elburg rs te Goes. :N AANBOD DAGKALENDER at van UR'G. iS. POOTGOED Bevelander, »rstelingen, nab Jubilé, Kencica" in k op spoedige Dp gevraagd. stenkoppen, JPSKERKE O N E E U DONDERDAG 3 SEPT. 1942 56e JAARGANG No. 282 Stad en land. BINNENLAND Duitsohe troepen voor Stalingrad winnen verder terrein. Snelle formaties tot aan de Wolga doorgedrongen. Mislukte Bolsjewistische aanvallen. BINNENLAND Het werk van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen de vestigingswet technisch goed ven zich voor de !I1* irende 4 avonden ageven (zo nodig ien* Directeur der ïteur voornoemd, C. DOETS. fIBER 1942. 15 17 14.— 16.50 14.05 16.55 14.13 17.03 14.22 17.12 14.25 17.15 16 18 14.45 17.55 14.48 17.58 14.57 18.07 15.05 18.15 15.10 18.20 L8. Dienstregeling Pinksterdag als lgf HANSWEERT. «stelden, worden en. ji DINGEN. en Advertentiën omen door UWENHUIJZE Dz. Litres deze rubriek kop van (ie krairt. \1AME TE KOOP, Brieven onder let- ireau „De Zeeuw" Wij repareeren alle ichines onder één v. d. KREEKE, is, Middelburg <EIM, prima brand- >n. E. DE DREU, 96, Telef. 2553, )rielingwagen 40, inkschroef 25 en Witte Vlaamsche Adres: Nieuwe Ierseke. N GOEDE BODE- ïheren. Brieven no. ,De Zeeuw", Boek- N. Burg 2628, KOOP: KWAGENTJE. E Grijpskerke. IS n. w gezocht te Goes, Brieven met vol- onder No. 10, Bu- te Goes. VRAAGD: 6 a 10 VAN KEULEN, 195, Ritthem. evraagd, voor heele >r de morgenuren. Goes. ELTENS, Zuidsin- Iburg, vraagt een Aanmelden tusschen JE f tot DE gëvraagd voor 4 uur 'smid- JONGE, Bo- Middelburg. Aan- ir. in Le Cointre N.V- Goes. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bjj contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Over dit onderwerp is veel geschre ven. Boeken, artikelen en redevoeringen z(jn er aan gev/yd. Soms is zelfs een scherpe tegenstelling tusschen beide ge maakt en in felle kleuren is de menta liteit van den stedeling geplaatst te genover die van den boer. Nieuw is dit thema allerminst. In onze vaderlandsche geschiedenis komen voortdurend conflicten voor tusschen Holland met zijn steden en zijn burgers eenerzijds en de overige, meer agrarische gewesten anderzijds. En meermalen is de klacht geuit, dat meh in „Den Haag" te weinig aandacht schonk aan de be langen en vraagstukken van het platte land en dat men er te veel stedelijk ge oriënteerd was. De tegenstelling tusschen stad en plat teland is door de opkomst van handel en industrie wél zeer verscherpt. De groote stad werd een massa-nederzetting. De harmonie werd verstoord en de toene mende aantrekkingskracht van de groote stad bewerkte vaak een grooter afvloeiing van het platteland dan dit zich kon gedogen, belangrijker ook dan de stad zelve kon verwerken. De groei der steden werd hier en daar onnatuurlijk en het platteland zag tal van zijn beste elementen door de groot industrie wegzuigen. Dat er een zekere harmonie tusschen stad en platteland moet zijn is in Oos tenrijk van na 1919 gebleken. Het land telde in 1927 6.671.333 inwoners, maar Weenen alleen telde er in 1930 reeds 1.847.488. Het was waarlijk geen won der, dat men toen van Oostenrijk sprak als van een kind met een waterhoofd. Iets dergelijks gaf Frankrijk met Parijs te zien. Men vlood van het land naar de stad, men liet den akker braak liggen en ging zich verlustigen in de genoe gens van de lichtstad. Thans krijgt men weer meer oog voor de harmonie tusschen stad en land. Zoo heeft Pétain den roep doen weerklinken van: terug naar het land en lokt men de menschen weer naar de onbebouwde akkers. De omstandigheden, waaronder wij nu leven, doen wel heel duidelijk zien, dat er in de bevolkingsgroepeering, in de. bronnen en middelen van bestaan, in de verhouding van stad en platteland zekere evenredigheid moet bestaan, dat ook hier wetten zijn, die niet straffeloos kunnen worden overtreden. Samenwerking en harmonie moeten er zijn. Zoo komen de krachten,' door God in de schepping gelegd, het beste tot ontplooiing en ontwikkeling. Nieuwe burgemeesters. De Commissaris-generaal van Bestuur en Justitie heeft tot "Burgemeester be noemd: den chef de bureau J. Kra nenburg te Rotterdam tot burgemeester van Hoogland, den gemeente-ambtenaar G. J. Vooys te Goedereede tot burge meester van Hasselt en den heer T. O. van der Weide te Bloemendaal tot bur gemeester van Velzen. Directeur-generaal voor bijzondere economische aangelegenheden. Naar wij vernemen is benoemd tot directeur-generaal voor bijzondere eco nomische aangelegenheden, F. L. Ram- bonnet, gedurende den tijd dat de heer Mr M. M. Rost van Tonningen optreedt als secretaris-generaal van het departe ment voor Bijzondere Economische Aan gelegenheden. Propaganda voor dien! Jeugdstorm. De heer E. Zilver, opperhopman en waarnemend leider van de afd. voorlich ting van den Jeugdstorm heeft de pers mededeeling gedaan van hetgeen de Jeugdstorm zich voorstelt in de komen de weken te ondernemen. Naast de af deeling voorlichting is er een afdeeling gekomen onder leiding van kompaan Barkhuis, welke vooral de film- en fotopropaganda ter hand zal nemen, terwijl ook van het onderdeel „documentale" veel wordt verwacht. Als begin van de nieuwe werkperiode zal de Jeugdstorm voor het eerst op de straten met zijn bladen „Stormmeeuw" en „Stormvlag" gaan colporteeren. Zaterdag zal in alle deelen van het land de eerste landelijke jeugdstormcol- portage worden gehouden. In tal van plaatsen van ons land zul len leeskasten worden ingericht, terwijl het tevens in de bedoeling ligt op ver schillende pleinen in stad en land zoo genaamde inlichtingen tentjes te laten verrijzen, waar men alle mogelijke vra gen betreffende den Jeugdstorm gaarne zal beantwoorden. Op de straten zullen de leden van den Jeugdstorm demonstra ties geven. In verschillende bioscoopenzullen filmvertooningen worden gegeven. De viering van „de dag van den ouden jeugdstorm" zal geschieden op Zaterdag 26 September. van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het Engelsche operatiebevel gepubliceerd. De Engelsche 'regeering heeft hierover gezwegen. Het opperbevel van de Weermacht heeft derhalve bepaald, dat alle by Dieppe gevangengenomen Britsche offi cieren en soldaten vanaf 3 September 1942 om 14.00 uur, geboeid zullen wor den. Het motief voor deze behandeling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatregel zal pas worden op geheven, zoodra de Britsche regeering de in het bovengenoemde bevel uitge vaardigde bepaling in zake het boeien van Duitsche krygsgevangenen in een officieele mededeeling intrekt. Het opperbevel van de weermacht ver klaart voorts, dat voortaan alle Wild- Westmethoden van deze soort, welke een beleediging en miskenning van dap pere soldaten vormen, onmiddellijk met de scherpste represailles beantwoord worden. De Duitsche troepen hebben tot dusver talrijke fotografische op namen van Dieppe bewezen het de gevangen Britten als een fatsoeniyken vy'and behandeld en verzorgd. Het staat aan het Britsche commando te beoordeelen, of deze door dit com mando veroorzaakte verandering in de behandeling van gevangenen na de er varingen van Dieppe meer Duitsche dan Britsche gevangenen zal treffen. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuidoosten van A n a p a vordert de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen op den taai stondenden vyand in versterkte hoogtestellingen. Voor Stalingrad won de aanval in he vige gevechten verder terrein. Snelle for maties, die ten Noorden van dé stad tot aan de Wolga zijn doorgedrongen, sloe gen verscheiden door vrij sterke strijd krachten ondernomen tegenaanvallen van den vijand af. Opde Wolga werd door de luchtdoel artillerie een motorschip van 500 brt. tot zinken gebracht. Een verkenningsvlieg tuig bracht in de delta van de Wolga ten Zuiden van Astrakan een bolsjewis tisch tankschip door bommen tot zinken. Ten Zuidwesten van K a 1 o e g a en bij R z j e f werden verscheiden plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten afgesla gen en gereedstaande troepen door ar tillerievuur en aanvallen van de lucht macht uiteengeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware, bloedige verliezen. Op bet meer werden dooi* bomtoeffers een bolsjewistische torpedoboot tot zinken gebracht en twee transportschepen be schadigd. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en 's nachts een belangrijk spoorwegknoop punt ten Noordwesten van Moskou aan. Ontploffingen en zware branden werden by het vertrek waargenomen. In den afgeloopen nacht vlogen bol sjewistische vliegtuigen boven het Gou vernement-Generaal en boven Oost-Pruiken, waar zij voorname lijk woonwijken in de stad Warschau aanvielen. Er ontstonden verscheiden branden. Bij aanvallen van Duitsche en Ita- liaansche snelle troepen op de Britsche stellingen in Egypte werden 30 vgande- lijke tanks vernietigd. In het kader van deze gevechten werden op 31 Augustus en op 1 September in luchtgevechten door Duitsche en Italiaansche jagers 51, door luchtdoelartillerie 4 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. r Een Duitsche duikboot bracht in de Midd'ellandsche Zee een schip van 4.000 B.R.T. uit een konvooi tot zinken. By vluchten overdag boven de be zette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren twee jacht-' vliegtuigen. In den afgeloopen nacht viel de Brit sche luchtmacht verscheiden plaatsen in de Saarpalts aan. De burgerbevol king leed verliezen. In woonwijken, voor af" in S a a r 1 a u t e r n, ontstond mate- rieele schade en schade aan gebouwen. Twee der aanvallende vliegtuigen wer den neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten op een troepenkamp aan de Engelsche Zuidkust bomtoeffers van zwaar kaliber. In den nacht werden voor den oorlog belangrijke installaties in de Midlands en in Noordoost- Engeland met brisant- en brandbom men bestookt en verscheidene branden veroorzaakt. Het opperbevel van de weermacht deelt voorts nog het volgende mede: In het bij Dieppe buitgemaakte Engel sche bevel, aanhangsel L, alinea 4, num mer b) 2, wordt gezegd: „Waar het ook maar mogelijk is, moeten de handen van d'e gevangenen worden samengebonden, opdat zij hun papieren niet kunnen ver nietigen. In het officièele communiqué van het opperbevel van de Weermacht Het Britsche bevel betreffende het boeien van gevangenen. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van oorlog heeft Woensdagavond een verklaring uitgegeven betreffende de mededeeling in het bericht van gisteren van het opperbevel der weermacht, vol gens hetwelk in het by Dieppe buitge maakte Engelsche bevel gezegd wordt, dat, waar dat ook maar mogeiy'k is, den gevangenen de handen geboeid moeten worden, opdat zg hun papieren niet kun nen vernietigen. In de verklaring van het Engelsche ministerie van oorlog wordt gezegd, zoo meldt de Britsche be richtendienst, dat een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan „of inderdaad een dergeiyk bevel is uitgegeven". Na drukkelijk wordt ontkend, dat ook maar van een Duitschen gevangene de handen geboeid zjjn. „Ieder bevel van dien aard"*, zoo besluit de Engelsche verkla ring, „zal, wanneer het mocht zyn uit gegeven, herroepen worden." Italiaansch weermachtsbericht. Gisteren hebben Italiaansche en Duit sche afdeelingen pantserauto's aan het Egyptische front enkele uitvallen gedaan, waarbij de vyand een 30 pantser voertuigen verloor. De luchtmacht van de As ontplooide groote bedrijvigheid tegen de vooruitge schoven formaties en de achterhoede van den vyand. Tijdens luchtgevechten zyn de beide laatste dagen 51 vliegtuigen neergescho ten door Italiaansche en Duitsche ja gers, vier stortten neer, getroffen door het luchtafweergeschut. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op S i c i 1 i waarby enkele ne derzettingen en een passagierstrein met machinegeweren werden beschoten. Eén onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De familieleden der opvarenden zijn verwittigd. Onze vloot- strijdkrachten hebben een vijandeiyke duikboot tot zinken gebracht. Moordaanslag op den onder koning van Britsch-lndië. BANGKOK (Interinf.), Radio-Delhi maakt melding van een revolveraanslag op den onderkoning van Britsch-lndië, lord Linlithgow. De aanslag zou doör een Op het strijdgebied der succesvol afgeweerde Britsche landingspoging in Dieppe heeft de opperbevelhebber in het Westen, Generaalveldmaarschalk v. Rundstedt aan honderd soldaten, die zich byzonder onderscheiden hebben, het IJzeren Kruis uitgereikt. PBZ-v. Eysden-PK Koll-Pax Holland m Indiër zyn gepleegd. De dader zou zyn gearresteerd en onmiddellijk doodge schoten. Een beweerde Duitsohe bezetting van Dakar. (D.N.B.) Het Fransche ministerie van Voorlichting publiceert het volgende communique: Verscheiden buitenlandsche nieuws- bureaux hebben geruchten van P.ussi- schen en Engelschen oorsprong ver spreid, als zou de Duitsche regeering van de Fransche regeering toestemming hebben geëischt tot bezetting van steun punten in Fransch-West-Afrika. Enkele dezer bureaux hebben zelfs beweerd, dat Diiitsche troepen te Dakar zq'n aangekomen. De Fransche regeering dementeert deze leugenachtige mededeelingen for meel. Zy verlengen slechts de lange ïyst valsche berichten, die al twee jaar lang door Londen en Moskou worden rond gestrooid. De gouverneur-generaal van Fransch- West-Afrika, generaal Boisson, is Dins dagmiddag onverwacht per vliegtuig in Vichy aangekomen. Hy werd terstond ontvangen door maarschalk Pétain, met wien hy een langdurig onderhoud had, waarna hy terugkeerde naar West- Af rika. Voorts ontving hy o.a. den voorzitter en oprichter van het Fransche legioen van frontstoyders in Noordafrika, ge neraal Frangois. Vaat4- en! artkerverbod op heil IJsselmeer. Op grond van art. 5, 2e lid van de ver4- ordening no. 100/41 van den Rykscom- missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, betreffende de buitengewone maatregelen ten dienste van de kustbe- scherming wordt op het IJsselmeer het bevaren en ankeren van alle vaartuigen ten Westen van de ljjn Muiden-Pampus- Uitdam van 1 uur voor zonsondergang af tot 1 uur na zonsopkomst verboden. Het leggen van fuiken Oosteiyk van de iy'n Uitdam-oosteiyk havenhoofd op het buiten IJ en in de verdere verlenging naar het land toe, is verboden. Handelingen in strjjd hiermede worden volgens art. 7, lid 2 van de verordening no. 100/41 van 23.5.41 bestraft. Ook dit Jaar Inzameling van eikels, beukennootjes en kastanjes. Evenals het vorig jaar is ook nu weer de inzameling van eikels, fceukennootjes en kastanjes van rykswege geregeld. De oogst van deze vruchten staat er naar men verwacht, heel wat beter voor dan vorig jaar, zoodat de nieuwe inzamel- campagne een aanmerkeiyke bijdrage kan zyn voor de voedselvoorziening van ons volk. Immers de beukenootjes zullen behoudens een klein gedeelte dat voor zaaidoeleinden zal worden gebruikt olie kunnen opleveren, die voor de vet- voorziening van ons volk in den komen den winter van groot belang kan zyn. Alleen wanneer de verwerking goed geregeld is en oordeelkundig geschiedt, kan daaruit het hoogste rendement voor ons volk worden verkregen. Daarom heeft het aan- en verkoopbureau van akkerbouwproducten (A.V.B.A.), Bezui- denhoutscheweg 15, 's-Gravenhage, de leiding van de inzamelingscampagne. Het land is voor de inzameling ver deeld in tien districten, aan het hoofd van elk waarvan een hoofdagent staat. Onder goedkeuring van het A. V. B. A. zullen de hoofdagenten een voldoend aantal agenten aanstellen waarby zij uit den aard der zaak aan die streken, waar zich vele eiken, beuken en kastanjeboo- men bevinden, speciale aandacht zullen wijden. Als agent bunnen fungeeren personen, die in zekere mate van de desbetreffen de producten op de hoogte zyn en over een voldoende opslagruimte beschikken. Een ieder, die dit wil, kan rapen. Men heeft hiervoor geen vergunning noodig en zal een nader vast te stellen prijs van de agenten ontvangen by inlevering. Na tuurlijk zullen de vruchten moeten vol doen aan de eischen, die de agenten zul len stellen. Zy zullen in het algemeen zoo droog mogeiyk moeten zyn, zoodat geen schimmel of broeiing ban ontstaan en zq zullen vry moeten zijn van doppen of bolsters, zand, steenen en ander vuil. Voor het vervoeren, doen vervoeren, afleveren, doen afleveren, bewerken of verwerken van eikels, beukenootjes en kastanjes zal een vergunning noodig zyn, doch de rapers behoeven deze ver gunning niet, wanneer zy hoeveelheden, kleiner dan 50 kilogram, naar den agent vervoeren of aan hem afleveren. De bezitters van afgesloten, particu liere terreinen zyn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatseiyken agent af te leve ren. Wenschen de grondbezitters ze niet zelve te laten verzamelen, dan moeten zq toestaan, dat rapers die de agent zal aanwy'zen, de vruchten zullen verzame len. Hierby zal tegen beschadiging van parken enz. worden gewaakt. DONDERDAG 3 SEPT. 1942. Maak my bekend den weg dien ik te gaan heb, want ik hef myn ziel tot U op. Ps. 143 8 b. Zon Maan op onder op onder 6.53 20.25 0.11 15.49 10 Sept.: Nieuwe maan. 17 Sept.: Eerste kwartier. PRIJSVORMING EN PRIJSBEHEERSCHING, In een dezer dagen in het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten te Den Haag gehouden persconferentie heb ben de gemachtigden voor de prezen, Mr H. C. Schokker, het hoofd van de prgsbenechting, Mr J. M. H. Pott en de heer A. J. Stienstra, hoofd van de af deeling opsporing, een aantal journalis ten een blik vergund in het werk van den dienst van den gemachtigde voor de pry zen. De conferentie werd o.m. bijge woond door Oberregierungsrat, Dr K. Trabold, leider der afdeeling „Preisbil- dung" van het Rykscommissariaat en Dn A. Winsemius, hoofd der afdeeling Prijs vorming by den dienst van den gemach tigde. Mr Schokker ving zyn uiteenzetting; aan met er op te wijzen, dat de prijspoli tiek, die noodzakeiyk gevoerd moet wor den, in een systeem van geleide economie zoowel de prijsvorming als de prysbe- heersching omvat. In het prgsvoimings- besluit worden twee belangrijke punten vastgelegd. Ten eerste de begrippen „maatschappeiyk verantwoorde prijsvor ming" en de. „verantwoordelijkheid van den ondernemer" op dit terrein en ten tweede het beginsel, dat de prysvorming geen automatisch werkend mechanisme tér honoreering der kostenstgging be hoort te zyn. Want de prysvorming dient mede om te komen tot een rationeels productie. Zjj heeft daartoe de noodige prikkels in het leven te roepen. In dit verband verwees spr. naar een belang rijke rede van minister Fischboeck, com missaris-generaal voor financiën en Eco nomie, over dit onderwerp, waarin hy zeide, dat het declareeren van kosten zyn grenzen heeft. Daartegenover dient een dienovereenkomstige belooning der prestatie te staan. Vandaar dat men in Duitschland gekomen is tot in cyfers uit gedrukte prestatieprgzen. In ons land verliep de ontwikkeling der prijsvorming echter in zooverre af wijkend, dat men een aantal noodzake lijke kostenstijging-elementen en tendenr zen moest aanvaarden. Deze factoren hadden' eenigen tijd noodig om uit te werken. Deze toegelaten prijsstijging heeft tot resultaat 'gehad, dat voor de daarvoor in aanmerking komende secto ren in hoofdtrekken thans nagenoeg het Duitsche prijzenpeil is bereikt. Dit komt o.m. tot uiting in een aanmerkelijke af neming van het aantal aanvragen tot in- dividueele prgsverhooging. In dit stadium is het nu zaak de juiste verhoudingen in aanmerking te nemen. Voorts dient men te bedenken, dat men hier niet met een autonoom stelsel te doen heeft, doch met een dat werkt bin nen het kader van het Europeesche prij zenpeil. Aandacht zal moeten worden ge schonken aan de wisselingen van het prijzenniveau. Zgn in de onlangs afgekondigde richt- Ignen voor de prijsvaststelling de princi- pieele grondslagen gelegd voor een maat schappeiyk verantwoorde prijsvorming, deze richtlijnen en met name de binnen kort uit te geven „richtiynen voor het normbedryf" zullen de toetssteen opleve ren, welke de prijsvorming in staat stelt in de prij zenwetgeving den juisten sa menhang te brengen. Deze richtlijnen voor het normbedrijf zullen tevens de op lossing brengen voor de vergoeding voor prestaties. Tegenover eenige nog nood- zakelgke prgsverhoogingen, die niet te venmjden zullen zgn, op grond van het doorwerken van kostenstg gingen hier en daar, zullen dan compenseerende p r g s- verlagingen worden doorgevoerd. Onder handhaving van een redelijke be looning voor den ondernemer moet het mogelgk zyn voor verschillende catego rieën van goederen tot een prijsverlaging te komen, met name voor de z.g. nieuwe artikelen op het gebied der levensmid delen (surrogatenbeschikking). Het totale prijsbeleid zal hierdoor een vrgwel evenwichtig beeld te zien geven. Er wordt wel eens beweerd, dat de ge machtigde voor de prgzen het bedrijfsle ven onrendabel zou maken. Daartegen kan ik aanvoeren, dat wy onze beslissin gen slechts nemen na grondig onderzoek. Indien men gedocumenteerde gegevens, cgfermateriaal enz. daartegenover kan stellen, willen wg onze beslissing gaarne herzien. Tot heden echter is daartegen niet veel steekhoudends ingebracht. Ten bewgze hiervan kan een onderzoek wor- P!'l i u

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1