DAGKALENDER lat van 3URG. ONEEL. ZATERDAG 12 SEPT. 1942 56c JAARGANG No. 290 Levensmoed. Wolga ook ten Z. van Stalingrad bereikt - Verdere Duitsche terreinwinst in den Kaukasus - Churchill over Britsch-indië - De Engelsche landing op Madagascar. KOOP OF TE .INKE HOFSTEDE, tere. Brieven no. 631 CLDERNISSE, Mid- KOOP: l^LFVAARZEN. Oostkapelle. KOOP: BIGGEN. 3E Gapinge. )OIE KALFVAARs", pt. K. COPPOOLSE, sde WINTERMAN- L4 j. of in ruil voor Vrouwenpolder A 83 KOOP: MGE HERDERS. r Meliskerke. de huishouding van >n, NET MEISJE of niet te jong, voor /oor dag en nacht, l morgen aanwezig. •TSE, Graanhandel, Middelburg. SSE ARBEIDER of AANKOMENDE ?OPPE, Papegaaien- EN DAGJONGEN. Nieuwe Vliss. weg N ARBEIDER, 2 a ,st werk. J. GE- )utelande. :r een 2de MEISJE of d. e. n., gewend Hoeve Barbestein, .TTE DIENSTBODE ag en nacht. 'sZon- elzangsweg 46, Goes' 5, Rozenplein, Goes, id NETTE WERK- ilSJE voor de mor- aagd EEN DIENST- ag of dag en nacht, e 18 jaar, bij I* Hotel „De Koop- ibendijke. EEN DIENSTBODE r den dag of voor ht. Adres: W. straatweg 55, N.- en Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. On,der lettor of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het waarachtige Christendom is een bron van levensmoed en vertrouwen. Het heeft de elementen in zich welke ons be waren voor overschatting van ons kun nen, terwijl het anderzijds een aanspo ring is om getrouw onzen plicht te doen. Daarnaast is er d£ heerlijke wetenschap: God regeert en Zijn regeering over de wereld en ons leven is goed en recht vaardig. Vol goeden moed het leven beleven kan alleen wanneer we het vertrouwen hebben in een onzienlijke wereld, die waardevoller is dan alles wat hier op aarde is. Het oog richtend naar Boven staan wij met beide voeten op deze aarde, waarin God ons Zijn mogelijkhe den biedt. Wij zoeken het Koninkrijk Gods altijd maar weer buiten onze da- gelijksche bezigheden, meer in den gees telijken arbeid. Maar onze God is een God van alle leven en daarom ook een God van onzen arbeid. Het leven kan soms dor, eentonig en nivelleerend werken, maar met eeuwig heidswaarden ontvangt het hooger glans en dieper kleur. Wij moeten.allen ons meer dan tot nu toe bezinnen op dit heerlijke voorrecht dat de Schepper aller dingen gediend wil zijn in onzen dagelijkschen arbeid. Er zijn menschen, die al zuchtend hun weg gaan. Zij doen niet anders dan klagen. Maar dit klagen is ongeloof. Bij God blijven er altijd mogelijkheden voor Zijn Kerk op aarde. Wij kunnen nooit beter hancklen, dan aan Zijn Hand te gaan. Aan Hem de toekomst over latend. Het zijn de goedertierenheden des Heeren, dat wij niet vernield zijn, zij zijn alle morgen nieuw. Deze troost is genade. Een genade, die ons leven zuiveren wil van alle pochen op onze kracht. Dit weten we: De Heere is ons deel. Daarom kunnen we ondanks alles vol moed zijn. BINNENLAND an Le Cointre N.V- Goes. De nieuwe boterbon. Gedurende het tijdvak van 13 tot en met 24 September 1942 geven de met 47 gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. In ontvangst nemen van goederen op Zaterdag. Aan de' leden van de hoofdgroepen industrie en handel is de verplichting opgelegd om goederen, welke uit wagons der Ned. Spoorwegen worden gelost, op denzelfden dag, ook des Zaterdags, in ontvangst te nemen. Dit houdt ver band met den eisch der spoorwegen, dat op Zaterdag aangekomen wagons reeds dienzelfden dag worden gelost, terwijl vele ondernemingen Zaterdags gesloten zijn, hetgeen voor de vervoerders ver schillende moeilijkheden meebracht. Rede van Ir Mussert te Utrecht, Donderdagavond is te Utrecht een openbare vergadering van de N. S. B. gehouden, waarin Ir A. A. Mussert een rede heeft gehouden over de toekomst van Nederland. Spr, stelde vast, dat de perioden van opgang en neergang elkaar afwisselden. In ons volksleven zijn de grootste perio den altijd die van- oorlog en revolutie ge weest. Na er op gewezen te hebben, dat niemand kan ontkomen aan de keus tusschen nat.-socialisme en communisme, gaf spr. in' een historisch overzicht de groote lijn aan van 1918—1940. Door de beweging uit alle ambten te houden, hebben de democraten de volle verant woordelijkheid op zich geladen. Zij zijn ook verantwoordelijk voor de grootste misdaad, ooit aan ons volk verricht, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan. Wij staan thans op het dieptepunt, maar wij gelooven aan de herrijzenis. Wij zullen alle krachten moeten in spannen om er weer bovenuit te komen en om weer iets te worden. Ons' volk heeft groote dingen volbracht en is nog tot groote dingen in staat. In het nieuwe Europa willen wij ons volk een plaats geven. Wat wij nu beleven heeft met nat. socialisme niets uit te staak. Er is oor log en bezetting en het grootkapitalis me heerscht in Nederland als nooit te voren. Eerst na afrekening met het bols jewisme komt het nat.-socialisme aan bod. Ir Mussert legde tenslotte aan zijn hoorders de keuze voor en wel tusschen tegenwerking, met als consequentie om na de overwinning van het nat.-socialis me een kolonie te worden, of vrij en doel- t bewust aan de zijde van Duitschland te staan. Wij moeten eensgezind zijn als volk en in de toekomst sociale gerechtig heid brengen en volksgezondheid verbe teren, deelnemen aan de oostkolonisatie, den arbeidsdienst instellen en onze weer macht doen herrijzen, als een deel van de groote Germaansche weermacht. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: BijNovorossiskenin den Te- r e k sector wint de aanval van Duit sche en verbonden troepen in zware ge vechten verder aan terrein. In het vestinggebied van Stalin grad vordert de slag. In hevige gevech ten werden verdedigingsinstallaties ten Zuiden van de stad doorbroken en ook daar werd de W o 1 g a bereikt. Ontlastingsaanvailen van den vijand mislukten. Formaties gevechtsvliegtui gen deden hevige aanvallen op zwaarte punten van het vijandelijke verzet en be stookten gereedstaande troepen van de bolsjewisten. In het gebied van R z j e f leverden eigen aanvallen plaatselijke successen op. Tegenaanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen, hierbij werden 22 tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad mislukten nieu we aanvallen van den vijand. In deze ge vechten werden bij pogingen om over de Newa te trekken, 25 booten der bolsje wisten vernietigd. Na enkele storihgsvluchten overdag zonder succes, vielen formaties van de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen inWes t- Duitschland aan. Vooral in woon wijken van de stad Dusseldorf ont stonden talrijke branden, alsmede mate rieel© schade aan gebouwen. De burger bevolking leed verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schoten nachtjagers en luchtdoelartillerie 31 der aanvallende vliegtuigen neer. Bovendien werden in het Kanaal boven de Noordzee en boven de Duitsche Bocht door lichtë Duitsche zeestrijd krachten en de artillerie van de marine drie vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Aan de Engelsche Zuidkust vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen een Britsch patrouillevaartuig aan, dat na bomtreffers zwaar beschadigd bleef liggen. Bij een aanval van Engelsche motor- torpedobooten op een Duitsch konvooi in het Kanaal, plaatsten de Duitsche bewakingsstrijdkrachten op een van de aanvallende booten zoo zware treffers, dat aangenomen kan worden, dat dit vaartuig verloren is gegaan. Andere vaartuigen werden beschadigd. Een corps nachtjagers van de Duitsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht zijn duizendste overwinning in de lucht behaald. Italiaansteh weermachtbericht. InEgypt ewederzijdsche bedrijvig heid vqn verkenningsafdeelingen. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld M i c c a b a met brisant- en brandbom men bestookt. Lichte vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Stalin'grads burgers nemen deel aan dien) strijd, (A.N.P.) „Wij weten, dat een groot ge deelte van de burgerbevolking van Sta lingrad tezamen met de troepen „vecht". Met deze woorden beantwoordde men in militaire kringen te Berlijn de vraag, of de bevolking van Stalingrad voor het begin van den aanval van de Duitsche en verbonden troepen geëvacueerd is. Men noemt het vanzelfsprekend, dat deze bur gers overeenkomstig het volkenrecht als franc-tireurs worden behandeld. Naar hier verder verluidde, maakt de aanval op Stalingrad evenals voorheen -vorderingen. Voor het grootste deel, zoo verklaarde men van bevoegde zijde te Berlijn, strij den de Duitsche en verbonden troepen reeds in den binnensten verdedigingsgor del van de stad. Het tweede front. Volgens een bericht van den zender te Londen, heeft het vakvereenigingscon- gres met groote meerderheid van stem men een voorstel verworpen, waarbij de onmiddellijke instelling van een tweede front in Europa werd geëischt. In de redevoeringen werd tot uiting gebracht dat, wanneer een invasie met succes ten uitvoer moet worden gelegd, men vele schepen en soldaten noodig heeft, die 100 tot 150 km het vijandelijke gebied zouden moeten binnendringen om het bruggenhoofd te beschermen. Door 42 gedelegeerden van 26 bewa pening sfabrieken in Groot-Londen is gis teren een delegatie gekozen, welke er me© belast wordt in Downing Street 10 de „onmiddellijke oprichting van een tweede front in Europa" te eischen. Churchill over Britsch-Indië. (A.N.P.) Naar de Britsche berich tendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis het woord gevoerd over Br.- Indië. Hij zeide, dat de toestand in Br.- Indië „beter geworden en oyer het geheel genomen geruststellend is". Gandhi en zijn aanhangers zullen ech ter zoo lang „in verzekerde bewaring blijven" tot de onlusten hebben opgehou den. Sedert het begin van de onlusten zijn ongeveer 500 personen gedood, i Groote versterkingen zijn in Br.-Indië aangekomen, en het aantal aldaar aan wezige blanke troepen is grooter dan te eeniger tijd gedurende de Britsch- Indische betrekkingen. De Congrespartij heeft thans de poli- 1 tiek van geen geweld opgegeven en is tot een revolutionnaire beweging over gegaan, welke ten doel heeft algemeene onlusten te veroorzaken. Het is moge- lijk, dat zij daarbij door een Japansche vijfde colonne wordt gesteund. In elk geval heeft de opstandige beweging tot uitwerking, dat zij de verdediging van Britsch-Indië tegen de Japansche invals- legers hindert en onder die omstandig heden heeft, de Britsch-Indische regee ring het noodzakelijk geacht de Con grespartij en de provinciale organisatie van die vereeniging te onderdrukken, die zich hebben schuldig gemaakt aan „vijandige en misdadige handelingen". Berlijn verstoord op Zweed- sche bladen. (A.N.P.) De correspondenten van twee Zweedsche bladen, n.l. Svenska Dagbladet en Dagens Nyheter, hebben van Londen uit in berichten over den toestand in Engeland ook een oordeel geveld over de piloten van.de Britsche luchtmacht, welk oordeel neerkomt op een verheerlijking van de vliegers, wier activiteit zich uitsluitend tegen niet-mi- litaire doelen in Duitschland en zelfs in Frankrijk richt. De leider van de persafdeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, gezant Dr Schmidt, heeft voor vertegenwoordigers van de buitenland sche pers een uiteenzetting gegeven van de activiteit der Britsche luchtmacht. Gezant Dr Schmidt noemde het eigen aardig, dat in bladen van het neutrale Zweden deze activiteit verheerlijkt wordt. Hij zeide voorts, dat een derge lijk gedrag door het Duitsche volk nooit vergeten zal worden. De Britsche landing op Madagascar. Naar S.P.T. uit Londen meldt, hebben de Britsche troepen op Madagascar de militaire operaties tot de volledige pa cificatie van het eiland weder opgeno men. In een verklaring van de Britsche Duitsche troepen aan de Wolga. Duitsche pantser-verkenningswagens hebben ver vooruit snellend de Wolga bereikt. In een enkelen dag rukten de Duitsche eenheden van het groote bruggenhoofd aan den Don naar hier op. PK Heine-DV-R-P H m Huishoudzeep. Met ingang van 10 September 1942 kan tegen inlevering van bon „370" al gemeen tezamen met bon „371" alge meen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram worden betrokken, voor zoover de winkelier deze stukken voorradig heeft. (Verbeterd bericht.) 1 regeering heet het, dat de geallieerden hadden gehoopt, dat de gouverneur van Madagascar na de bezetting van Diego- Suarez, de inbezitneming van verdere steunpunten door de geallieerde strijd krachten gemakkelijk zou hebben ge- maakt. De regeering van Vichy, van wie de gouverneur instructies ontvangt heeft het echter duidelijk gemaakt, dat zulks niet het geval zou zijn. Om deze redenen heeft de Britsche regeering zich gedwongen gezien nieuwe militaire ope raties in te leiden. In het officieele com muniqué wordt verder gezegd, dat het eiland Madagascar, na de volledige be zetting door geallieerde troepen, dezelf de economische voorrechten zal genie ten, als de andere Fransche eilanden, die onder geallieerd bestuur staan. Als reden voor de nieuwe militaire operaties wordt in de Londensche pers verklaard, dat op grond van een Reuter- telegram het thans duidelijk is, dat de Fransche regeering aan Japansche duik- booten op verscheidene punten van het eiland faciliteiten heeft verleend. De bladen herinneren aan het onlangs plaats gehad hebbend optreden van een Ja pansche duikboot in de Straat van Mo zambique. Ook zouden Duitsche agenten op het eiland zijn ge^nd en door de Fransche autoriteiten zijn ondersteund. Hierover wordt in het Engelsche com muniqué echter niet gesproken. (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de havenstad Majunga, waarop de zwaarste stoot van den nieu wen Engelschen aanval op Madagascar gericht was, gevallen is. Churchill heeft voorts in het Lager huis medegedeeld, dat Dinsdag drie plaatsen aan de kust zijn ingenomen. (D.N.B.) Als staatssecretaris van koloniën heeft gouverneur-generaal Bre- vie een boodschap gericht aan den gou verneur-generaal van Madagascar van den volgenden inhoud: De onverklaar bare en niet te verontschuldigen aanval op Madagascar is het voorwerp van de diepste verontwaardiging in Frankrijk. Maarschalk Pétain en de Fransche re geering buigen het hoofd voor de onge lukkige slachtoffers. Het gansche land is ontroerd door de trouw en den moed van Madagascar. Het voorbeeld van Mada gascar geeft het Fransche volk het ver trouwen weer in zijn uiteindelijke lots bestemming. PPotest van LavaL (D.N.B.) Vrijdagmiddag heeft La- val de binnen- en buitenlandsche pers vertegenwoordigers ontvangen, tenein de zijn meening weer te geven omtrent den nieuwen Engelschen aanval op Ma dagascar. Hij las een telegram van den gouver neur-generaal van Madagascar, Aney, voor, waarin gezegd wordt, dat het op treden van Engeland in het geheel niet te rechtvaardigen valt. De gouverneur- generaal wijst de Engelsche en Ameri- kaansche beweringen van de hand en verklaart, dat nooit buitenlandsche duikbooten hulp hebben gevonden in ha vens van Madagascar. Van de aanwezig heid van een wapenstilstandscommissie of van andere buitenlandsche controle kan geen sprake zijn. Japansche vlieg tuigen of duikbooten zijn nooit op Mada gascar verschenen. Op een vraag of geen bijzondere maat regelen van Frankrijk in het voornemen liggen, antwoordde Laval„Voor het oogenblik niet." De vraag of men voor nemens is stappen te doen, beantwoord de Laval met „ja". Laval Verklaarde, dat de Vereenigde Staten voor de Mada- gascarzaak even verantwoordelijk zijn als Engeland. Tenslotte antwoordde La- val nog op een vraag, of van Ameri- kaansche zijde geen algemeene garanties gegeven waren, zooals in het geval Mar tinique, dat in de beide voorgelezen eom- muniqué's van Washington en Londen de belofte is gedaan dat Frankrijk Ma dagascar later zal terugkrijgen. Helaas hebben Londen en Washington echter vergeten den datum daarvoor in te vullen. Engelsche opperbevelhebber benoemd. (A.N.P.) Reuter meldt, dat de Engel sche koning zijn goedkeuring heeft ge hecht aan onderstaande benoemingen tot opperbevelhebber: Oostelijk verdedigingsgebied (Eastern Command)waarnemend luitenant-gene raal J. A. H. Gemmell. Zuidoostelijk verdedigingsgebied (Southeastern Command)waarnemend luitenant-generaal J. S. Swayne; Westelijk verdedigingsgebied (Western Command) luitenant-generaal E. C. A. Schreiber. ZATERDAG 12 SEPT. 1942. Al Uwe werken, o Heere! zullen U loven. Ps. 14510a. Zon op onder 7.08 20.04 17 Sept.: le kwartier. 24 Sept.: Volle maan. Maan op onder 8.59 21.03 ZONDAG 13 SEPT. 1942. Psalmzingt, Gods gunstgenootengeeft Geeft lof den Heer, die eeuwig' leeft. Zon op onder 7.10 20.02 Maan op onder 10.12 21.30 BINNENLAND Karnemelk in plaats van taptemelk. Zooals bekend, geeft elke bon recht op 1% liter taptemelk of karnemelk of daaruit bereide consumptiemelkproduc ten. Er zal naar gestreefd worden, dat het publiek kan verkrijgen wat het wenscht. Dit zal echter niet altijd moge lijk zijn. Zoo heeft iedere melkinrich ting en zuivelfabriek naast taptemelk een bepaalde hoeveelheid karnemelk af te zetten. De melkslijters zijn verplicht deze karnemelk af te nemen en dienen op hun beurt voor een redelijke ver deeling over de consumenten zorg te dragen. Iedere verbruiker zal dan ook een gedeelte van zijn rantsoen moetèn afnemen in den vorm van karnemelk. Over het algemeen gaat het over zeer bescheiden hoeveelheden. Wanneer in een gezin beschikt wordt over 2 oonnen, te zamen recht gevende op V» liter ma gere melk per dag, zal 1 of 2 maal per week genoegen genomen moeten worden met yt liter taptemelk plus \yt liter karnemelk. Aardappel rantsoen verhoogd. Het aardappelrantsoen voor de week van 13 tot en met 20 Sept. is vast- gesteld op 4 kilogram. In verband hier mede geeft gedurende genoemd tijdvak elke der met „47 A" genummerde bon nen van de aardappelkaart recht op het koopen van 2 -kilogram aardappelen. Voorts geeft de met „47 B" gemerkte bon van de toeslagkaart voor aardappe len gedurende dezelfde periode recht op het koopen van 1 kilogram aardappelen, terwijl ten slotte de met „één rantsoen aardappelen" gemerkt bonnen in ver band met het bovenstaande elk recht geven op het koopen van 4 kilogram aardappelen. Prestaties der binnenvloot moeten opgevoerd wordenl. De tegenwoordige buitengewone om standigheden doen hun invloed ook gel den op de binnenscheepvaart. Om de prestaties van de binnenvloot zoo groot mogelijk te maken, moet er op gelet worden, dat ieder schip zijn reis vlug volbrengt, en dat allen, die bij het ver voer te water betrokken zijn, voor zoo ver het peil van het water en andere van invloed zijnde factoren dit toestaan, al hun krachten hiervoor inspannen. Niet alleen is het in het belang van den schipper zelf, dat de reizen zoo snel als mogelijk is, worden uitgevoerd, ook vqpr de gemeenschap is een groote om loopsnelheid van zeer veel beteekenis. De laad- en lostijden in de binnenscheep vaart zqn dan ook reeds belangrijk be perkt. Aangezien het algemeen belang het zwaarst moet wegen, zal de schipper in vele gevallen van zijn voorkeur voor be- paalde vervoeren en zijn eigen voordeel moeten afzien, en zal hij de minder loo- nende transporten eveneens moeten uit voeren. Wie de noodzakelijkheid daar van niet inziet, stelt zich er aan bloot, dat hij, door van overheidswege te ne men maatregelen, voor bepaalde vervoe ren aangewezen wordt. Van den kant van den verlader en den ontvanger moet er toe meegewerkt wor den, de schepen zoo snel mogelijk te Iaden en te lossen, opdat bereikt wordt, dat de schepen weer spoedig voor andere vervoeren terbeschikking staan. Zeer in het bijzonder geldt de nood zaak van groote omloopsnelheid voor stoomsleepbooten, waarvan ,meer ge vraagd moet worden dan van de vracht schepen. Terstond na het beëindigen van een reis moeten de kapiteins hun maat regelen nemen, opdat motorbrandstof en smeeroliën ingenomen worden, om zoo spoedig mogelijk weer voor de vaart klaar te zijn. Van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat gaan de richtlijnen uit voor de bevrachtings- en sleepvaartcommissarissen, die belast zijn met de zorg voor de dagelijksche leiding van de binnenscheepvaart en sleepvaart in him district. Voorschriften van deze instanties en functionarissen moeten dan ook onder alle omstandigheden nageko men worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1