O DAGKALENDER t van J R G. zijn! NEEL paasschen. b-Biezelinge. DINSDAG 15 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 292 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Arbeider en machine. Nieuwe Duitsche doorbraak aan de Terek - Britsche landingspogingen mislukt - De hevige strijd om Stalingrad. ■lijn (gram.). 8.30 iph. orke&t (gram,) rkest. (gram.). 9.15 rio's spelen en zin- uitz. 10.30 Symph. jwenmozaiek. 11.20 Piano. 12.05 Zang it Neerlands gcm- rzicht. 12.34 Ber- am.). 12.45 BNO: ichten. 13.00 Wat jidbouw? 13.15 Mo- 14.00 Godsd. uitz. «ten (gram.). 15.30 16.00 Sylvestre ws-, zakelijke- en f in 'twild, de bo en Masman en zijn ert en zang. 18.30 iegel van den dag. ,tje. 19.00 De brug it, declamatorium. )lland ant the eco- de Rodio-Centra- met orkest (gr. pl.) e Radio-Centrales, met de Studio be- loven-Brahms (gr. 22.00 BNO: Mil. -24.00 Zie Hilv. I. llige filiaal- ,De Spar" organisatie Ifstandige deniers. r lagmiddag in een Goes bij vergis- 5ren damesporte- jjd en sleuteltjes |rdt in haar eigen leze z. sp. m. al iur. „De Zeeuw", ement bekend is. vraagt GEM. ■- EIM SLAAPK. 1 keuken. Brieven reau „De Zeeuw" Iderdag j.l.EEN weg van Goes /olfaartsdijk. Te- Herv. pastorie, IAAGD: EEN OF IS KINDERLE- Gapinge. 1EISJE voor hal- WERKSTER. erskerksche Weg f: EEN AANKCT- [RSKNECHT. 3E, Schore. |U R gevraagd, er vakkennis on- C. DE LEEUW, nrg. [d EEN DIENST- of dag en nacht, 18 jaar, bij L. 'otel „De Koop- ïdijke. td EEN AANKO- [RSKNECHT of Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentlën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1-5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, Iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder lettier of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Dit vraagstuk in zijn scherpen vorm is ongeveer anderhalve eeuw oud. Het dateert uit de opkomst van de moderne industriëele ontwikkeling. Arbeiders en machines waren er ook vroeger reeds, zelfs al in de oudheid, doch zy speelden nog geen rol van be- teekenis in het maatschappelijk leven. De antieke maatschappij rustte op de slavernijvrye arbeiders kwamen slechts sporadisch voor In de middeleeuwen deed de grondei genaar vaak den grond bebouwen door zijn lijfeigenen, terwijl in den omtrek de hoorige boeren woonden, die, in ruil voor diensten en schattingen, zyn be scherming genoten. Daarnaast ontwik kelde zich in de steden de handwerks- nijverheid, welker beoefenaren zich ver- eenigden in de gilden. Van een arbeidersklasse als een stand van duurzaam in loondienst werkende arbeiders, is pas sprake omstreeks de wisseling der achttiende en negentiende eeuw. Dit valt samen met de opkomst der groot-industie en deze is op haar beurt een gevolg van de uitvinding en toepassing der machines. Ook machines waren er reeds in de oudheid. De Grieken bouwden pompen, die met samengeperste lucht werkten. Zy kenden zelfs stortbaden, die men in werking kon brengen door1 een geldstuk in een gleuf te laten glijden. Hero van Alexandrië geeft in zijn „Pneumatika", die in de eerste eeuw vóór Christus werd gepubliceerd, de be schrijving van een reeks machines, die hij had uitgevonden. Honderden uitvindingen werden in de oudheid geboekt, doch het gebeurde maar zelden, dat zij voor practische doeleinden werden aangewend. Dit hing samen met het feit, dat er voldoende arbeidskrachten beschikbaar waren: de slaven. Pas omstreeks het §inde der acht- tieride eeuw deed de machinale produc tie haar intrede en daarmede tevens de arbeidende stand in den zin zooals wy dien kennen. De verhouding tusschen arbeider en machine is niet steeds van vriendschap- pelijken aard geweest. Meermalen heb ben de arbeiders de machine als hun vijand beschouwd, die hun en hun kin- I deren het brood wilde ontnemen. Men zou wel' gewild hebben, dat het nog was als in den tijd van Koningin Elisabeth van Engeland, toen de doodstraf stond op uitvindingen, die menschelijken arbeid onmogelyk maakten. Wanneer er een nieuwe machine werd in gebruik gesteld, die voor een aantal arbeiders werkloosheid tengevolge had, leidde dit soms tot oproer en tot vernie ling der machines. Nog in 1907 hebben Rotterdamsche havenarbeiders de in voering van den graanelevator door een I staking pogen te keeren. De meer ontwikkelde arbeiders heb- Iben echter een andere houding aange nomen ten opzichte van dit vraagstuk. I Zij zijn de machine gaan beschouwen niet als hun vijand, doch als hun vriend, omdat zij weten, welke groote mogelijk heden zij biedt voor de welvaart van hen en hun gezinnen. Zoo is men een positieve houding gaan innemen met betrekking tot de techniek. Men denke het zich eens in, wat wij. zouden moeten missen, indien wij de moderne technische ontwikkeling niet hadden gehad. Wij zouden geen elec- trisch licht en geen radio hebben, geen moderne dagbladpers, geen trams en ?een auto's, om slechts enkele dingen te noemen. En hoeveel werkgelegenheid is er ook niet geschapen door al de mo- jderne uitvindingen. De mechaniseering heeft ongetwijfeld ook haar schaduwzijden, doch de mo derne ontwikkeling der techniek hebben wij te aanvaarden, niet slechts omdat Wij de wereldklok toch niet duurzaam 'enig kunnen zetten, doch bovenal om dat wij ook in deze ontwikkeling Gods leiding in de historie moeten zien. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Ten Oosten van Noworossisk werd een versterkte heuvelstelling van den vijand genomen. Aan de Terek braken de Duitsche troepen door nieuwe taai verdedigde stellingen en brachten den tegenstander zware, bloedige verliezen toe. In het vestinggebied van Stalin grad drongen de aanvalstroepen van het leger ondanks bijzonder taaien te genstand, welke door een sterke artil lerie werd gesteund, in de versterkingen aan den rand van de stad door en be stormden ten Noord-Westen van het centrale stedelijke gebied heuvelstellin gen, die het omliggende terrein be- heerschten. Bij vergeefsche tegenaanvallen ver loor de vyand 29 vechtwagens. Sterke strijdkrachten dér luchtmacht grepen in de gevechten in en bestookten nieuw aan gevoerde Sowjet-troepen ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking. Des nachts werden vliegvelden ten Noorden en ten Oosten van de stad gebombar deerd. Aan het Donfron|t werd een door Duitsche en Hongaarsche formaties on dernomen aanval met succes voltooid. Herhaalde tegenaanvallen van den vij and werden in hevige gevechten met steun van de luchtmacht afgeslagen. Hierbij werden 13 vechtwagens vernie tigd. In het gebied van R z j e v mislukten ook gisteren vijandelijke aanvallen welke werden ondersteund door sterke artille rie en vechtwagens. Ten Zuiden van het Ladogameer mislukten verscheidene plaatselyke aan vallen van den vyand, onder wederzyd- sche levendige bedrijvigheid van de ar tillerie en het luchtwapen. In den afgeloopen nacht vlogen Sow- jetvliegtuigen de Oostelijke gebie den van Duitschland binnen. Door het luk-raak werpen van bommen richt ten zij een geringe materièele schade aan. Na vergeefsche storingsvluchten over dag boven West-Duitschland deden for maties van het Engelsche luchtwapen in den nacht voor den 14den September een terreur-aanval, vooral op dé stad Bremen; de burgerbevolking leed verliezen. In de woonwijken der stad ont stonden branden en materieele schade, ook aan gebouwen; o..a. werd een aantal kerken, ziekenhuizen en cultuurmonu menten getroffen. Volgens de tot dusver ingekomen berichten zijn veertien der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 12 op 13 September poogde een Britsche landingstroep, be staande uit vijf officieren en een min dere aan de Fransche Kanaalkust ten Oosten van Cherbourg aan land te gaan. Bij het naderen door de kust wacht terstond bemerkt, werd de lan dingsboot onder vuur genomen en door voltreffers tot zinken gebracht. Gevan gen genomen werden drie Engelsche of ficieren en een gaullistische marine-of ficier. Dood geborgen werden een ma joor, een onderofficier en een mindere. In den sector van T o b r o e k tracht te de vijand met behulp van zee- en luchtstrijdkrachten op verscheidene plaatsen te landen. Deze poging is door het onmiddellijk optreden van Italiaan- sche en Duitsche troepen mislukt. Twee vijandelijke schepen werden in brand ge schoten, een groot aantal gevangenen werd gemaakt. Duitsche jagers hebben twee vliegtuigen in den luchtstrijd neer geschoten, vier andere vliegtuigen wer den door het afweergeschut van To- broek vernield. Italiaansch weermachtsbericht. Na een vry lang voorbereiden, met een groot aantal vliegtuigen uitgevoerden luchtaanval, ondernam de vyand, met gebruikmaking van valschermjagers en lichte vlooteenheden in het gebied van Tob roek landingspogingen;, De actie werd door zes oorlogsschepen, waaron der kruisers en torpedobootjagers, ge steund. Het onmiddellijk ingrijpen van dé Italiaansch-Duitsche verdediging deed de vijandelijke poging mislukken. Twee oorlogsschepen werden in brand gescho ten, een hiervan is later gezonken. Duit sche jagers schoten in een luchtgevecht twee vliegtuigen neer. Vier andere vlieg tuigen werden door de luchtdoelartille rie van Tobroek vernield. Het hospitaalschip „Arno" werd in den nacht van 9 op 10 September door een Britsch torpedovliegtuig aangevallen en op veertig mijl afstand van Tobroek, waar het gewonden aan boord zou ne men, tot zinken gebracht. Het hospitaal schip voer met vol licht en voerde- de eveneens krachtig verlichte voorgeschre ven teekenen van het Roode Kruis. Het grootste deel van het personeel, onder wie alle Roode Kruiszusters, kón gered worden. De familieleden van de slacht offers zyn op de hoogte gebracht. Bournemouth gebombardeerd. Vólgens mededeeling van het opperbe vel van de Duitsche Weermacht is Vry- dag in den loop van den dag aan de Engelsche Zuid-kust de havenstad Bour nemouth door Duitsche gevechtsvlieg tuigen gebombardeerd. Korten tyd later volgde een aanval in schëervlucht van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen op de spoorlyn RyeAshford in Zuid- Engeland. Bommen van zwaar kaliber vernielden de rails op verscheidene plaatsen en veroorzaakten bovendien in eeri gebouwencomplex aan den stadrand omvangryke beschadigingen. Sowjeit-vliegtuigein boven Duitschland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Gisternacht hebben eenige bolsjewis tische vliegtuigen storingsvluchten on dernomen boven Oost-Duitschland en hier en daar bommen laten vallen, die slechts onbeteekenende schade veroor zaakten. De strijd om Stalingrad. Het Russische militaire blad „Kras- naja Swesda" richt een oproep tot de verdedigers van Stalingrad, om tot.het laatste toe stand te houden. Er is geen terugweg meer uit de stad en de ver dedigers moeten met de tanden op el kaar hun plicht vervullen door te strij den tot den dood. De stad moet tot iede- ren prijs verdedigd worden, om iedere straat, om ieder huis moet gestreden worden. Uit Berlijn wordt gemeld: Met het verder oprukken der Duitsche troepen naar den stadsrand van Stalingrad en met het binnendringen van Duitsche eenheden in het Zuidelijke deel der stad heeft de strijd om de Sowjet-Russische sleutelpositie aan de Wolga, naar in de Wilhelmstrasse werd opgemerkt, een nieuw stadium bereikt. Uit den tekst van het Duitsche legerbericht kan men afleiden, dat het hier gaat om de slot- phase van deze gigantische worsteling. Te Berlijn wordt er echter tevens op ge wezen, dat dit nog niet beteekent dat de val van de stad ieder uur van den dag kan worden verwacht. De stad en ves ting Stalingrad dragen een geheel ander karakter dan andere vestingsteden, wel ke de Duitschers hebben veroverd. Sta lingrad bezit ml. geen stadskern met daaromheen de voorsteden, maar bestaat integendeel uit een reeks afzonderlijke plaatsen, welke zich over een lengte van 40 km langs de Wolga uitstrekken. Met het oog op de verbittering waar mede de strijd om Stalingrad aan beide DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK! Helpt allen mede in Uw omge ving de verduistering zoo goed mogelijk te doen zijn. Het is ons aller en Uw eigen levensbelang. Goed verduisterd, Goed beschermd Le Cointre N.V. ies. Benoeming. Bij besluit van den sec- "•staris-generaal van het departement Pa justitie is benoemd tot substituut- I®icier van justitie by de arrondisse- Jents-rechtbank te Assen m r P. van ■apel, thans ambtenaar van het jPöibaar ministerie by de kantonge- ""hten in het arrondissement M i d - elburg. In het dal van de schuimendé Koeban tydens den opmarsch door het Kau- kasusgebergte. In lange rijen rukken de Duitsche eenheden zonder op houden voorwaarts. pk Grimm Kastein-Atl.h.p h m BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Van 13 Sept. tot en met 19 Sept. 1942. 47 A brood 4 rants, brood of gebak. 47 B brood V2 rants, brood of gebak. 47 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 47 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 47 B vleeschy% rants, vleesch of vl.w. 47 A aardapp. 2 kg aardappelen. 47 B aardapp. 1 kg aardappelen. 47 melk1% liter melk. 1-50, 2-50 reserve 1% liter taptemelk. 47 tabak 1 rants, tabak.x) Van 6 Sept. tot en met 3 Oct. 1942. 382 algem. 1 kg. suiker. 383 algem. 500 gram jam. 384 algem. 250 gram peulvruchten. 385 algem. 250 gram gort. 386 algem. 100 gram vermicelli. 387 t/m 389 alg. 100 gram kaas. 392 t/m 395 alg. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-49, 4-50 res. 250 gram1 ryst. 46, 47 versn.100 gram chocolade. 48, 49 versn.100 gram suikerwerk. 390 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 13 Sept. tot en met 24 Sept. 1942. 47 boterV2 rants, boter. 47 vet i/2 rants, boter. 13 Sept. tot en met 1 Nov. 1942. Nader aan te wijzen: x/z rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m. 4e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1942. 370 algem. 1 rants, zeep. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M eenh.zeep 1 rantsoen zeep. M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN- Gedurende het tijdvak van 15 Septem ber 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met .04 KF gemerkte bon der DZ- kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van anthraciet. De verbrui kers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen moeten toe komen tot 1 November 1942, aangezien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. zijden wordt gevoerd, stelde de militaire commentator van de Wilhelmstrasse vast, dat deze operatie als de moeilijk ste opgave dient te worden beschouwd, waarvoor de Duitsche weermacht in de zen oorlog is gesteld. Men krijgt den in druk, dat op dit punt, dat terecht een militair, economisch en ook politiek zwaartepunt van de Sowjet-Unie kan worden genoemd, de beide tegenstanders zich nog eenmaal voor een laatste krachtmeting hebben aangegord. Jeugdcongres te Weenen. (D..N.B.) In de Burg te Weenen hebben Maandagmiddag de gevolmach tigde staatsjeugdleiders van de Europee- sche naties een bezoek gebracht aan den Rijksleider Baldur von Schirach, aan den Rijksjeugdleider Arthur Axmann en van de aanwezige Italianen aan den secreta ris-generaal van de fascistische Partij en den algemeenen commandant van de Gil, Vidussoni, alsmede aan den Italiaan- schen minister van staat Renato Ricci. Nederland was vertegenwoordigd door den heef van Geelkerken. In tegenwoordigheid van de vertegen woordigers van de Europeesche jeugd organisaties is op plechtige wyze de Eu ropeesche Jeugdbond opgericht. De Rijksgevolmachtigde voor de jeugdop- voeding, Rijksleider Schirach, legde hier- by een principieele verklaring af. Deze bond, aldus spr., is het zinne beeld van de nieuwe, betere orde, welke Europa langs vreedzamen weg wilde op richten. De nationale eigenaard van de hier vertegenwoordigde organisaties staat er borg voor, dat de nieuwe Europeesche Jeugdbond zyn politieke en paedegogi- sche taak zal vervullen. DINSDAG 15 SEPT. 1942. De Heere ondersteunt allen, die val len, en Hy richt op alle gebogenen. Ps. 145:14. Zon op onder 7.13 19.57 17 Sept.: le kwartier. 24 Sept.: Volle maan. Maan op onder 12.41 22.32 VERDUISTERINGSWEEK. Het was heel gezellig by de familie Jansen. De conversatie vlotte best. Myn heer kon nog een sigaar offreeren en mevrouw had zoowaar nog een echt kopje thee. Aardige lui. Het was nog wat vroeg om de gor dijnen te sluiten. Maar heelemaAl zonder licht ging het toch ook niet. Men zou nog een poosje by de schemerlamp zitten. Het gesprek was echter zóó onderhou dend, dat men vergat, dat de zon al byna een uur geleden was ondergegaan. De bel. Een politieman. Op de bon en... drie dagen zonder stroom. Ja, mijnheer en mevrouw. De straf is zwaar. Maar Uw vergeetachtigheid brengt Uzelf en Uw omgeving in ge vaar. Dat was U ook vergeten. In den kring der leiders van den bond aldus zeide spr., heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rechten. Dei bond vergadert elk jaar. Als plaats van byeenkomst voor Ï943 stelde Ryks- leiter Italië voor. Taaie Fransche weerstand op Madagascar. (D.N.B.) Naar verluidt, is he't den Franschen troepen op Madagascar ge lukt Vrydag weerstand te bieden aan den druk der 'vyandelyke troepen op de rivier Betsiboka en den Engelschen aan zienlijke verliezen toe te brengen. De Britsche berichtendienst meldt om trent den Britschén aanval op Madagas car: De zuidelijkste colonne heeft Vrijdag van Morondava uit het gebied van Ma- habo bereikt, waar de operaties met suc ces worden voortgezet. Op den weg naar Majoenga bereikten de Britsche troepen de groote brug over de rivier Botaiboka, ongeveer vyftig km van Majoenga ver wijderd. De opmarsch van de colonnes naar het Zuiden langs de kust werd den geheelen dag door de vernielde bruggen ver traagd. Eerst gedaan en dan gedacht, Heeft menigeen 'n verbaal gebracht. Men draaide aan den knop van 't licht, Vóór men zijn raam had afgedicht. Heden verduisteren van 19.57 tot 7.15. TWEEDE NEDERLANDSCHE RADIO MUZIEKFEEST GEOPEND- Zaterdag is het Tweede Nederland- sche Radiomuziekfeest te Amsterdam geopend. Bij de opening van de tentoon stelling Vier eeuwen Nederlandsch mu ziekleven in het Rijksmuseum heeft de directeur-generaal van den Nederland- schen Omroep, dr ing. W. A. Herweyer, de aanwezige autoriteiten begroet en de medewerkers dank gebracht. Hij droeg het muziekfeest op aan het Nederland- sche volk en zijn cultuur. De heer Dirk J. Balfoort heeft vervol gens een toelichting gegeven op het ge- exposeerde, waarna prof. dr T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, de officieele openingsrede hield. Hy zeide o.m., dat de hier tentoongestel de voorwerpen getuigenis afleggen, dat de Nederlandsche mensch in zijn muziek, dat wat hy is, met moeite en na lang probeeren geworden is, dat ook hij het kind is van zijn verleden, dat voort- zingt op het rhythme van vroeger eeuwen en een melodie herhaalt en va rieert, die het verleden heeft voorgezon gen. Spr. geloofde, dat één grondthema alle Nederlandsche muziek heeft beheerscht en zal beheerschen. De Nederlandsche musicus heeft de taak dit thema te ont dekken, het in zich te laten doorklinken en het naar persoon en tijdgeest te va- rieeren. Na de redevoering heeft men een rond gang over de tentoonstelling gemaakt. Zaterdagavond werd in het Concertge bouw te Amsterdam door het Omroep- symphonieconcert 't officieele openings concert van het muziekfeest gegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1