zaterdag 19 sept, 1942 56e Jaargang No. 296 DAGKALENDER Ons dagelijksch brood. Nieuwe Duitsche successen bij Stalingrad - Zware verliezen der Sowjets - Itaiiaansche vlootactie te Gibraltar - De strijd op Madagascar. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 312"8. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Meer wellicht dan ooit te voren staat in onzen tyd de zorg voor de aardsche dingen in het centrum der belangstel ling. Veter leven gaat op en onder in den strijd om het bestaan, in het pogen voor zichzelf en zyn gezin het noodzake- ïykste levensonderhoud te verwerven. Alle dagen der week, soms zelfs tot den Zondag toe, houdt het broodvraagstux de gemoederen bezig. - Het is volkomen te begrijpen, als nu en dan vooral bij christenen dei vraag opkomt: hechten wij niet te veel waarde aan de stoffelijke dingen, loopen wy 'geen gevaar practisch materialist te worden? De ziel is toch van zooveel meer betèe- kenis dan het lichaam? En inderdaad, dit gevaar is er. Onze Heiland waarschuwt er ons met grooten nadruk voor. Maar toch willen wij ook opmerken, dat de Heere Jezus in het allervolmaak- ste gebed na de eerste drie beden, die God tot voorwerp hebben, allereerst laat volgen de bede om het onderhoud des lichaams en daarna de beide beden om den welstand der ziel. In de „Redelijke Godsdienst" van Wil helmus a Brakel staan daarover eenige juiste opmerkingen, in den aanvang zij ner verklaring van de vierde bede. Vader Brakel begint met te herinne ren aan den bekenden Romeinschen vers regel: „Orandum est, ut sit mens sana in corpore sano", in het Nederlandsch vertaald: „Men moet bidden, dat in een gezond lichaam een gezonde ziel zij". Dit is 'n christelijke spreuk, zij komt overeen met den wensch van Johannes aan Gajus (3 Joh. 2)„Geliefde! vóór alle dingen wensch ik, dat gij welvaart en gezond zijt, gelijk uwe. ziel welvaart". Dit is een schoon getuigenis aan Gajus; men moet het nu doorgaans omkeeren en zeggen: Ik wensch dat uwe ziel welvaart, gelijk uw lichaam welvaart. Wij zién daaruit, dat men voor het lichaam ook moet zorg dragen; want zal men Gods naam heiligen, de .gemeente stichten en den wil Gods doen, men heeft beide, ziel en lichaam, en beide welgesteld, van noode als 'teene deel niet welgesteld is, zoo belet het 't andere deel en het geheel kan niet wel werken. De ziel zoo gaat Brakel dan voort heeft invloed op het lichaam: een welgestelde ziel helpt, een ontstelde ziel krenkt het lichaam. Zoo zegt de Spreu kendichter: „Een blij hart zal een medi- -cijn goed maken, maar een verslagen geest zal het gebeente verdrogen" (Spr. 17 22). Omgekeerd heeft het lichaam ook invloed op de ziel, gelijk blijkt uit Rom. 6 :12: „Dat dan de zonde niet heersche in uw sterfelijk lichaam, om haar te gehoorzamen in de begeerlijk heden van dat lichaam". Daarom moet men zorg dragen, dat beide, ziel en lichaam, in een goeden staat gebracht en gehouden worden, om bekwaam te zijn tot den dienst des Heeren. Zullen lichaam en ziel beide in wel stand gehouden worden, zoo hebben ze voedsel van noode. De ziel is een onsterfelijke geest, heeft tot haar bestaan niets van noode dan den onderhoudenden invloed Godsmaar tot haar geestelijk welzijn heeft ze in dit leven geestelijk voedsel van noode, hetwelk is het Woord Gods, door het geloof toegepast. Het lichaam heeft ook voedsel van noode; het is uit de aarde en wat uit de aarde voortkomt is het voedsel, waar door het in wezen en beweging blijft. De onbekeerde menschen, niets in het oog hebbend dan het aardsche, zijn zeer gretig naar het aardsche en willen zich daarmede verzadigen en vermaken en zijn in dit opzicht bijna den onredelijken dieren gelijk, alsof zij maar leefden om te eten, terwijl ze maar eten moesten om' te leven. Lieden, die van de wereld zijn, welker deel in dit leven is (Ps. 17 14.) Een geloovige wil het aardsche niet tot zijn deel, dit is hem te nietig; hij begeert het aardsche niet als de zaak, maar als een middel tot wat anders, namelijk om het lichaam in een bekwa men staat te houden om dien Heere te dienen. Hij weet, dat het de Heere al leen is, die het brood uit de aarde doet voortkomen, dat Hy het vee zijn voeder geeft, aan de jonge raven, als zij roepen (Psalm 147 9). Dat de Heere ook den mensch zijn voedsel en deksel geeft: „Aller oogen wachten op Uen Gij geeft hun hun spijze te zijner tijd" (Psalm 145 15). Dat de Heere ook de spijze kracht tot voeding moet gevendaarom ziet een geloovige op den Heere en bidt: „voed mij met het brood mijns beschei den deels" (Spr. 30 8). Dit leert de Heere Jezus ons bidden in de vierde bede. Tot zoover de schryver van „Redelijke Godsdienst", die hier op zuiver Schrif- tuuriyke wijze het verband tusschen lichaam en ziel en de niet te overschat ten, doch evenmin te onderschatten be- teekenis der aardsche dingen uiteenzet. Wy hebben zoowel te waken tegen stof- vergoding als overgeesteiykheid. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan de T e r e k vernietigden Duit sche pantserformaties, door jachtkrui- sers gesteund, door een omsingelenden aanval het gros van twee vyandeiyke ba taljons en maakten 41 stukken geschut buit. In den strijd om Stalingrad wer den in verbitterde gevechten in nauwe Samenwerking met leger en luchtmacht nieuwe successen behaald. Hernieuwe aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd van Woronesj werden met bloedige verliezen afgesla gen. Sedert 15 September werden in dti gebied 91 bolsjewistische tanks vernie tigd. Nachtaanvallen van de luchtmacht wa ren gericht op vliegvelden in het achter- waartsche gebied van den vijand. Ten Zuidoosten van, het Ilmen- m e e r en ten Zuiden van het Lado- gameer stortten herhaalde plaatselijke aanvallen van vrij sterke vijandeiyke strijdkrachten met vele verliezen ineen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 16 en 17 September 146 vliegtuigen. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aanvallen overdag en !s nachts van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren ge richt op voor den oorlog belangrijke in stallaties in Zuid - en Oost-Eng e- land. In het Kanaal werd een Britsch pa trouillevaartuig door bomtreffers tot zin ken gebracht. Artillerie van de marine schoot twee Britsche vliegtuigen neer. Vlootactie in1 de haver» van Gibraltar. In zijn weermachtbericht nr 844 maakt het Itaiiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Egyptische front optre den van verkenningsafdeelingen. Forma ties van de luchtmacht gingen voort met het bombardeeren van de bases op M a 1 - ta. Een Britsch vliegtuig werd neerge schoten. De laatste twee dagen zijn vier j van onze vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. Strijdkrachten van de Itaiiaansche ko ninklijke marine, die'de haven van Gi braltar waren binnengedrongen, heb ben daar het stoomschip „Ravens Point" tot zinken gebracht. Tijdens een vooraf gaande actie hadden andere strijdkrach ten in dezelfde haven de schepen „Meta", „Shuma", „Empire Snipe", „Baron Dou glas" en een vijfde nipt geïdentificeerd vaartuig zwaar beschadigd. Het grootste deel der aanvallende strijdkrachten is op zijn basis teruggekeerd. Japans betrekkingert met Sowjets ongewijzigd. (Domei.) De nieuwe Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, Tani, heeft in zijn eerste gesprek met journalisten verklaard, dezelfde fundamenteele bui tenlandsche politiek te willen volgen als zijn voorgangers ten aanzien van de Sow- jet-Unie en de andere mogendheden. Er komt geen wijziging, zoo zeide hij, in de Japansche politiek van eerbiediging van het neutraliteitspact met de Sowjet- Unie. Op dit punt wensch ik speciaal den nadruk te leggen. De banden van vriendschap met de As- mogendheden en met Japans bondgenoo- ten hoop ik verder te verstevigen. Luchtaanval op Engeland. (D.N.B.) Volgens mededeelingen van de Duitsche weermacht hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Donderdag opnieuw verrassende aanvallen overdag gedaan bp de Britsche Zuidkust en bom men van zwaar kaliber neergeworpen op voor den oorlog belangrijke en militaire installaties. Ten Oosten van Eastbourne brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch patrouillevaartuig tot zinken. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen het stad- en ha vengebied van Kings Lynn en Great Yar mouth gebombardeerd. Bommen van zwaar kaliber kwamen terecht op de ha veninstallaties van deze beide steden aan de Engelsche Oostkust en veroorzaakten verscheidene zware branden. Kings Lynn is een bekend verkeers knooppunt en heeft een groote visschers- haven. Voorts is 't een invoerhaven voor hout en papier. De strijd op Madagascar. VICHY (D.N.B.) Omtrent de gevech ten op Madagascar is Vrijdagavond het volgende officieele communiqué gepubli ceerd Vrijdag om 7 uur heeft de tegenstan der met zijn strijdkrachten een aanval gedaan op de stad Ankazobe op 120 km van Tavanarivo. Ongeveer 20 schepen verschenen aan de Oostkust van het eiland, nadat zij het havengebied hadden beschoten. Onze soldaten boden tegen stand aan den Britschen opmarsch in het binnenland. Doodlstraf irt Noorwegen. (D.N.B.) Minister-president Quisling heeft een novelle op het Noorsche wet boek van Strafrecht uitgevaardigd, waarbij voor alle delicten, die volgens dat wetboek met levenslange gevangenis gestraft kunnen worden, ook de dood straf kan worden uitgesproken, behalve tegen personen beneden de achttien jaar. Bovendien worden de straffen voor alle delicten begaan tijdens de verduistering verzwaard. Duitsche wacht aan de Wolga. Eén machinegeweer-stelling op den hoogen Westelijken oever van- de Wolga gericht tegen den vijand, die zich op den vlakken oever aan de overzijde van de rivier bevindt. PK Heine-Ho St- P H m De tapte'melkbonneni. Zooals bekend, geven de bonnen voor taptemelk tevens recht op het koopen van consumptiemelkproducten. De laat ste bestaan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelkde ove rige bestanddeelen van de consumptie- melkproducten kunnen, wat de hoeveel heid betreft, gevoeglijk worden ver waarloosd. Tot nu toe gold, dat op één bon een hoeveelheid geleverd moest worden, waarin 1% liter tapte- of karnemelk ver werkt was. Het is echter in de prac- tijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te rekenen. Aangezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het boven dien aanleiding gaf tot meeningsver- schillen tusschen publiek en handelaren, bullen genoemde bonnen voortaan elk recht geven op het koopen van 1liter tapte- of karnemelk of 1% liter tapte- melkproducten. De naam van de N.S.B. Naar in „Volk en Vaderland" wordt medegedeeld, is er in den naam der Nat. Soc. Beweging een kleine verandering aangebracht. Zy zal voortaan heeten „Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden". De afkorting biyft echter als van ouds: N.S.B. Veehoudfer® in' Zuid-Holland' hielden melk achter1. Aan twee veehouders in Zuid-Holland, is, wegens het achterhouden van melk, een extra-leveringsplicht opgelegd, n.l. aan een veehouder te Krimpen aan den IJssel een van negen koeien; een vee houder te Alkemade moet twintig koeien boven zijn normale leveringsplicht af staan. Een oogen blik van onbedachtzaam heid, Kan maken, dat men Jaren schreit. Een lichtflits door het zolderraam, Trekt vliegers onherroeplijk aan. Heden verduisteren van *9.48 tot 7.21. - Het Nationale Plan. De president van den Rgksdienst voor het Nationale Plan heeft ingesteld een commissie voor coördinatie van het on derzoek naar den bestaanden toestand en de daaruit voortvloeiende ontwikkelings- mogeiykheden. Tot leden van die commissie zijn be noemd Dr Ph. J. Idenburg (voorzitter), de directeur van het bureau van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, drs M. F. J. Cool, Dr E. W. Hofstee, Ir J. C. 1 Keller, Mr E. D. M. Koning, Ir Th. K. v. Lohrnjzen, Prof. Mr J. van Loon, en Prof. L. v. Vuuren, secretaris der commissie is drs Zeegers. Als lid der N.S.B. ontslagen. Naar „De Zwarte Soldaat" meldt z^n op last van den leider, wegens anti-na- tionaal-soclalistische agitatie als lid der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden door den Secretaris-Gene raal, heèrbanleider C. J. Huygen, ont slagen: George Kettman Jr., P. E. Keu- chenius, Ernst C. H. Locht en S. Ba- rends, respectievelijk hoofdredacteur, re dacteuren en medewerker van „De Mist hoorn". De Nederlandsche Arbeidsdienst rooit aardappelen. Dinsdag j.l. zijn de arbeidsmannen uit Assen in Drente in den landbouw aan het werk getogen en zij ontvingen reeds den volgenden dag versterking van de afdeeling, welke in het kamp bij Steen- wijk is gelegerd. Ongeveer anderhalve maand zullen de mannen rooien en, vol gens deskundige schatting, ten minste vijf en twintig millioen kilogram aard appelen uit den grond halen. De beloo ning voor het aardappelrooien vloeit in 's Rijks schatkist. De afdeeling rukt om 7.45 uur uit en betreedt eerst om 16.45 uur wederom het kampterrein. Zij hebben dan in to taal een uur rust gehad. Daarmee is de dag niet teneinde. Gedurende een half uur krijgen de mannen gelegenheid zich onder de dou che te reinigen en dan volgt een uur verplichte bedrust. Van kwart over zes tot aan den maaltijd van zeven uur krij gen de mannen excercitie of sportoefe- ningen. Des avonds wordt dan nog the orie en zang gegeven. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK! Waarschuw Uw buurman, als hij de verduisteringsvoorschriften overtreedt. Wijs hem zoo noodig op de ge varen, welke hierdoor kunnen ont staan. Als gij een waarschuwing ont vangt door de nalatigheid van U zelf of een der leden van Uw ge zin, wees dan dankbaar en zeg niet: „Waar bemoei je je mee". Goed verduisterd, Goed beschermd! WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 20 Sept. 1942. 's Morgens tot 7.21 u. 's Avonds van 19.45 u. Maandag 21 Sept. 1942. 's Morgens tot 7,23 u. 's Avonds van 19.43 u. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Sept. kwamen er in ons land 1046 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 3 in Zeeland, n.l. 1 geval van diphtheritis in Terneu- zen, 1 geval van poliomytis anterior acuta in Aardenburg en 1 geval van malaria in Middelburg. Veeziekten1. In de maand Augustus kwamen er in Zeeland in de navolgende gevallen besmietteiyke veeziekten voor: mond- en klauwzeer: 1 geval in N i s se en varkenspest: 18 gevallen in S t. P h i - lipsland. Middelburg. Luctor et Emerge., Donderdagavond hield de Middêlburgsche Reddingsbri gade haar laatste cursus- en trainings avond in de gemeenteiyke bad- en zwem inrichting. Alle candidaten, die eenig examen de den voor een der diploma's reddend zwemmen, slaagden daarvoor. Dt wa ren: Voor het voorbereidend diploma: de jongedames C. den Boer, J. v. d. Driest, C. Joosse en J. Vreeswgk. Voor diploma A (Practisch gedeelte) de da mes: L. de Wys-Barentsen, L. van Kerk hoven en M. Adriaanse en de heeren A. Eykelenboom, P. J. Hovestad, C. de Kuq- per, P. de Kuijper, J. P. C. Hackenberg, P. Rgken en C. v. d. Mark (in mare chaussee-uniform) VASTE BRANDSTOFFEN VOOR I KOOKDOELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 15 Septem ber 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met 04 KF gemerkte bon der DZ- kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van anthraciet. De verbruikers zuilen-met de op dezen bon aan te schaf fen brandstoffen moeten toekomen tot 1 November 1942, aangezien eerst op de zen datum een nieuwe bon .:al worden aangewezen. ZATERDAG 19 SEPT. 1942. De Heere is naby allen, die Hem aan roepen, allen, die Hem aanroepen in der waarheid. t Ps. 14518. Zon Maan op onder op onder 7.19 19.48 16.59 0.57 24 Sept.: Volle maan. 2 Oct.: Laatste kwartier. ZONDAG 20 SEPT. 1942. Looft den Heer, die wondren werkt Israël, Zijn volk, versterkt. Zon op onder 7.21 19.45 Maan op onder 17.44 2.03 VERDUISTERINGSWEEK. Zoo van uit den trein kan men 's avonds laat heel wat verduisterings overtredingen constateeren. O die ramen aan den achterkant, die dak- en zolder raampjes Wat valt ook het uitstralend liclit van een boerderij op. Weet men dan niet, dat licht het lucht- gevaar aantrekt en vergroot? Het is niet prettig dat verduisteren eiken avond, maar het móét gebeuren. Wacht niet, totdat ge een waarschu wing of een pro ces-verbaal krijgt. Denkt om het belang van uzelf en van uw me deburgers. Voor diploma B de heer F. Eijkelen- boom. Voor verlenging met drie jaar van diploma B mej. L. Lampert en van di ploma A de heer P. C. Muller, De hoofdleider, de heer A. C. Julianus, werd in tegenwoordigheid van het voltal lige bestuur, de leidsters, leiders en zeer vele leden en adspiranten bij monde van den waarnemend voorzitter, den heer Dixhoorn, gehuldigd, waarna hem ver schillende cadeaux en aan mevr. Julia nus bloemen werden aangeboden. De heer Julianus dankte hartelijk voor deze onverwachte hulde. Uitreiking bonkaarten. Van 21 Sept. tot en met 2 Oct. worden weer bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de nieu we periode en uardappelkaarten in de Bogardzaal uitgereikt. Maandag a.s. zijn de letters A en C aan de beurt. De zaal is Maandag geopend van 9.3012.30 en van 14 tot 16 uur. Zij, dié voor toeslag- kaarten voor zwanen en,zeer zwaren ar beid in aanmerking komen, moeten deze op het distributiebureau afhalen, nadat men in de Bogardzaal de bonkaarten heeft ontvangen. De officieele publicatie konden wij van daag niet meer plaatsen, maar ho.pen wy Maandag op te nemen. Goes. Begrafenis H. P. A. de Pree. Op de Alg. Begraafplaats vond onder groo te belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wylen den heer H. P. A. de Pree, in leven win kelchef bij de Fa. Gebr. Duvekot. De stoet werd naar de begraafplaats begeleid door het muziekcorps van het Leger des Heils en de zangbrigade, waarvan de overledene leider was, terwijl velen van het Leger des Heils en nage noeg het voltallige personeel van de Fa. Gebr. Duvekot op de begraafplaats te genwoordig waren. Nadat de baar door leden van het personeel grafwaarts was gedragen, voerde de heer F. van Veen het woord, die naar voren bracht het vele, dat de heer de Pree voor het Leger des Heils en de Zangbrigade heeft gedaan. De heer J. Duvekot herdacht den ontslapene als toegewijd lid van het den ontslapene als toegewijd lid van het personeel, die voor de ambitieuze wijze wijze, waarop hij zijn taak vervulde, grooten dank is verschuldigd. Zijn na gedachtenis zal bij ons, aldus spr. dan ook in hooge eere worden gehouden. De heer L. Roose, chef van de Fa. Duvekot herinnerde aan de prettige samenwerking en vriendschap met den heer de Pree. Nadat Kap. Westerhoff, leider van de afdeeling Goes van het Leger des Heils de begrafenis-liturgie had geleid, heeft een broeder van den overledene woor den van dank gesproken voor de be langstelling en de bewezen laatste eer. Gisteravond is op het Gemeentelijk Sportterrein het 2e groote wieler-crite- rium gehouden, hetwelk hedenavond wordt voortgezet. Hieraan nemen deel de Hbllandsche rtenners Jonie Braspen ning, Ad. van Amsterdam, M. Buron, Cris v. d. Zand, P. Verschuren, Joop Demmennie, J. v. Swelm en Franken, en de Belgische renners A. Meerschaert, v. Mierlo, Putteman en v. d. Bósch. De snelheidsrace werd gewonnen door Braspènning, terwijl v. Mierlo tweede werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1