drente b.v. van de mannen van den Ned. Arbeidsdienst, terwijl in Zeeland scholieren een prijzenswaardig voorbeeld gaven door bij het rooien zeer waardevolle hulp te verkenen. Boven dien heeft men in sommige streken des lands arbeiders aan het werk gezet, die van elders kwamen, dus door verplaat sing van werkkrachten. Deze moeten door de boeren, die ter plaatse niet over voldoende mannetjes beschikken, wor den aangevraagd. Nu zijn er boeren ge weest, die, hoewel zij mannen noodig hadden, deze niet hebben aangevraagd. Terecht slaakte de heer Knetseh de ver zuchting niet te weten wat hen bezielde, want, zoo zeide hij, het is van het groot ste belang voor onze voedselvoorziening dat overal Aardappelen verbouwd wor den, die ook inderdaad gerooid worden. Doch de overheid heeft getoond te be grijpen, dat een dergelijk gedrag van boeren niet kan worden geduld. Om niet afhankelijk te zijn van de ongenegen heid van sommige boeren om arbeids krachten van elders te betrekken, is n.l. ■een gemachtigde aangewezen, die moet zorg dragen voor de coördinatie van de diensten, die bij de voorziening van ar beiders zijn betrokken en die voorts de bevoegdheid bezit om tegen onwillige boeren op te treden door het opleggen van boeten. Iedere boer is verplicht zijn aardappelen vóór een bepaalden da tum te rooien; indien hij daartoe niet in staat is en niet alle maatregelen heeft genomen om aan deze verplichting "te voldoen, kan de bewuste gemachtigde de te velde staande gewassen vorderen. De geldelijke opbrengst van deze aard appelen wordt den desbetreffenden boer uitbetaald, doch met aftrek van f 300 per H.A. voor het rooien. Dit bedrag is ongeveer het dubbele van het normale rooiloon. Deze bepaling is te beschouwen als de stok achter de deur om onwillige elementen er toe te brengen om, indien zulks noodig is, arbeiders voor het rooi en van. aardappelen aan te vragen. De bewuste maatregelen, n.l. het aan wijzen van een gemachtigde die op een en ander let en die de bevoegdheid heeft om eventueel te vorderen, lijken vrij kras, maar wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. In deze tijden van schaarcchte en blokkade kan het niet ge duid worden, dat er landbouwers zijn, die de voedselvoorziening saboteeren, want daarop zou hun gedrag toch fei telijk neerkomen. Aardappelen zijn, evenals het brood, 'n volksvoedsel bij uitnemendheid en derhalve zijn er groote belangen mede gemoeid dat de met aardappelen verbouwde gronden, het grootst mogelijke rendement geven. Daartoe bij te dragen is ongetwijfeld overheidstaak. Gelukkig spreekt d.e be wuste mededeeliug van sommigs boeren. Laat ons voor den boeren stand, die al in tal van gevallen getoond heeft, dat hem de voedselvoorziening van ons volk ter harte gaat, hopen, dat het bij sommige boeren blijven zal en dat de gemachtigde heel weinig of niets te doen zal krijgen. STOCKHOLM (D.N.B.) Volgens een speciaal bericht uit Washington meldt de Britsche berichtendienst, dat het Ame- rikaansche departement van Marine heeft medegedeeld, dat in het Zuidweste lijk deel van den Stillen Oceaan twee Amerikaansche transportschepen tot zinken zijn gebracht, het eene door tor pedo's, het andere door geschutvuur. LISSABON (D.N.B.) In de nabijheid van Guatamala is gisteren een groote Amerikaansche bommenwerper van het type „Vliegende vesting" neergestort. 12 van de 13 leden der bemanning kwa men daarbij om het leven. De 13e werd zwaar gewond. LISSABON (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een zware storm de haven van Lissabon geteisterd. Talrijke schepen kenterden en dreven af op de open zee. Hevig raasde de or kaan ook in de visschershaven, waar alle vaartuigen werden losgeslagen. Er zijn aanzienlijke verliezen aan visschers- booten geleden, waardoor de aanvoer van visch voor de Portugeesche hoofd stad gevaar loopt. Volgens de voorloo- pige berichten zijn verscheiden visschers die met boten onderweg waren, verdron ken. Gevondenl voorwerpen te Goes. In de maand September 1942 zijn aan Ihet bureau van politie te Goes, onderstaande voor werpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar nadere inlichtingen betreffende deze voorwer pen te bekomen: Een baalzak, 3 zilverbons van één gulden, een kinderbeursje, een zadeldekje, 5 Lipssleu- tels, een zilveren heerenhorloge, 2 vulpenhou ders, 7 distributiebonnen, 3 handschoenen, een poppetje, 7 portemormaie's met inhoud, 7 sta ven betonijzer, een regenjas, 2 tabakskaarten, eén paar klompschoeiffen, 5 ceintuurs, een ket tinkje met 3 sleutels, een spade, een kruis, een koffer met inhoud, een nagelgarnituur en haar- 1 strik, een brood, een cahier, een schaar en rij wielsleutel, een pulover, een houwer, een ge haakt taschje met inhoud, 2 zilverbons van één gulden, versnaperingenkaart en een zakdoekje, een gouden trouwring, 3 zilveren armbanden, een kindermanteltje, een rol asphaltpapier, een pakketje, een rozenkrans in etui, 7 rentezegels, een paknaald, een herkenningsteeken van een 1 motorrijtuig, een paar ijzeren handvesten, een ijzeren deurhengsel, een postzegel-album, een muts, een polshorloge, een bankbiljet van f 10, een huissleutel, een chronometer, een sjaal, een zakmes, een rol papier, een kinder-auto, 4 fruit kasten, een handkar, 2 leesboeken, een oorbel letje, een zilveren vulpotlood, een kinder-hand- taschje met inhoud, een schroeftang en een pet. De Inspecteur van Politie, RENEMAN. Goes, 1 October 1942. GOES. Huw.-aangifte: A. A. Heijnsdijk, 24 j. en D. C. H. Dagevos, 22 j. Getrouwd: J. A. Slot, 26 j. te 's-Gravenhage en J. J. Geluk, 27 j. Overleden: j. P. Boshof f, 71 j.J. A de Vos, 23 j. te 's-Heerenhoek. Van 19—26 Sept. YERSEKE. GehuwdC. R. Christiaanse, 24 j. en G. Biersteker, 23 j.; J, Bol, 26 j. en A. J. G. Meeuse, 24 j. Ondertrouwd: P. Vlaming, 26 j. en G. J. Rozee, 26 j. Geboren: Elizabet Agnes, d.v. J. J. War man en P. M. Nooteniboom te Vlissingen; Gil- lina Ida, d. v. J. Mol en P. van Stee. (I. C.) WESTKAPELLE. Geboren: Willeboord, z. v. W. Peene en W. Minderhoud;" Janis, z. v. J. Rcnelse en K. Minderhoud, Getrouwd: L. de Witte, 29 j. en P. de Witte, 34 j.; W. Huibregtse, 30 j. en M. Huibregtse, 23 j. OOSTKAPELLE. Getrouwd: W. Zwemer, 25 j. jm, en A. Clement, 23 j. jd. INCASSO-BANK N.V. - GOES Klokstraat 9, Tel. 2001-2410 Uitvoering van Beursórders van de Amsterdamsche Effectenbeurs van Woensdag 30 September 1942. V.K. Heden 4 Ned. 1940 H 1007a 1007a. 4 Ned. 1940 m. b. 101%10013/18 4 Ned. 1941 1007a 1007/18 37a Ned. 1941 995/ie 993/s 3 Ned. 1937 93% 933/s 337a Ned. 1938 9672 967s 3 Ned. Indië 1938 I 88% 887s Amsterd. Bank 136% 135 Incasso-Bank 134 Koloniale Bank 127 Ned. Ind. Hand. Bank 85 81% Ned. Handel Mij. cert. 126 125% Rotterd. Bank Cert. Twentsche Bank 146 141% A. K. U. 15372 151% Amsterd. Droogdok Van Berkels Patent 1337a 13372 Cert. Calvé Delft 12472 1207i Fokker 240 235 Gouda Kaashandel 13672 134% Heineken 2597a 252 Cert. Leverbrothers 170 161 6 Pref. idem 138 1377a Cert. Meelf. Ned. Bakk. 235 Ned. Gist Spiritus 305 Philips Lampen 280 264 Pref. idem 166% 163 N. B. De Schelde 125 121% Van Gelder Pap. 15472 150 Verg. Touw Fabr. 155 Pref. idem 133 Wilton Feijen. 171% 168 Billiton H 287 275 47a Bat. Olie 1027s 103 37a Bat. Olie 977a 98 Kon. Olie 315 2967s Amst. Rubber 175 171 Bandar Rubber 125 118 Deli Bat. Rubber 137 126 felessa Rubber 105 104 Serbadjadi 91 88 V. I. C. O. 137% 125 Holl. Am. Lijn 139 137 Kon. Boot 174 166 Ned. Scheepv. Unie 16672 1607a Rotterd. Lloyd 154 145% Mij. Nederland 150 142 H. V. A. 315 300 Javasche Cult. 159 154 N. I. S. U. 159 157 Verg. Cultuur 88 83 Deli Mij. 189 178 Senembah 153 149 Amst. Ballast 159 158 Blaauwh. Veem 11278 113% Pref. Gerzon 130 Het beursverloop van; gasteren beantwoordde in zooverre aan de gestelde verwachtingen,' dat vandaag alle fondsen weer in open 'hoeken mochten worden verhandeld. De opening was voor verschillende fondsen lager. Zulks lokte op haar beurt aanbod uit, waardoor de markt een ongeanimeerd voorkomen verkreeg. Eerst tegen het scheiden van de marlet volgde een herstel. De affaire was echter niet van dien omvang als de koersverliezen wel zouden doen vermoeden. Aand. Kon. Olie waren bij een koers van 295 pot., 20 punten lager op de tape versdhe-, nen. Hierop volgde een redres tot 299 pet. Na dien was het aanbod verne in de meerderheid waardoor de koers op 291 pet. belandde. Te gen het slot kon dfe koers zich tot 29654 pet. herstellen, waardoor het nadeelig verschil tot ca. 19 pot. werd teruggebracht. Aand. H.V.A. waren den dag eveneens gevoelig la^er begon nen. Na 18 punten lager te zijn gestart, was de noteering spoedig tot 300 pet. aangetrokken. Hierna was ook hier het aanbod overheer- schend, waardoor even na twee uur niet meer dan 294 pet. viel te maken. Vervolgens bewoog de koerscurve zich wederom in opwaartsche richting en was tegen half drie de 302 pet. bereikt. Per saldo bedroeg het nadeelig ver schil een veertien-tal procénten. Bij de speci fieke suikers varieerde het verlies tusschen 1 en 5 punten. In de rubberhoek ging 'het ten op zichte van de andere hoeken kalm- toe. Per saldo waren de nadeelige verschillen bij de in courante rubbers grooter dan bij het hoofd fonds dezpr rubriek. Zoo was b.v. het verlies bij aand. Deli Batavia Rubber en aand. Vico meer dan 10 pet. en bij aand. Deli Batavia Rubber 7 punten. Van de scheepvaartwaarden fluctueerde de koers van aand. Ned. Soheepv. Unie tusschen 156 en 161 pet., met een slot tegen het hoogste punt vatt den dag. Zulks kon echter niet verhoeden, dat het nadeelige ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3