w OMBURG EDRIJF L DAGKALENDER 'ettig koopt ontvangt ien is, wordt te bedienen, fij weten dat :t besta lo-QasW 3NEEL. WOENSDAG 16 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 293 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Belijden en beleven. De stormloop op Stalingrad wint verder aan terrein - Weer tal van schepen tot zinken gebracht - De mislukte Britsche landingspoging bij lobroek - Brood- en vleeschrantsoen in Duitschland verhoogd. ano en orkest (gr, 1S.4S Piano, (gr. .45 BNO: Nieuws- 0 Voor de jeugd. 40 Spiegel van den tsch praatje. 19.00 Schneidtewind (gr. 19.30 Vreugde en 20.15 alleen voor ver een lijnverbin- :ken.) 20.30 Luchtig Vreugde en aribeid, ieuwsber. 22.00 Pol. g. 22.10—24.00 Zie t zóólang veiligst© 1t© be» liefst ti* i regs*» tAAGD: WONING an door getroffen van Koudekerke AdresKrabbe- ggekerke. JT'S Planten en Zaad, resultaat. 35, Goes. Telefoon gd EEN AANKO- ERSKNECHT OF v. PAASSCHEN, e-Biezelinge. R of flinke DAG- Ijevraagd, P.G., die en kan. 's Zondags OHs. VERHAGE, 9, Goes. bekwaam ELEC- Brieven onder iireau „De Zeeuw" Meisje voor de tTaagd. Mevrouw R, Langeviele 15, N AARDAPPEL- nand voor 2 a 3 vferk. C. VAN I. Abtskerke. October HAND-, AANKOMENDE rDRIK BRASSER, Ganzepoortstraat een NET TWEE- |>r den dag. FLINK MEISJE alve dagen. Lange Goes. DAGMEISJE ge- IPPER, Kloetinge, EUR gevraagd- der vakkennis o»- n. C. DE LEEUW, Iburg. l Le Cointre N. "Ve toes. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Zeggen en doen, belyden en beleven botsen nogal eens in het leven. En toch mag dat niet. Ze moeten, en zeker voor den Christen, één zijn, ze moeten "elkan der dekken. Welke maatschappelijke po sitie we ook bekleeden, het' doet er niet toe. Er is maar één wet, waarnaar we hebben te leven. Dat deze eisch zwaar is, zal ieder moeten erkennen. In dezen tijd, vol van verwarring, is" dat het geval, maar ook in meer rustige tyden. Ons hart is boos en schuldig, we zyn zulke groote zwak kelingen en de stem der verleiding, die van buiten tot ons komt, kan het ons zoo moeilijk maken. Zeker, we weten het, dat wij zelf niet de richtlijnen voor ons leven hebben uit te stippelen, maar dat ons leven staat onder de tucht van Gods wet. Heel ons leven in al zijn openbaringen en vertakkingen. Dat is onze belijdenis, ge grond op Gods Woord. Maar als het nu, niet alleen op Zondag, maar alle dagen van de week, op het beleven aankomt? Waar blijven we dan? Heel ons leven onder de tucht van Gods wet. Ons persoonlijk, ons huise lijk, ons publiek leven. God lief te heb ben boven alles en onzen naaste als ons zelf. Dat is de eisch, die tot ons komt, onverschillig of we in het leven een vooraanstaande dan wel een meer be scheiden plaats innemen. Ons pad moet zuiver gehouden wor den. In ons persoonlijk, intiem, verbor gen leven. Maar ook, om maar iets te noemen, in onze gezinnen, waar wij ver- eenigd door den band der liefde, elkan der hebben te helpen in het beleven van wat wij belijden. Wie thans leert, wat gehoorzaamheid, trouw en liefde is, zal in Gods kracht sterk staan als in het vaak harde, on barmhartige leven het koude egoïsme weer op ons .afkomt. Als het met ons beleven in het per soonlijke eri'huiselijke leven niet in orde is, dan kan het Christendom ook on mogelijk daarbuiten een kracht zijn in de wereld. Dam is het zout smakeloos geworden. De kracht voor deze zware roeping kunnen we alleen vinden in het gebed, om overal naar Gods geboden te leven, d.w.z. er niet alleen over te pra ten, maar er ook naar te doen. Het doen van Gods wil, dat moet ons biddend begeeren zijn. Als het daarmede bij ons ernst is, zal ook de klacht, dat er dikwijls een schril contrast is tusschen belijden en beleven minder worden ge hoord. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK! Niet alleen voor U, maar ook voor Uw medeburgers of dorps- genooten dient gij te zorgen, dat Uw woning 's avonds goed verdüis- terd is. Wij-leven in een tijd van oorlog, d.i. een tijd van sterk vergroot levensgevaar. Goéd verduisterd, Goed beschermd! NOGMAALS: DE „LAND"- EN „STAD"-BONNENj Omtrent de „stad"- en „land"-kaarten, die thans bij de distributie zijn inge voerd, bestaat bij het publiek eenig mis verstand. Het blijkt niet overbodig te zijn er nogmaals op te wijzen, dat van de voedingsmiddielenkaarten met zwarten opdruk (de kaarten dus, die in zooge naamd „landgebied" zijn uitgereikt) al leen de bonnen voor melk en taptemelk, boter en aardappelen in „stadgebied" niet geldig zijn. Alle andere bonnen van de „landkaart" (brood, vleesch, suiker enz.) zijn zoowel in de stad als op het lland geldig. Dit laatste schijnt door som mige winkeliers in de steden niet te wor- deü begrepen, want er blijken bakkers of kruideniers te zijn die bonnen met zwarten opdruk weigeren volkomen ten onrechte in ontvangst te nemen. Bewoners van het platteland, die een weekeind in de stad willen doorbrengen, of daar voor langeren tijd vertoeven, doen verstandig na te gaan, of de plaats-, waar zij heen gaan, in „stadsgebied" ligt. Het zijn' namelijk niet alleen steden, die tot „stadsgebied" behooren, maar ook dorpen, bijvoorbeeld Oegstgeest, Wasse naar, Beverwijk e.d. In ieder geval doet men er goed aan en voorkomt men voor zichzelf onaangenaamheden en ongemak, wanneer men de distributiestamkaart naar dei stad meeneemt. Zonder distribu tiestamkaart worden in de tot stadgebied behoorende plaatsen beslist geen bonnen geruild. y Ten overvloede vestigen wij er nog maals de aandacht op, dat men met bon nen met rooden opdruk (dus bonnen van „stadkaarten")- overal terecht kan in de steden zoowel als op het platteland. vijandelijke beveiliging tot zinken ge- braoht. Zes andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Slechts kleine uit elkaar geslagen dee- len van hét convooi konden ontkomen. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Ten Z.O. van Noworossisk werd een fabrieksterrein, dat tot een soort vesting was gemaakt, ondanks taaien vijandelijken tegenstand genomen. Aan de Terek mislukten krachtige vijandelijke tegenaanvallen. De- zegenrijke aanval op Stalingrad door de Duitsche troepen, die door formaties der luchtmacht op krachtige wijze worden gesteund, wint verder terrein. Twintig vechtwagens werden bij deze gevechten vernield. Ravitailleeringsver- bindingen en vliegvelden van den vijand werden overdag en des nachts gebom bardeerd. Op de W o 1 g a is een sleepboot door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten Noorden van R z j e v hernieuwde de vijand met. behulp van sterke artille rie zijn aanvallen. Zij werden overal onder bloedige verliezen afgeslagen. Een pantsertrein van de bolsjewisten werd doör bomaanvallen vernietigd. Aan het Wolchov-front werden bij een succesrijken plaatselijken aanval talrijke geveehtsposities vernield, ter wijl ten Zuiden van het Ladoga- meer plaatselijke aanvallen van den vijand mislukten tengevolge van he af- weervuur. Op het Ladoga-meer brach ten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip tot zinken'en beschadigden verder drie andere schepen. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen Moermansk en vliegvelden in de omgeving der stad met bommen van zwaar kaliber gebombar deerd. Van 12 tot 14 September werden 227 Sowjetvliegtuigen neergehaald. In dien zelfden tijd gingen aan het Oostfront 23 eigen vliegtuigen verloren. Afzonderlijke Britsche bommenwer pers vlogen gisteren overdag over N - Duitschland. Enkele brisantbom men richtten slechts geringe schade aan gebouwen aan. In den afgeloopen nacht deed de Britsche luchtmacht een aanval op het Noord-Duitsche kustgebied. De bevolking leed verliezen. Vooral in woon wijken der stad Wilhelmshaven ontstonden branden, materiëele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vier der aanvallende vliegtuigen neer. Luitenant-ter-zee eerste klasse Rolf Mützelburg, commandant van een duik boot, drager van het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, liet op een tocht tegen den vijand het leven. In hem verliest het duikbootwapen een op den voorgrond tredend commandant en een succesrijk strijder. De boot zet onder het commando van den oudsten officier van de wacht de onderneming voort. NEGENTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt in een extra-bericht rpede Duitsche duikbooten zijn, zooals reeds in het extrabericht van 13 September is aangekondigd, op 9 September 1942 midden op den Noordelijken Atlantischen Oceaan op een sterk beveiligd van En geland komend convooi gestuit. In on afgebroken hevige gevechten hebben voor het grootste deel jonge duikboot bemanningen het convooi tot heden achtervolgd en aangevallen en er 19 schepen, tezamen 122.000 brt., alsmede twee torpedojagers en een corvet der BRITSCHE LANDINGSPOGING BIJ TOBROEK BEDWONGEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidt: De in den .nacht van 13 op 14 Sep tember met aanzienlijke lucht- en vloot- strijdkrachten ondernomen landingspo ging bij Tobroek is te 9 uur des och tends volkomen tenietgedaan. De door vlootstrijdkrachten en vliegtuigen aan land gebrachte troepen werden binnen 5 uur volkomen vernietigd of gevangen ge nomen. Door het 'onmiddellijk ingrijpen van het bataljon San Marcc onder bevel van luitenant ter zee le klasse Giacomo Co- lotto en andere afdeelingen, die door Duitsche strijdkrachten uit de vesting Tobroek dapper gesteund werden, wer den de vijandelijke troepen, waaronder ook valschermjagers, die er in geslaagd waren vasten voet te krijgen, na korten verbitterden strijd overweldigd. Kust- en luchtdoelbatterijen der Ita liaansche en Duitsche verdediging namen de vlootstrijdkrachten, welke de lan dingsoperaties steunden, onder een wel gericht vuur en brachten drie torpedo jagers, eenige aviso's en talrijke lan- dingsbooten tot zinken. De vlootstrijdkrachten, die zich naar het Oosten terugtrokken, werden vervol gens aangevallen door Italiaansche en Duitsche afdeelingen gevechtsvliegtui gen en bommenwerpers, die een kruiser, een torpedo jager en verscheidene motor- torpedobooten tot zinken brachten en een lichten kruiser en andere kleinere sche pen zwaar beschadigden. Bij deze gevechten heeft zich de 13de gevechtsgroep, onder bevel van den majoor der vliegers Rengo Viale, bijzon der onderscheiden. Wij maakten 576 ge vangenen, onder wie 34 officieren. Het aantal dooden en gewonden bedraagt ver scheidene honderden. Een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buit-, gemaakt. Het grootste deel van de schip breukelingen der tot zinken gebrachte schepen werd door onze vlootstrijd krachten met veel moeite gered. Onze verliezen zijn naar verhouding beschei den. Gelijktijdige aanvallen van lichte Brit sche pantserwagens op vliegvelden in de omgeving mislukten door het onmiddel lijk ingrijpen der plaatselijke garnizoe nen, die talrijke auto's vernietigden en eenige gevangenen maakten". DE DOELEINDEN VAN HET DUITSCHE ZOMEROFFENSIEF BERLIJN. (Information) In mili taire kringen alhier zegt men van de situatie bij Stalingrad, dat de bolsje wisten in dit gebied op het oogenblik een grooter terrein bezet houden dan de Duitschers, die hier in drie wiggen zijn doorgedrongen. Steeds weer wordt er op gewezen hoe wanhoopig deze stad wordt verde digd door de bolsjewieken en men ver klaart, dat de slag om Stalingrad on getwijfeld een der grootste en verbit- terdste en daarmee ook bloedigste in dezen oorlog is. Als de inneming van Stalingrad al niet zoo vlug gaat als men wellicht in leekenkringen heeft verwacht, dan ligt dit aan de zorgvuldigheid, waarmee de Duitsche leiding haar troepen in den strijd heeft geworpen om zooveeel mo gelijk menschen te sparen, zoo zegt men hier van bevoegde zijde. De ring om Leningrad blijft gesloten. Geen oogenblik verliest de post aan den zwaren mitrailleür de vijandelijke stellingen, waaruit plotseling, zooals reeds vele malen geschiedde, de Bolsjewisten hun massale aanvallen tegen de Duitsche li nies kunnen ondernemen, uit het oog. SS PK Nuszbaumer-O-H-P H m De tegenstand idler bolsjewieken in Stalingrad is dusdanig dat de Russen letterlek stuk voor stuk doodgeslagen moeten worden. Daar de bruggen naar den oostelijken oever van de Wolga zijn afgebroken, kunnen de bolsjewieken hoogstens nog probeeren zich zwemmend in veiligheid te brengen, maar dan zou den zij zich blootstellen aan de machi negeweren van hun kameraden op den oosteltjken oever. De bolsjewisten staan derhalve voor de keus, door de Duitsche of door hun eigen kogels te vallen. In verband met het binnen afzienba- ren tijd te verwachten einde van den strijd om Stalingrad omschrijft men in militaire kringen de doeleinden van het ^Duitsche zomeroffensief van dit jaar aldus, dat men in de eerste plaats de verovering van het geheele Dongebied en de rest der Oekraïne op het oog had, waar het vruchtbare gebied der Zwarte- aarde voor de voeding der bolsjewisten van zeer bijzondere beteekenis is. Ook was men voornemens alle industieele grondstoffen en de wapenindustrie van 4eze waardevolle gebieden met inberip van Stalingrad in Duitsche handen te krïjgen. Als het tweede oogmerk van het Duitsche zomeroffensief noemen de mi litairen de berooving der bolsjewisten van hun Kaukasische olie. Daaraan voegt men toe, dat deze gebiedten ten slotte niet alleen ontnomen worden aan den tegenstander, maar bovendien nog* worden ingelijfd bij het Duitsche bewa- peningspotentieel. Indien men er in slaagt, aldus de Wilhelmstrasse, den geheelen Kaukasus die even groot is als het oude Duitsche Rijk, van den romp d!er Sovjet-Unie af te scheiden, kan men zeggen, dat de offensieve kracht der bolsjewisten hoogstwaarschijnlijk is uitgeschakeld voor dezen oorlog. J Hoogere rantsoenen brood en vleesch in Duitschland. (D.N.B.) Krachtens een verordening van Rijksmaarschalk Göring worden van 19 October 1942 af de rantsoenen brood en vleesch verhoogd. Het broodrantsoen wordt in vollen omvang weer op den stand gebracht, die voor de rantsoens beperking op 6 April 1942 bestond, het geen hierop neerkomt, dat de normale verbruiker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood- per week krijgt. Het- vleeschrantsoen wordt per persoon en per week verhoogd met 50 gram, voor arbeiders, die langdurig, des nachts, zwaar of zeer zwaar werk moe ten verrichten met 100 gram. Deze verbetering van de rantsoenen voedingsmiddelen vindt haar oorzaak in de volgende beweegredenen: 1. Dank zij den moed en de offervaar digheid van den Duitsehen soldaat is hét gelukt, de bekrompenheid van leef- en voedingsruimte te boven te komen, die ons volk siifds een eeuw heeft neer gedrukt. De door de Duitsche weer macht veroverde vruchtbare gebieden in het Oosten beginnen thans, dank zij de energie van de Duitsche landbouw- leiders, die aldaar het werk van den wederopbouw hebben aangepakt, en dank zij de toenemende uitbreiding van, het verkeer, ook overschotten van voedings middelen op te leveren voor het Duit sche vaderland. 2. De Duitsche oogst is, dank zij de buitengewone inspanning van den Duit sehen.boer in het voorjaar en als gevolg van de gunstige omstandigheden voor den groei in de laatste maanden, beter uitgevallen dan aanvankelijk na de zwa re winterschade gevreesd moest worden. De vermindering van de bebouwde op pervlakte als gevolg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering van den Duitsehen boer en door het gebruik van gerst als brood graan. 3. De in heel Europa, naar het voor beeld van den Duitsehen en Italiaanschen productieslag genomen maatregelen tot opvoering van de landbouwproductie, beginnen meer en meer hun uitwerking te doen gevoelen. Duitschland kan dien tengevolge zijn leveranties van graan aan verschillende Europeesche gebieden aanzienlijk verlagen, vergeleken met den geweldigen omvang der laatste twee jaar. Arbeidsdienstplicht in Frankrijk. De „Deutsche Ztg. in den N." ver neemt uit Zurich, dat een Fransche wet is afgekondigd, waarbij arbeidsdienst plicht is ingevoerd voor alle mannen tusschen 18 en 50 jaar-en alle vrouwen tusschen 21 en 35 jaar.. Te Vichy is een officieele toelichting op de nieuwe wet gepubliceerd. In deze toelichting wordt o.a. gezegdDe re geering heeft sommige voorschriften be- trefende het gebruik der werkkrachten moeten uitvaardigen om haar industri- eele politiek in overeenstemming te bren gen met haar politiek' in zake de ar beidskrachten. Deze maatregel eischt sommige offers. In de toekomst zullen WOENSDAG 16 SEPT. 1942. Aller oogen wachten op U; én Gij geeft hun hunne spijze te zijner tijd. Ps. 145: 15. Zon op onder 7.15 19.54 17 Sept.: le kwartier. 24 Sept.: Volle maan. Maan op onder 13.54 23.12 VERDUISTERINGSWEEK. Mijnheer Gerritsen was niet, zooals Jansen, van wiens straf hij gehoord had. Dat zou hem niet overkomen. Ook hy had bezoekers, maar bij hem gingen op tijd de gordijnen dicht. Maar wat vliegt de tijd toch, als je aan 't praten bent. Het is nog wel zo mer, maar zoo tegen elf uur is het al, knap donker. Dat moest mijnheer Ger ritsen ook constateeren, toen hij zijn gasten uitliet. Je kon ze toch niet tegen het hek of in de sloot laten loopen. Even maar de voordeur opengelaten, tot de bezoekers bij het schijnsel van de gang lamp op straat waren. Laat er nu net toevallig een politie agent passeeren. Je moet maar pech heb ben. Gevolg: boete en drie dagen zon der licht. Die lichtbaan over den weg kan een groot gevaar opleveren! Waarom niet een zaklantaarn met blauw lampje bij de hand gehad Of waarom geen blauwe lamp in de gang? Elk huisje, Heeft zijn kruisje, En zijn verlichting! Die bij zonsondergang Vraagt- naar verdichting. Heden verduisteren van 19.54 tot 7.16. alle Fransche mannen 'en vrouwen in de bovenbedoelde leeftijdsgroepen desge vraagd moeten bewijzen, dat zij een func tie bekleeden, die van nut is voor de behoeften van Frankrijk. Wordt dit be wijs niet geleverd, dan kunnen zij vei- plicht worden om het een of andere werk te verrichten. Ieder ontslag of beëindi ging van een arbeidscontract, alsmede elke nieuwe aanstelling mogen slechts met toestemming van de arbeidsinspec ties geschieden. Engelschen vorderen op Madagascar. (Afip). Van bevoegde zijde te Lon den wordt verklaard, dat de landings opératies op Madagascar onder leiding stonden van generaal William Platt, die eveneens een actieve rol heeft gespeeld gedurende de campagne in Abessinië. Uit door den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Oost-Afrika verstrekte bijzonderheden blykt, dat En- gelsche colonnes in weerwil van den door hen ondervonden tegenstand steeds verder naar het binnenste gedeelte van het eiland oprukken. De colonne, die in het uiterste zuiden opereert met als ver trekpunt Morondova heeft Vrijdag het gebied van Maraho bereikt, waar de ge vechten worden voortgezet. Naar het schynt hebben de Britsche troepen op den weg van Majoenga naar Tananariva de omgeving van de groote rivierhaven Betsiboka,- op 200 km van Majoenga, bereikt, waar de verdedigers op hardnekkige" wijze weerstand bieden. Anderzijds zou de opmarsch naar 't Zui den der Britsche troepen, die langs de Westkust opereeren, gisteren gedurende den geheelen dag zijn opgehouden ten ge volge van het feit, dat alle bruggen wa ren opgeblazen. Desniettegenstaande zouden zij des avonds tot op minder dan 30 km Am- baja zijn genaderd. Ook schijnt het, dat zij in den loop van gisteren de stad Vo- hemar aan de Noord-oostkust hebben bezet. Naar officieel uit Vichy wordt mede gedeeld, hebben de Engelschen den aan val op Madagascar den deriienden Sep tember met meer dan veertig schepen ondernomen en een groote hoeveelheid materiaal aan* land gebracht. Na tegenstand tot het uiterste door Fransche troepen en inboorlingen, moest Maevatana Zondag worden opgegeven en is het in handen van de Engelschen ge vallen. De aanVal op het Italiaan sche hospitaalschip. In aanvulling op het Italiaansche weer machtsbericht van gisteren wordt offi cieel 'medegedeeld: „Slechts enkele dagen na den arglis- tigen overval op het hospitaalschip Aquileia, dat na door machinegeweren beschoten te zyn, alleen door een toeval 1 aan een torpedo ontsnapte, is op 10 Sep-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1