DAGKALENDER ZATERDAG 29 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 278 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Wat maakt gij van uw leven? De strijd in den Kaukasus - Mislukte ontlastingsaanvallen der Sowjets - Nieuw offensief in Egypte? - De slag bij de Salomonseilanden geëindigd. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Onder dezen titel werden indertijd radiolezingen gehouden, die later ge bundeld werden. Een beroemd schrijver heeft eens ge zegd, dat het leven een aaneenschake ling vormt van groote verwachtingen èn groote teleurstellingen. Soms ondergaat de mensch deze, beschouwing als een be knellende Waarheid en hij werpt zich er als bezeten tegen in. Zwakke naturen stellen zich met droomen tevreden, op de vleugels der romantiek verplaatsen zij zich in een situatie, die den mensch meer bevrediging schenkt. Deze droo men met open oogen zijn echter zekerlijk bedrog, ze bedwelmen den mensch doch genezen hem niet. Sterkere naturen ma ken plannen en met moed zetten zij hun schouders onder de verwezenlijking daarvan. Een tijdlang vindt hun gemoed bevrediging in de energie, welke zij daarbij ontwikkelen. Als de dingen niet aanstonds van een leien dakje gaan, prikkelt dit hun werkkracht nog meer. Zij zetten de tanden op elkaar! Maar spoedig is' die resolute trek geleidelijk overgegaan in een vergramd gezicht van verbitterd opeengeknepen lippen. Want 't leven werpt telkens hun plannen omver. De volksmond zegt: „het is alles stom geluk!" De Prediker uit den Bijbel heeft daar ook reeds mee geworsteld: Wat voordeel heeft de mensch van al zijn arbeid dien hij arbeidt onder de zon? De eerlijkheid gebiedt om te zeggen, dat wijzelf ook dikwijls teleur stellen. Het vuur in onzen geest is maar al te dik wijls een stroo-vuur, dat ras is uitge brand. Waar is de liefde gebleven van sommigen, die toch zoo blijmoedig hun belijdenis aflegden? De kleinste tegen spoed slaat ons soms al uit het lood. Gedurig vallen wij over strootjes. Wij loopen keurig om de keien heen, maar geen acht sloegen wij op dat onnoozele halmpje op den weg. Pats, daar lagen wij Wat maakt gij van Uw leven? Beter is het deze vraag om te zetten in een andere: Wat maakt Hij van uw leven? Wat wil Jézus met u doen? Paulus be hoorde tot de krachtige naturen, tot de wilsmenschen. Maar ook hij leed schip breuk. Ook hij kwam tot de vraag: Heere, wat wilt GIJ? En wat heeft Je zus Christus niet gemaakt van dit leven! Ontzaglijk veelPaulus is geslaagd door Jezus Christus. En wij zullen ook slagen in Hèm. Hij zal Zijn werk in ons vol enden! Heer, Uw talent heeft vijf talen ten gewonnen! Dat maakt HIJ van ons leven! BINNENLAND Uitvoering van del luchtbeöchermi ngs- verordening. In het Verordeningenblad is versche nen een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van justi tie, van binnenlandsche zaken en van sociale zaken ter uitvoering van de luchtbeschermingsverordening. Hierin wordt o.m. bepaald, dat on der het ter beschikking stellen van goe deren ten behoeve van algemeene doel einden der luchtbescherming in den zin van art. 13 tweede lid der luchtbescher mingsverordening mede worden begre pen alle op bevel van de bevoegde in stanties getroffen maatregelen ter ca moufleering, overbrenging van voorra den, verplaatsing of stopzetting van be drijven of inrichtingen om redenen van luchtbescherming. De kosten van scha deloosstellingen ter zake worden door het rijk gedragen. Personen, werkzaam bij den Ned. Volksdienst, die bij luchtaanvallen tel kenmale op bevel van den plaatselijken luchtbeschermingsleider of van den door dezen hiertoe gemachtigde, werkzaam heden verrichten ten behoeve van de so ciale verzorging der getroffenen, hebben voor den duur van deze werkzaamheden de rechten en plichten van de leden van den luchtbeschermingsdienst. Zg dragen by hun werkzaamheden een witten band met opdruk „Nederlandsche Vólks- dienst'»', voorzien van een zegel, om den linkerbovenarm. Het gasmaskerbesluit en het vermelde onder 11 van het besluit van 26 Maart 1921 worden ingetrokken. Bommen op Nederlandsch gebied. Bij zijn Donderdag ondernomen vluch ten naar het Nederlandsche luchtruim, had de Engelschman het weer in het bijzonder voorzien op de Nederlandsche burgerbevolking. Aangezien hij door het geconcentreer de Duitsche afweervuur zijn 'doelen niet systematisch kon naderen, ontstond door blindelings uitstrooien van bom men schade aan gebouwen, o.m. ook aan een schoolgebouw. De Nederlandsche burgerbevolking heeft hierdoor en door aanvallen met boordwapens 37 gewonden en 18 dooden te betreuren. De Neder landsche bevolking wordt nogmaals in haar eigen belang dringend uitgenoodigd bij het vuren van afweergeschut in huis te blijven of anders terstond op eeniger- lei wjjze dekking te zoeken. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den Kaukasus veroverden de bergjagers den overgang over nog meer passen in het hooggebergte. Verstrooide vijandelijke strijdkrachten werden ver nietigd. - Ten Westen van Stalingrad wint 'de Duitsche aanval ondanks taai vijandelijk verzet terrein. Bij den afweer van wanhopige tegenaanvallen werden alleen gisteren overdag in den sector van een legercorps met schitterenden steun van batterijen luchtdoelgeschut 135 bols jewistische tanks vernield of buitge maakt. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en vliegende artillerie mengden zich op vernietigende wijze in de gevech ten te land. Bovendien werden Stalin grad en de achterwaartsche verbindin gen der bolsjewisten overdag en 's nachts gebombardeerd. Twee groote Wolga- vrachtschepen en een tankschip werden in brand geworpen. t Aan het Donfront sloegen Duit sche en Italiaansche troepen vijandelijke aanvallen af. Ten Zuidwesten van Kaloegaen big' R z j e v werden op verscheidene plaatsen aanvalsvoorbereidingen van den vijand in samenwerking met formaties van de luchtmacht uiteengeslagen. Plaat selijke vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand met sterke strijdkrachten de Duitsche stellingen aan. De bolsje wisten werden in hevige gevechten ten deele in een tegenaanval teruggeworpen; hierbij werden' 35 tanks stukgeschoten. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 101 vliegtui gen, zeven andere werden op den grond vernield. Een onzer eigen vliegtuigen wordt vermist. Bij vluchten boven de bezette ge bieden in het Westen werden gisteren in luchtgevechten 15, door pa trouillevaartuigen drie Britsche vliegtui gen zonder eigen verliezen neergescho ten. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking boven W e s t- en Noordwest-Duit schland, hebben formaties van de Britsche lucht macht in den nacht van 27 op 28 Aug. aanvallen ondernomen, vooral op de stad K a s s e I. De burgerbevolking leed ver liezen!. In woonwijken ontstond materi eels schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagérs en luchtdoelartillerie werden volgens de tot dusver ontvangen rapporten 35 der aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. In de periode van 14 tot 27 Aug. ver loor de Britsche luchtmacht 315 vlieg tuigen, waarvan 52 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In dezelf de periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 63 onzer, eigen vlieg tuigen verloren. De Duitsche luchtmacht viel overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke installaties aan' de Zuidkust van Engeland, alsmede in Midden- en Oost -Engeland met brisant- en brandbommen aan. j Itaiiaansch weermachtsbericht. Verkenningspogingen van vijandelijke af deelingen, gesteund door een welonder- hogden artillerievuur zijn aan 't Egyp tische front afgeslagen. Duitsche jagers hebben in luchtgevechten drie vij andelijke toestellen neergeschoten. Luchtaanvallen zjjn opGelaenCo- mi so ondernomen door Britsche vlieg tuigen, waarvan er een, getroffen door afweervuur, brandend neerstortte; een tweede was ernstig beschadigd gedwon gen te landen. De piloot werd gevangen genomen. Gemeld wordt, dat één persoon is gedood, dat er onder de burgerbevol king eenige gewonden vielen en dat er lichte schade is aangericht. Ontlastingsaanvallen der Sowjets. De correspondent van het Vad. te Berlgn schrijft: De Sowjet-legerleiding is op het oogen- blik doende met eenige pogingen, welke ten doel zullen hebben ontlasting, of zooals men hier ook wel aanneemt, af- leiding van de aandacht van de publieke opinie van den moeilijken militairen toe stand, waarin men verkeert. Zoo zijn daar de onlangs weer begon nen vliegeraanvallen op het Oost-Duit- sche gebied en de omstreken van Ber lijn. Deze aanvallen zijn militair zonder beteekenis en hebben voornamelijk pro pagandistische waarde of moeten deze wellicht hebben. Belangrijker dan deze raids zijn de militaire ontlastingspogingen in den middelsten frontsector van de Sowjet- unie. De Sowjetleiding heeft dezer da gen extra-berichten uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat aan het z.g. Ka- lirijnfront de Duitsche linie over een breed front zou zijn doorbroken. Daar entegen meldt het Duitsche legerbericht, dat hevige Sowjet-Russische aanvallen in genoemden sector zijn afgewezen of door tegenaanvallen onschadelijk konden worden gemaakt. Nieuw Duitsch offensief in Egypte? Volgens Woensdag uit Cairo ontvan gen berichten, wijzen alle teekenen er op, dat generaal Rommel zijn offensief in Egypte zal herhalen. De Britsche ver- kenningsdienst meldt bewegingen van Duitsche transportcolonnes naar het front. Voorts is. bekend, dat de Duit- schers en Italianen, ondanks de gevaren ter zee, versterkingen hebben gekregen, aldus meldt S.P.T. De strijd bij Salomonseilanden. Volgens een communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine, schijnt het zeegevecht in de nabijheid der Salomonseilanden voorloopig tot een einde te zijn gebracht, aldus meldt S.P.T. uit Washington. In de officieele Amerikaansche mede- deeling heet het, dat sedert het laatste communiqué geen verdere acties hebben plaats gehad. De Japansche strijdkrach ten hebben zich uit de nabijheid der Amerikaansche posities op Toelagi te ruggetrokken. De strijd ter zee. De wacht bij het geschut zoekt den horizon af 'naar vij andelijke schepen. Deutscher Verlag- Recla-P.K. Toelie-Pax Holland m Japansche maatregeleri in Batavia. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft besloten, aldus een Domei- bericht uit Batavia, 24 scholen voor het middelbaar onderwijs in September weer open te stellen. Het onderwijs zal niet meer in de Nederlandsche taal gegeven worden, doch in het Maleiseh. Het Ja- papsch zal een verplicht leervak zijn. Onder leiding van het Japansche mili taire bestuur wordt Batavia, de vroegere hoofdstad van Nederlandsch-Indië, in korten tijd een nieuw centrum van Oost- Azië herschapen, aldus heeft Tsoekamo- to, de nieuwe Japansche burgemeester verklaard. Volgens Tsoekamoto stelt het feestuur alles ih het werk om het lot der werkloozen te verlichten. Van gemeente wege zijn alle werkloozen volgens beroep en opleiding geregistreerd ten einde' in voorkomende gevallen op de snelste wijze aan vraag naar arbeidskrachten te kun nen voldoen. De ambtenaren krijgen alle gelegenheid om zich bij de nieuwe ver houdingen aan te passen. Vijf scholen, waar de Japansche taal wordt onderwe zen, zijn speciaal voor hen ingericht. Voorts werden reeds op tien centra le punten inrichtingen voor de volksge zondheid geopend, terwijl men iedere ge legenheid te baat neemt om het volk het belang van hygiëne in volksgezondheid te doen inzien. Nederlandsche jeugd naar Duitschland. Het aantal kinderen, dat door bemid deling van den Nederlandschen Volks dienst naar pleegouders in de mooie streken van Duitschland gezonden wordt, neemt steeds toe. Zoo zullen er in September niet minder dan vier extra treinen met jongens en meisjes vertrek ken, die daar zes weken zullen vertoe ven. Het eerste transport van 550 kin deren uit Noord-Holland reist 1 Septem ber af naar Wurtemberg, het tweede met ongeveer 60 kinderen uit Amster dam enkele dagen daarna, op 5 Sep tember naar Sudetenland. Voorts zullen op 16 en 20 September nog twee treinen met kinderen vertrekken. INVOERING VAN HET ACHTSTE LEERJAAR. Het verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoed.ng, weten schap en kuituurbescherming, houden de wijziging van de lager-onderwijswet en van eenige besluiten in verband met de invoering van het achtste leerjaar aan de scholen voor gewoon lager on derwijs. De voornaamste wijzigingen zijn: Aan de vakken, waarin aan lagere scholen bovendien onderwijs kan worden gegeven, wordt toegevoegd eenvoudige huishoudkunde. Het schoolonderwijs wordt onder scheiden in: a. gewoon lager onderwijs; b. voortgezet lager onderwijs; c. ver volgonderwijs; d. uitgebreid lager on derwijs; e. buitengewoon lager onder wijs. Het gewoon lager onderwijs, voor zoover het geheel of gedeeltelijk uit openbare kassen wordt bekostigd, wordt gegeven in scholen met zes achtereen volgende leerjaren, het leerplan omvat de vakken lezen, schrijven, rekenen, Ne derlandsche taal, vaderlandsche geschie denis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen, lichamelijke opvoeding en nuttige handwerken voor meisjes. Daaraan kan het vak handenarbeid worden toegevoegd. Het voortgezet gewoon lager onder wijs wordt gegeven in scholen met ten minste twee achtereenvolgende leerja ren, aansluitende aan het zesde leerjaar eener school voor gewoon lager onder wijs. Het leerplan omvat de vakken lezen tot en met nuttige handwerken als bovengenoemd, Duitsche taal, alge meene geschiedenis, handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde, terwijl daaraan toegevoegd kunnen worden de vakken landbouwkunde en tuinbouw kunde en met machtiging van den se cretaris-generaal ook een of beide vak ken wiskunde en handelskennis. Het vak Duitsche taal wordt ten minste gedurende vier uren per week gegeven. Van de verplichting tot het geven van de vakken handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde kan de secretaris-gene raal, den inspecteur gehoord, onthef fing verleenen. Waar de oprichting van een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs naar die meening van den secretaris generaal niet mogelijk is, kan dit on derwijs gegeven worden in scholen met ten minste acht achtereenvolgende leer jaren. Voor het zevende en de hoogere leer jaren dier scholen geldt, wat den om vang van het leerplan betreft, het hier- voren bepaalde. Tot een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs mogen slechts worden toegelaten leerlingen, die het zesde jaar van een school voor gewoon lager on derwijs hebben doorloopen. Tot een school voor uitgebreidlager onderwijs mogen slechts worden toegelaten leer lingen, die het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs met goeden uitslag hebben doorloopen en wier ontwikkeling en aanleg naar het oordeel van het hoofd der eerstgenoem de school zoodanig zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zij het gnder- wijsMer school voor uitgebreid lager on derwijs zonder bezwaar zullen kunnen volgen. De secretaris-generaal kan in bijzondere gevallen ontheffing verleenen van den eisch, dat het zesde leerjaar moet zg'n doorloopen. Aan elke school voor voortgezet ge- De fraaie gevel van. het pand op den hoek van de Vischmarkt en de Brug straat te Gorkum van den. bouwmees ter Bloemaert is thans onder leiding van den architect Bilderbeek geheel gerestaureerd. De restauratie van dit gebouw, dat in het bezit is van de Ver. „Hendrick de Keyser", geschiedde on der ^toezicht van Monumentenzorg. Stuvel-Pax Holland m ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942. O HEERE! hoor mijn gebed, neig de ooren tot mijn smeekingen; verhoor mij naar Uw waarheid, naar Uw gerechtig heid. Ps. 143 :T. Zon op onder 6.45 20.36 Maan op onder 22.14 10.32 2 Sept.: Laatste kwartier. 10 Sept.: Nieuwe maan. ZONDAG 30 AUGUSTUS 1942. Laat 's Heeren lof ten hemel rijzen, Hoe goed is 't, onzen God te prijzen! 't Betaamt ons, psalmen aan te. heffen, Die lieflijk zijn en harten treffen. Ps. 147 1. Zon Maan op onder op onder 6.46 20.34 22.40 11.41 woon lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwij zer, zoodra het aantal leerlingen een en dertig bedraagt. Voor elk dertigtal leerlingen boven de een en dertig wordt een onderwijzer meer vereischt. Dit besluit treedt heden in werking. Het wordt ten aanzien van elke school eerst toegepast vanaf den dag, waarop na het in werking treden van dit be sluit op deze school het eerste nieuwe schooljaar of de eerste nieuwe school- cursus aanvangt. De secretaris-generaal of een door hem aan te wijzen instantie kan op desbetref fend verzoek toestaan, dat dit besluit op een school, welker schooljaar of school- cursus in September begint, eerst toe gepast wordt bij het begin van het schooljaar of den schoolcursus, welke in September 1943 begint, als het niet mo gelijk is, het achtste schooljaar vóór 1 October a.s. in te stellen. VERZORGING VAN KINDEREN VAN LEDEN DER DUITSCHE - WEERMACHT. Het Verordeningenblad bevat de vol gende verordening vvan den Führer van 28 Juli j.l. betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherming van het rassisch waardevolle Germaansche erfgoed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche ge bieden door leden van de Duitsche weer macht zijn verwekt en uit Noorsche of Nederlandsche vrouwen zijn geboren, op verzoek der moeder, een bijzondere on dersteuning en verzorging vanwege in stanties van de rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dra gen van de kosten der bevalling, de toe kenning van steun in de kosten van le vensonderhoud aan de moeder geduren de den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonderhoud voor de kinderen, de opneming der moeder in klinieken of te huizen en met toestemming van de moe ders ook de opneming van de -kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maat regelen. De nadere bijzonderheden worden ge regeld door de rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinde ren geschiedt met het doel, dat de moe ders geen enkel nadeel ondervinden en de ontwikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moeder een passende werkkring verschaft. Artikel 4. Voorzoover in overeenstemming met het in artikel 2 bepaalde prestaties wor den toegekend, gaan de wettelijke aan spraken op onderhoud op het Duitsche rijk over. Artikel 5. Op verzoek stellen de weermachtsge rechten met toepassing van het Duit sche recht vast, of het lid van de Duit sche weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aanzien van de beslissing over de vast stelling van het vaderschap, over aan spraken op onderhoud, alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsche weermacht onbevoegd. Artikel 6. De rijkscommissarissen voor de be zette Noorsche en Nederlandsche gebie den worden gemachtigd, met toestem ming van den rijksminister en chef van de rijkskanselarij, een regeling overeen komstig die der artikelen 1 tot en met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1