1 Openbare Ver koop ing en en Verpachtingen hart n in de dost. JIEUWS kerk en school Bosrdeirijbrandv Maandag- RECHTSZAKEN LAND- EN TUINBOUW waren san tuinbouwproducten, bijenteelt enz. TELEGRAMMEN' velde of uitgekookte kurken luchtdicht afsluiten door de gekurkte flesschen in gesmolten lak of paraüSöe te dompelen. Voor het ultswavelen gaai men als volgt te werk. Een brandend stukje zwavel- lint brengen in de natte gewasschen flesschen en dit vastklemmen met de kurk. Wanneer de flesch vol is met zwaveldamp het zwavéllint in een kom metje met water dompelen om brand gevaar te voorkomen. De flesschen on middellijk sluiten en omgekeerd minstens 10 minuten laten staan om de kurk te desinfecteeren. De zwaveldamp laten ontwijken. burgerlijke stand KOERSEN "radioprogramma oord slaat ons lat woord zegt ter der aarde, gerechtigheid, irereld^ met al. God vastloopt' volgen van de in de Roode éénstorten van ibouwd zonder ïnnen, telkens aat de wereld is haar Heer Hij met Zijn ien ondergang erwondert het 97 begint met koning, dat de aegint met den ng, dat de vol wee zijden van raor ons op aan gezag van dien en Hem den inden te geven, rst zijn rechte de wereld en A. CRAMER. i kan ik weer werken I Heet M. V. te T. rijft, dd. 20-l-'40« wil U mededeelen, de Ovaaltjes mij :de diensten hebben rezen; de gezwollen /richten zijn nu weet teel normaal. Het d verlaten en weer :e pijn in de leden, zal ik direct weer n snel en afdoende." ;pit, verkoudheid, helpen, de Ovaal- Igentschap. Deze invloed op hart, direct de proef 1 an 20 tabletten sothekien en dro- lukade 373, A'dam erk, dat zij voor onderwijs heeft en genoodigden ide functionaris- waren vertrok- gelegenheid ge- ichtigen, waarbij strekking op het 1. StrtPHUipstand, irzitterschap van eendijk, werd een van ingelanden ELvenisse". dienstjaar 1941 en vastgesteld op op f 12.114,5iy2, 5,81. schulden is een onibèl. (Z.Nsb.) destienen handel. togenbosch heeft n zekeren K., die men heeft schul- beschikking van Eindhoven, ruit hebben zich ft tot de sigaren- de Woenselsche- hebben een par- 5 stuks gestolen, osjes, elk inhou- u vermist. De ge- het ontvreemde broken in een far Kanaaldijk. Da- sleutelblad eenige trmede zij het ma- i. Overigens wer- rceerd. Uit het een casette, in- Ned. Herv, Ksfk» Bsroepas.; Is Oeggtgeeat (vac. T. J. Jansen Schoonhoven), cand. A. P« v. d. Haas, hulppred. aldaar (toez.). Hulppredikers. Geref. Kerken: benoemd te Tuindorp-Oostzaan, cand. W. H. den Boer te Kampen. .et Concertgebouw van Paganini voor die onlangs den ierf, vertelt onzen dagbladen ontdekt UP-Pax Heiland w Prof. G. Wisse. In de ziekte van Prof. G.. Wisse, Chr. Geref. predikant te Middelburg is thans een gunstige wending" gekomen, zoodat hij a.s. Zondag, althans in den morgendienst, weer voor de gemeente hoopt op te treden. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds G. A. Pasma, die 13 Sept. afscheid neemt van de Ned. Herv. gemeente te Zeerijp, wordt 20 Sept. door Ds Jhr J. L. A. Martens van Sevenhoven te Utrecht, te Almen bevestigd. Dr W. C. Unnik, die emeritaat heeft verkregen wegens zijn benoeming tot leeraar godsdienstonderwijs aan de Chr. H. B. S.'en te 's Gravenhage, nam af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Opperdoes, waarbij hij het Woord be diende naar aanleiding van Exodus 202. Ds J. J. H. Klomp. Ds J. J. H. Klomp, Ned. Herv. pred, te Voorhout, heeft pSi? 1 Nov. êerve! ontelag ge vraagd. Ds Klomp hoopt 20 Nov. a.s. den 65- jarigen leeftijd te bereiken en herdacht 16 Maart j.l. zijn 40-jarige ambtsbedie ning. Hij arbeidde te Marken, te Aar- landerveen en sinds 28 Juli 1929 in zijn tegenwoordige gemeente. Hij is scriba quaestor van het classicaal bestuur van Leiden en heeft tal van - jaren' de afd. Zuid-Holland der Confessioneels Vereen, als secretaris gediend. Dit G. Ubbink.. Naar de Stand, ver neemt, legt Dr G. Ubbink zijn ambt als predikant van de Geref. Kerken in H.V. van Utrecht en Tienhoven neer om zui ver persoonlijke redenen, en wel tegen 1 Oct. a.s. Toelatlinlg tot het Nijverheidsonder wijs De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft bepaald, dat tot de eerste klassen van hieronder ge noemde nijverheidsscholen voor lager schoolonderwijs alleen zij worden toege laten, die bij den aanvang van den cur sus, welken zij wenschen te volgen, aan de daarbij vermelde vereischten voldoen. Voor toelating tot de dagscholen voor een ambacht of een handwerk, en voor nijverheid, nijverheidskunst en kunstam bacht is vereischt het doorloopen hebben van het eerste leerjaar van de school voor voortgezet lager onderwijs e.q. van het zevende leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Voor toelating tot de dagscholen voor het visscherijbe- drijf en de binnenscheepvaart, voor huis houden, landbouwhuishouden, vrouwe lijke handwerken en maatschappelijk werk en voor speciale doeleinden, is de vereischte 'het doorloopen hebben van het zesde leerjaar van de school voor ge woon lager onderwijs. Ten slotte moet men voor toelating tot de avondscholen en cursussen niet meer leerplichtig zijn ingevolge de leer plichtwet. Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Herv. Ulo- en L.O.-school te Hoogeveen, A. v. d. Griend te Bruus- sum. houdende f2200, gestolen. De totale waarde van het hier ontvreemde be draagt f2750. De moord te Arnhem. Op Zondag 19 Juli werd het 8-jarig doch tertje van de familie van B., wonende aan den Rlarendalseheweg te "Arnhem, vermoord aan den weg gevonden. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeugdige slachtoffer, de 23-jarige G. H. W. van B. gearres teerd, aangezien deze zuster omtrent den moord bijzonderheden had verteld, welke zij anders onmogelijk had kunnen Weten. Tot nog toe had deze zuster hardnek kig ontkend iets van den moord'af te Weten. Niettemin waren zooveel aan wijzingen tegen "haar verzameld, dat zij in het huis van bewaring werd ingeslo ten. Naar wij vernemen heeft het meisje thans bekend den moord te hebben ge pleegd. Doodelijk ongeluk. 0p de spoorlijn bij Oudenbosch, .nabij een kleinen overweg, daar waar een landwegje de spoorbaan snijdt, is het deerlijk verminkte lijkje gevonden van een 7-jarig dochtertje van de familie Van O. uit Oudenbosch. Men vermoedt, dat het meisje den onbewaakten over weg heeft willen oversteken juist toen een trein naderde, met het noodlottig gevolg, dat zij gegrepen werd en mee gesleurd. Verdronken. Tezamen met eenige vrienden was de 22-jarige Van 0. uit Oss, eenige dagen geleden, een kanotocht gaan maken op de Waal. Bij het passeeren van een aak, sloeg Van 0- te wa,ter. De vrienden van den jonge- die snel afgedreven waren, zagen hem niet meer, doch meenden, dat hij door de aak was opgepikt, daar zij 'eraand. zagen wuiven. Bij nader onder zoek bleek echter geen enkel schip den Jongeman, m boord te hebben genomen. Nabij Rost.i m is zijn lijk uit te Waal opgfcüwki nacht is tengevolge van blikseminslag ds boerderij, bewoond doorj den heer H. D, Om te Psisa (Gr,), tot dan grond toe afgebrand. Van den inboedel kon weinig worden gered, Door Nederland op rolschaatsen. Elf honderd km. legden zij af, dwars door Neder land trokken zij, van stad tot stad, van dorp tot dorp. En dat op een paar ge wone rolschaatsen. Een mooie en zeld zame prestatie verrichtten daarmede de ijshockeyspelers L. Benjamins en N. J. Moolenijzer, die Zaterdag na 24 dagen rollen in him woonplaats Amsterdam, te rugkeerden. Vrijwel ongeoefend beginnen zij aan hun tocht door eigen land. Moolenijzer had, in tegenstelling met zijn vriend, i zelfs nog maar zeer zelden op dit soort 1 schaatsen gestaan. En toch ging alles op rolletjes". Een sportieve vacantie be leefden zij, één waarin zij bovendien in alle opzichten genoten van ons mooie land, waarvan zij tien provinciën Zee land kon niet „meegenomen" worden doorkruisten. Een keurig bijgehouden dagboek be wees, dat vrijwel alle groote plaatsen zijn aangedaan, benevens tal van dorpen. Steeds lieten $le twee rolschaatsers, die de beste wegen uitzochten van Leeu warden naar Groningen moesten zij ech ter loopen, omdat 't plaveisel te slecht wasop een postkantoor, in hun Lu Lei of bij een andere gelegenheid een stempel in hun boek zetten. Prijsopdrijving. Het vorig jaar verleende de bedrijfs leider van een fabriek J. de V. te Hulst zijn bemiddeling bij den verkoop van een groote partij zeer slechte kof- fieboonen. Een 2-tal Belgen had 133 kg. koffie te koop tegen f 8.40 per kg. en inderdaad slaagde de V. er in een koo- per te vinden. De Belgen droegen zorg voor het transport en de bedrijfsleider streek een niet onbeduidend bemidde lingsbedrag op. Het zoete winstje is echter in zijn geheel teloor gegaan in de zware boete van f1000, die de Inspec teur voor de Prijsbeheersching te 's-Gra- venhage de V. dezer dagen heeft opge legd. Ook strafte de Inspecteur den koo- per van de koffie met een gevoelige boete. Voorts vonniste de Inspecteur dezer dagen den grossier in koloniale waren A. P. G. te Z i e r i k z e e, die in Maart van dit jaar een kleine partij koffieboo- nen tegen f 20 per kg. had verkocht. Deze koffieboonen waren nog niet ge brand en hadden vroeger voor etalage doeleinden dienst gedaan. De slechte koffie waarvan hertgewicht na het bran den tot de helft zou zijn verminderd en die dus den kooper op f 40 per kg kwam, was voor' menschelijke consumptie niet meer geschikt. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage leg de hém een boete van f 1000 op. Ook in dit geval kreeg de kooper een gevoelige boete. Een inwoner van Goes, de winkelier in galanterieën W. van A. verkocht een tandenborstel van ten hoogste f 0.35 voor f 0.75. Gezien de opzettelijke be doeling zich op ongeoorloofde wijze extra winst te verschaffen veroordeelde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage van A. tot een boete van f 100.. Tuin bou wondérwijs, -voorlichting en -onderzoek.! De serie radiolezingen over: „De boer, de productie en de directie van den Land bouw" is Dinsdagavond voortgezet met een vraaggesprek, waarin Ir A. W. van dePlassche, inspecteur van den tuin bouw, het een en ander verteld heeft over den arbeid van de af deeling tuin bouw van de directie van den Landbouw. Deze arbeid, zoo zeide de inspecteur van den tuinbouw, ligt op het gebied van het tuinbouwonderwijs, de tuinbouwvoorlich- ting en het tuinbouwonderzoek. Met be hulp daarvan tracht zij den tuinbouwer behulpzaam te zijn bij de uitoefening van zijn bedrijf. Wil de Nederlandsche tuin bouw zich in de toekomst ontplooien tot wat hij zijn kan, dan moeten de bedrijven in handen zijn van menschen, die een goede opleiding hebben genoten en nog voortdurend bezig zqn om zich verder in hun vak te bekwamen. Daarom is het onderwijs zeer belangrijk. Vroeger be gon men lukraak met een tuinbouwbe drijf, doch in de toekomst is een goede opleiding de basis. Men behoeft niet te vreezen, dat daar door te hooge eischen worden gesteld en de practijk in het gedrang komt. De af- deeling Tuinbouw van de directie van den Landbouw heeft juist daarom spe ciale vakscholen opgericht, die onder leiding staan van rijkstuinbouwconsu- lenten en waar een groot deel van den tijd besteed wordt aan de practijk. Teneinde de voorlichting zoo goed mo gelijk te doen zijn, is in de gebieden, waar de tuinbouw van beteekenis is, een con sulent aangesteld met een eigen bureau. Hij beschikt over assistenten en kan al dus dagelijks practische voorlichting ge ven. Deze assistenten zjjn ervaren prac tici, die een opleiding hebben genoten tot tuinbouwvakonderwijzer. Er zijn 17 rijkstuinbouwconsulenten in een «ambts gebied werkzaam, bovendien vijf consu lenten in algemeenen dienst, die bijzon dere onderwerpen behandelen, zooals ver edeling ven tuinbouwgewasaea,, het be Ete «fijafeitofeftfesH verrichten ook zelf cn- iteraookingen, Dit geschiedt o.a. in de riJkapioeftuinen, Ia aio tuinen vindt men verder de vakscholen, z&odat de leerlin gen gemakkelijk practisch kunnen wer ken. Behalve het vorengenoemde werk van den buitendienst, houdt het bureau van den inspecteur van den tuinbouw zich bezig met het verzamelen van gegevens het bestudeeren van de mogelijkheden om den tuinbouw verder te ontplooien, het verleenen van adviezen aan de ver schillende departementen, de steunver- leening aan kleine tuinbouwbedrijven, enz. Hier interesseert men zich tevens voor het eindresultaat. Men helpt den tuinbouwer en zijn organisaties bq d6 uitoefening van zijn bedrijf, waartoe men niet alleen technische adviezen geeft, maar ook bedrijfseconomisch onderzoek verricht. Wig stellen ons er veel van voor, aldus zeide Ir van de Plassche, om op bedrijfseconomisch gebied den tuin bouwer meer ontwikkeling en inzicht bij te brengen, omdat dit voor de toekomst van veel belang is. Ook wordt speciaal onderwijs op dit gebied gegeven aan oud leerlingen der scholen. Met de kwaliteit van de productie heeft de inspecteur van den tuinbouw eveneens bemoeienis, o.m. als voorzitter van het uitvoercontrolebureau voor groenten en fruit van den Nederland- göhes algemeüne» keuringsdienst voor groentenzaken, en van den Nederland- schen algemeenen keuringsdienst voor boomkweekerijprodncten. Voorts behoort de uitwerking van de kweekerswet voor de tuinbouwgewassen tot de werkzaam heden van de afdeeling tuinbouw. De zorg voor de productie, dus de ver schillende teeltregelingen, is mede één der belangrijkste werkzaamheden van de genoemde afdeeling. Deze heeft daarvan de leiding in nauwe samenwerking met het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd. Het is voor de voed selvoorziening van de grootste beteeke nis, dat er zooveel mogelijk groenten en fruit worden geteeld. BERLIJN (D.N.B.) Engelsche bom menwerpers zijn in den afgeloopen nacht naar den linker-Rijnoever gevlogen. Op enkele plaatsen werden brisant- en brandbommen uitgeworpen. Zes der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben vannacht voor d.en oorlog belang rijke doelen in de Midlands bestookt. STOCKHOLM (D.N.B.) Reuter meldt uit Belfast, dat volgens een politiebe richt uit Eyre afkomstige gewapende mannen op een vrachtauto op Noord- Iersch gebied zijn aangekomen. Een pa trouillewagen van de politie uit Ulster werd beschoten met machinepistolen en automatische geweren, waardoor een po litieman werd gewond. De aanvallers, van wie er een gewond was, zijn met een auto over de grens naar Eyre gevlucht. Sept. 4 Biezelinge, meubilair, Kram. HET VROUWENHOEKJE Het inmaken van tomaten. Versche tomaten zijn niet lang te be waren. Wel kan men niet te rijpe toma ten eenigen tijd goed houden door ze in droog zaagsel te leggen, zoodat zij elkaar niet raken en op een koele plaats te zetten. De laatste tomaten, die aan de plant zitten, kan men vrij lang goed jiouden door ze met plant en al op den zolder of een droge plaats op te hangen. Voor dezen tijd is de inmaak van to matensap of -purée in goed schoonge maakte. flesschen het meest geschikt, omdat daar weinig brandstof voor noo- dig is. Aan den vorm van de fleschjes wordt geen bepaalde eischen, gesteld, men kan er voor gebruiken wat men nog heeft, b.v. oude medicijnfleschjes, zuur- tjesfleschjes, e.d. Een ieder, die op deze wjjze inmaakt, moet echter de uiterste zindelijkheid met materiaal en ingrediën ten in acht nemen en het onderstaande recept nauwkeurig volgen, anders is de kans zeer groot, dat het tomatensap of de purée bedreft. Door het sap of de tomaten te steriliseeren of, wanneer men een thermometer heeft, te pasteurisee- ren, is, indien men zéér zorgvuldig te werk gaat, de waarborg iets grooter, dat de inmaak goed blijft. Daar tegen over staat, dat er meer brandstof voor noodig is. Men zal dus moeten kiezen. Het inmaken van de tomaten in hun geheel neemt veel plaatsruimte in. Wie over weinig inmaakmateriaal beschikt, kan beter de tomaten als sap of purée verwerken. Tomatenpurée of tomaten- sap in goed schoongemaakte flesschen. De tomaten wasschen, in vieren snijden en in een gesloten wijde pan vlug tot moes koken, al of niet onder toevoeging van kruiden (peter selie, selderij, laurierblad, thym, ui en kruidnagel). De massa door een zeef wrijven, zoodat de pitten achter blijven. Het tomatensap weer aan de kook bren- 1 gen en naar verkiezing in een wijde pan i tot purée indampen en in gezwavelde, uitgekookte of zeer goed schoongemaak te flesschen overdoen en met een voch tig stukje cellophane of met uitgezwa- Pasteuriseeren van heele tomaten (in glazen met gum mi ring). De tomaten in heet water dompelen, schillen en zoo dicht mogelijk op elkaar in de glazen leggen. De over blijvende ruimte aanvullen met water, tot even boven de vruchten. De glazen sluiten met een gnmmiring, een deksel en een knip (de rand van het glas, de gnmmiring en het deksel moeten zeer goed schoongeveegd zijn) en het geheel gedurende een half uur bij een tempera tuur van 80 gr. C. steriliseeren (eigen lijk pasteuriseeren). Pasteuriseeren van plak ken tomaat (in glazen met gummi, ring). Stevige tomaten, van kroontje en steeltje ontdoen, wasschen en in plakken van cm. dikte snijden. De plakken tomaat in de glazen overbrengen en deze tot op de helft van de hoogte van het glas met schoon water aanvullen, naar verkiezing wat azijn of citroensap toe voegen, De glazen sluiten (zie vorige recept) en het geheel gedurende 20 min, bij 80 gr. C. pasteuriseeren. Steriliseeren van tomaten sap of moes in flesschen. De tomaten wasschen, in vieren snijden en in een gesloten pan vlug tot moes koken, al of niet onder toevoeging van kruiden (peterselie, selderij, laurierblad, thym, uit en kruidnagel). De massa door een zeef wrijven zoodat de pitten achter blij ven en het sap al of niet tot purée dikte inkoken. De zeer goed schoongemaakte fles schen niet hooger dan tot onder aan den hals vullen. De fleschjes losjes af sluiten met uitgekookte kurken, die met een kruistouw er op, vastgebonden wor den. De flesschen overbrengen in een steriliseerketel, waschketel of in een pan waarin 2 in vieren gevouwen doeken ge legd zijn. De ketel of pan vullen met water tot aan de hoogte van den inhoud der flesschen. Het geheel aan de kook brengen en 20 minuten steriliseeren (verhitten bij 100 gr. C.). De kurken in de flesschen drukken en luchtdicht afsluiten door ze tot aan den rand der flesch in gesmolten lak, paraffine of kaarsvet te dompelen of door er een vochtig stukje cellophane over te span nen. Pruimen-tomatenjam. y2 kg pruimen, y2 kg tomaten, 700 gr. suiker per kg gezeefd moes. De pruimen en tomaten wasschen, in stukken snijden, met een bodempje kokend water opzet ten en verwarmen tot zij zacht zijn. De vruchten zeven; het moes wegen en in koken tot 2/3 van het oorspronkelijke volume. De suiker toevoegen en de jam laten koken, totdat een paar druppels, die men snel laat afkoelen, niet meer uitvloeien. De jam in de goed schoon gemaakte potjes doen. De potjes afslui ten met een vochtig stukje cellophane of perkamentpapier, dat met een touw tje over het potje wordt gespannen. Het bewaren van schoenen. Een trouwe lezeres schrijft aan het „Alg. Hbld." De kast, waarin wij onze schoenen moeten bewaren, is niet droog. Ik heb echter geen betere bergplaats hiervoor en merkte een poosje geleden, dat eenige paren leeren schoenen begonnen te schim melen. Borstelde ik ze af, dan zat er al spoedig weer een nieuw schimmel laagje op. Ik kreeg toen den raad om de schoenen af te borstelen met ver dund carbolzuur, daar dit de schimmel- kiemen zou vernietigen. Ik'paste het huismiddeltje toe en wel met veel succes. GOES. Gehuwd: A v. Heerewaarden, 31 j. en C. E. Goedemondt, 25 j. Overleden: M. P. Moreauw, 17 j. te Hoe- dekenskerke. Van 22 tot 29 Augustus 1942. KAPELLE. Gehuwd: C. Welleman, 24 j. jm. en G. J. Kramer, 23 j. jd. Geboren: Pieter, z. v. M. Eversdijk en C. Vleugel; Johanna Maria, d. v. M. Evers- dijk en L. Zuijdwegt; Tilly Wilhelmina, d._ V. G, E. Barth en M. Geense; Imrè Sandor, z. v. J. A v. d. Maas en I. Keprio; Henk, z. v. J. Hoogstrate en D. M. de Bad; Jo hanna Jacoba, d. v. J. F. Schot en J. G. Slot; Cornells, z. v. E. Sinke en M. E. de Nooijer. Overleden: J. de Roo, 41 j., echtg. v, P. Blok; J. de Schipper, 63 j., echtg. v. L. Smallegange. OUDELAND E. Geboren: Martha, d. v. M. Kloosterman en C. Mol; Johanna,, d. v. J. de Jonge en C F. Sinke. Overleden: A Remijnse, 75 j., m. v. E. Hoffius. ST.-LAURENS. Getrouwd: P. Walraven, 28 j. en C. Wattel, 21 j.A A F. Kruijsse, 31 en C. J'. Bloem, 30 j. Geboren: Cornelia, d. v. J. v. Aartsen en F. Hillebrand; Johannis, z. v. J. Marinièsen en R. Geertse. Overleden: M. Davidse, 17 j. OOSTKAPELLE. Ondertrouwd: W. Zwe- mer, 25 j. jm. en A Qement, 23 j. jd. Geboren; Wilhehaina, d. v. L. Outermaoe. en W. v, Beek; Cornells, r, v. C. Boogaard en C. Lagace; Maria Johanna, d, v. G. F, H, Ltinema en 0. Bok; Johannes Francis- cus, z, v. M. G. v. Stee en T. J. Kuipers. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Banx N.V. kantoor Goes, Klokstraat 3, TeL 2001 en 2410. Goes, 2 Sept. 1942. V.K. 4 o/o Ned. 1940 H lOOVs 4 Ned. 1940 m. b. 100»/» 4 o/o Ned. 1941 lOOVs 3Vs Ned. 1941 99°/» 3 «Zo Ned. 1937 93V» 3—3Vz Ned. 1938 96»/» 3 o/o Ned. Indië 1938 I 88»/» Amsterd. Bank 1411/s Incasso-Bank 141 Koloniale Bank 137 Ned. Ind. Hand. Bank 91 Ned. Handel Mij. eert. 129 Rotterd. Bank 149 Cert. Twentsche Bank 152 A. K. U. 165Vs Amsterd. Droogdok 275 Van Berkels Patent 143Va Cert. Calvé Delft 139% Fokker Gouda Kaashandel 147 Heineken 275 Cert. Leverbrothers 216% 6 o/o Pref. idem 141a/s Cert. Meelf. Ned. Bakk. 290 Ned. Gist Spiritus 349Vs Philips Lampen 344 Pref. idem N. B. De Schelde Van Gelder Pap. 156 Verg. Touw Fabr. 170 Pref. idem 139 Wilton Feijen. 183 Billiton H 301V2 4Va 0/0 Bat. Olie 103Vs 3Va Bat. Oüe 98s/s Kon. Olie 378Vs Amst. Rubber 229 Bandar Rubber 152Va Deli Bat. Rubber 151 Hessa Rubber 108 Serbadjadi 95% V. I. C. O. 142 B. 5 L. Holl. Am. Lijn 162Va Kon. Boot 203 Ned. Scheepv. Unie 193% Rotterd. Lloyd 170 Mij. Nederland 164 H. V. A. 361 Javasche Cult. 169 N. L S. U. 172 Verg. Cultuur 98 Deli Mij. 207Va Senembah 165 Amst. Ballast Blaauwh. Veem 117 Pref. Gerzon 128 Heden 100'/» 100% lOOVs 09% 93'/s 96»/» 883/s 141Va 141% 139'/s 92 130 149% 152% 165Va 271 142% 1404/2 279 146 276% 218 14lVa 288 349Vs 347 183% 133 157 139% 183% 1031/» 98'/s 381 229Va 154 157 109% 96 150 163 202 195 169% 165 368 171 175 99Va 211 167 167Va 117 129 De stemming werd gisteren spoedig uit gesproken vast. In hoeverre het bekend worden van de cijfers van den weekstaat der Nederlandsche Bank zich hier deden gelden, valt moeilijk te zeggen. Even na 2 uur echter draaide de tendens. Tegen het slot volgde een herstel. Over het geheele beursuur gezien, mochten de omzetten niet onbelangrijk worden genoemd. Aand. Kon. Olie, die op 380% pet. waren geopend, hadden middenbeurs den koers van 385% pet. bereikt. Daarna liep de prijs tot 379 pet. terug om de markt op 381 pet. te verlaten. De Cultuurfondsen gaven een zelf de verloop te zien. Aand. H.A.V. noteerden 361372—366368 pet. De specifieke suikers waren eveneens hooger. De fluctuaties bij aand. Amsterdam Rubber bleven tot 4 pet. beperkt. Aand. Deli Batavia Rubber vielen op door een koersverbetering van een zestal punten. Bij de tabakken beliepen de voor- deelige verschillen gemiddeld 2 pet. Scheep vaarten waren nauwelijks veranderd bij ge ringe fluctuaties. Op de locale markt stegen aand. Philipslampen vrij scherp! Deze boers steeg n.L van 341 tot 350 pet. Hierna liep de noteering tot 346% pet. terug om ver volgens iets aan te trekken. Voor Aku bleef de belangstelling goed gehandhaafd, terwijl vrnL op 166 pet. gehandeld werd. Cert. Le- verbros, die in de eerste helft van het beurs uur tot 220 pet. konden aantrekken, moesten vervolgens het behaalde avans gedeeltelijk prijsgeven. Op de beleggingsmarkt was de 3% pet. Nederland 1941 van 999/i6 tot 99% pet. gestegen. Dè overige Nederlandsche Staatsleeningen waren weinig veranderd. BeL Nederland 613.1/1 Binnenland ƒ255.—, 1/5 idem 1273.—, 1/1 Overzee ƒ203.50, 1/5 idem ƒ1013.50. Vrijdag 4 Sepetember 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 B.N.O.Nieuwsber. 7.15 Vlot ochtendspel (gr pL). 7.45 Ochtendgymn. 8.00 B.N.O.Nieuwsber. en gesproken pro gramma-uittreksel. 8.15 Orkestconc. (gr. pL). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Viool en piano (gr. pL). 10.00 Melodieën-Revue (gr. pl.). 11.00 Omroep-Kleuterklas. 11.20 Ensemble Willij Kok. 12.00 Het Paard, de Hond, de Haan en de Aap in onze moedertaal. 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en zak. ber. 13.00 Me- lodisten en gram. 14.00 Arnh. Orkestver. en solist en gram. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Am- sterdamsch Trio. 17.15 B.N.O.Nieuws-, zak.- en beursber. 17.30 Knutselklas. 17.45 Orgelconc. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.Nieuwsber. 18.55 B.N.O.BinnenL zak. praatje. 1905 Weke- lijksch sportpraatje 19.30 Salonorkest. Vanaf 20.15 alleen v. d. Radio-Centr. die over een lijnverbinding m. d. studio beschikken. 20.15 Orgel, viool en zang (gr. pl.). 21.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 21.25 Duetten uit Operettes (gr. pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 Heinrich Schlusnus zingt (gr. pl.). 22.15 Vroolijk orkestconc. (gr. pl.). 22.4524.00 Operette-Programma (gr. pl.). HILVERSUM II, 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opa). 8.55 Pianovoordradit (opn.). 9.10 Amusementsorkest en het Vroo- Iljke Klaverblad (opn.). 9.35 Berlijnsch Plhdl- harajomisch erfeast (gr. pl.). 10.00 Morgen wij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3