DAGKALENDER MAANDAG 17 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 267 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Zware Britsche nederlaag in de Middellandsche Zee - De opmarsch in het Kaukasus-gebied - Dr Goebbels over de Britsche luchtaanvallen - Churchill naar Moscou - De slag bij de Salornons-eilanden - De toestand in Britsch-lndië. Bureaux.: Bange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bjj contract belangrijke korting. Meine advertentiën (maximum 8 regels;) van 15 regels 65 cent, iedere régel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cen( Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, #Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelt in een extra-bericht mede: De lucht- en zeeslag op de Middelland sche Zee heeft door heldhaftig optreden der verbonden lucht- en zeestrijdkrach ten geleid tot een vernietigende neder laag voor den vijand. Vólgens de tot dus ver ontvangen berichten zijn van de 21 vijandelijke transportschepen, koopvaar ders en tankschepen, die onder zeer ster ke convooibescherming door de Straat van Sicilië trachtten te breken, 15 sche pen met rond 180.000 brt. tot zinken gebracht, waarbij alle tankschepen. Van de resteerende koopvaarders heb ben eenigè, deels zwaar beschadigde, Malta aangfligopen. Van de begeleiden de zeestrijdkVachten, die onder het effect van de Duitsche en Italiaansche forma ties naar het Westen keerden, zijn het vliegtuigmoedejpschip „Eagie", groot 22.600 ton, en twee kruisers, waaronder de groote kruiser „Manchester", groot 9300 ton, en drie torpedobootjagers tot zinken gebracht. Een vliegtuigmoederschip van het type „Illustrious", groot 23.000 ton, dat in brand was geraakt, niet zooals op 13 Aug. gemeld werd het Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Wasp" en het i vliegtuigmoederschip „Furious", groot 22.450 ton, zijn zwaar beschadigd in Gi braltar binnen geloopen. Voorts zijn 3 kruisers en torpedobootjagers zwaar be schadigd. De eigen verliezen zijn gering. De zegevierende strijd'vormt een roem rijk blad in de samenwerking der ver bonden strijdkrachten te water en in de lucht en van de voorbeeldige dapperheid van alle betrokken soldaten in vliegtui gen en aan boord der oorlogsschepen. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen 't verzet van sterke vijandelijke achter hoeden en blijven steeds aanvallend op trekken. In de havens aa,n de Zwarte Zee en in de Straat'van Kertsj werd de bestrijding van vijandelijke ont- ruimingsbewegingeö en inschepingspo gingen uit de lucht voortgezet. De Sovjetvloot verloor daarbij twee groote transportschepen en twee kustvaartuigen. Een ander groot trans portschip en twee bewakingsbooten wer den zwaar beschadigd. In den Noord-Oostelijken hoek van de groote bocht van den Don braken divi sies infanterie en snelle formaties in nauwe samenwerking met de luchtmacht door Vijandelijke stellingen en drongen tot den Don door. Hongaarsche troepen vernietigden in succesvolle gevechten 16 vijandelijke pantserwagens. In het gebied van W o - r o n e s j had een eigen plaatselijken aanval volledig succes. Tegenaanvallen van den vijand mislukten. Ten Oosten van Wjasma en bij R s j e f werden herhaalde aanvallen van den vijand in zware afweergevechten verijdeld. Op verscheidene plaatsen gingen eigen troe pen tot tegenaanvallen over. In deze ge vechten verloor de vijand alleen in het gebied van R s j e f weer 71 pantserwa gens. Ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer aan de Wolchof werden nieu we aanvallen van den vijand bloedig af geslagen. De Finsehe luchtmacht schoot in luchtgevechten tien vijandelijke vlieg tuigen, waaronder negen van het type Hurricane, omlaag. Bij vluchten naar de bezette gebieden werden gisteren een Britsche bommen werper en drie jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Vier andere jachtvliegtuigen werden door lichte Duitsche zeestrijd krachten en marineluchtdoelgeschut neergehaald. Na onbeteekenende storingsvluchten overdag viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in West-Duitschland aan. De be volking leed verliezen. Bovendien ont stond er schade aan woongebouwen. Vier der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Aan de Zuidkust van Enge land en in het Oosten van het Brit sche eiland bestookte de Duitsche lucht macht overdag en in den nacht van 15 op 16 Augustus belangrijke militaire in richtingen met brisant- en brandbom men. Alle vliegtuigen keerden terug. Italiaansch legerbericht. Aan het Egyptische front geen enkele gebeurtenis van belang. Aanvalspogin- gen van den vijand in den nacht van 14 op 15 Augustus onmiddellijk achter onze linies, werden prompt verijdeld. Italiaan sche en Duitsche jagers schoten in lucht gevechten vijf Britsche vliegtuigen om laag. Twee andere vijandelijke vliegtui gen werden door pnze jagers in het cen trale bekken van de Middellandsche Zee neergehaald. De luchtstrijdkrachten van de as ope reerden tegen de bases van Malth en vie len herhaalde malen de militaire inrich ting aan. Een vijandelijke vlootformatie ondernam in den nacht van 13 op 14 Aug. een bómbardementsactie op het eiland Rhodos en omstreken. Snel werd een tegenactie ondernomen door de bat terijen der verdediging en door onze mo- tortorpedobooten. De door het geschut van den vijand aangerichte schade is on- beteekenend. Onder de burgerbevolking werd een persoon gekwetst. Dr Goebbels over Britslche l uchtaanval Hert. De Duitsche minister van propaganda, Dr Goebbels, heeft in een artikel in „Das Reich" aandacht aan het tweede front geschonken. Dr Goebbels wijst er op, dat de oorlog in het Oosten beslist wordt, en dat Duitschland daarop al zijn krachten moet concentreeren. Immers, zoo betoogt de Rijksminister, wie hier wint, die heeft het geheel gewonnen en daarom kan Duitschland niet terzelfder tijd zijn aan dacht concentreeren op andere gebieden. Engeland doet thans aanvallen op de Duitsche steden en richt daar aanzien lijke verwoestingen aan. Maar van be slissende beteekenis is zulks niet. Het ware uiteraard mogelijk, om duizenden vliegtuigen aan het Oosten te onttrek ken, om de Britten tot andere inzichten te brengen. Duitschland zou in dat geval toegeven aan een begrijpelijk wraakge voel, doch het voert den oorlog om te overwinnen en niet om zijn krachten te versplinteren door toe te geven aan wraakimpulsen. Ook in Londen zal men wel weten, dat het geen zwakheid is, dat Duitschland het antwoord nog schuldig blijft. Voor de Engelschen ziet dat er zelfs weinig bemoedigend uit. Met him aanvallen ho pen zij Hitier te dwingen zijn aandacht ten deele van het Oostfront af te leiden. Churchill hoopte zijn tweede-front-belof te in te lossen op deze manier, maar hij moest constateeren, dat zijn aanvallen op Duitsche steden propagandistische sla gen in het luchtledige zijn. Want wanneer hij bovendien hoopt met deze aanvallen het moreel te ondermijnen, dan blijkt zulks, naar Dr Goebbels uiteenzet, een groöte en domme misrekening te-zijn. Rijksminister Dr Goebbels bracht een befcoek aan de aan luchtgevaar blootgestelde Westelijke gebieden. - Arbeidsters van een fabriek begroeten den Rijksminister. Alantic-Holland-PK Boesig-Pax Holland m Het Duitsche volk heeft in November 1918 eenmaal een historische domheid begaan, geen Duitscher heeft de behoef te, deze fout te herhalen. De voorwaarden voor een komende, grondige afrekening met de Engelschen wordt, aldus verhaalt de minister, op de slagvelden in het Oosten tot stand ge bracht. Wanneer de Engelsche bladen op het oogenblik pochen, dat de Britsche luchtoorlog tegen het Duitsche binnen- landsche front voor Duitschland een heil zame en deemoedige ervaring is, dan willen wij ons dit herinneren, wanneer wij de handen eens geheel vrjj zullen heb ben. In ieder geval heeft minister Goeb bels, in West-Duitschland niets anders aangetroffen dan brandende haat en een gloeiende woede tegen de Britsche hui chelaars en valsche humaniteitsapostelen De dag zal niet ver zijn, dat Engeland het antwoord ontvangt, dat het verdient. Churchill's reis naar Moskou. Naar het D. N. B. verneemt, bevindt Churchill zich sinds 13 Augustus te Mos kou. In zijn gevolg bevindt zich, behalve enkele Engelsche militairen, ook de ver tegenwoordiger van Roosevelt, Harriman Ook de Amerikaansche ambassadeur, te Ankara, Steinhardt, is te Moskou aan gekomen. Naar eiert eenheidspartij Irt Frankrijk. De „Rassemblement Populaire" heeft in de pers mededeeling gedaan, dat zij met andere organisaties onderhandelin gen heeft aangeknoopt om te komen tot de stichting van een eenheidspartij in Frankrijk. In dit memorandum wordt verklaard, dat deze eenheidspartij een totalitairen gemeenschapsstaat wil op bouwen, die het Fransche ras en volk moet beschermen en verdedigen. Zij zal antibolsjewistisch worden. Een ander programmapunt zal de strijd tegen het Jodendom zijn. Ook de invloed van de vroegere vrijmetselarij moet worden ge broken en het parlementarisme bestre den. De BritSche verliezen In de Middelllandsche Zee. (D. N. B.). De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de kruiser „Manchester" tijdens den slag in het Westen van de Middellandsche Zee in den grond is geboord, aldus meldt de Brit sche berichtendienst officieel. Uit Algeciras verneemt het D. N. B., dat volgens berichten uit Gibraltar, Vrij dagochtend het Engelsche vliegkamp schip „Furious" en twee torpedobootja- jagers, benevens twee koopvaarders met zware beschadigingen, komende uit de Middellandsche Zee, in Gibraltar zijn binnengeloopen. Het aantal aan land ge zette dooden en gewonden wordt geheim gehouden. DE SLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN. (D. N. B.). Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft nog de volgende ge detailleerde geallieerde verliezen in den zee- en luchtslag bjj de Salomons-elanden bekend gemaakt: Voor zoover tot op 14 Augustus be kend is geworden, zijn in totaal 35 vijan delijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht. Daaronder bevonden zich: 1 Amerikaansche zware kruiser van de „Wichita"-klasse (10.000 ton)5 Ame rikaansche zware kruisers, waaronder kruisers van de ,,Astoria"-klasse; een van deze vijf kruisers is onmiddellijk ge zonken; 2 Britsche zware kruisers van de „Australia"-klasse, waarvan er één onmiddellijk is gezonken; 1 Britsche zware kruiser van onbekende klasse, die eveneens .onmiddellijk zonk; 1 Britsche kruiser van de Adeleida"-klasse1 Amerikaansche kruiser van de „Omaha"- klasse2 kruisers van onbekende klasse 9 torpedojagers; 3 duikbooten; 10 trans portschepen. Zwaar beschadigd werden: 1 Ameri kaansche zware kruiser van onbekende klasse; 3 torpedojagers en 1 transport schip. 1 Uit Britsch-lndië. D.N.B.) Volgens een vrijen Indischen zender in Honan zijn bij de onlusten in Britsch Indië tot dusverre 600 menschen om het leven gekomen en 400 gewoncj- (A.N.P.) Het bericht van het plotse linge overlijden van den door de Engel schen gearresteerden secretaris van Gandhi heeft politieke kringen te Berlijn verrast, omdat Maradev Desai zich tot nu toe in een zeer goede gezondheid had verheugd. S. P. T. verneemt uit Londen: Uit de laatste berichten uit Indië kan men concludeeren, dat de rust er meer en meer toeneemt. In Bombay is het rustig. De meeste fabrieken werken ér weer. Hier en daar in het land komen nog kleine botsingen voor, doch de autoriteiten hebben overal de teugels in handen. Toch is het nog steeds niet geheel rustig. Bij pogingen om de demonstree- rende volksmenigte te verspreiden heeft de Engelsche politie te Calcutta eenige malen van de vuurwapenen gebruik moeten maken. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Gedurende het tijdvak van 16 Augus- •tus tot en met 30 September 1942 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelhe den zeep. De met „Algemeen 370" gemerkte bon en de met „M eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen benéden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten, geven recht op het koopen van hetzij een stukje van 28 gram luchtge- vulde eenheidszeep 57 hetzij een stukje van 28 gram luchtge- vulde eenheidstoiletzeep 40 hetzij een stukje van 75 gram eenheids toiletzeep 21 hetzij een stukje van 75 gram eenheids- toiletzeep 15 hetzij op het doen wasschen van acht kilogram droge vuile wasch. Voorts kan men op dezen bon 45 gram huishoudzeep koopen, voor zoover de winkelier deze nog voorradig heeft. Del met „Algemeen 371" gemerkte bon en de met „M Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), of op het doen wasschen van 12 kilogram droge vuile De met „M Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 75 gram toilet zeep 80 Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „Algemeen 335" gemerkte bonnen, aangewezen voor een heidszeep en der met „Algemeen 336" gemerkte bonnen, aangewezen voor waschpoeder, alsmede de geldigheids duur van de met „L Zeep" gemerkte bon nen, aangewezen voor eenheidstoiletzeep en waschpoeder, en van de met „L Toilet zeep" gemerkte bonnen, is verlengd tot en met 30 September a.s. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN, Gedurende het tijdvak van 15 Augus tus tot en met 30 April 1943 geven de met „één eenheid eerste periode", „één eenheid tweede periode", „één eenheid derde periode" en „één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De mogelijkheden van een compromis in de Indische kwestie worden te Lon den druk besproken. Directorium Fascistische Partij te Rome bijeen. ROME (Stefani). Het nationale direc torium der fascistische partij is onder voorzitterschap van den Duce bijeenge komen. De secretaris der partij, minister Vidussoni, deelde mee, dat bij de herzie ning van de ledenlijst 66.066 personen als lid zijn geschrapt en dat deze zuive ring op behoedzame en tevens krachtige wijze wordt voortgezet. Ten slotte betoogde hij, dat cumulatie uit den booze is en dat fascisten met een politieke taak niet tevens administra tieve functies kunnen vervullen. BINNENLAND v UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN AAN TIJDEL, ELDERS VERBLIJVENDEN. Het Centraal Distributiekantoor ves tigt er in verband met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen 10e periode en andere distributiebescheiden gedurende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 de aandacht op, dat zij, die ten gevolge van de oor logsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven, him kaarten in ontvangst kun nen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden, ook al blijven zjj in de gemeente, MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942. Looft den HEERE, want Hij is goed; want Zijn goedertierenheid is in der eeuwigheid. Ps. 136 1. Zon 6.26 onder 21.01 Maan op ondar 12.23 23.26 19 Aug.: Eerste kwartier. 26 Aug.: Volle maan. BEKENDMAKING. Aangezien ondanks de uiterst dringende uitnoodiging van den Wehrmachtsbefehlshaber, General der Flieger Christiansen, de daders van den springstofaanslag in Rot terdam te laf zijn geweest om zich aan te melden, zijn de volgende gijzelaars aangepakt en hedenmor gen doodgeschoten: 1) Ruys, Willem, directeur-ge neraal, Rotterdam; 2) Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem; 3) Mr Baelde, Robert, Rotter dam; 4) Bennekers, Christoffel, vroe ger hoofdinspecteur van politie, Rotterdam 5. Baron Alexander Schimmel- pennjnck van der Oye, Noord- gouwe (Zeeland). Den Haag, 15 Aug. 1942. De Höhere S.S. und Polizeiführer Nordwest. (get.) RAUTER. S.S.-Gruppenführer en General- leutnant d. P. uit welke zij afkomstig zijn, in het be volkingsregister opgenomen. De ouderscheiding tusschen „stad"- en „land"-kaarten maakt, dat het aan beveling verdient, dat zij, die onder de bovenomschreven regeling vallen, daar van ook inderdaad gebruik maken, aan gezien anders de mogelijkheid bestaat, dat zö in het bezit worden gesteld van „land'-kaarten en deze kaarten in de ge meente, waar zij verblijf houden, voor bepaalde distributiegoederen niet kun nen worden gebruikt. Ir. Mussert in Limburg. Op dén tweeden dag van zijn bezoek aan de provincie Limburg, vertrok de leider der N.S.B. uit Maastricht voor een bezoek aan de Mijnstreek. Begonnen werd met een bezoek aan den watertoren van de waterleiding mjj. Zuid-Limburg, nabij Schimmert. Hierna vertrok het gezelschap naar de staatsmijn Maürits. In kleine groepen werd een langdurige rondgang gemaakt over het terrein van de mijn. Daarbij werd vooral aandacht besteed aan de sociale voorzieningen die ten--' behoeve vvan de mijnwerkers zijn aangebracht. Het gezelschap vertrok daarop voor een auto-rondrit door de Mijnstreek en bezocht daarbij achtereenvolgens Geleen, Sittard, Amstenrade, Schaesberg, Nieu- wenbagen, Ubach, Eygelshoven en Kerk- rade. In Heerlen werd een bezoek gebracht aan het Nederlandsche Arbeidsfront en aan het kringhuis der N.S.B. Vrijdagavond werd een kameraad schapsavond gehóuden, waaraan in twee zalen een groot aantal Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten deelnam. Op den „Limburgschen Volksdag", die Zaterdag in de nabijheid van het Kasteel Amstenrade is gehouden, heeft Ir. Mus sert een rede gehouden. Mussert gaf een ontkennend antwoord op de vraag of datgene wat wij nu mee maken iets met nationaal-socialisme te Als de rooiers het land hebben verlaten en gereed zijn met den aardappeloogst, mogen de kinderen uit de omgeving gratis de achtergebleven aardappels vergaren Stevens-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1