ROGRAMMA s dat van ÜLBURG. clale- en oëopathische Qenees- Versterkingsmiddelen, handmiddelen en averplegingsartikelen, dages, Toilet' artikelen, enz. /AN DER REST, T ADRES van het or van „De Zeeuw kliandel FANOY) is /e Burg 26-28 aurg - Tel. 3128. EN AANBOD RSONEEL et dagmeisje gevraagd. DINSDAG 25 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 274 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitsche aanval in het Kaukasusgebergte gaat voort - Beslissende strijd om Stalingrad begonnen - Weer 19 schepen tot zinken gebracht. DAGKALENDER NEDERLAND IN DE BRANDING DER TIJDEN. erry SO; BI. druiven 70- .nen 20, alles per 1(30 kg! te veiling van 21 Aug. '42, rattibazen 4050; Bramen 75; Perziken 25; Blauwe n: Groep I A 33, B 27, 25; Fabrieksprudmen 11,5 A 35, A 25, B 15; Grow 12; Groep IV A 20, B B 10; Valappels 10—12; Peren: Groep I A 30- 25, B 10; Groep III A C Peren 10; Kroeitperen kboooen 16—22; Stamiboo- 5; Roode kool 4.20; Sa- nikboonen 11Rabarber 5 en 716; Meloenen 30; es per kg.Komkommers n 8—16; Bloemkool 4.40— es per 100 stuks. Augustus 1942. 415.5 m. 6.45 Grain. 6.50 BNO: Nieuwsber. 7.15 7.45 Ochtendgymn. 8„Q0 en gesproken programma- itiek weekpraatje. (opn.). in volksmuziek-kwartet en 9.15 Voor de huisvrouw, en- solist (opn.). 10.00 gramma (gr.). 11.00 Vrou- Gerard Lebon en zijn or- é-sextet. 12.40 Almanak, s- en zakelijke ber. 13.00 sit en gram. 14.00 Orkest ie Kameropera, solisten en net pianobegeleiding (gr.), ai Gewijde muziek (opn.). lharmonisch orkest (gr.), voor de jeugd. 17.00 Wal- 17.15 BNO: Nieuws-, za- 17.30 Theo Uden Mas-man 8.00 Ensemble Jonny Om- 0 Neerlands stem van het BNO: Nieuwsber. 18.55 binnenlandsch overzicht, directie van den Land- 19.30 Salonorkest en het maf 20.15 aleen voor de over een lijnverbinding likken). 20.30 Musette-or- 0 Rhythmiische avondklan- 3: Nieuwsber. 22.00 Popu- aadt wat wij draaien. 22.45 t Lutter en het Sohuricke .00 Franz Lehar en Edu- 301,5 m. 6.458.15 Zie Orkestconcert gr.) 9.05 udwig van Beethoven (gr.) 10.15 Orkestconcert (gr.) ht. 11.37 Symphonie van 0 Knusse klanken, (gr.) s- en zefcelijke ber. 13.00 en krant. 13.15 Zang met 14.00 Het Vaudeville-or- noenkoor (opn.) 14.30 De onnestralen in ziekenzalen, geschiedenis en de meesters srie met gram. 16.30 Koor- jziek op oude instrumenten Nieuws-, zakelijke- en us van Dinteren en zijn or- 3 BNO: Nieuwsber. 19.40 raatje. 19.50 Spieged van OEngelsche uitzending economie reorganisation". :rales: liederen van Schu- 3.15 alleen voor de Radio een lijnverbinding met de 3.15, Pianovoordracht. 20.45 yaard", luisterspel. 21.20 21.45 BNO: Nieuwsber. r overzicht. ,22.10 Avond- 1 Zie Hilversum I. APOTHEKER Telef. 2468 condities deze rubriek .e de kop van de krant. h. in, A YENS, JNEN TE KOOP. BI. Ram en 2 Cinchilf jonge dieren. Adres: G 44, Nieuw- van Beheer 108.29. iccardtstraat 11, Goes- erbaan Le Cointre NA Goes. Bureaux: Langë Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. DLr.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze. rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE' FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer- Wacht maakt bet volgende extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in het Oosten en Westen van den Atlantischen Oceaan en op de Caraïbische Zee-17 schepen met een inhoud van 107.000 br.r.t. en twee transportzeilschepen in den grond geboord. Daarvan werden 11 schepen met 64.000 br.r.t. uit convooien vernield. Voorts werden nog twee schepen ge torpedeerd, doch door bet begin van den afweer kon niet worden waargenomen, of zij ondergingen. In bet gewone weermachtsbericht van gisteren deelt bet Duitsche opperbevel verder nog bet volgende mede: In bet Kaukasusgebied gaat de aanval der Duitsche en met ben ver bonden troepen in harde berggevechten voort. Ten N.W. van Stalingrad for ceerden Duitsché' infanteriedivisies en snelle troepen, die door de luchtmacht bijzonder krachtig werden gesteund, den overtocht over den Don en braken in een aanval in oostelijke richting krach tige vijandelijke verdedigingsstellingen. Aan de rest van bet Donfront mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand door den tegenstand van Italiaan- scbe troepen. Spoorwegwerken en trans portbewegingen in bet achter bet front gelegen gebied van den vijand, alsmede bet scheepvaartverkeer op de Wolga,. werden door de luchtmacht doeltreffend bestookt. Ten Z.W. van Ealoega, ten N.W. van M e d i n en bij R z e j v werden vij andelijke aanvallen, afgeslagen of in nauwe samenwerking met de luchtmacht reeds in de kiem gesmoord. Ten Zuiden van bet Ilmenmeer en voor Leningrad werd plaatse lijke terreinwinst geboekt en werden vij andelijke tegenaanvallen afgeslagen. Aan bet front van deNoordelijke IJ s z e e bombardeerden duikbommen werpers troepenonderkomens op bet Visschersschiereiland. De luchtmacht van de Bolsjewisten verloor gisteren in luchtgevechten 157 toestellen, negen andere vliegtuigen wer den door luchtdoelgeschut neergehaald of op aen grond vernield. Acht eigen toestellen worden vermist. In bet Westen beschoot verdra gend geschut van bet leger militaire doe len in bet gebied van Dover. Bij storingsvluchten overdag wierpen Britscbe vliegtuigen brisantbommen bo- I ven bet Noordwest-Duitscbe kustgebied. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten gisteren by duikaanvallen ver woestingen aan in voor den oorlog van belang zijnde installaties aan de En gelsche Zui'd oostkust, In den afgeloopen nacht bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen een stad der Britscbe bewapeningsindustrie in de Midlands alsmede voor den oorlog belangrijke doelen in Oost-Eng e- 1 a n d, met brisant- en brandbommen. Er ontstonden talrijke branden en ont ploffingen. Turkije bereid om zich te verdedigen. (D.N.B.) De Turksche gezant Schev- ki Atban, die is toegevoegd aan den Turkschen Ambassadeur te Washington, beeft voor den Amerikaanschen inlich tingendienst verklaard, dat Turkije vast besloten is al bet mogelijke te doen om buiten den oorlog te blijven, Turkije's verlangens culmineeren in den wenscb zijn neutraliteit en territoriale onschend baarheid te handhaven. Het is vastbe sloten deze tot den laatsten druppel bloed te verdedigen, wanneer Jiet daar toe zou worden gedwongen. Turkije zal hierover nooit van opvatting veran deren. Aanslag op De Gaulle mislukt. Generaal De Gaulle, die de in Syrië gelegerde troepen van bet z.g, „Strijden de Frankrijk" beeft geïnspecteerd, is naar uit Turksche bronnen verluidt, bij na het slachtoffer van een aanslag ge worden. Volgens de „Deutsche Ztg. i. d. N.waaraan wij dit bericht ontleenen, was De Gaulle met zijn staf en talrijke Britsche officieren met een extra-trein op weg van Beiroet naar Damascus, toen de trein op een klein station Werd te gengehouden. De gewone sneltrein, die voor den extra-trein uitreed, was name lijk door een daad van sabotage ont spoord. De aanslag op den trein gold naar Turksche opvatting generaal De Gfiulle zelf. BESLISSINGSSTRIJD OM STALINGRAD. A.N.P. In militaire .kringen te Berlijn i hecht men aan het feit, dat, zooals re.eds door bet D.N.B. is gemeld, thans geheele divisies infanterie, alsmede snelle troe- pen in de groote bocht van den Don over den Don zijn getrokken, bijzondere be- teekenis. In dit verband werd op desbetreffen de vragen in de Wilhelmstrasse aan Jour nalisten verklaard, dat hiermede thans de groote beslissingsstrijd om Stalingrad is begonnen. Italiaansch weermachtsbericht. In Egypte zyn gevechten tusscben pa trouilles in ons voordeel geëindigd. Eeni- ge gemechaniseerde strijdmiddelen wer den vernield tijdens een poging onze li nies te naderen. De vijandelijke lucht macht heeft tijdens gevechten 7 toestel len verloren. Vijf werden neergeschoten door Italiaansche jagers en twee door Duitsche jachttoestellen. Een ander vliegtuig werd vernield door bet af weergeschut van de sterkte Töbroek. Vij andelijke vliegtuigen hebben gisteren een aanval ondernomen op Gela, er vie len 4 dooden en 3 gewonden onder de burgerbevolking en lichte schade werd aangericht aan eenige gebouwen. Tien millioen francs voor Dieppe. De algemeene delegatie der Fransche regeering in bet bezette gebied meldt, dat zij van den militairen bevelhebber in» Frankrijk Zaterdagavond de volgende boodschap heeft ontvangen: „Met het oog op de tucht en de rust der bevolking van het departement Sei ne Inférieure, vooral in bet gebied van Dieppe, tijdens de Engelsche landings poging aan de Fransche Kanaalkust op 19 Augustus, stel ik ter beschikking van den prefect van dit departement een be drag van 10 millioen franc, dat in de eerste plaats moet worden besteed ter vergoeding van oorlogsschade en in de tweede plaats tot eerste hulpverleening aan de civiele slachtoffers van bet En gelsche bombardement." Staatssecretaris De Brinon heeft -etan vertegenwoordigers der pers een schil dering gegeven van de Engelsche lan dingspoging bij Dieppe. Hij zeide o.a., te gen zeven uur in den ochtend door dep regionalen prefect van Rouaan, Bouffet, er van in kennis te zijn gesteld, dat de stad Jlieppe bet doelwit was van een hevig bombardement uit de lucht en uit zee. Omstreeks twee uur in den middag was hem meegedeeld, dat de strijd nog gaande was, doch dat de Duitscbers den toestand meester waren. Dieppe bad in den loop van den dag 14 h 15 luchtaan vallen te doorstaan. Het aantal gevange nen, waaronder slechts weinig Gaullis ten, doch zeer veel Canadeezen, bad dien ochtend 1800 bedragen. In den namid dag kon de onderprefect de bevolking toestaan de schuilkelders te verlaten. Onder de burgerbevolking zijn 36 doo den te betreuren, waaronder 25 te Diep pe. Verder waren er 65 gewonden. Het aantal dooden aan Britscbe zijde raamde De Brinon op 3500. Churchill in Engeland erug. (A.N.P.) Naar de Britsche berich tendienst meldt, is Churchill Maandag avond per vliegtuig van zijn reis nag,r bet Midden Oosten en Moskou in En geland teruggekeerd. Nieuwe Duitsche minister van justitie. (D.N.B.) Officieel wórdt medegedeeld: De Fuehrer beeft met het oog op de bijzondere beteekenis, welke in oorlogs tijd gehecht moet worden aan de rechts pleging besloten, den post van Rijksmi nister van Justitie, die sinds het overlij den van den Rijksminister dr Guertner onbezet was gebleven, opnieuw te bezet ten. De Fuehrer heeft daarom den presi dent van het .Volksgerichthof, den ge- pensionneerden staatsminister dr Thie- rack, die na het overnemen van de macht tot aan het overnemen van de Justitie in Rijksbeheer Saksisch minister van Ju stitie was, tot Rijksminister van Justi tie benoemd. De Fuehrer beeft dr Thierack door het volgende besluit bijzondere volmachten verstrekt „Ter vervulling van de taak- van 't Groot-Duitsche rijk is een sterke rechts pleging noodzakelijk. Daarctai machtig ik den Rijksminister van Justitie en draag hem op om volgens mijn richt snoeren en aanwijzingen in overleg met den Rijksminister en chef der Rijks kanselarij en den leider der partij-kanse larij een nat.-socialistische rechtsple ging op te bouwen en alle daarvoor vereischte maatregelen te treffen. Hij kan hierbij van het bestaande recht af- wijken." Japansche bomaanvallen op Noord-Australië. (D.N.B.) Evenals op de voorafgaan de dagen heeft de luchtmacht der Ja pansche marine Zondag talrijke plaatsen aan de kust van Noord-Australië met bommen bestookt. Opnieuw werd groote schade aangericht in Xownsville, Port Darwin en Port Hedland. In verscheidene luchtgevechten boven Noord-Australië, werden in totaal 14 vij andelijke (vliegtuigen, waaronder zes van Amerikaansch type, neergeschoten. Slechts twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. AANMELDINGSPLICHT NEDERL. KULTUURKAMER. y De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: Wanneer binnenkort de kuituurwer kers op grond van hun aanmelding en van de vragenlijst der ledenregistratie van de Nederlandsche Kultuurkamer, ge registreerd zullen zijn, zullen de voor- loopige „bewijzen van aanmelding" ver zonden worden. Daarna zullen op het terrein van de Nederlandsche Kultuur kamer nog slechts diegenen werkzaam mogen blijven, die in het bezit van het „voorloopig bewijs van aanmelding" zijn. Hun, die zich bij de,_ Nederlandsche Kultuurkamer hebben aangemeld, doch de vragenlijst nog niet ingevuld aan de Nederlandsche Kultuurkamer hebben te ruggezonden, alsmede hun, die aan hun aanmeldingsplicht nog niet hebben vol daan, wordt in hun eigen belang ver zocht, onmiddellijk hun verzuim te her stellen. In verband hiermede zij nog eens ver wezen naar de artikelen 3 en 4 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, betreffende de Ne derlandsche Kultuurkamer (Verorde ningenblad 211/25 Nov. 1941, stuk 47) die als volgt luiden: Artikel 3. Hy, die medewerkt aan de voortbren ging, de weergave, de geestelijke of tech nische bewerking, de verspreiding, de in standhouding, het in het verkeer bren gen of de bemiddeling tot het in het ver keer brengen van kultuurgoed, is ver plicht lid te zijn van de Nederlandsche Kultuurkamer, tenzij dit medewerken een uitsluitend commercieele, administratie ve, technische of mechanische werk zaamheid is. Artikel 4. 1. Onder kultuurgoed in den zin van deze verordening wordt begrepen: 1) Iedere kunstschepping of kunst verrichting, welke voor 't publiek waar neembaar wordt gemaakt; 2) iedere andere geestelijke schepping of verrichting, welke door middel van druk, film, radio-uitzending of geluids band voor het publiek waarneembaar wordt gemaakt. 2. Met druk in den zin van lid 1, onder 2, wordt iedere soort van vermenigvul diging op een voor massavermenigvul- diging geschikte wijze gelijkgesteld. 3. Als waarneembaarmaking van kul tuurgoed in den zin van het eerste lid wordt ook beschouwd het geven van onderwijs in vakken op het gebied der knust, voor zoover dit onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere onderwijs- en opvoedingsin richtingen, welke onder toezicht staan van den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming. Ten slotte worden hieronder enkele proepen van personen genoemd, die zich by de Nederlandsche Kultuurkamer die nen aan te melden, en van wie gebleken is, dat bij hen twijfel bestaat omtrent hun plicht tot aanmelding: 1. Ambtenaren in overheidsdienst, die werkzaam zyn op het gebied der bouw kunde, zooals architecten, bouwkundige teekenaars e.d., in dienst van Ryk, pro vincie of gemeente, overheads- of semi- overheidsbedrijven. 2. Producenten van en handelaren in gramofoonplaten, alsmede het in- en ver koopend personeel. 3. Handelaren in en uitgevers van bladmuziek. 4. Personen-ondernemers, die concer ten of tooneel-, cabaret- of variété-voor stellingen organiseeren. 5. Zij, die medewerken aan de produc- tie van films (scenaiio-schryvers, pro ductieleiders, regisseurs, opnameleiders, filmarchitecten, cameramannen enz.). 6. Alle ontwerpers en ontwerpers-uit voerders op het gebied van het kunst ambacht. 7. Op muziekgebied: alle begeleiders, koorleiders, leiders van cursussen (werk gemeenschappen), arrangeurs en in uni- j form optredende musici. Zij, wier letterkundig werk niet in boekvorm verschijnt, doch in den vorm van tijdschriftartikelen, zyn (in afwij king van vorige mededeelingen) even eens tot aanmelding verplocht. Alle aanmeldingen dienen schriftelijk te geschieden by de afdeeling ledenre gistratie van de Nederlandsche Kultuur kamer, 2e Van den Boschstraat 46, Den Haag, onder opgave van naam, adres en beroep. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 23 Aug. tot en met 29 Aug. 1942. 43 A brood 4 rants, brood of gebak. 43 B brood rants, brood of gebak. 43 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 43 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 43 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 43 A aardapp.. iy% kg aardappelen. 43 B aardapp. kg aardappelen. 43 A Tabak1 rants, tabak. 43 A cigaretten 1 rants, cigaretten. 2) 9 Aug. tot en met 5 Sept. 1942. 357 algem. 1 kg suiker. 358 algem. 500 gr. jam. 362 t/m 365 alg. 1 rants, bloem, br., geb. 4-41, 4-42 res. 250 gr. rijst. 359 algem. 250 gr., peulvruchten. 360 algem. 250 gr. gort. 361 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 367 t/m 369 algem. 100 gr, kaas. 41A t/m 44 A melk 3yj liter melk. 41B t/m 44 B melk 1% liter melk. 41, 42 versn. 100 gr. chocolade. 43, 44 versn.100 gr. suikerwerk. 12 Juli tot en met 5 Sept. 1942. 338 algem, 250 gr. koffiesurrogaat. '20 Aug, tot en met 31 Aug. 1942. 42 boter rants, boter. 42 vetrants, boter. 15 Juli tot en met 12 Sept. 1942. 2-35, 2-36 res. y2 rants, boter. 3-35, 3-36 res. rants, bóter. 4-36 resrants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum. 2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m. 4e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1942.# 370«algem. 1 rants, zeep. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942. Doorgrond mij, o God! en ken mijn hart; beproef mij, en ken myn gedachten. En zie, of bij mij een schadelijke weg zjj; en leid mjj op den eeuwigen weg. Ps. 139 23 en 24. Zon op onder 6.39 20.44 Maan op onder 20.25 5.33 1) Mann. personen van 18 j„ en ouder. 2) Vrouwel. pers. van 18 j. en ouder. 26 Aug.: Volle maan. 2 Sept.: Laatste kwartier. OOGSTHULP 1942. Beriodp op de Schooljeugd. Zooals reeds gemeld, zal zoo noodig op de medewerking van de schooljeugd b|j het rooien van aardappelen een be roep worden gedaan. - Deze oogsthulp van de schooljeugd zal zooveel mogelijk in klasseverband ge schieden met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefe nen. Jongens vqn de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de ulo-, middelbare en dagnijverheids- en kweekscholen, komen voor deze oogst- werkzaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwil lig opgeven by het hoofd hunner school of by een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den Secretaris-Generaal van 't Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming, Prof. J. van Dam, ten de- partemente ingestelde bureauOogst hulp 1942. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M eenh.zeep 1 rantsoen zeep. M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mel tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. Hauptdlenstlelter Sehmldt over den strijd tegen het Bolsjewisme - Het woo^d „Rijk" Een blik In de toekomst. Het Bolsjewisme. Evenals in het tydperk van de volks verhuizing en van den Mongolenstorm gaat het er ook thans om, of de volken van Europa in de door hen geschapen cultuur zullen voortleven, dan wel ver nietigd worden en ondergaan. Deze wor steling die tegenwoordig in den Kauka- sus aan de Wolga en voor Moskou zich afspeelt is een worsteling om de vrijheid van Europa. Indien deze stryd in het oosten mocht worden verloren, dan is er op het geheele vasteland geen mensch meer, wien dit niet aangaat. Ieder zou deze nederlaag moeten ondervinden en bespeuren aan het eigen lichaam. Nu moet niemand zich verbeelden, dat dit bolsjewisme halt zou maken voor zijn woning. Ik weet, dat er thans in Neder land nog altoos menschen zijn, dit willen vergeten wat het bolsjewisme sedert het jaar 1917 onder de volken in 'toosten heeft aangelicht, 't Geheele cultureele en sociale leven heeft men dezen volke ren ontnomen. Volslagen verdelgd werd ieder, die het slechts waagde een woord te zeggen over den vroegeren tyd van het tsaristische Rusland. Massa-execu ties van ongelooflijken omvang werden voltrokken, waartegenover de Fransche revolutie slechts het werk van leeken en beginnelingen is geweest. Tien tot "vyftien millioen menschen en nog meer werden uitgemoord. Dertig millioen stier ven den hongerdood, daar men volgens de marxistische theorie probeerde den bodem, die geslachtenlang door gezin nen werd bewerkt, thans in een-commu nistisch kolchozenstelsel te persen. Voorts werden 20 millioen menschen ge deporteerd en gingen in de noordelyke yswoestynen en in de Siberische steppen de vernietiging tegemoet. Op het oogenblik, waarop het Duit sche volk honderdduizenden zyner beste zonen offert voor de toekomst van Europa, is het onverdragelyk, dat in een land menschen probeeren in vrywel ongestoorde gezelligheid te leven en zich over te geven aan de rust. Aan wie danken deze menschen hier in Nederland hun leven dan eigenlyk wel? Aan hun eigen prestaties 'zeer beslist niet. Duitsche bezettingsstrydkrachten en Nederlandsche nationaal-socialisten en verantwoordelijke mannen doen hun best voor de voeding en het welzyn dezer lieden. Derhalve moet ook niet de vraag worden gesteld: „Hebt gij de daad ge pleegd?" Maar stemt gij met deze daad in of niet? Volgt gij het parool van die krachten, die zich gereed maken Euro pa nieuw op te bouwen of behoort gij tot de doodgravers van het avondland? Als schuldigen moeten niet slechts diegenen worden aangewezen, die in technischen zin beslist de bommen heb ben gelegd, doch de krachten, die zede lijk en moreel mede de verantwoorde lijkheid voor deze ophitsingscampagne dragen. Op hun koffie- en theekransjes worden de Londensche radioberichten gecolpor teerd. Het is niet de taak van het nationaal- socialisme den kleinen man op te han gen, doch het nationaal-socialisme moet dengene pakken, die de verantwoorde lijkheid draagt. Er is derhalve onder deze vyf gijzelaars geen enkele, die het bewijs kon aanvoeren, dat hij in deze twee* jaren niet op een of andere wijze tegen dè strijders van het nieuwe Euro pa heeft gehitst of op zijn' theekransje partij heeft gekozen. Of hij zich daarbij zelf zeker gevoelt en aangenomen heeft, dat hij de wetten niet geschonden heeft, interesseert de nationaal-socialisten niet. Wy kennen deze heeren precies en hun voortdurende vyandige houding. Nie mand voele zich dus veilig, die niet vei lig is. Als hier in het westen iemand het waagt de strijders in het oosten in den rug aan te vallen, hetzij door aanslagen, door andere daden van sabotage en de instemming daarmee,"*dan is het voor ons slechts rechtvaardig en billijk, als 'tegen deze kringen, die zich door hun vijandig optreden jegens de bezettende macht misdragen, tegenover verleden en toekomst van Europa front wordt ge maakt. Derhalve moge een ieder zijn geweten onderzoeken of hij de laatste twee jaar niet op eenigerlei wijze tegen de bezet tende macht positie heeft gekozen en of hij niet op een of andere manier heeft getracht te prikkelen en op te roepen tot verzet zij het ook slechts geestelijk. Zeer velen zullen er zijn, die hier moe ten zeggenJa, ik heb dezen ontzaglijken strijd der Duitsche en verbonden legers in het oosten ook thans nog niet erkend. Innerlijk heb ik de overwinning van En geland gewenscht en daardoor uiteraard tevens gehunkerd naar den ondergang van Europa. Ieder moet derhalve weten, dat hy party moet kiezen in dezen stryd, die in Juni 1941 is begonnen. -i ---T

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1