riadorp TEN ch mondeling school, den Goes, vóór WOENSDAG 19 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 269 sr E E L. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Van arbeidersjongen tot minister-president. II. De etrljd In den Kaukaeus met euooes voortgezet - Weer tal van aohepen In den grond geboord - De strijd op de Salomona-ellanden De besprekingen te Mosoou Het tweede front. Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 81 Augustus 1942 geeft elke der met „Boter 42" en „Vet 42" gemerkte bon nen recht op hét koopon van 125 gram boter. DABKALENDfR Vandaag le kwartier. 26 Aug. Volle maan. cht. 11.30 Zang rtus van Dinte- Nieuws^, zake- mningsbedrijven iks en zijn, or- mgherr's accor- Uit Neeriands jpera „Norma", tuin in I 17.15 beursber. 17.30 pi.). 18.00 Luis- alles wat (gr. Marschinuziek er. 19.40 BNO el van den dag. eest en solist. Radio-Centrales *t die studio be de Boer. 21.15 ONieuwsber. 22.10 Avondwij- m I. ag 17 Aug. '42. Stamsnijboonen tesseboonen 22; /agenaarsboonen 13; Roode kool roye kool 4.50; 4; Sjalotten 8; alles per 100 ropsla 1.500 per 100 stuks; raja 17 Aug. '42. 0; Bramen 50; Perziken 25 .6; Roodte kool 717Meloe- tommers 4-40 per 100 stuks; C 11.50; Groep al en gescheurd 0, A 35, B 20; Groep III IA 20, B 12; Groep erenGroep II 'I A 22, B 10; sren 10; Kroet- Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg. 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waan een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. akgroep >latte tuinders- ihterwielen m-et vagen. B. xen Nieuwdorp EN ZILVEREN ND. Gaarne te il Agent M. DE vdorp. EN. Mengt door 'oeder een wei- voorkomt sterf- 7IJNSE ?N, IAAGD: EEN st klein model) !JN, Nieuwdorp tagd voor 2 of ek. Mevr. VAN 3g 12, Goes. Le Cointre N.V. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 2é cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bjj vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Om te kunnen begrijpen, boe men er toe kwam prof. Salazar tot Minister te benoemen, moet men iets van Portugals financieelen toestand afweten. Deze was kort gezegd deplorabel. In 1910 kdn b.v. een 67» pet. staats lening nog slechts worden geplaatst te gen 50 pet. pari, zoodat de rente in wer kelijkheid 13 pet. bedroeg. In particuliere contracten liep zij zelfs op tot 25 pet. In tien jaar tjjds vermeerderden de uitga ven met 326 pet. Van 19211926 vonden er alleen te Lissabon 325 bomaanslagen plaats. Acht presidenten, vier en veertig ministeries, twintig revoluties, honderd-acht-en-vijf- tig groote stakingen, ziedaar de oogst van een vijftienjarige republikeinsche periode. Aan dezen chaos maakte maarschalk Gomes da Costa, de „held van Afrika", op 28 Mei 1926, door op onbloedige wijze de militaire dictatuur te vestigen een einde. De generaals aldus Brongersma dié het nieuwe bewind vormden, wa ren eerlijke en rechtschapen mannen, be zield met de beste bedoelingen. Doch zij wisten slechts goed wat zij niet, maar niet wat zij wèl wilden. Een eigen pro gramma hadden zij niet en/ evenmin had den ze iemand, die het voor hen kon op stellen. In deze situatie werd voor de eerste maal op Salazars medewerking een be- roep gedaan. Salazar kwam op Zaterdag 6 Juni 1926, benoemd tot Minister van Financiën, te Lissabon aan. Rustig legde hij aan de generaals zijn eisehen voor. De generaals waren verbijsterd over wat hjj vroeg: eerst gaven ze toe, maar na een paar dagen gingen ze chicaneeren. Het verhaal gaat, dat Salazar op Don derdagmorgen vanuit zijn hotelkamer naar het departement opbelde en den chef aan de telefoon vroeg: „Met wien spreek ik?" informeerde hij. En hij kreeg ten antwoord: „U spreekt met den Mi nister van Financiën, wat wenscht u?" „Niets. Ik wilde alleen maar weten of ik nog Minister van Financiën was. Ik zie van niet. Dank u". Dienzelfden d&g pakte hij zijn koffers, verdween naar Coïmbra en hervatte zijn colleges. Twee jaar later was er heel vjat ver beterd in Portugal, maar de publieke fi- nanciën waren nog niet gesaneerd. Sala zar schreef in „As Novidades", dat Por tugal in staat was zichzelf te redden, zonder buitenlandseh geld, als men maar durfde doortasten. Wederom werd op Salazars medewer king een beroep gedaan enhij wei gerde. Hij zwichtte echter na een lang onderhoud, en aanvaardde de uiterst moeilijke taak. Te midden van den chaos is de pro fessor zijn opbouwplan gaan uitwerken. Hij had gezegd, niet te kunnen tooveren, maar legde na twee maanden tijds een begrooting op tafel, welke sloot met een overschot van anderhalf millioen escu- dos. En wat meer zegt: aan het einde van het budget jaar kwam hij met lichte ironie zijn excuses aanbieden voor het feit, dat hij zich in zijn becijferingen ver gist had, want de afrekeningen wezen niet het voorspelde overschot, maar een batig saldo van 285 millioen aan. Niet alleen de financiën werden door Salazar gesaneerd, maai- heel de wetge ving werd door hem gereorganiseerd, heel het staatsbestel hervormd. In 1932 werd Salazar minister-president. Hij was dictator tegen wil en dank. Zelf beperk te hij den duur der dictatuur door het indienen van een nieuwe Grondwet, wel ke bij de volksstemming van 19 Maart 1936 met overweldigende meerderheid werd aanvaard. MOEILIJKHEDEN BIJ DE AARDAPPELVOORZIENING. Eenigen tijd geleden kon de gerust stellende mededeeling worden gedaan, dat de aardappelvoorziening van heden tot den oogst van het volgende jaar ver zekerd is. Dit wilde natuurlijk niet zeg- &en, dat er zich van tijd tot tijd geen moeilijkheden, ten gevolge van onver wachte omstandigheden, zullen voordoen. Men zal intusschen gemerkt hebben, dat een dergelijke moeilijkheid zich hans voordoet. Evenals verleden jaar omstreeks dezen tijd, treedt ook nu weer de zoo gevreesde «aardappelziekte op. Hoewel er over voldoende aardappe- en beschikt kan worden, dient er reke- mg mede te worden gehouden, dat men e eerstkomende weken ten gevolge van e bovenbedoelde aardappelziekte wel ens minder goede kwaliteit kan ont vangen. beeft geen zin zich hierover bij 'j1, instanties te gaan beklagen. De ^«tappelziekte is een gevolg van de .„.„^^andighedeh en zy treedt mo- kan s in ket seheele land op. Niemand eprat arte^en s« doen, zoodat het de ziir 6 J)aa.r weken niet mogelijk zal arm'oi U end geheel gezonde aard- weien aan te voeren. Wel wordt er DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: 1 In het gebie'd van den Kaukasus wordt de aanval van Duitsche troepen en die der bondgenooten met succes voortgezet tegen hardnekkigen vijande lijken tegenstand, onder moeilijke ter reinomstandigheden en bij tropische hitte. In de havens langs de kust der Zwarte Zee zijn door bomtreffers 12 kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot tankschip en 8 vaartuigen voor het vervoer van munitie zwaar be schadigd. In de lus van de groote Donbocht zijn volgens de tot dus verre ontvangen rapporten bij de aan vallen van 15 tot 17 Augustus meer dan 12,800 gevangenen gemaakt en 47 pant serwagens en 252 stukken geschut buit gemaakt of vernietigd. De zuivering van het terrein duurt voort. Ten Oosten van- W j a s m a werden verscheiden vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanvallen, afgeslagen. In het gebied van R z j e f viel de vijand opnieuw op verschillende punten met sterke afdeelingen infanterie en pantserformaties aan. Alle aanvallen werden afgeslagen. Sedert 30 Juli zijn bij deze zware afweergevechten in voor beeldige samenwerking met afdeelingen der luchtmacht in totaal 1068 pantser wagens vernield. Ook in de Noordelijke zone van het front mislukten verscheiden plaatse- I lijke aanvallen van den vijand. De Finsche luchtmacht heeft in luchtgevechten 11 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In den nacht van 16 op 17 Augustus is het in Het Kanaal tusschen Duit sche mijnvegers en Engelsche motortor- pedobooten tot een gevecht gekomen, waarbij een vijandelijke motortorpedo boot zoo zwaar beschadigd werd, dat zij verloren geacht kan worden. Een Duit sche boot is niet teruggekeerd. Verdra gend geschut der marine bracht een door mijnvegers in brand geschoten vijande- lijk schip tot zinken. Bij overdag ondernomen storings- vluchten boven West- en Noord- Duitsèhland en boven het bezette gebied in het Westen verloor de vijand in luchtgevechten 5 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht heeft de Bpitsehe luchtmacht West-Duitsch gebied aangevallen. In woonwijken van de stad Osnabrück werd mate- rieele schade en schade aan gebouwen veroorzaakt. De burgerbevolking leed verliezen. Drie der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. Overdag en des nachts heeft de Duit sche luchtmacht voor den oorlog belang rijke installaties aan de Zuidkust en in het Zuidwesten van Enge land met brisant- en brandbommen aangevallen. Er ontstonden verwoestin gen en branden. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikboo- ten in de laatste 24 uur opnieuw 11 sche pen, die in konvooi voeren of afzonder lijk reisden, op den Atlantischen Oceaan de Noordelijke IJszee en de Middelland- sche Zee, met een totalen inhoud van 72.000 brt., verder een hulpkruiser van 12.000 brt., benevens twee met troepen beladen schepen in den grond geboord. DE DUITSCHE DUIKBOOT SUCCESSEN. Sedert het begin van deze maand d.w.z. over een tijdvak van ruim veertien dagen heeft het Duitsche opperbevel reeds vijf maal in een extra bericht mededeeling gedaan van de successen, naar gestreefd, zoo gezond mogelijke - aardappelen in consumptie te brengen. Ten einde teleurstelling zooveel mo gelijk te voorkomen, wordt er op gewe zen, dat de aardappelen momenteel niet langer dan enkele dagen bewaard kun nen worden. Aangezien eventueel bij den cqnsument bedorven aardappelen niet bij den kleinhandelaar omgeruild, noch door hem vergoed kunnen worden, wordt het publiek aangeraden, zich voorloopig dagelijks van de noodige aardappelen te voorzien en ze direct na ontvangst te schillen en nog den zelfden dag te koken. Op deze wijze houdt men het meest mogelijke van zijn rantsoen over. De aandacht wordt er ten slotte op ge vestigd, dat de kleinhandelaar verplicht is,' de aardappelen in onbedorven toe stand aan den consument af te leveren. Men dient dus bij het ontvangen van zijn aardappelen goed uit te kijken, daar 'de kleinhandelaar naderhand niet meer verantwoordelijk kan worden ge steld. welke door zijn dulkbooten op de wereld zeeën werden behaald. Volgent deze extra-berlohten werd van 1 Augustus tot heden 547.600 brt. tot zinken gebraoht. Vergelijkt men het totaalcijfer voor de geheele maand Juli (815.900 brt.), dan blijkt nu reeds duidelijk, dat ook de maand Augustus voor de geallieerde scheepvaart een zwarte maand betee- kent. Het cijfer voor Augustus vertegen woordigt echter een minimum tonnage- verlies, aangezien b.v. ook door de Duit sche luchtmacht schepen tot zinken wer den gebracht, waarvan het resultaat niet in bovengenoemde vijf extra berichten' werd vermeld. De successen van het Duitsche onder zeebootwapen van deze maand zijn des te opvallender, daar dezer dagen de En gelsche radio constateerde, dat in den toestand op den Oceaan een keer was ingetreden ten gunste der geallieerden. Sindsdien hebben de mededeelingen van het Duitsche opperbevel van gisteren en heden echter geleerd, dat de activiteit der Duitsche onderzeeërs nog geenszins is verflauwd ondanks de sterkere af- weermaatregelen, die vooral de Ameri kanen in den loop van het eerste oor logshalfjaar hebben ingevoerd. 'Duitéche legerleiding nogi terughoudend. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Hdbl schrijft: De operaties der Duitsche en verbon den troepen aan het Kaukasus-front zijn op het oogenblik in een stadium getre den, waarin de Duitsche legerleiding er van afziet bijzonderheden of plaatsnamen bekend te maken. Men wacht in spanning af, welke ver dere wegen het Duitsche offensief in dit zenuwcentrum van het Russische rjjk zal inslaan. Intusschen heeft het er allen schijn van, dat het doel van den Duitschen op- marsch is, om zoo mogelijk den Kauka sus te overschrijden, Wefke operaties er daarna nog op het program staan en of gezien het verhand, dat immers tusschen de verschillende Duitsche acties bestaat, ook het leger van generaal-veldmaar schalk Rommel weer in beweging zal ko men, is thans natuurlijk onmogelijk te zeggen. Het Kaukasusgebergte met zijn toppen tot 6000 meter hoogte en zijn 3000 meter hooge passen (er zijn er slechts enkele) vormt een natuurlijke verdedigingslinie van den eersten rang. In hoeverre de Bolsjewisten er in zullen slagen de Duit- schers hier langoren tijd tegen te houden en of het inderdaad waar is, dat zij nog over een volledig leger voor de verdedi ging van den Kaukasus beschikken, zul len waarschijnlijk de feiten moeten uit wijzen. Intusschen is de situatie zoo, dat, wan neer de Duitsche en verbonden troepen er in slagen van het thans bezette ge bied uit de Oostkust van de Zwarte Zee te bereiken, de weg langs de kust naar Trans Kaukasië en Batoem geen verdere natuurlijke hindernissen meer biedt, al is hij smal en biedt hij natuurlijk velé mo gelijkheden tot verdediging. Italiaansch legerbericht. Aan het Egyptische front werd een levendig vijandelijk artillerievuur met goed gevolg door onze artillerie beant woord. Eenige aanvallen van vijandelijke pantserwagens werden onmiddellijk af geslagen. Bij een nachtelijken aanval van drie vijandelijke bommenwerpers in de streek van Mersa Matroeh werden twee dier vliegtuigen door het luchtdoel geschut neergehaald. Twee Curtiss-toe- stellen werden in een gevecht met Duit-- sche jagers vernield, een derde door het afweergeschut van een groote legeraf- deeling neergeschoten. Vliegtuigen der spiimogendheden vie len de lucht- en vlootbases van Malta aan. Op een grooten koopvaarder, die zwaar beschadigd in een sleep voer, wer den opnieuw treffers geplaatst. Te Rome werd gisteren even na 17 uur luchtalarm gemaakt, daar een vlieg tuig van niet-herkende nationaliteit in de veiligheidszone der stad was geko men. De jagers, die onmiddellijk opste gen, constateerden dat het een Fransch vliegtuig was. Een onzer duikbooten, staande'onder bevel van den fregatkapitein Giovanni Bruno heeft op den Atlantischen Oceaan het gewapende Engelsche motorschip< Medon het Amerikaansche s.s. Califor nia en een derden, eveneens gewapenden koopvaarder, tezamen 18.885 ton, getor pedeerd en tot zinken gebracht en een ander motorschip van 10.000 ton ge troffen. Nieuwe beslissende ontwik kelingen aanstaande. (D.N.B.) De militaire correspondent DE NIEUWE BOTERBON. Distributie van vaste brandstoffen. In aansluiting aan het bericht, dat gedurende het tijdvak van 15 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 de met de woorden „één eenheid eerste periode", „één eenheid tweede periode", „één een heid derde periode" en „één eenheid vier de periode" gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, wordt ter voorko ming van misverstand nader bekend ge maakt, «flat deze bonnen voorkomen op de periodebonstellen, die uitgereikt zijn aan de verbruikers in de groepen B, C en D, winkels, kantoren, openbare ge bouwen, enz., alsmede aan particuliere verbruikers, in verband met de verwar ming van ruimten voor bijzondere doel einden als kantoren, winkels e.d. GORT, GORTMOUT OF GEMENGD MEEL. Aangezien er misverstand blirjkt te be staan omtrent hetgeen verkrijgbaar is op den voor gort aangewezen bon „Alge meen 360" wordt er nogmaals met na- durk de aandacht op gevestigd, dat de genoemden bon recht geeft op het koo pen van 250 gram gort, gortmout e.d. of 250 gram gemengd meel. van het D.N.B. schrijft: drie opmerke lijke feiten staan thans in het middel punt der belangstelling van militaire waarnemers. Het zijn: 1. De operaties op het Oost-Europeesche oorlogstooneel; 2. De toestand op de wereldzeeën; 3. Het Moskousche communiqué over de ont moeting van Churchill en Stalin. Waar, wanneer en in welken vorm zal het groote offensief in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front verder gaan? Dat is de vraag, die iederen mili tairen waarnemer het meest interesseert en die, naar men te Berlijn meent, reeds spoedig zal worden beantwoord. Als ze ker kan men wel thans reeds aannemen, dat na de overwinning van 't Kaukasi- sche voorterrein, de Duitsche en verbon den strijdkrachten, die naar het hoogge bergte oprukken, worden gereorgani seerd, want de strijd in het hooggeberg te vraagt andere methoden en andere strijdkrachten dan de strijd in de heete vlakte, waar de pantserformaties heer- scheressen over het slagveld waren. Hoezeer Stalingrad de zenuw van het Sovjet-Russische Westelijke front is, blijkt reeds daaruit, dat de bolsjewisti sche oorlogsleiding met een buitenge woon groote krachtsinspanning sedert een maand massa's menschen en mate riaal in den strijd werpt. Het ziet er echter naar uit, alsof in dit offensiefgebied de Duitsche en ver bonden reserves gereed staan voor den sprong om de groote taak aan te vatten het Sovjet-Russische Noor- den definitief van het Zuiden te scheiden. Wanneer dat zal zijn geschied, zal de strategische positie van de Sovjet-Unie een geheel andere zijn. De toestand op de wereldzeeën wordt gekenmerkt door de zware vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen in het Wes telijke deel van de Middellandsche Zee en in den slag bij de Salomonseilanden, alsmede door het tot zinken brengen van meer dan 550.000 brt. Engelsche en Amerikaansche koopvaardij-scheeps- ruimte alleen in de laatste 16 dagen. Met dergelijke verliezen wordt de reden be grijpelijk, die Churchill op het oogen blik van het grootste gevaar naar Mos kou voerde om den Sovjet-Russischen bondgenoot de redenen uiteen te zetten van het niet tot stand komen van het tweede front. „Observer" wil tweede front in Kaukasus. Klaarblijkelijk in samenhang met de Moskousche besprekingen en onder den indruk van den Duitschen opmarsch in den Kaukasus, begint de Britsche pers volgens de „Deutsche Ztg. in d. N." weer in sterkere mate van een aanstaande on dersteuningsactie voor de Sowjet-Unie te spreken. De „Observer" maakt zich daarbij tot de spreekbuis van vele Brit sche kringen door een ingrijpen van Ge allieerde strijdkrachten in den Kauka sus voor noodzakelijk te verklaren en door een tweede front in den Kaukasus te eisehen. Het Engelsche blad schrijft woorde lijk: „De Britsche strijdkrachten in Iran zullen binnen afzienbaren tijd een buiten gewoon belangrijke rol moeten spelen. Niemand kan meer over het hoofd zien, dat het den Duitschers er om gaat naar het Midden Oosten door te breken en de strijd van Duitschland tegen de Sowjet- I Unie is in den eigenlijken zin des woords nu ook de voorlooper van den recht- streekschen aanval op onze troepen in het Midden-Oosten. Het tijdstip is geko men, waarin onder een gemeenschappe lijk opperbevel de strijd tegen de As WOENSDAG 19 AUGU8TU8 1942. Want de Heore is hoog, nochtans ziet Hfl den nederige aan, en den verhevene kent Hij van verre. Psalm 1386. JL Zon op onder 0.29 20.57 Maan op onder 14.51 moet worden opgenomen. De dringende taak om de Sowjets in het Westen te ontlasten bestaat zonder twijfel, maar dit vermindert niet in de geringste mate onzen plicht om in het Midden-Oosten den steun aan de Russen tot een maxi mum op te voeren. Het verloop van den oorlog maakt het steeds waarschijnlijker dat wij met de Sowjet-Unie schouder aan schouder, zullen strijden." CHURCHILL'S BESPREKINGEN TE MOSKOU. (S.P.T.), In Berlijnsche politieke krin gen acht men de reis van Churchill naar Moskou een bewijs van den kritieken toe stand, waarin de Sovjet-Unie zich be vindt. Men acht het niet geheel uitge sloten, dat Churchill naar Moskou is ge- ylogen, om* zich zoo een nuchter beeld te vormen van de mogelijkheden waarover de Sovjet-Unie nog te beschikken heeft en voorts om te weten te komen in hoe verre de Sovjet-Unie na een eventueele ineenstorting van het Sovjet-regiem den strijd tegen Duitschland nog verder kan yoortzetten. Men acht het in officieele kringen te Berlijn ook niet onmogelijk, dat Stalin voornemens is zich meer dan tot nu toe persoonlijk met de militaire leiding te belasten. De nieuwe reis van Churchill naar het buitenland wordt door de Britsch-Ameri- kaansche pers belicht als de belangrijk ste oorlogsgebeurtenis tot dusver. Wel is de Londensche pers thans teleurgesteld over het communiqué van Downingstreet Zelfs de Times duidt in zijn eerste hoofd artikel over het bezoek van ChurchiH aan Moskou aan, dat „geenerlei terstond tastbare resultaten" te verwachten zijn. De Times schrijft: De beteekenis van de onderhandelingen van Moskou kan niet alleen gqzien worden in het licht van den strategischen toestand van 't oogen blik in Rusland. Die is zeer ernstig, maar het voornaamste oorlogstooneel komt steeds nader bij de gebieden, waar Brit sche strijdkrachten staan, n.L het Nabije Oosten. Iedere stap, dien de Duitschers vooruitkomen, beteekent thans een ver groot'! bedreiging voor de Britsche strijd krachten in het Nabije Oosten, ook al „openen zich mogelijkheden op een ver- groote samenwerking". In de Ver. Staten, zoo* meldt het D. N. B. uit Stockholm, heeft men groote aan dacht voor de Moskousche ontmoeting, aldus de Britsche berichtendienst. Alge meen heerscht de meening, dat de be sprekingen hoofdzakelijk zijn gegaan over de oprichting van een tweede front. De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt, evenals die van de „Stockholms Tidningen", dat het waarschijnlijk Churchill's voornaamste doel was, Stalin er op voor te bereiden, dat van een tweede front in den vorm van een landing in West-Europa dit jaar niets meer kon komen. ZWAAR JAPANSCH BOMBARDE MENT VAN PORT MORESBY. De slag bij de Salomons-eilanden. (S.P.T.) Uit het hoólSkwartier van generaal MacArthur wordt gemeld, dat Japansche luchtstrijdkrachten een zwaar bombardement op Port Moresby hebben uitgevoerd. Aan dezen aanval hebben 25 bommenwerpers deelgenomen. Volgöns een D.N.B.-bericht uit Tokio was deze nieuwe luchtaanval zeer zwaar. De pakhuizen en een in de haven voor anker liggend transportschip van 4000 brt. werden in brand geworpen. Een munitie-opslagplaats buiten de stad werd getroffen en explodeerde. Voorts heeft de luchtmacht der Jd- pansche marine Zondag wederom een aanval ondernomen op Townsville, Cairns, Wyndham, Port Darwin en Port Hedland in West-Australië. Daarbij werd groote schade aangericht aan de haven installaties en de installaties van militair belang. Op de te Tokio gehouden persconfe rentie heeft de woordvoerder van de Ja pansche regeering over de landing der Amerikaansche Salomons-eilanden, vol gens S. P. T. verklaard, dat in Japan sche regeeringskringen deze Amerikaan sche landingen als propagandamanoeu- vres worden beschouwd. De laatste te Londen van de Salomons eilanden ontvangen berichten luiden: De Japansche vloot heeft zich na het eerste treffen met Amerikaansche zee strijdkrachten in Noordelijke richting teruggetrokken. De correspondent van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1