Castelia^ van 1938 tot den dag van heden en van den Duitschen bezettingstijd in Neder land het bijzonder.* Spr. b hildf-hot. Hitler na het overnemen vav de macht met den op bouw begon langs vreedzamen weg, het Duitsche volk weer arbeid en brood gaf, den boeren vaste prijzen, en hoe hij zich tevens in zijn groote vredesredevoeringen tot de wereld richtte en zijn hand tot'den opbouw van Europa aanbood. Dit tweede programmapunt werd door de wereld met hoon en spot beantwoord. Vrijmetselaars en kapitalisten stelden pogingen in het werk om de revolutio naire krachten van het nationaal-socia- lisme te verstrikken en langzaam met hun geld af te sluiten. Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van dezen strijd om de Duitsche vrijheid in het licht: de uittreding uit den Volkenbond, den terugkeer van het Saargebied, de bevrij ding van het Rijnland, de vriendschap met Italië, de bevrijding van de Oost mark van de clericale machten, die zich met het marxisme verbonden en tegen den vrijheidswil van zeven millioen Duit- schers gesteld hadden, voorts den terug keer der Sudeten-Duitschers in het Duit sche Rijk en het plaatsen van Tsjecho- Slowakije onder Duitsohe bescherming. Vervolgens besprak hij den op de Volks- Duitschers in Polen uitgeoefenden druk .en het grootmoedige aanbod van den Fuehrer, waarin van de Polen niets an ders verlangd werd dan een verbindings weg naar Dantzig en Oost-Pruisen. Op gehitst door Engeland en Frankrijk, ging deze te Versailles opgerichte staat echter niet op het aanbod van den Fueh rer in, doch daagde DuitschlUnd brutaal uit door militaire demonstraties en nieu we vervolging van de Duitschers. Een strijd van 18 dagen. Op 1 September. 1939 verklaarde de Fuehrer in de Rijksdagzitting, dat hij thans het bevel gegeven had om terug te schieten. De Fuehrer trok zelf het veldgrijs aan, dat hij 4% jaar lang als eenvoudig musketier en Gefreiter in den wereldoorlog gedragen had en verklaar de aan het Duitsche volk en de wereld, dat hij het veldgrijs pas dan zou uittrek ken, wanneer Europa definitief tot rust •zooi zijn gekomen, de arische mensehen beschermd zouden zijn en de absolute overwinning zou gehecht zyn aan de Duitsche vaandels. Nadat aldus, zoo vervolgde spreker, Duitschland in dezen geweldigen strijd op leven en dood getreden was, moesten Polen en de wereld ondervinden, dat de trefkracht van de Duitsche weermacht zoo geweldig was, dat dit tot de tanden gewapende Polen in 18 dagen werd ver nietigd. Door afspraken met de Sowjetunie had Ilitler in Augustus 1939 geprobeerd tot een vergelijk met de Sowjets te komen. Na het marxisme als eersten vijand in eigen land te hebben leeren kennen en te hebben vernietigd, was zulks voor alle nationaal-sooialisten voldoende reden om het bolsjewisme slechts in zooverre te vertrouwen als het voor ons stond. Aan den Westwal hielden Duitsche sol daten trouw de wacht. Aanvallen van de vereenigde strijdkrachten werden afge slagen. Slechts heel kleine successen kon den in de bocht bij Saarbrücken worden behaald. In dien tijd van den Duitschen afweer begon reeds precies zooals op dit oogen- blik het gepraat over uitbreiding van de fronten. Churchill had inmiddels als pre mier in Londen de zaken overgenomen. Hitler was echter de Engelsche actie in Noorwegen twee uren voor. De Engel sche landingstroepen uit de lucht wer den reeds door de luchtmacht en de ma rine verslagen en binnen enkele dagen werden de laatste resten van den vijand uit het gebied van Noorwegen wegge vaagd. Na Noorwegen het Westen. Zoo kwam ook de 10e Mei, waarop de Westelijke legers overgingen tot den aan val en de vernietiging van de Engelsch- Fransche strijdkrachten. Dat ook bij de ze operaties Nederland niet verschoond kon blijven, spreekt thans voor ieder nuchter denkend mensch vanzelf. Als dientengevolge Duitsche en Nederlansche FEUILLETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 106) Door H. K i n g m a n s. „Doe het nu, Olieheerd. Je zult zien, hoe fijn je het vinden zult, als je een maal zoover bent". 'k Zal er nog eens over denken", zegt Kees.„Maar u moet me één ding belo ven. U zult niet schrijven, nietwaar?" De zuster van het Leger aarzelt even met haar antwoord. Want terwijl zij met Kees, praatte, was by haar de overwe ging opgekomen, dat een briefje van haar naar de weduwe Olieheerd in Zee stad dat wel zou terecht komen zon der nader adres misschien wel een goede uitwerking hebben kon. Wat moet z^j nu antwoorden? „Ik dacht er wel over, het te doen", zegt zij dar. 4 „Dat zag ik aan uw gezicht, juffrouw. Maar als u dat doet, verdwijn ik uit De venter, zoodat ze mij niet vinden kun nen. Nu moet u het zelf weten". „Dan zal ik niet schrijven, want dat zou ik niet graag zien. Alleen, ik begrijp bet niet, Olieheerd". „Ik begrijp me zelf soms niet", ant- woordt hij stug. „Laat mij dat nu maar alleen uitvechten. Misschien komt het er wel van". Een stevige handdruk. „God zi} met je, Olieheerd, En wacht Boldaten in conflict zijn geraakt, dan dra gen diegenen daarvoor de verantwoorde lijkheid, die thans niet'meer in Neder land zjjn, maar aan de overzijde in En geland en Amerika stoken. Wy willen het lot dankbaar zyn, dat deze ongeluk kige strijd slechts kort duurde en dat de helden, die aan beide kanten zijn geval len, ons stèeds in herinnering zullen brengen, dat het in de toekomst nooit weer mag voorkomen, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover el kander staan. Nadat de caputilatie van het Nederlandsche leger zich had vol trokken, benoemde Hitier bij zijn decreet van 18 Mei 1940 Reichsminister Dr 'Seyss Inquart tot Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Dr Seyss Inquart, nam 29 Mei 1940 in een plechtige bijeenkomst in Den Haag de bestuursmacht op zich. De Rijkscom missaris zeide destijds: „Alle wapensuc cessen en de heerlijkste overwinning, die ooit is bevochten en die thans in Vlaan deren werkelijkheid wordt, veranderen niets aan het feit, dat wij, Duitschers, liever in dit land waren gekomen met de ten groet opgeheven hand dan met de wapens in de vuist. Dit feit zal eenmaal voor den rechterstoel der geschiedenis beslissen en de verantwoordelijkheid voor alle ongeluk en alle vernieling leg gen op de schouders van degenen, die niet opgewassen waren tegen de groot heid van dit uur". Destijds zeide hij voorts: „Wij Duit schers zijn nu eenmaal geplaatst in een gebied, dat ons in het Oosten en in het Westen zonder bescherming heeft over geleverd aan den aanval van wie op het oogenblik machtiger is. Eeuwenlang stonden wij bloot aan de rooftochten en roofoorlogen der Franschen. Eeuwenlang stortte de storm van het Oosten zich over ons, dien wij tot redding van het Avond land weer afweerden. Het Germaansche bloed in onze aderen verschaft ons het initiatief en den ondernemingsgeest, die dé Nederlanders flinke zeelieden en koop lieden deden worden en ons, Duitschers, in den strijd voor onze levensrechten ge maakt hebben tot de beste soldaten van de wereld". In deze rede zeide hij verder: „Wij Duitschers nu, die thans met den blik gescherpt door het inzicht in de door het bloed bepaalde waarden van een volk, door dit land gaan, verheugen ons over de Nederlandsche menschen. Wij verheu gen ons over de kinderen. Wij wenschen den jongens hier toe, dat zij moedige, krachtige, ondernemende mannen wor den en we wenschen den meisjes toe, dat zij goede vrouwen en blijmoedige moeders van gelukkige gezinnen worden". Deze woorden waren derhalve geen woorden van haat, maar woorden van waardeering, waarin een aan .poring lag om mede te werken aan de groote ge beurtenissen. Hij bekrachtigde dit door te zeggen: „Het Duitsche volk heeft zijn groot Duitschland lief en is bereid hier voor alles op te offeren. Het voelt even wel de hoogere 'beteekenis van de aan het Duitsdhe volk gestelde -roeping tot medewerking aan den opbouw van een nieuw geordend, vredelievend Europa. In het besef van de grootheid van deze taak is het bereid geweest zijn hoogste goed te weten Groot-Duitschland zelf in de waagschaal te stellen om het nieu we schoonere Europa te helpen tot stand brengen Nu ook in den tegenwoordigen tijd steeds weer de vraag vernomen kan wor den waarom de Duitsche bezettings-au- toriteiten slechts met de nationaal-socia- listen samenwerken, zou ik nog eens in de herinnering willen terugroepen, dat deze kameraadschap in de kerkers der vroegere regeering is gesmeed. Wie heeft de Duitsche en .Nederland sche nationaai-socialisten gemeenschap- pèlijk opgesloten Wie heeft er voor ge zorgd, dat zij op de meest onwaardige wijze werden mishandeld Wie heeft laf en arglistig weerlooze "menschen neerge schoten in treincoupé's Deze kameraad schap, die destijds ontstond, zal haar hechtheid ook in de moeilijkste, zwaarste dagen bewijzen. Als destijds mannen opstonden als Co- lijn, die in zijn bt-ochure „Op de grens van twee werelden" de massa van het volk toeriep, dat de zelfstandigheid der kleine niet te lang met naar je moeder te gaan. Je moet goed gaan maken, wat je hebt misdreven. Anders zul je nooit vrede hebben". 's Zaterdagsavonds dwaalt Kees meest al eenigen tijd door de straten van De venter, die dan levendig zijn, of zoekt hij de omstreken op. Maar nu, na dit bezoek, sluit hij zich in zijn kamertje op en hij peinst na over het gesprek dat hem hevig beroert en een verlangen in hem opwekt, dat niet te stillen is..,..,; HOOFDSTUK XVIH. De boodschap bevreemdt Alex niets. Piet Jansen had al enkele jaren kennis aan een meisje in Vlisdijk. De eenige dochter van een schipper, die een goede motor heeft, bestemd voor de vrachtvaart. Alex heeft meermalen tegen Marie gezegd.: „Als dat gevalletje door gaat, dan raak ik Piet kwijt, want natuurlijk krijgt hij dan de boot van zijn schoon vader, die wel stil kan gaan leven." En nu is het zoover. Piet is van Vlis- dijk gekomen de „Eben-Haëzer" ligt in Zuidburg, want het is Dinsdagavond en vertelt, dat Hensdijk, dat is zijn aanstaande schoonvader, aan den wal wil gaan leven. Nu zullen hij en Sjouk- je gaan trouwen. En dan wordt hij schipper op de „Verwachting". „Ik wensch je van harte geluk,, maat. staten wel niet zou terugkeeren, dan v stond toch tusschen de regels te lezen, wy zullen wel probeeren die Duitschers te zijner tyd weer kwyt te raken en wij zullen zoo mogelyk ook bijdragen tot een Engelsche overwinning op de nationaal socialistische krachten. Ook de toenmalige commissaris der provincie Groningen, Linthorst Homan, wendde zich in zijn brochure: „Aanpak- ken" tot het volk en spoorde aan tot de nieuwe orde, altoos evenwel onder zeke re voorwaarden en voorbehoud. Desondanks heeft de Rijkscommissa ris aan alle partijen gelegenheid gegeven weer werkzaam te zijn. Zelfs de marxis ten meenden, dat wij op grond van onze overeenkomst met Moskou nu zelf marx isten en vereerders van het communisme waren geworden. Uit hun schuilhoeken kwamen zij te voorschijn. In dezen tijd trokken ook de oude na- tionaal-socialistische strijders der NSB naar hun vergaderplaats te Lunteren op. Mussert richtte toen den blik van zijn strijders naar het Oosten en wekte het Nederlandsche volk op te breken met de oude methoden der pro-Engelsche ge zindheid en zich te schikken naar 4e noodzaak der gebeurtenissen. Hij deed dat, terwijl hij alle Nederlanders opwek te nu niet ineer te spreken van vijanden, maar van broeders. De bezettende macht heeft deze ont wikkeling nauwkeurig gadegeslagen en daaruit naderhand de noodzakelijke gevolgtrekkingen gemaakt. Overal vorm den zich groepen en vereenigingen, die steeds weer betoogden Duitschgezind te zijn, maar die tevens Engeland lief had den. Deze twee harten in een borst had den echter niets te maken met de eer lijkheid van een politieken strijd. Sedert begin 1940, vlogen Engelsche vliegers bij nacht en ontij naar Duitsch land en wierpen zelfs in Nederland, Bel gië en Frankrijk hun bommen op weer- looze menschen. De Fuehrer waarschuw de nogmaals. Pas nadat hij had vastge steld, dat op zijn waarschuwingen geen acht werd geslagen viel hij ook met zijn bomeskaders aan en zette Engeland be taald, wat het Duitschen menschen had aangedaan. Aansporing tot medewerking. In een tweede rede, die Reichsminister dr Seyss Inquart 26 Juli 1940 in Den Haag hield, spoorde hij in de'volgende bewoordingen de Nederlanders tot mede werking aan: „Dat de Nederlanders nu meewerken aan den opbouw en wel als gelijkgerech tigde partner, die tot groote prestaties in staat is, is de wensch van het Duit sche volk. Het is duidelijk, dat alle Ne derlanders door deze verandering wor den getroffen. De toekomst zal deze toe treding der Nederlanders tot den vollen stroom der gebeurtenissen toejuichen, want het zal de Nederlanders een toe stand van rust doen verlaten, die niet onvoorwaardelijk op alle gebieden meer levert dan datgene, wat een staat van rust, die licht stilstand wordt, kan bie den. Ik geloof, dat deze nieuwe opbouw aan de meerderheid van het Nederland sche volk, vooral aan de arbeiders en de plattelandsbevolking, maar ook aan den Nederlandschen koopman en zeeman zeer veel zal bieden, namelijk medewerking aan een Groot-Europeesch gebied, dat door grootheid en verscheidenheid van zijn zeden waarborg biedt tegen crisis- schokken van eiken aard." Al werd slechts door de nationaai-so cialisten acht geslagen op dezen oproep, toch blijkt daaruit zeer duidelijk, dat de bezettende mogendheid zich steeds moei te heeft gegeven het Nederlandsche volk kameraadschappelijk op te roepen tot medewerking. In dezen tijd geschiedde het ook, dat de eerste jeugdige natio naai-socialisten zich ter beschikking stelden van de Standarte Westland. Deze mannen kunnen zich er ook op beroemen den grooten tijd te hebben begrepen, af scheid te' hebben genomen van al, wat him lief en dierbaar was en tegen den wil van 90 procent van alle Nederlan ders den weg der revolutie naar de nieuwe vrijheid te zijn ingeslagen. De Rijkscommissaris riep bij de jaar wisseling 1940/'41 het Nederlandsche volk een voor of tegen toe. Sneller dan menigeen had gedacht, Het komt jou toe. Je krijgt een goede vrouw en een boot op den koop toe. Om te benijden voor menigeen. Maar intusschen raak ik jou kwijt. Kun je me een nieuwen knecht bezorgen, die minstens zoo goed is, als jij voor'mij geweest bent?" Piet lacht. Daar moet de baas zelf maar voor zorgen. Die kan best uit zijn doppen kijken. „Ik zou er in Zeestad niet één we ten", zegt Alex, ,,'tls een vervelende boel. Wanneer wou je weg?" „Over een maand, als de schipper het goed vindt." „Hmdan heb ik tenminste nog even den tijd, een opvolger te zoeken. 'kMoet maar een advertentie plaatsen dat zal het beste zijn." Piet is in zijn sas. Overvallen heeft het voorstel van schipper Hensdijk hem niet, maar nu het eenmaal zoo ver is, is het om van te duizelen: denk je in, zelf schipper op een goe de motor! Het zou nooit zoo gegaan zijn, als hij in Van Straten niet een besten baas had gehad, die hem on derricht gaf, ook in den motor en die hem veel alleen liet doen. 'k Zal nooit vergeten, wat ik hier geleerd heb", zegt hij, dankbaar. „Tut, tut, je hebt zelf ook je best gedaan. Alshoor ik nou volk aan boord?" (Wordt vervolgd.) sloeg dit groote uur der beslissing. Zoo eindigde het jaar 1941 nadat de Fuehrer in Juli de wereld nog eens de hand had toegestoken. Op 21 Juli 1941 gingen de legers van den Fuehrer over tot den stryd tegen het bolsjewisme, den doodsvijand der menschheid. Het bezoek van Molotof met zyn eischen had den Fuehrer aange toond hoe dreigend het bolsjewisme zijn klauwen had opgeheven tegen Duitsch land en daarmee tegen geheel West- Europa. Zegevierend voorwaarts stor mend beveiligden Duitsche soldaten Europa en aan hun zijde de bondgenoo- ten. Voor de eerste maal namen ook Ne derlandsche vrijwilligers.in de Standarte Westland deel aan den strijd tegen het bolsjewisme. Opnieuw wordt hier de ka meraadschap aangetoond, die in de ker kers was beproefd. Voor de politieke groepen in Nederland had nu ook het uur der beslissing gesla gen, namelijk deel te nemen aan deze ge beurtenis van wereldhistorische beteqke- nis of zich afzijdig te houden. Zij kozen het laatste en hebben daarmee zelf hun bestaansmogelijkheid verspeeld. Op grond hiervan konden zij de meenings- vorming in Nederland niet langer in- fluenceeren, daar zij niet bereid waren zich te schikken in de noodzaak van den grooten tijd. Het is derhalve Consequent en noodzakelijk, dat deze politieke weg, die eenmaal als juist is onderkend, ver der wordt afgelegd. Duitsche en Neder landsche nationaai-socialisten vormen sedert dien tijd het politieke strijd- en leidersfront in Nederland. Mussert, die reeds in September 1940 den Fuehrer zijn denkbeelden over de vorming van een Germaanschen statenbond had uit eengezet, besloot in de dagen van den zwaarsten winterveldtocht in het Oos ten, op 12 December, in de nieuwe rijks kanselarij te Berlijn, den Fuehrer trouwe volgzaamheid tot in den dood te beloven. Hierdoor had de nationaal-socialistische beweging onder haar leider in den loop van 10 jaar de uitsluitende aanspraak op leiding in Nederland veroverd. Bij de viering van het tienjarig bestaan te Utrecht verklaarde derhalve de Rijks commissaris, Rijksminister dr Seyss In quart, dat de N.S.B. thans de uitsluiten de politieke wilsvorming voor zich mocht opeischen. Inmiddels was het aantal der vrijwi'- lige strijders tegen het bolsjewisme in het Oosten toegenomen. Het legioen Ne derland werd in Februari opgeroepen in het Oosten in verbitterde winterslagen te bewijzen wat het waard was. Uit deze consequentie volgt nu ook de verdere weg van Nederland. De kwestie der gijzelaars. Vervolgens behandelde Hauptdienst- leiter Schmidt enkele actueele aangele genheden, in de eerste plaats de kwestie der gijzelaars. Hij betoogde: „Nadat de Nederlandsche bevolking door den Wehr- machtsbefelhshaber, door publicaties van de pers en door openbare redevoe ringen was gewaarschuwd geen acht te slaan op het gestook van Londen en zich rustig aan zijn werk te wijden en nadat ik enkele weken geleden te Waübach deze aansporing nogmaals had onder streept met de woorden: „rust is de eerste burgerplicht", hebben toch snoo- de elementen te Rotterdam getracht een Duitschen militairen trein door een bom aanslag te doen. ontsporen. Hoe erbar melijk deze plegers van den aanslag zijn geweest blijkt wel hieruit, dat zij hun la dingen ontplofbare stof hadden geplaatst bij een viaduct en dus wilden bereiken, dat de trein naar beneden stortte. Een Nederlandsche spoorwegbeambte moest hierbij zijn leven'offeren. De Voorzienig heid heeft ook hier anders beslist dan deze ellendige misdadigers hadden be doeld. De Wehrmachtsbefelhshaber spoorde nogmaals de bevolking aan tot deelne ming aan het onderzoek. Ook deze tijd verliep ongebruikt, zoodat de bèzettings- autoriteiten thans gedwongen waren vijf gijzelaars te doen boeten. De wetten van den oorlog zijn harct en meedoogenloos. Juist den laatsten tijd is gebleken met welke lichtzinnigheid de Engelsche stra tegie optreedt." A priori zij opgemerkt, dat het dood schieten van gijzelaars voor de eene noch voor de andere partij een aange legenheid is, die licht kan worden op gevat. Op grond hiervan hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dezen stap ook zeer rijpelijk overwogen. Zij zijn zich bij de beslissing volkomen be wust van de groote beteekenis, die deze zaak uit menschelijk oogpunt heeft, en zij nemen deze beslissing uitsluitend krachtens de groote verantwoordelijk heid, die zij thans dragen in de beslis sende worsteling om onze toekomst. Wellicht heeft de bewogenheid, die bij gelegenheid hiervan Nederlandsche kringen heeft aangegrepen, deze voor de eerste maal eenigszins doen aanvoe len welk een vreeselijk harde en vooral onverbiddelijke strijd om zijn of niet-zijn in het Oosten wordt uitgevochten. In Mei 1940, toen men nationaai-so cialisten doodschoot en toen de broeder van den leider der N.S.B., luitenant kolonel Mussert, wreedaardig werd ver moord, sloeg daarop vrijwel niemand acht. Ik zou zeer in het bijzonder de aandacht op dit feit willen vestigen, daar er thans nog Nederlanders zijn, die niet willen begrijpen, dat de strijd die in het Oosten woedt, geen oorlog in den gebruikelijken zin der laatste eeuwen is. Zy moesten toch door de reusachtige bewapening der bolsjewis tische legers en dengruwelijken strijd dezer onmenschelijke horden langzamer hand tot een ander inzicht zijn gekomen: (Wordt vervolgd,) VOOR HOOFD EN HART Jezus zegt: Neem myn juk op u! Gy weet wel, dat een juk dient om iets ge makkelijk te dragen. Welnu, zegt Jezus, draag het leven, zooals ik het gedragen heb. Leer ten eerste van my, dat ik z a c h t van gemoed ben. Want spruit al uw levensmoeheid niet daaruit voort, dat ge u met zulk een hard en trotsch en eigenwillig gemoed tegen de dingen in hebt gezet? En leer vervolgens van my, dat ik nederig van harte ben. Want is ook dit niet uw ongeluk ge weest, dat ge u altijd maar hebt willen handhaven in de sfeer van het hooge, en nooit het lage en het nederige hebt willen aanvaarden? En tóch vormen deze beide middelen samen het juk, mijn kind, waardoor het leven op aarde alleen 'maar gedragen kan worden. I k kan zeggen, dat myn juk op aarde zacht, en dat myn last licht is geweest. Niemand heeft ooit zulke zware lasten gedragen als ik, maar ook niemand heef? ze ooit gedragen met zooveel rust en innerlijke blijdschap. Neem dan mijn juk op u, draag uw lasten, gelijk ik ze gedragen heb, en gy zult rust vinden voor uw ziel, en het stille, vredige evenwicht verwerven van levenslust en stervensmoed. HILBRANDT BOSCHMA. KER Poetsen met normale tandpasta, hoe goed ook van samenstelling, beteekent in den regel toch nog „half werk". Dg schuimbéllen, die worden gevormd, zijn te groot, om de zeer Kleine holten van het gebit te kunnen binnendringen. Wees zeker van Uw zaak en poets met Castelia. Dan worden (onder invloed van het ingrediënt Perldon) schuimbelletjes gevormd, zoo klein, dat zij zelfs een holte als een naaldeprik kunnen reinigen. POETS MET ichuimende TANDPASTA 'normale tube. 35 ct. groote tube ,65 ct. BINNENLAND Benoeming overheidspersoneel. De secretaris generaal-van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een*circulaire ge zonden waarin hij o.a. nogmaals mede deelt dat het ontoelaatbaar moet worden geacht, dat overheids- en semi-oyer- heidsdiensten door aanbieding, buiten de betreffende chefs om, van een hooger salaris, de goede krachten van elkander trachten weg te lokken. In verband hiermede is het aan hoof den van rijksdiensten, instellingen, be drijven en inrichtingen verboden, perso neel, behoorende tot andere overheids- en semi-overheidsdiensten, enz. zonder instemming van den betreffenden chef in dienst te nemen of eenigerlei aanbie ding voor dienstneming te doen. Voorts zullen sollicitatiën van over heids en semi-overheidspersoneel slechts in behandeling genomen mogen worden, indien deze vergezeld gaan van een schriftelijke verklaring van den betref fenden chef, dat tegen de sollicitatie zij nerzijds geen bezwaar bestaat. Aan de zelfstandige diensthoofden en aan de besturen der lagere organen (pro vinciën, gemeenten en waterschappen, enz.) is verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Steun aan stilgelegde industrieels bedrijven. Aan alle stilgelegde bedrijven, behoo rende tot de hoofdgroep industrie, met uitzondering van de ondernemingen werkzaam op het gebied der voedsel voorziening, kan steun worden uitge keerd. De uit te betalen algemeene steun wordt beperkt tot de allernood zakelijkste instandhoudingskosten, wel ke kosten in de richtlynen nader worden aangegeven. De steun draagt het karakter van een voorschot, waarbij wordt overwogen de terugbetaling t.z.t. te doen geschieden uit de in de toekomst door het thans, stilgelegde bedrijf te maken winst. Net Beroep (vac. J. G. Pan ga, hulppred. melo (4e pred Nieuw-Amsterc Ge Drietal M. Uijtenhoudt J. P. Prins te Wateringen. Tweetal: Timmer), W. ie en D. Ro lieicjp Chr A a n g e n Gruppen te Eii Vrij D r i e t a L J. Vasseur) J. W. Verheij te Veendam. te li H G e r e f. naar Weesp, ci te Woerden. Ds Aan Ds J. A. dikant te S e zondheidsreden leend. Ds Swart w aanvaardde 1 te Veldhoven ei te Schoondijke. Ds B. N viert Ds B. N. predikant te ambtsjubileum Bouke Nicol; werd 23 Oct. aan de Rijksu: 26 Aug. 1917 Ter Aa. In 19: naar Wapenve 1923 met Zeist vertrok hij na Renkum en in zijn intrede, hoorn zich aan wijk en verledi zijn tegenwoor Ds Bouthoo den Ned. Herv op Geref. gror de Ver. voor Nederland. Ds Joh. meldt, is Ds Jo 's-Gravenhage- ernstig ongestc kenhuis te Arr toren hebben stateerd. Het patiënt zich e< den, is thans gen tijd duren zal zijn. De voor de gelden worden de hoofdgroep kende industrie heffing op bas grondbèdrag ting. Er vine zoowel over de mogen. Het lij drage tot een percentage van bedrag te bepe Naast de meene steun- een bepaalden steun- en heffi basis worden schenen richtlij zondere regelin een andere steun, welke als extra steun gaande boven houdingskoster WANNEEI Dinsd; 's Morgens tq 's Avonds va UIT Polder® noemd tot dijkg huisepolder H.I zworene J. W o| tot gezworene Polder, R. C. 1. Graauw eL gezworene van| P- J. L. v a n d r e c h t. Korfbal. Voo| tas uit Kloeting tegen, Zeelandia genoemde won} —- Rapide u °®er om S. D. C 2e konden met terugreis aanva Togo I sj belangrijken si r m afd. 2 a tel ^st met O—0 met 3—1 te Tjoba spel riendrikskii'der uemuiden. o| stam:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2