I 1 DAGKALENDER MAANDAG 28 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 303 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe Duitsche vorderingen in het centrum van Stalingrad - Sowjet-aanvallen afgeslagen - Rode van Von Ribbentróp. JMJ I Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma* Boekhandel J. J. FANO.Y, Nieuwe Burg 2028 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. ^Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. de betere als voering. Noordstraat SEVRAAGD :nteelt. rwaarden. RBOER, Zaadhandel. L), Telef. 200. ultaat. Goes. Telefoon AARS, aan de LLUIJFHOUT, kei toestel van dezen terreuraanval op de Noorsche hoofdstad is overgebleven. Italiaansch weermachtsbericht. (Stefani) Aan het Egyptische front heeft de artillerie doeltreffend geant woord op het vijandelijke geschut. Gedu rende den geheelen dag was de bedrij vigheid in de lucht groot Duitsche formaties hielen met succes de Oase Koefra aan, waarbij enkele toestellen op den grond werden vernield. De vijande lijke luchtmacht verloor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdoelartillerie van Tobroek neer geschoten. Een Britsch verkenningsvliegtuig, dat in de nabijheid van Grotone door luchtaf weer was getroffen, is in zee gestort. Na de acties van de beide laatste dagen is een vliegtuig niet op zijm basis terugge keerd. Von Ribbentróp over den toestand. Tijdens de receptie ter gelegenheid van den verjaardag van het driemogeridhe- denpact hield von Ribbentróp een rede. Sprekende over den strijd in Rusland, zeide von Ribbentróp dat aan den tegen- stander op het oogenblik een slag wordt toegebracht, waarvan hij zich niet meer zal herstellen. De mogendheden van het pact van drie zijn aan het einde van het 2de jaar der aaneensluiting in elke richting meester van den toestand. Een zware strijd kan nog voor ons lig gen. Wij zijn daarop voorbereid, want de oorlog in Rusland heeft-de verbonden legers niet uitgeput, zooals onze vijan den zeggen, maar ze juist gehard. Op elk terrein beveiligd, hebben Europa en O. Azië een sterke positie betrokken. Zij wachten op Roosevelt, die deze beide we relden zonder schepen, zonder beproef de soldaten, zonder steunpunten, zonder ervaring en zonder tallooze andfere din gen op een afstand van duizenden mijlen wil veroveren. Voor iedere poging om onze werelden in het Noorden, Westen, Oosten en Zui den te na te komen zal de vijand met hetakomben van dooden hebben te be talen. Tenslotte gaf von Ribbentróp uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor dè, landen van het pact van drie. Militaire gebeurtenissen van groote beteekénis verwacht. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet" schrijft, volgens den „Westd. Beobachter", dat te Londen de opvatting heerscht, dat het „invasié-seizoen" reeds voorbij is en dat de Vbrming van een tweede front nu we gens „force majeure" onmogelijk is. Bo ven het Kanaal hebben de eerste herfst stormen gewoed, die gepaard gaan met hevige stortbuien en krachtigen golfslag. Boven de kust van Noord-Frankrjjk lig gen dikke nevelbanken en dat alles leidt er toe, dat een invasievloot niet kan uit- loopen. De tegenwoordige strijd en het begin van het vierde oorlogsjaar hebben intus- schen in Turkije geleid tot beschouwin gen over de vooruitzichten der oorlog voerenden en"" over den duur van den strijd. Men is, volgens de Essener „Na tional Ztg" algemeen'van mieenrng, dat de komende weken militaire gebeurtenis sen van groote beteekenis zullen bren gen en met spanning volgt men den strijd om Stalingrad. De regöeringsvorm in Noorwegen. (D. N. B.). Minister-president Quisling heeft een rede gehouden over regeerings- vorm en leiding in Noorwegen. De toekomstige opbouw van den staat zal een RLksting als politieke volksver tegenwoordiging omvatten, alsmede een kultuur-ting en een economisch ting als vakorganen. Deze zullen alle drie staats organen zyn. Het Riksting zal evenals het vroegere storting bestaan uit 150 vertegenwoordi gers en 150 plaatsvervangers. Het zal geen parlementair college zijn, doch is Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noordwesten van den Kau- k a s u s en aan de T e r e k is de vy- and ondanks taaien tegenstand uit diepe groepen stellingen verdreven. By den af weer van een tegenaanval vernietigden J Duitsche troepen aan de Terek twee vij andelijke bataljons en maakten vele hon derden gevangenen. De luchtmacht bom bardeerde de havens Toeapse en C h o s t a en beschadigde een vracht boot met bommen. In het centrum van Stalingrad heeft infanterie verscheidene kazemat-instal laties en blokken huizen bestormd en drong met steun van duikbommenwer pers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlastingsaantfallen op het Noorde lijke grendelfront werden afgeslagen. Een tankdivisie vernietigde daarbij 24 grooten deels zware pantservoertuigen. Geconcentreerde luchtaanvallen berok kenden den bolsjewisten zwaré verliezen. Formaties Duitsche en Roemeensche ge vechtsvliegtuigen zétten de verlamming van den vijandelijken etappedienst op de spoorwegen in het gebied van de be- neden-Wolga voort. Aan het Donfront plaatselijke geveehtsactiviteit. Ten Noordwesten van Woronesj weer verscheiden vijande lijke aanvallen. Bij R z j e f viel de vij and een sector van het front met sterke strijdkrachten, gesteund door pantser voertuigen, opnieuw aan. Deze zware ge vechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheidene vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen en nieuwe concentraties door gecombineerd vuur van alle wapens on der deelneming der luchtmacht uiteen gedreven. Bij een poging van den vijand-om over een breed front over de N e w a te trek ken zijn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangenen gemaakt. De bolsjewieken hebben gisteren 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toestel len worden vermist, In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassenden aanval op het Britsche steunpunt in de Oase Koefra ge daan. Bommen en schietwapens veroor zaakten vernielingen en brand in de ver- sterkings.- en vliegveldinstallaties bene vens in troepenbarakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht«zonder eigen verliezen acht Britsche jagers neerge schoten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo yerd in den afgeloopen nacht met bommen bestookt. Aan de K a n a a 1 k u s t en by nach- telijke stoorvluchten in de omgeving van Noord- en Oostzee zijn vier Britsche ja gers neergeschoten. Kapitein Graf, escadrillekapitein by een jachteskader, heeft Zaterdag zijn 200e tot 202e overwinning in de lucht behaald. Britsche luchtaanval ,op Oslo. (D.N.B.) Omtrent een Britschen luchtaanval op Oslo deelt hét opperbe vel van de weermacht het volgende mede Even na 4 uur des middags vlogen vier Britsche bommenwerpers onder bescher ming van 't laag hangende wolkendek via Christianssund op Oslo toe 'en wier pen eenige bommen op het stadsgebied. Er werd schade berokkend aan huizen en vier Noren werden gedood. Nog eenige andere burgers werden gewond. Duit sche jagers achtervolgden de Britsche machines en dwongen hen enkele minu ten nadat zij de bommen hadden laten vallen tot een gevecht ten westen van Oslo. Weldra werd de eerste Boston neergeschoten en volkomen vernietigd. Een minuut later stortte ook de tweede Britsche machine neer en brandde vol komen uit. De derde bommenwerper viel na enkele treffers brandend omlaag ten Westen van Oslo, zoodat slechts een en- bedoeld als politiek forum, dat advisee- rend en eventueel bevestigend of besluit- nemend kan optreden. Gevechten in Noord Nieuw Guinea. (S. P. T,). Het communiqué van gene raal Mac Arthur maakt bekend, dat het in Noord Nieuw Guinea, in de buurt van Salamaua, is gekomen tot gevechten tus- schen geallieerde en Japansche troepen. Het zou den geallieerden na aanvankely- ken tegenslag gelukt zyn hun stellingen te heroveren 'en te behouden. Men beschouwt in Australië „den slag om Nieuw Guinea" nog immer als „den slag om Australië''. „Verschroeide aarde" in Irfd'ië. (S., P, T.). De Britsche legerleiding in Indië is voornemens de tactiek der ver schroeide aarde toe te passen, indien In dië door Japan zou worden aangevallen, verklaarde generaal Allan Hartley, de plaatsvervangende commandant der ge allieerde strijdkrachten in Britsch-Indië. Men zal trachten waardevolle machines en andere voor de oorlogvoering waar devolle goederen in geval van nood ach ter- het front te brengen. Mocht men hierin niet slagen, dan zal alles wat voor de Japansche oorlogvoering van belang zou kunnen zyn grondig worden vernield. BINNENLAND De gevechten om Stalingrad. Infanterie in stormaanval op Stalingrad. Ieder huis is een vesting. PK Seiboldt-PBZ-R-P H m HET RECHT VAN ABOLITIE EN VAN GRATIE. Het Verordeningenblad bevat 'n twee de verordening van den Rykscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende wyziging der verordening no. 2/1941 betreffende de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie. Op grond van het decreet van den Führer betreffende de uitvoering van het recht van abolitie en van gratie in het bezette Ned. gebied van 20-12-40 bepaalt deze: Artikel 1. (1) de beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik voor my: 1. In alle zaken, vallende binnen de bevoegdheid van het Duitsche Hoogge rechtshof in het bezette Nederlandsche gebied. 2. In al die zaken, waarin vóór de inwerkingtreding der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rech- terlyke macht voor strafzaken een Ne derlandsche rechter een veroordeeling ter zake aan een strafbaar feit heeft uit gesproken, tot de behandeling waarvan op grond van paragraaf 2 der genoem de verordening thans de Duitsche ge rechten bevoegd zouden zyn. 3. In al die zaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, welke niet vallen onder het bepaalde onder 2 en ter zake van welke deze rechter een vrijheidsstraf of vervangende vryheids- straf van meer dan zes maanden of een geldboete van meer dan vijftienhonderd gulden heeft opgelegd, tenzy ik de pro cedure tot gratieverleening in bepaalde gevallen aan den secretaris-generaal van het departement van justitie overdraag. 4. In al die zaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, welke niet vallen onder het bepaalde onder 2 en 3 en welke ik in bepaalde gevallen aanwys. (2) Hetzelfde geldt ter zake van het recht van abolitie. Artikel 2: (1) Ik draag de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie over op den secretaris-generaal van het de partement van justitie voor zoover ik mij niet in overeenstemming met het be paalde in artikel 1 de beslissing voorbe houd. (2) Indien de secretaris-generaal een beslissing genomen heeft, staan den ver zoeker geen rechtsmiddelen tegen deze beslissing ter beschikking. Ik behoud mij .evenwel het recht voor in bepaalde ge vallen beslissingen van den secretaris generaal te vernietigen of té wijzigen. Artikel 3: Alle met deze verordening in tegen spraak zijnde voorschriften, meer in het bijzonder de artikelen 14a tot en met 17 van het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht en de artikelen 559 en 560 van het Nederlandsche Wetboek van Strafvordering, blyven buiten toepas sing. Artikel 4: De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden by instructie gegeven. Dr Max Euwe blijft Nederlandsch Schaakkampioen. De beslissing is gevallen en dat reeds na 6 partyen. Na afloop van dè eerste partij had niemand dit durven voorspel len, maar Euwe was in topvorm en heeft zijn jeugdigen tegenstander daarna geen kans meer gegeven. Het was Zaterdagmiddag overvol in het Nationaal Schaakgebouw toen de 6e party een aanvang nam. Tot verwonde ring van velen koos v. d. Hoek de Span jaard, een opening, die Eifwe wel kan droomen. Toen v. d„ Hoek dan ook vér- zuimde tijdig z(jn paard op bl in het spel te betrekken, maakte Euwe hier onmiddeliyk gebruik van. Tot „overmaat van ramp verlóor v. d. Hoek nog een kostbaar tempo, waarna de kampioen met een krachtig gevoerden aanval wit tot overgave dwong. „Een krachtig applaus beloonde deze fraaie prestatie. De stand luidt nu: Dr Euwe 5% p., v. d. Hoek ya punt. F. W. van Vloten blijft burgemeester van Delft. De heer F. W. van Vloten, burgemees ter van Delft, zal in afwyking van het aanvankelyk genomen besluit zyn functie blyven waarnemen. In verband met zijn werkzaamheden als directeur- generaal van W.H.N. en landelyk leider van den Ned. Volksdienst, zal de heer van Vloten zich echter metterwoon in Den Haag vestigen, aldus meldt de Tijd. Sigarenproductie stopt op 21 December. Het einde van de sigarenproductie, dat men met vrij groote zekerheid kon voor spellen, is thans in zicht. De „Tijd" ver neemt, dat op 21 December de sigaren fabrieken zullen moeten ophouden met het vervaardigen van dit genotmiddel. Ook de sigarettenindustrie zal een be langrijke inkrimping ondergaan, want slechts het derde deel der fabrieken zal aan het werk kunnen blyven. Paling votor arbeiders in vitale bedrijven. Naar „Het Vad." meldt is van over heidswege opdracht gegeven, dat voortaan de arbeiders van vitale be- dryven in de gelegenheid moeten wor den gesteld maandelyks een pond pa ling per hoofd te koopen. Onder arbei ders moeten worden verstaan allen die in de betrokken bedryven werkzaam zyn, zoowel ambtenaren dus als technisch per soneel. Vergunning nóódig voor slooping of verandering van molens. In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van op voeding, wetenschap en kuituurbescher ming, van handel, nijverheid en vissche- rjj, betreffende de slooping of verande ring van molens. Hierin wordt o.m. het volgende ber paald: Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van den Secretaris-generaal van het Departement vai*. opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming of in stryd-met de aan zoodanige vergunning verbonden voorwaarden een wind- of watermolen, welke niet geheel of groo- tendeels van metaal is vervaardigd, ge heel of gedeeltelijk te sloopen, voor het gebruik als wind- of watermolen onge schikt te maken of in te richten voor an dere doeleinden dan waartoe hy normaal is bestemd. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Dit besluit treedt heden in wer king. Geld voor sportprestaties. Naar „Het Vad." meldt is een rege ling in voorbereiding, waardoor het ama teurs voortaan verboden zal zijn geld in ontvangst te nemen voor sportpres taties. Vooral in de schaatssport zal déze regeling ingrijpende wijzigingen te weeg brengen. Directeur Girodienst gaat heen. Naar de Tel. verneemt heeft de heer S. J. H. Wesselink ontslag gevraagd als directeur van den postchèque- en giro dienst. Dit ontslag is inmiddels reeds verleend. Vermoedelijk zal de heer Wes selink op 1 Oct. a.s. den dienst» verlaten. Het sluiten van kleine stations op Zondag. De Nederlandsche Spoorwegen vesti gen de aandacht van de reizigers er op, dat vele kleine stations des Zondags al leen geopend zijn als er treinen behan deld worden. Wil men dus des Zondags MAANDAG 28 SEPT. 1942. Looft den Heere, want onzen God te psalmzingen fs goed. Psalm 147la. Zon op onder 7.34 19.27 Maan op onder 21.35 11.37 2 Oct. Laatste kwartier. 10 Oct. Nieuwe maan. op een dergelyk stations zyn rijwiel in ontvangst nemen, dan raadplege men de reisgids om te zien, op welken tyd het station voor de treinbediening geopend moet zyn. Men komt dan op een tyd, dat het station geopend is en voorkomt daardoor teleurstelling. „DE DAG VAN DEN OUDEN JEUGDSTORM". Op het Binnenhof te 's-Gravenhage kwam Zaterdag de streek 's-Gravén- hage van de Nationalen Jeugdstorm bij een om den „dag Van den ouden jeugd storm" te vieren. De verschillende, vendels hadden zich in carré op het plein opgesteld. Nadat vele autoriteiten, waren aange komen, verscheen de burgemeester van Den Haag, Prof. Mr J. Westra in gezel schap van zijn adjudant, den heer Schulp. Nadat burgemeester Westra den jeugd storm met zijn achtsten verjaardag had- geluk gewenscht en de vendelvlaggen aan de plaatselyke leiders en leidsters had uitgereikt, hield hoofdstormer Van Geel kerken een rede, waarin-hij er aan her innerde, dat acht jaren geleden de Natio- I nale Jeugdstorm werd opgericht. Spr. herdacht hen, die de plicht heeft geroepen in Rusland. Velen van hen zijn gevallen, alles gevende voor het vader land. Wy zullen, aldus Spr., de jeugd van ohs volk richten op de toekomst, omdat wy ze het geloof hergeven in die toe komst van ons vaderland. Spr. wil allen leden van den Jeugd storm op het hart drukken dat zij in hun uniform en ook zonder, uniform toch in de eerste plaats zich bewust zyn van de verplichting, die bet lidmaatschap van den Nationalen Jeugdstorm hun geeft. Voor 't kader in den Nationalen Jeugd storm zegt Spr.weest u bewust van uw verantwoordelijkheid, dat gij ten allen tyde uw ouders en uw leider in de oogen kunt zien, dat gy uw plicht hebt gedaan. Ten slotte deed Spr. den oproep uit gaan: Gaat met ons mede in dezen nieu wen tyd, zooals de Jeugdstorm gaat, vol vertrouwen en hoop. Na deze rede, die met het Wilhelmus werd besloten, had de uitreiking plaats van de eeredraagteekens, aan stormers en stohnsters, die hiervoor in aanmer king kwamen. Ook reikte stamheer van Hamond eeredraagteekens uit aan ouders van aan het front gevallen Jeugdstor- mers. Op den Grebbeberg had een kransleg- ging plaats. Aan deze plechtigheid namen contin genten stormers en stormsters deel van streken uit het 'gewest Nedersticht, in to taal plm. 700, met een muziekgroep, een vaandelwacht en ook een Rotterdamsch spreekkoor en zangschaar. De stafleider Quispel hield hier een rede. Moed, eer, trouw, aldus Spr., zijn de leuzen waarvoor 'de vaderlanders, aan wier graven wy staan, den dood zijn inge gaan. Hierna had de kransliegging plaats Wy beseffen, ging Spr.-daarna voort, dat dit zwygende heldenkerknof een ant woord verlangt, dat wij samenvatten in de beloftenooit meer oorlog, nooit meer strijd tusschen het Nederlandsche en het Duitsche broedervolk; in de belofte: te strijden om een Nederlandsche jeugd, die nog die karaktereigenschappen in zich heeft om een goed Nederlander te „Opzettersmarkt" te Apeldoorn. Nu de bijen van de heide huiswaarts zyn ge keerd en de honing hebben afgeleverd, worden op verschillende plaatsen in Gelderland de zgn. „opzettersmarkten" gehouden. Opzetters zyn byenvolken, die den winter overblijven. Voor de voeding daarvan ontvangt men van overheids wege 7 K.G. suiker per volk. VNP-Zeylemaker-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1