VRIJDAG 4 SEPT. 1942 56c JAARGANG No. 283 Bolsjewisten bij Stalingrad uit kazemat^tellingen ver dreven - Hoogtestellingen bij Anapa veroverd - Verschil lende luchtaanvallen Japansche aanval op Sowjet-Unie? BINNENLAND - ?lp fe-x? T DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. "44455 Telefoon no. 2438, Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2028 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en •plaatsen waar een' agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) i B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Zuidoosten van Anapa zijn ver scheidene taai verdedigde hoogtestellin gen stormenderhand genomen. Voor Noworossisk zijn een mo torboot en een mijnenveger door bom men tot zinken gebracht. Duitsche tor- pedomotorbooten boorden in de Zwar te Zee, uit een convooi, twee tanksche pen, twee stoomschepen en zes groote lichters, in totaal 15.400 b.r.t., in den grond. Voor Stalingrad wierpen Duit sche en Roemeensche troepen in nauwe samenwerking met de luchtmacht den vijand uit krachtig versterkte kazemat stellingen. Tegenaanvallen werden afge slagen. Voor den oorlog van belang zijn de installaties ip en om Stalingrad "als mede scheepsdöëlen op de Wolga waren het doel var hevige luchtaanvallen. Ten Z.W. van Raloega en ten N.W. van M e d i n werden verscheidene vijan delijke aanvallen afgeslagen. Ook in de streek van R z j e v mislukten door ster ke infanterie- en pantserformaties uit gevoerde -vijandelijke aanvallen. Hierbij werden door formaties van het leger en door het gezamenlijk optreden van ge vechtsvliegtuig- en stukaformaties 109 Sówjetpantserwagens vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer en bij Leningrad stortten herhaal-- de aanvallen van den vijand ineen. Aan het front langs de Noorde lijke IJ s z e e bestookte de luchtmacht Sowjet-batterijstellingen op het Vis- scherseiland, alsmede een vliegtuig-/ steunpunt bij Moermansk. De Sow jet-luchtmacht verloor op 1 en 2 September in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 184 vliegtuigen; op den grond werd nog een vliegtuig vernield. Acht van onze eigen vliegtui gen keerden van vluchten tegen den vijand niet terug. Aan het Egyptische front leven dige verkenningsactiviteit. Het aantal der gisteren vermelde vijandelijke s ver liezen aan vechtwagens is tot 51 geste gen. Duitsche en Italiaansche jachtvlie- gers schoten gisteren 21 Britsche vlieg tuigen neer. Eén Duitsch vliegtuig ging verloren. In den nacht vgn 1 op 2 Sep tember bqmbardeerden Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten N.W. en ten N.O. van Kaïro. Na overdag zonder resultaat op groote hoogte uitgevoerde storingsvluchten bo ven West-Duitschland vielen formaties der Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht de stad Karls ruhe aan. De burgerbevolking leed ver liezen. Vooral in de binnenstad ontstond schade aan gebouwen en andere mate- rieele schade. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden zes der aan vallende bommenwerpers neergehaald. Bij dui kaan vallen plaatsten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren bomtreffers van zwaar kaliber op in dustrie- en verkeersinstallaties van het eiland Wight en de Engelsche Zuidkust. In den nacht van 2 op 3 September werden voor den oorlog van belang zijnde doelen in Midden-En- geland gebombardeerd. Italiaansch weermachïsbericht. Intensieve activiteit van verkennings- afdeelingen aan het geheele Egyptische front. Tijdens de gevechten, vermeld in het weermachtsbericht van gisteren, zijn de verliezen van den vijand gestegen tot 51 tanks en 20 pantserauto's. Forpiaties der luchtmacht yan de As hebben met succes haar aanvallen op vijandelijke concentraties hernieuwd. In felle gevechten werden 21 Britsche vlieg tuigen neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers, drie andere door ba'tterijen luchtdoelartillerie. Vijf onzer toestellen zijn niet van de operaties der beide laatste dagen teruggekeerd. Tijdens de jongste operaties aan het Egyptische front heeft de 91e escadrille van het vierde regiment-jagers zijn 100e vliegtuig neergeschoten. Twintig millioert ton1 in drie jaar' tot zinken gebracht., (D. N. B.). Van militaire zijde ver neemt het D. N. B.: De balans van de door de Duitsche weermacht in de afgeloopen drie oorlogs jaren tot zinken gebrachte Engelsch- Amerikaansehe scheepsruimte sluit met een totaal van 20/294.353 ton. Het aan deel van de Duitsche marine bedraagt ruim 16 millioen ton, waarvan meer dan 12 millioen ton op rekening van de duik- bootvloot komt. Duitsche represaillemaatregel ingetrokken. Het opperbevel- van de weermacht deelt mede, dat naar aanleiding van een door het Britsche ministerie van oorlog verstrekte en door het Reuter agent schap verspreide verklaring zie ons blad van gisteren), het opperbevel van de Duitsche weermacht de op 2 September" 1942 des middags aangekondigde maat regelen tegen de Britsche krijgsgevan genen heeft ingetrokken. Japansche aanval op Sowjet- Unie te wachten? Naar S. P. T. uit Washington meldt, heeft op de zitting van gisteren van den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan de Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, Soeng, verklaard, dat volgens hem een Japansche aanval op de Sowjét- IJnie voor de deur staat. Ongetwijfeld, zeide Soeng, zijn de Japanners hierop reeds geruimen. tijd voorbereid. In zijn welko'mstredë voor de ambte naren van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft minister-pre sident Tojo echter verklaard, dat het aftreden van den minister van Buiten landsche Zaken op geen enkele wijze een verandering zal brengen in de buiten landsche politiek van Japan. Het pellen van garnalen. Sinds korten tijd zijn, met het oog op de hygiënische bereidingswijze van vischconserven, regelen gesteld, die on getwijfeld aan de kwaliteit der produc ten ten goede zullen komen. Zoo is het bereiden en verhandelen van vischworst tusschen 1 Aug. en 1 Oct. 1942 verbo den, voor zoover zij niet op de fabriek reeds is verpakt in azijn of in 'n azijnzuur- oplossing van bepaalde samenstelling. r"" yJtX ,<v Ul/?J u fA'dfc VAN '-V 2.180 AFRIKA jfvi .sar- «GW **5 y-J 1 f£i)S,T <n«r ww k*! am'ieQipotvPMti !»ws< wiAmirXmxxrAe sfrifëïwhm ww «o* Wf Sas-ft ss» f-an V\ V .v-SU/ï. Op die wijze kan bederf zooveel mo gelijk worden voorkomen. Ook het be reiden van garnalenworst en garnalen pasta is sinds 1 Aug. j.l. verboden, ten zij men daartoe een speciale vergunning heeft verkregen. De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft voorts van 1 Aug. 1942 af het fi leeren van visch en het verwerken van visscherijproducten in huisindustrie ver boden. Het pellen van garnalen valt buiten deze regeling. In tegenstelling met het fileeren van visch, dat voor den oorlog vrijwel niet voorkwam is het pellen van garnalen een van ouds bekende huisin dustrie. De warenwet bevat dan ook enkele voorschriften met betrekking tot het toe zicht hierop. Men kan zich afvragen waarom tegen het fileeren van visch in huisindustrie bezwaren bestaan en het pellen van garnalen op den ouden voet voortgang kan blijven vinden. De reden hiervan is, dat garnalen op den avond van denzelfden dag, waarop zij worden aangevoerd, gepeld moeten worden, ten einde bederf te voorkomen. Het is dan ook gebruikelijk, dat alle leden van het gezin, die daartoe in staat zijn, er aan meewerken. Het is daardoor niet moge lijk voor te schrijven, dat het pellen in een fabrieks- of bedrijfsruimte moet plaats hebben. De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft echter gemeend het toezicht te moeten verscherpen. Binnenkort zal een regeling verschijnen, volgens welke ieder gezin voor het pellen van gar nalen in huisindustrie een speciale ver gunning moet hebben, terwijl voorts wordt overwogen eiken peller aan ,een keuring te onderwerpen. Inspecteur Rijksveldwacht eervol ontslagen. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den inspec teur der Rijksveldwacht A. van Zoelen met ingang van 1 November 1942 eervol ontslagen en gepensionneerd. In de week, waarin ten derde "male het uitbreken van den huidigen wereldoorlog verjaart, kan men de machtsverhoudingen, zooals die op het oogenblik in de wereld bestaan, weergeven met bijgaand kaartje (PolygoonVan Pelt Pax Holland m). Nu Britsch-Indië met zijn .358 millioen menschen zich gereed maakt zijn lot in eigen handen te nemen, nu China met zijn'440 millioen menschen geheel van Engeland en Amerika afgesneden is en ook na het verlies van Nederlandsch-Indië, staan bijna 1 milliard menschen niet meer ter beschikking van het oorlogspotentiaal der gealli eerde mogendheden, terwijl anderzijds de meeste Chineezen en volkerengemeenschap pen van den Indischen en Stillen Oceaan behalve Australië reeds nu ingeschakeld rnU oorlogspotentiaal van den bondgenoot Japan, fioo staan dus tegenover de 50 millioen Engelschen, die zich met de strijdkrachten van Noord-Amerika verbonden hebben,veel meer dan een milliard menschen, die hun werkkracht voor de spilmogend- heden inzetten. TUCHTRECHTERS LEGGEN HOOGE BOETEN OP. Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voedselvoor ziening van ons volk in ernstige mate i-verzaken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen geldende voor schriften strijdige handelingen, voor den tuchtrechter te verantwoorden. Met het nijpender worden van de voedselpositie worden bedoelde handelingen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zijn gevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebe- drijf afleverden, zich hooge boeten za gen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tucht rechter te Assen een veehouder te M e p p e 1 voor bovengenoemd feit tot f 1000 boete. De tuchtrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit eveneens een geld boete van f 1000 opzij had bovendien, terwijl zij daartoe niet gemachtigd was, een hoeveelheid kaas bereid. In een ern stiger geval veroordeelde de tuchtrech ter te Alkmaar twee gebroeders, land bouwers te Sloten, resp. tot een geld boete van f 6000 en f 3000. Een land bouwer te Winterswijk had gedu rende een lange periode zelf zonder ver gunning melk gestandaardiseerd, en de ze melk, zonder daarvoor distributie bescheiden in ontvangst te nemen, ver kocht. Hij zag zich door den tuchtrech ter te Arnhem een geldboete van f 2000 opgelegd. Een boete van f 7000 werd opgelegd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door de zuivelcentrale toegezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hij van bepaal de categorieën handelaren had aange kocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opgegeven. Behalve met een boete van f 7000 werd hij nog gestraft met on voorwaardelijke schrapping als georga niseerde bij de zuivelcentrale voor den tijd van een jaar. Te weinig haver en erwten ingeleverd. Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krachtig aange pakt, doch ook landbouwers, die een ge deelte van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de provinciale inkoop centrale van akker bouwproducten inleveren, zien zich den laatsten tjjd tot hooge boeten veroor deeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den tuchtrechter te Tilburg een land bouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorschcijfers van zijn bedrijf en an dere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moeten hebben, die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van f2000. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Van 6 Sept. tot en met 12 Sept. 1942. 46 A brood 4 rants, brood of gebak. 46 B brood V2 rants, brood of gebak. '46 beschuit1 rant's, beschuit, brood of gebak. 46'A vleesch 1 rants. vleesch of vl.w. 44 B vleesch y2 rants, vleesch of vl.w. 46 A aardapp. IV2 kg. aardappelen. 46 B aardapp. 1 kg. aardappelen. 46 melk1% liter melk. 46 tabak1 rants, tabak. 46 sigaretten 1 rants, sigaretten. Van 6 Sept. tot en met 3 Oct. 1942. 382 algem. 1 kg. suiker. 383 algem. 500 gram jam. 384 algem. 250 gram peulvruchten. 385 algem. 250 gram gort. 386 algem. 100 gram vermicelli.4» 387 t/m 389 alg. 100 èram kaas. 392 t/m 395 alg. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-49, 4-50 res. 250 gram rijst. 46, 47 versn.100 gram chocolade. 48, 49 versn.100 gram suikerwerk. 390 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. Van 1 Sept. tot en met 12 Sept. 1942. 44 boter y2 rants, boter. 44 vety2 rants, boter. 15 Juli tot en met 12 Sept. 1942. 2-35, 2-36 res. rants, boter. 3-35, 3-36 res. y2 rants, boter. 4-36 resV2 rants.-boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tót en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m. 4e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1942. 370 algem. 1 rants, zeep. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M eenh.zeep 1 rantsoen zeep. M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942. M textiel (mannen) 45 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 5 Sept.: 44 brood, be schuit, vleesch, aardappelen, tabak; 41 t/m 44 melk, versnaperingen; 41, 42 re serve; 357 t/m 369 algemeen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. VRIJDAG 4 SEPT. 1942. Bij U schuil ik. Ps. 143 9 b. Zon op onder 6.55 20.23 Maan op onder 0.49 16.41 1) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder. 10 Sept.: Nieuwe maan. 17 Sept.: Eerste kwartier. HET WERK VAN DEN DIENST VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. In de dezer dagen gehouden perscon ferentie heeft de heer A. J. Stienstra, hoofd van de afd. opsporing van den ge machtigde voor de prijzen, medegedeeld, dat binnen enkele weken het opsporings apparaat in handen van den gemachtig de voor de prijzen zal worden vervijfvou digd. Aan de 200 eigen deskundige re chercheurs zullen er nog 90, die thans in opleiding zijn, worden toegevoegd. De geheele afdeeling opsporing van het Rijksbureau Voedselvoorziening Oorlogs tijd, ten getale van 300 man, gaat over naar de prijsbeheersching. Bovendien wordt van elk der onlangs ingestelde 74 afdeelingen marechaussee een groep van drie of vier man met een commandant speciaal bestemd voor de prijzencontrole. In totaal zullen dus circa duizend man beschikbaar zijn voor de interlocale en landelijke opsporing. Daarnaast wordt op het oogenblik gewerkt aan een reor ganisatie van de gemeentelijke politie, welke o.m. tot gevolg zal hebben, dat speciale economische afdeelingen zich meer dan tot dusver kunnen bezighou den met prijsovertredingen. Dat het publiek-meer met den dienst der prijsbeheersching gaat meewerken, is dezer dagen nog weer eens gebleken, toen, een dag na het publiceeren van de adressen tot welke men zich kon wen den met klachten over te hooge groente- prijzen, aan de districtsbureaux de men schen in de rij stonden. Men kan ook constateeren, dat 't werk der prijscontroleurs zich langzamerhand in de sympathie van de bevolking gaat verheugen. Tegen het onverantwoorde lijk spel met vitale volksbelangen zal steeds krachtiger worden opgetreden. Uit een rapport over een controle op de broodprijzen, hetwelk de heer Stienstra overlegde blijkt, hoe met het, brood ergerlijk geknoeid wordt. In Friesland werd vastgesteld, dat 64 pet. van de bak kers bróoden met een te laag gehalte aan droge stof afleverde; van 17 pet. was een overtreding twijfelachtig en slechts 19 pet. van de bakkers deed zijn klanten niets te kort. Over heel Nederland geno men kon gezegd worden, dat slechts 58 pet. van de bak kers brood van behoorlijk gewicht afleveren. Van het aldus „overgespaarde" meel worden bonlooze koeken gebakken. Zeevisch rechtstreeks naar den afslag. De zeevisschers zijn voortaan verplicht hun vangsten rechtstreeks van zèe uit aan te voeren aan een afslag en daar ook af te leveren. De aan de vischafslagen aangevoerde zeevisch wordt aldaar onder de ervoor in aanmerking komende vischhandelaren verdeeld. Groothandelaren in (zeevisch mogen niet langer de visch rechtstreeks aan de consumenten afleveren. Ook moeten zij de visch zooveel mogelijk afleveren aan afnemers, die zij tusschen 1 Mei 1938 en 1 Mei 1940 van visch voorzagen, en in verhouding tot de in die jaren afgelever de hoeveelhëden. Alleen de Nederland sche visscherijcentrale kan ontheffing van dit voorschrift verleenen. De groothandelaren moeten een admi nistratie bijhouden, waaruit blijkt wie de leverancier en afnemer zijn, alsmede den datum van aflevering, de geleverde soort en hoeveelheid visch, de prijs enz. Op. de overtreding van deze regeling staan strenge straffen. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 5 Sept. 1942. 's Morgens tot 6.56 u. 's Avonds van 20.20 u. De nieuwe wegenlegger van Nieuw- ert St. Joosland. - De nieuwe wegenlegger der gemeente N.- en St Joosland is' reeds op 10 Oct. 1941 vastgesteld door den Commissaris der provincie Zeeland. Vóór deze vast stelling was reeds gelegenheid gegeven tot het 'inbrengen van bezwaren, doch toen een te Goes wonend rentmeester na mens diens te 's-Gravenhage wonend lastgeefster op 2 October 1941 des mid dags te 12 uur ter provinciale griffie te Middelburg verscheen om zijn bezwaren kenbaar te maken, bleek, dat het uur der zitting zonder kennisgeving was ver vroegd tot 11 uur van dien dag, terwijl de zitting om 12 uur reeds was afgeloo pen. Natuurlijk ging bedoelde rentmeester in beroep, met ,als gevolg, dat de secre taris-generaal van het departement van waterstaat thans heeft besloten tot ver nietiging van het vaststellingsbesluit. Blijkens de betrokken beslissing betrof het bezwaar den weg door den Bijleveld- polder, welke naar de meening van appèl- lant indertijd abusievelijk op den legger is geplaatst en er nog op voorkomt. Deze weg wordt door niemand gebruikt dan door de twee pachters van de gronden in genoemden polder, terwijl de onder houdsplicht berust bij deze pachters. De weg dient tevens voor uitzicht van de voor den polder liggende schorren, doch het belang voor de schorrenuitweg is vastgelegd in de in 1872 verleden acte van verkoop van weg en dijk. Middelburg. De St Pieterstraat, die den laatsten tijd slecht begaanbaar was, krijgt thans een nieuw wegdek. Het laagste gedeelte van de Balans, waar men bij regen veel hinder ondervond van het hemelwater, zal plm. 20 cm. worden vérhoogd. 1 Goes. Korfbal. Op het Robur-veld alhier speelde gisteravond eèn gecombineerd 12-tal van Togo een vriendschappelijken wedstrijd tegen Robur. De rust kwam met 11. In de tweede helft kwamen de doelpunten los in het voordeel van Togo. Ze wonnen met 72. Zuid-Beveland, Yerseke. 1 Sept. 1.1. heeft de bekende firma De Leeuw-Geluk het feit herdacht dat 40 jaar geleden de heer J. J. de Leeuw de zaak heeft opgericht. De firma, is de grootste zaak van mosselconserven in Zeeland. Door de bijzondere omstan digheden is dit feit niet feestelijk ge vierd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1