I TFaberij de Jonge f 1.300.000.000.- AFDEELING B Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. FEUILLETON. UIT DE PROVINCIE OORLOGSSCHADE 0 SchatMtkeering binnen twee maanden na afloop van elk halfjaar. Hei nieuwe verzekeringshalfjaar is 1 Sept. j.l. begonnen. ASSURANTIE-BEZORGER GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN VOOR DEN ZONDAG king tot de uitreikLjg vtui de z-.g. „Stad" en „Land"-':o.ar'.m bekend, daf met in- gar.j, ver ^ater# r -5 Se t, rs. hut on- .lerscl. 'sse" ^enr de kaart en zal gslie.- te.: i- .'.sc. van aardappe len, b o t e en "Xt 1 k. Dit brengt dus mede, dat de me ingang an genoemden detum V'. - het konen van aardappelen boter en i. elk e Idig te verk'aren bonnen der „lagid"-kaarten niet voor het koopen van die artikelen gebruikt kunnen wor den in z.g. stadsgebied. Omgekeerd mo gen echter de bonhen der „stad"kaarten wèl gebruikt worden in plattelandsge bied, d. i. dus gebied waarin „land"- kaarten zijn uitgereikt. Voor andere levensmiddelen dan aard appelen, boter en melk geldt het onder scheid tusschen „stad"- en „land"-kaar- ten niet. De bovenomschreven regeling brengt uit den aard der zaak mede, dat de dis tributiediensten, welke onder het „stam gebied vallen, bij het verstrekken van toewijzingen voor aardappelen, boter en melk. behoudens de hieronder te ver melden uitzondering, geen „land"-bon- nen van den betrokken detaillisten in ontvangst zullen nemen. Wie van „land"-gebied naar „stad"- gebied verhuist, kan zijn bonnen voor aardappelen, boter jen melk op vertoon van het gewijzigde persoonsbewijs bij den plaatselijken distributiedienst van zijn nieuwe woonplaats ruilen voor rantsoenbonnen, welke zoowel in „stad"- gebied als in „-and"-gebied geldig zijn. Personen, die in verband met oorlogs omstandigheden worden geëvacueerd van „land"-gebied naar „stad"-gebied kunnen hun „iand"-bonnen ruilen voor „stad"-bonnen op vertoon van een des betreffende verklaring van den distri butiedienst van de plaats waaruit zij af komstig zijn. Schippers en woonwagenbewoners, die „land"-kaarten hebben ontvangen, kunnen de bonnen voor aardappelen, boter en melk bij een tot het „stadsge bied behoorenden distributiedienst ruilen voor rantsoenbonnen. Marechaussees kunnen bij detacheering in „stad"-gebied op vertoon van een desbetrefffende ver klaring van hun commandant hun bon nen voor aardappelen, boter en melk rui len bij den distributiedienst van de ge meente, waar zij gedetacheerd zijn. Voor het geval bewoners van „land"- gebied tijdelijk in „stad"-gebied verblij ven, worden zij zoo noodig in de gele genheid gesteld een of meer „land"-bon- nen voor aardappelen, boter en melk bij den plaatselijken distributiedienst van hun tijdelijke verblijfplaats te ruilen «voor rantsoenbonnen. Met nadruk wordt er dé aandacht op gevestigd, dat de distributiediensten slechts op verzoeken tot het ruilen van „land"-bonnen voor rantsoenbonnen kunnen ingaan, indien daarbij de distri- bütiestamkaarten van de betrokken per sonen worden overgelegd. Het „stad"-gebied omvat o.a. de ge meenten welke behooren tot de navol gende distributiekringen: Goes, Middel burg, Vlissdngen. Zooals uit het bovenstaande is af te Nakorten tijd ge heel verdwenen. De Heer J. R. te R, schrijft, dd. 4-10-'40i „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjej. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaal- tjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam leiden, behoeft de nieuwe regeling voor het publiek geen bijzondere bezwaren op I te leveren. De ©enigen, die er rekening mee dienen te houden, zijn feitelijk de houders van „land"-kaarten, die in een ..stadsgebied" boter, melk of aardappelen wenschen te koopen. Iemand van 'het platteland, die gere geld voor zaken op reis gaat, kan zich voor boter naar gewoonte van de noodige wisselbcnnen voorzien. Hij zal er alleen aan moeten denken, dat hij zijn gewonen boterbon thans moet inruilen in een „landgebied" of op het distributiekan toor in zijn woonplaats. Aardappelbon- nen zijn in eei? hotel of restaurant niet noodig en voor koffie of thee worden I daar ook geen melkbonnen vereischt. Houders van „land„-kaarten, die in de j stad gaan logeeren, zullen meestal wel een kluitje boter meenemen in plaats van een boterbon. Willen zij wat langer bleven, dan kunnen zij naar het distri butiekantoor in de stad gaan, om,daar htm bonnen voor aardappelen, boter en melk of taptemelk te ruilen voor rant soenbonnen. Zij moeten er vooral om denken, hun stamkaart mee te brengen. Juwelier Horloge r LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES - GOUD- EN ZILVERSMEDEN SINDS 1834 WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 6 Sept. 1942. 's Morgens tot 6.58 u. 's Avonds van 20.18 u. Maandag 7 Sept. 1942. 's Morgens tot 7. u. 's Avonds van 20.15 u. 5); INKEER.' Door H. Kingmans. Mijnheer Meier voelt zich den grond ontzinken. Hij poogt nog iets in het mid den te brengen, maar voelt dat als on begonnen werk. Mogelijk, dat hij de ouders nog tot andere meening brengen kan, hoewel Jelle Laanveld met zeker heid spreekt en bekend staat, als te we ten, wat hij wil, maar als de jongen zelf niets voelt voor verder leeren, ja, dan kan hij, mynheer Meier, zijn matten wel oprollen. Hij heeft het goed bedoeld, dat wordt ook wel gewaardeerd, daar niet van, maar hij heeft gefaald. Toch neemt hij zich voor, eens ernstig met Bertus te praten, al gelooft hij onvoor waardelijk wat diens vader en moeder opmerken. Hij wil opstaan, om te ver trekken, zichtbaar teleurgesteld. „We vinden het bestig, dat meester is geweest", zegt Jelle. „Het is heel goed. U kijkt niet naar stand en zoo. Een arbei- Uoisjong is bij u ook goed, als die pien ter is. Maar, meester, we kunnen het niet betalen. Het zet ons vier jaar te zwaar op lasten. Onze andere kinderen, hé? En dan nog, Bertusdie wil dat zelf niet. Wat het worden moet met hem, ik weet het nog niet." Ned. Arbeidsfront. Het Prov. bureau Zeeland van het Ned. Arbeidsfront meldt ons: In de afgeloopen week hebben in de volgende bedrijven vanwege het Ned. Ar beidsfront bedrijfsvergaderingen plaats gehad: Flandria, Sluis; Du Fossé, Sluis; van Meiie Confectionery works, Breskens; Spiegelglasfahriek, Phosphaatfabriek, coöperatieve Suikerfabriek alle te Sas van Gent; Textielfabriek Sehockaert, Terneuzen; Chemin de Fer, Terneuzen; Textielfabriek Beheagel-Denijs, Textiel fabriek, Emile Lockefeer, Bonneterie Hollandia alle te Hulst; Wasscherij Zee land te Middelburg; Glas- en Verffa- briek Gebrs. Wattez te Goes. Tevens vond ook een bedrijfsvergade ring plaats voor het Secretarie- en Dis- tributiepersoneel te Middelburg, terwijl voor andere deelen van dit personeel in een der volgende weken bijeenkomsten plaats vinden. Op deze bedrijfsvergaderingen werd door een vertegenwoordiger .van het N.A.F. het doel en streven van het N.A.F. uiteen gezet en werd getracht de menschen te overtuigen van den socialen en nuttigen arbeid van het N.A.F. Middelburg. Donderdag hield de Landstand de aangekondigde tentoonstelling op den Dam bij de Beurs. Zij bestaat uit een aantal losse wanden, waaraan foto's en overzichtsteekeningen zijn bevestigd. Foto's en teekeningen hebben betrekking op het landbouwbedrijf en df organisa tie van den Landstand. Belangstellenden konden ter plaatse allerlei inlichtingen verkrijgen. De politie hfeeft tegen een meisje, werkzaam in de wasscherij, proces-ver baal opgemaakt wegens verduistering. Bij een huiszoeking in haar woning wer den verscheiden lijfgoederen en linnen goed in beslag genoipen. „Bertus geeft ons zorg, meester", merkt moeder op. Mijnheer Meier blijft nog zitten: deze menschen meenen het best. Hij mag dan denken, dat zij kortzichtig zijn, het blijkt toch, dat zy dóórdenken. „In welk opzicht, vrouw Laanveld?" „Hij is anders dan onze kinderen. Wat zal ik zeggen? Wat onverschillig, ook wat den godsdienst betreft Meester heeft dat nooit aan hem kun nen bemerken. Ze moeten niet vergeten, hij is nog maar een jongen. Alle kinde ren zijn niet gelijk. Je hebt er, die op zestien-, zeventienjarigen, soms nog ouderen leeftijd aan het twijfelen slaan Anderen zijn, als ze nog zeer jeugdig zijn, onverschillig en dan blijkt toch, dat ze later God van harte vreezen en Zijn dienst niet onwelgevallig zijn. Je kunt er zoo weinig van zeggen. Zij hebben en dat doen ze natuurlijk, hij weet er alles van hun taak en plicht nauw gezet te vervullen en zij moeten het dan verder aan God overlaten. Meer kan hij ook al niet zeggen. Ze begrijpen dat. Maar ze denken met een: meester kent Bertus toch niet, zoo als wij hem kennen. Op school doet hij zich misschien ietwat anders voor. Ber tus is een buitenbeener in hun gezin, een wonderlijke snaak ook. Snugger ge noeg! Praten kan hij ook, dat is vast. Maar iets onverschilligs heeft hij over zich. Ze zien in hem een smartekind in Tegen den meubelhandelaar L. G. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het prysvormingsbe- sluit. Hij had een ameublement ter waar de van f450 voor f700 verkocht. Goes. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen J. C. L. wegens het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs. Verder werd tegen P. J. R. procesverbaal opgemaakt omdat hij zijn woning niet voldoende had verduisterd. Men is meer malen gewaarschuwd, dat streng op het naleven der verduisteringsvoorschrfften zal worden gelet. Dit doet de politie dan ook. Men lette dim goed op, het is in uw eigen belang. Zuid-Beveland. Kloet inga. Korfbal. Gister avond speelde alhier Tjoba H van 's Heer Hendrikskinderen 'n vriendschappelijken wedstrijd tegen een combinatie van Uni- tas. Voor de rust doelpuntte Unitas twee maal terwijl in de tweede helft Tjoba een tegenpunt wist te maken. Eindstand 21 voor Unitas. WemeldingC. Zooals in het nr. van heden wordt medegedeeld, zal morgen in de Ned. Herv. kerk niet voorgaan ds de Bruyn, maar de heer Hoogerheide. Walcheren. Souburg, Om de kerktoren is thans een stelling aangebracht, teneinde nood zakelijke reparaties te verrichten aan leien en zinkwerk. Men heeft de klok tijdelijk stilgezet, hetgeen wel eenig on gemak oplevert. Zeeuwsch-Vlaanderen. Biervliet, Woensdagmiddag zijn twee trams op elkaar gebotst. Mej. E. de K. liep hierbij eenige verwondingen op, zoodat zij zich onder doktersbehandeling moeqt stellen, Schouwen-Duiveland. Burgh. Voor de met 15 Sept. a.s. vac- ceerende betrekking van waterbouw kundig ambtenaar van de Calamiteuse polder Burgh en Westland hebben zich 22 sollicitanten aangemeld, waaruit de volgende voordracht is opgemaakt: 1. L. A. Verdoorn te Zierikzee; 2. L. Padmos te Groningen; 3. J. C. C. Smallegange te Nieuwerkerk. (Z. Nsb.) rVERZEKERING MAATSCHAPPIJ™ GEVESTIGD TE 'S-GRAVENHAGE BESTUUR: L. C. F. E. VAN HELDEN TUCKER, A. A. B. BÏÏCKER, MR. i. J. M0NTIJN, N. i. J. GR0BBEN, F. E. EVERS. Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Afdee- ling A geaccepteerd kunnen,worden, zooajs fabrieken, groote gebouwen, goederen in publieke opslagplaat sen, kassen, warenhuizen, enz. Tot nu toe werd In deze Afdeeling verzekerd voor: (Eén milliard drie honderd millioen) Vraagt inlichtingen bij Uw de toekomst, hoeveel zij ook van hem houden. Want Bertus kan aanhankelijk doen. Zij praten nog wat, maar dan vertrekt mijnheer Meier toch, zich voornemend, morgen Bertus eens onder handen te ne men. Even heeft hij er nog aan gedacht, te vragen, of de jongen nu komen mocht, maar dat denkbeeld heeft hij van zich afgezet, 'tls misschien toch beter, hem alleen te hebben. Moeder loopt naar den zolder. Op een afgeschoten deel daarvan slapen de bei de meisjes, die al naar bed zijn-gegaan. Ook Herman, de jongste jongen, is bo ven, maar die heeft niet op moeder kunnen wachtèn. Hij slaapt reeds vast. Albert en Piet bevinden zich nog ach ter het huis. Maar voor hen wordt het ook tijd. Piet moet 's morgens vroeg pre sent zijn. „Die smeert 'em", zegt Bertus, als hjj mijnheer Meier ziet wegfietsen. „Wat zal die gehad hebben „Moet je aan vader en moeder vra gen", meent Piet nuchterweg. Maar vader laat niets los. Hij merkt alleen op, dat het bedtijd is en dat hij morgen of zoo welëens met Bertus pra ten zal. Die mag gerust weten, wat meester is wezen doen. Dat moet hij zelfs weten. „Ik wil toch niet doorleeren", zegt Bertus opnieuw. „Ik wil van school af." (Wordt vervolgd.) De strijd tegen den clandestienen handel. De bewoners van de Kampstraat en omgeving te Hilversum werden des nachts opgeschrikt door een aantal re volverschoten. De economische recher che was in samenwerking met ambtena ren van den C.C.C.D. op jacht naar een J frauduleuzen slachter, die echter de vlucht nam by de komst der politie. Tien schoten werden op den vluchteling afge- I vuurd. Hoewel deze waarschijnlijk ver- i wond geraakte, wist hij te ontsnappen. Wegens herhaalde grove verkrijpen tegen de prijsvoorschriften heeft de prijsbeheersching de 20 filialen van een Dordtschen sehoenenhandel voorgoed ge sloten. De in deze zaken in beslag ge- 1 nomen voorraden schoenwerk zijn daar bij verbeurd verklaard. Reeds in April van dit jaar was de firma J. M. Peels te Dordrecht, hande lende onder den naam Hector, wegens prijsopdrijving met een bedrag van on geveer f 100.000 beboet. Dat de firmanten Peels niet veel had den geleerd, bleek evenwel toen de ambtenaren van de prijsbeheersching in Juni in de Utrechtsche filialen van Hector constateerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel ge kochte schoenen, die in den winkel ten hoogste f 6,25 mochten kosten, werden verkocht voor een veel hoogeren prijs. Het feit, dat dezelfde overtreding in alle filialen gelijktijdig werd gepleegd, wees erop, dat de heeren van het hoofdkan toor er meer van wisten. De extra winst hadden zij dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werd het feit, dat dit de tweede prijsovertreding binnen zeer korten tijd was, den vennooten ern stig aangerekend. Ook dat de overtre ding zich heeft voorgedaan bij een fir ma, die volkszaken exploiteert, heeft zwaar gewogen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft nu de in 23 zaken in beslag geno men gelden en goederen verbeurd ver klaard en de groothandel zoowel als de circa 20 winkels te Dordrecht en de rest van het land zijn voorgoed gesloten. Tevens is nog aan de firmanten Peels voor den duur van 2 jaar verboden om werkzaam te zijn in den schoenhandel in den ruimsten zin. Ten slotte werd openbaarmaking van dit vonnis gelast en de betaling van f 10.000 tuchtstraf proceskosten gevorderd. Verdronken. De politie heeft in de Waalhaven te Rotterdam het lijk opgevischt van den 24-jarigen Noor- schen zeeman B. M. H., die in den nacht van Zaterdag op Zondag te water is ge raakt en verdronken. Ernstig ongeluk. Op de Varkensmarkt te 's Gravenhage is een dame, de 49-jarige H. M. R. onder een autobus van de W.S.M. terecht geko men, toen zij zich in den wagen trachtte te wringen. Zij struikelde echter en moest met inwendige kneuzingen en in ernstigen toestand in het ziekenhuis aan het Westeinde worden opgenomen. Rechtbank Middelburg. Rechtbankzitting van Vrijdag 4 Sept. '42 Behandeld zijn de volgende zaken: Geliefd ruilmateriaal. Tijdens afwezigheid in den namiddag van 26 Juni j.l. van den landbouwer De Bree en diens vrouw te Melis- kerke, was een onwelkom bezoek aan diens woning gebracht. Bij hun thuis komst vonden ze de deur ontgrendeld, en al spoedig bemerkten ze, dat uit een in de kamer staand kleerkastje een aantal knotten zwarte sajet en 5 klosjes garen waren verdwenen. Twee personen hadden iemand op het erf gezien, en uit het opgegeven signa lement bleek het een persoon te zijn, die volgens aangever meermalen op de boerderij kwam om te venten. Als ver dachte werd toen aangemerkt de 26- jarige varensgezel I. Pattenier, uit Vlis- singen, thans verblijvende te Kapelle. Huisboeking leverde niets op, maar bij confrontatie herkenden beide perso nen hem als dengene, die dien middag op de boerderij was geweest. Aanvan kelijk hield P. vol absoluut niet te Me- liskerke te zyn geweest, doch na eenigen tyd afzondering gaf hy volledig Bidt, en u zal gegeven worden; zoekt, en gy zult vinden; klopt, en u zal worden opengedaan. Matth. 7: 7. Dit woord heb ik als kind reeds heel mooi gevonden, 'n Kind krygt graag wat, maar durft niet altyd vragen, doch ais het hoort, dat het maar vragen mag, dan gaat het kinderhart open. Maar men laat zich in zijn jeugd wel eens wat te veel door zijn gevoel leiden. Later komt de waarheidsvraag ons ver ontrusten. Zoo komt na de bekoring, die dit woord op ons maakt, de vraag: is het wel waar? Nauwelijks is die vraag gesteld, of we schrikken. Want er wordt gebeden, maar lang niet altijd ontvangen. Er wordt ge zocht, maar vruchteloos en er wordt ge klopt, maar de deur blyft gesloten. Wel licht hebben we ook gebeden, dat ons volk door den nood tot gehoorzaamheid aan Gods Woord mocht worden terugge bracht, maar wat zien we er van? Wat helpt bidden dus? Tweeërlei mogelijkheid is er nu: of dit woord is onwaar, of het ligt aan ons bidden. Maar Jezus kan toch met ons niet spotten? Het ligt dus aan ons! Er wordt veel gebeden. In sleur. Voor den vorm. Zelfzuchtig, 't Lijkt heel vroom dat gebed in nood, dat zoeken, dat klop pen, dat bonzen op de deur, maar het is eigenlijk heidensch bidden. Zy meenen immers door de veelheid van hunne ge beden hun god te kunnen ompraten, te neigen naar hun wil en wensch. En als God zoo behandeld wordt, laat Hij ons maar bidden. Echt bidden deed de Heere Jezus, die wel zijn nood klaagde denken we mag.r aan Gethsemané, maar die Zijn wil toch ondergeschikt maakte aan die Zijns Va ders. Wij moeten eerst gehoorzaam wor den, m.a.w., daar wij met God niet in de rechte verhouding staan moeten wij be ginnen met schuld te belijden en zoo ziende op Christus' offer, mogen wij bid den, zoeken, kloppen en er is nog nie mand geweest, of hij heeft de waarheid van Jezus' woord ervaren! Het rechte bidden kost strijd, zelfver loochening. We moeten tegen onze na tuur in. Hat is een offer van alles wat we zijn en hebben, maar zoódra wij het brengen, krijgen we het geofferde terug. Wellicht net zoo en onze wenschen wor den vervuld; of ten deele, vaak ook an ders, maar er is een antwoord. Al is dat antwoord heel anders dan wij verwach ten of wenschen, we krijgen in nood en I dood kracht en vrede. We krijgen wel licht ook niet dadelijk antwoord, maar dat belooft de Heiland ook niet. Het ant woord komt zeker! Als we gehoorzaam geworden zijn, zullen we door de werking van Gods Geest het antwoord van God leeren kennen en verstaan en we gaan verheugd belijden: hoe heerlijk waar is deze belofte. Wat is deze tekst dan mooi geworden! 's-H. A. C. v. d. W. toe. Hij zou dien middag op zoek zijn geweest naar boter en eieren voor zijn vrouw en /ziek kind. Bij De Bree had hij wel eens eieren gehad, en zoo pro beerde hij het daar weer maar eens. Hij bemerkte, dat er niemand thuis was, doch door het rammelen aan de deur schoof de grendel weg en toen besloot verdachte maar eens binnen te kijken of er wat lag. Hij vond toen de sajet en het garen. Den volgenden dag had hij bij verschillende boeren te Nieuw- land eenige knotten en het garen ge ruild voor boter, meel en koffie. Verdachte verklaarde nadrukkelijk, dat het hem niet om geld te doen was geweest, doch alleen om ruilmateriaal te hebben voor levensmiddelen voor vrouw «en kind. Het vorige jaar is hij wegens diefstal van een rijwiel en gerst veroordeeld. Eisch 3 mnd. gev. straf. De vertiwefntert fiets. De gedetineerde groentenhandelaar J. A. van Houte uit Breskens, 35 jaar oud, is ten laste gelegd, dat hij op 15 April j.l. te Oostburg het rijwiel van D. Risseeuw heeft weggenomen, al thans het heeft gekocht zonder zich behoorlijk van de herkomst te hebben vergewist. Het primair ten laste gelegde, n.l. d8 diefstal, acht de Officier bewezen, on danks de ontkentenis van verdachte. Eisch 8 mnd. gev. straf. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen-SS. De handgrepen, die op de binnen plaats van de kazerne zyn beoefend, worden hier practisch uitgevoerd. De groot ste kalmte is hier eerste vereiachte. SS PK Fritz-Stapf-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2