UIT DE PROVINCIE FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS 7 MILLIARD GULDEN Half jaarlijksche schaderegeling ASSURANTIE-BEZORGER (Wordt, vervolgd.) VOOR HOOFD EN HART recht van vestiging beperken, haar gel digheid, indien zij niet vóór 1 November a.s. z(jn goedgekeurd. Het wordt daar om van belang geacht, dat de burge meesters van de gemeenten, waar thans een vestigingsverordening van kracht is, voor zooveel noodig op korten termijn, overgaan tot het vaststellen van een nieuwe verordening. Daarbij moet o.m. met het volgende rekening worden ge houden. In de ter zake door de burgemeesters te verstrekken toelichting wenscht de secretariS-generaal in het bijzonder uit voerig te zien aangetoond, dat het uit vaardigen van een vestigingsverbod in de betreffende gemeenten met het oog op de verhouding tusschen de beschik bare wpningruimte eu de behoeften aan woongelegenheid volstrekt noodzakelijk is. Binnenlandsche zaken stelt zich na- melijk op het standpunt, dat alleen dan tot het vaststellen van een verordening waarbij het recht van vestiging wordt beperkt een maatregel, welke diep in het maatschappelijk leven ingrijpt mag worden overgegaan, indien aanne melijk kan worden gemaakt, dat, bij het ontbreken van deze regelen, de belangen der volkshuisvesting in ernstige mate zouden worden geschaad. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 10 Sept. 1942. 's Morgens tot 7.05 u. 's Avonds varr 20.08 u. 4 Wijziging' jaarwedde-regeling leden Gedeputeerde Statert. De wnd Commissaris der Provincie Zeeland heeft besloten: I. de Verordening tot regeling van de jaarwedde van de leden van Gedep. Sta ten van Zeeland te wijzigen als volgt: Artikel 1 wordt gelezen: De jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten wordt vastgesteld op vier duizend gulden (f 4000.—). n. te bepalen, dat deze wijziging in werking zal treden op 1 Januari 1942. Rechtstoestand' van de ambtenaheri in dienst der Provincie Zeeland. De wnd Commissaris der Provincie Zeeland, overwegende, dat ingevolge de uitvoe ringsvoorschriften op de achtste veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende bijzondere, maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied, het Scheidsge recht, bedoeld in art. 36 e.v.' van het Ambtenarenreglement Zeeland 1928 bij dezerzijds besluit van 5 Sept. 1942, No. 1942/202, 3e af deeling, is opgeheven; dat op grond daarvan de bepalingen, weike op genoemd Scheidsgerecht be- t.eKKing hebben, in het Reglement be- t.c±j.ende den rechttoestand van de amb tenaren in dienst der Provincie Zeeland n..Lsaien kunnen worden geschrapt; Lesiuit: onder intrekking van zijn be sluit van 24 Oct. 1941, No. 1942/194, 3e aid., van het Reglement betreffende den rechtstoestand van de ambtenaren in dienst der Provincie Zeeland, de artike len 33, 35, le lid, laatste alinea, 36 tot en met 44, 49, 4e lid, in te trekken, arti kel. 51 te lezen: „De in artikel 6 bedoelde Commissie van Óverleg wordt zoo spoe dig mogelijk na haar samenstelling door haar voorzitter bijeengeroepen, teneinde hét in artikel 7, tweede lid, bedoelde re glement vast te stellen" en voorts het vijiue, zesde en zevende lid van artikel 49 te vernummeren in het vierde, vijfde en zesde lid. Wijziging jaarwedde-verordening. De wrid Commissaris der Provincie Zeeland, heeft besloten de bij zijn besluit van 13 Maart 1942 vastgestelde wijziging der verordening tot regeling der bezol diging van de ambtenaren in dienst der Provincie Zeeland alsnog te wijzigen als vc.gt: Na art. 21 wordt een nieuw art. 21a ingevoegd, luidende: Par. 1. Boven de bezoldiging, vermeld in art. 21, genieten de ambtenaren voor het bezit van den graad doctor in de rechts- of (en) staatswetenschap en van den graad van meester in de rechten, INKEER». 8) Door H. Kingmans. Bertus verdwijnt en ondanks het vrij warme weer, snelt hij het dorp uit, den landweg op, om haast buiten adem te arriveeren in de woning aan den bosch- rand. Janne staat op den uitkijk. „Nog niet aan het eten?" hijgt Ber tus. „Gelukkig." „Waarom kom je altjjd zoo laat?" ver wijt zij hem. „Meester moest me spreken", zegt hij waanwijs, zoo hard, dat het in de keu ken, waar men juist aan tafel gaat, ge hoord wordt.. Ziezoo, dat is een pracht een verontschuldiging. Zullen vader moeder wel begrijpen. Dat is ook zoo. Na de begroeting volgt er verder geen woerd over het feit, dat ze op hem hebben moeten wachten en kunnen ze gaan eten. Als, zo van tafel gaan, pakt Bertus een paar borden en een pan en brengt die naar de keuken. Moeders oogen- twinkelen. Dat doet hij alleen, als hij met moeder een apartje hebben wil, iets moet verzoeken of zoo, wat hij niet rechtstreeks aan vader wil doen. Die jongen is soms niet te vatten. Want zijn fader is toch niet kwaad voor hem, al alsmede voor het bezit van één of meer der in par. 2 genoemde diploma's een jaarlijksche toelage. Par. 2. Deze toelage bedraagt voor het bezit van den graad van doctor in de rechts- of (en) staatswetenschap en den graad van meester in de rechten f 200; het practflk-diploma „Mercurius" enz. f 50; de middelbare akte Staatsinrich ting, de middelbare akte Staathuishoud kunde en Statistiek en de middelbare akte boekhouden f 200. Par. 3. Indien een ambtenaar in het bezit is van meer dan één der hiervoren vermelde graden of diploma's, wordt enkel de hoogste toelage genoten. De bevolking van Zeeland. Blijkens het overzicht op 1 Sept. j.l. door het Provinciaal Bestuur uitgege ven, bestond de bevolking van Zeeland op 31 Dec. 1940 uit 128.234 m., 126.253 vr., totaal 254.487 zielen en op 31 Dec. 1941 uit 128.940 m., 127.191 vr. totaal 256.131 zielen. Directe belastingen. Benoemd tot Inspecteur der Directe Belastingen, de heer R. M. v. d. Berge, ontvanger der Registratie en Domeinen te Almelo. v Middelburg. Bekeuringen. Tegen J. J. L. S. werd proces-verbaal opgemaakt, daar hij ver zuimde de verkeersrichting aan te ge ven. Een zekere J. L. had zijn bakfiets aan de linkerzijde van den verkeersweg ge plaatst, hetgeen moeilijkheden in het ver keer teweeg bracht. Deswege werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Ontslag. Met ingang van 1 October a.s. is den agent van politie N. de Witte eervol, ontslag verleend uit deze functie, onder gelijktijdige benoeming tot hoofd agent-titulair. Vlissingen. Rookkaart gestolen. Een werkman was zoo onvoorzichtig geweest om zijn rookkaart te laten zitten in het jasje dat hij in een kleedlokaal opgehangen had. Een misdadig heerschap heeft hiervan geprofiteerd en het kostbare bezit van zijn collega gestolen. Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzen. Crisisambtenaren hadden vernomen, dat de werkman A. H. alhier uien verkocht buiten de veiling om. Zij gingen een3 poolshoogte nemen en troffen bij H. in een schuurtje 500 kg uien aan. Daar H. geen teeltvergunning bezit, werden de uien in beslag genomen en procesverbaal volgde, doch de amb tenaren gingen eens verder speuren en troffen in een hok nog drie varkens aan van resp.. 50, 70 en 100 kg. welke even eens in beslag genomen werden. Schouwen-Duiveland. Bruinisse. Donderdag en Vrijdag a.s. zal hier een tentoonstelling worden ge houden van groenten, bloemen en fruit. Ze zal door den burgemeester worden geopend. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de vereeniging van oud-leer- lingen van den tuinbouwcursus Ooster- land. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Aan de door het bestuur van de voetbal- en korfbalvereeniging geor ganiseerde veldloop over een afstand van ongeveer 2500 m. werd door 13 deelne mers ingeschreven. Aan den start na men 11 personen deel. De le prijs werd gewonnen door Nan Duiker in 7 min. 41 sec.; 2e M. v. Kluinen, Kruiningen, 3e J. Duynhouwer, St. Maartensdijk, 4e P. v. d. Eyk, Oud-Vossemeer, terwijl als 5e binnen kwam Gesquère, 6e P. Hage, 7e P. Lindhout, 8e A. A. Hage, 9e J. J. Hage, allen van St'. Maartensdijk, 10e N. v. Dijke, Kruiningen, en lie W. de Jong te Tholen. Als juryleden fungeerden de heer C. Bijl voor Olympia, W. de Kok en E. v. d. Velde. De voetbalwedstrijd die hierop volgde tusschen Thoolsche Boys en een elftal van oudspelers, werd gewonnen mét 2 —1 door Tholen. Rust 11. De strijd teger» den clandestienen handel en prijsopdrijving. De groenten- en fruitveiling Zwijn- mag Jelle wel eens korf aangebonden zijn. Jelle verschiet heel even zijn oogen, maar verdwijnt dan weldra met Piet naar het land. De meisjes verzorgen verder den afwasch. Bertus is met moe der alleen. Met opzet is hij blijven treu zelen. „Wat had je, Bertus?" Moeder be gint maar. Het komt er toch van. De jongen heeft iets op het hart. Hij komt onmiddellijk los. Meester heeft met hem gepraat. Maar hij wil geen onderwijzer worden. „Dat kan ook niet, Bertus. Vader en moeder kunnen het riet betalen. Dat heb ben we mijnheer Meier al gezegd. Maar wat dan, jongen?" „Van sehpol, mpeder". „Ja, natuurlijk", glimlacht moeder. „Vanzelf. Maar je zoudt liefst niet bij den hoer willen. Wat moet je dan? Je kunt toch zeker niet gaan luieren?" „Dat ben ik niet van plan", meent Ber tus zelfbewust. „Ik ben van plan, hard te gaan werken. En dat kan, moeder. Ik kan bij Lemaire komen. Drie gulden in de week, om te beginnen". „Heb je daarover met Lemaire ge praat?" Het is een vrij overbodige vraag, vindt Bertus. Anders zou hij het toch nief^ kun nen zeggen? Moeder vindt het eigenlijk ook, maar ^ja loededesling verrast haar: drecht en omstreken heeft in den loop van het vorige jaar tot tweemaal toe getracht de van overheidswege voorge schreven maximum veilingprijzen te ont duiken. Zij beriep zich hierbij op de eigendunkelijke interpretaties van cir culaires der groenten- en fruitcentrale. Het merkwaardige hierbij was wel, dat de conclusies, welke uit de circulaires werden getrokken, altijd in het voor deel van de bij de veiling aangesloten tuinders waren. Bij den aanvoer van spinazie ging het veilingbestuur ervan uit, dat de officieele prijzen bedoeld wa ren voor glasspinazie. De spinazie van den kouden grond zou dus „vrij" zijn en hoogere prijzen mogen opbrengen. Bij de aardbeien paste het beter dit om te keeren. De glasaardbeien zouden vrij zijn en.dus duurder geveild mogen wor den en slechts voor die van den kouden grond gold de officieele prijs. Er wer den dan ook prijzen varieerend van 52 tot 65 cent gemaakt, terwijl aan den groothandel ten hoogste 50 cent per kg. mocht worden berekend. Het onderscheid van „glas" en „kou den grond" kennen de voorschriften ech ter in het geheel niet, zoodat hier van een opzettelijke ontduiking gesproken kan worden. Bij de behandeling van deze zaak in hooger beroep werd evenwel opgemerkt, dat juist van een veilingvereeniging ver wacht mag worden, dat zij de voor schriften op behoorlijke wijze nakomt en niet tracht zich eraan te onttrekken. De Zwijndrechtsche veiling is dan ook tot een boete van f 10.000 veroordeeld. Felle jacht part ij op een oplichter. De Amster- damsche politie kwam Vrijdag avond op het spoor van een oplichter, naar wien reeds dagen lang ijverig werd gezocht. Het was de man, die partijen sigaretten te koop aanbood en dan met het geld, dat vooruit moest worden be taald, in een café verdween om de par tij in ontvangst te nemen, maar dan door een anderen uitgang verdween en den sigarettenliefhebber het wachten liet. Op deze manier wist de man hon derden guldens in handen te krijgen. Er is Vrijdagavond een ware jacht ontstaan om dezen oplichter te pakken te krijgen. De politie*" trof den man aan in een huis in Amsterdam en vroeg naar f VERZEKERING MAATSCHAPPU1 GEVESTIGD TE 'S-GRAVENHAGE BESTUUR; l.C. F. E. VAN HELDEN TUCKER, A. A. B. B0CKER, KR. J. 1. M0NT1 JIJ, N. J. i GROSSEN. F. E. EVERS. Tot 4 September 1942 werd in totaal bij onze Maartschappij verzekerd voor als volgt over de Afdeelingen verdeeld Afd. A. Eenvoudige risico's tot 50.000 gldƒ4.720.000.000.— Afd. B. Grootere risico's 1.308.000.000 Afd. C. Persoonlijke Ongevallen 236.000.000.— Afd. D. Gevaarlijke risico's 304.000.000.— Afd. E. Bedrijfsschade en huurderving 204.000.000'. Afd. G. Geldswaarden enz. 16.000.000.— Afd. I. Kleine inboedels tot. 7500 gld112.000.000.— Afd. S. Schepen binnenvaart 100.000.000.- (Afd. I Driemaandelij ksche) Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding. Vraagt inlichtingen bij Uw die kwajongen spreekt nergens over en bedisselt dat zonder zijn vader en moe der „Waarom heb je daarover nooit met ons gepraat, Bertus?" „Dat kon toch niet, moeder? Ik wist het ook niet. Daareven pas". „Wat daareven? Ben je dan uit schodi bij Lemaire geweest? Hoe kom je daar bij Dan wist je toch van iets Nou ja, doet Bertus wat onwillig. Le maire heeft weieens zooiets gezegd, dat hij hem wel wilde hebben in de zaak. En Bertus wil het zoo graag. En nu is hij wezen vragen, hoe het zit, hé? En toen heeft Lemaire gezegd: 'tis in orde, als je van je vader en moeder mag. '„Mag het, moeder?" „Daar kan ik nog niets van zeggen, jongen. Het overvalt me. En we moeten dan toch zeker eerst met vader er over praten? En zit daar nou wat in?" „Een volle knecht bij Lemaire ver dient evenveel of meer dan een landar beider", zegt Bertus met een air, alsof hij volledig op de hoogte is. Moeder ver baast zich voor de zooveelste maal over hem: die jongen kan boven zijn jaren praten. Die denkt door, alleenin het materieele. Piet denkt ook verder dan zijn neus lang is, al lijkt hij stil en bleu, maar die denkt in het geestelijke Piet is een ernstige jongen. een persoonsbewijs, dat de gezochte niet kon toonen. Wél toonde hij zijn vlug heid: ineens was hij de kamer uit, rende de trappen af en de straat op en stoor de zich niet aan sommaties om te blij ven staan. De politie zette den man ach terna, maar dit was zoo weinig naar den zin van het daar wonende publiek, dat het een dreigende houding aannam en de achtervolgende agenten op stee- nen onthaalde, zoodat enkele ambtena ren werden gewond. Het ging nu voor of tegen de vrijheid van den oplichter. De politiemannen, die in burger waren, gaven den strijd niet op en het gelukte hun den achtervolgde in de Tichelstraat te arresteeren. Maar daarmee had men den man nog niet op het politiebureau! Het publiek toonde zich nu eens te meer vijandig en nam de steenen weer ter hand, zoodat er ten slotte schoten moesten worden gelest en een daarvan trof den held van dit publiek in het been. De politiemannen moesten den man binnenbrengen in een winkel en daar kregen zg spoedig assis tentie. Later op den avond, toen in de om geving de rust was teruggekeerd, is de oplichter per ziekenauto uit den winkel naar een der ziekenhuizen vervoerd. Men nam het zekere voor het onzekere en deed de ziekenauto door motorpolitie escorteeren. (Alg. Hbld.) Doodelijke ongeluk ken. De 34-jarige H. B. uit Treebeek is in de staatsmijn Emma te Heerlen bekneld geraakt tusschen een ontspoor de mijnwagen en den zijwand der ga lerij. Hij werd hierdoor zoo ernstig ge wond, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Te Utrecht is de T0-jarige rijwiel- bewaarder Rademaker, toen hij een straat wilde oversteken door een pas- seerende vrachtauto aangereden en vrij wel op slag gedood. Groote buit. Inbrekers zijn door het forceeren van de bui tendeur binnengekomen in een gros- sierderij in sigaren aan de Kei zersgracht te Amsterdam. De die ven, die waarschijnlijk goed op de hoog te zijn geweest van de situatie in het magazijn, hebben daar uit een muurkast een geldkistje met dertig duizend gulden gestolen. Het kistje hebben zijn open gebroken en het geld daaruit gestolen. Voorts stalen de diéven vijf duizend sigaretten, veertien doosjes cigarillos, vier kistjes sigaren, zevenhonderd bon nen van het vorige tabakrantsoen en vijf-en-twintighonderd rantsoenen siga retten, die thans nog geldig zijn. De re cherche stelt een uitgebreid onderzoek in. (Tel.) Jongen grijpt rijwieldief. Dank zij 't moedig optreden van een 16- jarigen jongen is gisteren te Hilversum een rijwieldief gevangen. Een wielrijder had zijn fiets tegen den muur van het postkantoor gezet. Toen hij terugkwam zag hij nog juist, dat een dief met zijn eigendom wegreed. Hij zette hem na en trok door zijn roepen de aandacht van den 16-jarigen Larenaar G. N., die even eens de achtervolging begon. De dief gooide de fiets weg en vluchtte te voet het Noordscheboschje op. 'Doch hier haalde de Larensche jongen hem spoe dig in en greep den veel ouderen man onversaagd beet en hield dezen vast, tot andere burgers naderbij kwamen en er een agent arriveerde, die den dief mee nam. Men bleek met den 27-jarigen be- tonstorter Van W. te doen te hebben. Hij is ingesloten. Twee broertjes zoek. Te 's Gravenhage worden sinds 5 Sep tember twee broertjes vermist, namelijk de 13-jarige H. W. van Boxel en de 10- jarige W. C. van Boxel. Zonsverduistering. Donderdag 10 September zal men bij gunstig weer een gedeeltelijke zonsver duistering kunnen waarnemen. Welis waar zal deze zonsverduistering niet zoo belangrijk zijn als een totale, maar het verschijnsel van een gedeeltelijke eclips is toch altijd wel de moeite waard om bekeken te worden. Immers bij deze ge legenheid zal men de Nieuwe Maan, die anders voor ons onzichtbaar zóu zijn, zich als een silhouet tegen de zonne schijf zien 'afteekenen. Bij een zonsver duistering toch staat de Maan tusschen de Zon en de Aarde en de verduistering is totaal wanneer de zonneschijf geheel wordt bedekt door de maan, partieel echter, wanneer de maanschijf niet mid den over de zonneschijf trekt. We zullen nu naar de beginselen te rug moeten. We zullen ons opnieuw moeten gaan bezinnen. Wat eischt de Heere van ons? Waarvoor moeten we wel, waarvoor behoeven we niet té strij den? Onze eigen overtuiging moet grondslag hebben. Wij hebben be hoefte aan degelijke Schriftbewijzen. Zoo vaak wordt onder ons gezegd, God eischt of de Schrift vraagt van ons, terwijl niemand zeggen kan, waar of hoe God het van ons eischt. Dat kunnen we niet meer hebben. Noodig zal zijn, dat de noodzakelijkheid van tal van dingen aan de Schrift wordt getoetst en uit de Schrift wordt bewezen. De tijden zijn te ernstig om ons met het kleinere, het bijkomstige bezig te houden. We moeten terug en strijden gelijk onze vaderen hebben gekampt in hun moeilijken tijd. Onze ouders hebben gestreden als helden des geloofs. Ons leven is veruit- wendigd, verzakelijkt. Ook de kérk des Heeren is voor ons al te veel een zaak geworden. We moeten meer arbeicjen voor de kerk des Heeren in het geloof, haar zien in het geloof als de kerk van Christus, onze strijd moet een geloofs strijd zijn. We moeten een weltoebereid kerkvolk zijn. Heilig voor den Heere, getrouw tot Zijn dienst. PROF. GROSHEIDE. ONZE TABAKSPOSITIE. De Haagsche redacteur van „De Tijd" meldt het volgende: Bij de uitreiking van de nieuwe tabaks- kaart deden geruchten de ronde, dat de kaart waarschijnlijk niet in haar geheel gehonoreerd zou kunnen worden. Wij hebben ons daaromtrent verstaan met de bevoegde instanties, die de juistheid i van deze geruchten niet konden bevesti gen. Integendeel, wij kregen eerder den indruk, dat het wel degelijk in de be doeling van de overheid ligt de rantsoe nen voor rookwaren, welke thans wor den verstrekt te handhaven, wat ook wel mogelijk lijkt. Aan den anderen kant evenwel staan eenige factoren, die de mogelijkheid ope nen, dat de overheid toch nog te zijner tijd een verandering van rantsoenen moet invoeren. Zoo is er de onzekerheid b.v. omtrent het aantal snoep- en rookers- kaarten dat nu is uitgereikt. Indien er aanzienlijk meer rookerskaarten in ge bruik zouden zijn gekomen, kan dit van invloed zijn op de tabaksdistributie. Daar komt nog bij de onzekerheid om trent den aanvoer. En dan heeft, men nog te maken met het volgende feit: de kwaliteit der sigaren gaat steeds achter uit en dientengevolge nemen de rookers hun toevlucht tot rooktabak, die echter steeds moeilijker verkrijgbaar wordt. Wanneer er geen rooktabak te verkrij gen is gaan velen over tot het rooken van sigaretten. En al te groote vraag naar sigaretten zou straks tot een ver laging van rantsoenen kunnen leiden. Het lijkt wel uitgesloten dat van de tegenwoordige rookerskaart nog een re servebon zal worden aangewezen voor een extra-rantsoen. In dit geval zal het verduisterde ge deelte van de zonneschijf tot ongeveer een derde van de zonsmiddellijn reiken. Dat beteekent, dat slechts een betrek kelijk klein gedeelte van de zonneschijf wordt bedekt en dat men dit nauwelijks aan een geringe verzwakking van het zonlicht zal kunnen zien. Om 17 uur 25 min begint de verduis tering, doordat de maansilhouet de zon neschijf raakt. Langzamerhand zullen wij het verduisterde gedeelte van de zonneschijf grooter zien worden, totdat het om 18.19 uur zijn grootste afmeting bereikt. Daarna neemt het weer geleide lijk af en om 18.48 is de verduistering geëindigd. Een uur later gaat de zon onder. (Vad.) Verdronken. Het 3-jarig kindje van de familie H. uit Breda was door haar 8-jarig zusje meegenomen naar het „Valkenberg" om daar wat te gaan spelen. Het 8-jarig zusje heeft ech ter niet steeds goed op het 3-jarig kind gelet en het kleintje is daardoor nood- lottigerwijs te kort bij het water geko men en verdronken. Zondagmorgen heeft men bij het dreggen in den vijver het kinderlijkje opgehaald. 800 kinderen uit de provincie Noord-Holland zijn uit Amsterdam vertrokken voor een vacantie in Württemberg onder leiding van den Nederlandchen Volkdienst Een overzicht tydena het vertrek van den trein, Polygoon-Noske-Pax Holland ff

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2