LIET! DAGKALENDER slinge T diende. fraagd: alle oederen, ln- :n lijkkoets iNEEL kd een smtd? jplukkers vagd, MAANDAG 21 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 297 De hevige gevechten te Stalingrad - Weer groot aantal schepen tot zinken gebracht - Britsch convooi in de Noordelijke IJszee vernietigd - Luchtaanvallen op Sunderland en Münohen. *- evreden 1 iar n! ■ht an fen- •n- Jw 'n ak en ftl E ijke sollicitatie. <ers, Accordeons, sn. LOD. KESSE- lendrikskinderen- itassen, voor één geschikt om te oor de onderstel- IKE, Voorhoute, IUIDWEG, Smid, fer (Z.). VEREST, Pa- Goes, vraagt we-, aden een MEISJE en nacht, v.g.g-v n kinderen. lo. C. ZEGERS, >ONK, Oostsingel voor direct een ODE v. d. of d. of WERKSTER n per week. ling terstond een jvraagd voor dag 's Zondags vrij- 6, Goes. d: HULP IN DË voor dag TEIJN, ZanddijK Le Cointre N-v- es. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUIT8CHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan de T e r e k hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn versterkte stellingen' verdreven. In het gebied van Stalingrad duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. Verlichtingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij Woro- n e s j werden vijandelijke aanvallen ten deele in gevechten op korten afstand on der hooge bloedige verliezen afgeslagen. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een schip van 1200 brt. en vier vrachtzeilschepen tot zinken gebracht. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen on dernamen overdag ondoeltreffende sto- ringsvluchten boven het Duitsche Rijks gebied. Een vliegtuig werd neergehaald. Des nachts vlogen Britsche bommenwer pers naar Zuid-West en Zuid- Duitschland. In eenige plaatsen, o.a. in de stad Muenchen, berok kenden brisant- en brandbommen scha de, overwegend in woonwijken en aan openbare gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen. Twaalf der aanvallende bommenwerpers werden ten deeïe door luchtdoelgeschut, ten deele door nacht jagers neergeschoten. Bij aanvallen op fabrieken aan de Britsche Zuidoostkust be stookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September het industriegebied van Sunder land met bommen van zwaar kaliber. Na de volkomen vernietiging van een groot convooi in de Noordelijke IJszee in den tijd van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13 September van Britsche zijde een nieuwè poging gedaan om een groot convooi, dat door sterke vlooteenheden beschermd werd, over de Noordelijke IJszee naar een Sowjet-haven te bren gen. De zeer slechte weersomstandighe den en het feit, dat de ijsgrens een sterk Noordelijke koers nogelijk maakte, be gunstigden dit plan. Duitsche formaties gevechtsvliegtui gen en duikbooten "openden den aanval en vernietigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardij schepen bestaande convooi. Onder om standigheden, die den strijd zeer be moeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en krachtigen vijandelijken afweer door luchtdoelgeschut en jacht vliegtuigen, brachten onze gevechts vliegtuigen van dit convooi in totaal 25 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 177.000 brt. tot zinken. Acht andere schepen werden zoo zwaar be schadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Bovendien vernietigde de luchtmacht van de bewakingsvaar tuigen een torpedojager alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede torpedojager in brand geraakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achtervolging vijf koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 29.006 brt. en plaatsten torpedotreffers op twee Britsche torpedojagers. De heerschende weersomstandigheid maak te het niet mogelijk te constateeren, of de beide laatstgenoemde vaartuigen ver gingen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaarste nederlagen in konvooigevech ten. Hij verloor binnen zes dagen tijds 38 met oorlogsmateriaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waar onder ook tankbooten met een totalen inhoud van 270.000 brt. Daar komt nog bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van hét convooi, ten deele aanzienlijk beschadigd, konden ontko men. Voorts maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: De van of- ficieele Sovjetzyde verspreide en door het Reuterbureau overgenomen bewe ring, dat General Oberst von K1 e i s t gesneuveld is, is onwaar. 19 schepen tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben in he vige gevechten in de Caraibische Zee, voor Afrika, in de St. Laurence-golf en in de Noordelijke IJszee 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 100.000 ton,, alsmede een sleepboot tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden getorpedeerd. ltaliaansch legerbericht. Formaties Italiaansche en Duitsche vliegtuigen, die in achtereenvolgende golvén aan het Egyptische front ope reerden, hebben ook gisteren met zicht baar resultaat concentraties vijandelijke voertuigen' aangevallen. Een Britsch vliegtuig werd door het luchtdoelge schut van een onzer divisies neerge haald. Een formatie van onze bommen werpers bracht groote branden teweeg op het vliegveld Micabba (Malta). Een vijandelijke aanval op Navarrino (Griekenland) bracht geen schade te weeg. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen op de omgeving van Cata nia en Licata zonder slachtoffers te ma ken. Een vijandelijk vliegtuig stortte brandend neer bij Cattolica Ereclea provincie Agrigento op Sicilië). Een der inzittende vliegers, een Nieuw-Zee- lander, die aan een valscherm uit het toestel was gesprongen, werd gevangen genomen. Duitsche vergeldingsmaatregelen te Pa rijst De Parijsche ochtendbladen publicee- ren een bekendmaking van den Höheren SS und PolizeiFührer, waarin wordt medegedeeld, dat door aanslagen Duit sche soldaten en Fransche burgers zijn gedood en gewond. Als vergelding zijn 116 communisten doodgeschoten en heb ben deportaties plaats gevonden. Om in cidenten ingevolge een door de commu nisten tegen 20 Sept. aangekondigde de monstratie te voorkomen, wordt bepaald dat: le. Van Zaterdag 15 u. tot Zondag 24 u. zjillen in de departementen Seine-et- Oise en Rhone-et-Marne de theaters, de bioscopen en dergelijke openbare ver maakgelegenheden worden gesloten. Het houden van eenigerlei demonstratie is verboden. 2e. In genoemde departementen mag zich op Zondag 20 September, van 13 u. tot 24 u. niemand op straat bevinden, met uitzondering van vertegenwoordi gers van officieele Fransche instanties, doktoren, vroedvrouwen, enz. De open bare verkeersmiddelen zullen het bedrijf blijven uitoefenen. Elk huis te Stalingrad een vesting (D. N. B.). De hardnekkige gevechten in de stad Stalingrad duren voort. Met een aan zelfvernietiging grenzend verzet vechten de bolsjewisten om iedere straat, om ieder huis, om iederen puinhoop. Stap voor stap wordt hun het terrein ontno men. De zuivering der veroverde wijken wordt met succes voortgezet. De strijd om Stalingrad is een ver- i woede kamp van man tegen man gewor- den. De correspondent van de „Daily He rald" te Moskou seint aan zijn blad: Men meene niet, dat de verliezen van de ver dedigers sléchts een gering percentage uitmaken van de verliezen der aanvallers zooals dat in de groote afweerslagen van den vorigen oorlog het geval was. De Sovjettroepen kunnen zich niet in com fortabele loopgravenstellingen'vastzetten Zy staan in het open veld en slaan iede ren Duitschen aanval met tegenaanval len af. Hun* verliezen zyn gruweiyk en zouden ondraagiyk zyn als het niet be slist noodzakelijk was Stalingrad te be houden. Stalingrad, aldus het D. N. B., ligt over een lengte van ongeveer 20 km voornamelijk langs den Westelijken oever van de Wolgade stad is 23 km breed. Elk huis is voor de verdediging ingericht, stations, watertorens, eleetrische centra les, montagewerkplaatsen en ketelhuizen van fabrieken zijn tot een groot verdedi gingsstelsel gemaakt, waarin de Duit sche stoottroepen met steun van artille rie moeten binnendringen. De eene straat na de andere moet worden gezuiverd. Bo vendien heeft de regen, die de laatste da gen is gevallen, ongunstige gevechts- voorwaarden voor den aanvaller gescha pen. De verbitterde strijd om Stalingrad staat te Berlijn onafgebroken in het mid delpunt van de belangstelling. Van Duit sche militaire zijde verklaart men, vol gens een V. P. B.-bericht, dat het nog steeds geen kwestie van eenige uren is, wanneer de tijding van den val dezer stad zal komen. De Duitsche legerleiding kent en begrijpt volkomen het ongeduld, waar mede dit bericht wordt tegemoet gezien, zij houdt evenwel aan de tot nu toe ge volgde gedragslijn vast en is niet bereid om ten koste van meer menschenlevens dan strikt noodzakelijk is, een succes te forceeren. Men herinnert er te Berlijn nog eens aan, dat het lot der stad is be slist en dat de Duitsche weermacht er geen behoefte aan heeft om redenen van prestige tot een bloedigen stormloop over te gaan. De Duitsche troepen zijn op blokken huizen gestuit, die van den kelder tot den zolder waren gestut en ten deelte vol gestort met beton, zoodat er kazematten van vijf en meer verdiepingen ontston den. Uit het puin van huizen, die onder de bommen van het luchtwapen zijn in eengestort, bouwen de verdedigers bar ricaden, waarin machinegeweernesten zijn verborgen. Vooral de talrijke fabrie ken, die Stalingrad telt, zijn enorm ver sterkt. Men kan hier zonder overdrijving van forten spreken, die met den moed der wanhoop tot den laatsten man wor den verdedigd. BINNENLAND Duitsche pantsertroepen achtervolgen den vyand in den Kaukasus. Kilometers ver hadden de Bolsjewisten de langs den weg staande boomen omgezaagd en over den weg geworpen, teneinde de achtervolging door de Duitsche troepen door den Kaukasus naar de kust van de Zwarte Zee te ontgaan. In den kortst moge- hjken tijd werden de hindernissen door bergjagers en manschappen van de Waffen-SS verwijderd. SS PK Altstadt-Trans-R-P H m Spoorwegverbindingen op Java hersteld. A.N.P. De spoorbrug over de Serajoe in Midden-Java is .weer hersteld. Midden September heeft de heropening plaats gehad, zoodat het verkeer van West- Java naar Soerabaja weer kon worden hervat. Bovendien zal niet alleen een spoorwegverbinding over Bandoeng, maar ook over Cheribon mogelijk zijn. Siegfried Sommer gesneuveld. De Beauftragte van den Rijkscommis saris voor de provincie Utrecht, Sieg fried Sommer, die eenige maanden gele den naar het Oostfront was vertrokken, waar hij als luitenant en compagniescom mandant zijn mannen aanvoerde, is, naar Volk en Vaderland meldt, in den strijd- gevallen. SommBr, die ook den veldtocht in Frankrijk in actieven dienst had mede gemaakt en daar het IJzeren Kruis tweede klasse had verworven, behoorde tot de oude strijders der N.S.D.A.P. en was drager van het eereteeken voor 10 jaren dienst in de partij. De algemeene begraafplaatsen. Het verordeningenblad bevat een ver ordening .van den Rijkscommissaris, waarbij wordt bepaald, dat artikel 19 van de begrafeniswet buiten werking treedt. In het betreffende artikel 19 wordt o.m. bepaald, dat de algemeene begraafplaatsen zpo worden aangelegd, dat, op het verlangen van het kerkbe stuur eener kerkelijke gemeente die geen eigen begraafplaats bezit, de lijken van de leden dier kerkelijke gemeente in een afzonderlijk, uitsluitend voor hen be stemd gedeelte kunnen worden begraven. Onderdeelen van buitenboordmotoren. #Het verordeningenblad bevat een ver-' ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende aanvulling der verordening no. 100/1941, houdende buitengewone maat regelen voor de kustverdediging. - Hierbij wordt bepaald, dat voor het onder zich hebben van buitenboordmoto ren de toestemming van den Rijkscom missaris vereischt is, toegevoegd de vol gende woorden „alsmede een essentieel bestanddeel van een zoodanige inrich ting, als essentieel bestanddeel worden in ieder geval beschouwd de motor, het omhulsel, de aandrijfas en de scheeps schroef". Deze verordening treedt heden in werking. Diefstal van vee- en vruchten. Het verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie met betrek king tot diefstal van vee en diefstal en stroopery van boom- en veldvruchten. Hlerby wordt bepaald: de economische rechter oordeelt in eersten aanleg by uit sluiting over diefstal van vee en over diefstal en stroopery van boom- en veld vruchten. Voor zoover krachtens eenige andere bepaling niet een hoogere straf is bedreigd, worden deze feiten gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Dit besluit treedt heden in werking. Nieuwe prijzen voor consumptie aardappelen. Met ingang van heden zijn nieuwe prijzen voor consumptieaardappelen •vastgesteld. In de bladen is hierover een officieele mededeeling opgenomen. UHauberkart'e, Aangezien er nog steeds misverstand blijkt te bestaan omtrent het al dan niet geldig zijn van de bonnen der „Urlau- berkarte" vestigt het departement van Landboüw en Visscherij er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat de bonnen der „Urlauberkarte" met blauwgroenen ondergrond en voorzien van een blau wen adelaar, hier te lande geldig zijn, zoodat winkeliers derhalve verplicht zijn bij aanbieding van deze bonnen de daar- op verkrijgbaar gestelde artikelen af te leveren. Stijgende criminaliteit in Btabanf. (A.N.P.) Tijdens de zitting van de Bossche rechtbank heeft de officier van Justitie, mr Dubois, de aandacht geves tigd op de in Brabant voortdurend stij gende criminaliteit, die bleek uit het feit, dat er dit jaar te Den Bosch 13.000 strafbare zaken aanhangig zijn gemaakt. Landdag^ van de N.S.B. te Rolde. Zaterdag werd te Rolde een landdag van de N.S.B. gehouden. Ónder de eeregasten bevonden zich commissaris-generaal Schmidt, de S.S. Obergruppenfiihrer Rauter, de Beauf- tragten voor Groningen, Friesland en Drenthe, en vele vertegenwoor digers van de weermacht, van de N.S.D. A.P., van de N.S.B., den Landstand, den Volksdienst, het Ned. Arbeidsfront en den Arbeidsdienst. Ir Mussert hield een rede. Spr. zeide, dat het thans gaat om de wereldbeschou wing communisme tegen de wereldbe schouwing nationaal-socialisme en fas cisme. Indien er geen nationaal-socialisme en fascisme was geweest, indien Hitier en Mussolini er niet waren, dan zouden de Russische horden over Europa gekomen zijn. Dat staat muurvast, aldus Spr. Wij hebben, aldus spr., elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een' eenheid te brengen, doch het is'ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken. Als Rusland zou winnen, dan zouden wij, na- tionaal-socialisten het eerste worden op gehangen. Maar beseft men wel, dat bin nen een week, de rest van ons volk zou volgen Het nieuwe Europa komt en het is on ze plicht, dat Europa te verdedigen aan alle kanten. Er zal zijn een nationaal-so- cialistisch-fascistisch Europa of geen Eüropa. Vraagt men ons nu, of wij het prettig vinden, dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan klëe- ding is en dat er arbeidskrachten van hier worden weggenomen, dan antwoor den wp, dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er zijn in dezen tijd zoo veel din gen in strijd met het nationaal-socialis me, maar ons is het duidelijk, dat dit er moet komen, wil 't beter worden. Als Hit- Ier er niet was dan zou ik bevreesd zijn voor het lot van Europa, dus ook van ons MAANDAG 21 SEPT.1942. Hy doet het welbehagen dergenen, die Hem vreezen, en Hy ho<yt hun geroep, en verlost hen. Ps. 145:19. Zon op onder 7.23 19.43 Maan op onder 18.23 3.14 24 Sept.: Volle maan. 2 Oct.: Laatste kwartier. land, maar nu hij er wel is, heb ik die vrees niet. Er is ook bij mij geen vrees voor imperialisme. Was Hitier Napoleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet. Mijn vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Europeesch land te worden! Er is thans oorlog en geen nationaal- socialisme. Na den oorlog zullen eerst recht onze zorgen voor ons volk komen. Wat wij thans te doen hebben is het stellen van het socialisme van de daad en daarom moeten met name de boeren hun bodem zoo intensief mogelijk bewerken. Men zal een keus moeten doenof met Engeland en Amerika, of solidair met Hitler en Mussolini. NEDERLANDS KANSEN IN HET OOSTEN. De persdienst van de Nederlandsche Oost-Compagnie meldt: Begin September heeft een bijzondere studie-commissie, onder leiding van den president der Nederlandsche Oost-Com- pagriie, Mr M. M. Rost van Tonningen, een reis gemaakt naar Wit-Roethenië en de Oekraïne. Mr Rost van Tonningen en zijn reis- genooten hebben in een persgesprek hun indrukken meegedeeld, waarvan de voor naamste hier volgen. „Wat was uw sterkste indruk?", zoo werd gevraagd. Tweeërlei, luidde het antwoord. Aller eerst werden wij sterk getroffen door de volkomen orde, waarin achter de fron ten het vredeswerk van den landbouw verliep en de volstrekte zekerheid, die daar heerschte ten aanzien van het ver loop van den strijd aan het front. Hoe stelt u zich onzen inzet in het/ Oosten voor?" Op twee wijzen, luidde het antwoord. Zoowel firma-gewijs als individueel. Voor beide wijzen van inzet geldt echter, dat deze naar onze meening organisch moet zijn. De mogelijkheden voor het bedrijfs leven zijn intusschen ongelooflijk groot. Voor het grootbedrijf ligt er thans een ontzaglijke taak in het herstellen van beschadigde groote werken. Wij denken daarbij bijvoorbeeld aan den grooten stuwdam in de Dnjeper bij Zaporozje. Zoodra deze hersteld zal zijn, zal het geheele verkeersprobleem van de Weste lijke Oekraine zijn opgelost. Zoo staat mij thans ook de haven van Nikplajew weer voor oogen, waar Nederlandsche firma's thans reeds werken aan het lichten van tientallen schepen en dokken. Is dit werk volbracht, dan zal daarmede de kern geschapen zijn van een Zwarte Zee-vloot. Ook voor het middel- en kleinbedrijf echter liggen hier de kansen voor het grijpen. Men kan zich hiervan een voor stelling maken, indien men bedenkt, dat een geweldige behoefte heerscht aan alle gebruiksgoederen, van 't boordeknoopje en den schoenveter af tot woonhuizen toe, en dat de geweldige vruchtbaarheid van den bodem voldoende welvaart waar borgt om het aanschaffen van déze ge bruiksgoederen mogelijk te maken. Wel zal itien moeten bedenken, dat men daar in het Oosten niet zijn bedje ge spreid zal vinden. Er zal hard en met ini tiatief gewerkt moeten worden; bij den opbouw van het bedrijf, van machines en De Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap heeft te 'sGravenhage een kunstavond georganiseerd, waar o.a. de romancier Dr Bobert Hohlbaum uit eigen werken heeft voorgelezen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Rijks commissaris Rijksminister Dr Seyss Inquart en Prof. Dr T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten. Polygoon-Meyer-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1