DAGKALENDER DINSDAG 29 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 304 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Flauwe mop. Amerikaansoh troepentransport grootendeels vernietigd Duitsche troepen opgerukt naar Noordelijke deelen van Stalingrad - Sowjet-aanvallen afgeslagen - De rede van Von Ribbentrop Rede van Eden. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwé Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 05 cent, iedere regel meer 13 cent. Dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letfeer of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Eenigen ttfd geleden wezen wü er op, dat thans in breede kringen een sterk, toegenomen belangstelling voor den landbouw valt waar te nemen en dat de minachting in stedelijke kringen voor den boer plaats begint te maken voor waardeering. Wie niet ziende blind is moet in den tegenwoordigen tijd wel in zien, van hoe groote beteekenis land- en tuinbouw voor het volksgeheel zyn. Wy spraken toen tevens den wensch uit; dat deze toegenomen waardeering niet een specifiek oorlogsverschijnsel zal blijken te zijn. De vrees is n.l. niet ongegrond, dat, zoodra distributie en rantsoeneering weer overbodig zouden zijn, de grootere sympathie voor den boer in hoofdzaak niet anders dan eigen belang zou blijken geweest te zijn. Stad en land hebben in vroegere ja- rèn te veel naast elkander geleefd. De stedeling wist bitter weinig af van* het be^ryf, de zorgen en de vragen van den boer en den tuinder, terwijl men op het platteland slecht op de hoogte was van de toestanden in het dagelijksch leven van de groote stad. Als beide nu wat naar elkaar toegroeien, kan dit niet an ders dan goede gevolgen hébben. Wy willen hierbij nog opmerken, dat de boer waarlyk niet vraagt om ver troeteld te worden door de stadsmen- schen. Van overdrijving houdt de nuch tere plattelander heelemaal niet. Maar wel vraagt hy, dat zijn arbeid, die van zoo groot belang is voor ons volk, de waardeering geniet, die hij metterdaad verdient en dat de belooning daaraan evenredig is. Ook verlangt hij, dat hij niet langer voor een achterlijk schepsel wordt ge houden. Er- is een tijd geweest, dat alle domme vragen en opmerkingen natuur lijk uit den mond van een boer kwamen en/dat het aahtal. moppen over „stom me" boeren legio was. Wij dachten, dat we dien tijd waren gepasseerd. Maar on langs kon men in „De Prins" het vol gende fraais lezen: „Een veeboertje moest in Goeree zyn, H:j vroeg om een kaart voor een „D"- De man aan 't loket [trein, Die bekeek dat portret En gaf hem 'n kaart voor den veetrein!" Dit flauwe, zoutelooze versje geeft blyk van een mentaliteit, die de sterkste veroordeeling verdient. Men moge dan in de groote stad wat meer afweten van film-artisten en sport-„helden", men moge er meer thuis zijn in de sfeer van tooneel en ca baret dan onze plattelandsbevolking, dit alles is nog iets anders dan waarachti ge cultuur en ontwikkeling. BINNENLAND De openingstijden der wir.kelé. In verband met velerlei misverstand omtrent de tyden, op welke winkels moe ten zijn geopend, volgt hierna" een korte opsomming van wat mag en wat moet, voor het komende winterhalfjaar van 1 October tot 1 April. Winkels mogen zyn geopend op de eer7 ste vijf werkdagen in de week van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5'tot 19 uur. Winkels moeten zijn geopend op alle werkdagen, ook des Zaterdags, van. 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levensiniddelenzaken voor Maandag morgen). Voor drankzaken en kantoormachihe- zaken (naast café's, apotheken ed.) geldt bovengenoemde verplichting niet. Tegen ontsiering van dorp er», landschap. In verband met de na den oorlog te vernachten opleving in de bouwnijver heid hebben de secretarissen-generaal vna binnenlandsche zaken en van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming de vraag onder het oog gezien, of met het oog op de voortschrijdende ontwik keling van dorp en landschap een rege ling nopens het uiterlijk van gebouwen in het leven dient te worden geroepen. Na ampele overweging is evenwel van het treffen van zoodanigen ingrijpenden maatregel voorshands afgezien, zulks in afwachting van een rationeele uit voering van de welstandsbepaling in de bouwverordeningen. Dr Ir G. A. G. Blok f leider vans het Gilde voor Bouwkunst. Bij beschikking van den President der Nederlandsche Kultuurkamer werd aan den heer J. Bakker te Voorburg op zijn verzoek ontslag verleend als leider van het Gilde voor Bouwkunst, Beeldende Kunsten en Kunstambacht. In zijn plaats werd benoemd Dr Ir G. A. C. Blok te 's-Gravenhage, leider van de vakgroep Bouwkunst van het Gilde voor Bouw kunst, Beeldende Kunsten en Kunstam bacht der Nederlandsche Kultuurkamer, die deze functie tevens blyft waarnemen. Dr Ir. G. A, C. Blok werd te 's-Graven hage in 1903 geboren. Als architect voer de Dr Blok in verschillende plaatsen des ands opdrachten uit, o.m. te Amsterdam, ai e rik zee, Brouwershaven, Bergen op Zoom, Gouda en Den Haag. Hét opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus hebben Duitsche en Slo-s vaaksche troepen in harde gebergtege vechten verscheiden heuvelstellingen ge nomen. Aan de kust van de Zwarte Zee heeft een' Duitsche motortorpedo boot een schip van 1000 b.r.t. tot zinken gebracht. In den strijd om Stalingrad zijn de Duitsche troepen thans ook opgerukt naar de Noordelijke deelen dér stad. Het tot dusver veroverde stedelijke gebied is volkomen van den vijand gezuiverd. De aanvallen werden door geconcen treerd vuur der artillerie van het leger en van het afweergeschut van het lucht- wapen, benevens door een massa in den strijd gebrachte Duitsche, Roemeensche en Kroatische vliegtuigen voor den strijd op korten afstand doeltreffend gesteund. Vijandelijke ontlastingsaanvallen ten Zuiden en Noorden van de stad zijn mis- lukt. In den centralen sector van het front en bij R z j e f zijn verscheiden door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en een eigen plaatselijke aan- valsactie is met succes voortgezet. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer zijn herhaalde vijandelijke aan vallen onder zware verliezen ineenge stort. Ook ten Zuiden van het Ladoga- meer zijn nieuwe aanvallen van den vij and in taaie gevechten afgeslagen. De met sterke strijdkrachten onder nomen poging van den vijand om den omsingelingsring van Leningrad naar het Oosten over de Newa te doorbreken, is onder zware verliezen voor dén tegenstander mislukt. Het aan tal vernietigde booten is gestegen tot 395. v Aan het front aan de IJ s z e eheeft het luchtwapen overdag en des nachts bolsjewistische luchtsteunpunten aange vallen. Duitsche jagers hebben daarbij, zonder zelf verliezen te lijden, 26 vyan- delijke toestellen neergeschoten. Naar i<j een extra bericht bekend is gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijk deel van 0en Atlanti- schen Oceaan een naar Engeland onder weg zijnd Amerikaansch troepentrans port voor 't grootste deel vernietigd. Zy vielen een snel vyandelyk con- vooi aan, bestaande uit slechts enkele groote passagiersschepen, dat, krachtig beschermd, met troepen, munitie en oor logsmateriaal geladen was. In dagenlan ge hevige aanvallen en achtervolgingen brachten zij een grooten tweepijper van 10.000 b.r.t. van het type „Viceroy of India", die na drie torpedotreffers kap seisde, een tweepijper van 17.000 b.r.t. van hét type „Reina del Pacifico", die na twee torpedotreffers met een groote steekvlam in de lucht vloog, een trans portschip van 11.000 b.r.t. van het ty pe „Derbyshire" en een torpedojager van de beveiligingsstrijdkrachten van het konvooi tot zinken. Twee andere transportschepen werden door torpedo treffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duik booten den vijarid een zwaren slag toe gebracht. De vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle snelle eenheden met een totalen inhoud van 47.000 b"rt. verloren die gebruikt plegen te worden bij bijzonder belangrijke en dringende troepentransporten. In andere zeegebieden van den Atlan- tischen Oceaan, van de Afrikaansche tot df Amerikaansche kust, hebben duikbooten nog 11 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 57.000 b. r.t. tot zinken gebracht, zoodat de to tale verliezen van de vijandelijke scheep vaart in de laatste vier dagen 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 b.r.t. bedragen. Italiaansch weermachtsbericht. In den sector van het front van E 1 A 1 a m e i n intensief vuur van de artil lerie over en weer. Tydens luchtgevech ten is een vijandelyke bommenwerper neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben gisteren Benghazi aangevallen, zij bescha digden eenige particuliere woningen en maakten elf gewonden onder de bevol king. In de lucht boven Malta hebben do Duitsche jagers een Spitfire vernield. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Het meeren- deel der bemanning is gered. De familie leden der vermisten zijn op de hoogte gebracht, VON RIBBENTROP OVER HET PACT VAN DRIE. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Duitsche Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop ter herdenking van den tweeden ver jaardag van het Pact van Drie een rede gehouden, waarin hy den nadruk legde op drie 'punten. Ten eerste, dat het voe dingsprobleem voor Europa is opgelost; ten tweede, dat de grondstoffenpositie voor de leden van het Pact thans zoo danig is, dat voor de oorlogsbehoeften geen moeilijkheid meer kan ontstaan en ten derde,- dat de strategische positie zoodanig is geworden, dat de verbonde nen overal onneembare stellingen heb ben veroverd. De bolsjewistische kolos heeft reeds thans meer dan de helft, op belangrijke gebieden tot tweederde en meer van zyn kracht verloren. De met elkaar verbon den troepen hebben reeds 1.6 millioen vierk. km bezet. Van het opengelegde deel van het Europeesche Rusland is daarmee ruim de helft en wel verreweg het kostbaarste deel hecht in Duitsche handen. Door de gebiedsverliezen heeft de Sowjet-Unie ongeveer 90 millioen men- schen verloren. Daarbij komen de verlie zen aan dooden, gewonden en gevangen soldaten van ca. 14 millioen, zoodat -de Sowjet-Unie in totaal ruim 100 millioen menschen heeft verloren. D.w.z. tweeder de van de bevolking van het Europee sche deel en ruim de helft van haar totale bevolking. Met de bezetting van de Oekraine, en de gebieden tusschen Donetz en Don, tusschen Don en Wolga en de Krim, be nevens de tot dusver veroverde deelen van den Kaukasus zijn de vruchtbaarste gebieden van de Sowjet-Unie in Duitsche handen. Daarmede zyn tweederde deel van het broodgraan, ruim tweederde deel van de vleeschvoorziening en bijna de geheele voorziening van suiker voor de Sowjet-Unie weggevallen. Niet min der rampspoedig zyn de verliezen aan vitale grondstoffen, zooals ijzererts en steenkool tot 60 en 70 pet. en mangaan tot 95 pet. De Sowjet-Unie nadert der- j halve de grens der uitputting. Als be- slissende factor komt daarbij het uiterst groote gevaar voor ongeveer 90 pet. der I bolsjewistische olieproductie. Reeds I thans is het vervoer van olie uit den j Kaukasus, doordat de Duitschers de Wolga beheerschen evenals de vitale spoörlyn, bijna niet meer mogelijk. Het feit van het uitblyven van de be loofde materieele hulp heeft Sowjet- Rusland aanleiding gegeven energiek aan te dringen op een ontlasting door de Anglo-Amerikanen. De Duitsche troe pen zijn echter gereed om verdere po gingen zooals de actie van Dieppe af te slaan. Bovendien ontstaat hieruit geen verlichting voor de Sowjet-Unie. Het transpojjvraagstuk moet daarbij noodzakelijkerwijze voor den tegenstan der tot een steeds meer onoplosbaar probleem worden. Wat den bommenoorlog tegen de bur gerbevolking betreft, de toekomst zal BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDEL^. 27 Sept. tot en met 3 Oot. 1942. 49 A brood 4 rants, brood of gebak. 49 B brood Yz rants, brood of gebak. 49 beschuit1 rants, beschuit, brood i of gebak. 49 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 49 B vleeschY2 rants, vleesch of vl.w. 49 A' aardapp. 2 kg aardappelen. 49 B aardapp. 1 kg aardappelen. 49 melk1% liter melk. 1-52, 2-52 res. 1% liter taptemelk. 49 tabak1 rants, tabak1). Van 6 Sept. tot en met 3 Oct. 1942. 382 algem. 1 kg. suiker. 383 algem. 500 gram jam. 384 algem. 250 gram peulvruchten. 385 algem. 250 gram gort. 386 algem. 100 gram vermicelli. 387 t/m 389 alg. 100 gram kaas. 392 t/m 395 alg. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-49, 4-50 res. 250 gram rijst. 46, 47 versn.100 gram chocolade. 48, 49 versn.100 gram suikerwerk. 390 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 25 Sept. tot en met 6 Oct. 1942. 48 Boter Y2 rants, boter. 48 VetYz rants, boter. 13 Sept. tot en met 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 reserve V2 rants, boter. 3-61, 3-62 reserve Yz rants, boter. 4-61 reserve Yz rants, boter. Bijzondere rantsoenen. 6 Sept. tot ere met 3 Oct, 1942. 377 algem100 gr. chocolade of sui kerwerk. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 ELF Brandstoffen, bonnen - één eenheid le t/m 4e periode: 1 een- heid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1942. 370 algem. 1 rants, zeep. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M-,eenh.zeep 1 rantsoen zeep. M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. 1) Mann. personen van 18 j, en ouder. Voor Stalingrad. Scherpschutters in den stryd. Zij halen den vijand uit de huizen. Op den achtergrond het brandende Stalingrad. PK Dieck-HH-St-P H m leeren of deze uitvinding van Churchill een goede of een slechte gedachte is ge weest. Iedere bom, ieder vernield huis en iedere doode maakt het Duitsche volk nog slechts harder. Overigens kan Chur chill er zeker van zyn, dat de bommen worden geteld en dat de tijd zal komen, waarin wij ons met dit Engelsche vlieg- tuigmoederschip voor Europa definitief zullen bezighouden. „De mogendheden van het Pact van Drie zyn aan het einde van het tweede jaar harer aaneensluiting in elke rich ting meester van den toestand. „Tweede front de beste hulp aan dé Sovjets^', (S.P.T.) Volgens- berichten uit Mos kou, is daar Zaterdag een verklaring van Wendell Willkie gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat „een daad werkelijk tweede front, gevormd in den kortst mogelijken tijd, de beste hulp is, die de geallieer den aan de Sovjet-Unie kunnen biede n". In goed ingelichte kringen te Stock- holm zegt men, dat „Willkie, waarschijn lijk onder den indruk van zijn bezoek aan het front, in zijn verklaring heeft uiteengezet, dat het vormen van een tweede front in den volgenden zomer te laat zou zijn". Willkie heeft ook den nadruk gelegd op den eisch der Sovjets, Duitschland meer en meer van uit de lucht te bombardeeren. Willkie heeft in Moskou 2% uur met Stalin en Molotof geconfereerd. Zondag is hij uit Moskou vertrokken en na een tusschenlanding te Koeibisjef naar Tsjoengking doorgevlogen. S.P.T. meldt uit New-York: De lucht vaartsecretaris bij het Amerikaansche ministerie van Oorlog, Roebuck A. Lo- wett, heeft op een bijeenkomst van de Amerikaansche bankiersvereeniging ver klaard, dat het een gevaarlijke illusie is, er op' te speculeeren, dat de Sovjet-Unie in staat zou zyn, geheel alleen den oor log tegen Duitschland tot een goed einde te brengen. „Vele lieden", aldus Lowett, „gelooven nog, dat de oorlog een kwes- DINSDAG 29 SEPT. 1942. De Heere geneest de gebrokenen van hart, en Hjj verbindt hen in hun smarten. I ♦Psalm 147: 3. Zon Maan op onder op onder 7.36 19.24 22.09 12.40 2 Oct. Laatste kwartier. 10 Oct. Nieuwe maan. tie van tyd is en dat een beslissing wel vanzelf ten gunste van de geallieerden zal vallen. De tyd is echter gekomen, om zelf actief aan den oorlog tegen Duitschland deel te nemen." Geen regeeringscrisis in Frankrijk. Naar aanleiding van de steeds meer opduikende geruchten over een regee ringscrisis in Frankrijk, aldus een S.P.T.- bericht, heeft Laval, vertegenwoordigers van de pers bij zich ontboden en tegen over hen de geruchten over een kabinets crisis tegengesproken. Hij verklaarde, dat zijn regeering sterker dan ooit staat. Hij zal zyn tot dusver gevolgde pou- tiek vastberaden blijven volgen en noch teleurstellingen noch verwondering over den koers van zijn politiek, zullen hem van zijn doeleinden afbrengen. - De Fransche regeeringschef heeft nog gezegd, dat Duitschland 150.0Q0 vakar beiders wenscht en daarvoor 50.ÜUU krijgsgevangenen wil vrijmaken. Onge veer 20.000 Fransche arbeiders zijn reeds naar Duitschland vertrokken. Lavai wees erop, dat er sinds den wapenstii- stand ongeveer 600.000 krijgsgevange nen zonder tegenprestatie zijn vrijgela ten. Rede van Eden. (D.N.B.) De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Zater dag volgens den Engelschen nieuws dienst een rede gehouden in zijn kiesdis trict, Leamington. O.o. zei hy, dat het een dringende plicht van Engeland is den Duitschen steden slagen toe te brengen. Als wy den blik terugwenden, hebben wy aanleiding tot een gevoel van leedwe zen, daar wij niet genoeg geloof bezaten. Ons ontbrak het geloof aan onszelf en aan de zaak, die wij voorstonden. Ner gens trad dit duidelijker aan den dag, dan op het terrein van onze buitenland sche politiek. Onze wil tot het voeren van een vaste, consequente buitenland sche politiek werd tegengewerkt door onze begeerte naar gemak en een rustig leven, benevens door onze neiging op de lauweren van het verleden te rusten, voorts door den afkeer, gevolg van gees telijke traagheid, van ieder nieuw denk beeld en vooral door onzen tegenzin in het brengen van offers voor onze eigen verdediging en voor de zaak, waarvoor wy strijden. De bewindsman bracht verder nog naar voren, dat de asmogendheden met wortel en tak moeten worden uitgeroeid. Men moet wet en orde in hare functies herstellen en de belangrijkste dienstin- stanties moeten weer worden ingericht. In de beginstadia moet dezen arbeid on vermijdelijk onder militair toezicht ge schieden. De straf moet snel en zeker zijn. Wij zullen een internationale orde. op bouwen, die overeenstemt met de na tuurlijke tendenties der Britsche cultuur en afhangt van de samenwerking tus schen de geallieerden en vooral de groote. mogendheden. Korte berichten. (Euro'papress.) Naar het zich laat aanzien zal de Canadeesche tarweoogst dit jaar een omvang hebben als niet eerder is bereikt. Volgens de laatste schattingen van het officieele Bureau voor Statistiekte Ottawa, wordt de oogst op ruim 600 millioen bushel ge raamd tegen slechts 299 millioen bushel verleden jaar. (Europapress.) De tarwe voorraden i van de Ver. Staten, voor zoover zij lig gen opgeslagen bij de farmers en de bin nenlandsche maalderijen, werden op 1 Juli j.l. als volgt geschat, waarbij ter vergelijking de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar zijn vermeld (in millioenen bushel)hard red winter 101.95 (v.j. 42.70), soft 31.04 (19.08), hard spring 112.98 (69.04), durum tarwe 24.76 (16.78), witte tarwe 30.57 (13.54), totaal 301.30 (161.14). De voorraad van 301.30 millioen bushel beteeke'nt een record, daar het gemiddelde van de laatste 10 jaar slechts 97.29 millioen bushel bedroeg. Luit.-generaal jhr. J. H. Röell t> In den ouderdom van 75 jaar is over leden de gep. luitenant-generaal der ar tillerie jhr J. H. Röell. In 1923 verliet hy den dienst. De rang van luit.-generaal werd hem in 1927 ver leend. In 1923 eerste ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis geworden, is hy in 1937 als zoodanig afgetreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1