DAGKALENDER VRIJDAG 21 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 271 Hoe de Engelschen bij Dieppe werden verdreven - De gevechten duurden tien uur - Alle Dultsehe steunpunten aan de kust behouden - De geallieerde verliezen. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per. kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. E L IJ K VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bü contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUIT6CHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Zooals in een extra-bericht medege deeld, is gisteren een landing van En gelsche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen over een breedte van 25 kilometer tegen de Fransche Ka- naalkust bij Dieppe, uitgevoerd onder bescherming van sterke vloot- en lucht strijdkrachten en met steun van pantser wagens, door de bij de kustbescherming ingedeelde Duitsche strijdkrachten, met zware bloedige verliezen voor den vij and afgeslagen. Zonder dat 't noodig was reserves van het hooger commando te requireeren, werden de op 300 tot 400 landingsbooten aan land gebrachte vijandelijke troepen in een strijd van dichtbij vernietigd of in zee geworpen. Alle aan land gebrach te pantserwagens, ten getale van 28, werden vernietigd. Tot dusverre zijn 1500 gevangenen, onder wie 60 Canadee sche officieren, geteld. De vijand verloor talrijke dooden, terwijl de Duitsche ver liezen aan dooden en gewonden slechts 400 bedragen. Alle steunpunteh, batte rijstellingen, en radiostations aan de kust werden door dè bezetting behou den. Het gros der vijandelijke strijd krachten, dat op zee op 35 transportsche pen, beschermd door talrijke kruisers, torpedojagers en bewakingsvaartuigen, gereed gehouden werd ter voortzetting van de landing, moest onverrichterzake, maar na sterke verliezen geleden te heb ben door artillerievuur en luchtaanval len, in zijn havens van vertrek terugkee- ren en,werd tot- de ontscheping toe voortdurend door de luchtmacht ach tervolgd. De vijandelijke transportvloot verloor door artillerievuur 3 torpedojagers, 2 torpedobooten en 2 transportschepen. De luchtmacht bracht 1 torpedojager, 1 motortorpedoboot, 1 bewakingsvaartuig en 5 transportschepen met een gezamen- lijken inhoud van 13.000 ton, waaronder twee speciale vaartuigen tot zinken. Zij beschadigde 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 motortorpedobooten, 1 sleepboot, 1 stormlandingsboot, en 5 transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 ton. Bfl het bombardement op de vluchten de Britsche zeestrijdkrachten werden kaden en docks in de haven van Port smouth alsmede andere voor de oorlog voering belangrijke doelen aan de Zuid kust van Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verloor de Duitsche luchtmacht 18 vliegtuigen. Een deel der bemanning werd gered. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers -en luchtdoelartillerie 112 vijandelijke vliegtuigen omlaag. 17 Duitsche jachtvliegtuigen gingen verlo ren. Eenige vliegtuigbestuurders, die op zee in nood verkeerden, werden gered. In den nacht van 18 op 19 Aug., ont moetten de vijandelijke landingsstrijd krachten bij verrassing lichte Duitsche zeestrijdkrachten, peze brachten ter stond een geheel met troepen bezette landingsboot en twee groote snelle ka- nonneerbooten tot zinken. Zij beschadig den bovendien .een flottieljeleider en verscheidene motortorpedobooten door beschieting met artillerie. Vier vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een eigen duikbootjager is daarbij ge zonken. Overigens zijn aan Duitsche zjde geen verliezen geleden. Alle for maties der Duitsche weermacht, die aan den afweer der vijandelijke landing heb ben deelgenomen, hebben zich voortref felijk gedragen. In den Kaukasus wonnen de aan- valsoperaties opnieuw aan terrein. De nichtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee drie transportschepen tot zinken. Tusschen Wolga en Don werd ten Zuiden van Stalingrad in felle gevechten een sinds geruimen tijd zwaar versterkte stellingengroep van den vij and stormenderhand genomen. De vijand verloor hierbij op 18 en 19 Aug. 3301 gevangenen, 52 pantserwagens, 56 stuk ken geschut, 90 machinegeweren en granaatwerpers alsmede 66 vlammen werpers. De luchtmacht bestookte spoorweg- complexen en verkeersmiddelen in het aehterwaartsche gebied van den vijand. 'JI een eigen aanvalsonderneming in het gebied ten Noorden van Orel werden S1nds 14 Augustus 14.000 gevangenen gemaakt en 400 pantserwagens en 200 stukken geschut vernietigd of buitge- aakt. Ten Oosten van W j a s m a en 1) R z j e f mislukten ook gisteren aan- aiien van den vijand als gevolg van het aaie verzet der Duitsche troepen. In den f 0 0 r d e 1 ij l?e n sector van het ont werden verscheidene vijandelijke ivallen ten deele in tegenaanvallen af- 6 slagen. De vijand verloor gisteren bo- uuiea in het Oosten 104 vliegtuigen. ENGELSCHE TROEPEN LANDDEN OP TWEE PLAATSEN BIJ DIEPPE. (D.N.B.) In den vroegen morgen hoor den de luisterposten bij de kazematten in de omgeving van Dieppe een gevecht aan den zeekant. Tegen 6 uur doken uit den mist voor de haven schaduwen op: torpedo-motorbooten, landingsbooten en stormbooten der Engelschen. Onmiddel lijk begon het afweervuur. Onder de be scherming van een kunstmatigen nevel konden de Engelschen vechtwagens en infanterie aan land zetten. Van zee uit schoot Engelsch scheepsgeschut op stad en haven. Bommenwerpers cirkelden bo ven de stad en lieten hun bommen val len. In golven komen de jagers opzetten. Dit is het uur, waarop de Duitsche soldaten gewacht hebben. Ondanks het lange wachten zijn zij voorbereid. De landingsbooten worden onder vuur geno men door afweergeschut en artillerie. Op de Noordelijke hoogte stakt een stuk af weergeschut, dat het geheele strand be- heerscht. Aan de frontzijde beneemt een huizenblok den vijand het uitzicht. Aan land gebrachte Engelsche vechtwagens kunnen de stad niet binnen dringen. Overal wordt hun de weg versperd door pantsermuren. Zonder systeem rijden zij langs het strand heen en weer, lossen een schot en verdwijnen. De soldaten aan het pantserafweergeschut liggen op de loer. In weerwil van de vijandelijke granaten en bommen stellen zij met enkele scho ten vier vechtwagens buiten gevecht. Het lot van alle aan land gebrachte vechtwagens is hetzelfde. Op verscheidene plaatsen in Dieppe zelf en oostelijk en westelijk van de stad tracht de vijand met sterke strijdkrach ten aan land te gaan. Op twee plaatsen slaagt hij erin vasten voet te krijgen met vechtwagens en infanterie. Duitsche af- deelingen maken zich voor den tegen aanval gereed. Versterkingen en afweer geschut worden aangevoerd. Nog voor dat zij ingrijpen is de tegenstander ver slagen. Zwaar en verbitterd was het ge vecht. Een batterij wordt door den vijand aangevallen. Het is ten slotte onmoge lijk het geschut te gebruiken, maar on danks de overmacht wijken de kanon niers niet. In harden strijd op korten af stand verdedigen zij hun stelling, tot zij ontzet werden. Oude in den strijd be proefde soldaten toonen hun kunnen op nieuw en nieuwe' soldaten uit het vader land doorstaan waardig en dapper de vuurproef. Hevige gevechten in gloeiende hitte (D.N.B.) Een oorlogscorrespondent meldt de volgende bijzonderheden om trent de mislukte Britsche landing bij Dieppe: In de stelling verliep de nacht als vele andere. Dan evenwel veranderde tus schen nacht en dag de rust der paraat heid in de hoogste spanning. Eerste bericht: „Engelsche schepen naderen de Fransche kust; sterke lucht strijdkrachten escorteeren ze". En dan: „Engelsche zeestrijdkrachten beschieten Dieppe, met landingsvaartuigen trekken Tommies naar de kust op, krijgen aan weerszoden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vasten voet op het strand, rukken langs de steile kust naar de #ad op en nestelen zich in en kele huizen". De gevechten, die thans aapvangen, zijn hevig in den gloed van de heete Augustuszon. Ook vechtwagens zetten de Britten aan land, maar nog voor het middaguur is aangebroken, ligt het grootste deel der Britsche pantserauto's kapotgeschoten op het strand, is de si tuatie hachelijk geworden voor de gelan de Tommies. In het vuur der jagers en lichte ge vechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen op. De transportschepen trachtten zee te kie zen. Maar ook daar duiken de lichte ge vechtsvliegtuigen op en tezamen met hun zware broeders Do 217's en Ju 88's, slaan zij onder bescherming der jagers groote -bressen in de kostbare tonnage der Britten, Ze brengen een motortorpe doboot tot zinken en beschadigen nog verscheidene andere oorlogsschepen, dan achtervolgen ze de vluchtende transport schepen en boren twee er vap, beide van 3000 ton en beide vol troep'en, in den grond. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.De Engelschen konden bij hun mislukte landingspoging 30 pantserwa gens aan land brengen, waaronder ook Amerikaansche. Het extra-bericht meld de, dat 28 pantserwagens buiten gevecht waren gesteld. Uit deze cijfers blijken de zware verliezen, die de Engelschen aan het kostbare pantsermateriaal hebben geleden. Bovendien toont de vernietiging van 28 pantserwagens aan, dat de lan dingsactie geenszins een verrassing voor het Duitsche commando beteekende. De Duitsche afweer was onafgebroken in tact. De Britsche onderneming moest daardoor in korten tijd ineenstorten. DE INVA§IE-POGING WAS LANG VOORBEREID. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De volgende ondubbel zinnige bewijzen staven de opvatting, dat bij Dieppe sprake was van een lang te voren voorbereide Britsch-Ameri- kaansche invasiepoging. 1) Voor deze actie was door de Brit sche en Amerikaansche leiding een ge heel leger op de been gebracht, dat de invasie in drie golven moest uitvoeren. 2) Het optreden van zeer aanzienlijke strijdkrachten van de marine en van de luchtmacht. 3) De op de gevangen genomen offi cieren bevonden bevelen en het buitge maakte kaartmateriaal, dat niet alleen de fotografische schetsen van het gebied van Dieppe omvat, doch ook het geheele Noord-Fransche kustgebied met inbe grip van Parijs. In den Groot-Duitschen generalen staf schudt men het hoofd over het dilettan tisme van het plan en over de uitvoering van de vijandelijke actie. In kringen van militaire deskundigen gelooft men niet, dat een der verantwoordelijke militairen van de tegenpartij deze onderneming ge sanctioneerd kan hebben, doch meent men-dat hier veeleer sprake is van een actie geboren uit den nood van den po- litieken toestand. In iedèr geval, zoo vervolgt men in genoemde Berlijnsche kringen, is het resultaat voor de Londen- sche en Washingtonsche militairen zoo verpletterend, dat h* niet zonder gevol gen zal blijven. In kringen van militaire deskundigen werd vernomen, dat reeds een uur na fcet begin der invasiepoging de actie van den vijand als volkomen mislukt be schouwd kon worden. Het opmerkelijkste is, dat de Duitsche kustwacht zonder eenige versterking de vijandelijke inva siedivisie heeft vernietigd. Fransche bevolking gedroeg zich correct. (D.N.B.) Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspo ging aan de Fransche kust, hernam het leven in de stad Dieppe zijn gejvonen gang. Reeds van zes uur af waren alle winkels weer open. Het optreden der Fransche bevolking tijdens de gevechten, die ongeveer tien uur duurden, was onberispelijk. Haar houding deed van den aanvang af bla ken, dat zij het volste vertrouwen stelde in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hin derlijke storing van den dageljjkschen gang van zaken. Italiaansch weermachtsbericht. In den Noordelijken sector van het Egyptische front trachtte de vijand een verrassingsmanoeuvre uit te voeren, die echter onmiddellijk verijdeld werd. Met achterlating van eenige dooden moest de vijand zich terugtrekken. Bij leven dige luchtgevechten werden 8 Britsche vliegtuigen door Italiaansche en Duit sche jagers neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis terug gekeerd. Het eiland Malta is herhaaldelijk door bommenwerpers der spilmogendheden aangevallen. Duitsche jagers hebben bij luchtgevechten een Beaufighter en 6 Spitfires neergeschoten. Stephan von Horthy gesneuveld'. (D. N. B.). Stephan von Horthy, de plaatsvervangende Rijksbestuurder van Hongarije en zoon van Rijksbestuurder, admiraal Von Horthy, is aan het Ooste lijke front gesneuveld. Na de ontvangst van dit -bericht zijn de feestelijkheden naar aanleiding van den Hongaarschen nationalen feestdag afgelast. Stephan von Horthy was de oudste zoon van den Rijksbestuurder en hij werd in 1904 geboren. Hij was ingenieur en totdat hij werd benoemd tot plaatsver- 80NNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 23 Aug. tot en met 29 Aug. 1942. 43 A brood 4 rants, brood of gebak. 43 B brood rants, brood of gebak. 43 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 43 A vleesch 1 rants, vleesch of vLw. 43 B vleesch y2 rants, vleesch of vl.w. 43 A aardapp. iy2 kg aardappelen. 43 B aardapp. y2 kg aardappelen. 43 A Tabak1 rants, tabak. 43 A cigaretten 1 rants, cigaretten. 2) 9 Aug. tot en met 5 Sept. 1942. 357 algem. 1 kg suiker. 358 algem. 500 gr. jam. 362 t/m 365 alg. 1 rants, bloem, br., geb. 4-41, 4-42 res. 250 gr. rijst. 359 algem. 250 gr, peulvruchten. 360 algem. 250 gr. gort. 361 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 367 t/m 369 algem. 100 gr, kaas. 41A t/m 44 A melk 3% liter melk. 41B t/m 44 B melk 1% liter melk. 41, 42 versn. 100 gr. chocolade. 43, 44 versn.100 gr. suikerwerk. 12 Juli tot en met 5 Sept. 1942. 338 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 20 Aug. tot en met 31 Aug. 1942. 42 boter rants, boter. 42 vety2 rants, boter. 15 Juli tot en met 12 Sept. 1942. 2-35, 2-36 res. y2 rants, boter. 3-35, 3-36 res. y2 rants, boter. 4-36 resy2 rants, boter. Diverse artikelen. 22 Aug. tot en met 31 Oct. 1942. 02 petroleum. 2 liter petroleum.' 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 KF Brandstoffen, bonnen één eenheid le t/m. 4e periode: 1 eenheid brandstoffen (geen anthraciet). 16 Aug. tof en met 30 Sept. 1942. 370 algem. 1 rants, zeep. 371 algem. 250 gr. waschpoeder. M eenh.zeep 1 rantsoen zeep. M waschpoeder 1 rants, waschpoeder. M toiletzeep 75 gr, toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 22 Aug.: 42 brood, be- 1 schuit, vleesch, aardappelen, tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toilet- zeep. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aard appelen. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouwel. pers. van 18 j. en ouder. vangend Rijksbestuurder, bekleedde hjj het ambt van president der staatsspoor wegen. Hij was een uitstekend vlieger en op 1 Mei van dit jaar meldde hij zich vrijwillig aan voor den dienst aan het front. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942. Als er nog geen woord op mijn tong is, zie. Heere! Gij weet het alles. Psalm 139: 4. Zon op onder 6.32 20.53 Maan op onder 17.11 1.04 26 Aug. Volle maan. 2 Sept. Laatste kwartier. DE LANDING BIJ DIEPPE. Het is te begrijpen, dat na al het spre ken en schrijven over het tweede front de berichten over de Britsche operatie tegen de Fransche Kanaalkust bij Dieppe met groote belangstelling werden ge volgd en dat de Duitsche en andere blar den nu tal van bijzonderheden bevatten over deze landingsactie. Uit de berichten, die door het D. N. B. gegeven worden, blijkt, dat de Engel schen him troepen in transportschepen tot op eenigen afstand van de kust heb ben gebracht om ze vervolgens in een zeer groot aantal speciale landingsvaar tuigen af te zetten. De transportvloot werd beschermd door marine-eenheden van verschillend type en door het luchtwapen. De lan- dingsafdeelingen bestonden hoofdzakelijk uit Canadeezen en verder uit Engelschen, Amerikanen en Gaullisten, Pantserwa gens werden ook in den strijd gebracht. Achter dé kruisers lag een flinke drij vende reserve. Deze zou in den strijd ge bracht worden, zoodra het de eerste lan- dingsgolf gelukt was een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is zoover niet gekomen. Tien uur nadat de eerste soldaat aan land was gegaan, was de strijd beslist en stond volgens het Duitsche opperbevel geen ge wapende vfland meer op het vasteland. Men krijgt wel den indruk, dat de ope ratie grooter van opzet was dan bij vori ge gelegenheden. Het opperbevel der Duitsche weer macht spreekt van een grootsch opge zette landing, terwijl de militaire corres pondent van het D. N. B. gewaagt van ondubbelzinnige bewijzen, dat de invasie poging lang te voren was voorbereid. Naar de motieven, die tot deze opera tie hebben geleid, kan men slechts gis sen. Verschillende veronderstellingen worden geopperd. In bevoegde Britsche militaire kringen wordt verklaard, dat het hoofddoel der landing het opdoen van ervaringen was. Met een bepaald percentage aan verlie zen hebben wij hier dan ook rekening te houden, aldus deze kringen. De operatie had een bijzondere beteekenis, daar men voor het eerst ook tanks aan land heeft gebracht. Als het alleen de bedoeling der Engel schen is geweest rich een beeld te vor men van de vijandelijke sterkte (maar de ingezette krachten en de groote ririco's inzake de te verwachten verliezen maken dit niet waarschijnlijk) dan zullen de re sultaten voor hen duidelijk zijn geweest. Zjj: hebben ondervonden, dat de Duitsche afweer aan de Kanaalkust krachtig was en dat na ongeveer tien uur de terug tocht moest 'worden aanvaard, nadat, Zooals te verwachten was, aanzienlijke verliezen waren geleden. Van Duitsche zjjde spreekt men dan ook van een dilet tantische onderneming en van een avon tuur. N De gigantische verdedigingswerken aan de Kanaalkunst worden nog voortdu rend verder uitgebreid en versterkt. Geschutsloopen worden op de geweldige affuiten geplaatst. Deutscher Verlag-Recla-P.K. Hornung-Pax Holland m TarieVeri voor lijn- enl bodediertettenl. De prijzen, welke ondernemers van lijn en bodediensten aan hun verladers bere kenen, geven gedurende den laatsten tijd in toenemende mate aanleiding tot ern stige Machten. De vervoerders maken rich in vele gevallen schuldig aan grove willekeur en negeeren geheel en al de be palingen van het Vervoerprjjsbesluit van 13 Dec. 1940. Er zyn thans stappen gedaan, om aan dezen ontoelaatbaren toestand een einde te maken. De gemachtigde voor de prij zen deelt mede, dat op korten termijn een algemeen bindend tarief voor het goederenvervoer door middel van bode en lijndiensten kan worden tegemoet ge zien. In dit verband wordt opnieuw en met nadruk onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat zoowel het ver voeren als het verzenden van goederen met lijn- en bodediensten tegen prijzen, die hooger zijn dan volgens de bepalin gen van het Vervoerpiijsbésluit is toe gestaan, strafbaar is. Dit geld dus even zeer voor den verzender als voor den vervoerder. Rechten1 en) plichten ten opzichte vanl het ziekenfonds.. De centrale persdienst van het N.AF. meldt: Eenige maanden geleden werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat dik wijls opneming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de behandelende ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1