AANBOD DAGKALENDER van DONDERDAG 24 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 300 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND JE EL. dagmeisje gen. Zich aan 7 uur. Mevr. iestr. 77, Goes. Winkelier en klant. Duitsche terreinwinst in centrum van Stalingrad. Sowjet-aanvallen in den Kaukasus afgeslagen. In den Kaukasus werden onze aanvallen voortgezet en werden sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Voor een haven van den Kaukasus wer den een dryvend dok en een vrachtschip van middelbare tonnage door bomtref- fers beschadigd. (D.N.B.). Afzonderiyke Britsche bom menwerpers hebben Dinsdag in den loop van den dag onder bescherming van laag hangende wolken aanvallen gedaan op steden in het bezette Westelijke gebied. Daarby leed deNederlandsche en Fransche bevolking verliezen. Twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten en stortten aan de kust omlaag. *G. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprys 2,73 pen kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. JOOSLAND. Advertentiën door J. POPPE. deze rubriek van de krant. voor direct, 2 CAMERS met en stand. Brie- FANOY, N. ïlburg. 1EG met bed- Brieven onder De Zeeuw" te repareeren al ines onder één d. KREEKE, vliddelburg erdeeld in obli- 1000 nomi- itingen onder Zeeuw", Goes ïilderd BUIK- goeden staat, ■ooskerke (W.) onia's, Cycla- •entjes en alle Bloembollen, Crocus, enz. range Vielesin- ag hoek Dam, DAGJONGEhb Kweekerij, L. burg. MEISJE, bij NT, Noordeinde, INK MEISJE lve dagen. - Vorststraat jaar. Wasch erdagsmiddags res: SLAGER, es. reet meisje Cointre N.V. Door de tegenwoordige omstandighe den is er e<->n radicale verandering geko men in de verhouding tusschen winkelier en kooper. Men heeft vóór den oorlog wel eens gezegd, dat de klant koning was. In ieaer geval namen sommige klanten wil eens allures aan, waaruit me.i kon opmaken, dat zij meenden alles te zeggen te hebben. Verschillende zakenmenschen werden geringeloord door lastige, onheb- beiyke. nooit te bevredigen personen, die onredeiyke eischen stelden en nog hevig ontstemd waren, als aan hun verlangens niet voldaan kon worden. De kleinste kleinigheid tot zelfs het befaamde half onsje worst moest, soms op een aangegeven uur, en vooral met later, tnuis bezorgd worden. Men was te gemakzuchtig, om zelf een klein pakje mee naar huis te nemen. Bovendien stond het ook niet om met een pakje op straat te loopenl Er waren dames, die de kunst verston den om alvorens ze een nieuwe japon of mantel kochten, zoo ongeveer alle zaken die daarvoor in aanmerking kwamen, af te loopen diverse winkeljuffrouwen een respectabel aantal kleedingstukken van de rekken te laten halen en te laten aan passen, verschillende winkels onverrich- terzake te verlaten om dan eindeiyk na vele uren misschien een keus te maken. Ja, er wordt zelfs gefluisterd, dat er soms des Zaterdags japonnen op zicht werden gegeven, die 's Zondags werden gedragen en 's Maandags weer terug gezonden met de boodschap„onge schikt". Wat hebben sommige winkeliers zich wel geërgerd aan het onheusche optreden van een deel van hun klanten. Hoe is dat alles nu veranderd'. Zij, die vroeger zooveel noten op him zang hatlden, moeten nu genoegen nemen met wat er is, moeten soms voor een klei nigheid, die ze vroeger per telefoon be stelden langen tijd in de rij staan. De win kelier wordt nu niet uitgefoeterd, maar met groote beleefdheid en vriendelijkheid behandeld. Men wil hem te vriend hou den en beveelt zich onderdanig in zijn gunst aan. Men kan immers nooit weten, waar het goed voor is. En pakjes dra gen? Hoe meer hoe liever. Men wil er krom onder loopen! De verleiding is voor den winkelier sterk om zich op zijn beurt nu eens ko ning te voelen. Toch Wéét en beseft de verstandige middenstander, dat hij van de tegenwoordige situatie geen misbruik mag maken. De tijden zullen ook wel weer eens anders worden. Een hoogstaande klant zal later waar- deeren, Wat hij nu van zyn winkelier aan goede raadgevingen, voorkomendheid en hulpvaardigheid heeft ondervonden. An derzijds wordt allicht onthouden, waar men uit de hoogte is beh*andeld,, of waar men heeft moeten constateeren, dat men het met. de waarheid minder nauw nanf. De winkelier, die hart heeft voor de klanten, die begrijpt, dat hij ook nu het algemeen belang heeft te dienen en dat hij zich heeft te onthouden van onge oorloofde practijken, zooals de zwarte handel, zaL later daarvan de vruchten plukken. VERPLICHTE TARIEFOPGAVE VAN LIJN- EN BODEDIENSTEN. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen op korten termijn tarie ven voor het vervoer van goederen met lijn- en bodediensten worden vastgesteld. In verband hiermede heeft de secretaris generaal van het departement van de bedrijfsgroep wegvervoer machtiging verleend, om door middel van vastge stelde formulieren van de exploitanten van deze lijn- en bodediensten verplichte opgave van de benoodigde gegevens te verlangen. Deze verplichte opgave geldt voor alle ondernemers van lijn- en bo dediensten, onverschillig of zij deze diensten uitvoeren met auto's, paarden- wagens, bakfietsen, dan wel met hand wagens. De vakgroep heeft naar de haar be kende adressen inmiddels reeds de be treffende formulieren verzonden. On dernemers, die nog geen formulieren mochten hebben ontvangen, zijn ver plicht deze onverwijld aan te vragen bij de' vakgroep goederenvervoer, Groot Hertoginnelaan 16, te 's Gravenhage (te lefoon 390010). 1 Burgemeestersbenoemingen. De commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie heeft de volgende per sonen tot burgemeesters benoemd: Te Zevenbergen den fabrieksdirecteur Th. F. van Eijndhoven uit Roosendaal; te Schaesberg den burgemeester A. C. de Ley uit Posterholt; te Grevenbicht, Obbicht en Papenhoven, den burgemees ter J. H. Schreurs uit Urmond; te Weert den burgemeester J. Rüsener-Manz uit Cadier en Keer; de drie laatstgenoem den met gelyktijdig eervol ontslag uit hun vroeger burgemeestersambt en'te Cadier en Keer den heer J. C. H. Lar- dinois uit Margraten. Het opperbevel van de Duiische weer macht maakt bekend De gevechten in en om Stalingrad gaan met onverminderde hevigheid ver der. In het centrum der stad werd, on- darfks hevig verzet, weer terrein gewon nen. Vijandelijke tegenaanvallen misluk ten. Ten Noordwesten van Woronesj .verloor de vijand in felle afweergevech- ten 25 pantserwagens. In den centralen en Noord e- 1 ij ken frontsector werden eigen plaatselijke aahvalsacties met suc ces uitgevoerd. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts opslagplaatsen en spoorlijnen der Sovjets in het gebied van R z j e f met vernietigende uitwerking aan. Aan de kust van het Visschers- schiereiland bombardeerden duik bommenwerpers een belangrijk steunpunt der Sovjets. In luchtgevechten schoten Duitsche en Finsche jagers in het hooge Noorden zonder eigen verliezen 19 vijan delijke machines omlaag. Aan de kust van het Kanaal wer den bij aanvallen van zwakke Britsche strijdkrachten vier vijandelijkevliegtui gen neergeschoten. InZuid-Engeland bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen over dag voor den oorlog belangrijke doelen met bommen van zwaar kaliber. Bij Do ver werden drie versperringsballons neergeschoten. Italiaansch weermachtsbericht. Matige activiteit der artillerie aan het Egyptische front. Duitsche jagers scho ten in luchtgevechten twee Britsche toe stellen neer, waarvan één in Afrika en het andere boven Kreta. Een vijandelijke aanval op B e n g - h a z i veroorzaakte eenige schade en eenige slachtoffers. Onze formaties duik bommenwerpers vielen 't vliegveld H a 1- f a r op Malta aan met brisant- en brandbommen. Een van onze toestellen is niet van de operaties teruggekeerd. Vrouwen1 en) kinderen worden uit Stalingrad weggezonden). De aanval der Duitsche troepen dringt aldus schrijft de „Deutsche Ztg i, d. N." -.steeds dieper door in de ongeveer 20 km lange stad. Om de Sowjet-vernie- lingsgroepen nóg méér vrijheid te geven voor niets ontziende verwoestingen, heeft de Sovjet-legerleiding bevolen, dat alle nog in Stalingrad aanwezige vrouwen en kinderen onmiddellijk hun woningen ver laten moeten en naar den anderen oever van de Wolga moeten worden gebracht. Alleen de vrouwelijke leden der strijden de groepen mogen in de stad blijven. Het tweede front. De Moskousche correspondent van het Engelsche tijdschrift New Statesman en Nation maakt gewag van de groeiende ontevredenheid in de Sovjet-Unie als ge volg van het uitblijven van het tweede front. De correspondent citeert o.a. uit latingen van den propagandachef van de communistische partij, Alexandrew, die onlangs voor de Moskousche radio heeft verklaard, dat de Sovjet-Unik bijna zon der eenige buitenlandsche hulp is, terwijl bijna geheel Europa op de een of andere wijze de Duitschers helpt. Reuter verspreidt een door de Moskou sche radio tot de vereenigde naties ge- richten oproep om „de autobus niet te missen". Woordelijk wordt in het appèl het volgende gezegd: „Hitier nu op alle punten te treffen is veel beter dan zich te verlaten op ge neraal winter. Wanneer de autobus ge mist wordt, kan dit voor langen tyd van beslissende beteekenis zyn". Engelsche aanvallen op etedert In het bezette gebied. Dei Finsch-Amerikaansche betrekkingen. De Daily Sketch meldt, dat de Sovjet- regeering de regeering der Ver. Staten formeel verzocht heeft de diplomatieke betrekkingen met Finland te verbreken. Men heeft, aldus het blad, Wilkie tijdens zyn verblijf te Moskou ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat dit de wensch der Sovjetregeering is. Hervatting der militaire operaties in Britsch-lndië Naar in militaire kringen der Britsche hoofdstad wordt medegedeeld, bereidt mentoich in Indië, in verband met het naderende einde van de regenperiode, voor op een hervatting van de militaire operaties tegen. Japan, meldt S. P. T. Naar uit het hoofdkwartier van gene raal Wavell wordt vernomen, zouden een aant&l luchteskaders ter versterking van de Indische verdediging van Engeland naar Britsch-lndië zijn overgebracht. Te Calcutta, Madras en andere belang rijke havensteden, zijn uitgebreide maat regelen ter afweer van Japansche lucht aanvallen en eventueels landingspogin gen van zee uit, getroffen. De Britsche plannen tot massale eva cuatie van de groote steden zijn, volgens berichten uit Nieuw Delhi, nu voltooid. INTERN ATIONALISEERING VAN DUITSCHE KINDEREN. Reuter verspreidt, naar het D. N. B. meldt, in een telegram uit Londen het voorstel om na de overwinning van de geallieerden de Duitsche kinderen te in- ternationaliseeren. Het te Londen ver- schijnende blad „Vrij Nederland" eischt, naar de Engelsche berichtendienst meldt, dat alle Duitsche kinderen in den leeftyd van 2 tot 6 jaar van hun moeders weggenomen en voor den duur van 25 jaar in het buiten land gebracht worden om hen op deze wijze van hun nationaaliteit los te maken. Tevens moet door overeenkomstige maat regelen in Duitschland zelf een mengsel van volken worden teweeggebracht, die niet meer als Duitsch te beschouwen zijn. Men herinnert zich, aldus het D.N.B., i den duivelschen eisch van den Ameri- kaanschen jood Kauffmann om alle Duit sche mannen te steriliseeren. Ook hun worden gewezen op wat de minister van marine der Ver. St., Knox in Kansas City o.a. onlangs zeide: Na de overwinning zal een vrede ge dicteerd worden, waardoor de spilmo- gendheden volkomen uitgeschakeld zul len worden, want met haar kan geen compromis gesloten worden. In toonaangevende Duitsche kringen, aldus het D.N.B., worden dergelyke idee- en, eischen en verklaringen op passende wijze ter kennis genomen. Zy geven te verstaan, dat met diegenen, die zulke misdadige ideeën aanhangen, inderdaad een compromis onmogelijk is en dat hun het lot, dat zij of hun voornemens ver dienen, niet bespaard zal blijven. Het Duitsche volk en zijn bondgenooten ech ter hiervan kunnen zij overtuigd zijn zullen den strijd om de eindoverwin ning des te vastberadener voeren. BOTER EN RUNDVET OP BON 48. Gedurende het tydvak van 25 Sep tember tot en met 6 October 1942 geeft elke der met „48" gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart- recht op het koopen van 125 gram boter. Zy, die gedurende het tydvak van 9 tot en met 12 September 1942 de bon nen „48" by den slager hebben ingele verd, ontvangen' gedurende bovenge noemd tydvak per bon 100 gram rund- vet. HIET EXTRA BOTËRRANTSOEN VOOR KINDEREN. De bonnen „reserve 2-61", „reserve 2-62",'„reserve 3-61", „reserve 3-62" en „reserve 4-61", welke voorkomen op de nieuwe bonkaarten voor voedingsmid delen 11e periode 1942, geven elk recht op het koopen van 125 gram boter. Deze bonkaarten zijn thans reeds uitgereikt of zullen binnen enkele dagen uitgereikt worden. De bovengenoemde bonnen zyn geldig gedurende het tijdvak van 13 September tot en met 11 November '42, zoodat men dus thans reeds boter op deze bonnen kan betrekken. GESTAMPTE MUISJES EN HAGEL SLAG OP DEN JAMBON. Met ingang van 3 October a.s. zul len de voor het koopen van jam, stroop enz. aan te wijzen bonnen ook recht geven op het koopen van gestampte muisjes en vruchtenhagelslag. Per jambon wordt een hoeveelheid van 300 gram beschikbaar gesteld. Deze artikelen zijn echter veelal in pakjes van 200 igram verpakt, in welk geval men dus tegen inlevering van twee bonnen drie van dergelijke pakjes zal ontvangen. In verband met het bovenstaande ge ven van 3 October a.s. af de voor sui kerwerk aan te wijzen bonnen geen recht meer op het koopen van gestamp te muisjes en vruchtenhagelslag. Ten einde de detaillisten in de ge legenheid te stellen zich tijdig te be voorraden, is voorts nog bepaald, dat de jamtoewy zingen reeds met ingang van heden tevens recht op genoemde artikelen geven. Generaal pardon van N.A.F. .loopt af. De centrale persdienst van het Ned. Arbeidsfront meldt: Ter gelegenheid van de stichting van het Ned. Arbeidsfront op 1 Mei 1942 is door den leider van dit front een gene raal pardon afgekondigd. Door dit generaal pardon is voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid van een er kende vakorganisatie waren, doch sinds dien uittraden, de mogelijkheid geopend op zeer gunstige voorwaarden alsnog toe te treden als lid van het Ned. Ar beidsfront. Voor hen zullen namelijk, ter verkrijging van de rechten, die bij de reglementen van het Ned. Arbeidsfront zijn omschreven, de jaren, dat zij lid wa ren van hun vakorganisatie, bij de be rekening van de uitkeeringen ten volle meetellen. Op 1 October a.s. zal de mogelijkheid om van dit generaal pardon gebruik te maken echter onherroepelijk voorbij zijn. Aanvragen, welke na 30 September op de kantoren van het Ned. Arbeids front voorden ontvangen, zullen als nieu we aanmeldingen worden beschouwd. Tobroek een tweede Dieppe. In nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten werden de Britsche troepen, die by Tobroek geland waren, na een zwaren, snellen stryd vernietigd of gevangen genomen. Britsche krygsgevangenen komen per vrachtauto in Trobroek aan, om in een kamp te worden ondergebracht. PK Bauer-Ttl-H-P H m New York Journal American meldde in October 1941, dat 150.000 Litauers, onder wie kinderen vanaf twee jaar, door de Sovjets naar Siberië weggevoerd wa ren en dat duizenden onmondige kinde ren aan him lot werden overgelaten. Vol gens' Stockholms Tidningen zijn uit Let land 200.000 bewoners van het kleinste kind af naar de Russische steppen en naar Noord-Siberië overgebracht. Van de kinderen ontbreekt ieder spoor. Op het goederenstation in Riga werden door de Duitsche troepen vier gesloten goederen wagens vol met kinderlykjes gevonden. Het Finsche blad „Aanulehti" meldt, dat het wegvoeren en terechtstellen van de eersten niet alleen een maatregel vorm de om de politieke klassevijanden uit den weg te ruimen, doch dat het een uitroei ingsproces was. Bij het wegvoeren heeft men kunnen constateeren, dat de gezin nen uiteen werden gerukt en dat de kin deren eenvoudig van de ouders zyn weg genomen. Een soortgelyk lot wordt thans den Duitschen kinderen toegedacht, aldus het D.N.B, Het is wel duidelyk, dat een dergelyk voorstel door haat is ingegeven. 't Scheiden van moeder en kind is im mers wel het wreedste, dat men zich den ken kan. Wy nemen dan ook aan, dat een dergelyk idee door de verantwoordelyke staatslieden ten stelligste zal worden af gewezen. By het beoordeelen van dergelyke uit latingen en excessen gaat het er niet om, of men pra dit of anti dat is, maar om de menschelykheid zelf. Een waarachti ge, duurzame vrede kan nooit uit haat worden geboren. DONDERDAG 24 SEPT. 1942. Welgelukzalig is hy, die den God Jacobs tot zyn hulp heeft, wiens ver wachting oj) den Heere, zyn God is. Psalm 1465. Zon Maan op onder op onder 7.28 19.36 19.49 6.58 Vandaag volle maan. 2 Oct. Laatste kwartier. TEWERKSTELLING VAN NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. In de dagelijksche persconferentie te Den Haag heeft President Dr Boening, leider van de hoofdafdeeling Soziale Ver- waltung van het Rijkscommissariaat, een en ander medegedeeld over de tewerk stelling van Nederlandschewerkkrach ten in Duitschland. Hij wees er op, dat de actie om ruim 30.000 arbeiders uit de metaalnijverheid naar Duitschland te zenden, onlangs is geëindigd. De inten- siveering van de oorlogs-economische omstandigheden vereischt een verdere tewerkstelling van (Nederlandsche ar beidskrachten in Duitschland. Daarom zal tot einde October nog een aantal arbeiders over de grenzen aan het werk worden gezet. De oorlogseeo- nonjische omstandigheden gaan hier te lande parallel met een rationaliseering en met een beperking der bedrijven. Zwakke bedrijven zullen moeten worden gesloten, terwijl de krachtige, levensvat bare bedrijven gehandhaafd zullen blijven. Door deze inperking der bedrijven zul len er geleidelijk nieuwe werkkrachten vrijkomen, voor wie een nieuwe bestem ming moet worden gevonden, wil de 0 werkloosheid hier te lande niet snel stij gen. Men zegt, dat er 80.000 arbeiders zullen worden uitgezonden, sommige ge ruchten sprekëp zelfs van 100.000, doch deze geruchten zijn overdrevendeze cij fers zijn onjuist. In vergelijking met de aantallen tewerkgestelden in Duitschlandv is er zoo'n groot aantal niet noodig. Het Nederlandsche bedrijfsleven kan ongetwijfeld nog een groot aantal werk krachten leveren. Hoewel in Mei en in .Juni nog 50.000 menschen naar Duitsch land zijn gezonden, zijn er thans nog 50.000 werkloozen. Voorts zijn er meer dan 20.000 die nul uur werken en voorts meer dan 30.000 werkverruimingsarbei ders, wier werk voor een gedeelte niet vereischt is. Dan is er nog een aantal arbeiders, die slechts een deel van de week werken. Op grond van deze cij fers, zeide Dr Boening, dat er nog altijd een reservoir aan arbeidskrachten van minstens 100.000 man beschikbaar is. Hierbij kunnen door verdere inperking van het bedrijfsleven nog ettelijke tien: duizenden kómen. Een deel van deze krachten zal voor einde October naar Duitschland moeten worden gezonden ten behoeve van werk zaamheden in de wapenindustrie en voor de voedselvoorziening. Sedert Juni 1940 zijn rond 300.000 Ne derlanders in Duitschland te werk ge steld, die overwegend uit de kringen der werkloozen gerequireerd werden. Deze 300.000 zijn niet allen meer in Duitschland. Van verscheidenen hunner is de diensttijd afgeloopen, zoodat zij naar Nederland terugkeerden. Derhalve ls het aantal thans werkende Nederlan ders in Duitschland geringer. Daar vele werkloozen niet meer ge schikt zijn om in Duitschland te wer ken, zal men er niet aan' kunnen ontko men om in het bedrijfsleven in te grij pen en wel in den uitgebreidsten om vang. Dit zal wellicht eenige onrust ver oorzaken, aldus Dr Boening, doch men mag verwachten, dat men ook in Neder- land met betrekking tot de arbeidsinten siteit zoo ver zal gaan als in Duitschland. Bef zal duidelijk zijn, dat men ook in Nederland er toe,moet komen langer te werken en wel tot Jf8 uur, eventueel tot 5Jf uur per week, Dr Boening hoopte dat de uitvoering van een en ander zal kunnen geschieden zonder toepassing van de verordening inzake arbeidsdienstverplichting, waar van slechts tot nu toe in slechts 1600 ge vallen moest worden gebruik gemaakt. Voortgaande zeide Dr Boening, dat de uit te zenden Nederlandsche arbeids krachten zich plichtbewuster en ijveri ger zullen toonen dan helaas tot nu toe het geval is geweest. Zelfs heeft spr.. wel eens de klacht vernomen, dat som mige werkkrachten zich stinkend lui toonden. Er zyn ook klachten vernomen van Nederlandsche arbeiders, dat zy er van door gingen als het werk hun niet aan stond. Maar het kan niet geduld wor den, dat men de overeenkomst verbreekt. Het kan natuunijk gebeuren, dat er hier of daar wel eens iets is, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1