0/fi [GRAAG DAGKALENDER gezegd de tijd, niet ge- oen was pake wel ziet ze )ER-OM er, melk ebakkèn t! WOENSDAG 9 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 287 Sparen. Nieuwe Duitsche successen bij Stalingrad - Groote buit bij Noworossisk - Churchill over den militairen toestand Boodschap van Roosevelt. nobegel. 12.00 Al- ers en zijn orkest, zak. ber. 13.00 De „Halfweg", vroo- auserie „Een eeuw tfieuws-, zak.- en e pianovoordracht, veer uit", beelden Nieuwe Europa, no, 19,00 Causerie schen Thailand en ck en Marcel Wit- Nieuwsber. 19.40 ►ver den landbouw, lokt", luisterspel. Radio-Centr., die studio beschikken. 1. (gr.). 20.35 Om- 21.45 B.N.O.: lmonte met orkest van Franz Grothe (gr.). 23.00—24.00 r.). m, 7.157.40 Zie Igijmn. 7.50 Sport- juwreportkge. 8,15 Nieuwsber. 8,40 est, Mozart (gr.), jor de huisvrouw. 10,00 Godsd. uitz. Voor de kleuters. 0 Ensemble V/illy orkest (gr.). 12.30 .-orkest (gr.). 1-2.45 ber. 13.00 „Wat dbouw?" 1315 Holl. Gods'd. uitz. 14.30 n gram. 15.10 Im- entier (gr.). 15.30 1 staatszorg". 15.45 Zang met piano- Arte Kwartet (gr.), zak.- en beursber. 15 Marschen (gr.). 18.40 Spiegel v.- d. ltsch praatje. 19.00 ren (gr.). 19.15 Een ot. Chr. volk. 19.30 ,f 20.15 alleen v. d. en lijnverb. m. d. ichte klanken. 21,45 B.N.O.Politiek ng. 22.2024.00 Zie ide week Mina een UQTEN H., zoekt plaats t. als HUISHOUD- ijk tehuis gaat bo lder letter P, Bur. Goes. EEN DAGDIENST- 1KSTER. Mevrouw itionsweg 8, Goes. (VROUW gevraagd enuren. Apotheek Jroote Markt 10, i, 20 j., G.G., zag 1. als h. i. d. huish. g. Liefst in gezin '.g.g.v. Br. letters Zeeuw" te Goes. SCHAGEN, Lange slburg, vraagt flink E voor dag of dag t zelfstandig kun- itelling een flink, IE gevraagd. Mej. ►rdstraat 25, Mid- EN DAGDIENST- KORSTANJE Goes. i Le Cointre N.V- Joes. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Zonder zelfverheffing mogen wij zeg gen, dat spaarzaamheid^ een echt Neder- landsche deugd is en dat, om dicht by huis te blijven, de Zeeuwen bekend staan als soliede, spaarzame en zuinige men- schen. De Zeeuwsche bevolking stelt in het algemeen gesproken haar eer in een sober en arbeidzaam leven. De deugd der spaarzaamheid valt in alle tijden en onder alle omstandigheden te loven. Daarbij behoeven wij niet alleen aan het sparen van geld te denken. Men kan ook en men moet ook zuinig zijn met goederen en werktuigen. Wat het sparen van geld betreft, daar onder verstaan wij natuurlijk niet het wegstoppen in de oude kous, maar b.v. het brengen van het geld naar 'n spaar bank, zoodat het in het economisch leven zijn nuttige werking kan doen. Over de spaarbanken vertelde onlangs het maandblad P. T. T.-nieuws enkele bijzonderheden. De eerste spaarbanken in ons land dateeren pas uit de 19e eeuw. Het was n.l. in 1817, dat deze instellingen hun intrede deden; èèn werd er toen te Wor- kum en één te Haarlem opgericht. In het jaar 1865 bestonden er reeds 180. Dat waren toen allemaal nog parti culiere spaarbanken, en de meeste gingen uit van de maatschappij tot Nut van het Algemeen, Die banken deden ongetwijfeld goed werk, maar dit parti culier initiatief was toch niet toereiken! om algemeen den zin tot sparen aan te moedigen. In tal van kleinere plaatsen bestond geen gelegenheid om zijn spaarduitjes weg te brengen. Zoo kwam er een streven om den Staat hier in te schakelen: men wilde een Rijkspostspaarbank. Een desbetreffend wetsontwerp werd aangenomen en in 1881 werd de Rijkspostspaarbank geo pend. Dat de Rijkspostspaarbank in een be hoefte voorzag blijkt wel hieruit, dat er aan het einde van het eerste jaar van haar bestaan reeds 22.831 boekjes in om loop waren. In 1939 bedroeg het totaal aantal boekjes 2.393.334 voor een klein land als het onze zeker een respec tabel cijfer. k Wij spreken de hoop uit, dat de deugd der spaarzaamheid ook in dezen tijd niet in discrediet zal geraken. Immers, dit zou .tot schade .van ons volk zijn. langrijk toenemen, daar er van de 400 gewonden verscheiden in levensgevaar verkeeren. Daar de bommen voor den middag grootendeels op woonwijken vie len, is het aantal vrouwen en kinderen, dat er aan ten offer viel, overal bijzon der groot. Naar het persagentschap Afip meldt, zijn geen doelen van militaire be- teekenis. getroffen. Deze aanval heeft te Rouaan en in Normandië een onbeschrij felijke verontwaardiging gewekt. BINNENLAND EXTRA VEE-INLEVERING. Nog zeer onlangs is medegedeeld, dat de secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij op grond van hem verleende buitengewone bevoegdheden, is opgetreden tegen en kele veehouders in de provincies Gel derland, Zeeland, Limburg en Drenthe, daar deze gedurende geruimen tijd melk hadden achtergehouden, hoewel zij vol gens de geldende bepalingen verplicht waren deze melk bij een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf in te leveren. Thans is ook in de provincie Overijs sel een dergelijke maatregel genomen: de secretaris-generaal heeft aan een vee houder in Olst een extra leveringsplicht van vee opgelegd. Deze man zal nu bo ven den normalen aanslag in de ver plichte veelevering vier koeien moeten afstaan. Men kan niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk tegen werken. Nog eens de taptemelk. Aangezien gebleken is, dat ter zake zeer veel misverstand bestaat, wordt er van bevoegde zijde nogmaals de aandacht op gevestigd, dat gedurende het tijdvak van Zondag 6 Sept. tot en met Zaterdag 12 Sept. de bonnen „reserve 149" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, wel ke is uitgereikt aan personen van 21 jaar en ouder, alsmede de bonnen „reserve 2 —49" van de bonkaart, welke is uitge reikt aan personen van 1421 jaar, elk recht geven op het koopen van 1% liter taptemelk of karnemelk of een hoeveel-' beid consumptiemelkproducten, waarin 1% liter tapte- of karnemelk is ver werkt. Bij het koopen van uit taptemelk of karnemelk bereide gortpap zullen in ver band hiermede in den vervolge behalve gortbonnen tevens de noodige bonnen voor taptemelk moeten worden afgege ven. Uit de Staatscourant. Benoemd tot president van de arron- dissements-rechtbank te Haarlem, jhr o^r E. J. Strick van Linschoten, thans vice-president van gemelde .rechtbank; tot vice-president van de arrondisse- fflents-rechtbank te Haarlem, mr S. J. fit, thans rechter in gemelde rechtbank. J. Wiering is met ingang van 6 Sep tember 1942 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Zwaag benoemd. Met ingang van 1 October is aan den landbouwkundige bij den dienst der rijks- jandbouwproefstations, dr J. C. de'Ruy- er de Wildt te Hoorn op zijn verzoek eervol ontslag verleend. DU1TSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: y In de zware gevechten om de land en zeevesting Noworossisk wer den by buitengewoon hooge, bloedigo verliezen van den vijand tot dusver 6758 gevangenen gemaakt. Behalve een groo te- hoeveelheid oorlogsmateriaal werden volgens de op het oogenblik ontvangen berichten 14 tanks, 90 stukken geschut van allerlei soort, een pantsertrein en verscheidene schepen buitgemaakt. In i het gebied van Noworossisk worden nog I geve'chten geleverd met vijandelijke groe- i pen, die verbitterd verzet bieden. Jacht- kruisers bestookten in aanvallen in scheervlucht het colonneverkeer van de bolsjewisten op den kustweg ten Zuid oosten van de stad. Aan de T e r e k werden bij een ver- geefschen tegenaanval van den vijand van 100 bolsjewistische tanks er 65 ver nietigd. Jachtvliegers schoten van aan- vallende vijandelijke vliegtuigformaties 27 vliegtuigen neer. In het vestinggebied van Stalin grad namen Duitsche troepen in weer wil van hardnekkig verzet nieuwe hoog testellingen. Sterke formaties gevechts vliegtuigen en vliegende artillerie steun den de gevechten van het leger. De brug gen over de W o 1 g a ten Zuiden van de stad werden overdag en 's nachts ge bombardeerd. In den centralen sector van het Oostelijke front vonden er slechts plaatselyke gevechten plaats. Aan het omsingelingsfront van Le ningrad werden verscheidene vijan- delijke aanvallen, deels in een tegenaan val, met steun van de luchtmacht afge slagen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 6 en 7 September in luchtgevechten waaraan ook Italiaansche, Kroatische en Hongaarsche jagers deelgenomen heb ben, 125 en door de luchtdoelartilleris 40 vliegtuigen. Drie andere toestellen werden op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. In N. - Afrika plaatsten Duitsche ge vechtsvliegtuigen voltreffers op concen traties van vijandelijke tanks en auto's, alsmede op vliegtuigen ten Zuiden van A lexaadriëenin het gebied van Suez. Bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen en bij enkele storingsaan- vallen op West-Duitschland werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht in den afgeloo- pen nacht voor den oorlog belangrijke installaties inOost-Engeland met bommen van zwaar kaliber. Italiaanse!) weermachtsbericht. Levendige bedrijvigheid van patrouil les en artillerie in den Zuidelijken sector van het Egyptische front. Onze jagers, die boven de vooruitgeschoven stellingen patrouilleerden, vingen een afdeeling vij andelijke bommenwerpers op en jagers hebben vier vijandelijke toestellen neer geschoten, een vijfde werd boven het cen trale bekken der Middellandsche Zee ver nietigd. In de Zwarte Zee heeft een onzer mo- tortorpedobooten op 6 September bij het aanbreken van den dag in de nabijheid van Noworossisk een Sovjet-stoomschip getorpedeerd en tot zinken gebracht. j HET BOMBARDEMENT OP ROUAAN. (D. N. B.). Betreffende het bombarde ment op Rouaan melden de Parijsche j bladen, dat tot dusver 140 gedoode bur gers geteld zijn. Niet alleen werden tal rijke woonhuizen verwoest, doch ook de scholen, pensionaten en kloosters wer den getroffen. In het voornaamste zie kenhuis werden 50 patiënten gedood. Het aantal dooden zal ongetwijfeld nog be- CHURCHILL OVER DEN MILITAIREN TOESTAND. (D. N. B.). Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft Churchill in het La gerhuis zijn aangekondigde verklaringen over den militairen toestand afgelegd. Churchill begon met toe te geven, dat de scheepsverliezen der geallieerden „nog zeer ernstig" zijn. Voor den tijd van Juli tot begin September meent Churchill, vergeleken met de voorafgaande maan den, bepaalde verbeteringen te kunnen constateeren. Churchill meende, dat er geen reden bestaat om te veronderstellen, dat men niet over de middelen beschikt om een overwinning te behalen, voorop gezet, dat Groot Brittannië en de Vereen, staten hun uiterste krachten inspannen. Met betrekking tot zijn bezoeken aan het Midden-Oosten en de Sovjet-Unio verklaarde Churchill, dat de daarbij be haalde resultaten thans nog geheim zijn, doch later eenige moeite en kosten wel zouden rechtvaardigen. Voordat ik En geland verliet, zoo vervolgde de Engel sche premier, was de positie van het le ger in de woestyn en van de 'troepen in Egypte niet geheel bevredigend. Het was hem duidelijk geweest, dat er drastische veranderingen in het hoofdkwartier noo- dig waren. Auchinleck heeft zelf ver zocht hem met verlof te zenden, doch hij zal later zijn diensten weer beschik baar stellen. Churchill heeft ook gesproken over de invasiepoging bij Dieppe. Hij bestem pelde deze als een harde en woedende botsing en gaf als zijn meening te kennen dat dergelijke botsingen in het verloop van dezen oorlog waarschijnlijk steeds talrijker zullen worden. Toen er later een vraag gesteld werd over hetzelfde onder werp, weigerde Churchill gegevens over de Engelsche. verliezen bij Dieppe te ver strekken. In zijn rede maakte Churchill voorts nog bekend, dat de Engelsche regeering aan de regeering van Australië den Brit- schen kruiser „Shrugshire" als vervan ging voor den verloren geganen kruiser „Canberra" heeft aangeboden. Austra lië heeft het aanbod aangenomen. In te genstelling met de Amerikaansche pu blicaties beweerde Churchill, dat de pro ductie van nieuwe koopvaarders in de Ver. Staten het aantal der getorpedeer de vaartuigen overtreft. ROOSEVELT OVER DE OORLOGSPROBLEMEN (A. N. P.). Naar United Press uit Washington meldt, heeft Roosevelt een boodschap tot het congres gericht, waar in hij voor den lsten October het tot standkomen van wettelijke maatregelen verlangt, die hem machtigen de kosten van levensonderhoud en de prijzen van alle landbouwproducten te stabiliseeren. Hij zegt in deze boodschap, dat, indien het Congres niet aldus handelt, hij de verantwoordelijkheid op zich zal nemen en zelf handelen. Roosevelt zal dan de noodige maatregelen nemen om een on heil af te wenden, dat de Ver. Staten zou verhinderen den oorlog te winnen. De oorlogsinspanning mag niet langer door een dreigenden „economischen chao3" in gevaar worden gebracht. In een praatje bij het haardvuur heeft Roosevelt Maandagavond, naar de Brit sche berichtendienst meldt, gezegd, da"t de oorlog den Ver. Staten in 1943 bijna 100 milliard dollar zal kosten. - llpSpÉél 1 WÊSÊÊË^ Noworosisk gevallen Een kijkje in de haven van Noworossisk, de belangrijke land- en zeevesting aan de Noord-Oostkust van de Zwarte Zee, welke door de verbonden Duitsch-Roemeensclie troepen- is ingenomen. Transatlantic-Recla-Pax Holland m Na gewezen te hebben op de nederla gen, welke de bolsjewisten lijden, ver klaarde Roosevelt: „In de Middelland sche Zee en in het Midden Oosten z\jn wij ons van het gevaar bewust, w(j zijn echter hoopvol wat betreft den afloop. Ons doel op het Europeesche operatie gebied is het offensief tegen Duitsch- land". Roosevelt gaf voorts zijn luisteraars de verzekering,dat zoowel in de Ver. Sta ten als ook in Groot-Brittannië de voor bereiding hiervoor werden getroffen. De macht van Duitschland moet op de slag velden in Europa gebroken worden. Het Amerikaansche volk kan er van over tuigd zijn, dat geen van de „vier groote oorlogstooneelen veronachtzaamd wordt. „Zekere* belangrijke militaire beslui ten" zijn genomen, welke betrekking op het begin van het offensief hebben. Verder zeide hij, dat een onmiddellijke actie noodzakelijk was om „een ernstige binnenlandsche economische crisis" te voorkomen. „Wanneer ik nog twee, drie, vier of zes maanden zou wachten", zoo verklaarde hij, „zou het reeds te laat zijn". Gemeld wordt, dat het Congres per 14 Sept. is bijeengeroepen. De aangekon digde maatregelen van Roosevelt zullen 1 Oct. van kracht worden. Een economischen dictator? (ANP.) Uit Washington wordt vol gens een „United Press"-bericht ge meld, dat Roosevelt waarschijnlijk een economischen dictator zal benoemen voor de geheele Vereenigde Staten. Volgens mededeeling van een tijdschrift zou Roo sevelt hiervoor den gouverneur van den Staat New York, Lehmann, of het lid van het Opperste Gerechtshof, William F. Douglas, benoemen. Voorts zou een adviescommissie worden benoemd, die den dictator ter zijde zou moeten staan. Volgens de berichten zal de benoe ming van zulk een economischen dicta tor evenwel krachtige protesten uitlok ken, vooral van de zijde van de vakgroe pen, die hierin een beperking van haar vrijheid verwachten. Ook Amerikanen te Gibraltar. Volgens een bericht in de Italiaan sche pers over het leven te Tanger valt in de eerste plaats op, dat Gibraltar her metisch is afgesloten. Te Gibraltar heerscht groote activi teit; niet alleen ziet men in de omgeving der vesting vliegtuigen, bewakingsvaar tuigen en torpedobooten opereeren, er er wordt dag in dag uit door strijd krachten ter zee en in de lücht ge oefend. Het garnizoen te Gibraltar bestaat uit Engelschen, Noord-Amerikanen, Cana- deezen, Polen en verder uit gekleurde troepen van alle rassen. Te Tanger zelf valt het op, dat het aantal Amerikanen steeds toeneemt. Japan paraat voor een lan gen oorlog. In dé „Hotsji Sjimboen" publiceert de perschef van het Japansche leger, kolo nel Jahagi, een artikel, waarin hij zegt: „Daar de vyandelyke landen een langdu- rigen oorlog schijnen te bepleiten, be hoort het Japansche volk Tojo dankbaar te zijn, omdat hij met beslistheid heeft verklaard, dat Japan zoo noodig een hon derdjarigen oorlog zal voeren. De Amerikaansche regeering schijnt van plan te zijn, pas over een paar jaar, wanneer haar geheele bewapeningspro gramma voltooid is, een algemeen tegen offensief te ondernemen. Op het oogen blik schijnt zij zich tevreden te stellen met het verkrijgen van steunpunten voor een dergelijk groot offensief. Onder deze omstandigheden behoort Japan niet alleen tegenmaatregelen voor te bereiden, maar den vijand voor te zijn. zonder op hem te wachten. De oorlog kan nog vele jaren duren, maar de eco nomische positie van Japan is onaan tastbaar." Geallieerde troepen op Nieuw- Guinea teruggeworpen. (D.N.B.) Het communiqué uit het hoofdkwartier van Mac Arthur beves tigt volgens den omroep te Canberra, dat de geallieerde strijdkrachten op Nieuw-Guinea zijn teruggeworpen door de Japansche troepen, die bij Kokoda zijn opgedrongen tot de vcorste verdedi gingslinie. Voorts meldt het legerbericht van Mac Arthur, dat 26 zware Japansche bommenwerpers een aanval op Port Mo resby hebben gedaan. In tegenstelling tot de laatste overwinningsberichten van het Zuid-Oosten van Nieuw-Guinea wordt nog medegedeeld, dat Japansche vloot- strijdkrachten Zondag en Maandagnacht geallieerde stellingen in de Milnebaai hebben beschoten. Radio-New-York meldt, dat de Japan ners in opmarsch zijn naar Port Moresby. R. H. B. S. te Zierikzee. Aan de R.H.B.S. te Zierikzee zijn benoeAd tot leeraar in vasten diénst M. van den Akker, thans tijdelijk, en weder om tijdelijk tot leerares mevr. A. M. Baas-Kloet. WOENSDAG 9 SEPT. 1942. De Heere is groot en zeer te prijzen, en Z\|ne grootheid is ondoorgrondelijk. Ps. 145:3. Zon op onder 7.03 20.11 10 Sept.Nieuwe maan. 17 Sept.: le kwartier. Maan op onder 5.29 19.46 DE ZWARTE HANDEL. Vorige week is door enkele heeren van den dienst der prysbeheersching in een persconferentie te Den Haag weer eens met nadruk gewaarschuwd tegen den zwarten handel. Onlangs hébben wij daaraan, naar aanleiding- van een on derhoud met ambtenaren van dezen dienst te Middelburg, reeds enkele arti kelen gewijd. Het blijft echter noodig, daaraan aandacht te schenken, omdat de berichten, die bijna dagelijks in de bladen te lezen zijn, bewijzen het u.„ euvel nog geregeld voorkomt. Het wezen van den zwarten handel ia het opkoopen van voorraden levensmid delen of andere artikelen, meestal tegen ■hooge prijzen, om, ze dan voor grof geul daar te verkoopen, waar men met ox. geld behoeft te zien. De betrokken diensten doen hun best, de aanwezige voorraden levensmiddelen zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen, onder rijk en arm, maar de zwarte han del brengt ze bij hen die het betalen kunnen en liet men hem den vrijen teu gel, dan zou er voor de minder bedeelden al bitter weinig overblijven, terwyl dan de zwarte handelaren zich in het. bezit van een dikke portefeuille zouden ver heugen. Wederom is aangekondigd, dat de oor log tegen den zwarten handel, den vy- and van een rechtvaardige distributie, met groote kracht zal worden gevoerd. Het aantal opsporingsambtenaren wordt zelfs belangrijk uitgebreid. Op die wijze wil men dit kwaad, dat zich als een olie- vlekverspreidt, tegengaan en een alge- heele sociale ontwrichting voorkomen. Zooals wij reeds ebrder opmerkten, is het niet de bedoeling van den dienst der prijsbeheersching het aantal processen- verbaal op te jagen. Dit zou wellicht nog niet zoo moeilyk zijn. Het hoofddoel is en blyft een recht vaardige distributie der levensmiddelen tegen billyke prijzen. Het zou een ramp zyn, indien dit niet bereikt kon worden. Immers, dan zouden groote volksbelan gen ernstig worden geschaad. We ston den dan voor een economische ineen storting met al de ruïneuze gevolgen daarvan. Deze strijd kan echter niet alleen wor den gevoerd door een kleine groep amb tenaren. Bij hun werk hebben zy en daarop is nogmaals gewezen de me dewerking en de hulp van het publiek noodig, dat op discretie kan rekenen. Engelsche vliegtuigen! bovert Nederland. Maandag heeft de Brit overdag ge tracht boven Nederlandsch gebied te vliegen. Ten gevolge van den luchtafweer slaagde hij er niet in zijn bommen te richten. Onder de burgerbevolking vie len 14 doo den. Acht ^personen werden er zwaar en enkelen licht gewond. Voorts werd eenige materieele schade aange richt. XA. N. P.). Binnenkort rundvet op bon 48. Op de bonnen „48" van de boterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Vrijdag 25 September tot en met Dinsdag 6 Oc tober 1942, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrek ken. Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht te gen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 9 tot en met Zaterdag 12 Sep tember. Zij, die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 48 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd,, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan met ingang van 25 Sep-, tember. De gemeentelijke vestigings- verordeningert. De secretaris-generaal van het dépar tement van binnenlandsche zaken heeft de aandacht van de Commissarissen der provincies gevestigd op de gemeentelijke vestigingsverordeningen, zulks in ver band met het door genoemden secreta ris-generaal in Juli 1942 vestgestelde vestigingsbesluit. Ingevolge dit besluit verliezen bedoel de plaatselyke verordeningen, welke het V.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1