kens tfedctfUt f2.50 N - GOES kkrachten 1 DAGKALENDER N IEL - GOES MAANDAG 24 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 273 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND deren deren l [SONEEL. Krymskaja en Kurtsjanskaja Ingenomen - Sowjet-aan- vallen afgeslagen - Hevige strijd bij Woronesj - Brazilië in oorlog met de as - Nieuwe zeeslag bij de Salomons eilanden. Zon op onder 6.37 20.46 NEDERLAND IN DE BRANDING DER TIJDEN. Hauptdienstleiter Schmidt en de heer C. v. Geelkerken spreken te Amsterdam. GE >uw OOLZAAD ELBON IN Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVTDSE, Goes. kinderen, iet slecht* vanneer U voor hen vaak een Vij moe'ten elkaar hel- eizen voor ingenaam maken. de Vakgroep Wegvervoer. ÜT T 34-36 sorteering Kamer-, ïukertkachels voorhan- lylinderbureaux, electr. nes, Buffetten, Kinder- jdden en Ledikanten, •sokken, enz. enz. LOD. R, 's-Heer Hendriks- at 26, Goes. EDRINKERS EVRAAGD. Iwij gerstraat 50, Goes. Breedblad- en Krul- rei-, Selderij-, Kool- sn-, Spruit-, Roode- en anten. A. VAN Oosthavendijk 1, Goes. 19.- n goeden staat verkee- EELING-KINDERWA- en onder letters K. W., Zeeuw" te Goes. T DAGMEISJE SEVRAAGD. '.cardtstraat 11, Goes. JE gevraagd voor de niet beneden de 1® Mevr. VAN RIET, it 102, Middelburg. welijk der tegenwoor- Mevr. LUIJENDIJE, iddelburg, per 1 Octo- LINKE DAGDIENST- ïm. 's avonds na 8 uur. rbaan Le Cointre N.V- Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het Duitsche weermachtsbericht van j Zaterdag luidt: In het gebied van den beneden-Koe- ban hebben Duitsche en Roemeensche troepen die op fel vijandelijk verzet stuit ten, de zeer taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Kurtsjans kaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vij and, ondanks hardnekkigen tegenstand, en uiterst moeilijke weers- en terreinsom standigheden uit versterkte bergstellin- gen geworpen. Ten Oosten van W jas- ma en bij R s j e w werden weer ver scheidene door pantserwagens onder steunde aanvallen der Sovjets verijdeld. Ook ten Zuidoosten van het Ilmen- meer en voor Leningrad mis lukten plaatselijke aanvallen van den vij and. IndeFinsche Golf werd een vijandelijke piijnenveger door bomtref- fers tot zinken gebracht. In het Hooge Noorden bestook te de luchtmacht een vliegveld bij Moermansk, alsmede een troepen- kamp op het Visschersschiereiland. Een kleine vrachtboot werd tot zinken ge bracht. Aan het Oostelijke front werden giste ren in luchtgevechten en door luchtdoel artillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Zes andere machines werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen werden vermist. Aan de Zuidkust van Enge land plaatselijke lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen bij een aanval overdag j voltreffers op voor de oorlogvoering be langrijke militaire inrichtingen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliêgtuig door jagers neergehaald. Marine-artillerie schoot in het Westelijke deel van de Oostzee vier Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en verbonden troepen door sterke vijande lijke stellingeh en wegversperringen heen gebroken. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de W o 1 g a zijn 21 en 22 Aug. een sleepboot en twee vrachtboöten door bomtreffers tot zinken* gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het D o n f\r o n t werden op ver- 1 seheidene plaatsen pogingen van den te- 1 genstamder om over te steken afgeslagen. In het gebied ten Zuidwesten van K a - 1 u n g a en bij R z j e f zijn aanvallen van sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten van den vijand in harde ge vechten, met steun van doeltreffend in grijpen van het luchtwapen, afgeslagen. Hierbij werden gisteren 161 tanks ver nietigd, waarvan 86 alleen in den sector van één legercorps. Ten Zuidoosten van het I 1 m e n m e e r-en voor Lenin grad bleven afzonderlijke vijandelijke aanvallen in het Duitschei afweervuur steken. Het Sowjetluchtwapen verloor giste ren in luchtgevechten en door afweer geschut 122 vliegtuigen, drie anderen zijn op den grond vernield. Vier eigen vlieg tuigen keerden niet terug van de vlucht. InEgypte hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 en in den nacht van 22 op 23 Aug. met succes verscheidene vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië bestookt. Bij aanvallen overdag en des nachts, ge richt op verscheidene bewapenings- en verkeersinstallaties in Zuid- en Oost-En- geland werden krachtige ontploffingen en branden waargenomen. Aan de Zuid kust werden 7 Britsche landingsbooten door bomtreffers in den grond geboord. Bij overdag ondernomen vluchten naar de bezette en Westelijke gebieden schoten afweergeschut en jagers vier Britsche vliegtuigen neer. Infenöieve patrouille-actie. ROME, 23 Aug. (Stefani). Ook gis teren is de activiteit der patrouilles in tensief geweest aan het Egyptische front Aanvalspogingen van den kant van ge pantserde vijandelijke elementen zijn af geslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft storingsacties uitgevoerd op het gebied achter ons front, zonder schade aan te richten. Duitsche jagers schoten viter der aanvallende machines neer. Het afweervuur onzer escorte-eenheden van een convooi heeft een Britsch vliegtuig getroffen en in zee doen storten. De be manning werd gevangen genomen. Felle afweerslag bij Woronesj. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt bij de succesvolle beëindi ging van de derde phase van den afweer slag bij Woronesj mee, dat tijdens de ge vechten, die van 8 tot 17 dezer hebben geduurd, de vijand naast zware bloedige verliezen 100 tanks en alleen de laatste dagen 107 vliegtuigen heeft verloren. De strijd woedde hevig, maar de Duit sche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken, dat de Duitsche troepen aan'het slot zich ten volle heb ben weten te handhaven in hun voor naamste gevechtsstellingen. Generaal-majoor von Gablenz verongelukt. (D.N.B.) Vrijdag is generaal-majoor Freiherr von Gablenz, Ambtschef van het ministerie van luchtvaart en be stuurslid van de Deutsche Lufthansa, te zamen met Ministerial-direktor prof. dr Kruemmel, Amtschef van het ministe rie voor wetenschap, opvoeding en volks ontwikkeling, bij een vliegongeluk om het-leven gekomen. De Duitsche luchtmacht verliest met dezen officier een van haar leidende per soonlijkheden. - V De mislukte Britsche invasiepoging in Noord-Frankrijk. Dank zij de schitterende afweer der Duitsche troepen stortte de invasie-poging bij Dieppe spoedig ineen. 1 Boven: Noodeloos in den strijd geworpen Britsche pantserwagens werden spoedig buiten gevecht gesteld. (Telefoto Transatlantic Recla Pax Holland\m) Under: Ruim 1500 Britsche gevangenen, werden door de voor de küstbescher- ming gebruikte Duitsche troepen gemaakt. (Telefoto Orbis Holland Pax Holland m) Universiteit van Brussel definitief gesloten. De Essener Nat. Ztg. meldt: De militaire bevelhebber in België en No'ord-Frankrtjk heeft de Örusselsche universiteit definitief gesloten. De ge bouwen zijn bestemd voor andere doel einden en de provoceerende hoogleera ren ztfn aan nuttiger werk gezet. Met ingang van het wintersemester 1941/42 was op Duitsche instigatie de gelijkstelling van het Fransch en het ^laamsch ingevoerd. Men gaf in theorie toe, doch saboteerde de practische uit voering door geen Vlaamsche hoog leeraren te benoemen. Toen daarop te gen den wil van het college van curato ren Vlaamsche hoogleeraren werden be noemd, ging .een deel der professoren in staking. Deze staking werd door den mi litairen bevelhebber beantwoord met de voorloopige sluiting der universiteit. Alle bemoeiingen van den secretaris-ge neraal van onderwijs om de betrokken hoogleeraren tot toegeven te bewegen, mislukten, waarop de universiteit nu voor altijd is gesloten. Brazilië fin oorlog met de as. (D.N.B.) Van Duitsche zijde wordt medegedeeld: Brazilië had onder Ame- rikaansche pressie reeds in Januari van dit jaar de betrekkingen met de Asmo- gendheden verbroken. Gevolg gevend aan een nieuwe Amerikaansche afper sing, heeft de Braziliaansche regeering thans aan Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. Brazilië had zich reeds zoo zonder be perking ter beschikking van de Ameri kaansche oorlogvoering gesteld, dat de officieele deelneming aan den oorlog zonder beteekenis is. Nieuwe zeeslag bij Salomons- ■- eilanden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft, naar S.P.T. aan het „Vad." meldt, radio Londen bekend gemaakt, dat er een groote slag wordt geleverd tus- schen Amerikaansche en Japansche vlooteenheden bij de Salomonseilanden. De gevechten zouden-nog aan den gang zjjn. NEDERLAND IN HET NIEUWE EUROPA. Ir Mussert, de leider der N. S. B., hield onlangs op den Goudsberg een rede over de toekomst van Nederland, zooals hij die ziet. Hij spreekt zich daarin volstrekt afwijzend uit over de propaganda welke gevoerd is door een aantal nationaal-so- cialistische weekbladen, die „een onsplits- bare eenheid der Germanen" wenschen. Het Vaderland geeft aan de hand van den uitvoerigen tekst der rede de vol gende analyse van Musserts beschou wing over de toekomstige positie van Nederland: Tene.erste: Primair is voor hem de vorming van een bond der Germaansche volken: Nederland, Zweden, Noorwegen en Denemarken worden met Duitschland tot een geheel vereenigd, waarbij iedere staat echter zijn eigen zelfstandigheid behoudt, maar de kleinere direct afhan kelijk worden van de leiding van het Duitsche rijk. Mussert zou dan de leider van den Nederlandschen staat worden en daarbij optrederi als zelfstandig staats hoofd maar' tevens ook als stadhouder van Hitier. Ten tweede. België wordt niet ge noemd onder de Germaansche staten. Vermoedelijk wordt België in Musserts stelsel als Europeesehe staat behandeld, niet als lid van den Germaanschen bond. Het Dietsche ideaal is opgegeven. Ten derde. Die Germaansche Bond bevat niet alleen de Germaansche vol ken, maar ook tientallen millioenen niet- Germaansehe, in hoofdzaak Slavische mensehen. Want het territorium van den Bond omvat, behalve het gebied v$n de Germaansche staten, ook alle gebied, dat zich uitstrekt tussehen Duitschlands Oostelijke grens en de grens van Europa in het Oosten. Het Russische gebied dus in zoover als dit door de Duitsche legers en de met Duitschland verbonden legers zal veroverd worden. Dit gebied zal uit sluitend ten profijte van de Germaansche volken geëxploiteerd worden. Tenvierde. Duitschland, de Duitsche Führer, is tegenover de kleinere Ger maansche staten bevoegd in alle zaken betreffende de buitenlandsche politiek, de defensie, de economische ordening en ook alles wat de exploitatie en de ver dediging betreft van het Bondsgebied in het Oosten. Omtrent de kwestie der na tionaliteit wordt er in het breed© betoog niets gezegd. Mussert is vermoedelijk de meening toegedaan, dat zulke dingen wel geregeld zullen worden langs den na tuurlijken weg door den invloed der za kelijke machtsverhoudingen. Wel wijst hg er op, dat het Duitsch voertaal dient te zijn tussehen de Germaansche volken. Tenvtjfde. Voor alles komt het aan op vertrouwen. Een schitterend blijk van die tróuw aan Duitschland wil Mussert geveiï door de maatregelen te nemen die noodig zijn om het aantal Nederlandsehe soldaten voor den strijd in Rusland zoo- PETROLEUM KOOKDOELE1NDEN. Gedurende het tgdvak van 23 Augus tus t/m 31 October geven de met „02" genummerde bonnen van de bonkaart „ea" voor kookdoeleinden elk recht op het koopen van 2 1. petroleum. Petroleum voor kookdoeleinden ten behoeve van beurtvaarders. Beurtvaarders, die door middel van hun grjjze boekje kunnen aantoonen, dat zij ten minste vier dagen per week alleen aan boord vertoeven, kunnen in aanmer king komen voor een kwart EA-kaart, indien zij voor het koken aan boord uit sluitend op petroleum, zgn aangewezen. Bij - aanwezigheid van één of meer knechts kan een halve EA-kaart uitge reikt worden. Betrokkenen dienen zich hiertoe tot de plaatselijke distributie diensten te wenden. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942. Hoe kostelijk, zijn mij, o God, Uwe gedachten! hoe machtig vele zijn haar sommen l Ps. 139 17. Maan op onder 19.48 4.17 20 Aug.: Volle maan. 2 Sept.: Laatste kwartier. Burgemeesters ontslagen. Bij besluit van den commissaris-gene raal voor bestuur en justitie van 14 Augustus 1942 is onmiddellijk ingaand ontslag verleend aan: Mr D. Breebaart als burgemeester van Zijpe; Mr H. D. A. van Reenen als burgemeester van Bergen (N.-H.)L. C. Kolff als burge meester van Wieringen; G. G. Loggers, 1 als burgemeester van Wieringermeer; J. C. Haspels als burgemeester van Enk huizen; S. M. Middelhoff als burgemees ter van Hoogkarspel; Mr H. C. Leem horst als burgemeester van Hoorn; Jhr J. P. W. van Doorn als burgemeester van Heemstede; L. H. van Julsingha als burgemeester van Delfzijl. BEKENDMAKING. 'sGRAVENHAGE, 23 Aug. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschu wing en het ter plaatse aangesla gen verbod, hebben den 21en Aug. wederom jeugdige Nederlandsehe personen het afgesloten kustgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen gedood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het in weerwil van het verbod betreden van het afge sloten kustgebied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware be straffing, doch ook levensgevaar. Nederlanders, denkt daaraan en waarschuwt uw kinderen!" De strijd tegen het Bolsjewisme - De kwestie der gijzelaars - Het woord „Rijk" - Een blik In de toekomst. AMSTERDAM. (A.N.P.) Een stampvol Concertgebouw, waar Duitsche en Nederlandsehe nationaal-socialisten broederlijk vereenigd waren, heeft Zater dagavond in diepe spanning geluisterd naar de pakkende redevoeringen van Hauptdienstleiter Schmidt en den plaats vervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken. Velen hadden zich zelfs tevreden ge steld met een staanplaats. De heer Yan Geelkerken begon met er op te jwijzen, dat de nationaal-socialis ten strijden uit innerlijken dwang. Het nationaal-soeialisme moge ons leèren dat het voor den enkeling noodzakelijk is een vaste levenslijn te hebben, die zoo sterk is, dat hij er nooit van afgetrokken kan worden. Een nationaal-socialistische levenslijn wil zeggen: te weten, dat men gekozen heeft. Wij hebben de gemeenschapsgedachte leeren kennen. Wij zijn gegroeid en wan neer wij nu hier staan, dan weten wij, dat onze groei gekomen is door hen,#die met ons op straat gestaan hebben, die gecolporteerd hebben en hun arbeid heb ben gegevd&, door de eenvoudigen dus. Het nationaal-soeialisme stelt het al gemeen belang hoven het eigenbelang. Dat eischt offers van ons. Maar de na- tionaal-socialist i^offerbereid. Vóór Mei 1940 bestond er geen consequentie en niemand was verantwoordelijk. Nu zijn wij de eenige politieke partij in Neder land, maar nu zijn wij er nog niet. Want wij hebben ni^t gevochten om de éénige politieke partij te zijn. maar om ons volk te winnen. Wij moeten werken en voor beelden stellen. Wij moeten dus niet den ken, dat wij de menschen kunnen laten, loopen, die het niet met ons eens zijn. Wij moeten ook daarheen, waar men ons niet zien wil. Wij komen op voor ons volk en moeten dus onze verantwoorde lijkheid dragen. Niemand mag zich dus, zooals vroe ger in de politieke partijen, aan de con sequenties onttrekken. Men zegge niet: er is oorlog en daarom kan nu het na tionaal-soeialisme niet gebracht worden. Straks echter zal het komen. Men moet durven zeggen: het nationaal-soeialisme zal thans gebracht worden voor zoover het op het oogenblik mogelijk is. Men mag zich niet laten beïnvloeden door on aangename maatregelen of door moei lijkheden, welke thans bestaan. Men moet doorzetten en het nationaal- zeer uit te breiden, dat er naar verhou ding tot de bevolking evenveel Neder landers strijden als Duitschers. Ook de Nederlandsehe Arbeidsdienst heeft een taak te vervullen in het Oosten. Aldus, zoo besluit het Vad., het groote politieke program van Ir Mussert, waar door hij de zelfstandigheid van de aan zijn leiding toevertrouwden Nederland schen staat, binnen de perken van een door Hitier bestuurder engeren staten bond van de Germaansche volken, wil redden tegenover diegenen, onder de na tionaal-socialisten, die meenen, dat on middellijke samenvoeging met Duitsch land op den grondslag der eenheid van het ras te verkiezen is. socialisme willen brengen. Wij moeten lachen, omdat we de eenigen zijn, die nog lachen kunnen. De anderen hebben deze week gelachen, toen ze dachten, dat de Engelschen kwamen. Maar zij lachten slechts kort, want de Engelsehen kwamen weer niet en zullen pok nooit komen. Duitschland strijdt op het oogenblik. Het strijdt ook voor de moeders en de kinderen in Engeland en Amerika. Want als het bolsjewistische monster niet wordt verslagen, zullen ook zij de ver schrikkingen ondervinden als de tijd ge komen is. Toen Napoleon naar Rusland trok, nam hij vijftienduizend menschen uit ons land mee. Nu hebben vijftienduizend vrij willigers gehoor gegeven aan Musserts oproep om naar het Oostfront te trek ken. Wij zijn niet bang ons lot aan dat van Duitschland te binden. Duitschland heeft het zwaard opgenomen en het bloed van duizenden gegeven. Het bijt het spit af voor heel te wereld. En het is dwaas aanmerking te maken op de wijze van oorlogvoeren door de Duitschers. De Duitschers zouden het ook anders kun nen doen. Zij zouden hun zorgen kunnen bepalen tot de Duitsche bezetting en de belangen van de Nederlanders kunnen overlaten aan de gevluchte Nederland sehe regeering in Londen. Zij zouden inderdaad anders oorlog kunnen voeren. Zij zouden het kunnen doen als de Ame rikanen, die in 1914—1918 soldaten naar Europa stuurden en toen zij jaren later in armoede protesteerden voor het Ca- pitool, met gasbommen werden bewerkt en opgejaagd naar Alaska. Zij zouden het kunnen doen als de Engelschen, die in Britsch-Indië, de bevolking regeeren met bamboestokken, gevuld met lood, die in Egypte de menschen onderdruk ken en in Zuid-Afrika Boeren en vooral hun vrouwen en kinderen op beestach tige wijze uitmoordden. De wereld heeft over deze moordpartij niet hard meer ge schreeuwd, omdat 't goud en de diaman ten al dit leed deden vergeten. Duitschland strijdt onmeedoogenloos hard, juist óm te voorkomen, dat nog ooit zulke dingen zullen voorkomen en om zeker te zijn, dat dit gebroed uitge roeid zal worden. De Engelsche zender heeft gezegd, dat wij nog even moeten wachten met den opstand, maar dat de „Nederlandsehe regeering" het sein zal geven. De hetzers in Londen, die het goud hebben meegenomen, denken, dat wij hen zullen gelooven. Zij trachten ons in het verderf te storten en dat zal gebeu ren, wanneer wij hen inderdaad probee- ren te volgen. Wij echter, zoo eindigde de heer van Geelkerken, staan samen, verbonden met de Duitschers, bereid om te offeren ten bate van ons volk en ons vaderland en daardoor ten bate van het nieuwe Europa. Na den heer Van Geelkerken voerde Hauptdienstleiter Schmidt het woord. Rede Hauptdienstleiter Schmidt. Hauptdienstleiter Schmidt gaf in groo te trekken een beeld van de nationaal- socialistische beweging in Duitschland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1