FEUILLETON. buil weg te werken, die aan de Wol- „Bert-ua denkt er niet zoo over, zou ik gelederen en aan onze ztfde strijdt. De resultaten van deze reusachtige bedry- vigheid zijn ontzaglijk. BINNENLAND .(Wordt yervQlgd.) VOOR HOOFD EN HART UIT DE PROVINCIE Wy rullen er voor zorgen, dat de nood van het verleden niet terugkeert, dan zeg Ik, dat deze bezitters van wereldrijken daarvoor reeds lang vóór ons in hun eigen landen hadden kunnen zorgen. Wy moeten de vijanden tot de defini tieve overwinning verslaan. Dat geloo- ven wij en moeten'we ook doen. Als wjj de laatste maanden tot den Don konden doordringen, en stroomaf waarts deze rivier-volgend tenslotte de Woiga bereiken, Stalingrad bestormen en het ook zullen nemen waarop zij zich kunnen verlaten dan is dat voor onze vijanden in het geheel niets. Als wij doordringen tot den Kaukasus, dan is ook dat niets. Als wij de Oekraine bezetten, als wij de Donetskolen in bezit nemen, dan is dat alles niets. Als wy 65 of' 70 pet. van het Russische yzer kry- gen, dan is dat volstrekt niets. Als wy het grootste graangebied ter wereld practisch ontginnen voor het Duitsche volk en daarmee voor Europa, dan is dat in het geheel niets. Als wij ons van de oliebronnen verzekeren, is dat ook niets. Dat is alles niets, maar als Canadee- sche voorhoeden met een klein Engelsch staartje als aanhangsel naar Dieppe ko men en zich daar moeizaam negen uur vermogen te handhaven om daarop defi nitief te worden vernietigd, dan is dat een bemoedigend, wonderbaarlijk blijk van de onuitputtelijke, zegevierende kracht, die het Britsche imperium eigen is. Reeds in 1939 waren wij niets, want destijds blies Churchill zich reeds op: Ik kan de heugelijke mededeeling doen, dat het duikbootengevaar als definitief afgewend kan worden beschouwd. Wij hebben meer duikbooten vernietigd, dan de Duitschers ooit hebben bezeten. Dat wij hem uit den Balkan hebben geworpen, dat wy Griekenland hebben veroverd en Kreta bezet, dat zij in Noord Afrika verdreven zijn, dat is alles niets. Maar als er ergens een paar man landen om een eenzamen voorpost te overrom pelen, dan zyn dat daden, dat zijn pres taties. Hest tweede front. 2y zeggen: Het tweede front zal ko men. Daaromtrent wil ik niet zeggen; dat wij ons niet op het tweede front voorbe reiden. Of de heer Churchill de eerste plek, waar hij het tweede front wilde starten, handig uitgekozen heeft of niet, daarover zijn zelfs in Engeland de meeningen ver deeld. Maar geheel afgezien van de plaats, die hij den volgenden keer uit zoekt, mag hij overal van geluk spreken, als hij negen uur aan wal blijft. In mijn oogen heeft het jaar 1942 reeds de zwaarste beproevingen afehter zich. Dit was de winter 1941'42. Ik mag wel zeggen, dat in dezen winter het Duitsche volk en inzonderheid zijn weermacht door de 'Voorzienigheid gewogen zijn. Iets er- gers kan en zal er niet meer komen. Het was een zeer moeilijke, zeer harde be proeving. Desondanks hebben wij dezen moeilijksten tijd niet alleen overleefd, maar wij hebben het klaar gespeeld de aanvalsdi.visies opnieuw op te stellen en resp. te vormen, die bestemd waren tot opening van het nieuwe offensief. Dit offensief verloopt nu niet zooals onze tegenstanders hadden gedacht. Het program. Voor dit jaar hebben wij een heel eenvoudig program opgesteld: 1. Onder alle-omstandig heden datgene vast te houden, wat vastgehouden moet worden, d.w.z. den ander te laten aanstormen, waar wij zelf niet voornemens zijn op te rukken, stevig stand te houden en af te wachten wie hier nu het eerst vermoeid raakt. 2. Onvoorwaardelykdaar aan te vallen, waar de aanval onder alle omstan digheden noodzakelijk is. De Prestaties. Het eerste doel was de beveiliging van onze domineerende stelling bij de Zwarte Zee en de definitieve zuive ring van het schiereiland de Krim Twee slagen, die om K e r t s j en die om Sebastopol hebben hiertoe ge diend. Nadat wij dit in orde hadden ge bracht, scheen het ons noodzakelijk een INKEER. 26) Door H. Kingmans. „Dat begrijp ik wel, jongen. Het is gebeurd. Je hebt ons er niet in gekend, misschien omdat je wel wist, wat wy zouden zeggen. Moeder heeft je -al op de hoogte gebracht, denk ik. We hebben tegen Sjoukje alleen, dat zij ongeloovig is. Van zoo'n huwelijk komt, wat het kerkelyke betreft, niets terecht, dat spréékt. Begrijp je nu niet, dat wy dit eerst moeten verwerken? We hebben je anders opgevoed dan je laat uitkomen in je leven. Het smart ons geducht, dat jy den goeden weg niet volgt. Geef ons nu tijd, om ons in te denken in den nieu wen toestand." Jelle smeekt bijna. Het treft Bertus dieper dan hy het wel wil doen voor komen. Hij is vader anders gewend. Wer kelijk doet hy er het zwijgen aan toe. Alleen...... als Lemaire morgen mocht informeeren, wat zyn ouders er wel van zeggen, dan kan hy niet positief zijn. En fin, dat zou tóch niet kunnen. Hij weet eigenlijk wel, dat Sjoukje niet de ge- wenschte schoondochter is, maar daar is niets aan te veranderen. Hij houdt nu eenmaal van haar en zij van hem. Zy t.weeën moeten met elkaar door het le ven, of vader en moeder dat goedkeu- c h o f was ontstaan. Zij werd afge- snoerd en de tegenstander vernietigd, resp. gevangen genomen. Toen kwam de volgende taak: voor bereiding van den doorbraak naar den Don. Intusschen had de tegen stander van zijn kant als oogmerk een groot offensief gekozen, namelijk van Charkof uit door te breken naar den oever van den D n j e p r om daardoor ons geheele Zuidelijke front te doen in storten. U zult u wellicht nog herinneren, met welk een geestdrift onze tegenstanders deze operaties volgden. Zij eindigden in drie slagen met de volledige vernietiging van meer dan 75 divisies van onzen Rus- sischen tegenstander. Daarop volgde toen het begin van ons eigen groote offensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laatste groote tarwegebieden te ontne men, in de tweede plaats hem de laat ste rest der steenkolen te ontnemen, waarvan cokes gemaakt kan worden, in de derde plaats zijn oliebronnen te be reiken, en ze te nemen dan wel althans af te sluiten. De aanval zou dam in de vierde plaats worden voortgezet om zijn laatste, grootste verkeersader, de Wol- ga, af te snijden. Hier werd als doel gesteld de streek, die tussehen de bocht van den Don en de Wolga zelf ligt en als plaats Sta lingrad, niet omdat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend omdat dit een strategisch belangrijke stad is en omdat ons duidelijk voor oogen stond, dat door de uitschakeling van Dnjepr, Don en Wolga 'als verkeerswe gen voor Rusland hetzelfde of iets er- gers geschiedt als voor Duitschland het geval zou zijn, als we den Rijn, Elbe en Oder en den Donau zouden verliezen. Want alleen op dezen reusachtigen stroom, de Wolga, wordt in zes maanden ongeveer 30 millioen ton goederen ver voerd. Dat is afgesneden en wel reeds geruimen tijd. Thans wordt er vooral ook een eind gemaakt aan de positie van Stalingrad. Daardoor wordt deze grendeling bereikt en versterkt en u kimt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek kan wegkrijgen. De or'ganislatie. Ik mag u wel zeggen, dat wij ons na tuurlijk de organisatie van dit gigan tische gebied, dat wij thans beheersehen als nieuwe taak hebben' gesteld. Er zijn tienduizenden kilometers spoor lijnen, die wij nu herstellen of wel se dert lang hebben hersteld. Dit reusach tige verkeersnet, dat thans reeds voor 't grootste deel op Europeesche spoor breedte is gebracht, was volkomen ver woest. Geen honderden, maar duizenden bruggen moesten opnieuw worden ge bouwd. Dit alles is thans in enkele maanden geschied of zal binnen enkele weken voltooid zijn. Wij organiseeren achter het front het verkeer en den landbouw. Het gebied moet worden ontgonnen. De eerste, zij het ook nog bescheiden resultaten van dit optreden hebben wij tot onze vreugde voor het Duitsche volk toegankelijk kunnen maken. Maar u kunt ervan overtuigd zijn: wy zijn daar nog maar aan het begin. Volgend jaar al zal dit gebied geheel anders georganiseerd zijn. En eindelijk komt daarna de organisatie van het algemeene economische leven en daarna komt de mijnbouw. Ook hij moet worden ontgonnen. Daarna komt de elec- trische stroom. Daarbij komt nu, dat de bevolking wordt bevrijd van den druk der bolsje wistische macht, die ook thans nog mil- lioenen menschen ginds psychisch ge vangen houdt in een versaagdheid en men mag wel zeggen in een angst, waar van men zich in Duitschland en in an dere landen haast geen voorstelling kan maken. Dit is de angst voor den,commis- saris, voor de Gpoe, voor het geheele bewind, waarvan millioenen menschen vervuld zijn. Dat alles moet langzamer hand verdwijnen en het verdwijnt ook. Er zijn daar vele gebieden, waar de geheele bevolking reeds ten getale van millioenen met ons meewerkt en er Zijn andere gebieden, waar zij reeds in onze ren of niet. Vóór hij Lemaire kan inlichten, is deze reeds op de hoogte. Want de kaasman is in den loop van den volgenden voor middag op de boerderij van Sevenster, waar hij Jelle ontmoet. „Wat zeg je me daar nu van, Laan- veld? Had je ooit gedacht, dat wy in de familie zouden komen?" „Neen, baas, dat had ik zeker niet ge dacht. Ik weet niet, of het wel verstan dig is van Bertus. Het standsverschil, hé?" „Larie, larie," meent Lemaire en hij meent het oprecht. „Bertus is een flinke vent en daarop komt het aan. Hy komt ook uit een goed nest, nu, wat wil je meer? Ik heb met plezier mijn dochter aan hem gegeven. Die twee vinden het wel. Hij kan later de zaak krijgen. Zyn broodje is zeker." „Zeker is niemands brood," zegt Jelle zachtjes. „We kunnen op egns alles ver liezen." „Dat is jullie kletspraat weer. Natuur lijk: als de hemel valt, zijn we allemaal dood. Maar, apropos, mijn dochter is niet van jullie/«oopt. Hoe zit dat?" „Dat vinaen we heel erg jammer, baas, eerlijk is eerlijk. Sjoukje is er niet min der om. We kennen haar. Zy is welkom by ons. Maar het verschil is er en blyft er. Dat is heel jammer." Daarby komt nu voorts aan on?en kant nog de verdere uitbreiding van onze bondgenootschappen met aan de spits de samenwerking met onzen oudsten bond genoot Italië. Niet slechts aan één front strijden wy gemeenschappelijk, maar he den ten dage reeds aan een geheele reeks fronten. Hieruit blijkt, dat alle verwachtingen van onze tegenstanders, die meenen dat zij dit bondgenootschap kunnen losma ken, idiotie zijn. Wij weten heel precies, wat het lot van het Duitsche en Italiaan- sche volk zou zijn, maar bovendien weten wy ook nog, wht het lot van Europa zou zijn, als de andere wereld ooit een over winning zou kunnen bevechten. Duitschland en Ifalië, evenals Spanje en een geheele reeks andere Europee sche volken, Roemenië, enz., hebben met het bolsjewistische probleem afgerekend. Of de overige wereld daarmee eveneens zal afrekenen, zal eerst uit dezen oorlog blijken. Maar dat deze overige wereld het niet met ons klaar speelt, daarvan kan zij overtuigd zijn. Als wij al onze bondgenooten en degenen, die aan onze zijden strijden, Roemenen en Hongaren, Kroaten en Slowaken en vooral in het Noorden de Finnen en voorts de Span jaarden, enz., als wij hen allen bijeen ne men, kunnen wy werkelijk zeggen: het is thans reeds een kruistocht van Europa. Daarbij komen de Germaansche vrij willigers van onze Waffen S.S. en eigen legioenen van afzonderlijke Europeesche staten. En nu is, nadat ik de laatste maal tot u sprak, Japan eveneens tot dezen oor log toegetreden. (Slot volgt.) VERKOOP VAN RIJWIELEN OP IN OMLOOP ZIJNDE BONNEN WEDER TOEGELATEN, Geldigheidsduur dézer* bonnen) verienjg'd tot) 31 October a.s. In den loop van de vorige maand is een verbod uitgevaardigd van het ver zeggen," lacht Lemaire. „Trouwens, die is wel iets anders dan de ouwe lui!" „Dat hebben we allang gemerkt, Le maire. Helaas! En nu zijn we bang, dat we den jongen geheel gaan verliezen." „Vanzelf. Als hij trouwt, zijn jullie hem kwijt, evenals wij onze dochter. Zoo gaat dat. Maar ik ben toch blij, dat jul lie Sjoukje niet met een scheef oog zul len aanzien. Daar zou ik gauw een eind aan gemaakt hebben, dat snap je. Maar het is beter zóó. Wat heb je aan gehar rewar?" „We hadden haar liever niet als schoondochter, omdat de godsdienst ver schil maakt. Zoo is het. Maar anders, Sjoukje is een veel te aardig meisje, om haar niet behoorlijk te ontvangen. Daar kunt u wel op rekenen. Alleen, Bertus zyn we kwijt en dat bedoel ik heel an ders dan u daareven zei. Dit'leven gaat voorbij, Lemaire, en dan komt de eeu wigheid. Daarop moeten we ons voorbe reiden. God vraagt dat van ons. Bertus is op dat punt een zwakkeling, dat we ten we. Als hy een vrouw krijgt, die hee- lemaal onkundig is van onze levensbe schouwing, dan zakt hij nog veel verder weg. Daarom zijn we hem kwijt. En hij is zichzelf kwijt. Neem me niet kwalijk, Lemaire, ik zeg het maar ronduit, nu u my er naar vraagt." koopen of anderszins afleveren van rij wielen aan het publiek door den klein handel, zoodat het in de laatste weken niet mogelyk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken in overleg met het rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor kleinhande laren met ingang van 1 October a.s. is opgeheven, met dien verstande echter, dat nieuwe bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Van den lsten October af kunnen de rijwielhandelaren derhalve weer rijwiel- bestel- en afleveringsborinen in ont vangst nemen en daarop, hetzij uit voor raad, hetzij na het betrekken door be stelling per bestelbon van fabrikant of grossier, toerrijwielen aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar en afnemer is vooral ook, dat de geldig heidsduur zoowel van bestel- als van af leveringsbonnen, voorzoover daarop een in Augustus 1942 vallende idatum is vermeld, is verlengd tot 31 October 1942. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan doch alleen op de thans nog in omloop zijnde geldige bonnen. Vrouwelijke werkkrachten. Ter aanvulling op de mededeelingen over de bemiddeling van arbeiders naar- Duitschland verneemt de „Telegraaf" nog van officieele zijde, dat zich bij de 1600 gevallen, waarin de dienstplichtver ordening tot op heden is toegepast, geen vrouwen bevinden. Ook thans zal bij het te werk stellen van vrouwelijke arbeids krachten op dezen regel slechts één uit zondering worden gemaakt: 1. Bij het plaatsen Van vrouwelijke Ne- derlandsche werkkrachten in de textiel industrie in de grensstreek, waarbij zal worden zorg gedragen, dat de aldus be middelden zoo mogelijk dagelijks op zijn minst echter ieder weekeinde naar huis kunnen terugkeeren; 2. Bij het plaatsen van vrouwelijke werkkrachten in de confectie-industrie te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ook hier betreft het feitelijk slechts ar beidsters, die in werkelijkheid in de confectiebedrijven thuisbehooren, doch die sedert eenigen tijd op andere wijze werkzaam zijn. Het ligt in het voorne men, deze arbeidskrachten uitsluitend te werk te stellen in bedrijven te Amster dam, Rotterdam en Den Haag, ten einde aldaar dringende werkzaamheden ten behoeve van het Duitsche en Nederland- sche bedrijfsleven te verrichten. Meer zondagsarbeid in de mijnen. Sinds eenigen tijd is in het Nederland- sche mijnbedrijf de Zondagsarbeid inge voerd, met dien verstande, dat eenmaal per maand op Zondag moet worden ge werkt. Ter bemiddeling van de brandstof voorziening is thans aan de mijnwerkers medegedeeld, dat zij voortaan tweemaal per maand op Zondag arbeid zullen moe ten verrichten. Behalve het dubbele dagloon, zullen zij ook voor den tweeden Zondag als versnapering veertig sigaret ten, acht reepen chocolade of een kwart liter jenever ontvangen. Arbeiders onder de 19 jaar zullen echter de jenever niet kunnen krijgen. Bovendien zullen de mijnwerkers extra levensmiddelen ont vangen. Honden- en Kattenbrood. Voor de periode van 1 tot en met 31 October 1942 wordt op de bonnen no. 10 van de voederkaart voor honden en van de voederkaart voor hondenbrood (groep K), resp. voor honden en katten, volgens dezelfde normen als voor de vooraf gaande periode hondenbrood, resp. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 October zijn de bonnen no. 10 van bedoelde kaarten ongeldig; zij mo gen nadien niet meer worden aangeno men. Per 1 November weer babywol. Sinds 1 September is er geen wol meer verstrekt voor baby's en aanstaande moeders. „Het Volk" verneemt thans, dat er met ingang van 1 November weer een regeling komt voor distributie van babywol. De bijzonderheden van deze regeling zullen nog nader bekend ge maakt worden. Een kleine advertentie In de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 65 cent bij vooruitbetaling. De opvoeding van het huisgezin is een andere detoi in de school, het gaat niet naar een| rooster van werkzaamheden naar dag en uur. Die opvoeding bestaat niet alleen in onderwijzing, maar in raadgeving en vermaan, in leiding en waarschuwing, be moediging en vertroosting, verzorging e; deelneming. Alles voedt in het huisgezin op: de handdruk van den vader, de stem van de moeder, de oudere broer, het jongere zusje, de zuigeling in de wieg, de kranke lieveling, de grootouders en de kleinkin deren, de ooms en de tantes, de gasten en vrienden, de voorspoed en de tegen spoed, de feestdag en de rouwtijd, de zondagen en de werkdagen, de bede en de dankzegging, de lezing van Gods Woord, het morgen- en avondgebed. Alles is bezig elkander op te voeden van dag tot dag, zonder opzet, zonder plan, zonder methode of stelsel. Het is het leven zelf, dat hier opvoedt, het ryke, onuitputtelijke, alzijdige, groote leven, ja, het huisgezin is de school des levens, omdat het er de bronen de haardvan is. Prof. Dr H. Bavinck. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 2 October 1942. 's Morgens tot 7.41 u. 's Avonds van 19.17 u. Middelburg. Benoeiming:, De heer Mr P. E. Vo gelvanger, thans werkzaam bij de politie te Middelburg, Afd. reisvergunningen in Zeeland en waarnemend Griffier bij het Kantongerecht te Middelburg, is met in gang van den datum van indiensttreding benoemd tot Substituut-griffier by het Kantongerecht te Rotterdam. Afscheid' bij del politie. De agent van politie N. de Witte, met ingang van 1 Oct. 1942 benoemd tot hoofdagent van politie-titulair, heeft met ingang van dien datum den politiedienst met pensioen verlaten. Voor zijn vertrek heeft hij af scheid genomen van het politiecorps en werd hij bij die gelegenheid door den kopschef, dhr Avink, waarn. commissa ris van politie, in hartelijke bewoordin gen toegesproken. Als blijk van waardeering werd hem nemens het corps een zilveren vulpotlood en een schemerlamp aangeboden, terwijl hem ook 'n bloemenhulde werd gebracht. Het springen) van r'ijdlenlde tram. Het springen van en op een rijdende tram scheen zich den laatsten tijd meer en meer uit te breiden, waarom een uitge breide controle door de politie daarop thans Wordt uitgevoerd. Thans maakten zich daaraan schuldig een vijftal perso nen, t.W.: C. B., J. J. H., W. F. v. d. R., A. d. M., J. P. v. R. en A. B., die daar voor het gebruikelijke „bonnetje" zullen ontvangen. Goes. Jubileum directeur P.T/T.-kantoor. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer P. Visser, directeur van het P.T.T.-bedrijf, in dienst trad en wel als surnumerair te Bergen op Zoom. De heer Visser heeft in zijn loopbaan verschillen de rangen doorloopen. Zoo was hij o.a. in 1904 werkzaam f\e Middelburg, als surnumerair, werd hij in 1905 benoemd tot commies 4e kl. aldaar, waarna hij in dat jaar werd verplaatst naar Vlis- singen. In, 1909 werd hij werkzaam ge steld op net zeepostkantoor te Vlissin- gen; ook pater in 1918 was hy weer te VMssingen in functie. Op 1 Jan. 1920 werd hij bevorderd tot commies, it 1928 tot referendaris 2e kl. en in 1930 tot referendaris le kl. Op 1 Juni 1937 trad hij in functie als direc teur van het P.T.T.-kantoor te Goes. Het personeel heeft hem in de afge- loopen 5 jaar leeren kennen als een hu maan chef, (die goede leiding weet te ge ven. Hij wordt door al zijn ondergeschik ten dan ook hoog geacht en gewaar deerd. Ook het publiek weet, en heeft ervaren, dat zijn belangen zooveel als maar mogelijk is door den heer Visser worden behartigd. De politie heeft tegen M. H. proces verbaal opgemaakt wegens onvoldoende verduistering van zijn woning. Midden op de groote heidevlakte tussehen Wezep en Oldebroek ligt,een gehucht van ongeveer 150 woningen, welker inwoners thans weer een bestaan vinden in de vervaardiging van de bekende heiboenders. - Boendermakers aan den arbeid. Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m Gebrek aan vitamine F, gevolg van vet-arm voedsel, bedreigt de teint van steeds meer vrouwen en meisjes. Wacht niet, tot ook Uw teint het slachtoffer wordt. Gebruik dagelijks Dobbelman's Castella Crèmes, die met hun rijkdom aan vitamine F de jeugd en de frischheid van de huid in stand houden, en de gevolgen van vitamine-F gebrek weer ongedaan maken! VITAMINE F CRÈMES t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2