'JÊÈêt ÉSBt lh_, 1 rJpili rw WAim DAGKALENDER WOENSDAG 23 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 299 Losse nummers 8 cent. Dhvtfaofdred.A. DB LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Administrateur (advertontlechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Zeggen en doen. Hevige gevechten van man tegen man te Stalingrad - Versterkte huizenblokken genomen - Afgeslagen Sowjet- aanvallen - Hevige gevechten in de oase van Djalo. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bykaritoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter, Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meèr (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Vorige week wezen wij op den zwaren eisch om als Christen te beleven, het geen men belijdt. Het schril, maar on toelaatbaar contrast tusschen zeggen en doen heeft reeds onberekenbaar veel kwaad gedaan en is vaak oorzaak ge weest, dat het Christendom in het le ven aan kracht heeft ingeboet. Niet het oreeren over de geboden Gods, maar het doen van den wil Gods, is de verbor gen kracht'in het leven. Het beteekent al heel weinig of ons woord geweldig groot is, als tegelijk onze daden akelig klein zijn. Het beleven moet het stempel op het belijden zetten. Laten we nu niet denken, dat deze eisch alleen geldt voor hen, die een vooraanstaande positie in het leven be- kleeden. Hij komt tot ieder, tot werk gevers en werknemers, tot rijk en arm, tot jong en oud. Het is de zwakheid, ja de groote fout van vele Christenen, dat ze fit niet aandurven en vérstaan. Eenige jaren geleden sprak hier en daar een bekend theoloog-filosoof over het onderwerp: „Is het Christendom bankroet?" Gelukkig kan deze vraag met een krachtig neen. worden beant woord. Maar een andere vraag is, of sommige Christenen niet geestelijk bank roet dreigen te gaan. Met grooten ernst en nadruk moet er daarom toe worden opgewekt om door onzen levenswandel er toe mee te werken, dat het Christendom een ver lossende en heiligende kracht zij. Van ieder van ons wordt gevraagd de daad, die den Meester verheerlijkt. Dit kan voor sommigen in de omge ving, waarin zij eiken dag verkeeren, soms heel moeilijk zijn. Het valt uiterst zwaar, om discipel van den Heiland te zijn, als men gesard, getreiterd of be dreigd wordt, omdat men tot de „fijnen" behoort. Dubbel zwaar wordt het, als men in zoo'n geval alleen staat, als men zich niet bij anderen kan aansluiten, of wat nog erger is als men een mede-geloovige denkt aan te treffen, maar die blijkt verstoppertje te spelen of met de wolven in 'tbosch mee gaat huilen. Dit blijft echter waar: wie schade en smaad voor den Naam en de zaak van Christus geleden heeft, is nooit armer, wel altijd rijker uit den strijd te voor schijn gekomen. God geeft den getrou wen geloovige kracht,, moed en wijsheid. Ook nu wordt nog altijd bewaarheid: Wie Mij eeren, zal Ik eeren, maar die Mij versmaden, zullen licht geacht worden. BINNENLAND Reeds nu snoep op bon 377. Aangezien er misverstand blijkt te be staan omtrent de vraag of het al dan niet geoorloofd is reeds thans versna peringen af te leveren op bon „algemeen 377", wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat dit inderdaad is toegestaan. Uiteraard zullen detaillisten, die reeds thans op dezen bon afleveren, er reke ning mede moeten houden, dat zij bij herbevoorrading op dezen bon met min der gangbare artikelen genoegen zullen moeten nemen. Koffie en thee zonder suiker in hotels en café's. Met ingang van 4 October zullen de hotels, café's en restaurants niet meer in de gelegenheid zijn suiker bij koffie en thee te geven of bij de bereiding van andere dranken te gebruiken, aldus deelt het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd mede. Bij het ingaan van de nieuwe toewij zingsperiode zal namelijk de verstrek king van suiker voor dat doel worden stopgezet. Het is de bedoeling hotels en café's uitsluitend suiker te verstrekken voor het bereiden van spijzen en niet meer voor het zoeten van dranken. De gezondheidstoestand op Java. S.P.T.) De chef van de geneeskundige afdeeling van het militair bestuur op Java, Prof.. Torai Kosugi, heeft bekend gemaakt, dat binnenkort in Batavia ,een geneeskundige hoogeschool zal worden geopend, welke speciaal bestemd is voor het opleiden van Javanen in de medi sche wetenschappen. Prof. Kosugi gaf voorts een overzicht van de maatrege len, die door de geneeskundige afdeeling van het militair bestuur op Java ter be strijding van de malaria, de tuberculose en de Lepra zijn opgenomen. Hij noem de de malaria de geesel van de inland- sche bevolking. Bij de bestrijding van de tuberculose is geconstateerd, dat deze ziekte zich meer voordeed in het binnen land dan in de groote steden, waar de prophilactische maatregelen op een hoog peil staan. De reeds bestaande consulta- tiebureaux ter*bestrijding van de tuber culose op het platteland, zullen nog wor den uitgebreid en zij zullen onder di recte controle van het militair bestuur worden gebracht'. Prof. Kosugi liet zich voorts waardeerend uit over hetgeen door het Nederlandsch bestuur op hy giënisch gebied op Java is gepresteerd. doelgeschut van een onzer groote eenhe den. Twee andere vijandelijke machines werden neergeschoten by Tobroek, resp. door de verdediging van de vesting en door een van onze nachtjagers. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Ten N.W. van Noworossisk trachtte de vijand in den nacht van 20 op 21 September met torpedobooten en met duikboot jagers te landen. Vaartuigen der Duitsche marine verijdelden deze poging. De luchtmacht Lombardeerde vijandelij ke stellingen in de buurt van K e 1 e n d s- j i k, alsmede scheepsdoelen in de haven van T o e a p s e. Bij de operaties tusschen de K o e- banen de Kaspische Zee slaagden Duitsche troepen er in een diep geëchelonneerd en van vele mijnen voor zien stellingsysteem te doorbreken. De stad D e i s k o'j e werd in storm geno men. In den strijd om Stalingrad wer den in hevige gevechten van man tegen man, ondanks den verbitterden tegen stand, nieuwe verdedigde huizencom plexen veroverd, terwijl hierbij gevange nen werden gemaakt. Ontlastingsaanvallen tegen de grendel stelling ten Noorden van de stad misluk ten onder hooge verliezen voor den vij and, die hierbij 21 vechtwagens verloor. Aan het front van den Don staken Duitsche troepen de rivier over en ver woestten op den Oostelijken oever 35 vij andelijke concentraten. Hongaarsche troepen deden plaatselijke aanvallen mis lukken. Onder den indruk der zware verliezen zette de vijand zijn aanvallen op de stad W o r o n e s j gisteren niet meer voort. Noordwestelijk van Woronesj stortten herhaalde vijandelijke aanvallen door het geconcentreerde afweervuur van alle wa pens ineen. By R z j e v hervatte de vijand zijn aan vallen met vrij sterke strijdkrachten. Zij werden ten deele reeds in den aanvang ten deele in tegenaanvallen afgeslagen Daarbij werden 28 vechtwagens vernie tigd. In het Oostelijk deel der Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duikboot een transportzeilschip van 500 brt. tot zinken. Bij het vliegen van afzonderlijke En- gelsche vliegtuigen boven de kust van de Westelijke bezette gebie den én bij nachtelijke storingsvluchten boven de wateren rondom Denemarken verloor de vijand zes vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten overdag aan de Zuidkust van Engeland militaire doeleinden met bommen en boordwapenen. Kapitein Graf behaalde als jachtvlie- ger op 21 Sept. zijn 182e tot en met 185e overwinning in de lucht. Aanval op Libysche oase Djalo afgeslagen). Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: In den ochtend van 16 Sept. werden onze troepen in de oase D j a 1 o in hevige gevechten gewikkeld met numeriek ster kere vijandelijke strijdkrachten met vechtwagens, die afkomstig waren uit de Lybischiei Sahara. Nadat de eerste aanval, die gesteund werd door een zeer krachtig artillerievuur, was afgeslagen, zette het Italiaansche garnizoen de vol gende dagen den tegenstand hardnekkig voort, gesteund door het herhaalde op treden van Italiaanschè en Duitsche for maties vliegtuigen, die den vijand zware verliezen toebracht aan menschen en ge motoriseerde strijdmiddelen. Gisteren, bij de nadering van onze ge motoriseerde kolonnes, die als verster king waren uitgestuurd, onttrok de vij and zich aan het gevecht en week snel terug naar het Zuiden, achtervolgd en bestookt door vliegtuigformaties van de As. Aan het Egyptische front geen ehtóèle gebeurtenis van belang. Een Britsch vliegtuig werd neergehaald door 't lucht- gres, Azad en Pandit Nehroe bevinden en dat zij naar Oost- en of Zuid-Afrika ge bracht zijn. Verbitterde gevechtert te Stalingrad, Ieder huis in Stalingrad, zoo meldt S.P.T, uit Beriyn, is in een verdedigde stelling verandord. In de stukgeschoten huizen en fabrieksgebouwen verdedigen de bolsjewisten zich zelfs nog wanneer vijandelijke vliegtuigen en zware artille rie de muren tot op de fundamenten heb ben vernield. Iedere puinhoop, zoo ver klaren militaire deskundigen te Berlijn, moet door de Duitsche troepen in storm loop worden genomen. Ook ten Noorden van Stalingrad, tus schen Dori en Wolga, wordt nog steeds met groote verbetenheid gevochten. De bolsjewisten hebben hier de laatste da gen vele reserves in het veld gebracht, sterke reserves zelfs, die over groote een heden beschikken. Herhaaldelijk trachten zij door de Duitsche stellingen heen te breken. Ook op den Oostelijken oever van de Wolga, recht tegenover Stalingrad, hebben de bolsjewisten thans zware ar tillerie opgesteld, waarmede zij pogen den druk op de stad te verlichten. Het tweede front. „Aftonbladet" verneemt uit Londen, dat een „niet nader genoemde diploma tieke bron" een scherpe waarschuwing aan de Britsche en Amerikaansche regee ring heeft gericht, den waren toestand niet te miskennen. Deze „niet nader ge noemde diplomatieke bron" is ongetwij feld de Sovjet-ambassadeur Maiski. De waarschuwing heeft ten doel, aldus de correspondent van het Zweedsdie blad, aan de Geallieerden te verstaan te geven, dat de Sovjets, den Duitschen druk niet lang meer kunnen weerstaan, wanneer men hen verder alleen zou laten strijden. De noodzaak der vorming van een tweede front in Frankrijk, België of N e d e r - 1 a n d is nimmer noodzakelijker ge weest dan thans. Daartegenover stelt men zich in Brit sche regeeringskringen volgens „Afton bladet" op het standpunt, dat aan Molo- tov tijdens zijn bezoek te Londen in be ginsel de vorming van een tweede front is toegezegd, maar dat daarbij geen datum is vastgelegd; men heeft zich tegenover de Sovjets ver plicht een tweede front te vormen, zoo dra demogelijkheid daartoe zou bestaan. Öp het oogenblik zou dat niet het geval zijn, wellicht over een jaar. Britsche opmarsch op Madagascar. (S. P. T.). Correspondenten berichten uit het hoofdkwartier van de Britsche landingstroepen op Madagascar, dat de Britsche voorhoeden de stad Tananarivo hebben bereikt. Men verwachtte, dat de inneming der hoofdstad gisteravond zou beginnen. De Britsche bevelhebber is van oordeel, dat de tegenstand niet groot zal zijn. Brickaville, aan de Oostkust, is bezet. Aan 9e Noordwestkust bieden de Fran- schen tegenstand door de wegen te ver nielen. In het Noordoosten is Sahambava en in het Zuiden de stad Befotaka, ten Zuiden van Maromandia, bezet. Een an dere Britsche colonne rukt op in de rich ting van Antschihy. Azad en Nehroe naar Afrika overgebracht? (D. N. B.). In de centrale, vergadering heeft de secretaris van den minister van Binnenlandsche Zaken in de Britsch-In- dische regeering verklaard, dat een aan tal leden van het werkcomité van het Congres, die bij het uitbreken der on lusten waren gearresteerd, uit Indië zijn weggevoerd. Indische kringen te Bang kok vermoeden, dat zich onder de gede porteerden de voorzitter van het Con- BESTRAFFING WEGENS BEGUNSTIGING VAN JODEN. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden (de commissaris generaal voor de Veiligheid) deelt mede: De volgende personen zijn wegens be gunstiging van Joden gearresteerd en naar 'n concentratiekamp overgebracht: De expediteur Hendrik Kamphuis uit Epe en Jose Ravensteijn uit Ridderkerk, wegens het verbergen van Joden. De expediteur Johannes Sujjkerbujjk uit Nispen, wegens het smokkelen van Joden over de Belgische grens. De kleermaker Franciscus van Beur den uit Rotterdam, wegens verduistering van Joodsche vermogenswaarden. Het geheele vermogen van de genoem de personen is verbeurd verklaard. WOENSDAG 22 SEPT. 1942. Ik zal den Heere pryzen in mijn leven; ik zal myn God psalmzingen, terwijl ik nog ben. Psalm 146: 2. Zon op onder 7.26 19.38 24 Sept. Volle maan. 2 Oct. Laatste kwartier. Maan op onder 19.24 5.43 Terug in het vaderland. Als waardeering van de voorbeeldige houding der bevol king van Dieppe tijdens de mislukte Britsche invasie-poging heeft de Fiihrer be volen, dat een aantal Fransche krijgsgevangenen uit Dieppe en omgeving naar het vaderland mocht terugkeeren. Op een station in Normandië werden zij door vrou wen en meisjes, in haar mooie oude kleederdracht verwelkomd. PK Koll-DV-R-P H m PERIODIEKE PERS VAN NIET-COM- MERCIEELE VEREENIGINGEN. In verband met de heerschende pa- pierschaarschte is het noodig bepalin gen vast te stellen ten aanzien van pe riodieke drukwerken van niet-eommer- cieele vereenigingen en stichtingen. Met ingang van 1 October 1942 treedt de volgende regeling in werking 1. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verscho nend orgaan/drukwerk uitgeven, dragen zorg, dat het orgaan/drukwerk wordt ingeschreven in een daartoe bestemd oplage-register by den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72, te 's Gravenhage. De opgave, die, vóór i30 September 1942 moet zyn ingediend, bevat: a. den naam van het orgaan; b. naam en adres van den uitgever en van den drukker; c. de termijn van verschijning; d. het formaat; e. het aantal pagina's; f. de oplage; g. -het aantal abonné's; h. de abonnementsprijs; i. het kennummer der Vakgroep Tijdschriften. 2. Zoolang de inschrijving niet is ge schied en deze door den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen niet is bevestigd, mag het orgaan/drukwerk niet verschijnen. 3. Het toezicht op de periodieke orga nen/drukwerken van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen wordt uit geoefend door de Persafdeelingen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en van den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercieele vereeni- gings-stichtings-periodieken/drukwerken mogen alleen korte en exacte beschou wingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden opgenomen, dié uitsluitend be trekking hebben op de doelstelling der vereeniging/stichting. 5. Het plaatsen van advertenties, in welken vorm ook, is, zonder bijzondere goedkeuring van den commissaris voor noemd, verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stichting is verplicht onmiddellijk bij het verschijnen van ieder nummer van het orgaandrukwerk hiervan twee exemplaren in te zenden aan den com missaris voor niet-commercieele vereeni- gngen en stichtingen. Waalsdorperweg 72, 's Gravenhage, en twee exemplaren aan het „Referat 'Zeitschriften" van de „Presse-abteilung" van het Rijkscom missariaat, Kneuterdijk 20 te 's Graven hage. 7. Op elk exemplaar van een vereeni- gings/stichtings-orgaan/drukwerk dient steeds de naam van den verantwoordelij ken redacteur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, bene vens het kennummer van de vakgroep tijdschriften, alsmede 't nummer, waar onder de vereeniging of stichting bij het commissariaat voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen is inge schreven. 8. De onder artikel 1 genoemde ver plichting zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van zuiver kerkelij- ken aard, waaronder wordt verstaan: a. De periodieke drukwerken of an dere verveelvoudigingen van de Protes- tantsche kerkgenootschappen met hun indeeling kerkelijke gemeenten. b. De periodieke drukwerken of an dere verveelvoudigingen van het R.- Katholieke kèrkgenootschap, waaronder wordt verstaan de besturen van bisdom men en parochies. Van deze vrystelling zijn npchtans uit gesloten alle overige periodieke orga nen/drukwerken of andere verveelvoudi gingen van niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen al dan niet in ker kelijk verband staande of daarin onder-, gebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verordenin gen van den Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr 145/ 1940 en 41/1941. Voorrangakairten. De Ned. Volksdienst zal binnenkort voorrangskaarten uitreiken aan huie moeders, die moeiiyk van huis kunnen en daarom by den groentehandelaar, winkelier enz. niet lang kunnen wachten. Slechts die huisvrouwen komen in aan merking, die wegens een groot gezin, ziekte, a.s. geboorte of anderszins, aan spraak mogen maken op vrijwillige me dewerking en hulp van de andere da mes. De kaarten zullen alleen aan haar worden uitgereikt, die dringend mede werking behoeven. VERGADERING VAN LAND VROUWEN IN ZEELAND. Gistermiddag is in „de Prins van Oranje" te Goes de eerste provinciale byeenkomst gehouden van de afdeeling Landvrouwen van den Ned. Landstand. De rgkeiyk met Landstand-emblemen, ylaggen en bloemen versierde zaal was geheel gevuld. Tot de aanwezigen be hoorden de Beauftragte van den Ryks commissaris in Zeeland de heer W. Mün- zer, de provinciaal boerenleider, de heer W. F. van Gorsel en de landelyk Land vrouwenleidster, mevr. J. ZwiersLuth met haar staf. In haar openingswoord heette de pro- yinciaal Landvröuwenleidster, mevr. J. van Gorsel-Welleman, de autoriteiten en belangstellenden welkom, waarna zij er op wees, dat iedere boerin en visschers- vrouw tot den Landstand behoort. Het begin van ons werk, aldus spr., is de liefde tot het platteland. Wy moeten ge- zameniyk de moeiten, zorgen en vreug den dragen. Tot dat doe) moet de oude dorpsgemeenschap weer hersteld wor den. Vervolgens was het woord aan de landelyke 'Landvrouwenleidster, die tot titel van haar rede had gekozen: „Wg zy'n er nu komt het",, Spr. herinnerde aan den arbeid van de vroegere Boerinnenbonden, die wel veel fouten hadden, maar ook veel goeds gedaan hebben. Spr. las eenige punten uit hun programma's voor. Zg hebben echter geweigerd de bakens te verzet ten, toen de Landstand kwam en nu zal de afdeeling Landvrouwen de belangen van de plattelandsbevolking behartigen. Daarin ligt een groote taak voor ons, die wy elk naar eigen aard en aanleg moeten verrichten. Wy dienen het land volk op te voeden. Er bestaan omtrent den boerenstand zoovéél misverstanden, hetgeen spr. met eenige voorbeelden aan toonde. Wij hebben als plattelandsbevol king een sociale taak in de samenleving en deze verantwoordelijkheid legt ons een groote plicht op. Wy, aldus betoogde spr., dienen het platteland de cultureele waarden in pns volk weer by te bren gen. Spr. noemde als goed voorbeeld hiervan de viering van het binnenha len van den oogst, waarnaast ook weer slechte voorbeelden over de ontwikke ling van den boerenstand werdén ge steld. Wy moeten beginnen by den wortel en daarom dient 't landbouwhuishoudon- derwijs, dat de laatste jaren een goede vlucht heeft genomen, gestimuleerd te worden. Aanbeveling verdient het, dat dit ook voor de minder draagkrachtigen verplichtend wordt. Iedere provincie zal haar consulente krijgen, die door huis bezoek op de hoogte komt van het leven en de wenschen van de plattelandsbevol king. Het goede boerenboek moet wéér worden gelezen, terwijl wy tevens voor lichtingscursussen zullen geven, o.a. over de boerderij, de keuken- en geneeskrach tige kruiden, boerenhandwerk, toepas sing van electriciteit op de boerdery en het verwerken van boerderyproducten. Wy hebben vertrouwen in den geest der boeren en boerinnen. Alhoewel wy niet direct aan politiek doen, zullen wij nauw samenwerken met de Nat. Soc. V rouwenorganisatie. Vervolgens zette spr. uiteen de werk wijze van de afdeeling Landvrouwen. Contributie wordt er niet geheven, want t.z.t. zullen alle landbouwbedrijven iets voor den Landstand moeten afstaan. Wy staan aan het begin van ons werk en al zyn wy niet te optimistisch, aldus besloot mevr. Zwiers, wy hébben vertrouwen in de toekomst. Na de pauze heeft de afdeeling Bors- sele van de Landjeugd volksdansen uit gevoerd, alsmede Zeeuwsche hoeren liedjes en voordrachten ten gehoore ge bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1