li Alkmaar nethode nkomende ende. DAGKALENDER ingen gratis. >pgaaf van ONEEL. n meid OF AAN- knecht ende. k. p. de kerke. MAANDAG 14 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 291 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND V erduisteringsweek. Laatste fort van Noworossisk veroverd - Sowjet- stellingen aan de Terek doorbroken - Duitsche troepen in het Zuidelijk deel van Stalingrad - Weer 18 schepen tot zinken gebracht. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE af te geven "•g jur gevraagd: EEN ING of ONGEM. ioes of omg., voor kinderen. Brieven A. P., Bureau „De Is, Opleiding L.O., lonvers., Wiskunde Gymn. Jarenlange DEMAKER, Leraar gel 78, Middelburg. VRAAGDALLE GOEDEREN, In- ijkers, Accordeons. :den. LOD. KESSE- Hendrikskinderen- maakvaten, Vloer- ï-, Kamer-, Haard- Salontafels, partij Verrekijkers, enz. .AAR, 's-H. Hen raat 26, Goes. v r a a g d bij G. j Werendijke, Zou- aagd een net de morgenuren. 18 jaar. HERSEL- WENAAR, Kapelle- igd een dienst- of dag en nacht, 18 jaar, bij U. Hotel „De Koop- endijke. een 2de meisje of d. e. n., gewend Hoeve Barbestein, October EUR gevraagd. ider vakkennis on* n. C. DE LEEUW, lburg. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma Boekhandej J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bjj vooruitbetaling. Administrateur, (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Misschien zal de lezer eenigszins vreemd opzien, dat de week van 14 tot 19 September een verduisteringsweek zal zyn en dat de politie, geassisteerd door de luchtbescherming, nu speciale con trole zal uitoefenen op de naleving der verduisteringsvoorschrifben. Maar het is al half September. De dagen korten, de avonden worden langer en donkerder, dus is het noodig weer eens te controlee ren of de bedoelde bepalingen stipt wor den nagekomen. Zyn die voorschriften dan niet bekend? Naar wy meenen in hoofdzaak wel. Maar wie den laatsten tijd 's avonds wel eens buiten was, heeft herhaaldelijk kunnen constateeren, dat ze hier en daar slor dig werden nageleefd. Het is daarom noodig, dat de puntjes weer eens op de i worden gezet. De strafbepalingen zijn, zooals men heeft kunnen lezen, verscherpt. Thans is order gegeven, dat bij geconstateerde verduisteringsovertreding lichtafsluiting voor drie dagen het gevolg zal zijn. Nu moet men goed begrijpen, dat men deze voorschriften niet moet na komen uit vrees voor straf. Het geldt hier een maatregel van zelfbe scherming, een maatregel dus, die in de eerste plaats strekt tot eigen vei ligheid. Maar verder kan een niet vol doende verduisterd gebouw ook gevaar opleveren voor de omgeving. Het zou niet de eerste maal zijn, als een onvol doende verduistering de oorzaak was van bomafwerpen, waardoor medebur gers werden getroffen. Het gaat hier dus ook om een gemeenschapsbelang. Met nadruk wekken wij daarom op de verduisteringsbepalingen goed na £e komen. Men controleere b.v. vanavond eens, als het donker is en de lampen binnen branden, of er nog „lekken" zijn. In de eerstvolgende dagen hopen wij op enkele veel voorkomende fouten te wijzen. INWISSELING VAN INGETROK KEN MUNTSTUKKEN. De wnd. thesaurier-generaal van het departement van Financiën, de heer F. L. Rambonnet, maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van vele bin nengekomen berichten hebben de daarvoor aangewezen kantoren en instellingen nogmaals de aanwij zing ontvangen alle sinds 6 Maart 1942 buiten omloop gestelde mun ten ter inwisseling te aanvaarden. Het publiek wordt in eigen be lang dringend aangeraden den thans gestelden termijn te benutten door de ingetrokken muntstukken vóór 20 September in te wisselen, daar binnenkort het in bezit heb ben van deze munten strafbaar zal worden gesteld. AANSLUITING VAN SPORT VEREENIGINGEN, De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen geeft hier mede, op grond van de verordening van' den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 (Verordeningenblad voor het bezette Ne derlandsche gebied, no. 8, verordeningen no. 41) aan sportvereenigingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij de door den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming aange wezen leidende organisatie (s) voor de door hen beoefende tak (ken) van sport, de opdracht zich binnen 20 dagen na deze publicatie bij deze leidende orga nisatie (s) aan te sluiten. De betrokken sportvereenigingen dienen binnen een week. na afloop van den ge stelden termijn van 20 dagen onder ver melding van het registratienummer, aan den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdor- perweg 72,--te 's Gravenhage, schriftelijk te berichten, dat zij tot aansluiting bij een of meer leidende organisaties zijn overgegaan, waarbij deze leidende orga nisaties met name moeten worden ver meld. Tevens geeft de commissaris voornoemd op grond van de verordening no. 41/1941 aan schaakverenigingen en damvereni gingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij den Nederlandschen Schaakbond, respectievelijk bij den Nederlandschen Dambond, de opdracht binnen 20 dagen na deze publicatie tot aansluiting bij deze organisaties over te gaan en binnen een week na afloop van dezen termijn aan zijn commissariaat te berichten, dat deze aansluiting heeft plaats gevonden, onder vermelding van bet registratienummer der vereeniging. vyand opnieuw op verscheidene plaatsen aan. Alle aanvallen werden in zware ge vechten met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het Wolchoffront werden door een krachtige stoottroepoperatie talrijke vyandelyke gevechtsstellingen vernield en een vijandelyk bataljon vernietigd. Ten zuiden van het Ladogameer en aan de N e w a mislukten vijandelijke aanvallen door het Duitsche afweervuur. Daarbij werden 11 pantserwagens en 8 booten, bestemd voor het oversteken van de rivier, vernield. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Zuiden van Noworos sisk veroverde infanterie in hevige gevechten het laatste k u s t f o r t. In den Ter ek-sector doorbraken Duit sche troepen vijandelijke stellingen en vernietigden zij batterijen. Voor Sta lingrad duren de hevige gevechten om de verdedigingsinstallaties voort. Ontlastingsaanvallen van den vijand werden afgeslagen.- Het vijandelijke ravitailleeringsver- keer was opnieuw het doel van zware luchtaanvallen. Bovendien werden des nachts Stalingrad en vliegveldin stallaties ten Noorden van de stad ge bombardeerd. Ten Zuid-Oosten van R z j e w mis lukten nieuwe aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten door den taaien Jegenstand van de Duitsche troepen. Ten Zuiden van het Ladogameer en uit Leningrad deed de vijand ver- geefsche aanvallen, welke hem zware verliezen opleverden. Duitsche en Kro atische gevechtsvliegers brachten den vijand reeds bij de voorbereiding zware verliezen toe. InhethoogeNoorden bestookte de luchtmacht vijandelijke troepenkam pen en steunpunten voor vliegtuigen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 10 en 11 September in luchtgevech ten, waaraan ook Italiaansche, Roe- meensche, Spaansche en Hongaarsche jagers deelnamen en door de luchtdoel artillerie 171 vliegtuigen. Veertien eigen vliegtuigen worden vermist. In dè eerste tien dagen van Septem ber verloren de Britten aan het Egyp tische front in totaal 170 tanks en ge pantserde verkenningswagens. Aan de" Engelsche Zuidkust en in het Zuid- Oosten van het eiland plaatsten Duitsche vliegtuigen gisteren overdag met bommen van zwaar kaliber voltreffers op industri- eele en verkeersinstallaties. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 September hadden Duitsche en Engelsche motortor- pedobooten in het Kanaal gevechts contact. Een vijandelijke boot zonk on middellijk. Andere booten keerden na talrijke treffers deels met zware rook ontwikkeling om. (D.N.B.) Het opperbevel der Duit sche weermacht deelde gisteren mede: „Aan de Terek z ij n Duit sche troepen door ver scheidene als vestingen versterkte vijandelijke stellingen g e b r o k e nV o o r Stalingrad drongen de aanvallende troepen, na talrijke stelli n. g en stor menderhand te hebben ge nomen, in weerwil van den hardnekkigen vijan- delijken tegenstand ver der naar den rand der stad door en het zuidelij- ke deel der stad binnen. Ontlastingsaanvallen, door den vijand uit noordelijke richting ondernomen, werden afgeslagen. Sterke afdeelingen der luchtmacht steunden op de voor naamste punten van den slag de gevech ten van het leger en bombardeerden de stad overdag en des nachts, waarbij uit gebreide branden werden veroorzaakt. In het gebied van R z j e f viel de Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten op de St. Laurens, aan de Canadeesche kust, op den Atlantischen Oceaan en voor de kust van Afrika in zware gevechten 18 in convooi of alleen varende schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een an der schip werd door torpedo's getroffen. Op het oogenblik wordt op den Atlanti schen Oceaan een nieuwe groote slag te gen een convooi geleverd." Italiaansch weermachtsbericht. „De gewone verkenningsbedrijvigheid aan het Egyptische front. In een ge vecht met Duitsche jagers' werden twee Spitfires neergeschoten, een derde vlieg tuig werd neergehaald door het lucht doelgeschut van de vesting Tobroek. Het vliegtuig, dat gisteren in het weer- machtbericht als vermist werd opgege ven, is binnen onzé linies gedaald. Onze formaties hebben nachtelijke bomaanvallen op het vliegveld Mikaba gedaan. Mitrailleurvuur, door vijandelij ke vliegtuigen gericht op eenige boeren huizen in de omgeving van Ragusa, ver oorzaakte geen schade. Een vrouw werd gewond." Moskou verwacht een tweede front. (D.N.B.) Svenska Dagbladet meldt uit Londen: Een heel openlijk telegram van den Times-correspondent te Moskou heeft in Engeland groot opzien gebaard. In dit telegram wordt gezegd, dat het verlies van Stalingrad catastrofale ge volgen voor de geallieerden moet heb ben, vooral wanneer de westelijke mo gendheden er niet in slagen nog dit jaar een landing in West-Europa uit te voe ren. In het telegram wordt verder gezegd, het is geleidelijk een bijna ondraaglijke moreele last voor de Russen geworden, den geweldigen stryd tegen de Duitsche strijdmacht alleen te moeten uitvechten. Het feit, zoo vpegt Svenka Dagbladet hieraan toe, dat een dergelijk telegram de strenge Sovjet-censuur is gepasseerd, wordt in Engeland opgevat als een be wijs, dat de inhoud van dit telegram overeenkomt met de opvatting van toon aangevende kringen te Moskou. Men houdt 'tvoor 'n duidelijk signaal, dat Moskou een tweede front wenscht en verwacht. De onlusten in Indië. (D.N.B.) De onlusten in Britsch- Indië nemen in omvang toe. Zoo heeft Radio Dehli Zaterdagochtend gemeld, dat in Calcutta verschillende pogingen zijn gedaan om het tramverkeer stil te leggen. De electrische geleiding werd door Indische demonstranten op ver scheidene plaatsen doorgesneden. De studenten in de provincie Benga len blijven evenals voorheen uit de uni versiteiten. De regeering heeft daarop gelast, dat de studenten hierdoor hun lidmaatschap van de universiteit hebben verloren. Ook in de landelijke districten van de provincie Bengalen duren de on lusten voort. Troepen werden wederom gestuurd naar verschillende plaatsen om de demonstreerende menigte te bestrij den. Naar Radio Delhi voorts mededeelt, heeft het spoorwegverkeer in Indië door het vernielen van de rails ernstig gele den; op vele plaatsen is men met het herstel bezig. BEKENDMAKING. Van officieele zijdo wordt medege deeld: Ten einde te kunnen nagaan of er re denen bestaan om vrijstelling te verlee- nen van tewerkstelling kunnen de na volgende categorieën van personen bij het bevolkingsregister van de plaats hun ner inwoning een daartoe strekkend ver zoek indienen: Joden en jodinnen, in zoover er uit een tegenwoordig of vroeger huwelijk met een niet-jood nakomelingen zijn, die niet als joden beschouwd worden; b. Jodinnen, die thans nog met een niet-Jood gehuwd" zijn. Desbetreffende verzoeken moeten tus- sehen 15 en 25 September 1942 (in Am sterdam tusschen 15 September en 1 Oc tober 1942) ingediend worden. Eventueel zullen nadere uren door de bevolkings registers bekend gemaakt worden. Zij, die een verzoek indienen, moeten in persoon verschijnen en kunnen zich slechts in gemotiveerde gevallen door hun echtgenoot (echtgenoote) doen ver tegenwoordigen. Medegebracht moeten worden: het persoonsbewijs en gedocumenteerde be wijsstukken betreffende de huwelijks voltrekking en de nakomelingschap. Elk verzoek wordt schriftelijk beves tigd. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid of een daartoe door dezen aangewezen instantie beslist la ter over de ingediende verzoeken. Reisvergunningen moeten op de ge bruikelijke wijze worden aangevraagd. De kosten voor dei behandeling van een ingediend verzoek bedragen f 2,te voldoen by het plaatselijke bevolkings register. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK. De nachten worden langer, de avonden beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk verduisteren, zoodat nergens licht naar buiten straalt. Hij, die zich aan dezen plicht meent te kunnen onttrekken, ver geet, dat hij hierdoor niet alleen zichzelf, maar ook anderen in ge vaar brengt. Goed verduisterd, Goed beschermd. &Le$ointreN.V' Joes. Een blik op het strydtooneel van het Britsche drama. Het strand en de steile kust by Dieppe, waar de Britsche invasiepoging resoluut door de Duit sche kuststrydkrachten werd afgeslagen. PK Koll-DV-R-P H m Uit de Staatscourant. Bij besluit van den president van den rijksdienst voor het nationale plan is in gesteld een commissie voor landaanwin ning. In deze commissie zyn benoemd tot lid en voorzitter: Dr Ir L. R. Went- holt; tot lid en ondervoorzitter: Ir G. B. R. de Graaf; tot lid en secretaris: Dr Ir J. van Veen; tot leden: den direc teur van het bureau van den rijksdienst voor het nationale plan Ir A. G. Ver hoeven, Ir-F. P. Mesu; als adjunct-sec retaris is aan de commissie toegevoegd: Ir A. van Doorninck. W. Snater is met ingang van 16 Sept. tot burgemeester van Nieuweschans be noemd. J. Siderius is op zijn verzoek, met in gang van 10 Sept. als burgemeester van Nieuwe Pekela eervol ontslagen. Organiseeren van sportwedstrijden. Het organiseeren of doen organiseeren van, alsmede het verleenen van eenige medewerking in welken vorm ook aan een wedstrijd, feest, demonstratie of andere gebeurtenis op het gebied van de sport is, zonder toestemming van de voor den betrokken tak van sport aan gewezen leidende spoiflfbrganisatie, ver boden voor: le particulieren; 2e commis sies en comité's; 3e commercieele instel lingen en ondernemingen. Dengenen, die in strijd met het bovengenoemde hande len, wordt voor bepaalden of onbepaal- den tijd de bevoegdheid tot het organi seeren van een wedstrijd, feest, demon stratie of andere gebeurtenis op het ge bied van de sport, alsook tot het beoefe nen en (of) instrueeren van een bepaal den, dan wel van eiken tak van sport, ontzegd. Deze beschikking verstaat onder „ver eeniging welke zich met de sportbeoefe ning wenscht bezig te houden"een ver eeniging, waarvan de uitsluitende dan wel de voornaamste taak is, haar leden in de gelegenheid te stellen, zich aan lichamelijke oefening of sport in het al gemeen te wijden. Sportbeoefening in MAANDAG 14 SEPT. 1942. Uw koninkrijk is een koninkryk van alle eeuwen, en Uwe heerschappij is. in alle geslacht en geslacht. Ps. 145:13. Zon op onder 7.12 19.59 17 Sept.: le kwartier. 24 Sept.: Volle maan. Maan op onder 11.26 21.59 Bezint, Eer gij begint. Ontsteek geen licht, Vóór gij uw plicht, Van verduist'ren hebt verricht. Heden verduisteren van 19.59 tot 7.13. vereenigingen is uitsluitend geoorloofd, indien de vereeniging welke zich daar mede wenscht bezig te houden, is aan gesloten bij een of meerdere, als zoo danig door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming voor eiken tak van sport afzonderlijk aangewezen leidende sportorganisatie(s). Vergoeding inplaats van vacantia. Blijkens de Staatcourant van 11 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling vastgesteld waardoor komt vast te staan, dat werknemers, die door beëindiging of opschorting van 't dienst verband wegens vertrek naar het bui tenland geen vacantie .genieten, hoewel hun daarop wel recht is toegekend, een vergoeding ontvangen, welke evenredig zal zijn met den duur der dienstbetrek king sedert de periode, waarover vacan tie is genoten, onderscheidenlijk sedert het tijdstip van indiensttreding. Ook dezen winter vitamine-D- verst rekking. Evenals vorig jaar zal ook in den ko menden winter van rijkswege worden overgegaan tot de verstrekking van vita- mine-D-tabletten aan aanstaande moe ders en kinderen van drie maanden tot drie jaar. De hoeveelheden, welke wor den gegeven, zullen ook dezelfde zijn als verleden jaar, namelijk- per week 1 ta blet met 5000 internationale eenheden. Deze hoeveelheid is voldoende om rachi tis te voorkomen. Voor de distributie dezer tabletten zijn via de burgemeesters zooveel mogelijk consultatiebureaux voor zuigelingen ingeschakeld. In de grootere plaatsen zullen de geneeskundige dien sten deze zorg op zich nemen. De volgende maand zal in het alge— meen de verstrekking beginnen en zjj zal tot omstreeks Mei 1943 duren. Aanstelling bij de Ned. Politie en dë Beroepsb ra ndweer. Van officieele zijde wordt de aan dacht er op gevestigd, dat wederom de gelegenheid is opengesteld tot dienst neming by de Nederlandsche politie en de beroepsbrandweer. Na de aanneming van gegadigden voor de politie, ontvan gen de gegadigden hun eerste opleiding in een politie-opleidings-bataljon. Na deze scholing, die ongeveer zes maanden duurt, worden zy bij een der Nederlandsche politiecorpsen te werk gesteld. Voor verdere- bijzonderheden verwij zen wij naar de desbetreffende „Offici eele publicatie" in dit blad. Commissaris der provincie Overijssel. Nu jhr. Von Bonninghausen als vrij williger naar het oorlogstooneel is ver trokken, is de waarneming van het com missariaat der provincie Overijssel op gedragen aan den heer Jos. E. Vogt, bestuursraad der provincie te Zwolle. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 15 Sept. 1942. 's Morgens tot 7,13 u. - 's Avonds van 19.57 u. Competitie-korfbal, afdeeling II B. „Rapide" uit Axel ging Zaterdag op bezoek bij „Unitas" in Kloetinge, alwaar ze een kostbaar punt moest la ten glippen, aangezien de zeer spannen de strijd in een 22 gelijkspel eindigde. Ruststand 21 voor „Rapide". „S.D.O." uit Kapelle moest met 81 de meerdere in „Luctor" van Terneuzen erkennen, ruststand was 40. De stand in deze afdeeling is nu zoo, dat „Rapide" de beste kansen op het kampioenschap heeft, al is er voor „Luc tor" nog een klein kansje, wat uit den önderstaanden stand blykt:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1