DAGKALENDER DONDERDAG 1 OCT. 1942 57e JAARGANG No. 1 Publieke oneerbaarheid. Verdere Duitsche opmarsch in den Kaukasus - De aan- binnenl; val op het Amerikaansche sectoren In het Noorden van strijd op Madagascar troepentransport - Nieuwe Stalingrad bestormd - De 2 Oct. Laatste kwartier. 10 Oct. Nieuwe ïnaan. De Duitsche winterhulpactie geopend. Rede van Hitier - Wat het Duitsche leger heeft bereikt De organisatie van het veroverde gebied. Bureaux: Lange Vorststr.at 70 Goes, Postrekening no. 44455 - 1 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND AdvertentiSn 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto TO cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Als wij mogen afgaan op mondeling^ en schriftelyke uitingen over de gedra gingen van vacantiegangers uit d groote steden, die hun vacantie deze zomer in Brabant, Gelderland, Limbur; en Overysel doorbrachten, dan is het mf de publieke eenbaarheid in sommij 5 kringen wel droevig gesteld. Er is groole ergernis gewekt door de (ont)kleedirg van een aantal „toeristen" en het scheen wel, alsof bjj sommige lieden de remnjta totaal losgegooid waren. Zoo lezen wij in „De Kampeer-Ki pioen" „Het ligt voor de hand, dat kampèr- ders bij voorkeur hun kampen en kaip- jes betrekken in eenzame streken, ter van de groote steden en het drukke ver keer. Hier voelen ze zich vrij van de te- bondenheid van het leven-van-alle-dafen van de steedsche conventie. Voorüj de jongeren voelen behoefte aan dit vrij heidsgevoel uiting te geven door mn gedragingen, hun kleeding e.d. Hun hoi- ding tegenover de plaatselijke bewoters, vaak minder plezierig aangeduid alsl,,in boorlingen", is in deze overmoedigs en uitgelaten stemming soms zoodania dat ze op de menschen een indruk ilaakt van superieure minachting. Deze iadruk wordt versterkt door de onconventbntele kleeding en verdere gedragingen der kampeerders: „Die stadsjongere en -meiden denken, dat ze zich hier tegen over ons alles kunnen permiteeren", denkt menige' plattelander. „Deze reacties hebben het kanpeeren al heel -wat schade en moeilijkheden be rokkend. Ze zijn oorzaak van velcjbeier- kende bepalingen en kampeerveibocen, al werden deze formeel op geheel» ancere motieven verdedigd. Officieel |an het heeten, dat het kampeeren widt be- perkt of verboden op veiligheidsjronc.ën, inderdaad heeft de rustige ameepte geen zin een invasie te tolereïen jan benden naaktloopers, die de hele loei op stelten zetten, tot in den naait zitten te zingen, de bevolking brutaliperer en aanleiding geven tot allerlei I vermoe dens, de zedelijkheid betreffende". Waar zelfs in dezen erlistigji tijc bij sommigen het zedelijk besef \pl becpn- kelijk verzwakt blijkt te zijn, In aai/ge zien een groot deel van het geignalêer- de kwaad op publiek terrein vordfj be dreven, heeft zeker de Overhel hier een taak om de noodige maatreg en uit te vaardigen. Niet, omdat dit et kwaad tot in den wortel zal uitroen de Overheid kan nu eenmaal H zondige hart niet veranderen maa omdat op haar de plicht rust, m zooveel in haar vermogen is, te wain voor de publieke eerbaarheid op dei weg en in publieke plaatsen. Geen macht ter werelc'oefent een meer ondermijnende en moeiende wer king op het leven der maat'happij dan juist de zedeloosheid, voorakanneer die schaamteloos in het publiekan den dag treedt. De Overheid heeft daarc, als diena resse Gods, de roeping oïhier nauw lettend toe te zien en, wa- noodig, in te grijpen. In dit verband dienen geiemd te wor den de maatregelen, doorummige bur gemeesters van groote sten genomen ten opzichte van minder.rige meisjes, maatregelen, die wellicht laas door an dere gevolgd zullen moeh worden. Voorbarig pessimisme uitrent het rookertje. Op het oogenblik loopi er weer tal rijke geruchten over de yag: Hoe lang zullen wij nog rookei schrijft „Het Volk". Dezer dagen brac! zelfs een on zer dagbladen het sensa|neele bericht, dat de productie van siren op 21 De cember zou worden stop zet en de si garettenindustrie een dlelijke inkrim ping zou ondergaan, dl slechts, één derde deel der fabriek zou blijven. Daaruit zo lijk de conclusie kunn< sigaren en minder sigai ten. aan het werk nen gemakke- trekken, geen „Het Volk" vernam zijde dat van een stop garenindustrie op een den datum op het oo, kend is. Uiteraard wc van sigaren steeds moei Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: In het Noordwesteiyk deel van den K a u k a s u s en ten Zuiden van den T e r e k zyn Duitsche en met hen ver bonden troepen in harde aanvalsgevech- ten verder opgerukt. In Stalingrad werden nieuwe sectoren van het noordeiyk stadsdeel be stormd. Bij vergeefsche afleidingsaanvallen verloor de vijand 34 tanks. Aan het front aan den Don hebben Duitsche en Italiaansche troepen ver scheidene pogingen van de balsjewieken om over te steken, afgeslagen. Hongaar- sche troepen wierpen een vijandelijke groep strijdkrachten in tegenaanval te rug. In den Noordel ij ken sector heb ben eigen aanvalsacties ondanks taaien tegenstand geleid tot successen. Sterke formaties van de Duitsche luchtmacht en Kroatische gevechtsvliegers hebben daarbij den Sowjets zware verliezen toe gebracht. Archangel is in den afgeloopen nacht opnieuw gebombardeerd. Uitge breide branden lieten de goede uitwer king van dezen aanval zien. In den tijd van 15 tot 28 September werden 816 Sowjetvliegtuigen in lucht-, gevechten, 131 door luchtdoelgeschut van de luchtmacht en 22 door formaties van het leger neergeschoten, 4 werden buitgemaakt, 17 op den grond vernield, zoodat de totaalverliezen 990 vliegtuigen bedroegen. In dienzelfden tijd gingen er aan bet Oostelijke front 77 eigen vlieg tuigen verloren. In den afgeloopen nacht zijn Britsche bommenwerpers in geringen getale naar het gebied van de Oostzee gevlogen. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtstoestellen hebben met succes overdag aanvallen in scheer- vlucht ondernomen op militaire doelen in verschillende plaatsen in Zuid- en in Zuidoost-Engeland. Kalmte aan het Egytische front. Geen enkele opmerkelijke gebeurtenis aan het Egyptische front. Duitsche ja gers hebben zes vijandelijke machines neergeschoten tijdens luchtgevechten een zevende toestel werd neergeschoten door het luchtafweergeschut van To- broek. Een vijandelijke aanval op Porto Em- pedocle en een naburig plaatsje eischte 16 dooden én 13 gewonden onder de be volking en bracht schade toe aan enkele huizen. Britsche vliegtuigen hebben bom men geworpen op La Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade gemeld. Officieele mededeeling inzake verbi etiging troepentran'siport (D. N. B.). Daar de Britsche en Ame rikaansche berichtendienst het tot zin ken- brengen van de drie groote troepen transportschepen in bet centrale en het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan probeeren te ontkennen, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: 1. Het convooi, waartoe de tot zinken gebrachte schepen van het type „Vice roy of India", „Reina del Pacifico" en „Derbyshire" behoorden, koerste nahr het Noor der-kanaal tusschen Ierland en Noord- S chotland. 2. Het transportschip van het type „Viceroy of India" werd op 25 Sept. des namiddags omstreeks 16.30 uur getorpe deerd en tot zinken gebracht. 3. Het transportschip van het type „Reina del Pacifico" werd op 26 Sept. tegen 01.00 uur in het zeegebied op on geveer 55 gr. Noorderbreedte en 26 tot 27 gr. Westerlengte getorpedeerd en tot zinken gebracht, d.w.z. ongeveer 750 zee van bevoegde ting onzer si- reeds bepaal- itlik niets be- t de productie kr. Wij hebben met een afloopende ine tie te doen en dat zal ook wel zijn inv >d hebben op de distributie. Er bestaat her volgens deskundigen altijd b§ de mogelijk heid, om door nieuwen a&ivoer van si garentabak en ruimere verwerking van surrogaten de production» den gang te houden. Op het oogent|k is er nog si garentabak voldoende It tiet eind van het jaar. Van een wijziging inde geproduceer de hoeveelheid sigarete: is op het oogenblik niets bekenx Doordat een grootere concentratie jii ceze industrie is voorgenomen zullenjeerge fabrieken worden gesloten, dora r zijn op het oogenblik geen gegev is voorhanden, waaruit men zou kunnu ipmaken, dat het sigarettenrantsoen «snvermindering zal ondergaan. mijlén ten Westen van den ingang naar het Noorderkanaal. 4. Het transportschip van'het type „Derbyshire" werd op 26 Sept. 's nachts tegen 23.30 uur op ongeveer 55.30 gr. Noorderbreedte en 18.30 gr. Westerleng te getorpedeerd en tot zinken gebracht, d.w.z. ongeveer 400 zeemyien ten Westen van den ingang van het Noorderkanaal. De officieele Duitsche instanties zullen in de eerstvolgende dagen nieuw be wijsmateriaal over het tot zinken bren gen van de drie groote transportschepen publiceeren, zoodat de Britsche en Ame rikaansche pogingen om dit te ontken nen, ontzenuwd zijn. De strijd op Madagascar. De Britsche premier heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Fran- sche tegenstand op Madagascar thans definitief is gebroken. De troepen in het Zuiden hebben zich overgegeven. Het feit, dat de operaties op Mada gascar zoo spoedig konden worden ge ëindigd, is volgens den premier als een verdienste van de Engelsche vloot te be schouwen. Over de gevechten op Madagascar wordt te Vichy echter officieel meege deeld, dat de opmarsch der Engelschen na den val van Ëehinge op j.l. Vrijdag is vertraagd. Maandagavond hadden de Britten Anbatolamv op 17 km ten Zuiden van Tananarivo nog niet bereikt. Sinds den val van Behinge wordt de strijd voortgezet in de wouden van Ma dagascar, die zich uitstekend leenen tot het vormen van talrijke weerstandsnes ten. Uit Vichy meldt Interinf: De ontwik keling van de situatie op Madagascar doet volgens Fransche opvatting de mo gelijkheid van een aanval op Dakar niet uitgesloten voorkomen. In afwachting van een dergelijken aanval heeft de gouverneur-generaal van Fransch-West-Afrika op eigen ini tiatief in een circulaire aan zijn onder geschikten voorgeschreven de wegvoe ring van de Eurcpeesche vrouwen en kinderen uit Dakar voor te bereiden. Wijziginigi in' FHarosche huwelijkslwet. De regeering te Vichy heeft in een verordening de huwelijkswet gewij zigd. Het rechtsstandpunt', dat de man als hoofd van het gezin moet worden beschouwd, is door de nieuwe wet geving verlaten. Voortaan zal de vrouw dit recht overnemen, indien en wanneer de man niet in staat is zijn wil door te zetten of langeren tijd af wezig is. De nieuwe wet noemt de vrouw „moreel en matrieel" het wer kelijke hoofd van het gezin. De scheepsverliezen irt September'. •(A. N. P.). Naar in de Wilhelmstrasse verklaard, werd, zyn met inbegrip van de met het zevende extra weermachtsbe- richt vermelde schepen in September in totaal reeds 146 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 953.000 brt. tot zinken gebracht. In Duitsche militaire kringen vestigt men er de aandacht op, dat dit cijfer het hoogste maandelykschie resultaat van dit jaar is. Korte berichten. (S. P. T.). Het slechte weer in Noord- Italië, voornamelyk in Lombardije, houdt aan. Hier en daar is sneeuw gevallen, terwijl het ook overvloedig regent. De Adda en de Velplin zyn buiten haar oevers getreden. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill in bet, Lagerhuis gewezen op de noodzakelijkheid, zich van alle vermoedens over het tweede front te onthouden. Volgens een b.ericht van den corres pondent van de Popoio di Rom^, zou de So wj et-regeer ing haar gezant te Washington, Litwinow, naar Moskou hebben geroepen, meldt S.P.T. uit Mi laan. Volgens de corresp. van het Ita liaansche blad zou het Kremlin hierdoor druk willen uitoefenen op de Ameri kaansche regeering, om haar te bewegen de oprichting van een tweede front te bespoedigen. i DRIE JONGENS GEDOOD. Hadden zioh in spergebied begeven. Ondanks het verbod het spergebied (zeeduinen) te betreden, hebben zich zes jongens in dat gebied begeven, De jon gens kwamen in het mynenveld met het gevolg, dat drie hunner onmiddellyk werden gedood en de drie anderen ge wond, van wie één ernstig. Ouders en opvoeders worden alsnog met nadruk gewaarschuwd hun kinde ren ten strengste te verbieden het sper gebied, zijnde de geheele kuststrook, te betreden. KAARSEN VOOR STAL EN VOERTUIGEN VERLICHTING. In het Winterseizoen 19421943 wor den wederom kaarsen voor verlichting van handkarren en door dieren getrok ken voertuigen beschikbaar gesteld. Betrokken verbruikers van kaarsen tot bovengenoemd doel kunnen in het tijd vak van 1 October 1942 tot 17 October 1942 een aanvraag bij de distributiedien sten op de formulieren MD 10 (voor stal- verlichting) en MD 11 (voor voertuigen verlichting) indienen. De distributiedien sten zullen bij het indienen van bovenbe doelde aanvrage aan de verbruikers van kaarsen voor stalverlichting, de helft der voor het tijdvak van 1 October1 De cember toe te kennen rantsoenbonnen uitreiken en het restant, nadat de aan vragen aan een controle zijn onderwor pen, terwijl aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen na 31 October 1942 eveneens voor verbruik tot 1 December uitreiking zal geschieden van 5 rantsoenbonnen per voertuig, dat gedurende de duisternis moet worden ge bruikt. Omtrent de beschikbaarstelling van kaarsen na 1 December 1942 zullen nog nadere mededeelingen worden gepubli ceerd. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „één rantsoen kaarsen", zijn voor onbepaalden tijd gel dig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300- gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaarsen beschik- DONDERDAG 1 OCT, 1942. De Heere heeft een welgevallen aan hen, die Hem vreezen, die op Zijn goe dertierenheid hopen. Ps. 14711. op 7.39 Zon onder 10.19 Maan op ondor 23.27 14.33 ken, dienen zy voordat de aflevering aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de gelegenheid te worden gesteld van hun leveranciers kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste geval len niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vinden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor de verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden ver strekt. GENERATOR-BRANDSTOF. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October 1942 geven de met de woorden „Generator-anthraciet tiende periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „Generatorturf tien de periode" gemerkte bonnen recht ge ven op het koopen van 50 stuks bagger- turf. Tweedmantels en -jassen op speciale vergunningen. Het is gebleken, dat hier en daar de indruk bestaat, dat voor tweedmantels en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt. Dit is onjuist, aange zien voor tweedmantels van 1 September tot en met 31 October 1942 en vöör tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 Oc tober 1942 speciale vergunningen kun nen worden aangevraagd. Het indienen van aanvragen kan uitsluitend geschie den bij den distributiedienst der gemeen te, waar aanvrager in het bevolkings register is ingeschreven. Dit moet wor den gedaan op een formulier MD 102, dat op verzoek door den distributie- dienst gratis wordt verstrekt. In het be lang van een spoedige en juiste behan deling moet het in te dienen formuner zoo volledig en correct mogelijk worden ingevuld. Europa helpt bij den bouw van den enormen Westwal langs de Atlantische kust. In gestadigen arbeid ontstaat een nieuwe schakel in het geweldige Europeesph afweerfront aan den Atlantischen Oceaan. Duizenden werkers van vele naties hebben zich voor dit groote werk beschikbaar gesteld. Nederlandsche metselaars aan den arbeid. PK Andres-DV-R-P H m V (Ö.N.B.) Tydens een machtige, grootsche betooging der N.S.D.A.P. in het Sportpalast te Berlyn, is de tiende Winterhulpactie van het Duitsche volk, de Oorlogswinter-hulpactie 194243, door den Fuehrer geopend, die in een groote, meesleepende rede het Duitsche volk opriep tot een niéuw offer voor het grootste sociale werk, dat de geschiede nis kent. Vooraf heeft de minister van Propa ganda, Dr Goebbels, een grootsch opge zet rapport uitgebracht over het resul taat der Winterhulp in het oorlogsjaar 1941—'42. Voor een ieder, die zyn verstand ge bruikt, aldus de minister, kan er geen twyfel bestaan, dat de onafgebroken ke ten van historische successen der mo gendheden van het pact van drie ten slotte ook tot de groote eindoverwinning zal leiden. Het potentieel der Duitsche bewapening heeft een omvang gekregen, waarvan de vijanden zich slechts een vage voorstelling kunnen maken, te oor- deelen naar hun propaganda-stellingen. Bij het begin van het vierde oorlogs jaar in het Duitsche leger,met zyn bond- genooten zoowel ten aanzien van grond stoffen- als van voedselvoorziening, zoo wel politiek als militair volkomen intact en ongeschokt. Voor de Winterhulp in het derde oorlogsjaar is door het Duitsche volk 1.208.000.000 mark geschon ken, b y n a 300 millioen mark meer dan het vorige jaar. (Stormachtige bijval.) De minister verstrekte vervolgens cijfers over het totale.resultaat van alle Winterh^ulpacties der oorlogsjaren. Dit totaal bedroeg 2.805.000.000 mark. Hierdoor heeft het totale resultaat van alle Winterhulpacties na 1933 de vijf milliard vep overschreden, stormachtig applaus.) Byzonder opmerkelijk is de deelne ming van het front aan de Winterhulp actie. Een regiment aan het Oostelyk front heeft bij een enkele collecte een bedrag van meer dan 50.000 mark op gebracht. Dit voorbeeld spreekt voor heel het front. Onder stormachtig gejuich deelde Goebbels mede, dat Hitier weer uit zyn hoofdkwartier naar Berlijn is gegaan, om op de Berlynsche collecte-stee in het Sportpalast, die zoo ryk is aan tra dities, te spreken tot heel het Duit sche volk, dat besloten is, met hem trouw en onvervaard door alle nooden van den tyd naar de overwinning op te trekken. Nog voordat Goebbels gereed was met zijn rapport, bleek uit het gejuich, dat van de straat naar binnen klonk, dat Hitier aangekomen was. Terwijl de tien duizenden zich van de plaatsen verhieven en met opgeheven rechterarm Hitier be groetten, betrad deze de zaal, vergezeld van Reichführer S.S. Himmler en Ober- befehlsleiter Hilgenfeldt. Hy schudde generaal-veldmaarschalk Rommel onder het gejubel van tienduizenden de hand. Hitier aan het woord. Hitier herinnerde in zijn rede in de eerste plaats aan het feit, dat het een jaar geleden was, dat hij voor het laatst op deze plaats voor het Duitsche volk kon spreken. In dien tijd heeft hij zich meer met handelen en daden moeten be zighouden. Wat thans uitgesproken moet worden, wordt bovendien door onze sol daten gezegd. Ik acht het niet juist, zoo verklaarde hy, mij reeds thans bezig te houden met de gedaante van datgene, wat eens zal zijn, maar ik acht het beter, dat wij ons ons bezighouden met datgene, wat de tijd momenteel van ons verlangt. Het is wel erg geestig, aldus merkte Hitier ironisch op, als b.v. een president zegt: Wij willen, dat voortaan iedereen het recht heeft geen gebrek meer te lij den of iets dergelijks. Daarop kan men slechts zeggen, dat het waarschijnlijk veel eenvoudiger zal zijn geweest, als de ze president, inplaats van in een oorlog te duiken, de geheele werkkracht van zyn land had gebruikt om tot nuttige productie te komen en vooral om voor zyn eigen volk te zorgen, zoodat niet in een gebied, dat per vierkante kilometer slechts tien menschen heeft te herbergen, gebrek en ellende heersohen en dertien millioen menschen werkloos moeten zijn. Als deze heeren thans een hooge borst opzetten en plotseling tegenover de we reld als redder optreden en verklaren:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1