Neem'n AKKERTJE BINNENLAND FEUILLETON UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN P Vcrofd^niiTó' betreffende aardrijkskundige kaartlert. In het Zaterdag verschenen vërorde- ningenblad is een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied opgenomen betreffende aardrijkskundige kaarten. Aardrijkskundige kaarten in den zin van deze verordening is een landkaart, een plattegrond van een stad, een zee kaart, dan wel een andere in kaart ge brachte weergave van het Duitsche rijk, van het bezette Nederlandsche gebied, of van een ander door de Duitsche weer macht bezet gebied, mede voor zoover deze zich bevindt in of als bijlage bij een boekhof eenig ander gedrukt of geschre- yen stuk. Krachtens deze verordening kan de weermachtsbevelhebber in Nederland be schikken, dat hij, die aardrijkskundige kaarten ontwerpt, drukt, uitgeeft, in den handel brengt of openbaar maakt, ge houden is hem, binnen een door hem te bepalen termijn, inlichtingen betreffende deze kaarten te verstrekken, dan wel hem deze over te leggen. Houders van bepaalde aardrijkskundi ge kaarten kunnen worden verplicht deze bij een door hem bepaalde instantie en binnen een door hem te bepalen termijn in te leveren. De weermachtsbevelheb ber kan deze kaarten, ten behoeve van het Duitsche rijk verbeurdverklaren. De beschikkingen van den weermachtsbevel- hebben geschieden dpor bekendmaking in de pers, dan wel door schriftelijk be richt aan houders der aardrijkskundige kaarten. Een aardrijkskundige kaart, die nog niet is openbaar gemaakt, mag niet in den handel worden gebracht, of open baar gemaakt, tenzij de weermachtsbe velhebber daarin toestemt. Hetzelfde geldt voor herdrukken, mede voor zoo ver een vröegere druk voor het in wer king treden van deze verordening is openbaar gemaakt. Overtreding wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, doch van ten minste drie maandenniet voldoen door schuld wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zijn straf bare feiten in den zin van paragraaf 1 der verordening no. 12/1940 betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. Steun stilgelegde bedrijven. De richtlijnen voor de algemeene steun- en heffingsregelingen op grond van het Besluit steunverleening aan stil gelegde bedrijven, zijn thans gepubli ceerd. De Mededeelingen van de Hoofd groep Industrie van 13 Augustus vermel den den tekst en de toelichting van de jongste richtlijnen. De heffingen en uit- keeringen loopen over de Mij. voor in dustriefinanciering. De richtlijnen geven aan, welke stilgelegde ondernemingen zullen worden gesteund, de normen voor dezen steun, die in beginsel het karakter van voorschot heeft ter instandhouding, en tenslotte de richtlijnen voor de hef fingen. Personeelraad Nederl. Spoorwegen. De personeelraad van de Ned. Spoor wegen is als volgt samengesteld: G. Joustra, voorzitter; J. H. Woudenberg, Ondervoorzitter; H. F. Timmermans, secretarisJ. Augusteyn, F. P. A. Lands- kroon, R. Verdam, L. H. Wigman en R. v. d. Weert, leden, en J. Draaisma, J. Eykelboom, H. J. Kanne, A. J. Koster, J. H. Peters, L. W. Peterse, G. J. Prust en L.N. Zwaan, plaatsvervangende leden. Economisch gerechtshof ingesteld. De beveiliging van den voedingstoe stand van het Nederlandsche volk maakt niet alleen de huidige distributie van le vensmiddelen en andere vitale goederen noodzakelijk, maar ook opdat deze rant soeneering niet in gevaar gebracht kan worden, uiterst scherp optreden tegen personen, die gelooven uit misdadig egoïsme en wellicht uit zuivere winzucht de bestaande bepalingen te kunnen ne- geeren. x De bestrijding van die elementen maakt het noodzakelijk de trefkracht van de HET HUISJE AAN DE HAVEN. 101) Door H. Kingman s. „Lig je hier in het Kanaal?" „Nee, in Vlisdijk. Met steen en ce ment. Een vrachtje, waar je geen cent aan verdient. Ze beconcurreeren me kaar dood, de schippers. Maar ik heb niet veel noodig. Ik vaar alleen met een jongen. We redden het wel." We redden het wel: Alex ziet het, dat redden is maar zoo, zoo. Steinmetz ziet er verwaarloosd uit. „Ga mee, een kop koffie drinken", in viteert hij dan in eenen; hij weet zelf niet, waarom hij het doet. Hij zoekt een stil plekje' op in een lunchroom en bestelt twee koffie. „Ik vaar alleen", vertelt Steinmetz, zonder inleiding en zonder dat hem iets gevraagd wordt. Mijn vrouw is al een paar jaar dood, moet je weten. En waar mijn kinderen zitten, ik weet het n et. Er is er een in Rotterdam, die f preek ik nog wel eens. Dat was de beste van het stel." „En je dochter Catrien dan? Niet meer in Rotterdam?" „Weet je daar niets van? Neen? Die is jaren geleden vermoord door een zeeman, 't Heeft in kleuren en geuren in de courant gestaan. Dat was, ja strafrechtspraak op dft gebied te ver- grooten, niet alleen door de strafproce dure te bespoedigen, maar ook haar te doen uitvoeren door rechters, die be schikken over speciale kennis op dit ge bied van de oorlogseconomie en die vol doende vertrouwd zjjn met de op dit ge bied in acht te nemen problemen. Om die reden is in April 1941 in ver ordening no. 71/1941 van den secretaris generaal van het departement van jus titie betreffende.de gerechtelijke behan deling van economische strafzaken' de zgn. economische rechter in het leven geroepen. De gedachte der vergrooting van de trefkracht van het economische straf recht door sterkere concentratie in de hand van bijzonder deskundige rechters heeft thans zijn consequente voortzet ting gekregen ook voor de tweede in stantie. Werd tot dusver beroep tegen vonnissen van den economischen rech ter aangeteekend bij het in de verschil lende gevallen bevoegde gerechtshof, het dézer dagen uitgevaardigd besluit van den secretaris-generaal in het departe ment van justitie tot wijziging van de verordening no, 71/1941 bepaalt, dat in de toekomst met de behandeling van eco nomische strafzaken in tweede instantie een speciale kamer van het gerechtshof in Den Haag belast is, die den naam economisch gerechtshof draagt en rechtspreekt in een bezetting van drie rechters. Dit economisch gerechtshof is in over eenstemming met zijn taak bevoegd vol gens eigen besluit in iedere stad in het bezette gebied zittingen te houden. De behandeling der revisie geschiedt volgens dezelfde grondgedachte dooreen speciale kamer van den hoogen raad, welker leden door den voorzitter aange wezen worden. Deze kan ook speciale maatregelen nemen ter verzekering van een snel verloop der behandeling. De instelling van zoo'n economisch gerechtshof toont de beteekenis die de strafrechtpleging op het gebied van oor logseconomie toekomt. Door de verorde ning is de Nederlandsche justitie thans uitgebreid in staat gesteld, een kracht dadige, energieke en intransigente ver volging te waarborgen van de volksvijan dige elementen, die uit egoïsme of win zucht het levensonderhoud van het Ne derlandsche volk in gevaar brengen. Het besluit is niet van toepassing op zaken waarin vóór den datum van af kondiging hooger beroep is ingesteld. Verordening betreffende Duitsche staatsorden en eereteekenen. In een verordening'van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het vervaardigen en in den handel brengen van Duitsche staatsorden en -eereteekenen wordt be paald, dat hif, die bij wijze van beroep Duitsche staatsorden, -ordelinten, -orde- versierselen of -eereteekenen dan wel on derscheidingsteekenen van de Duitsche weermacht vervaardigt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt, hiertoe een vergun ning behoeft van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Met bedoelde distinctieven wor den gelijkgesteld de distinctieven, welke met deze sterke gelijkenis vertoonen. Hoofdcommissaris van Politie te Utrecht. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den gepensionneerden luitenant-kolonel G. J. Kerlen te Voorburg benoemd tot hoofd commissaris van politie te Utrecht. Vitamine-C verstrekking. Het gratis verstrekken van vitamine-C door de overheid is voor dit jaar achter den rug. Vier fabrieken hier te lande hebben gewerkt aan de vervaardiging van 51.500.000 tabletten, waarvan het leeuwendeel, namelijk 39 millioen door de leerlingen van de lagere school is ge bruikt. Voor de industrie-arbeiders zijn 6i/2 millioen tabletten beschikbaar ge weest, voor de a.s. moeders 1.7 millioen. De ziekenhuizen ontvingen er 2.9 mil lioen, terwyl voor proefnemingen en an dere doeleinden nog ongeveer 1% mil lioen werden gereserveerd. Geconsta- natuurlijk, dat was, toen we mekaar in Ostland spraken, weet je nog?" Vanzelf weet Alex het nog. Dus heeft Marie als bg intuïtie gelijk gekregen: zwarte Trien, dat was de vrouw van Kees! Vermoord, verschrikkelijk! „Dat was een slag man." „Och ja, je hebt het liever anders, maar wat doe je er aan? De dader hebben ze nooit te pakken gekregen. Niet erg ook. Ik heb wel gedacht, dat Catrien op zoo'n manier nog eens aan haar einde zou komen. Maar Kees was er toch van' in de war." „Kees, mijn zwager? Is die dan in Rotterdam?" neen. Die heeft genoeg van Rot terdam, dat zijn ongeluk is geworden. 'kHeb hem een paar maanden gele den ontmoet. Ja, dat moet ik je toch vertellen, al trek je je niet veel van je zwager aan „Hjj bemoeit zich ook niet met ons. We weten niet eens, of hj wel leeft." „Springlevend, hoor. En hj past best op, heb er maar geen zorg in. Ik zou dat vertellen. Nou, ik lig met mgn ouwe tjalk, die geen cent meer waard is, maar als die het maar houdt tot mijn dood, dan is het mij best, voor de kaai in Deventer. En daar opeens komt Kees aanstevenen. Ik zeg: man, wat doe jjj hier? Hij zegt: ik woon in De venter, al lang. Nu, hij zag er best uit, dat kon minder, Hg heeft er gakhuis- teerd moest worden, dat vele aanstaande i moeders do uiterst-belangrijke rol, die deze stof speelt bij den gezondheidstoe- i stand van den mensch, nog steeds niet hebben begrepen. Slechts ongeveer de helft der vrouwen, die er voor in aan- merking kwamen, heeft de tabletten doen j afhalen. Het ligt in de bedoeling, wanneer de beschikbare hoeveelheid grondstof aan- I wezig zal zjjn, in het volgende voorjaar, omstreeks half Maart 1943, de verstrek king van vitamine-C te hervatten. Sneeuwruimen in werkverruiming in den a.s. winter. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft de aanwijzingen vér strekt aan de burgemeesters, opdat reeds thans de noodige maatregelen worden voorbereid om het sneeuwruimen en de bestrijding van gladde wegen in den volgenden winter zoo te doen verloopen, dat gerechtvaardigde klachten dienaan gaande achterwege blijven. Niet zelden waren in den afgeloopen winter de genomen maatregelen onvol doende. Bovendien werd bij den inzet van de sneeuwruimingsploegen in meer dan een gemeente niet de noodige voort varendheid betracht, terwijl ook het da- gelijksch toezicht op deze ploegen niet zelden te wenschen overliet. Om aan het kostenbezwaar zooveel mogelijk tegemoet te komen kan voor deze werkzaamheden algemeen de dienst der werkverruiming worden ingescha keld, onafhankelijk van den oogenblik- kelijken financiëelen toestand der ge meente. Hierbij zullen de gebruikelijke door het departement van sociale zaken te stellen voorwaarden moeten worden nageleefd. De dagelijksche leiding zal moeten berusten bij uitvoerende licha men, als de Ned. Heide-maatschappij en de N.V. Grondmaatschappij. Die kunnen voor vrouwen go- paard gaan met pjjnen, dia echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild, De Nederlandsche Pijnstille* WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 19 Aug. 1942. V 's Morgens tot 6.29 u. 's Avonds van 20.57 u. Middelburg. Zaterdag is dé wielrijder G. uit Koudekerke op den hoek van den Singel en Koudekerkscheweg, toen hij een trai ler wilde passeeren, door een van den anderen kant komende auto aangereden. Het slachtoffer, dat eenige verwondin gen had opgeloopen, is na verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht. Goes. 60 Jaar get'röuwcL Gister herdacht het echtpaar Van Fraassén, Oude Singel alhier, den dag, dat zij voor 60 jaar in den echt werden verbonden. De beide krasse oudjes resp. 80 en 82 jaar genieten nog een goede gezondheid. Zuid-Beveland. Wolphaartsdijk. Zaterdag j.l. hield de Handboogsociëteit „Doel naar Hooger" een concours, waaraan werd deelgenomen door 77 schutters. De uitslag^ was als volgt: Hoofdvogel: C. Rijk, „Zeelandia", Ove- zande; le klep H. J. Driedijk, „Doel naar Hooger", alhier; 2e klep L. de Jager, idem; 3e klep J. de Baar, „Willem Teil", Ovezande; le zijvogel A. Geene, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk2e zijvogel M. J. Krijger, „Doel naar Hooger", alhier; le hoofdkal J. Remijnse, „Ons Genoegen", Oudelande; 2e hoofdkal J. Vermeulen, „St.-Bastiaan", Heinkenszand; le kleine kal C. Daalman, „Vooruitgang zij ons streven", Kwadendamme; 2e kleine kal P. Voet, idem. werk en is in een kosthuis. Ik vraag: weet je het van Catrien? Hij zegt: neen, •wat is er dan, is ze soms weer getrouwd? •Ik zeg: man, ze is vermoord al lang ge leden. Hij had er niets van in de courant gelezen. Toen zwierf hij nog in Amster dam, moet je weten. Als hij daar was gebleven, was het yast yerkeerd gegaan met hem „En hoe komt hij nou in Deventer te recht". „Zal ik je vertellen man. Wat met de politie gehadneen, niet zoo erg, hoor. Geen moord of diefstal. Een klein vechtpartijtje in een kroegje. Hij was wat in de olie. Een maand voorwaarde lijk, dus betéekende het niet veel. Maar dan moest hij, ja, hoe noemen ze dat, classeeren of zooiets? Enfin, het Leger des Heils bemoeide zich met hem Hij moest beloven, niet weer te drinken en kreeg toen werk in Deventer. En wat zegt me die vent! Ongelooflijk! Hij zegt: ik heb in twee jaar geen druppel sterke drank geproefd. Knap werk, niet Stein metz kan het niet, hoor. Van een borrel kikker je op, als je in de ellende zit. Afijn, Kees moet het zelf weten, maar hij gebruikt dat spul niet meer. Nou, ik vertelde dat van Catrien. En de vent sprak nog geen kwaad van haar. Zou die nu werkelijk van haar gehouden heb ben? Wat denk je daar nu van?" „Kan ik heelemaal niets van zeggen. Doet er ook niet toe, En verder ?u 'a-Heer Abtakwrka, De gemeente-veld wachter alhier heeft proces-verbaal op gemaakt wegens opruiing tegen A. P. R. Noord-Beveland. Kortgene. De Zwemclub „De Zand- kreek" heeft Zaterdagmiddag een zwem wedstrijd in de Spuikom alhier georga niseerd. De uitslag is als volgt: 25 M. vrije slag jongens tot 13 jaar: 1. Fr. Filius 24,3 sec.; 2. Rinus Kramer 25,5 sec.; 3. Bram Salomé. 25 M. vrije slag meisjes tot 13 jaar: 1. Janny Kramer 33,3 sec.; 2. Suus de Looff 35,3 sec.; 3. M. Verweij. 100 M. schoolslag dames: 1. Neel de Waal 1 m. 57 sec.2. Betje Schrier 2 m. 13 sec.; 3. Mientje Salomé. 50 M. vrije slag jongens'1315 j.: 1. T. Swenni 41,5 sec.; 2. J. Maas 48 sec.; 3. G. Israël. 50 M. vrije slag dames: 1. N. de Waal 54,3 sec.; 2. K. Karelse 57,3 sec.; 3. B. Schrier. 50 M. crawlslag heeren: 1. P. Karelse 41,3 sec.; 2. L. D. v. Damme; 3. C. v. Damme. 200 M. vrije slag heeren: 1 M. Noord- hoek 3 m. 49 sec.; 2. C. W. v. Damme 4,06 sec.3. P. Karelse. Behendigheidszwemmen: 1. K. Karelse 25,7 sec.; 2. B. Schrier 26,5 sec.; 3. J. Wisse 26,5 sec. Estafette 4 X 25 M.: 1. Korfbalclub, 2. Gymnastiekvereeniging, 3. U.L.O.- school. Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeesters. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 13 Aug. 1942 is C. le Nobel, met ingang van 1 Sept. 1942 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Cad- zand benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche zaken van 13 Aug. 1942 is F. A. Hen- drikse, met ingang van 1 Sept. 1942, op nieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Vogelwaarde. Hoofdplaat!. Tot secretaris en gemeen- terontvanger der gemeente Hoofdplaat is benoemd de heer A. P. Dockheer, ambte naar ter secretarie alhier. Hulst. Rij wiel dief gegrepen. Ten nadeele van J. F. V. te Absdale werd in den nacht van 17 op 18 Juli een rij wiel ontvreemd. De politie heeft als ver dacht daarvan aangehouden den 17-jari gen Mr. de R. te St. Jansteen. Uit het verhoor kwam vast te staan dat de jeugdige dief, die geen onderdak had kunnen vinden en zich na middernacht op straat bevond, een nachtverblijf had gezocht en gevonden in de hooischuur van J. V., waar hij des morgens voor dag en dauw weer verdween, maar als souvenir een fiets meenam. Dit rijwiel verkocht' hij aan den landbouwer L. J. V. onder de gemeente Hontenisse voor het bedrag van f 20 en een brood. De jongeman heeft al verscheidene diefstal len op zijn kerfstok en zal nu worden voorgeleid aan den Officier van Justitie te Middelburg. Weestopuwhoede! In an dere plaatsen in ons gewest is het al verscheidene malen voorgekomen, dat bedelende Belgen misbruik maakten van de goedheid en het medelijden van de burgerij. Men slaat er meestal te weinig acht op, aan wie liefdadigheid bewezen wordt met al de gevolgen van dien. Zoo heeft de winkelier J. B. alhfer Zondag bij de gemeente-politie aangifte er van gedaan, dat in zijn winkel Zaterdag twee portemonnaies met inhoud, een bril, een persoonsbewijs, een rozenkrans, enz. ge stolen werden. Hij had een 12-jarig Bel gisch meisje toestemming gegeven om haar tasch met bijeen gebedelde levens middelen in zijn winkel te plaatsen om daar later af te halen. Na eenigen tijd kwam het meisje inderdaad haar tasch halen waar de winkelier verder geen aandacht aan schonk. Later kwam men tot de ontdekking, dat genoemde voor werpen waren verdwenen. (D. v.. Z.) Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 65 cent bij vooruitbetaling. Alex is in spanning, om meer te ver nemen. Deze berichten over Kees zijn niet slecht. Maar die Steinmetz is zoo wijdloopig in zijn verhaal. „Nou ben ik uitgepraat, niet? Wat moet je nog meer weten? Hij maakt het goed, zeg ik je". „Heeft hij niet over zgn moeder ge sproken?" „Neen, wel over zijn kind. Dat is in Haarlem. Uitbesteed of zoo iets. Hij ver diende nog niet genoeg, maar dat zou beter worden. En dan wilde hij naar Haarlem, zijn kind opeischen. Tenmin ste, als ze het geven willen. Want als je eenmaal zit in de klauwen van die lui, heb ik hem gezegd, dan schuiven ze niet gauw af". „Dat is een vergissing, Steinmetz. Als de Voogdijraad de zekerheid heeft, dat het meisje bg den vader goed bezorgd is, dan komt het kind terug. Maar die zekerheid moet er zgn en dat kun je de lui niet kwalijk nemen". „Nou, je kunt het weten. Het zal mij een zorg zgn. Maar ik vond het fgn, dat Kees mij nog wilde kennen, Catrien heeft hem schandelijk behandeld". „Daar kun jg niets aan doen". „Neen, dat zegt Kees ook". „Weet-je zgn adres in Deventer?" „Nee, maar dat is wel uit te1 zoeken. Over een paar weken kom ik er, denk ik. Hg weet er van en zal komen kijken. Maar ik kan dien vent toch niet meekrg- Vwugda en droefheid. Het leven van een waar christen moge neergedrukt worden door verdriet van wege de verdrukking der wereld, toch kan dit verdriet hem niet verbrijzelen, want te midden van alles komt het on middellijk tot zgn bewustzijn, dat de le vende Christus met hem is, en zijn droef heid wordt veranderd in blijdschap. Joh. 1620. Dit beteekent niet, dat vanwege het lijden, of nadat het lijden voorbij is, er blijdschap zal komen, maar hier ligt een waarheid, die dieper is dan de we reld ooit kan peilen: te midden van de smart zelf komt een wonderlijke vreugde. Hoewel alle oorzaken, die de wereld noodzakelijk acht om verheugd te we zen, weggenomen zijn, komt toch deze wonderlijke blijdschap, die niemand van hen kan wegnemen. Niet enkelen, maar millioenen van martelaren hebben de waarheid er van bewezen in hun leven, dat „Zijn juk zacht en Zijn last licht" is. Zjj hebben hiervan getuigd op wonder volle wgze. Ware vrede daalt in hen neer, terwgl het juk op hen rust, niet nadat het is afgenomen. De wereld heeft geen ondervinding van dit groote won der en kan het niet gelooven. SADHOE SOENDAR SING. HUWELIJKEN, GEBOORTEN, STERFGEVALLEN. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen er, per 1000 inwoners en per jaar berekend, in de periode 1931/'35 gemiddeld per jaar voor 7.2 huwelijken, in de periode 1936/'40 7.9, in het jaar 1939 met zijn „mobilisatiehuwelijken" 9.2, in 1940 7.6 en in 1941 7.3. Er is dus een zeer matige afneming. Voor 1940 was het maximum-aantal huwelijken in Mei met 11.4, minimum aantal 4.5 in December,. Voor 1941: ma ximum in Mei 13.0, minimum in Jan. 4.6. Ook dit jaar is de stijging tegen den zomer er weer. Jan. Febr. Mrt. Apr. Mei 1940 6.8 4.V 6.1 9.4 11.4 1941 4.6 5.4 3.8 8.1 13.0 1942 4.9 4.6 4.6 9.9 De meeste overiijdensgevallen komen voor in de periode Januari tot April. Zoo zien wij voor het geheele jaar 1941 een gemiddelde van 10 overiijdensgevallen per 1000 inwoners. Maar Januari toonde een verhoudingscijfer van 12.8 en Fe bruari zelfs van 19.2, Maart van 11.0, April van 10.3. Laag is de sterfte daa rentegen doorgaans in Augustus (6.9) en September (7.3). Het sterftecijfer over den langen ter mijn toont een stijging. Het gemiddelde over de periode 1931/'35 was 8.9, over de periode 1936/'40 eveneens 8.9. In 1939 daalde de sterfte tot 8.6,. Het jaar 1940 bracht een toeneming tot 9.4 en over 1941 beliep het cijfer 10.0. De sterfte cijfers over de eerste maanden van 1942 liggen lager dan die over 1941: Jan. ll.S (v. j. 12.8), Februari 12.9 (19.2), Maart 11.1 (11.0) en April 9.4 (10.3). En de geboorten? Er is eenige voorkeur voor Maart, April en Mei, en dan weer voor Septem ber, maar groot zijn de verschillen t><-ii niet. Zie b.v. de cijfers voor de op volgende maanden van 1941: 19.6, II 22.0, 21.1, 22.5, 21.8, 21.3, 20.6, 20. 18.6, 17.5 en 17.7. Het totale geboortecijfer, d^£, zoor - bekend, in Nederland hoog is, toont t - geringe afneming. Voor de periode 19-' 1935 beliep het gemiddelde cijfer 1000 inwoners en per jaar berekend 2 voor de periode 1936/'40 20.4. Het 1939 gaf een verheffing tot 20.6 en 1940 verbeterde weer tot 20.8. Maar 1941 moest met 20.3 tevreden zijn. De eerst geborenen geven geen reden tot klagen, zij handhaafden hun cijfers behoorlijk: 1939 6.1, 1940 6.5 en 1941 6.4. Maar met de later geborenen kon het beter. Hun gemiddelde voor 1931/'35 was nog 15.5, voor 1936/'40 14.4, voor het jaar 1939 14.5, voor 1940 14.3 en 1941 bracht een teleurstelling met 13.9. Maar 1942 geeft voor deze groep meer hoop: Jan. 14.1 (v. .j 13.6), Februari 14.4 (12.8), Maart 15.2 (14.6) en' April 14.8 (14.6). S3 gen naar een kroeg. Hij vertikt het". „Dat pleit vóór hem. 't Was beter, als jg den drank ook liet staan, Steinmetz", „Ben je er ook zoo een?" „Nou, de glaasjes bier, die ik in een jaar drink, zijn te tellen. En alcohol, dat is hoogst zelden. Wat schiet je er mee op. Je ellende wegdrinken, zeg je? Als je dan later weer nuchter bent, ,is de ellende dan ook weg? O zoo, dat wou ik maar zeggen. Als je mijn zwager spreekt „Heb je wat te vertellen?" „Je behoeft hem niets te vragen en ook niet over zijn moeder te spreken. Die wordt zoo langzamerhenc^oud, maar zij is nog heel goed. Dat behoef je niet eens te vertellen. Kees behoort uit zijn eigen naar huis te komen. Dan is het in orde. Ik snap niet, dat hij dat niet doet, als hij goed oppast. Hg zal toch wel eens aan vroeger denken?" „Weet er niets van. Hij heeft er niet over gepraat. Alleen over zijn meisje". „Juist. Als je hem spreekt, moet Je hem zeggen, dat het kind niet meer w Haarlem is, maar in Zeestad, bij 'haar Grootmoeder. Corrie heeft het daar besh „Dat zal wel. Maar wat zeg je me nou- Hoe komt het kind daar? Hebben julhe dat uit Haarlem weggestolen?" „Dat gaat niet. Het is heel wonderlijk- Hoor maar evên". (Wordt vervolgd-) Ned. Her Beroepen te W. J. v. d. Poel), singerhorn. Aangenomen (6e prea. pl.), H. J. blasserdam. Geref. Beroepen: te Timmer), G. A. Hor Deventer (vac. H. gersma te Ulrum; Rook), cand. J. Vc Heemse. Ds A. E. V. Na een langduri gisteren overleden g e n r a a d, Ned. Waarde. De ove: geboren en aanvaar bet predikambt te vertrok hg naar Bo 1929 deed hg zgn in Ned. Herv. Gemee De plannen tot v< predikantsplaats bij te Terneuze gevorderd, dat kerke hebben besloten hier hoogere kerkelijke ii reids hun goedkeuri het in het voorneme werk terstond ter hf kringen der Ned. He dat de 2e predikant volgende jaar zijn midden zal kunnen Afscheid, Bev< Ds PL J. de Kie' beek vertrekt, nam a Geref. Gerp. te 's-G preek over Openb. 2 Na bevestigd te zij genoot, Ds H. J. Di F. H. Ldhdsman, g< wolde, zijn intrede kant bij de Ned. Hen hage, waarbij hij naar aanleiding van Ds D. Vreugde afscheid van de Ger berg en wordt 20 S< Ds W. Vreugdenhil vestigd als 4e Geref Dst H- C. van van den Brink te Hi tember 1932 emeri Geref. Kerken (in met welke Kerken in werd verbroken, or tegen afwijkingen ve reformeerde lijn, zoo in kerkrechtelijk weggenomen, is, na een hem tevoren Geref. Kerk geheel aangewend om hem in het ambt bij de Ge verband), mislukten, punt ten opzichte ve Assen 1926 niet kc gelaten tot de gem bij de Ned. Herv. Ge plaats. Examenö. Gesl Fransch l.o., C. Wa; bendijke. ZOEKT GE EEN B Met een „kleintje" reikt ge duizenden e prijs 0.55. Onder Ie 0.65. DE ZIGE Doordat ze zelf zc afkomst konden vert verwonderen, dat m< manieren getracht de Zigeuners te verkl Sommigen beweerc Woeste Hunnen af zo deren weer dat het Een zeer' eigenaarc een professor uit All ten stelligste, dat de Joden afstamden. Hi dus: Ongeveer 1400 hun intrede in Midd zelfden tijd werd Eur Burenplieht, eer ven is, verplicht bewijzen. Voor stuit jn. wagen I drage.j, terwgl) «e-uiolen sta

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2