UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Na korten tijd ge heel verdwenen. FEUILLETON. BINNENLAND toegestaan, alsmede dat de verkoop van fruit door telers rechtstreeks aan con sumenten, thans in" het geheele land is verboden, tot misverstand aanleiding heeft gegeven. De meening heeft name lijk post gevat, dat het den telers nu niet meer is toegestaan van hun oogst een deel voor eigen gebruik te bestemmen. Uitdrukkelijk wijst het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er op, dat dit onjuist is. De telers kunnen over dat gedeelte van hun oogst, dat zij voor eigen gebruik noodig hebben, vrije lijk beschikken. Vestigingseischen voor den orgel en pianohandel. De vestiging van een inrichting, be stemd of mede bestemd voor de uitoefe ning van den piano- en orgelhandel wordt afhankelijk gesteld van een ver gunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze vergunning wordt slechts verleend, indien wordt voldaan aan de in dit besluit omschreven eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 16 Sept. 1942. 's Morgens tot 7.15 u. 's Avonds van 19.45 u. MOSSELCAMPAGNE UITGESTELD TOT 1 OCTOBER. In verband met de personeelsvoorzie ning in den landbouw zullen de Mossel- fabrieken dit jaar niet vóór 1 October mogen aanvangen. Hierdoor zal worden bereikt, dat voor het aardappelrooien meer werkkrachten beschikbaar blijven, hetgeen met het oog op den meerderen verbouw van aardappelen hard noodig is. Er wordt op gerekend, dat de betref fende landbouwbedrijven thans alles in het werk zullen stellen om van de be schikbare arbeidskrachten gebruik te maken. Middelburg. Bekeuringen. De vrachtautobe stuurder J. W. G. had zijn vrachtauto geparkeerd op het trottoir aan de lin kerzijde der straat ten opzichte van de voortbewegingsrichting en werd daar voor bekeurd. De wielrijder J. W. werd verbali- seerd wegens het rijden met zijn rijwiel in de verboden richting in de Graven straat. Vlissingen. Een Vlissingsche jongen, K. de M., die in de nabijheid van de Keersluis iet kanaal was overgezwommen, had daar zoo'n hijsch aan gehad, dat hij niet meer terug durfde. Zijn kleeren lagen echter aan den anderen kant. Er zat niets an ders op dan dat hij te voet, via de Keer sluis zijn „textiel" ophaalde. Terwijl de jongeman de terugreis aan vaardde, vonden politiemannen het ver laten hoopje kleeren en daar nergens een zwemmer te bespeuren was en het sluis- personeel wist te vertellen dat zich een half uur eerder zekere K. de M. te water had begeven, dachten de agenten aan een verdrinkingsgeval en wierpen hun dreggen uit. Terwijl zij druk bezig waren daagde de jongen op, die niet zonder schrik het be drijf aanzag en vroeg wie er verdronken was. „We denken van K. de M.", ant woordde een der mannen. „Die ben ik zelf!" riep de jongen verrast. De dreggen werden toen vlug weer op geborgen. Zuid-Beveland. Ovezande. Het concours op de staan de wip had Zaterdag onder veel belang stelling van de zijde van het publiek plaats. De animo was groot: 106 schut ters van 22 verschillende sociëteiten na men aan de schieting deeL De uitslag was als volgt: Hoofdvogel J. Rijk, Wil lem Teil, Ovezande; le klep met wissel beker C. Stouthamer, Zorgvliet, Elle- woutsdijk; 2e klep C. Nagelkerke, Voor uitgang, Kwadendamme3e klep J. Rijk, voornoemd; 4e klep J. van Doorn, Zorg vliet, Ellewoutsdijk; le zijvogel P. van den Dries, Eensgezindheid, 's Heeren- hoek2e zy vogel L. Boonman, Spes Nos tra, Ovezande; le kal A. Luyks, Willem Teil, Kapelle; 2e kal C. Nagelkerke, voornoemd; 3e kal C. Westdyk, Zeelan- dia te Ovezande; 4e kal A. Luyks voor noemd; de meeste kleine vogels M. Ryk, Zeelandia te Ovezande met medaille. Walcheren. Polder Walcheren. Op de Zaterdag 26 September a.s. te houden algemeene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren zal o.m. het volgende worden behandeld: Ter vaststelling wordt overgelegd de rekening van den polder over 1941. De ge wone inkomsten bedroegen f 438.203,76. de gewone uitgaven f 417.477,22, alzoo een batig slot van f 20726,54de buiten gewone inkomsten f 100.737,50, de bui tengewone uitgaven f 187.808,61, alzoo een kwaad slot van f 87.071,11. Van de straat- en zandwegen waren de inkomsten f20973,04 en de uitgaven f 5404,31, alzoo een batig slot van, f 15568,73, de buitengewone inkomsten waren f 13.003,50, de buitengewone uit gaven f 13.814,81, kwaad slot f 811,31. Van de gebouwde eigendommen waren de inkomsten f43.500,54, de uitgaven f42,314,63, alzoo goed slot f 1.185,91. Teneinde de commissarissen in staat te stellen het dijkgeschot voor 1943 vast te stellen, geeft het dagelijksch bestuur een voorloopige raming van de uitgaven en inkomsten voor dat jaar. De uitgaven zijn totaal geraamd op f436.730,76 tegen f481.656,72 in 1942. Het totaal der inkomsten zonder het dijkgeschot is geraamd op f30.570,16 De globale raming der uit te voeren werken in 1943 aan de Noordwatering is f 100.000, Oostwatering f 16.000, Zuid watering f 19.000, Westwatering f 32.000, totaal f167.000. Voor rente van leeningen is noodig f48.131,67, waarvan f 12.667,67 ten las te van de gebouwde eigendommen komt, voor aflossingen resp. f 94.799,90 en f28.954,88. Ten laste van de gebouwde eigendom men komt in totaal f73.912,03 tegen 77.551,22 in 1942. Hierop komt f 1185,91 in mindering van het batige saldo van den dienst 1941. Er is der halve uit dijkgeschot te dekken een be drag van f72.726,12 tegen f77.551,22 in 1942. Het dagelijksch bestuur stelt voor daartoe een bedrag van f 2,50 (v.j. f 2.60) per f 100.belastbare opbrengst te heffen. Berekend naar een totale be lastbare opbrengst van f3.000.000 (v.j. f3.000.000) zal dan de ontvangst uit dijkgeschot van de gebouwde eigendom men f 75.000 (v.j. f 78.000) bedragen. Er moet totaal uit dijkgeschot worden gedekt f 406.160,60, geraamde opbrengst dijkgeschot f75.000. Er blijft alzoo voor de ongebouwde eigendommen te dekken over f 331.160,60 Berekend naar f22 (v.j. f24) per H.A. over 15.440 H.A. schotbaar land en f 13.80 (v.j. f 15.80) per H.A. over 1480 H.A. vrijland, geeft een opbrengst van f360.104, zoodat f28.943,40 over blijft voor dekking van onvoorziene uitgaven. Voorgseteld wordt aan de gemeen te Serooskerke 48 c.A. zijkant weg te verkoopen en aan de gemeente Middel burg 94 c.A. grond in het Gat van Ponse, beide tegen f 0.10 per c.A. Domburg. Gevonden voorwerpen. Een badpak en een badhanddoek te bevra gen: J. Coomans, Schuitvlotstraat C 28. Een lipssleutel te bevragen: W. Passe- nier, Hooge Hilweg E 105. Een kinder badpakje te bevragen: J. Maas, Bad- straat A 73. Met brandstoffen geknoeid In Willemstad is men knoeierijen met brandstoffen op het spoor gekomen, waarvoor de gemeentesecretaris L. J. C. M., alsmede de wethouder C. D., tij dens het plegen van het misdrijf loco burgemeester zijn gearresteerd. De wethouder vroeg als president kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te Willemstad, door bemiddeling van den gemeentesecretaris, die secretaris penningmeester van het kerkbestuur was, brandstoffen aan voor de verwar ming van de kerk. Toegewezen werden 90 brandstoffeneenheden, hoewel de kerk voorzien is van een centrale ver warming met oliesysteem. De gemeente secretaris gaf de kolenbonnen aan den leverancier, die er „niets op geleverd heeft", aldus heeft de secretaris by het Waar Gods Woord wordt verkondigd en aangehoord, kan men alles winnen, maar ook Mies verliezen. Gods Woord is wet, maar geen regle ment. Voor den rechterstoel Gods .beslist alleen het he d e nnoch een goed, noch een slecht verleden doet daar iets toe of af. Geloof niet, dat we tusschen de vijf tig en de zeventig nog kunnen inhalen, wat we tusschen onze twintig en dertig niet geleerd hebben. Op later leeftijd kunnen wij niet zoo goed meer „opne men" en we zouden sterven, zonder onze les te hebben geleerd. Ons leven is als een roman, die on verwacht afbreekt. Doch er onder staat: Wordt vervolgd. P. VAN RENSSEN. verhoor verklaard. Voor den afgeloopen winter kreeg men opnieuw 54 eenheden. De helft hiervan zou de secretaris heb ben gekregen, de andere helft was weer spoorloos verdwenen. In ieder geval kwam er geen steenkool in de kerk. Toen deze zaak door de kolencommis- sie ontdekt was, leverde het verdere on derzoek verrassende resultaten op. Zoo waren er ook kolen aangevraagd en ge kregen voor het waterschap „De Rui- gen hil", waarvan de wethouder C. D. dijkgraaf is. Er is echter geen lokaal van dit waterschap mee verwarmd. Bo vendien zouden de brandstofeenheden voor het Vleeschkeuringsbedrijf ver donkeremaand zijn en andere gemeente instellingen ontvingen minder kolen dan waren toegewezen. Het surplus zou weer naar den wethouder en den secretaris zijn verdwenen. De voorraad, dien zij op deze wijze verkregen, was zoo groot, dat dezer dagen nog 241 mud brand stoffen in beslag genomen konden wor den, n.1. 111 mud bij den secretaris en 130 mud bij den wethouder. Vermoed wordt, dat er nog meer personen in dit complot betrokken zijn. (Telegr.) Gesllachte schapen in kinderwagen. Zondagavond hebben ambtenaren van den C.C.C.D. te Laren in samenwerking met de gemeente-poli- tie te Eemnes een clandestiene slagerij ontdekt. Twee personen, zekere H. v. d. B. uit Eemnes en J. E. uit Laren (N.-H.) waren toen juist bezig twee pasgeslachte schapen in een kinderwagen te pakken om deze zoo naar de gemeente Laren te vervoeren. Wild-Westscène te Den Haag. De bewoners van de Hekkelaan en omgeving te Den Haag zijn Zondagmorgen getuige geweest van een Wild-West-seène, die zich afspeelde in de slopjes nabij die laan. Mannen ren den de huizen in, agenten in burger zon den waarschuwingsschoten de lucht in en temidden van het tumult raasden de mo toren der motorpolitie. De Haagseha recherche deed namelijk een inval in een gokkersbuurt. Naar aanleiding van klachten, dat er in de slopjes bij de Hekkelaan op straat gegokt werd, hadden agenten van hei bureau Buitenhof zich om elf uur daar heen begeven. Midden op straat troffea zij een groot aantal personen aan,, ge deeltelijk zittend en anderdeels ge schaard rond eenige tafeltjes. De agen ten, die in burger waren, mengden zich onder het publiek, kregen contact en ook al spoedig een uitnoodiging om ook eena een kansje te wagen. Nadat om half twaalf een tweede ploeg agenten onopgemerkt was gear riveerd, meldde motorgeronk even later de officieele komst der politie. Spelers en omstanders sprongen op en tracht ten zich uit de voeten te maken, de agenten in burger maakten zich be kend en signaleerden ieder op zijn pliaata te blijven staan. Toen verscheidene mannen daaraan geen gehoor gaven, 'vuurden zij waarschuwingsschoten af. De binnen de huizen gevluchte lieden werden met behulp der motorpolitie daaruit gehaald, en al spoedig stonden allen met de handen omhoog voor een muur in afwachting van het transport per arrestantenauto naar het bureau. Dat met het spel groote bedragen gemoeid waren, blijkt uit het geld, dat de spelers bij zich droegen. Een hunner Die maakten het mogelijk Zy maakten het mogeiyk, al die dui zenden Nederlanders, die trouw hun by- drage storten voor* de Nederlandsche Ambulance, zy maakten het mogeiyk, dat er thans een volledig uitgeruste hulpexpeditie aan het Oostfront staat, die hulp kan bieden aan de gewonde stryders. Maar zy maakten en maken het ook mogeiyk, dat die hulpexpeditie haar taak op de meest effectieve wijze kan verrichten. Immers het is al lang geen geheim meer, dat de Nederlandsche Am bulance de beste is, die ooit door ons land werd uitgezonden. Het ontbreekt de manschappen en den medici aan niets... Laat dat zoo blijven! Biyft daarom de Nederlandsche Am bulance steunen juist nu, nu zy te velde staat en nu er zoo veel geld noodig is. Stort daarom Uw bijdrage op giro rekening 8—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Voor den aanvang van het concert hield prof. dr T. Goedewaagen een toe spraak. Het is niet toevallig, aldus spr., dat juist in deze tyden onze blikken steeds weer terug gaan naar de Neder landsche muziek van de 15e, 16e en 17e eeuw. Het is onze blik vooruit, die ons dwingt telkens weer om te zien. Het zijn onze toekomstwenschen en onze plannen ten aanzien onzer Nederlandsche cul tuur, die voor ons juist die eeuwen van muziek zoo belangrijk maken. Wat is er met de muziek in die eeuwen in ons land in Noord en Zuid gebeurd? In Neder land was toen een muziekleven van zoo oorspronkelijke kracht, dat de Vlamin gen en Nederlanders over heel de Ger- maansehe cultuurruimte en zelfs daar buiten uitzwermden als wegwijzers en leermeesters van volkeren, die in de mu ziek hun eigen toon nog niet gevonden hidden. In de negentiende eeuw sliep de mu ziek in Nederland langen tijd en de rollen waren in zooverre omgekeerd, dat nu de Duitsche muziek de leermeester der Nederlanders was geworden, zooals eertijds de Nederlanders den Duitschers het vak hebben geleerd. Dat na Sweelinck onze muziek, zooals Pijper heeft opgemerkt, drig eeuwen lang heeft geslapen, zal niemand ontkennen. De musici zullen zelf de Nederland sche muziek uit haar isolement moeten verlossen. Onze tijd is bevorderlijk voor de ontwikkeling in de richting van een s.erker wordend Germaansch eenheids besef. Zoolang de verkeersmoeilijkheden beletten onze muziek buiten de grenzen bekend te maken, heeft de radio op dit gebied een verantwoordelijke taak. Van de Germaansche cultuurwereld uit be keken, moet en kan ons land het recht verwerven, weer een muziekmiddelpunt te worden, dat aan heel die wereld ten grondslag strekt, zooals de oude Neder landers het zijn geweest. Tijdens de pauze heeft de heer J. G. Goverts, hoofd van de afdeeling mu ziek van hetzelfde departement, voor de microfoon gesproken. Een tijdperk sterft een wereldbeschouwing sterft, een be- De Heer J. R. te R. «chrijft, dd. 4-10-'40i „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds aa korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen Ook thans heb ik geen pijn meer." Bijrheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaal tjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In. alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam INKEER. 13) Door H. Kingmans, En' Jelle, hoe is dat? Wel, de waar heid zou te kort gedaan, indien niet ge zegd wordt, dat hy tevreden is over den gang van zaken, materieel gesproken. Bertus doet zijn werk met het grootste plezier. Hy gaat er in óp, zooals Jelle en Piet den arbeid op het land liefheb ben. Elk zyn meug. Zoo nu en dan ont moet Jelle Lemaire en verneemt dan niet anders dan lofuitingen van den kaashan delaar: Daanveld kan gerust zyn, die Bertus, daar groeit wat uit. En mynheer Meier moet erkennen, dat de jongen goed gekozen heeft. Op den cursus, die negen hiaanden des avonds gegeven wordt in dezelfde school, waar hy zeven jaar on derricht genoot, is Bertus verreweg de beste en vlugste leerling. Zijn opmer kingen geven blijk, dat hy de practijk van den handel al aardig dóór h^eft. In eik geval, het lykt er veel op, dat hy zich later wel redden zal. Iemand, als Bertus, och, die vindt altyd wel werk. En dan ongetwyfeld werk, dat meer geeft dan het loon van een landarbeider. Dis verdienen niet al te veel. schavingsvorm sterft, aldus spr. Uit deze groote wereldrevolutie op elk ge bied kan en zal het oude niet zegevie rend te voorschyn treden. De geschiede nis herhaalt zich nooit. Wanneer gy, luisteraar, verwacht dat onze heden- daagsche componisten u een muziek zul len voorzetten zooals Brahms of Bruck ner of Strauss, m.a.w. waarin een u bekende taal zal worden gesproken, ver gist gy u. Dat kan niet meer. De heer Goverts ging vervolgens in op hetgeen de luisteraar gedurende deze muziekweek zal hooren en gaf een be schouwing over het karakter der in de toekomst te verwachten muziek van Nederlandsche componisten. Luistert naar uw eigen muziek, en weest er trotsch op. Onze muziek is nog jong, maar zooals ik U reeds vroeger zeide, ze behoort tot het beste, dat in Europa gecomponeerd wordt. Houdt uw belang stelling levend voor uw eigen cultuur. De keuzebon voor vermicelli, maizena enz. Op bon 386 van de bonkaart alge meen is voor de loopende distributie periode alleen vermicelli, macaroni of spagetti verkrijgbaar gesteld. Dit is ge schied om de voorraden in evenwicht met het verbruik te brengen. Inderdaad is de wijziging van het systeem tot ver strekking van de keuzeartikelen mai zena, sago, aardappelmeel, puddingpoe der, vermicelli, macaroni of spagetti in overweging genomen, doch, naar men van bevoegde zijde mededeelt, staat nog niet vast, dat na September beurtelings een bon voor vermicelli en een bon voor maizena zal worden aangewezen. Landdag van het Medisch Front. Op den tweeden landdag van het Me disch Front sprak Dr F. O. Bruyning, directeur-generaal van de Volksgezond heid, over het onderwerp „Lichamelijke Opvoeding". Het Medisch Front, zoo zei- de spr., moet zijn als een politieke vul kaan. Naar buiten uit moet er veel pro paganda gemaakt worden en de belang rijke posten dienen door nationaal-so- cialisten te worden ingenomen. Uitvoerig schetste spr., welke taak de lichamelijke opvoeding in dezen tijd heeft te vervul len om daarna zijn meening over de ver schillende takken van sport uit te spre ken. Daarna voerde het hoofd van den Me- dischen Dienst van het .Rijksarbeidsbu reau, Dr J. K. Th. Koch, het woord over het onderwerp „De houding van den ge neesheer in de nationaal-socialistische samenleving". Vervolgens werd een toe spraak gehouden door Dr C. C. A. Croin over „De Nederlandsche arts in het nieuwe Europa". Dr Croin behandelde inzonderheid de ziekenfondsen en zeide het met den huidigen gang van zaken niet eens te zyn. Er dreigt een chaos te ontstaan. Het ziekenfondswezen was hier te lande prachtig in orde, maar thans zijn er moeilijkheden, die uit den weg ge ruimd moeten worden. Het zou een ramp zijn voor ons volk, wanneer het tot een chaos op dit gebied zou komen. Dr K. Keyer, directeur van het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, en leider van het Medisch Front, sprak nog over het onderwerp „Van genees heer tot pionier der volksgezondheid". Nadat spreker de aan het Oostfront ge sneuvelde kameraden had herdacht, be handelde hij uitvoerig zijn onderwerp en deelde o.m. mede, dat de benoeming te wachten is van een Raad van Bijstand voor het Ziekenfondswezen. Ook spreker is met den huidigen gang van zaken niet tevreden. Dr Keyer behandelde vervol gens het opleidingsvraagstuk en het ras senprobleem en pleitte voor een practi- sche en philoifcphische scholing van doktoren na afloop van de medische stu die. N. Bohlmeijer1 f De Standaard meldt, dat de heer N. Bohlmeijer, sinds 1905 aan de redactie van dit blad verbonden, 56 jaar oud te Bussum is overlieden. Verbruik uit eigen boomgaard toegestaan. Het is gebleken, dat het bericht, waar in o.m. werd bekend gemaakt, dat in boomgaarden of fruitteeltbedrijven de eetgelegenheden van fruit niet meer zyn Daar weet Jelle van mee te praten. Het valt niet mee, zijn gezin met eere te onderhouden, al is al veel waard, dat Piet meewerkt. En Bertus brengt nu ook wat in. Hij geeft alles aan zijn moe der af, wat hij verdient en moet het stel len met een zakcentje. Maar de cursus kost nogal behoorlijk, de leerboeken er bij gerekend. Echter, dat heeft hij noo dig, wil er iets van hem terecht komen. Dat geld is niet weggesmeten. Hij kan, alweer zou de waarheid on recht worden aangedaan, ook niet zeg gen, dat de omgang met Lemaire het karakter van Bertus ten onguste heeft veranderd. Wel is de jongen dezelfde gebleven, ietwat onverschillig ten aan zien van den godsdienst, doch hy gaat geregeld mee ter kerk en bezoekt even trouw de catechisatie. De invloed van Lemaire is echter niet te proeven. Mis schien is het wel goed geweest, dat Jelle de puntjes op de i's heeft gezet, to.en hij met Lemaire over Bertus sprak. 'Juffrouw Lemaire is al verschillende malen bij Jelle's vrouw geweest op be zoek. Dat is aardig. Je kunt daar wel komen, want de properheid straalt je uit alles tegen, maar per salldo is het toch slechts een arbeidersgezin niet? Juf frouw Lemaire echter kan dat niet sche len. En dat meisje, een aardig, zacht ding, zegt moeder Laanveld, is enkele malen met haar moeder meegekomen en gaat dan met de meisjes Laanveld om, als waren die haars gelijken. Neen, je kunt van Lemaire zeggen, wat je wilt, hij heeft zichzelf opgewerkt, maar pochen doet hij er niet op. Hij blijft de eenvoudige vent, die hij altijd geweest is. Ja, dat meisje van Lemaire, die Sjoukje, dat is een aardig ding. Jelle heeft haar ook eens ontmoet. Het was op een Zondag. Toen kwam zij opeens binnenrollen, om te vragen, of Janne met haar ging wandelen. Het bleek toen, dat die twee elkaar weieens ontmoetten op het dorp. Vervelend was dat toen weer: een van zijn meisjes zoo dik be vriend met de dochter van Lemaire, het bevalt Jelle niet te best. Maar aanmer kingen kan hy niet op het meisje ma ken. Zy is de beleefdheid zelf. Je kunt er eigenlyk alleen medelijden mee heb ben, dat zy opgroeit zonder bekend ge maakt te worden met den weg ten leven. Janne is toen meegegaan, mits zy er aan dacht, op t.yd in de kerk te zijn na tuurlijk. En toen zei Sjoukje: „Vanzelf, dat hoort bij jullie zoo." 'tla geen vriendschap geworden tus schen Sjoukje en Janne, Moeder heeft met Janne gepraat. Goed voor het kind zyn vanzelf. Vriendelyk ook. Maar er is tusschen jullie tweeën een groot ver schil, neen, dat gaat niet. Toen Bertus er van hoorde, heeft die gezegd, dat het „larie" was. Er waren in de kerk heel wat minder meisjes dan Sjoukje, als moeder dat maar bedenken wou Die Sjouk is een leukerd. Laat ze me daar op een goeien keer, toen zij geen school had, op de fiets voorbij een stuk land komen, waar Laanveld en Piet aan het werk waren. Zij stapt van haar rij wiel af en begint me een praatje met die twee. Jelle gaf korte antwoorden, maar Piet ging op haar gesnap in en moest een vermaning van zijn vader in- casseeren, om toch aan het werk te den ken. Maar die Sjouk blyft kletsen over alles en nog wat. Zij praat over haar school in Arnhem, over Bertus, vraagt naar de vruchten op het land. En ze gaat er eenvoudig by zitten, als die twee schaften en hun boterhammen voor den dag halen. Zy zegt: „Eet smakelyk, mannen", en kijkt eerbiedig toe, als die twee de handen vouwen en bidden voor hun eten, iets wat by haar thuis niet gebeurt. Zy snapt lustig door en komt van Piet, die meer zegt in een kwartier dan an ders in vier en twintig uur, te weten, dat die de volgende week naar Arnhem moet: loting voor de militie. Of hij graag soldaat worden wil? Neen, hij heeft er weinig zin in. Maar daar wordt niet naar gevraagd. En och, als hij er in loot, ja, wat kun je er aan doen? ,,'tls wel eens goed, soldaat geweest te zijn", meent Jelle, die er van mee weet te praten, want hij heeft ook de uniform j gedragen, 'tls alleen vervelend, wat de inkomsten betreft. Want Piet moet dan minstens acht maanden onder de wape- j nen, als hij tenminste niet bij het paarde- volk terecht komt, want dat ié nog vier maanden langer. En al dien tijd moet moeder zijn inkomsten missen. Dat kan Sjoukje misschien wel begrij- pen, maar zich niet realiseeren. Wan'- I vader en moeder springen onbekommerd met het geld rond. Zij zelf krijgt ve« meer zakgeld dan zij noodig heeft. Wat zij overhoudt, brengt ze op een spaar- bankboekje, „Maar komaan, daar komen we ow I weer dóór", meent Jelle opgewekt. I Heere zorgt wel voor ons, Sjoukje. "e I weten nog niet eens, of Piet er in loof „Wanneer?" vraagt Sjoukje. (Wordt vervolgd j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2