iOEDBLOEO AANBOD DAGKALENDER Procureur 29 ,tus tot nader HOTEN Weg 49. EEL VRIJDAG If AUG. 1942 56e JAARGANG No. 265 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Sowjet-aanvallen afgeslagen - Britsch-Amerikaansch konvooi in de Middellandsche Zee aangevallen - De toestand in Britsoh Indië. BINNENLAND 3N0: Nieuwsber. ling uit den aether verlangen. 19.15 20.00 Walsen (gr.) ier vogeltje zingt ;progr. 21.15 Erich >t en Cora Madou r. 22.00 Spaanische en voor de Radio verbinding met de rkestconcert (gr,), m. 6.458J5 Zie iech concert (gr.), aert en Mis No. 1 rgenwijding. 10.15 in de muziek en ..30 Lichte muziek begel. 12.25 Sonate 3NO: Nieuws- en erijkwartier. 13.15 ij kijken de natuur stvereeniging, sol. schouw. 1545Het Kleine Tuinbouw" triseh zingt (gr.). >ers. 17.15 BNO 03 Ensemble Wdl- van den arbeid, en zijn orkest en ■iederlandsche zee- iber. 19.40 BNO: egel van den dag. 20.35 Kwintet van voor 't zeggen •kest (opn.) 21.45 'OMilitair over- 22.15—24.00 Zie l©rt in1 de week justusi^ tm. I: Van 9.15 >lke geleid wordt ilversum IIVan dsdienstige lezing ie en de tempera- Avandwijding. um IBijbellezing 10.00 uur Mor- Iwijding. mm-116.00 uur ek. Hilversum II: lur Avondwijding, sum IÖm 16.00 Iversum II10.00 lur Avondwijding, rsum 116.00 uur um II: 10.00 uur endwijding. um I.: 16.00 uur L0.00 uur morgan s'- süm 116.00 uur 10.00 uur morgen- /ERGADERING ■s der N.V. Han- ed, J. C. Massee Goes, 29 AUG. 1942, twee uur, ten ootschap. behandeling lig- :r Vennootschap rs ter inzage, an de vergade- :ering der aan- rie dagen vóór iats hebben ten Dotschap of ten ROTTERDAM- LENIGING N.V. 1942. nt-Commissaris, JOH. PILAAR. Koophandel en eland maakt in- lde bij artikel 2 Jhtsbesluit 1942 Augustus 1942 ister te Middel van overdracht, .oemd artikel, is pende de naam- N.V. FRU1T- HAPPIJ „ZUID- liquidatie. schuldeischers, og niet opeisch- ;ebracht, dat zij lalde bij artikel het recht heb- stelling te ver- deze rubriek p van de krant. IRTEMONNAIE A, 39, Seroos- Ier vorige EEN of flinke DAG- >.G., gevraagd. dplein 9, Goes. ier a.s. NETTE >r dag en nacht 3weg 16, Goea. AElé OF~AAPÏ- DAGMEID ge" [TTE Kz., Bou- ;elande. Le Cointre Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels), van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek b\j vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAMD WINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren in een extra be- i rioht bekend: Ter ontlasting van hun sterk in het nauw gebrachte strijdkrachten in Egyp te, hebben de Britten getracht een uit tankschepen en transportschepen samen gesteld convooi van in totaal 21 groote koopvaarders, dat beveiligd werd door drie slagschepen, vier vjiegtuigmoeder- schepen en talrijke kruisers en torpedo- bootjagers, door de Mjddellandsche Zee naai" het schijnt naar Alexandrië te j brengen. Dit uit 46 eenheden bestaande con vooi is in het Westen van de Middel landsche Zee, ondanks uiterst krachtigen afweer van geschut en jagers, sedert 11 Augustus in voortdurende actie en met de rrieest voorbeeldig'e samenwerking tusschen de verbonden Duitsch-ltaliaan- sche lucht- en zeestrijd krachten bestre den. Na het reeds gemelde in den grond boren van het vliegtuigmoederschip „Eagle" op 11 Augustus door een Duit sche duikboot zijn tot dusverre negen koopvaarders met in totaal 90.000 brt., tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden het Britsche vliegtuigmoeder schip „Furious", dat met zware slagzij in Gibraltar is binnengeloopen en het Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Wasp", dat na zes voltreffers van bom men in brand is geraakt en tracht Malta te bereiken. Voorts werden beschadigd drie kruisers en zes groote koopvaarders en tankschepen met een inhoud van 51.000 brt. Het convooi is uiteengedreven. Het grootste deel de_r dekkingsstrijdkrachten zet koers terug naar het Westen. De overige eenheden trachten Malta aan te loopen. De strijd duurt nog voort. Nieu we groote successen zijn te verwachten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche en verbonden troepen wier pen, ondanks hardnekkigen tegenstand, den vijand in het gebied van den K a u - kas us verder achteruit. Een bolsjewis tische groep, die van haar verbindingen was afgesneden, werd vernietigd. Ten Noorden van de Manitsj na men beweeglijke strijdkrachten der in fanterie bij een snellen opmarsch naar het Oosten de hoofdstad van het Kal- mukkengebied Ellista. De luchtmacht viel opnieuw met ster ke strijdkrachten scheepvaartverkeer in het Noordkaukasische kust en zeegebied en in de Straat van Kertsj aan. Daarbij werd een kust vaartuig tot zinken gebracht, verschei dene vrachtschepen en drie transport schepen in brand geworpen. Tusschen 'Wolga en Don won de aanval van Duitsche en Roeipeensche troepen tegen taai verdedigde stellingen in harden strijd verder aan terrein. Bij een aanvalspoging van Sovjet-Rus sische slagvliegtuigen op een Duitsch vliegveld werden tijdens luchtgevechten 28 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en aldus de aanvallende formatie bij na volledig vernietigd. In het gebied van Woronesj ne men de gevechten in hevigheid toe. Alle door talrijke pantserwagens ondersteun de ontlastingsaanvallen van den vijand stortten onder zware verliezen in het af- Weervuur van de Duitsche troepen en onder de bomaanvallen van sterke for maties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers ineen. Alleen op den lien eta 12en Aug. werden in deze gevechten 234 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Ten Zuidoosten en ten Noorden van R z j e f zijn infanterie- en pantserdivi sies nog steeds in een zwaren afweer- strijd gewikkeld. Gister werden in dezen' sector 71 pantserwagens vernietigd, waarvan 55 alleen in den sector van een divisie infanterie. Ten Zuidoosten van het I 1 m e n- m e e r zetten de bolsjewisten hun ver- geefsche aanvallen "voort. Een in onover- zichtelijk terrein ingesloten kleine groep van den vijand werd in een verbitterd gevecht van man tegen man opgerold. Aan het Oostelijk front werden den lien en 12en Aug. tijdens luchtge- rechten door luchtdoelartillerie 161 Sov jet-Russische vliegtuigen neergeschoten. 8 eigen toestellen worden vermist. Boven Noord-Af rika schoten 4 Duitsche jagers tijdens luchtgevechten 12 Britsche vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. Een duikboot bracht in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee 5 transportzeilschepen tot zin ken. In het Westelijk deel van de Middel landsche Zee vallen sedert den lien Aug. Duitsche en Italiaansche luchtstrijd krachten een groot sterk beveiligd kon vooi der Britten aan. De bommen, die gisteren door een Britsch vliegtuig van groote hoogte op een Westduitsche stad werden geworpen hadden geen uitwerking. In den nacht van 12 op 13 Aug. herhaalden formaties der Britsche luchtmacht haar terreuraanvallen op het Rijn-Main- g e b i d. Door het bombardement van woonwijken in de stad M a i n z, leed de burgerbevolking, wier houding voorbeel dig is, wederom verliezen. Vernielingen en branden van vrij grooten omvang werden veroorzaakt. Volgens tot nu ontvangen berichten zijn vier der aanvallende bommenwer pers door nachtjagers en luchtdoelartil lerie neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen overdag en in den afgeloopen nacht op havenwer ken en bewapeningsfabrieken in Zuid en Oost-Engeland en in Zuid- Schotland brisant- en brandbom men geworpen. Met goedgeplaatste tref fers ontstonden ontploffingen en talrijke branden. Italiaansch weermachtsbericht. In het Westelijk deel van de Middel landsche Zee werd bij het aanbreken van den dag op 11 Aug. een groot vijandelijk konvooi, dat door een groot aantal oor logsschepen werd begeleid, waaronder zich ook verscheidene vliegtuigmoeder schepen bevonden, dor sterke formaties vliegtuigen en duikbooten van de As op gemerkt en aangevallen. De operaties, die nog steeds gaande zijn, hebben reeds gunstige resultaten opgeleverd. Ernstige verliezen werden aan het konvooi toege bracht, alsmede aan de begeleidende vaartuigen, vooral aan de vliegtuigmoe derschepen, die zeer harde slagen oplie pen, en aan de luchtstrijdkrachten van den vijand. Deze verliezen zullen later nader worden aangeduid. In den Noordwestelijken sector van het Egyptische front neemt de bedrijvigheid der artillerie toe. Tijdens levendige lucht gevechten verloor de Britsche lucht macht 12 vliegtuigen, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. Italiaan sche vliegtuigen hebben vliegvelden op Malta gebombardeerd. Een van onze duikbooten heeft een vijandelijk toestel van het type Sunderland neergeschoten. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert het volgende extra communiqué, nr. 808; x „Op 11 Aug. bjj het aanbreken van den dag ontdekten onze duikbooten en ver kenningsvliegtuigen in het Westelijke deel der Middellandsche Zee een groot vijandelijk convooi, dat op weg was van Gibraltar naar het Oosten en bestond uit meer dan 20 stoomschepen, begeleid door drie slagschepen, vier vliegkamp schepen, talrijke kruisers en eenige tien tallen torpedojagers en kleinere schepen. De overtocht over den Don. Duitsche stormpioniers dragen de stormbooten uit hun stellingen naar den oever van den Don. Orbis-HoUand-SS PK Kollik-Pax Holland m ln den ochtend van denzelfden dag kwa men Italiaansche en Duitsche lucht- en vlootstrydkrachten in actie, waarbjj zij nauw samenwerkten tegen de sterke vij andelijke formatie. Onze duikbooten, onze motortorpedo- booten, onze* bommenwerpers, onze tor pedovliegtuigen en sterke afdeelingen jachttoestellen deden in golven een mas- saleö aanval, waarbij zij talrijke schepen van het convooi bombardeerden in weer wil van het zeer hevige afweervuur en de reactie van vijandelijke jachtvliegtui gen. In den loop van deze operatie wer-r den den vijand de volgende verliezen toe- gebracht: Door de Italiaansche marine een krui ser en drie koopvaarders tot zinken ge bracht, door de Italiaansche luchtmacht een kruiser, een torpedojager en drie koopvaarders tot zinken gebracht, door de Duitsche vloot- en luchtmacht vier koopvaarders tot zinken gebracht naast het vliegkampschip „Eagle". Talrijke andere koopvaarders en oor logsschepen, waaronder een slagschip en twee vliegkampschepen werden getrof fen, eenige daarvan bij herhaling zoo ernstig, dat men hun ondergang zeer waarschijnlijk kan achten. By de zeer zware gevechten, gevoerd door onze jachtvliegtuigen, die het lucht ruim beheerschten, werden 32 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. Dertien onzer vliegtuigen' zijn niet op hun basis teruggekeerd, talrijke anderen kwamen terug met dooden en gewonden aan boord De meeste escortevaartuigen van het convooi keerden onder de voortdurende aanvallen van onze vliegtuigen terug, een klein deel van het convooi tracht Malta te bereiken, achtervolgd en voortdurend bestookt door de Italiaansche en Duit sche luchtmacht". Strijd in de Don-bocht' beëindigd. De A. N. P.-correspondent meldt: Met de vernietiging van de ten Wes ten' van Kalatsj ingesloten bolsjewisti sche legers kan de strijd in het door den Dom omsloten gebied in groote lynen als afgesloten worden beschouwd. Terwjjl het aantal gevangenen in ver gelijking met vorige omsingelingen niet zoo groot is, is een relatief zeer groot aantal pantserwagens en kanonnen buit gemaakt of vernietigd, waaruit blijkt, dat de bolsjewisten door een massale opeenhooping van pantsermateriaal alles in het werk hebben willen stellen om dit gebied ten koste van alles te behouden. Meer naar het Zuiden bevinden de bolsjewisten zich nog steeds op den te rugtocht. Op het ten Oosten van de Straat van Kertsj gelegen schiereiland Taman, trachten zij zich door inscheping aan vernietiging of gevangenneming te onttrekken. In het gebied tusschen den beneden loop van den Don en het door uit het Noorden komende Roemeensche troepen bezette Slavanskaja bevinden zich nog slechts kleine uiteengeslagen bolsjewis tische troependeelen. De gevechten hebben zich tot dusver hoofdzakelijk in de Westelijk deel van de brug tusschen Zwarte- en Kaspische Zee afgespeeld ep pas nu de operaties tot den Kaukasus genaderd zijn, buigt de richting van den opmarsch ook in Zuidoostelijke richting erf. 'Dit is ook volkomen begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, dat zich in het Oosten, ongeveer ten Oosten van de lijn Stalingrad-Pjatigorsk, een dor step pegebied bevindt, waar wegen ontbreken en operaties dus vrijwel niet mogelijk zijn. Aangenomen kan dan ook worden, dat zich in dit gebied nagenoeg geen bolsjewistische troepen bevinden. Alle fabriefkert te Bombay en' New Delhi Stilgelegd, (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst uit New Delhi en Bom bay meldt, is daar in alle fabrieken het werk stilgelegd. De in alle straten patrouilleerende troepen hebben ver scheidene malen op de menigte gescho ten het aantal dooden is echter nog niet, bekend. De staat van beleg is verscherpt en de betoogers moeten thans de dood straf verwachten. Te Calcutta zyn,nog vijf leiders van de Congrespartij gearres teerd. Volgens een te Saigon van Indische zijde ontvangen bericht zouden er in het geheel reeds 500 dooden zijn gevallen. Na de arrestatie der partijleiders wordt de ongehoorzaamheidscampagne uit on- dergröndsche centrales geleid en wel op dezelfde wijze als bij de vroegere cam pagnes van Gandhi. Volgens een eigen bericht uit Londen van „Göteborgs Posten" maken verschei dene Engelsche correspondenten in Br.- Indië melding van het feit, dat men had verwacht, dat na drie dagen de demon straties zouden afnemen. Dit optimisme lijkt echter niet gerechtvaardigd te zijn geweest, waar de onlusten volgens de Woensdagavond te Londen beschikbare berichten eerder zyn toegenomen dan minder geworden. De correspondent te Bombay van de „Star" meldt, dat de groote Indische stu- COLLECTEN BEHOEVEN GOEDKEURING. Winterhulp en N.V.D. mogen er geen nadeel van ondervinden. Ter bevoegder plaatse zijn inlichtin gen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor particuliere vereenigingen, welke een al gemeen nuttig doel nastreven, gelegen heid bestaat openbare collecten te hou den. Te dien aanzien werd verwezen naar artikel 28 der verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer verboden zijn, doch wel een voorafgaan de goedkeuring behoeven. De procureurs generaal beschikken op eigen verant woordelijkheid met inachtneming van de door de Duitsche instanties vastgestel de richtlijnen op de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover him ressorten be treft. Voor een collecte, welke zich niet beperkt tot het ressort van één procu reur-generaal, dient men aanvrage te doen bij den secretaris-generaal van het Departement van Justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvra gen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Neder land en Nederlandschen Volksdienst van de collectevergunning geen nadeel mag ondervinden. In bepaalde gevallen kan een vergun ning worden verleend, waarbij wordt be paald, dat een zeker percentage der op brengst of het bedrag boven een vastge steld maximum moet worden afgedragen aan Winterhulp of Volksdienst. Voorts wordt aan sommige vereenigingen of stichtingen, die een algemeen belang van beteekenis behartigen, dat niet valt on der het terrein van Winterhulp of Ne derlandsche Volksdienst gelegenheid ge geven tot collecteeren of het houden van een verloting. Bijv. vereenigingen tot steun aan blinden of doofstommen, kun- stenaarsvereenigingen ais Pulchri-Stu- dio, Arti et Amicitae, Maatschappij Rembrandf, Sint Lucas, Haagsche Kunst kring en ambachtsscholen. Ook tegen van ouds gebruikelijke inzamelingen ter gelegenheid van het Sint Nikolaas- en Kerstfeest wordt in het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming verleend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigingen van personen die zich jegens da» gemeenschap bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Inzamelingen van eenig kerkelijk karakter, voorzoover zij in de kerken worden gehouden, behoeven geen toestemming. dentenorganisatie deh autoriteiten de meeste zorg geeft. Sedert eenigen tijd is een Indiër, Bagat genaamd, bezig een „oproerieger" van 100.000 studenten te vormen, die den eed hebben afgelegd „voor de vryheid te sterven". Het stil leggen van de textielindustrie in Bom bay grijpt verder om zich heen. Ook de fabrieken der General Motors liggen stil. De vrije Indische radio van Singapore meldt, dat de rebelleerende menigte te Bombay het standbeeld van koningin Victoria verwoest hèefL Korte Berichten. Volgens een bericht va3i den corres pondent der „Popo d'Italia" uit Ankara, zou Churchill zich op het oogenblik te Cairo bevinden, waar hij besprekingen zou voeren met generaal Auchinleck, zoo meldt S. P. T. uit Milaan. Een vroeger Nederlandsch vrachtschip van middelbare tonnage dat bij het uitbreken van den oorlog door de Amerikaansche marine wederrechtelijk in beslag genomen en gedwongen was reizen te ondernemen in de gevaarlijke zones, is op 31 Juli aan de Noordkust van Zuid-Amerika door een duikboot der asmogendheden tot zinken gebracht. Een deel der bemanning is inmiddels aan land gekomen. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1942. O HEEREUw naam is in eeuwigheid HEERE! Uwe gedachtenis is van ge slacht tot geslacht. Ps. 135 13. Zon s Maan op onder op onder 6.20 21.08 8.50 22.09 19 Aug.: Eerste kwartier. 26 Aug.: Volle maan. Aflevering van visch. Verschenen is het vijfde uitvoerings besluit van het Visscherijbesluit 1941. Daarin is voorgeschreven, dat het afle veren van bepaalde vischsoorten (aan te wijzen door de Nederlandsche Visschery- centrale) alleen via den afslag is toege staan. Groothandelaren en rookerijen aangewezen door de Nederlandsche Vis- scherijcentrale zijn verplicht wekelijks t een door deze centrale vast te stellen hoeveelheid visch aan dén afslag af te leveren. Zij zijn tevens verplicht er voor zorg te dragen, dat de aflevering van de visch aan den afslag zoo gelijkmatig mo- gelijk over de geheele week wordt ver deeld. De aldus aangevoerde visch wordt ver der verdeeld onder de daarvoor in aan merking komende kleinhandelaren (win keliers en venters). Dezen mogen op geen andere wijze him visch betrekken. Het is hun verder verboden de aan den af slag toegewezen visch te verkoopen op andere plaatsen dan visch winkels, visch- 1 hallen en door den burgemeester aange wezen plaatsen. Deze regeling is op 10 Augustus 1942 in werking getreden. Zeevischprijzen geregeld. Tot regeling van den dringend sanee ring behoevenden zeevischhandel is een margebeschikking gepubliceerd, waarin voorschriften zijn gegeven voor reeders, groot- en kleinhandelaren en verwerkers van zeevisch. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat in de Staatscourant van 10 Augustus 1942 de zeevischprijzenbe- schikking 1942 is afgekondigd, waarin de marges voor reeders en handelaren zijn vastgesteld. In aansluiting daarop zijn in de bladen de maximumprijzen voor zeevisch aan den afslag gepubli ceerd ingaande 18 Augustus a.s., waar op de handelaren hun verkoopprijzen mogen berekenen. Over het algemeen zijn deze prijzen aangepast aan die van den herfst van het vorige jaar, toen deze, de omstandigheden in aanmerking geno men, zeer loonend mochten worden ge noemd. Dit beteekent echter, dat de prij zen, die op het oogenblik worden ge- vraagd, aanzienlijk omlaag zijn gebracht en in de meeste gevallen zelfs tot op 40 pet. van het tegenwoordige peil. Gebruik van warm water in hotels. De directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pen- sionbedrijf deelt mede, dat nog steeds in vele hotels e.d. de gasten in de ge legenheid worden gesteld, den geheelen dag warm water te gebruiken. Het voor schrift dienaangaande luidt echter, dat in hotels, logementen en pensions, bij aanwezigheid eener centrale warmwater- verZorging, slechts stroomend water mag worden verstrekt tusschen 7 en 8.30 uur, dus alleen in de vroege ochtenduren. Uit zonderingen op deze bepaling kunnen niet worden toegestaan. Bij overtreding stelt de ondernemer der inrichting zich aan strenge maatregelen bloot. Verkoop van kousen uit voorraad. Van verschillende kanten bereikten het Rijksbureau Distex klachten over de onmogelijkheid tot inwisseling der spe ciale kousenbonnen van de textielkaart. Uit de beschikbare gegevens over voorraden en productie blijkt echter, dat er voldoende kousen ter beschikking van Tijdens het te Leeuwarden gehouden nationaal concours-hippique. De merries „Donilla's Marianall" en „Stedina'Mn de rubriek tweespannen Friesche merries voor de Friesche sjees oogstten veel byval VNP-Èolkers-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1