CZiM NIET AFWACHTEN! u Van alle pijn in de leden verlost. Het Wintt,-hulpwerk. Het V/ir.torh",.lpwerk i& Zeeland ls weer FC.1C0H, .^n Aj buurtachaps- hoofdt.., Tb "tsriw--' uliwjk 10 Septem ber a.s. de l^at te dienen van hen, die voor een eerata uhkeerlng in aanmer king komen. Hitte en stof. Na een winter, zoo streng als in geen 150 jaar is voorgekomen, rukt nu het Duitsche leger en zyn bondgenooten steeds verder in de Sovjet-Unie op. He vige gevechten worden geleverd in een verzengende hitte. Niettegenstaande hitte en stof wordt de eene overwinning na de andere bevochten en het zijn ook Nederlandsche mannen die op de slag velden in het Oosten lauweren oogsten. Nederlandsche mannen trotseer en deze ontberingen en veroveren daarmede voor ons land een eervolle plaats in het nieuwe Europa dat geboren wordt. Een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Landgenoot het is waard, dat u zich daarvoor inzet. De toekomst van ons land en volk ligt in de handen van onze Oostfrontstrijders. Terwille van deze toe komst meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. den aangehaald naar de rentabiliteit van verschillende industrieele bedrijfsgroe pen in de jaren '38 tot en met '41. Onder zocht werd do verhouding tusschen de winst eenerzjjds en het kapitaal en de re serves anderzijds. De analyse leert, dat 1941 een bevredigend jaar is geweest. De resultaten waren wel niet gelijk die van topjaren, maar toch wel als die van '38. Met de rentabiliteit staat het dus niet zoo erg als het wel eens voorgesteld wordt. Dit onderzoek gold voor een sprei ding van bedrijven, waaronder dus ook zulke, welke te maken hebben met rant soeneering enz. Eén andere opmerking wil ik maken naar aanleiding van een verwijt dat de zer dagen in de pers aan mijn adres werd gericht. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de prijzen, die degroentenkwee- k e r s voor hun producten krijgen toe gewezen, niet loonend zouden zijn en het derhalve verklaarbaar is, dat zij bijver dienste zoeken door die producten langs een anderen dan den normalen weg tegen hoogeren prijs te verkoopen. Hiertegenover stel ik een onderzoek, ingesteld naar de uitkomsten der tuinde rij in het Z.-H. glasdistrict, het gebied Hoogezand-Sappemeer, dat rond Venlo en in de Venen. Allereerst de cijfers voor de kosten stijging sedert 1939 in de onderzochte bedrijven. De kosten in 1939 werden daarbij gesteld op honderd. De percenta ges luiden voor de genoemde gebieden, in volgorde ongeveer, 17, 21, 15 en 22 procent. De netto-veiling-opbrengst in 1941 (1939 is honderd) bedroeg resp. 120, 76, 80 en 75 procent meer dan in 1939, de winst uitgedrukt in procenten der totaal kosten in 1939 resp. 9, 10, 14.9 en 1.3 procent en in 1941 resp. 57.6, 7.9, 39.3 en 27.2 procent. Vervolgens zou ik nog iets willen zeg gen over de prijsdiscipline. De meesten onzer Nederlandsche ondernemers zien met hun bekende nuchterheid wel dege lijk het nut en de noodzaak van prijs vorming en prijsbeheersching in. Er zijn echter nog uitzonderingen, die het bont maken. Tot die categorie behoo- ren b.v. bepaalde restaurants, verwer kers van houtproducten (meubelindus trie) en vervaardigers van surrogaten, tegen welke laatste groep onlangs maat regelen zijn getroffen. Onder meer op deze terreinen worden door ondernemers nog typische staaltjes van gebrek aan verantwoordelijkheidszin ten beste ge geven. Deze hebben de aandacht van den dienst. Ook hier zal hij pogen tot een verantwoorde prijsstelling te komen. De prijsvorming is thans in een phase gekomen, waarin zij haar arbeid op an dere wijze zal moeten richten. In belang rijke mate zal zij steun moeten gaan ver- leenen aan de opsporing. Stelselmatig zullen meer uniforme prijzen worden in gevoerd. Met het afkondigen van ver dere administratievoorschriften waar van er al enkele zijn, zal hiervan voor de opsporings- en berechtingsinstanties een vereenvoudiging der werkzaamhe den het gevolg zijn. Vanaf heden zal het zwaartepunt van FEUILLETON. INKEER. 3) Door H. Kingmans. Om half negen is het zoover. Mijnheer Meier wordt in het mooie vertrek ge laten. Zoo hóórt het. De man zou liever buiten gezeten hebben, nu het zoo'n heer lijke zomeravond is. Het hooien is al eenigen tijd. afgeloopen. Nog even, dan slaan de scherpe sikkels of dè messen van de machine door het koren, dat te gelen staat. Dan zou Jelle geen tjjd heb ben, om meester te ontvangen. Ze wer ken dan, evenals in den hooitijd, zoo lang het kan, dat is soms half tien. Ja, ja, je moet den tijd uitkoopen. En als het mooi weer is, dan-moet de boel binnen, alvorens de wolken donkeren en den regen loslaten. Moeder Laanveld, die natuurlijk van de party is Jelle zou niet anders willen schenkt een kopje koffie in en Jelle presenteert meester een sigaar, de beste, die hij heeft, 'tls er nog een, die hij op zijn jaardag heeft gekregen, dat is al enkels maanden geleden. Maar je bent er vanzelf zuinig op, op die beste. Deze heeft zes cent gekost. Jelle rookt er op Zondag altijd enkele van vier. Dat den dienst komen te liggen bij de prijs beheersching. Ik wil thans besluiten met nog een woo;d t.f> wijden aan de crltiek, die op den dienst wordt uitgeoefend. Ik onder- scheld daarin vier soorten: de critiek, die critiseert, omdat wat wij doen nieuw is deze critiek ga ik zonder meer voorbij de negatieve en de construc tieve en tenslotte die critiek, die de prijs beheersching alle effect ontzegt. Deze laatste is mijns inziens wel al te bout. Men verwijst daarbij naar de voorko mende prijsknoeierijen. In denzelfden geest kan men iedere rechtsorde ont kennen, omdat er nog steeds diefstal, moord, contractbreuk en ander kwaad geschiedt. Een ieder stelle zich liever de vraag, welke prijzen zouden gelden voor het eenvoudige distributiepakket, indien er geen prijsbeheersching bestond. Wat. zou men dan te betalen krijgen? Eenige denkbeeld fean men zich daar van vormen, aan de hand van de prijzen, die thans gelden op de zwarte markt. Daarop betaalt men voor gesmolten rundvet 25 tot 30 gulden per kg., boter f 12.5017.50 per kg., aardappelen f27.50—f35 per mud, rogge f 2—f 2.75 per kg., maizena f 1.50 per pakje, suiker f 3.50f 4.20 per kg. en voor bruine boonen f 2f 2.75 per kg. Volgens mij werken prijsvorming en prijsbeheersching dan ook zoowel naar binnen als naar buiten. De prijsbeheer sching raakt het onmiddellijk belang van iederen volksgenoot. Voor den za kenman beteekent zjj de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de dekking van zijn directe levensonderhoud. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 4 September 1942. 's Morgens tot 6.55 u. 's Avonds van 20.23 u. UIT DE PROVINCIE Controleer de verduistering van uw woning! De donkere avonden komen weer aan en uit de in dit nummer voorkomende bekendmaking van de Burgemeesters van M'burg en Goes blijkt, dat vanaf heden streng zal worden opgetreden tegen overtreders der verduisteringsvoor schriften en dat geregeld een nauwkeu rige controle zal worden gehouden. Er wordt op gewezen, dat voorname lijk te weinig aandacht wordt besteed j aan het verduisteren van de achterzijde der woningen, terwijl men er zich voor hoeden moet om licht aan te steken, ter wijl de ramen nog met verduisterd zijn, of wel om een deur te openen vóór dat het licht is gedoofd. Wanneer men van heden af aanleiding geeft, tot het opmaken van proces-ver baal deswege, vólgt onmiddellijk afsnij den van electrische stroom, zoodat men dan voor een tijdvak van 3 dagen van toevoer van electrische stroom zal ver stoken zijn en in het duister moet blij ven zitten, terwijl dan nog bovendien de strafrechterlijke vervolging komt. Om eenl voetpad. De gemeenteraad van Oosterland ont trok destijds het Saamtjespadje en het Moolpadje (tusschen Graafjesweg en Slikweg) aan het openbaar verkeer met het doel deze niet meer op den nieuwen wegenlegger te plaatsen. Door het ge bruik van rijwielen waren naar de mee ning van den raad de voetpaden in on bruik geraakt, terwijl de voordeelen van de enkele wandelaars niet opwogen te gen de nadeelen van de betrokken grond gebruikers. Ondanks het feit, dat tegen deze onttrekking geen bezwaren werden ingebracht, onthield de Commissaris der Provincie zijn goedkeuring hieraan. Van deze beslissing ging de burgemeester in beroep met als gevolg, dat het besluit thans alsnog is goedgekeurd door den secretaris-generaal van Waterstaat, zoo dat bedoelde voetpaden niet meer door het publiek mogen worden gebruikt. Zimmermanpolder. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder H. J. Sentse te Rilland-Bath. Middelburg. Jongen door auto aangereden. Doordat het zevenjarig jongetje D. on verwacht de straat bij de Houttuinen is een behoorlijke sigaar, die Van Strien, de barbier, altijd voor hem bewaart. Doch meester rookt er een van zes. En Jelle smoort zijn pijpje. Op een avond in de week rook je geen sigaar, als je die tenminste ergens niet gekregen hebt. Ziezoo, nu moet meester maar van wal steken. Die heeft het onderhoud ge vraagd, dus die moet eerst praten, dat is logisch. Nu, dat is mijnheer Meier wel toe vertrouwd. Hjjj komt niet uit deze con treien, maar hy is nu al enkele jaren hoofd van de school en kent zijn men- schen, ook al, omdat hy lid is van den kerkeraad. Over Albert wilde hy spreken? Juist, dat is de bedoeling. Of ze er al eens over gedacht hebben, wat die jongen worden moet? Dat wordt tyd, want met September kan hy van school af. Mees ter zou dat, om met de deur in huis te vallen,, heel erg vinden, nou ja, dat-ie van school zou gaan natuurlijk niet, die tyd breekt voor ieder kind aan, maar da.t die jongen nu verder een vak moet zoeken of iets van dien aard. Om kort te gaan, Bertus, daar zit een goeie kop op. Die leert spelenderwijs, het is een lust dien jongen onderwys te geven, Nu moeten vader en moeder overstak, werd het aangereden door een t juist passeerende auto. Door snel en krachtig remmen werd een ernstig on geluk voorkomen. Wel sloeg de jongen tegen den grond, maar toen hy, na door toegesnelde hulp naar de ouderlijke wo ning te zyn gebracht, door een dokter, die spoedig ter plaatse was, werd onder zocht, bleek dat hy er zonder ernstig letsel was afgekomen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen A. H. en C. G. E., we gens het fietsen zonder licht, resp. zon der goed afgeschermde voorlamp. Goes. Zwarte handèl. De politie heeft aan gehouden en proces-verbaal opgemaakt tegen U. M. de B., die reeds geruimen tijd pakjes shag van 50 gr. verkocht a f 2.50. Hij kocht deze ook weer tegen hoogen pi-ijs in, doch verdiende er nog goed aan. In totaal heeft hij c.a. 20 kg shag op deze wijze verkocht. Het onderzoek in.de kolenbonnen- affaire heeft aan het licht gebracht, dat J. P,, C. D., J. A. v. D., A. L. B. en U. M. de B. ook afnemers waren van deze ko- lenbonnen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt, terzake van overtreding van de distributie-voorschriften Zooals wij reeds meldden is tegen J. P. v. W. proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van een coupon stof zonder punten, v. W. meende deze stof tegen een „zacht prijsje" wel te kun nen verkoopen en vond daarvoor een klant onder de zwarte handelaren. De koop werd in een café gesloten, waarvan de deur voor de veiligheid op slot was gedaan. Dit werd den handelaren nood lottig. Juist kwam er in dien tijd een agent van politie in het café voor een geheel andere zaak. Hij vond het geval letje verdacht en riep even een collega, die aan de achterkant post vatte. Hij bleef voor het café staan en tot zijn L schrik rolde er even later een lap stof voor zijn voeten. Bij onderzoek kwam nu aan het licht, waar de lap stof vandaan kwam en waarom de deur op slot was geweest. Bij zijn verhoor legde v. W. li een volledige bekentenis af. De politie heeft bekeurd P. de T. wegens het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs en H. T. B. wegens een verkeersovertreding (niet aangeven van richting). Wacht niet af tot het spook van vita mine F-gebrek Uw huid alle frischheid ontrooft. Te rechter tijd heeft de weten schap de mogelijkheid gevonden, - om ruime hoeveelheden vitamine F aan schoonheidscrêmes toe te voegen. Dobbelman's Castella Crèmes zijn nu meer dan ooit de aangewezen schoon- heidscrêmes en behoeden Uw teint voor de funeste gevolgen van vitamine- F-gehrekl VITAMINE-F-CRÈMES Weer zoo'n goed S]^ product verstandig zijn en Bertus laten dóór- leeren. Hij kan met gemak onderwijzer worden. Waarom zouden zij dat niet toe staan? Hij vraagt dat zoo, omdat hij van Bertus meenf begrepen te hebben, dat vader bezwaren heeft. Die wil hem van school halen, zooals Piet vóór twee jaar. En wat dan? Naar het land, Laanveld? „Tja, dat is de bedoeling, meester. Maar of dat er van komt, dat weet ik nog niet zoo net. Bertus, ja, wat zal ik zeggen, is anders dan de anderen" mynheer Meier knikt begrijpend „we hebben wel wat met hem te stellen. Van landarbeid komt by hem niets terecht, vrees ik. Ja, misschien wordt het wat, maar het lykt er niet veel op. 'k Heb den boer al eens gepolst, maar „Maarwat zegt Sevenster?" „Dat wou ik net vertellen," „De boer wil hem niet. Die ziet wel, dat in Bertus geen landarbeider steekt". „Dat is goed gezien, LaanveldEn dat is niet erg. Landarbeiders zyn er genoeg. De jongen heeft een goed hoofd gekregen. Daarvan moeten we profitee- ren. Ik zou jullie willen voorstellen, hem te laten leeren voor onderwyzer." (Wordt yeryolgd.) Roode-KruTs-onderscheldlngen. De afdeeling Zuid-Beveland (West) van het Ned. Roode Kruis heeft Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden onder leiding van Dr H. Snoek, waarin aan een aan tal dokters, leiders en leidsters, helpers en helpsters zilveren en bronzen kruisen zyn uitgereikt, als blyk van waardeering voor hun opofferend werk tydens de oor logsdagen en daarna. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zeer groot. Dr Snoek heeft na een hartelyk wel kom uiteengezet, dat het Roode Kruis reeds jaren lang zyn voorzorgen had ge nomen en voor een vakkundige opleiding van vrijwillige krachten had zorggedra gen, Hierdoor kon in de oorlogsdagen veel lijden worden verzacht. Velen heb ben in die dagen grooten, opofferenden arbeid verricht en spr. prees de toewij ding van alle medewerkers (sters). Uit dankbaarheid voor dit werk heeft het Roode Kruis onderscheidingsteekenen laten vervaardigen, in den vorm van zilveren en bronzen eere-kruizen, welke spr. vervolgens uitreikte, terwijl allen tevens een fraaie oorkonde ontvingen. Deze plechtigheid droeg op verlangen van het bestuur een sober karakter. Zuid-Beveland. Kloetinge, Tot reizend ambtenaar in den distributiekring 's-Heer Arendskerke is benoemd de heer D. v. d. Velde, alhier. Korfbal Gisteravond speelde alhier een twaalftal van de firma D. J. van der Have uit Kapelle een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Unitas II. In de eerste helft wist Unitas tweemaal te doelpunten, terwijl in de tweede helft van der Have de korf een keer wist te doorboren. Alzoo kwam het einde met 21 voor Unitas II. Walcheren. Aagtekerke. Gevonden voorwerpen: Een Énderarmbandje. Te bevragen gem. veldwachter. St Laurèrtó, De begrooting van het Burg. Armbestuur voor het dienstjaar 1943 is door den burgemeester vastge steld op een bedrag van f 931.93. Zeeuwsch-Vlaanderen. Terbieuzenli Opening land- bouwhuishoudschool. Het nieuwe gebouw, waarin thans de lessen van de Landbouwhuishoudschool zullen worden gegeven, is Woensdagmiddag of ficieel geopend. Er is een lange periode verloopen, sinds de plannen voor den bouw werden gemaakt (1939)de oor logsomstandigheden hebben daarop mede invloed gehad, maar het doel dat men zich voor oogen stelde is ten slotte toch bereikt. Tot dusverre werden de lessen in ver schillende gebouwen gegeven, waardoor voor het onderwijs nadeel ontstond. De overgang naar het nieuwe, ruime, naar de eisehen des tijds ingerichte „eigen" schoolgebouw beteekent dus in alle op zichten een aanzienlijke verbetering. De twee groote praktijk-lokalen (10 bij 8 m) en de gewone leslokalen (7 bij 7 m) bie den alles wat men in een modern gebouw dat speciaal voor dit doel werd gebouwd, mag verwachten. Over de inrichting hoorde men, bij de bezichtiging op Woensdagmiddag, dan ook niets dan lof. Al kan men de buitenzijde van het ge bouw niet bewonderen gelukkig dat men met het interieur zoo geheel naar wensch is geslaagd. Voor de leerlingen (thans wordt de school bezocht door 55 dagschoolleerlingen, terwijl 33 leerlin gen de kook- en naaicursussen in de avonduren volgen) moet het een lust zijn in deze omgeving het onderwijs te vol gen. In hotel-de Vrieze kwamen genoodig- den samen, waarna het gezelschap zich naar de Leeuwenlaan begaf, teneinde bij de officieele opening aanwezig te zijn. Verschillende autoriteiten (vertegen woordigers van de Zeeuwseh-Vlaamsche gemeenten; van het Prov. bestuur, perso nen uit landbouwerskringen enz.) waren getuige van dit belangrijke feit. De leer lingen stonden bij het gebouw opgesteld en op een fraai kussen werd aan den heer Van Gorsel, prov. leider van den Nederl. Landstand,de sleutel van den hoofdingang aangeboden. Hierna volgde het feit van de plechtige opening, waar na het gezelschap het gebouw bezichtig de. Met veel lof werd zoowel in de of ficieele toespraken als tijdens de bezich tiging over deze school en het daar gegeven onderwijs gesproken. Aan het werk van het hoofd der school, mej. J. Dekker, werd terecht menig waardeerend woord gewijd; zij mag het in gebruik ne men van dit gebouw mede zien als be- VOOR HOOFD EN HART God is koning. By dat woord slaat onB schrik om het hart. Want dat woord zegt dat God is de heilige Rechter der aarde. Hy handhaaft recht en gerechtigheid. Telkens blykt, dat de wereld,, met al. haar idealisme, zonder God vastloopt evenals Pharao by het vervolgen van de kinderen Israels vastliep in de Roode Zee. Het geloof ziet in het inéénstorten van wat de mensch heeft opgebouwd zonder God als koning te erkennen, telkens een oordeel Gods. God laat de wereld niet aan haar lot over. Hij is haar Heer en koning. Daarom komt Hij met Zijn oordeelen om haar voor den ondergang te bewaren. En daarom verwondert het ons niet, dat, waar Psalm 97 begint met de woorden: „De Heer is koning, dat do aarde juiche!" Psalm 99 begint met den aanhef: „De Heer is koning, dat de vol ken beven!" Het zijn de twee zijden van één zelfde waarheid. Maar dan komt het er voor ons op aan ons gehoorzaam aan het. gezag van dien Koning te onderwerpen en Hem den draad van ons leven in handen te geven. Dan krygt ons leven eerst zijn rechte waarde voor God, voor de wereld en voor onszelven. (Alg. Hbld.) Dr J. A. CRAMER. Nu kan ik weer werken I De Heer M. V. te T. schrijft, dd. 20-1V40, „Ik wil U mededeelen, dat de Ovaaltjes mij goede diensten hebben bewezen; de gezwollen gewrichten zijn nu weet geheel normaal. Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vreeselijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer Iets voel, zal ik direct weet Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaal tjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam kroning van het vele werk, dat zij voor het landbouwhuishoudonderwijs heeft verricht. Nadat de autoriteiten en genoodigden onder wie verschillende functionaris sen van den Landstand waren vertrok ken, is aan het publiek gelegenheid ge boden de school te bezichtigen, waarbij tevens een film met betrekking op het onderwys werd vertoond. Tholen en St.-Fhilïpsland, Steven isfete. Onder voorzitterschap van den dijkgraaf, dhr C. Steendijk, werd een vergadering gehouden van ingelanden van het waterschap „Stavenisse". De rekening .over het dienstjaar 1941 '42 werd in ontvangsten vastgesteld op f 22.797,321/2, m uitg. op f 12.114,5iy2, goed slot alzoo f 10.628,81. Voor aflossing van schulden is een bedrag van f 3500 disponibel. (Z.Nsb.) GEMENÓD NIEUWS De strijd tegen den clandestienen handel. De politie te 's Hertogenbosch heeft aldaar aangehouden een zekeren K., die zich aan handel in bonnen heeft schul dig gemaakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Inbraken te Eindhoven. Na vernieling van een ruit hebben zich dieven toegang verschaft tot de sigaren fabriek van D. aan de Woenselsche- straat te Eindhoven. Ze hebben een par tij sigaren groot 14855 stuks gestolen, terwyl tevens 800 doosjes, elk inhou dende 10 stuks, worden vermist. De ge zamenlijke waarde van het ontvreemde is f 1200. Verder werd ingebroken in een fa- briekskantoor aan den Kanaaldijk. Da ders hebben op het sleutelblad eenige sleutels gevonden, waarmede zij het ma gazijn konden bereiken. Overigens wer den alle deuren geforceerd. Uit het privékantoor werd o.a. een casette, in- De negentienjarige violist Dick de Reus, concertmeester van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, vertolkt op 3 Sept. a.s. het vioolconcert van Paganini voor de radio (Hilversum II: 19.20 uur). De jeugdige kunstenaar, die onlangs den Prix d'Excellence en den Jubileumprys van Toonkunst verwierf, vertelt onzen verslaggever hoe zyn viooltalent door een advertentie in de dagbladen ontdekt werd, s Ned, Omroep-Vermeulen-VNP-Pax Holland ri

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2