DAGKALENDER DONDERDAG 27 AUG. 1942 56e JAARGANG Nö. 276 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Vakstudie een eerste vereischte. Hevige strijd om Stalingrad - Passen in den Kaukasus veroverd - Meer bedrijvigheid aan het Egyptische front Nieuwe zeeslag bij de Salomons-ellanden. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening ao. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Wat de toekomst ons brengen zal is voor ons verborgen; niemand weet hoe het huidige wereldgebeuren zich zal ont wikkeien. Maar intusschen hebben we een taak. We mogen allerminst met de armen over elkaar gaan zitten. We hebben vandaag te doen, waartoe wi) vandaag worden geroepen Waartoe we worden geroepen ook met het oog op morgen. Want al weten wij niet, hoe het leven in de toekomst zal zijn, het leven zelf plaatst ons voor de vervulling van aller lei natuurlijke levenstaken. En tot de allerbelangrijkste daarvan behoort onze dagelijksche arbeid. Zooveel weten we wel van de toekomst, dat er gewerkt; dat er hard gewerkt zal moeten worden. En dat dit werk van ons vragen zal al onze kracht en al onze energie. Veel van wat we vóór den huidigen oorlog bezaten is in een puinhoop ver anderd. Zeer veel schepen zijn vergaan. Dat alle3 eischt vernieuwing en herbouw. Het leven zal in de toekomst alleen mogelijk zijn in den weg van harden, in- tensen arbeid. Van de werkers zal daarbij worden gevraagd, dat zij zich gevén met al de kracht waarover zij beschikken en met al de talenten, die zij van God ontvingen, in de wetenschap, dat nieuwe levenswel vaart afhankelijk is van-den onmisbaren zegen van Boven. Ieder der arbeiders heeft alzoo bij den heropbouw straks een zeer verantwoor delijke taak. En alles zal in het werk gesteld moe ten worden om die taak zoo goed moge lijk të verrichten. Dit geldt wel inzonderheid voor de jon gere arbeiders. Onze jonge menschen moeten er zich geheel van laten door dringen, dat van de arbeiders vooral zal worden gevraagd vakbekwaam heid. Meer nog dan voorheen zullen straks de arbeiders,* die deze vakbekwaamheid missen, de in elk opzicht nadeelige ge volgen daarvan ondervinden. Het is daarom van zoo groote beteeke- nis, dat onze jonge menschen alles doen wat in hun vermogen is om zich n u de noodige kennis en vaardigheid eigen te maken, opdat ze straks niet in de een of anderen hoek terecht komen, maar op een plaats, die zij niet alleen met eere, maar met groote voldoening voor zich zelf zullen kunnen innemen. Studie, degelijke vakstudie is thans voor onze jonge arbeiders noodiger dan ooit. Nat, Chr. Geh, Orcth. Vereeniging. Gisteren werd te Gouda de 63e jaar- lijksche algemeene vergadering gehou den van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., die zeer druk bezocht was, Behalve af gevaardigden uit alle deelen des lands waren ook aanwezig vertegenwoordigers van verschillende zusterorganisaties. De vergadering werd gepresideerd door den vice-voorzitter, Ds P. M. de Jong, Ned. Herv. pred. te Zutphen. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. Elgersma, burgemeester van Franekeradeel en Dr Joh. v. d. Spek, geneesheer-directeur van „Maasoord" te Poortegaal, werden herkozen, terwijl ge kozen werd in de vac. van den heer B. Diesbergen te Eindhoven, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer J. J. Smit, hoofd eener Chr. school te Vianen. Aangezien de secr., de heer C. J. Toe bes te 's-Gravenhage, door ongesteldheid verhinderd was, gaf Ds A. J. Montijn, em. predikant te Utrecht, enkele grepen uit het jaarverslag, dat goegekeurd Werd, evenals het financieel verslag van den penningmeester. Het hoofdbestuur-diende een voorstel in om te komen tot ringvorming, dat aangenomen werd. Voorts werden voor stellen aangenomen betreffende den toe stand der vereeniging, de kerk en de drankbestrijding, het reddingswerk en de propaganda. Ds J. Henri Ledeboer van Den Haag en burgemeester W. Elgersma leidden onderwerpen in betreffende de propagan- da-actie. Besloten werd de volgende al gemeene vergadering te houden te Am sterdam "ter gelegenheid van het gouden jubileum van de oudste der Amsterdam- sche afdeelingen. Namens de zusterorganisaties sprak de neer C. J. Rugaart van Apeldoorn een woord van sympathie. Aan het einde van het agendum hield Dr Joh. v. d. Spek een referaat over: ■.Geestelijke wèerstand", waarna de ver gadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd in de kleine kerk een samenkomst niet de gemeente gehouden, waarin voor gingen de Ned. Herv. predikanten Ds M. de Jong van Zutphen en Ds H. v. Dijken van Gouda. Een jeugddienstkoor luisterde den dienst op. Dultsche tanks. De vernietigende lucht aanvallen brengen Stalingrad in gevaar hetzelfde lot te ondergaan als Sebas- topol. In Engelsche berichten uit Moskou wordt geconstateerd, dat de positie der Sowjettroepen op de beide toegangswe gen naar Stalingrad, in hooge mate on dermijnd is. De bij Stalingrad strijdende bolsjewisten hebben het bevel gekregen hun stellingen tot eiken prijs te houden en op geen enkel punt van het front te rug te trekken. Moskou zelf heeft intusschen reeds geen groote verwachtingen meer van den strijd, want de te Moskou geaccrediteer de buitenlandsche journalisten hebben hun bladen reeds bericht, dat de machi nes reeds uit Stalingrad weggevoerd worden en dat alle beschikbare arbeids krachten gemobiliseerd zijn om de ver- dedigingsinstallaties rond en in de stad te versterken. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend:' In den Kaukasus namen Duitsche bergtroepen ondanks hardnekkigen viJ- andelijken tegenstand verscheidene pas sen in het hóoggebergte. In den sector van Stalingrad werd de vijand in verbitterde gevechten naar het Oosten teruggeworpen. Stalingrad, alwaar groote. bran den woeden, werd door de luchtmacht dag en nacht met brisant- en brandbom men bestookt. Op de W o 1 g a werd een vrachtschip tot zinken gebracht, drie andere schepen werden beschadigd, terwijl een tankschip in brand werd geworpen. Ten Z.W. van K a 1 o e g a, ten N.W. van M e d i n en bij R I e j v zette de vijjand, zonder rekening te houden me£ zijn verliezen, zijn aanvallen voort, die door sterke pantserstrijdkrachten wer den ondersteund. Alle aanvallen stortten ineen tengevolge van de stabiele afweer van de Duitsche troepen. 85 pantserwa gens werden vernietigd. De luchtmacht bracht den vijand, vooral bjj R z j e v, bloedige verliezen toe. Voor Leningrad werden verschei dene aanvallen van den vijand ten deele in harde gevechten van man tegen man afgeslagen. In den tijd van 1 tot 24 Aug. verloor de Sowjetluchtmacht 2505 vliegtuigen, waarvan 1923 in luchtgevechten, 307 door afweergeschut en 195 door leger- formaties werden neergeschoten of buit gemaakt; de overige werden op den grond vernield. In denzelfden tjjd gingen aan het Oos telijk front 410 eigen vliegtuigen verlo ren. Beveiligingskrachten der marine brach ten op de Noordzee een vijandelijke duikboot tot zinken. In de avonduren van 25 Aug. vlogen afzonderlijke Britsche vliegtuigen naar West- Du itschland en wierpen hier en daar brisantbommen. In den strijd tegenGroot-Brittannië bombardeerde de luchtmacht overdag en des nachts belangrijke installaties in Midden- en Oost-Engeland met brisant- en brandbommen. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front veel- vuldiger vuren der artillerie en toegeno men bedrijvigheid der luchtmacht. Twee vliegtuigen zijn in gevechten door Duit sche jagers neergeschoten, een derde is door het afweergeschut van Tobroek tij dens een aanval vernield. Vijf vliegers behoonende tot de bemanning van een vijandelijk toestel, dat in de omgeving van Solloem is neergeschoten, zijn gevan gen genomen. Eén van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd; de verwanten der opvarenden zijn op de hoogte ge bracht. OpdeMiddelIandsche Z'ee hebben Duitsche jagers een gevecht ge leverd met een formatie Engelsche bom menwerpers, die trachtten een van onze optrekkende convooien aan te vallen. Zij dwongen de vijand zijn bommen ver van de schepen te laten vallen. Een Beaufigh- tef werd getroffen en stortte in zee. VERWOEDE GEVECHTEN OM STALINGRAD. De positie van Stalingrad wordt met het uur meer bedreigd, zóo meldt United Press uit Moskou. De bolsjewieken heb ben alle beschikbare reserves in den strijd geworpen tegen de aanstormende Actie voor1 hetl tlweöde front houdt ln< Engeland aan. In Engelsche politieke kringen was er tgdens Churchills bezoek aan Moskou sprake van, dat de premier er bjj Stalin op zou aandringen, dat deze een eind zou maken aan de agitatie voor het tweede front. Zoowel te Londen als te Washing ton, zoo heette het, was men er van over tuigd, dat deze ten top gedreven propa ganda schadelijk moest zijn voor het ge zag van de Britsche en Amerikaansche regeering. De communistische partij in Engeland is echter oogenblikkelgk na de conferen tie te Moskou begonnen met affiches te verspreiden, die reclame maken voor de vorming van een tweede front. In heel Engeland zijn muren en schut tingen bezaaid met dergelijke biljetten. Voor het eerst wordt de premier in de actie betrokken. Leden van alle moge lijke organisaties worden opgewekt om Churchül in particuliere brieven te ver zoeken een tweede front te vormen. Een stroom van brieven bereikt den premier dagelijks in zjjn ambtswoning in Dow ning Street. Actie in Middellandsche Zee niet onmogelijk geacht. De „Giornale d'Italia" bespreekt de situatie in de Middellandsche Zee, waar bij het blad uitgaat van de actie bj Dieppe. Het spreekt in dit verband van dilettantisme, doch het acht het moge lijk, dat een herhaling met wat meer ver stand kan plaats vinden. Daarmede moet men met gelatenheid rekening houden, aldus het blad, dat bij deze beschouwing ook de Middellandsche Zee in het geding brengt. Het herinnert er aan, dat de „Times" nog maar kortgeleden heeft ge schreven, dat de toekomst en het essen- tieele deel van Engelands strijd in de Middellandsche Zee liggen. Door de ge beurtenissen bij Dieppe ziet het Itali- aansche blad zijn vroeger geuite mee ning bevestigd, dat het in het westelijke bekken van de Middellandsche Zee uit eengeslagen convooi niet alleen aanvoe ren naar Malta moest brengen, maar wellicht ook een landingspoging moest voorbereiden. Ook dit experiment zou evenals het experiment bij Dieppe wor den herhaald, daar het vaststaat,1 dat tusschen Gibraltar en de West-Afri- kaansche havens, die in Engelsche en Amerikaansche handen zijn; oorlogsbo dems en transportschepen zgn. samen getrokken. Herleving van den strijd om Egypte. Volgens een door S.P.T. te' Zurich ontvangen bericht uit het hoofdkwartier van het achtste Britsche leger, verwacht men in Cairo, dat de slag om Egypte elk Een Italiaansch Roode Kruis-vliegtuig vervoert op de snelste wijze de ge wonden van het front naar de verzamelplaatsen voor gekwetsten. Orbis-Luce-Holland-Pax Holland m oogenblik weer kan oplaaien. De nieuwe maan heeft de operaties blijkbaar gehinderd, ofschoon de lucht- activiteit den laatsten tjjd toegenomen is. Generaal Rommel heeft, ondanks de transportmoeilijkheden weer' nieuwe ver sterkingen ontvangen. Minister-president Churchill heeft zich in gelijken zin uitgelaten tijdens een persconferentie. Hjj zeide o.a. dat de historische slag in de woestijn volgens hem tot een succesvol eind zal worden gebracht, ofschoon de weg naar de overwinning nog lang kan zjjn en# er zich nog verrassingen kunnen voordoen. Egypte zal als Engeland zelf worden verdedigd. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft Churchill bij zijn be zoek aan Kaïro met nadruk betoogd, dat Groot-Brittannië vast besloten is om voor Egypte en de Nqldelta te vechten alsof het om Engelands eigen bodem ging. Naar Reuter meldt, heeft Churchill Dinsdagmiddag met eenige zijner ambt- genooten zijn onderhandelingen te Mos kou alsmede zijn bezoek aan Kaïro en zijn rondreis aan de fronten in de woes tijn en naar andere gebieden van het Midden-Oosten besproken. Zoodra het parlement weer bijeenkomt, zal hij een „volledige verklaring" over zijn reis af leggen. NIEUWE SLAG BIJ DE SALOMONSEILANDEN. De Deutsche Ztg. i. d. Niederlanden verneemt uit Stockholm het bericht dat volgens een mededeeling van het mini sterie van Jharine in Washington, bij de Salomonseilanden een nieuwe groote zee- en luchtoorlog gaande is. Volgens een officieel communiqué zijn •Amerikaansche vloot- en luchtstrijd krachten in een zeeslag van zeer groo- ten omvang verwikkeld. Sterke Japansche strijdkrachten nar deren vanuit het Noordoosten de meest naar het Zuidoosten gelegen groep van de Salomonseilanden. Ter verdediging zouden Amerikaan sche vliegende forten en vliegkampmoe derschepen zijn ingezet. Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag hadden de Japanners een heftigen aanval ondernomen tegen de Amerikaansche stellingen op het ei land Goeadalcanal. De gevechten duren voort. Volgens door S.P.T. te Washington verkregen informaties uit militaire krin gen, zou bij een nieuw zeegevecht in de omgeving van de Salomonseilanden, een Japansch vliegtuigmoederschip, vermoe delijk de „Ryuzyo", zijn beschadigd. Een ander vliegtuigmoederschip der Japan ners zou een artillerietreffer hebben ge kregen. De nieuwe zee- en luchtslag in de om geving der Salomonseilanden heeft vol gens een bericht uit Pearl Harbour, een grooteren omvang aangenomen dan oor spronkelijk werd gemeld, aldus een S. P.T.-bericht uit New York. Het kwam tot verbitterde gevechten, toen de Ja panners probeercj^n met sterke zeestrijd krachten het verloren gebied op Tulagi en Guadalcanar terug te winnen. De Amerikanen melden successen en voegen er aan toe, dat de strijd voortduurt. Bestuursreorganisafie In Frankrijk. (D.N.B.) Het hoofd der Fransche regeering, Laval, heeft Woensdag ten overstaan van persvertegenwoordigers verklaard, dat hij voornemens is den na- tionalen raad, een adviseerend lichaam der regeering, anders samen te stellen. Tevens zullen langs wettelijken weg de departementale raden, die correspondee- ren met vroegere algemeene staten, op nieuw gevormd wordeh. Voorts maakte Laval bekend, dat Woensdag in den loop van den dag in geheel onbezet Frankrijk omstreeks 4000 joden zjjn gearresteerd. Groote veranderingen jn Engel sche oorlogsleiding op til? (D.N.B.) De diplomatieke corres pondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat „groote veranderingen in de geheele organisatie en in het karak ter van de opperste oorlogsleiding" aanstaande zouden zijn. Het is echter niet duidelijk, of deze veranderingen openbaar gemaakt zullen worden, alvo rens het kabinet weer bijeenkomt. De correspondent verwacht, dat de minister president er de voorkeur aan zal geven het lagerhuis er persoonlijk van in ken nis te stellen. Korte Berichten. (D.N.B.) Op last van Hitier zullen de Fransche krijgsgevangenen uit het ge bied van Dieppe als belooning voor de gedisciplineerde houding der bevolking tijdens de Engèlsche landingspoging in vrijheid worden gesteld. De Fransche pers spreekt algemeen haar waardeering hierover uit. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942. Als mfln geest in mij overstelpt was, zoo hebt Gij mijn pad gekend. Ps. 142 4a. Zon op onder 6.42 20.40 Maan op onder 21.24 '8.08 2 Sept.: Laatste kwartier. 10 Sept.: Nieuwe maan. BINNENLAND Arbeidsvoortwaarder^ln de betonirtdustrie Het college van Rijksbemiddelaars heeft eenige wijzigingen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de betonindustrie. Vooreerst is gewijzigd de indeeling der gemeenteklassen, ter bepaling van het loon van de werknemers. Het aantal ge meenteklassen is op 5 gehandhaafd, doch "verscheidene gemeenten zijn in een hoo- gere klasse geplaatst, enkele gemeenten zijn in een lagere klasse ondergebracht. Op de tweede plaats is het maximum dat door tariefwerkers boven het in de regeling vastgestelde uurloon mag wor den verdiend, verhoogd van 20 tot 30 pet, terwijl voor betonvaktechnische en an dere vaktechnische arbeiders thans in het geheel geen maximum meer is be paald. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Maandag 31 Augustus 1942 valt. Uitbreiding Ziekenfondsenbesluit. De Centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: Een dezer dagen werd in de dagblad pers een regeling bekend gemaakt met betrekking tot het verleenen van genees kundige hulp aan verplichtverzekerden, welke zich voor een verblijf van langer dan 30 dagen naar een andere plaats in Nederland begeven. Naar aanleiding van de vraag, welke gedragslijn dient te worden gevolgd ten aanzien van die verplicht-verzekerden, die minder dan 30 opeenvolgende da gen buiten hun woonplaats verblijven, heeft het N.A.F. zich tot het departe ment van sociale zaken gewend, als ge volg waarvan thans het volgende kan worden medegedeeld: Wanneer een verplicht-verzekerde zich voor een verblijf, korter dan 30 dagen, buiten zijn woonplaats bevindt, zonder dat hg zijn domicilie naar die plaats heeft doen overschrijven, komen de al daar eventueel gemaakte kosten voor geneeskundige verzorging voor rekening van het fonds, waarbij hg is aangeslo ten, wannéér aan de navolgendevoor waarden is voldaan: 1. De in verband met verstrekkingen en bijbetalingen voor verplicht-verzeker den geldende voorschriften moeten wor den in acht genomen: 2. Aan het fonds moeten worden over gelegd de betreffende nota's, benevens een bewijs van den behandelenden ge neesheer, tandarts, enz., waaruit blijkt, dat dé verstrekkingen medisch noodza- gelijk waren en dat daarmede niet kon worden gewacht, totdat de verzekerde in zijn woonplaats zou zijn teruggekeerd. Met deze regeling, welke een voorloo- pig karakter draagt, is dus voorzien in de geneeskundige verzorging van den verplicht-verzekerde, onverschillig waar hg zich in Nederland bevindt. Besltjrijdintgi kruisbestuiving. In de Staatscourant van 24 dezer zijn verschenen de Bodemproductiebeschik- king 1942 kruisbestuiving en de krach tens deze beschikking uitgevaardigde re geling tot bestrjjding van kruisbestui ving. Hiermede heeft de bestrijding van de kruisbestuiving een wettelijke basis gekregen in aansluiting op de reeds eeni ge jaren bestaande vrijwillige regelingen en plaatselijke verordeningen, en is deze bestrijding een voorwerp van staatszorg geworden. De thans uitgevaardigde re gelen treden in de plaats van de op dit punt bestaande verordeningen en rege lingen, voor zoover betreft de in de re geling in artikel 1 aangewezen in Noord- Holland gelegen gebiedpn en de in arti kel 2 aangewezen voorrangsgewassen. De met(aal(verordeninigu De commissaris-generaal voor Finan ciën en Economische Zaken heeft de vol gende vergunning verleend: In overeen stemming met het bepaalde in artikel 2 der metaalverordening (no. 79/1942) ver leen ik hierbg een algemeene vergunning om over metalen voorwerpen, welke ge deelten of toebehooren van gebouwen zijn tezamen met het onroerend goed, waar toe zg behooren, ten gunste van den ver krijger van het onroerend goed te be schikken. Deze vergunning wordt in de dagbladen afgekondigd. Zjj is van toe passing ten aanzien van alle beschikkin gen, welke sedert het in werking treden der metaalverordening plaats vinden of hebben gevonden. Metalen voorwerpen in den zin van deze verordening zjjn, zooals bekend: 1.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1