DAGKALENDER V R IJ D A G 11 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 289 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer Sowjet-stellingen bij Stalingrad bezet - Sterke Sowjet-aanvallen afgeslagen - Japansche aanval op Nieuw Guinea - Nieuwe Britsche troepenlandingen op Madagascar. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-rloofdred.A. DE LANGE GOES Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezo. den mededeelingen 24 cent per millimetei Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent gxtra, Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling, Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt_bekend Ten Zuidoosten van Noworossisk zyn in het met kazematten versterkte gevechtsterrein opnieuw heuvels ver overd. Zware artillerie van het leger bracht aan de kust van de Zwarte Zee vijf transportschepen tot zinken. Aan de T e r e k wierp een Duitsche gevechtsgroep van een pantserdivisie den met geconcentreerde krachten aanval lenden vijand terug, drong in de vijan delijke artilleriestellingen door en ver nielde batterijen. In het vestinggebied van Stalin grad werden met steun van de lucht macht nog meer krachtig versterkte en taai verdedigde vestingwerken genomen. Bij den afweer van krachtige aflei- dingsaanvallen werden 59 Sow jet-vecht - wagens vernield. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden Havenwerken en ravitail- leeringskampen te Astrakan. Nach telijke aanvallen waren gericht tegen vliegvelden ten Oosten van de W o 1 g a In het gebied van R z j e v hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten. Zij werden in samenwerkingmet de lucht macht in hevige gevechten afgeslagen. Daarbij werden 77 vijandelijke vechtwa- gens vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Le ningrad stortten meerdere aanval len der bolsjewisten ineen. Bij vergeef- sche pogingen van den vijand om de N e w a over te steken, werden 36 vij andelijke schepen vernietigd. In den afgeloopen nacht voerden de Sowjets storingsvluchten boven Oost- Duitschland uit. De Sowjet-lueht- macht verloor gisteren 128 vliegtuigen; bovendien werd een kabelballon door jachtvliegtuigen neergeschoten. Acht van onze eigen vliegtuigen keerden van hun vlucht tegen den vijand niet terug. In de middag- en avonduren van 9 September vlogen eenige Engelsche vliegtuigen afzonderlijk naar West- Duitschland door het werpen van eenige brisant-bommen ontstond er scha de van geringe beteekenis. Patrouille-vliegtuigen schoten in het Kanaal tweë Engelsche vliegtuigen neer. De strijd om Stalingrad. A.N.P. Ondanks den verrassend sterken tegenstand hebben de Duitsche troepen in den strijd om Stalin grad nieuwe-heuvelstellingen veroverd. Dq gevechten in het gebied van Sta lingrad behooren tot de felste en ver- bitterdste van dezen oorlog. Beide par tijen zijn er zich van bewust, dat het om meer gaat dan om de verovering van een stad. De Duitsche troepen zien zich ge plaatst tegenover een front, dat on danks den ongewoon zwaren tegenstand langzaam wordt ingedrukt. Tevergeefs trachten de bolsjewisten door massale aanvallen op het in het Noorden, tusschen Don en Wolga, ge vormde afweerfront het voortschrijden der operaties te verhinderen. Pas de laatste dagen wordt van'deze aanvallen op groote schaal melding gemaakt en het is dan ook aan te nemen, dat zij worden ondernomen door reserves die pas kort geleden daar ter plaatse zijn opgesteld. Het is natuurlijk niet te zeggen, van waar deze reserves zijn gekomen, doch het is niet onmogelijk, dat da verplaat sing er van een vermindering? van de kracht der bolsjewistische aanvallen in andere deelen van het front tengevolge heeft. Kenmerkend voor de gevechten, die op het oogenblik aan het Oostelijk front worden geleverd, is het groote aantal pantserwagens, dat de bolsjewisten da gelijks moeten inboeten. Hieruit blijkt niet alleen, dat de bolsjewisten door een massaal gebruik van dit wapen trachten de krijgskansen tè keeren, doeh tevens dat de afweer tegen dit wapen uitste kend functionneert. Italiaansch weermachfsbericht. Gisteren viel er aan het Egypti sche front geen enkele gevechtshan deling van beteekenis voor. Het lucht doelgeschut van Tobroek heeft twee En gelsche vliegtuigen neergehaald. Italiaansche vliegtuigen, die een kon vooi escorteerden, bonden den strijd aan met vijandelijke bommenwerpers en schoten er 'een van omlaag. Geslaagde luchtaanvallen werden weer ondernomen op het vliegveld Mie abb a (Malta). Boven S c o g 1 i 11 i (Ragusa) werden vier vijandelijke jagers door onze jacht- toestellen aangevallen. Een vijandelijke machine werd genoodzaakt te dalen. Van onze toestellen zijn er twee van de operaties der laatste dagen niet op hun basis teruggekeerd. De torpedoboot „Polluce" heeft in de Middellandsche Zee een Engelsche duik boot tot zinken gebracht. Sovjet-aanval op Boedapest. (D.N.B.) Naar van militaire zijde ver luidt, hebben bolsjewistische bommen werpers gisternacht effectlooze storings vluchten boven Oost-Duitsch- 1 a n d ondernomen. Voorts werden door Sovjet-vliegtuigen aanvallen gedaan op Boedapest en op verscheiden andere plaatsen in H o n g a r ij e. De luchtaanvallen heb ben volgens de voorloopige berichten slechts geringe schade aan woonhuizen veroorzaakt. De verliezen ondër de bur gerbevolking bedragen enkele dooden en verscheiden gewonden. Roosevelt over het oorlogs- tooneel in Europa. In zijn jongste „praatje bij het haard vuur", dat wij reeds gedeeltelijk ver meldden, sprak Roosevelt blijkens een uitvoerig verslag in het „Hamb. Frem- denblatt" slechts van het „offensief te gen Duitschland", wa'arbij het begrip „Tweede front" niet uitdrukkelijk werd genoemd. „Wat het Europeesche gebied betreft", aldus Roosevelt, „is een offen sief tegen Duitschland ons doel". Wan neer het daartoe nog niet is gekomen, dan is dat in zekeren zin een gevolg van het feit, dat er zooveel mogelijkheden zijn, hetgeen een keuze bemoeilijkt. „Er is op zijn minst een dozijn verschillende punten, waar een aanval kan worden gedaan. U kunt er zeker van zijn, dat onze voorbereidingen zoowel hier als in Groot-Brittannië worden getroffen. Duitschlands kracht moet op de Euro peesche slagvelden worden gebroken. Het Amerikaansche volk kan er zeker van zijn, dat wij geen van de vier groote oorlogstooneelen verwaarloozen. Belang rijke militaire beslissingen zijn genomen. Wannfeer de tijd rijp zal zijn, zult u er varen, waarop deze beslissingen betrek king hebben. Ik kan echter nu reeds zeg gen, dat- alle besluiten zijn gericht op het openen van een offensief. NIEUWE BRITSCHE TROEPEN LANDINGEN OP MADAGASCAR. VICHY. (D.N.B.) Naar bekend wordt, hebben gisterochtend vroeg En gelsche strijdkrachten aanvallen gedaan op verscheidene havens van Mada gaskar. Op verschillende plaatsen van het eiland zijn Britsche troepen aan land gegaan. Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft Reuter in een extra-bericht mede gedeeld, dat gelijktijdig de volgende ha vens aan de Westkust van het eiland zijn aangevallen: Majunga, Ambaja, op 120 km ten Zuiden van Jego Suarez, alsmede Morondara, op 340 km van Akjunga. VICHY. (D.N.B.) Betreffende de nieuwe Britsche landingspogingen op De boer in het Oosten. Onder de bescherming van de Duitsche weermacht bewerkt de boer in het Oosten dicht achter het front weer zqn velden. Orbis-Holland-P.K. Gerlach-Pax Holland m Madagaskar wordt hier officieel mede gedeeld. Na een mislukte landingspoging van Gaullistische strijdkrachten op 8 Sept. op 15 km ten zuiden van Akjunga op Madagaskar hebben Britsche strijdkrach ten Donderdagmorgen aanvallen onder nomen even ongerechtvaardigd als die op Diego Suarez. Deze aanvallen waren gericht op verschillende punten van de Westkust, Een groote vloot, die aanval len ondernam, even groot als die bjj Die- go Suarez, heeft tegelijkertijd bij het aanbreken van den dag op 10 Sépt. Ma junga aangevallen, de grootste haven aan de Westkust van Madagaskar. Ver der Akjunga, 200 km ten zuiden van Diego Suarez, Morondara, 350 kg ten zuiden van Majunga. Alleen reeds bij Majunga verschenen minstens 18 sche pen. Het Britsche luchtwapen is tenmin ste 160 km diep het binnenland binnen gevlogen. Alle Franschen zullen deze niet te kwalificeeren aanval brandmerken. Hun gedachten en gevoelens zijn bij de ver schillende verdedigers, die onder onge lijke voorwaarden strijden voor de vlag en eer van Frankrijk. STOCKHOLM. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie, van Buiten- landsche Zaken bekend gemaakt, dat Engeland en de V.S. overeengekomen zijn verdere militaire operaties zoo noo- dig op Madagaskar te ondernemen.. Strijd op Nieuw Guinea in hevigheid toegenomen. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuws dienst uit het hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur verneemt, hebben de gevechten op Nieuw-Guinea ten Noor den van Port Moresby een grooteren om vang aangenomen, terwijl zij in hevig heid toenamen. In het gebied van het Owen Stanley- gebergte hebben de Japansche troepen een hevigen infiltratie-aanval geopend, waarbij zij snelle vorderingen maken. De Japanners staan thans nog slechts 80 kilometer van Port Moresby.-De En gelsche nieuwsdienst voegde hieraan nog toe, dat de toestand op Nieuw-Gui nea ernstig is. Zitting van het Engelsche Lagerhuis. De Britsche minister van financiën Kingsley Wood heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis een nieuw crediet aangevraagd van een milliard pond sterling, waarbij hij ver klaarde, dat daarmede de Britsche to tale schuld sedert het uitbreken van den oorlog tot 11 milliard pond sterling stijgt. De dagelijksche oorlogskosten van Engeland in de laatste weken bedragen naar Kingsley Wood verder zeide, ge middeld 121/4 millioen pond, hetgeen ver geleken met Juni een stijging beteekent van een half millioen pond sterling per dag. Het Engelsche Lagerhuis heeft na een kort debat door handopheffing het door den minister van financiën voorgestelde crediet van een milliard pond sterling goedgekeurd. BINNENLAND WEDEROM TEGEN VEEHOUDERS OPGETREDEN. Enkele dagen geleden is melding ge maakt van het optreden der overheid tegen een boer in Overijsel, die de melk van zijn bedrijf niet afleverde. Thans kunnen nieuwe gevallen worden gemeld, waarin de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij krasse maatregelen heeft genomen tegen landbouwers, die hun plichten ten aan zien van de voedselvoorziening verzaken. Veehou'ders in Harén, Adorp, Groningen en Noorddijk moeten een aantal koeien inleveren. Ook in de overige provincies kunnen soortgelijke maatregelen bin nenkort worden verwacht. Deze veehou ders, die de voedselvoorziening van hun volk tegenwerkten, hebben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wijten. Belastingen. Benoemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen de ontvangers der registra tie en domeinen: D. Molenaar te Zwolle; W. B. Plantenga te 's-Gravenhage; J. Boxem te Deventer; W. M. Mast te Har derwijk; Mr P. H. Themmen te Sneek; S. M. Koopmans te Zutphen; R. M. van den Berge te AlmeloJ. J. van de Weijer te Heerlen; A. H. Kuiper te Amsterdam; J. J. Willegers te Rotterdam. Benoemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen, de adjunct-inspecteurs dier middelen: Mr J. H. Lourens te Rotter dam, Mr G. J. H. Vormer te Amsterdam en Mr H. van Breen te 's-Gravenhage. Benoemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen, de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: J. J. Luikinga te Rotterdam en J. J. van der Vlugt te Rotterdam. Benoemd tot inspecteur der directe belastingen, de adjunct-inspecteurs dier BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Van 13 Sept. tot en met 19 Sept. 1942. 47 A brood 4 rants, brood of gebak. 47 B brood x/a rants, brood of gebak. 47 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 47 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 47 B vleeschV2 rants, vleesch of, vl.w. 47 A aardapp. 2 kg aardappelen. 47 B aardapp. 1 }cg aardappelen. 47 melk 1% liter melk. 1-50, 2-50 reserve 1% liter taptemelk. 47 tabak 1 rants, tabak.1) Van 6 Sept. tot en met 3 Oct. 1942. 382 algem. 1 kg. suiker. 383 algem. 500 gram jam. 384 algem. 250 gram peulvruchten. 385 algem. 250 gram gort. 386 algem. 100 gram vermicelli. 387 t/m 389 alg. 100 gram kaas. 392 t/m 395 alg. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-49, 4-50 res. 250 gram rijst. 46, 47 versn.100 gram chocolade. 48, 49 versn.100 gram suikerwerk. 390 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 13 Sept. tot en met 24 Sept. 1942. 47 boterrants, boter. 47 vet. 1/2 rants, boter. 13 Sept. tot en met 1 Nov. 1942. Nader aan te wijzen: rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen, Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m. 4e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1942. 370 algem. 1 rants, zeep. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M eenh.zeep 1 rantsoen zeep, M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 12 Sept.: 46 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak, cigaretten; 49 reserve (taptemelk) 44 boter, vet. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aard appelen. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. middelen: Mr A. J. van den Tempel te Amsterdam en D. D. Zuidhof te Rotter dam. Handel in meststoffen. Gelet op de beschikking van 24 Aug. 1942, betreffende de regeling van den handel in meststoffen, is benoemd tot lid en voorzitter van de commissie, bedoeld in artikel 5 van genoemde beschikking, Ir G. Veenstra, inspecteur van den land bouw te 's-Gravenhage; b. tot leden van bovengenoemde com missie: C. Boudewijn, directeur van het Kunstmest Distributie Bureau te 's-Gra venhage; Ir K. J. B. de Kleermaker, directeur van het Rijkslandbouwproef station te Maastricht; Ir A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs te 's-Graven hage; Prof. Ir O. de Vries, hoofddirec teur van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen. Voor boekverkoopingen vergunning noodig. Voor het organiseeren van een ver- kooping, waarop boeken, geschriften, documenten of andere geschreven ver- veelvuldigde of gedrukte stukken of af beeldingen dan wel spreekrollen of gra- mofoonplaten zullen worden aangeboden, is vergunning noodig. Deze vergunning wordt in overeen stemming met den secretaris-generaal van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verleend door den secreta ris-generaal van het dep. van Volksvoor lichting en Kunsten of van het dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming, dan wel door beide laatstge noemde secretarissen-generaal gemeen schappelijk. De voor de vergunning aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken verschul digde rechten zijn thans vastgesteld op f2.50. VRIJDAG 11 SEPT. 1942. De Heere is aan allen goed, en Zijne barmhartigheden zijn over alle Zijne werken. Ps, 1459 Zon op onder 7.00 20.00 17 Sept.: le kwartier. 24 Sept.: Volle maan. Maan op onder 7.48 20.37 Geer# keuze-bon meer voor maizena, sago, vermicelli, ertz. Naar aanleiding van het feit, dat in de periode van 6 Sept. tot 2 Oct. geen maizena, sago of aardappelmeel is ver krijgbaar gesteld, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat een wijziging van het bestaande systeem voor deze artikelen in voorbereiding is. Uit de practijk is namelijk gebleken, dat de vraag zich voornamelijk richtte op maizena, sago en aardappelmeel, ter- andere keuze-artikelen minder gezocht waren. In verband hiermede wordt het beter geacht met 't systeem van keuze te breken en artikelen om de beurt in een bepaalde rangorde op den bon ver krijgbaar te stellen. Huishoudzeep. Zooals bekend, ishet voor het tijd vak van 16 Augustus tot en met 30 Sep tember 1942 toegestaan om op bon „370" van de bonkaart algemeen ongeveer 45 gram huishoudzeep te koopen, indien deze zeep nog voorradig was. Het is noodzakelijk gebleken deze be paling te wijzigen in dien zin, dat met ingang van 10 September 1942 tegen inlevering, van bon „30" algemeen teza men met bon „371" algemeen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram kan worden betrokken, eveneens voor zoover de winkelier deze stukken voorradig heeft. Besluit op de waardevermeerderings- belasting 1940 ingetrokken. Bij besluit van den Secr.-Generaal van het Dep. - van Financiën is, te rekenen van 7 Mei j.l., ingetrokken het besluit op de Waardevermeerderingsbelasting 1940 met de bepalingen ter uitvoering daarvan. Dit geldt niet voor de dan reed verschuldigde belasting en begane straf bare feiten. Wij brengen in dit verband in herinnc ring, dat genoemde belasting, welke op 27 Dec. 1940 in werkirig trad, geheven werd, indien bij verkoop van een onroc rend goed winst gemaakt werd. Sneller en goedkooper procesrecht. Tot heden konden de kantonrechters in het algemeen niet kennisnemen van geschillen boven de f 200 en mochten zij geen vonnis vellen, zonder hooger be roep, als de vordering meer beliep dan f50. Alle eenigszins belangrijke rechts geschillen behoorden dus tot de compe tentie van de rechtbanken. Ook de rechtbanken mochten op haar beurt slechts in hoogste ressort vonnis vellen als de waarde der vordering in hoofdsom een bedrag van f400 niet te boven ging. Op 25 Juli j.l. werd een verordening onderteekend, die is afgekondigd in het. Verordeningenblad van 15 Augustus. Daarmede zijn de kantonrechters be voegd verklaard alle geschillen te be rechten tot en met f 500. De rechtban- ken zijn verder aangewezen voor de be handeling van alle rechtszaken daarbo ven en wel 'tot een som van f 1000 zon der mogelijkheid van hooger beroep. Notariaat. De vacatures van notaris te Amster dam, ontstaan door het aan J. Zoest, S. West en E. Spier verleende ontslag, zul len niet worden vervuld. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Almelo ter standplaats Almelo, H. P. Hazewinkel, candidaat- notaris te Hengelo (O.). ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. De voorzieningen, die met het oog op den naderenden winter ten aanzien van de steenkolenindustrie moeten worden getroffen, nopen de overheid tot het ne men van maatregelen, die een vermin dering van de kolenbehoefte der gas- en electriciteitsbedrijven mogelijk maken. Te dien aanzien zal het verbruik van gas en electriciteit in de eerste plaats bij de groote industrieele bedrijven, op nieuw critisch worden bezien. -Doch ook de particuliere verbruiker zal zijn medewerking moeten verleenen tot verbetering van de kolenpositie. Dat isxbovendien in zijn eigen belang, ten einde te voorkomen, dat het thans voor hem geldende rantsoeneeringspercentage Zou moeten worden verlaagd. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op. een tweetal aanvullingen op de gas-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1