UIT DE PROVINCIE FEUÏLLETON. Neem „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS MIDDELBURGSCHE BRIEF Amice, POSTERIJEN Zij, die kwamen en gingen. uW .ii'.wi, ■- Uitkeeringen Winterhulp. Om in aanmerking te komen voor de eerste uitkeering van Winterhulp Ne derland zal men zich ook kunnen aan melden b^j de plaatselijke bureaux te Middelburg, Vlissingen en Goes en in de kleinere plaatsen by de aldaar beken de adressen. Deze aangifte dient te geschieden vóór 26 September a.s. Steunt automatisch. Steeds meer Nederlandsche mannen versterken de gelederèn van onze strij ders in het Oosten. Steeds meer pakket ten worden door ons verzorgingsfonds gereed gemaakt om onze mannen te be wijzen, dat het thuisfront voor hen zor gen wil. Geregeld vragen wij uw steun voor ons werk en indien u ons dezen steun wilt verleenen, waarom zoudt u dan hiervan geen gewoonte maken? Het eenvoudigste is een automatische over schrijving op onze girorekening. Stuurt ons vandaag nog een bedrag en geeft dan meteen opdracht dit bedrag iedere week of iedere maand automatisch van uwe rekening af te schrijven. (Op aan vraag zenden wij u gaarne de benoodigde formulieren). Steunt „automatisch" ons gironummer is 432100, t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. en electriciteitsbeschikking, opgenomen in de Staatscourant van 7 Sept. 1942. Daarin wordt bepaald, dat het ver boden is, gas en electriciteit te verspil len. Gedacht wordt hier bijvoorbeeld aan het verzuimen van het uitschakelen van de verlichting bij het verlaten van gangen en portalen, het gebruik van meer electrische lampen per vertrek dan dringend noodzakelijk is, het verbruik van ovens voor het verwarmen van bor den en schalen en vele andere overbo dige toepassingen. Ieder, die zich niet aan dit voorschrift houdt, loopt gevaar te worden gestraft, ook indien zijn gas- of e ectriciteitsrantsoen door die ver spilling niet zou worden overschreden. In aansluiting aan het onlangs in de dagbladen opgenomen bericht van den directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe- drijf, wordt voorts bepaald, dat het ge bruik van liften en roltrappen voor per sonenvervoer niet alleen in hotels, ca- fé's e.d., maar in alle gebouwen en wo ningen voor opgaand verkeer slechts is toegestaan voor vervoer van den bega- nen grond of lager naar de vierde ver dieping of hooger. Voor neergaand ver keer mogen zij in geen geval worden ge bezigd. Als eenige uitzondering op het verbod geldt, dat personen, die tengevolge van invaliditeit of in verband met hun leef tijd geacht mogen worden niet in staat te zijn van een trap gebruik te maken, zich zoowel in opwaartsche als in neer- waartsche richting van een lift of rol trap mogen bedienen. De directeur van het Rijkskolenbureau kan dispensatie van het verbod verleenen. Ten slotte bevat genoemde Staats courant een beschikking, waarbij een kleine wijziging wordt aangebrocht in de gas- en electriciteitsrantsoeneerings- re geling. Deze wijziging heeft ten doel, den directeur van het Rijkskolenbureau wat meer vrijheid te geven, om in geval van dringende noodzaak onmiddellijk te- kunnen overgaan tot het verhoogen of verlagen van een rantsoen van een be paalde ondeneming of verbruiker. In dit verband wordt er nog eens uitdruk kelijk op gewezen, dat het in het voor nemen ligt het rantsoeneeringspercen- tage voor huishoudelijk verbruik van particulieren zoolang mogelijk op 75 te handhaven. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 12 Sept. 1942j 's Morgens tot 7.08 u. 's Avonds van 20.04 u. Middelburg. Verklaring van herbouw of herstel. Bij vele eigenaren van door oorlogsge weld beschadigde panden schijnt een mis verstand te zijn ontstaan over de betee- kenis van de hun eenige maanden gele- INKEER. 10) Door H. Kingmana. „Neen, ik wist er niets van. Ik heb alleen aan Bertus gemerkt, dat hij wel terdege wist, wat-ie wilde. Een jongen, als hy, praat er niet over, van school te gaan, zonder meer. Dit lijkt me wel wat. Op het land krijg je hem toch niet of te gen zijn sin en dat is ook niets waard. Maar ja, Lemaire „In elk geval ga ik eerst eens met Lemaire spreken. Zaterdagavond of...?" „Doe het morgenavond, Jelle. Het is gauw genceg gebeurd. Zaterdagavond schikt misschien niet by Lemaire." Jelle besluit, den raad van zijn vrouw on te volgen. Aan Bertus zal niets ge zegd werden. Hij moet in elk geval niet op zyn wenken worden bediend. En nu kan Bertus den volgenden avond wel dralen en zijn vader aankijken, aan moeder stiekum wat vragen, hij komt niets te weten. Moeder zegt alleen, dat er nog geen beslissing gevallen is. En dan bespeurt hij, dat vader zich op knapt er. op de fiets stapt. Naar het dorp! Dat houdt verband met hém, hy den toegezonden „Verklaring van Her bouw of Herstel". De bedoeling is, dat deze verklaring pas na volledigen herbouw of algeheel herstel by den burgemeester der gemeen te met de bewysstukken wordt ingediend. In de Gemeente Middelburg moet deze verklaring aan de Stichting Herbouw Middelburg, Wagenaarstraat 12 worden toegezonden. Eenige gedupeerden hebben deze ver klaring terstond teruggezonden met de mededeeling, dat hun pand nog niet her bouwd of hersteld is. Een dergelijke han delwijze leidt tot administratieve moei lijkheden, aangezien aan deze personen opnieuw verklaringen moeten worden uitgereikt. De bedoeling der autoriteiten is slechts om overzicht te verkrijgen van het aan tal geheel herbouwde of herstelde per- ceelen, mede in verband met de uitbeta ling der schadevergoeding. Hedenavond 7.30 uur wordt het laatste concert in dit seizoen op het Mo lenwater gehouden. Het Middelburgsoh Muziekkorps zal onder leiding van den heer Joh. H. Caro verschillende num mers uitvoeren. Te hooge winst. De boekhandelaar V. alhier verkocht bloc-notes van f 0.65 voor f 1.00. Door het nemen van te hooge winst kwam hij in conflict met de prijsbeheersching en werd deswege verbaliseerd. Inbraak. In een perceel op den Kin derdijk van W. F. v. d. H. is een inbraak gepleegd, waarbij de brandkast is gefor ceerd. Deze werd als een sardineblikje opengereten. Vermist wordt ruim f 1000 aan geldswaarde, distributiebescheiden en eenige rantsoenen toilet- en scheer zeep. Rijwiel zonder afsluiting. Op den openbaren weg werd aangetroffen een onbeheerd rijwiel van G. J. B. zonder af sluiting. B. werd daarvoor bekeurd. Onbeheerd rijwiel. Voor een café werd onbeheerd aangetroffen een In diaan-rijwiel van een onbekend gebleven persoon. Het rijwiel is geborgen op het politiebureau en kan aldaar worden af gehaald. Goes. De politie heeft tegen J. J. v. L. en L.~G. proces-verbaal opgemaakt wegens onvoldoende verduistering van „hun wo ning en tegen M. L. H. B. en M. P. we gens het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs. Zuid-Beveland. Yehseke. Conciergebinnen- vaartschool. Naar wij verne men is de heer F. Bustraan alhier be noemd tot concierge van de binnen- vaartschool. De cursus 1942'43 is 7 September j.l. aangevangen. Het aantal leerlingen bedraagt reeds meer dan 100. Schouwen-Duiveland. Zonnemaire. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Nieuw Bommenede N. A. Deïst te Zonnemaire. i nood, mannle, je vrouw tje zal je daar gauw genoeg van afhelpen, want ik heb natuurlijk AKKERTJES in huis. Mijn moeder zei al: „wie AKKERTJES heeft, rustig leeft." Begin er nu dadelijk een paar te nemen en je zult on dervinden, wat AKKERTJES waard zijn. Je pijnen kunnen al veel minder zijn, nog voor je op je kantoor bent gekomen. AKKERTJES brengen die ver lichting heel spoedig tot stand. is er zeker van. Maar waat gaat vader heen? Lemaire ontvangt Jelle heel vriende lijk. Ja, ja, hij begrijpt het: die kwajon gen heeft er wel over gesproken, maar hij, Lemaire, heeft duidelijk gezegd, dat zijn vader en moeder het goed moeten vinden, dat spreekt immers vanzelf? O, en nu komt Laanveld er eens over pra ten? Dat is heel goed. Kyk eens, het zit zóó. Bertus komt al lang over den vloer, je snapt niet, hoe dat zoo gaat. Als Lemaire zich wel her innert, dan kwam Bertus met een knecht mee zoo nu en dan. En dat is zoo be- bleven. Nu komt hij geregeld, rijdt mee met den wagen, scharrelt in het pak huisEen pientere jong, die van jou, Laanveld. 'kWou dat ik zoo'n jon gen had. Enfin, dat is niet anders." Nou, en toen heeft Lemaire eigenlijk uit de grap eens gezegd: als je van school komt, kom je maar by 'my. Die jongen heeft dat in zijn oor geknoopt. Zoo is het, anders niets. Jelle informeert voorzichtig of daar nu wat i n zit. Kijk eens, Lemaire moet hem goed begrijpen. Meester Meier wil de hem onderwijzer hebben, maar dat kan hij niet betalen en Bertus voelt er niets voor. Het is heelemaal niet zijn Loonen erl arbeidsvoorwaarden in het land- erl tuinbouwbedrijf. De beschikking van 1 September van 't college van rijksbemiddelaars, waar bij met ingang van 2 September een landelijke regeling betreffende loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders, werkzaam in land- en tuin bouw bindend is vastgesteld brengt allereerst een belangrijke wijziging in aard en aantal van de bestaande rege lingen. De vele districts- en plaatselijke collectieve arbeidsovereenkomsten, door werkgevers- en werknemersorganisaties afgesloten, zijn vervangen door een klein aantal provinciale regelingen, door het college van ryksbemidelaars Vastgesteld. Het college van ryksbemiddelaars heeft vastgesteld: acht regelingen voer land- en tuinbouw in de provincies Gro ningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, drie voor den tuinbouw in de provincies Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland, drie voor den tuin bouw in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland en één regeling voor het bloembollenbedrijf in Noord- en Zuid- Holland. Van alle provinciale regelingen han delen de eerste 14 artikelen over de al- gemeene arbeidsvoorwaarden. De week- en(of) uurloonen van de mannelijke jeugdige arbeiders bedragen op 20-jarigen leeftijd 95 pet., 19 jaar 90 pet., 18 jaar 80 pet., 17 jaar 70 pet. en 16 jaar 60 pet. van het loon van vol wassen mannen. Voor den landbouw inalle provincies, alsmede voor den t u i n- b o u w in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht Noord-Brabant, Zeeland en Lim burg is ten aanzien van de arbeidstijden bepaald: aanvang en eind van de dage- lijksche wtrk- en schafttijden worden in onderling overleg tusschen werkgever en arbeider geregeld, met dien verstan de, dat het aantal werkuren per week bedraagt a. voor arbeiders, die met de verzor ging van vee en paarden zijn belast, ten hoogste 70 ureil per week in de maan den Maart t.m.' November; ten hoogste 65 uren per week in de maanden De cember, Januari en Februari; b. voor de andere arbeiders, in de maanden April t.m. September 58 uren pér week; in de maanden October, No vember en Maart ten hoogste 50 uren per week en in de maanden December, Januari en Februari 45 uren per week. In bijzondere gevallen, wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is, mag hiervan worden afgeweken. De meerde re uren worden als overuren beschouwd en betaald. In de landbouwregelingen is nog be paald, dat aan leerlingen en jeugdige mannelijke arbeiders desgewenscht met behoud van loon, vrijaf moet worden gegeven voor 't volgen van theoretisch en (of) practisch landbouwonderwijs of lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Tenslotte de loonen. De regelingen bevatten de navolgende week-, dag- en uurloonen: 1. L a n d b o u w. A. Voor de vaste en losvaste landarbeiders in Zeeland f 21 per week. B. Voor seizoen- en losse landarbei ders in Zeeland: November tot en met Februari f 3,25. Maart tot en met Octo ber f 3.50 per dag. 2. Tuinbouw. Voor Zeeland zijn de tuinarbeidersloonen dezelfde als van de landarbeiders in dezelfde provincie. Bepaald is, dat de accoordloonen zoo danig moeten zijn gesteld, dat gemid deld 20 pet. boven het gewone tijdloon kan worden verdiend. Waar deze tarie ven het vorige jaar hooger gesteld wa ren, kunnen deze gehandhaafd blijven. Intusschen heeft het College van Rijks bemiddelaars voor het rooien van aard appelen in accoordloon reeds tarieven vastgesteld. bedoeling, den jongen hooger te willen hebben dan hij zelf is. Maar hij wil Ber tus toch ook niet met twaalf ambachten en dertien ongelukken laten overkomen. Dan liever landarbeider. Dat geeft vast werk, nietwaar? Lemaire begrijpt het. Hij kan natuur lijk niet zeggen, hoe het met Bertus zal gaan, maar als de jongen wil, en dat ge looft hij vast, dan zit er toekomst in. Ieder kan vooruit komen in de wereld. Lemaire is zelf gok zonder een cent be gonnen en hij kan er nu wezen, al zegt-ie het zelf. Je moet niet direct alle moge lijke bezwaren maken. Je moet wat ris- keeren in het leven. Dat is nou echt wat voor menschen, als Laanveld, die neemt het hem toch niet kwalijk, als hij ronduit zijn meening zegt? Hy wil heelemaal geen kwaad zeggen van den godsdienst, maar die maakt de menschen een beetje bang voor het leven. Je moet wat dur ven, Laanveld, heusch. Nu Lemaire zelf op dit chapitre komt, valt het Jelje gemakkelijker, zijn mee ning te zeggen. Kijk, dat is eigenlijk zijn hoofdbezwaar: Lemaire is niet gods dienstig. Het zou kunnen zijn, dat het voor Bertus niet goed is, altyd in zoo'n kring te vertoeven. (Wordt vervolgd.) Zoon schiet zyn vader neer. Maandagavond werd de lande- i lyke buurtschap Meu-Lunteren, onder Lunteren, in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarvan de 59-jarige landbouwer W. Bloemendaal het slacht offer werd. Der gewoonte getrouw begaf deze zich op het genoemde tijdstip naar buiten om de luiken der woning te sluiten, toen hij plotseling werd getroffen door een schot uit een vuurwapen. Wankelend wist hij de deur van de woning te bereiken, waar hij bewusteloós ineenzeeg. In levensge- vaarlyken toestand werd het slachtoffer overgebracht naar het gemeentelijk zie kenhuis te Arnhem. Bij het onderzoek naar den dader tastte men aanvankelijk volkomen in het duister. In den loop van den volgenden dag vestigde de oudste 29-jarige zoon van het slachtoffer, door zijn gedrag de aandacht der politie op zich en toen men verschillende verklaringen, door hem af gelegd, aan de feiten ging toetsen, bleek er alle grond aanwezig, tot arrestatie over te gaan. In het begin trachtte de verdachte nog zijn onschuld staande te houden, doch de aanwijzingen stapelden zich in den loop van Woensdag dermate op, dat hij een volledige bekentenis af legde. Tusschen vader en zoon bleken sedert geruimen tyd ernstige meeningsverschil- len te hebben bestaan en deze oneenig- heid schijnt de zoon tot zijn daad te heb ben gebracht. Op den bewusten avond schoot hij uit een raam der woning, van zeer korten afstand, op zijn vader met een buks, met het voornoemde noodlot tige gevolg. De toestand van den getrof fene is nog steeds critiek. De dader, die thans zeer onder den indruk is van het gebeurde, stond gunstig bekend. Verdronken. Dinsdagmid dag is in de Delfshavensche Schie te Rotterdam een roeiboot omgeslagen, toen deze in aanvaring was geraakt met een motorschip. Een van de inzittenden kon door personeel van de motorboot worden gered. De andere, de 48-jarige W. T. is jammerlijk verdronken. Gooische inbrekers actief. Gooische inbrekers hebben zich gisteren en in den afgeloopen nacht zeer actief betoond. Den grootsten slag sloegen zij bij een Hilversumschen kap per aan de Spoorstraat. Hier wisten zij, terwijl de bewoners naar de bioscoop waren, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, het huis binnen te dringen. Op de bovenverdieping werd een kast opengebroken en daarin von den de dieven twee geldkistjes, die hun vermoedelijk een varrassing bereid hebben, want deze bevatten in totaal f 5000 aan contanten. Voorts verdwe nen cigaretten en levensmiddelen, een partij scheerzeep, eenige gaüden en zil veren voorwerpen, alsmede een gouden ring, met diamanten en parels afgezet, ter waarde van plm. f 1000. De totale waarde van den buit wordt op f 6500 geschat. De kaashandelaar v. d. P. aan den Eemnesserweg, eveneens te Hilversum, werd voor de derde maal het slachtof fer. Waarschijnlijk hebben de dieven waargenomen, dat hij gisteravond bon nen opplakte, die bijden distributie- dienst zouden worden ingeleverd om daarop nieuwe toewijzingen te krijgen. De familie deed vanmorgen vroeg de ontdekking, dat alle bonnen, in totaal 1900 stuks, verdwenen waren. Ook uit Laren valt een brutale in braak te melden. Daar stalen indringers op klaarlichten dag uit een perceel aan den Houtweg een aantal gouden horlo ges, kettingen en ringen, te zamen voor ongeveer f1200 waarde. Ten slotte bleef ook Bussum niet ach ter, hoewel men daar reeds arrestaties deed, alvorens de dieven optraden. Alle stations op het Gooische traject kregen namelijk uit Amsterdam de mededee ling, dat er twee zeer verdachte indivi duen in den trein waren gestapt. Bus sum bleek hun bestemming te zijn en onmiddellijk waarschuwde de chef al daar de politie, die beide mannen aan hield. In him actetdsschen hadden zij een volledig stel inbrekerswerktuigen opgeborgen. Het tweetal stond gesigna leerd in het Politieblad voor diefstallen te Oss en te Wijchen. (Tel.). H Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 65 cent bij vooruitbetaling. Er is in Nederland een'„Stichting tot verbetering van het Psalmgezang in de Geref. Kerken in Nederland". Deze stichting heeft aan alle Geref. Kerken in ons land het verzoek gericht om zoo mogelijk in de maand September een aantal zangdiensten uit te schrijven. Onder deskundige leiding moet de ge meente zich dan oefenen in het zingen der Psalmmelodieën. Onze verre voor vaderen hebben de Psalmen heel anders en naar veler meaning heel wat mooier gezongen, dan wy in onze eerediensten plegen te doen. Dit verzoek is op vele plaatsen in goede aarde gevallen en naar ik hoor was er ook al belangstelling in de plaatsen, waarin men reeds tot uitvoe ring van dit verzoek kwam. Heel veel gemeenteleden willen gaarne actief be zig zijn om te komen tot verheffing van den gemeentezang. Gedurende de laatste jaren viel er trouwens een algemeen streven op te merken om de oorspronkelijke melodie- en weer ingang te doen vinden. Er is een verhoogde belangstelling voor alles wat de liturgie raakt en een voornaam onderdeel daarvan is toch wel de sa menzang der gemeente. Aanvankelyk bestond het voornemen om ook ten onzent zangavonden te hou den en velen hebben dit voornemen met vreugde begroet. Er zijn toch heel wat menschen, die gaarne zingen en ande ren, die gaarne hooren zingen. Ben ik evenwel goed ingelicht, dan zal er bij ons voorloopig niet veel van komen.. Ik weet wel niet of het hier al leen nog maar uitstel betreft, of dat men er definitief van af gezien heeft, maar velen betreuren bet met mij, dat de schoone Septembermaand voorbij zal gaan, zonder deze openbare zangdiensten. Straks komen er weer meer bezwaren door het inkorten der dagen en komt er op die manier dit seizoen wellicht niets meer van. En ik had juist hoop, dat dit nu zou kunnen uitgroeien tot een we- kelijksch zanguur, waar zoowel actieve zangers als luisteraars welkom zouden zijn. Ik heb weieens een verhandeling over de waarde van het christelijk lied ge lezen. Maar juist in deze tijden zal het samenzingen bezieling en troost kunnen brengen en zullen velen zich gesterkt en bemoedigd weten door het samenzingen van gebeds-, dank- en lofliederen, zoo als er zoovele in onzen Psalmbundel voorkomen. In tegenstelling met de vele critiek, die er reeds gemaakt is op onze Psalmberijming en die ik natuurlijk wel kan onderschrijven, zou ik toch ook wil len wijzen op de onverbeterlijk mooie psalmverzen, die gevoelige snaren bij ons in trilling brengen, die verklanken hetgeen er leeft in ons hart,- die ons dichter brengen hij Hem, Wien te die nen ook in ons lied ons een behoefte moet zijn. De Stichting, in den aanhef van dit schrijven genoemd, heeft ons een proef bundel aangeboden. Verder is er nau we samenwerking met het „Comité tot verbetering van den zang in den eere- dienst der Ned. Herv. Kerk". Moge deze samenwerking ook in de verdere uit- j werking der verbeteringspogingen, j krachtige doorwerking vinden en er toe leiden, dat wij samen onze verbeterde berijming op een verbeterde zangwijs verklanken. Dat wenscht Uw toegenegen v STENTOR. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Middelburg. In den loop der maand Augustus 1942 werd op spaarbankboekjes aan bovengenoemd kantoor en ressort ingelegd f 126.665,85 en terugbetaald f 75.466,57. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Goes. In den loop der maand Augustus 1942 werd op spaarbankboekjes aan bovenge noemd kantoor en ressort ingelegd f 94.247,64 en terugbetaald f 50.906,86. Hoedekenskerke. Ingekomen: Th. J. de Boo, z. b., v. Amsterdam n. B 42. VertrokkenC. A. Franse, dienstb., v B 169 n. GoesCü/W. Goetheer, dienstb., v. A 1 n. Axel; A. Remijn, z. b., v. B 46 n. 's-Gra- venhageI. Burgel en echtgen., z. b., v A 103 n. Diepenheim. j i#ltj| Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostelijk front. Steeds grooter wordt het aantal vrijwilligers, dat aan het front door daadkracht bewijzen zal den nieuwen tijd te hebben begrepen, In de Waffen SS en het Legioen strijden zij voor een nieuwe toekomst, een nieuw Europa. Dezer dagen zyn weer ruim 300 man uit Den Haag naar het Oosten vertrokken. Fellinga-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2