SM Bekendmaking. DAGKALENDER WOENSDAG 30 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 305 C H R T EL IJ K B L A VOOR ZEELAND Ploegen en oogsten. Aanval op Noordelijk deel yan Stalingrad -^Sowjet- stellingen in den Kaukasus veroverd - Het tweede front - H»i- Bureaux: Lange Vorststraat 70- Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, Iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. F. DAVIDSE, Goes. In dagen van oorlog, in dagen van vre de, 'altijd door is er het werk van ploe gen, zaaien en oogsten op de akkers. Het is Gods onveranderlijke trouw, Welke de wisseling der seizoenen regel matig doet voortgaan. Hj heeft beloofd, dat hierin nimmer ha pering zal komen: „Voortaan, al de da gen der aarde, zullen zaaiing en oogst, en koude en hitte, en zomer en winter en idag en nacht niet ophouden". Als er dus iéts zeker is, dan is het dit. Doch voor het werk van zaaiing en oogst is de getrouwe, ingespannen arbeid van duizenden boeren en arbeiders noo- dig. Ook in oorlogstijd, ja, juist in oor logstijd, geldt het parool: het werk van den boer moét voortgaan! Weremeus Buning heeft dezen gesta- digen arbeid van den landman, die voort- ploegt, terwijl de wereld davert van het krijgsrumoer, in een zijner gedichten uit gebeeld. „Men heeft den boer zijn hof verbrand, Zijn vrouw en os vermoord; Dan spande de boer zichzelf voor den ploeg, Maar de boer, hij ploegde voort. Napoleon ging de Alpen op En hij zag den boer aan 'twerk, Hij ging voor St Helena aan boord En de boer, hij ploegde voort. En wie is er beter dan een boer, Die van de wereld hoort, En hij ploegt niet, wat of er al geschiedt Op dezen akker voort. Zoo menigeen lei de ploegstaart om, En deed het werk niet voort, Maar de leeuwerik zong hetzelfde lied En de boer, hij ploegde voort". Deze coupletten teekenen ons, hoe de boer onverdroten zijn schijnbaar nederig en toch zoo belangrijk werk blijft ver richten. Zomer en winter komen en gaan. Zaai- iing en oogst houden niet op, omdat God 'het wil. De menschen zijn nederigê werktuigen, welke hun taak en roeping te vervullen hebben. Wij menschen meenen soms heel pre cies té weten, hoe het worden zal. Om dat we dikwijls in de practijk de factor van Gods wereldbestuur uitschakelen. Slechts de mensch, die leeft uit het ge loof, kan in voorspoed Gode dankbaar en in tegenspoed geduldig zijn. Wie niet leeft uit het geloof, schakelt God uit. Hij rekent alleen met zijn eigen capaciteiten, die hem er zullen brengen. En als dan blijkt, dat er factoren werken, die hij niet kan beheerschen, waardoor zijn plannen ipislukken, dan is hij al gauw tot murmureeren geneigd. Wy hebben van God een taak ontvan gen. In onzen dagelijkschen arbeid. In ons gezin. In het kerkelijk leven. En op zoo menig ander terrein. Laten we n i e t zeggenEr komt toch niets van terecht! maar in getrouwheid voortarbeiden. Ijverig in alles. Dat ié onze roeping. De uitkomst kun nen we rustig aan God overlaten. Wij moeten, ook hu, voortploegen. Op den dag van den grooten oogst zal er geen schoof ontbreken. Expressebes'teHing in' de groote steden! niet altijdi meeir mogelijk. De Posterijen hebben in 1941 rónd 5 millioen expresse-stukken te behandelen gekregen. De telling, dit jaar gehouden, wettigt de verwachting, dat over 1942 byna het dubbele aantal zal worden aan geboden. De moeilijkheid voor P.T.T. onder de tegenwoordige omstandigheden is, dat voor deze expresse-stukken, met name in de groote steden, de gelegenheid'tot af zonderlijke bestelling hoe langer hoe kleiner is geworden. Ferst zijn de motor rijwielen goeddeels of geheel uitgevallen en den laatsten tijd kan hoe langer hoe minder beschikt worden over rijwielen. Deze inkrimping der middelen voor af zonderlijke bestelling aan den eenen kant en de zeer groote toeneming van het aantal expressestukken anderzijds heb ben voornamelijk in de groote steden geleid tot het nemen van bijzondere maatregelen. Zoo wordt steeds nage gaan of het medegeven van expresse stukken in de gewone briefpostbestelling tot eerdere uitreiking aan den geadres seerde leidt dan met de sterk beperkte afzonderlijke bestelling mogelijk zou zijn is dat het geval dan worden deze stuk ken in de gewone bestellingen opgeno men. Het publiek moet wel voor oogen hou den, dat dit gebeurt om de bestelling nog zoo spoedig mogelijk te doen ge schieden. Burgemeester ontslagen. Bij besluit van den commissaris-gene raal voor bestuur en justitie is met in gang van 12 September j.l. aan mr J. A. il. J. van der Dussen ontslag verleend als burgemeester van Hengelo (O Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In den Kaukasus en ten Zuiden van de T e r e k namen Duitsche troe pen in een moeiiyk begaanbaar, bosch achtig bergland krachtig versterkte en taai verdedigde vyandeïyke stellingen. De luchtmacht bombardeerde het ha vengebied van T o e a p s e en bescha digde op de Zwarte Zee twee sche pen van middelbare tonnage. In den strijd om Stalingrad leidde gisteren de aanval in verbitterde gevechten thans ook tot het binnendrin gen in 'het noordelijke stadsdeel. De vij and zette zonder succes zijn ontlastings- aanvallen uit noordelijke richting voort. Aan het Donfront voerden Hon- gaarsche troepen een plaatselijke aan- valsonderneming met succes uit. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen in den middensector van het front werden afgeslagen. In den noordel ij ken sector wer den bij een eigen aanval van onderdee- len van leger en luchtmacht talrijke Sowjet-gevechtsposities vernieldden vijand werden daarbij zware, bloedige verliezen toegebracht. Plaatselijke aan vallen van den vijand mislukten. Het stad- en havengebied van A r - changel is in den afgeloopen nacht met bommen bestookt. Er ontstonden uitgestrekte branden. Duitsche gevechtsvliegtuigen maakten bij duikaanvallen overdag bomtreffers in voor den oorlog van belang zijnde instal laties in verscheidene plaatsen in Z.O. Engeland. Ten O. van Great Yar mouth werd een vrachtschip door een bom zwaar beschadigd. Italiaansch weermachtsbericht. Bijzonder hevig artillerievuur in den Noordelijken sector van het Egyptische front. Onze jachtkruisers hebben van nacht langdurig het spoorwegstation Ell Hamman gebombardeerd. De vijand heeft een nieuwen aanval gedaan op Tobroek, tijdens welken een vliegtuig, dat door het afweervuur dér sterkte was geradkt, brandend neer stortte. HET TWEEDE FRONT. Nog steeds wordt te Londen en te Washington gesproken over de eventu eel© vorming van een tweede front. De Engelsche propaganda verkondigt volgens de „Rh.-Westf. Ztg." de volgen de drie punten 1. Een a.s. offensief der geallieerden in geheel Noord-Afrika. 2. De waarschijnlijkheid, dat,de Ver. Statemzullen breken met Vichy, alsmede een nauwere samenwerking der Ameri kaansehe troepen in Centraal-Afrika met de strijdkrachten van generaal de Gaulle. 3. Het komende winteroffensief der Sowjet-russisehe troepen. Terwyi Rommel nog steeds voor de poorten van Alexandrië ligt, verneemt de Londensche „Daily Express" uit New York, dat men in goed ingelichte krin gen in de Vereen. Staten verzekert, dat de Geallieerden nog dit jaar een krach tig offensief tegen de strijdkrachten van de As in Noord-Afrika zullen ontketenen. De voorbereidingen hiervoor zouden miet groote snelheid worden ge troffen. De Gaullisten zouden eventueel tegelij- kertyd uit de richting van het Tsaad- meer aanvallen. Ten slotte wordt in het bericht van de „Daily Express" nog woordeiyk gezegd: „Het doel is de strijd krachten der As uit Egypte en Libye te verdrijven, Imt Duitsche denkbeeld van eén eventueele verbinding met de Japan ners in het Midden-Oosten te vernieti gen en den Geallieerden den weg te ope nen voor een invasie in Europa". „Het heeft geen zin de groote onge rustheid van het Britsche volk over het verzuim van zy'n regeering, om Duitsch- land aan te vallen, te vergrooten", ver klaarde volgens S.P.T. de leider van de regeeringsparty in het Hoogerhuis, Lord Strabolgi, in verband met de uitlating van Wendell Wilkie over het tweede front. Hy vervolgde, dat in Engeland iedereen Juli als het beste ty'dstip heeft aangezien, om een offensief tegen Duitschland te openen, omdat de Duit- schers toen hun offensief tegen den Kau kasus en Stalingrad zijn begonnen. De voornaamste vraag, die beantwoord moet worden, aldus Strabolgi, is, of het oorilogskabinet terstond na den Duit- schen aanval op Rusland voorbereidin gen getroffen heeft om den vy'and te dwingen Oorlog te voeren aan twee fron ten en indien dit het geval is, waarom Engeland dan na 15 maanden nog niet gereed is. Boodschap van Pétain aan Madagascar. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft tot de bevolking van Ma dagascar een boodschap gericht, waarin hij o.a. verklaart, dat het eiland thans voor zijn zwaarste beproeving staat. „Na den val van Tananarivo zet thans een handvol mannen onder aanvoering van gouverneur-generaal Anet en gene raal Guillemet het verzet voort. Hun houding vindt ver buiten de grenzen van het eiland waardeering. Al bezet Enge land het eiland ook geheel, één hinder paal zal het niet kunnen overwinnenden onomstootelijken wil der bevolking van Madagascar Frahsch te blijven". De strijd om de Salomonseilanden. Over de gevechten bij de Salomons eilanden mieldt het Amerikaansehe mini sterie van Marine volgens S.P.T., dat er zich een groote activiteit van patrouilles voordoet en dat er door de luchtmachten vele aanvallen worden ondernomen. Zoo wel op Guadalcanar als op de Florida- eilanden zijn nog steeds gevechten tus- schen Amerikaansehe en Japansche een heden aan den gang. Boven den geheelen archipel van de Salomonseilanden komt het geregeld tot verbitterde luchtgevech ten. In de periode tusschen 25 en 28 Sep tember zouden vólgens de Amerikaan sehe mededeelingen 42 Japansche vlieg tuigen zijn vernield en eenige Japansche vlooteenheden zouden voltreffers hebben gekregen. De activiteit van de Japansche luchtmacht richt zich voornamelijk tegen de Amerikaansehe versterkingen op Gua dalcanar. Over deze aanvallen worden nog geen informaties verstrekt. Japans politiek t.a.v. de Sowjet- Unie blijft ongewijzigd. De nieuwe Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Masajoeki Tani, heeft zijn eerste, officieele rede uitge sproken sedert het aanvaarden van zyn functie. Daarin herhaalde hy, dat de po litiek van de Japansche regeering ten aanzien van de Sowjet Unie voortgaat ongewijzigd te blijven, ondanks de ver schillende nieuwe ontwikkelingen in den nieuwen Europeeschen oorlog. „De Ja pansche betrekkingen Imet de Sowjtet Unie in het Noorden zy'n ongewijzigd en rustig gebleven", zoo verklaarde Tani. De Amerikaansehe schuld. Volgens een bericht uit Washington bedraagt de staatsschuld der Vereenig- de Staten thans 90 milliard dollar, meer dan het dubbele van het bedrag der schuld in 1940. De schuld stijgt met 4 milliard dollar per maand. De leeningen sinds het begin van het i financieele jaar, 1 Juli, beloopen 13 mil liard. Sedert dien dag heeft het ministe rie van financiën meer dan 15 milliard 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Op grond van artikel 45 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, no. 138- 1941, wordt bepaald: 1. Het reeds eerder gepubliceerde spergebied in de provincies Zuid-Holland en Zeeland wordt opnieuw als volgt omgrensd: Het spergebied omvat het Noord-Westelijk deel van het eiland Rozenburg, dat door de door de weermacht geplaatste waarschuwingsborden ingedeeld wordt, het schiereiland Voorne, ten Noord-Westen van het Voornsche kanaal, de eilanden Goeree en Overflakkee, de eilanden Schouwen-Duiveland, het eiland Noord-Beveland en het eiland Walcheren. 2. Het betreden en bevaren van bovengenoemde gebieden en de tusschen deze gebieden liggende waterwegen is alleen bij toelatingsvergunning van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland (Officier van Politie) of voor de in de provincie Zuid-Holland liggende deejen van het spergebied met toelatingsvergunning van den gevolmachtigde voor de provin cie Zuid-Holland (Officier van Politie) geoorloofd. 3. Nogmaals wordt medegedeeld, dat verzoeken om een toelatingsvergun ning met daarbij behoorende papieren bij den burgemeester der gemeente, waarvoor de toelating verlangd wordt, moeten worden ingediend. in het verzoek moeten vóór- en achternaam, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorteplaats van dengene die het verzoek indient, worden vermeld. Bovendien moet het verzoek vergezeld gaan van een motiveering voor het betreden van het spergebied. Ook moet de duur van het voorgenomen verblijf worden aangegeven. Inbreuken op deze bepaling zijn overtredingen en worden gestraft met een gevangenisstraf van zes maanden en met geldboeten tot een maximum van f 2000.of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf moet worden opgelegd. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid, (get.) RAUTER. 'S.S. Gruppenführer und General-leutnant der Polizei. Op plechtige wijze vond Zondag in den Stadsschouwburg te Den Haag de op name der 19-jarigen van de „H. J." in deN. S. D. A. P, door Hauptdienstleiter Schmidt plaats. Een overzicht tijdens de gelofte-aflegging. Stapfhorrius-Pax Holland uitgegeven, waarvan bijna 14 milliard aan directe oorlogskosten. Groot-Brussel gevormtf. De Belgische secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, G. Romsée, heeft, naar de Telegr. meldt, het voorstel van den Rijkscommissaris voor de groote ag glomeraties, R. Borginon, in een besluit omgezet: van 28 September af wordt Groot-Brussel opgericht. Door de eenma king der Brusselsche agglomeratie wor den 19 hoofdstedelijke gemeenten gefu- sionneerd. Anderleeht, Elsene, Etter beek, Evere, Ganshoren, Koekelberg, Oudergem, Schaarbeek, St. Agatha, Ber- chem, St. Gillis, St. Jans Molenbeek, St. Joost-ten-Noode, St. Lambrechts-Wolu- we, St. Pieters-Jette, St. Pieters-Woluwe, Ukkel, Vorst, Watermaal-Boschvoorde worden bij het grondgebied der gemeen te Brussel gevoegd. Korte Berichten. Een nieuw vliegtuigmoederschip' van de Amerikaansehe marine, dat Za terdag te water is gelaten, zal den naam Lexington dragen. Dit schip behoort tot de Essex-klasse en meet 25.000 ton. De snelheid bedraagt 35 knoopen. De Le xington heeft een bemanning van 2000 koppen en kan 80 vliegtuigen vervoeren. De radiozender van New York meldt officieel, dat de bevolking der Vereenig- de Staten op 1 Januari 1942 133.965.000 zielen bedroeg. VERTREK VAN 200 VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. Wederom is een groep jonge Neder landers, ten getale van een kleine twee honderd man, vrijwillig naar het Oosten van Eujropa vertrokken om, na een op leiding bij de Duitsche weermachts- school, te worden ingezet in den strijd voor het nieuwe Europa. De vertrekkenden, die voor ongeveer twee derde gedeelte bij het vrijwilligers legioen Nederland en voor de rest bij de Waffen SS waren ingedeeld, kwamen te zamen in de rotonde van den Haagschen Dierentuin, waar te kwart over vier de leider van de N.S.B. ir Mussert, aan kwam. Na een kort inleidend woord van lui tenant-generaal Seyffardt sprak ir Mus sert de vertrekkenden toe. Spreker zeide o.a., dat naar zijn ver wachting nog tienduizenden vrijwilligers voor het Oosten zullen volgen, want 'tgaat hier om Europa te beschermen tegen de bedreiging van het bolsjewis me. Het Nederlandsche volk moet een behooriyk deel van 't nieuwe Europa kunnen worden, en het heeft te kiezen of het slaaf dan wel soldaat zal willen zijn. Gg, aldus spr., hebt gekozen sol daat te willen zijn, en degenen, die U reeds vooraf gingen, hebben bewezen, als Nederlanders een goed soldaat te kunnen zyn. SS Obersturmbannfuehrer Montel hield tenslotte een toespraak namens ge neraal Rauter, waarin hij deed uitkomen, dat de moedige en dappere houding van deze Nederlandsche jongemannen hoo- gelgk werd gewaardeerd, en waarin hy WOENSDAG 30 SEPT. 1942. Onze Heere is groot en van vele kracht, Zijns verstands is geen getal. Ps. 1475. Zon Maan op onder op onder 7.38 19.21 22.44 13.33 2 Oct. Laatste kwartier. 10 Oct. Nieuwe maan. eveneens uiting gaf aan zijn overtuiging, dat eenmaal de tijd zal komen,, dat het geheele Nederlandsche volk dezen strijd zal begrijpen, die voor het behoud van Europa wordt gevoerd. Een driewerf „Sieg Heil" op den Fueh rer volgde nog, waarna de plechtigheid met het spelen van het Deutschlandlied en het Horstwessellied werd besloten. VEEHOUDER GESTRAFT MET EXTRA-LEVERINGSPLICHT. Herhaalde malen is reeds melding ge maakt van gevallen, waarin de secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij aan veehouders, die hun plichten tegenover de gemeen schap op ergeriyke wijze hebben ver zaakt, door melk achter te houden, ex- tra-leveringsplicht van rundvee heeft opgelegd. Thans is wederom een zeer ernstig geval te vermelden. Aan een veehouder te Amsterdam is de verplichting opge legd om niet minder dan 12 koeien in te leveren boven zy'n normalen leverings plicht. Het moet langzamerhand duidelijk worden, dat men niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk in ge- vaar kan brengen. BINNENLAND Rectificatie. In het verslag van de rede, welke Prof. Dr R. van Genechten Zaterdag ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het opvoedersgilde heeft gehouden, is, naar gemeld wordt, een storende fout geslopen. In plaats van: „De op voeding van het kind dient losgemaakt te worden van de ouders", dient gelezen te worden: „De opvoeding van het kind dient losgemaakt te worden van de fi nancieele omstandigheden yan de ouders." Het Arbeidsdienstplichtbesluit. Dezer dagen werd in de „Staatscdu- rant" bekend gemaakt, dat, met ingang van dien datum, artikel 11 van het Ar beidsdienstplichtbesluit als volgt moet worden gelezen: „Zij, die op het tydstip van in werking treden van dit besluit (1 April 1942) zijn aangesteld of vóór 1 Jan. 1943 worden aangesteld in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar, doch nog niet dien van 20 jaar hebben bereikt, en ongehuwd, zy'n op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1