DAGKALENDER DONDERDAG 10 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 288 LAND Strijd tegen de volkszonden BINNENLAND nederlandsche vloot verloor Duitsche pantsertroepen doorbreken stellingen bij Stalingrad - Sowjet-aanvallen afgeslagen - De strijd in den Kaukasus. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. By kantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Met nadruk hebben de groote Kerkreformatoren zooals Luther en Cal vijn voorop gesteld, dat de in zichzelf verloren mensch, zonder eenige verdien ste zynerzyds, alleen uit genade door Christus behouden wordt. Dit was de be lijdenis, die zij steeds hoog hielden. Daar voor streden zij, daarvoor leden zjj en daarvoor wilden zij, als het moest, ook sterven. 'Nu waren er onder-hun bestrijders, die hieruit de conclusie trokken, dat het er dus niet op aankomt, hoe onze levens wandel is en die meenden, dat deze leer zorgelooze en goddelooze menschen maakt, een dwaling, die de eeuwen door is herhaald en die in bepaalde kringen nog altijd aanhang vindt. Een dwaze dwaling, waaruit volslagen onkunde blijkt met het wezen van het Schriftuurlijk Protestantisme. Men leze er de Zondagen 23, 24 en 32 van den Hei- delbergschen Catechismus maar eens op na. Hoe hebben de reformatoren,die ge ijverd hebben voor de zuivering der kerk, ook niet getoornd tegen een zondigen le venswandel. Voor Calvijn was de refor matie der' kerk slechts een stap tot de reformatie der wereld. Daarom wilde hy ook, dat het publieke leven in Genève anders en zuiverder zou zyn dan in an dere steden, waar de stem der reformatie minder krachtig werd gehoord. Genève moest ten voorbeeld kunnen strekken! Calvijn volstond niet met preeken en doceeren. Hy wilde geheel het stadsbe stuur en het stadsleven van den geest des Evangelies doordringen. Zooals Prof. Doumergue in zijn boek: „Calvijn en Genève" meedeelt, maakte Calvijn b.v. bepalingen ten opzichte van het vermaak. Hij veroordeelde niet alle spel. In tegendeel! Zelfs het tooneel (het opvoe ren van Bijbelsche verhalen) heeft hij nimmer in den ban gedaan. Echter wa ren het kegel-, het kaart en het dobbel spel in Genève verboden. Maatregelen werden verder getroffen tegen de zedeloosheid. Wie onkuische taal uitbraakte, werd gestraft met drie dagen hechtenis en 30 stuivers boete. De lichte vrouwen moesten haar zondig le ver. opgeven of anders de stad verlaten. Wie den Naam Gods lasterde werd veroordeeld de aarde te kussen, bij her haling drie stuivers boete, de derde maal zag hij zich bestraft met zestig Stuivers bette en drie dagen hechtenis op water en brood, de vierde maal was verban ning het lot van den hardnekkigen over treder. Van de dronkenschap zegt Calvijn: „Het is niet genoeg, dat de Overheid de moordenaars en dieven straft, maar als zij dronkenschap, hoererij en dergelijke buitensporigheden ziet, moet zij die we ren als zij niet schuldig voor God wil staan. Want het is bijzonder noodzake lijk, dat de menschen toonen, dat zij ver stand en discretie hebben en dat zij niet als honden en varkens zijn". Gelast werd, dat geen burger der stad in een herberg mocht loopen en geen her bergier een burger mocht ontvangen op straffe van tien stuivers boete. In plaats van herbergen werden zoo genaamde „abdijen" opgericht, waarin de burgers met elkander zouden kunnen eten en drinken, inrichtingen, geleid door goedgezinde lieden, door de stad daar toe aangesteld en in wier instructie stond dat zij „geen ophooping van wijn moch ten maken". Uit dit alles blijkt duidelijk, dat Cal vijn de volkszonden in zijn dagen met woord en daad krachtig heeft bestreden. Ongetwijfeld heeft hy ons hierin een voorbeeld gesteld. 0 HELFT VAN PERSONEEL. De Nederlandsche admiraal Furstner beeft volgens de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" te Washington ver klaard, dat de Nederlandsche marine in den strijd aan de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten tot dusver meer dan de helft van haar personeel en byna haar geheele vloot heeft verloren. Voor rundvet bon 48. Aangezien er misverstand heerscht °ver de aanwijzing van den bon voor gesmolten rundvet voor het tijdvak van «5 September tot en met 6 October 1942, maakt de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vissche- ri3 bekend, dat bon 48 en niet bon 49 van de boter- en vetkaart is aangewezen. Prof. Dr H. N. Ridderbos. Naar wy vernemen heeft Dr H. N. Ridderbos, Geref. predikant te Rotter- Oam-Charlois, zijn benoeming tot hqog- eeraar aan de Theol. Hoogeschool te hampen als opvolger van Prof. Dr S. ^veydanus, aangenomen. De torpedoboot „Orsa" heeft een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: By de bestorming van een strategisch belangrijke hoogte ten Z.O. van Nowo- r o s s i s k werden ruim duizend gevan genen binnengebracht terwyl 27 stukken geschut, .een pantsertrein en talrijk ander oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Voor de kust van de Zwarte Zee brachten gevechtsvliegtuigen een transportschip van 500 brt. ton tot zinken. Bij T a r a k verloor de vijand bij ver- geefsche aanvallen 18 vechtwagens. In het gebied van Stalingrad werden taai verdedigde stellingen van den vij and door pantsertroepen doorbroken, terwijl onmiddellijk ten W. van Stalin grad gelegen strategisch belangrijke hoogten in verbitterde gevechten werden ingenomen. Des nachts werden het gebied van de stad, zoomede vliegvelden der bolsjewis ten ten Oosten van de W o 1 g a ge bombardeerd. Ten Z.W. van Kaloega werden herhaalde plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Het aantal in dezen strijd sedert 11 Aug. vernietigde vecht wagens is toegenomen tot meer dan dui zend. In het gebied van R z j e v hadden ook gisteren geen gevechten op groote schaal plaats. Gedurende het tijdvak van 30 Juli tot 6 Sept. werden hier door het leger en de luchtmacht 2126 vechtwa gens vernietigd. Aan het omsingelingsfront van Le ningrad mislukten op zichzelf staan de vijandelijke aanvallen. Op het L a - dogameer werden drie Sowjetka- nonneerbooten door bomtreffers zwaar beschadigd. In het Hooge Noorden deden gevechtsvliegtuigen aanvallen op een vliegtuigbasis aan de K o 1 a - B a a i en op het havengebied van Moermansk. Jachtvliegtuigen schoten in dit gebied 26 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. De Sowjet-luchtmacht verloor giste ren in luchtgevechten met Duitsche en Kroatische jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie 137 toestellen. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Bij vluchten naar de bezette gebieden en bij afzonderlijke storingsvluchten overdag naar West-Duitsch- 1 a n d werden in luchtgevechten 10 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den loop van den nacht deden formaties der Britsche luchtmacht aanvallen op Zuid-West-Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond scha de aan gebouwen en andere materieele schade. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden drie der aanvallende vliegers neergeschoten. In den tijd van 28 Aug.8 Sept. ver loor de Britsche luchtmacht 252 vlieg tuigen, waarvan 120 boven de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika. Gedu rende denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 59 onzer eigen vliegtuigen verloren. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts bewapeningsfabrieken en mi litaire installaties aan de Engelsche Zuidkust, alsmede in Midden- en Oost- Engeland aan. Een Britsch motorschip van 300 brt. werd door een bomtreffer tot zinken gebracht. Italiaansch weermachtsbericht. In E g yjp t e heeft onze artillerie vij andelijke autoconcentraties onder vuur genomen. Vier vyandelyke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan 3 door Duitsche jagers en één door het lucht doelgeschut van Tobroek. In een luchtgevecht boven Malta werd een Spitfire neergeschoten. Het toestel stortte in zee. Gen. Von Bismarck gesneuveld. In een aanvulling op het Italiaansche weermachtbericht wordt medegedeeld: Generaal Georg von Bismarck, com mandant van een Duitsche divisie, is bij een der gevechten van de laatste dagen aan 't Egyptische front op het veld van eer gevallen. De naam van een dapper bevelhebber wordt aldus gevoegd bij de namen van de Italiaansche en Duitsche generaals, die, schouder aan schouder in Egypte en Libyë strijdende, hun le ven voor de gemeenschappelijke zaak hebben geofferd. De soldaten der As in Afrika brengen een fieren groet aan ge neraal von Bismarck, in de zekerheid, dat zij zijn offerdood door een schitte rende overwinning zullen wreken. Opmarsch in Kaukasus gaat regelmatig verder. D.N.B. Uit Berlijn: Verschillende feiten wijzen op een nieuw stadium in den strijd op het Oostelijk front, waar de gevechten der laatste weken hun hoogte punt gevonden hebben in het gebied rond Stalingrad. Nadat de vorige maand in een verbazingwekkend tempo de sleu telstellingen tot den Kaukasus verbro ken waren en de Duitsche troepen hun opmarsch begonnen waren in het Kau- kasische hooggebergte, scheen in het offensief, dat gericht was tegen de mi litaire stellingen rond de rijke bodem schatten van het centrale Zuidelijke deel van den Kaukasus een verslapping te zijn ingetreden. Een opmarsch door een hooggebergte stelt echter andere strategische eischen dan een oprukken door het steppenge- bied. Juist omdat in de bergen slechts enkele passen geschikt zijn voor om vangrijke militaire transporten, hebben de daar ingezette legeronderdeelen de taak de omliggende terreinen grondig te zuiveren, daar anders steeds rekening gehouden moet worden met de moge lijkheid dat de voorhoede van de strijd kracht op een gegeven oogenblik van haar ravitailleeringsbasis wordt afge-' sneden. Naar in Duitsche militaire kringen verluidt, gaat de opmarsch in den Kau kasus regelmatig verder. Niet alleen worden in hej Westelijk deel goede vor deringen gemaakt, ook in het Oostelijk deel beginnen zich omvangrijke beslis singen af te teekenen.-- Het Duitsche weermach'tsbericht heeft reeds gesproken van gevechten in het stroomgebied van den Terek. Deze na dere geografische omschrijving wordt in de Wilhelmstrasse van groote beteekenis geacht, omdat in dat gebied de weg vry gemaakt moet worden tot het bekende oliecentrum van Grosny. Verder heeft het de aandacht van mi litaire waarnemers, dat de tegenaanval len der Sowjettroepen bij Rsjew en Ka loega sterk in kracht afnemen. De Wilhelmstrasse weigert geloof te hechten aan de berichten, die veronder stellen, dat Ankara gunstig zal beschik ken op het verzoek van Londen en Was hington om den Sowjet-oorlogschepen een vrije passage door de Dardanellen te geven. Ook wordt in Berlijn slechts in beperkte mate rekening gehouden met de mogelijkheid eener forceering van den doorgang, daar de oorlogsschepen dan niet alleen bloot zouden staan aan- de Turksche kustbatterjjen langs de zee engte, maar omdat zij dan tevens een vrij gemakkelijk^ prooi zouden worden van de in de Egeïsche Zee en op den Do- dekanesos gestationeerde strijdkrachten der spilmogendheden. Vast staat intusschen dat de positie der Sowjet-oorlogsschepen hoogst cri- tiek geworden L„ Gevolg van bomaanslagen te Brussel. Uit Brussel meldt S.P.T.: Als gevolg van de veelvuldige aanslagen welke zich den laatsten tijd te Brussel voordoen, en wel in het bijzonder als gevolg van den bomaanslag in een bioscoop, waar een film werd gedraaid over het Oostfront, waarbij een jong meisje is gedood en verscheidene personen zwaar werden ge wond, zijn 50 vooraanstaande Brusse laars in gijzeling genomen. Voor het herstel van de aangerichte schade heeft het stadsbestuur van groot Brussel de opdracht gekregen 5000 r jwielen te le veren. Ruim 77.000 Britsche krijgsgevangenen. Het Britsche Ministerie van Oorlog heeft aan het Lagerhuis medegedeeld, dat sedert het uitbreken van den oorlog, zich 77.142 leden van het personeel van alle Britsche wapens in krijgsgevangen schap bevinden. Hiervan bevinden zich 55.907 man in Duitsche krijgsgevangen schap. Hierbij zijn niet begrepen de ver liezen aan manschappen bij de operaties in Malaja en Birma. DOODVONNIS WEGENS HET BEZIT VAN WAPENEN. Het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft den Nederlandschen staatsburger Pie ter Johan van Loon uit Rotter dam wegens het bezit van wape nen ter dood veroordeeld. De thans 53-jarige beklaagde Pieter Johan van Loon was eige naar van een cafébedrijf te Rot terdam. Op 21 April 1942 was de beklaagde in zijn café met een man in twist geraakt. Toen die man aanstalte maakte het café te ver laten, liep de beklaagde naar zijn slaapkamer en haalde daar een met zes scherpe patronen geladen pistool. De beklaagde volgde den man op straat en loste een schot in de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de voorschriften in zake het bezit van wapenen en van de zware straffen, welke in verband hiermede zijn vastgesteld, had hij het bijna twee jaar lang opzettelijk achterwege gelaten, de pistool en de munitie in te leveren, en had hij het wapen in zijn bezit gehouden. Het Duitsche Oberge richt heeft zich derhalve genoopt gezien, de zwaarste straf toe te passen, welke de wet voorschrijft. Ook dit geval beteekent een drin gende waarschuwing aan alle Ne derlanders: ook bij het bezit van een vuurwapen dreigt de dood straf. DONDERDAG 10 SEPT. 1942. Genadig en barmhartig is de Heere, lankmoedig en groot van goedertieren heid. Ps. 1458. yffwti De Duitsche opmarsch in het Kaukasusgebied wordt door geen hindernis ge stuit. De bolsjewisten hebben de brug laten springen, zoodat de rivier in het gebergte op een ondiepe plaats moet worden overgestoken. PK Schütze-PBZ-R-P H m Ned. bedrijfsleiders naar het Oosten. (A.N.P.) Ter onmiddellijke uitbrei ding van de medewerking van vrije Ne derlandsche arbeidskrachten in het be zette Oostelijke gebied is op 1 Sept. j.l. op uitnoodiging van den Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Al fred Rosenberg en van den Rijkscom missaris voor de Oekraine, gouwleider Erich Koch, een gezelschap van vooraan staande personen uit het Nederlandsche bedrijfsleven vertrokken naar het Rijks commissariaat Oekraine en het „Gene- ralbezirk" Wit Roethenië. Het gezel schap staat onder leiding van Freiherr von Harder van het Rijksministerie voor" de bezette Oostelijke gebieden. De Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, Rijksminister dr Seyss In- quart, is vertegenwoordigd door zyn per soonlijken referent Dr Holz. Van Duit sche zijde nemen verder aan de reis deel Hauptmann Salcher als vertegenwoordi ger van den Beauftragte voor het vier jarenplan en nog eenige medewerkers van het Rijksministerie voor het Oosten. De Nederlandsche deelnemers staan onder leiding van den president van de Nederlandsche Bank, .Rost van Tonnin gen, die tevens ook president is van de onlangs opgerichte Nederlandsche Oost- Compagnie. Voorts nemen van Neder landsche zijde deel: de directeur-gene raal voor den Nederlandschen landbouw, Ruiter, de leider van den Nederland schen Landstand, Roskam, van Maasdijk als vertegenwoordiger van den Neder landschen raad voor het bedrijfsleven, de voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, Dr Koek van Leeuwen en eenige andere toonaange vende personen van de Nederlandsche Oost-Compagnie. Tijdens 't bezoek van het Duitsch-Ne- derlandsche gezelschap aan Rowno vond op het terrein van den „Werkdienst Hol land" een appel plaats van de daar aan wezige 330 Nederlanders. De leider van den „Werkdienst Holland", pg. Nimtz, verwelkomde den president van de Ne derlandsche Bank en van de Nederland sche Oost-Compagnie, Rost van Tonnin gen. Deze hield vervolgens een toespraak tot de meisjes en mannen van deri Zon op onder 7.05 20.08 Maan op onder 6.37 20.13 Vandaag: Nieuwe maan. 17 Sept.: Ie kwartier. EEN WAARSCHUWING. Rijksminister Alfred RosertBerg heeft onlangs in de „Völkische Beobachter" geschreven over de bezette gebieden in het Westen. „Men is verontwaardigd, wanneer ook aan hen eischen worden gesteld, die leiden tot intensiveering van den gemeenschappelijken oorlog. Daar om moet duidelijk voor allen worden verklaard, dat, indien iemand aanspraak mag maken op een bevoorrechte plaats, het Duitschland en zijn onmiddellijk ver bonden mogendheden zijn. Duitschland is in dezen strijd, evenals zoo vaak in hel verleden, de vertegenwoordiger van Europa geworden. Het heeft zich he recht verworven, geen acht te slaan op de eischen van die kringen, die Duitsch land vroeger dood en verderf toewensch ten'.. „Wanneer thans Franschen, Belgen en Nederlanders nog leven kunnen en werken, wanneer zij nog niet door het bolsjewisme zijn weggesleept en van hm bezittingen zijn beroofd, dan danken z'j dit niet aan hun regeeringen of aan En geland, maar uitsluitend aan de in het Oosten strijdende Duitsche en verbon den legers. Dat is de eenige maatstaf die bij alle eischen van het Duitsche Rijk moet worden aangelegd." De schrijver constateert, dat de natio- naal-socialistische beweging en het na- tionaal-socialistische Rijk zich nooit door kleine wraakgevoelens hebben la ten leiden; zij hebben vermeden onnoo- dige represailles te nemen; zij waren en zijn nog bereid iedere vrijwillige mede werking naar waarde te schatten. „Wanneer er evenwel lieden zijn, die zulk een edelmoedigheid als zwakheid uitleggen, of zelfs meenen aanspraak te kunnen maken op een levensstandaard van 1930, dan moeten zij zich er niet over verbazen, dat er in Duitschland langzamerhand een verbittering kenbaar wordt, dat daarenboven de Duitsche edelmoedigheid zich verdicht tot harde eischen, die slechts tot doel mogen heb- ben dén oorlog te winnen." Alleen Duitschland en zijn verbonden volkeren hebben iets te eischen, omdat zij met hun bestaan als inzet den strijd voeren voor de redding van Europa. De oorlog zal sneller voorbij zijn en de opbouw kan eerder beginnen, naarmate meer menschen zich aan deze taak geven. „Werkdienst Holland".* Het gezelschap, onder leiding van Freiherr von Harder, zette den volgen den dag zijn reis voort naar Kief, Djne- prowpetrowsk en Nikolajef. (A1N.P.) Dezer dagen vertoefde te Riga een door de Nederlandsche Oost- Compagnie uitgestuurde commissie van deskundigen, om met vertegenwoordigers van het Rijkscommissariaat te onder handelen over het werk in den landbouw van Nederlanders in het Oostland. Men kwam overeen, dat voor dergelijk werk slechts vakkundige en voor de speciale taak van het Oosten berekende arbeids krachten in aanmerking komen. Voor de werving en opleiding van deze arbeids krachten zijn richtsnoeren vastgesteld. Als arbeidsterrein heeft men hierbij in de eerste plaats op het oog Wit-Roe- thenië. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 11 Sept. 1942. 's Morgens tot 7.06 u. 's Avonds van 20.06 u. Ned. Arbeidsfront. De Provinciale dienst Pers en Propaganda van het N.A.F. in Zeeland meldt ons, dat door de Afd. Vreugde en Arbeid van het N.A.F. driemaandelyksche sportcursus- sen worden georganiseerd. In tegenstelling-met de bedryfssport, die in bedrijfstijd gegeven wordt en waarvan de kosten door het bedrijf ge dragen worden, hebben deze cursussen in den vryen tyd plaats, tegen een zeer lagen prijs. Verder ligt het in het voornemen van de afdeeling „Jeugd" van het N.A.F. wekelyks een zitdag te houden. De bedoeling van dezen zitdag is, de ouders, die moeilijkheden ondervinden bij het opvoeden der jeugd, met raad en daad terzijde te staan. Te Middelburg zal hiermede een aan- .4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1